Over een hoge bergpas in ijs en in sneeuw BRAND AAN DE STILLE RIJN Navolgers wacht vrees voor duizelingen De strijd in Korea WOENSDAG 19 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Zolder-woning te Leiden verwoest Gistermiddag om vier uur brak plotseling brand uit in het perceel Stille Rijn 13. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, omdat de vuurhaard gelegen was in een oud huis, dat aan drie zijden geheel is in gebouwd. Zeer spoedig was de brand weer met uitgebreid materiaal aan wezig en binnen en half uur was men de brand meester. Als oorzaak wordt genoemd een kortsluitingoin de transformator van een electrische schel, die in het por taal van de zolderétage was aange bracht. Het perceel is bij de Ned. Herv Gemeente in gebruik als Wijkge- bcuw, voor welk doel de beneden vertrekken zijn ingericht. Op de eerste étage woont de fam. J. R. T. en daarboven, op de zolder-étage, had zich, nog geen jaar geleden, het pas getrouwde echtpaar J. R. geves tigd. Deze zolder-étage, bestaande „DIEREN IN HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Tentoonstelling met prijsvraag voor de jeugd. Van 22 Juli t/m 12 September a.s. zal in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde een tentoonstelling ge houden worden onder de titel: „Die- rer in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde". Sinds oeroude tijden hebben de mensen afbeeldingen van dieren ge maakt. Waarom? Er zouden een aantal redenen zijn op te geven. Doch het is niet nodig, dat de bezoeker zich gaat verdiepen in al die betekenissen. Het enige doel van de expositie is een indruk te ge ven van de bonte verscheidenheid van vormen en de soms grote kunst zin, waarmee volken buiten Europa de dierenwereld hebben weergege ven. Als extra bijzonderheid zij hier nog vermeld, dat door de directie van het musum aan deze tentoonstelling een prijsvraag is verbonden, waar aan uitsluitend kinderen (t/m de leeftijd van 16 jaar) kunnen mee doen. Zij moeten raden hoevee'l die ren zich bevinden in een panorama, hetwelk in een der- zalen is opge steld. Onder de goede oplossers zal een aantal boeken worden verloot. De tentoonstelling is geopend op iedere werkdag van 10 tot 5 uur; op Zondagen van 1 tot 5 uur. De toe gangsprijs, met inbegrip van de en- trée voor het museum, bedraagt 10 cent per persoon. <70NGEREN- JOURNAAL VACANTIEVREUGD VOOR DE JEUGD. Zowel in het belang van de ouders en kindeken, als in het belang van de anders niet te verwerken drukte bij het Secretariaat, verzoeken wij de gezinnen, waarvan de kinderen deelnemen aan onze vacantievreugd goed nota te willen nemen van de volgende punten: 1. Vervoeg U voor inlichtingen op de verschillende adressen van uw parochiële comité's. Dat is voor: St. Petrus bij de heer v. d. Meer, Kapteynstraat 21; De De kenale Par. bij mevr. Driessen, He rengracht 67; de Hartebrug bij mevr. Gunneweg, de Ridderstraat 16; de Leonardus bij de pastorie. U behoeft dan niet zo'n verre wan deling te maken, en deze adressen zijn van alles volledig op de hoogte. 2- Ook degenen boven de 16 jaar, die zich nog willen opgeven voor lei der of leidster kunnen aldaar hun invulformulieren verkrijgen. 3. Vanaf heden is het niet meer mogelijk nog kinderen voor deelna me op te geven. De kinderen zijn nu in groepen verdeeld, wij kunnen geen veranderingen meer aanbrengen. 4. De Vacantiebezigheden beginnen op 31 Juli en duren tot 18 Aug. 5. De kinderen krijgen gratis een houten plankje als bewijs van deel name. zij moeten dit altijd bij zich dragen, verliezen zij het, dan kun nen zij bij de parochiële adressen een nieuw verkrijgen, dan evenwel al leen tegen de prijs van 0.10. (Foto: N. v. d. Horst). uit een woonkamer, slaapkamer, tus- senkamer, portaal en keuken, brand de geheel uit. Ook de inboedel ging verloren. De schade hiervan wordt geschat op f 6.000.De fam, J. R. is niet verzekerd. Op de eerste étage kreeg men veel waterschade. Bovendien is de kap van het huis geheel verbrand. De schade hiervan bedraagt ongeveer 5.000.—. Het mag echter een geluk heten, dat de brandweer zo spoedig aanwe- was en binnen zeer korte tijd water kon geven met enige stralen op de motorspuit. Veel onheil is daardoor voorkomen. Begrijpelijk, dat de brand veel publieke belang stelling trok. Op de Aalmarkt zag het zwart van de mensen, die het verkeer belemmerden te passeren. DR. R. MIEDEMA GEEN PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van de min. van O. K. en W. is de toelating van dr. R. Miedema aL privaat-docent in de Geschiedenis van het Oosters Chris tendom aan de hand van documenten der oud-Christelijke kunst, aan de rijksuniversiteit te Leiden op zijn verzoek ingetrokken. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo Diploma A. zijn slaagd; T. Bonte, D. A. G. Can- cian, J. Dieben, H. Dreef, K. J. Brussee, H. C. de Koning, H. Va- lentgoed, W. P. v. d. Wel. N. W. v. Duren, H. Eikenhout, L. J. van Es L. Bos, E. v. d- Brink, A. Broere, L Borst, G. de Jong, J. Zekveld, P. Batelaan J. A. Guley E. C. J. v. d. Wijngaard, K. A. v. Dam, E. H. Bos P. M. H. Tabernée, P. J. Beunder, T. Boele M. J. Bos J. M. de Wit, J A. Erkelens, W. I. v. Kampen, P. v Kampen, G. Nijhof, J. R. Zijlstra, P L. Spoor, G. Holswilder, J. A. Meeu wis, G. Kuijt, J. van Duijn, A. de Jong C. J. v. Beek, E. v. Laar, J. F Valkenburg, A. v. Lith, M. v. d. Neut, W. G. te Kolsté. Afgewezen 9. Aan de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag, hebben het einddiploma van de Afd. Reclame ontwerpen behaald: de heren: P. J- A. Hosman, J. Mader en C. Th. Neyenhuis, allen alhier. BURGELIJKE STAND Geboren: Susanna E. M. d. van D. F. Devilee en A. H. Bakker. Annigje C. d. van A. J. M. Bergers en P. Vijlbrief. Marianne d. van N. Dool en M. Wetselaar. Marjan d. van J. G. van Veen en M. P. van Velzen. Franciscüs A. z. van J. P. Janssen en E. J. van Brandenburg. Petrus A. z. van J. van der Mark en W. H. Pijrinaken. Franciscüs z. van J. van der Mark en W. H. Pijnnaken. Gre- tha H. d. van H. J. Rozier en E. Kroes. Johanna d, van G. van der Meij en A. Brugman. Elisabeth J. d. van C. A. Boogmans en J. M. van der Vooren. Maria A. d- van C. A. Boogmans en J. M. van der Vooren, Petronella M. T. d. van J. C. M. van Rijzen en M. E. Pannebakker. Cor nelia d. van J. V. Eellert en F.' Neu teboom. Sophia W. d. van W. de Jong en C. W. Beij. Hans z. van J. de Vries en G Ouwerkerk. Carla d. van K. Hop en G. G. E. Schermer. Jansje C. d. van A. J. de Mooij en C. den Heijer. Maatje d. van T. Stok man en C. G. Segijn. Jacomine J. d, van J. v. d. Linden en A'. Slimmers Johannes H z. van P. Glaser en A van Heivoort en W. Stouten, Mat- thijs C. z. van C. H. van Dam en H E. C. van Bergen, Frank z. van J. A. Smit, Marinus H. z. van C. L. Menken en A. M. Peltenburg, Bar- tholomeus z. van P. Janssen en J, A. Groenendijk, Jacobus z. van J. Beekman en D. Franken, Silvera A Th. d. van J. M. van der Maat en C. J. Lubbe, Gerard J. z. van G. J den Heeten en B. van Wijk, Helena Ch. M. d. van A. G. M. Durville en A. M. Dekker. Getrouwd: N. Luiks jm en K. Uit zen jd. M. Meijers jm en P. Wallaard jd. P. J. Versteeg jm en J. M. Jose mans jd. I. de Vink jm en J. Smit jd Overleden; T. J. F. van Kan j 66 jr., J. Bonnet wedn. 84 jr., H. J Eraidus wedri. 68 jr., C. J. van Put ten huisvr. van: de Klerk 62 jr., J. Heetwinkel man 70 jr. Berichten reeds geplaatst in een onzer vorige oplagen. TWEEDE KAMER TEGEMOETKOMING AAN DE K. L. M. De Tweede Kamer heeft beden de algemene beraadslaging over de wetsontwerpen tot tegemoetkoming aan de K- L. M. voor geleden ver liezen en tot nadere regeling van de verhouding tussen het Rijk en de K. L. M. voortgezet. Hierbij is tevens aan de orde het amendement van de heer Lucas (K.V.P.), mede onderte kend door leden van A.R. en C.H-, waarin wordt voorgesteld twee nieu we artikelen in te voegen','^waardoor de K.L.M. wordt verplicht op de vor dering van de Algemene Rekenkamer aan deze over te leggen periodieke overzichten van haar gehele beheer en van haar vermogenstoestand en waarin tevens wordt vastgelegd, dat alle personen, werkzaam bij de K- L. M. gehouden zijn aan de vertegen woordigers der Algemene Rekenka mer de inlichtingen te verstrekken, welke deze voor het aan hen opge dragen onderzoek naar de juistheid der overzichten, nodig hebben. De heer Lucas (K.V.P.) deelt me de, dat er sinds Vrijdag een samen- spreking is geweest. Hij vraagt de minister in het verdrag met de K. L. M. alsnog een wijziging aan te brengen. Voorts vraagt hij de minis ter uiteeen te zetten hoe de controle der Alg. Rekenkamer zal verlopen Minister Spitzen verklaart, de gevraagde wijziging te zullen aan brengen en voorts dat de Rekenka mer het controle-programma goed keurt en dus kan aangven hoe het controleprogramma wordt opgesteld. Blijven er punten van verschil, dan zal de Rekenkamer zich ter zake tot de Kamer wenden. De heer Lucas (K.V.P.) trekt hier op zijn amendement in. De beide wetsontwerpen worden z. h. s. goedgekeurd. De fractie der C. P. N. krijgt aan tekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. SPEELGOEDFABRIEK UITGEBRAND. Hedenmiddag omstreeks een uur heeft een felle brand een speelgoed fabriekje aan de Rijksstraatweg in Haarlem geheel verwoest. Omstreeks dit uur werden de bewoners van de omgeving opgeschrikt door een com pacte rookmassa. die uit genoemd perceel bleek te komen, De brand weer werd gewaarschuwd, doch deze trof niemand in het perceel aan. Er werd een ruit ingeslagen en onmid dellijk met het blussingswerk begon nen, doch het fabriekje brandde ge heel uit en er ging een grote voor raad onderdelen en afgewerkte pro ducten verloren. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. TRIDUUM TER ERE VAN DE H. MARIA GORETTI. De Paters Passionisten houden op 21, 22 en 23 Juli te Mook een plech tig triduum ter ere van de H. Vincen- tius Strambi, bisschop en Passionist, en ter ere van de H. Maria Goretti, maagd en martelares. Op de sluitings dag komt de internuntius een ponti ficale Hoogmis opdragen. De heer A. Martijn uit Leiden is uit£f:nodigd bij deze feestelijkheden het orgel te bespelen. HET MOEST FLINK AANGEPAKT WORDEN. De fotograaf C. G. L., wonende in de Snellinckstraat te Rotterdam, die een fotozaak wilde beginnen, kwam in contact met de 56-jarige monteur P- B. uit Den Haag. Deze vertelde hem v/el aan 5OÖ0te kunnen ko men om die zaak op te richten, doch zijn geldschieters wilden, naar zijn zeggen, dat dit meteen flink zou ge beuren Zij kwamen toen overeen op Texel een hotel en een foto-atelier te gaan bouwen. B. ging enthousiast op stap om, zoals hij zei, voorberei dende besprekingen te voeren. Van de fotograaf wist hij in totaal 975. los te krijgen. L., die, toen de zaak traineerde achterdocht kreeg, deed aangifte bij de politie, waarna de Haagse monteur plotseling verdwe nen was. Gisternacht kon men hem echter in zijn woning te pakken krij gen en werd hjj naar Rotterdam overgebracht. Weggebruikers, Geheel Uw leven zij op 'zelf beheersing gericht, Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. RUST AAN KOREAANSE FRONT WEER VERBROKEN. De Noord Koreaanse artillerie heeft heden de 48 uur rust aan het voornaamste Koreaanse front ten Noorden en Westen van Taejon ver broken. De Noord Koreaanse lucht macht is gisteravond en vanmorgen eveneens actief geworden. Een nieuwe ontwikkeling is een sterke concentratie van Noord-Kore- aansfc artillerie in de sector-Yoe- song. Deze batterijen worden zeer actief. Een groep van ongeveer 500 man Noord-Koreaanse infanterie zonder steun van tanks rukt op in de rich ting van Taejon en nieuwe Ameri kaanse troepen v/orden opgesteld om tegenstand te bieden tegen deze groep. TTIEN VAN DE RIJKSTE (en van de knapste) film-diva's uit Hol lywood hebben onlkngs, bij gebreke van een echte biechtvader, aan een journalist onthuld, dat hun tien har ten zwaar ongelukkig zijn- Daarte genover staat het getuigenis over Broeder Klaus von der Flüe, dat hij hoogst, allerhoogst gelukkig was in zijn houten hutje, toen hij had prijs gegeven, al wat een man tot tevre denheid stemt: een lieve vrouw en kinderen, een flink bedrijf en de hoogachting van zijn medeburgers. Het leven van Broeder Klaus drijft de spot met elke menselijke bereke ning ook met zijn eigen bereke ning! En bij de lezing van deze merk waardige boeren-roman krijgt men wel heel sterk de indruk, dat wij stom-weg bezig blijven op de ver keerde paarden te wedden, terwijl Broeder Klaus met kenners-blik het beste paard uitkoos, waarvan zijn Hollandse tijdgenoot Thomas a Kern- pis schrijft: „Heel kalm rijdt hij paard, die door de genade Gods wordt gedragen." Het is eenter zo, dat wie dit paard bestijgt, het de vrije teugel moet laten Men heeft wel eens aan Broeder Klaus gevraagd (hij werd op aller lei wijze door de kerkelijke en we reldlijke autoriteiten „getest"), of hij wel zo zeker was, dat het won derlijke pad, waarover hij ging, het goede pad was. Waarop de kluizenaar antwoordde: „Als ik nederig ben en het geloof bezit, kan ik niet verdwa len." Bij ai zijn doen en laten hield hij zich trouwens zeer nauwgezet aan de raadgevingen van zijn biechtvader ook in de uiterst zv/are periode, dat de Stem, hem opriep vrouw en kinderen te verlaten en hy in zulk een innerlijke tweestrijd ge raakte. dat hij, zoals zijn oudste zoon verhaalt, slapeloos 's nachts opstond en het huis verliet om buiten te gaan bidden. Ook zijn vrouw, Dorothea Wysz, maakte in die jaren een vage vuur door, tot zij ten slotte zichzelf overwon en toestemming tot de schei ding gaf. Daarom heeft Paus Pius XII, bij de heiligverklaring van haar man, ook haar naam met ere ge noemd. TWINTIG jaren heeft. Broeder Klaus, na de scheiding, letterlijk „aan de voeten van zijn vrouw" ge legen. Toen Klaus von der Flüe zijn huis en have verliet, wilde hij ver- weg trekken, maar de Stem bracht hem terug naar een ravijn, beneden zijn eigen huis gelegen. Daar bouw den zijn buren voor hem een houten huisje, en weldra een kapelletje er tegen-aan, zó dat de kluizenaar door een venster het H. Offer kon aan schouwen (na een paar jaar kreeg boer Klaus zijn eigen kapelaan!). Daar kwamen ook moeder Dorothea en de kinderen ter kerke of zij zagen vader voorbij-wandelen, als hij op en feestdagen zelfs midden in de winter blootsvoets met een ruige pij aan en een stok in de hand, naar de kerk van Sachseln ging drie kwartier ver. Vermagerd was hij door zijn zich totaal onthouden van eten en drin ken, en zijn blik was door het voort durend schouwen van goddelijke openbaringen, peinzend en diep ge worden. Hij doorzag de mensen met één oogopslag en daar schrok men wel eens van! EVENALS de kerk van Sachseln, waar zijn lichaam rust en waar in een glazen kast zijn beeld staat met de oorspronkelijke ruwe pij be kleed (men houdt bij het relikwie vereren de zoom van het kleed vast) is Flüeli waar zijn huis en zijn kluis zich nog bevinden het doel wit van velu bedevaarten tot de dag van heden. Het geboortehuis en het iets verder gelegen woonhuis van de heilige, beide statige zwart-geteerde boeren- behuizingen zijn. zo veel mogelijk in de toenmalige, zeer sobere en een voudige stijl gemeubeld. In het woon huis staat o.a. een houten wiegje, ter herinnering aan het feit, dat Broeder Klaus het huis uitging, toen zijn jongste kind. Klauli, 6 weken oud was. Tegenover het woonhuis daalt een slingerend pad af in de aan alle kan ten beboste Ranft of kloof, waar in de diepte de bergstroom Melcha haar melkwit-schuimend water bruisend en kolkend voortjaagt naarde Hoek van Holland. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 19 Juli. Kaas. Aan gevoerd 292 partijen. De prijzen wa ren le soort 2.09—2.18, 2e soort 1.982.06, zware tot 2.35. Handel zeer matig. (Bij de samenstelling van deze bedevaart-verhalen werd vrijpostig geput uit het grote historisch werk van dr. Brunner en uit de meer po pulaire geschriften van Frau dr. Ida LütholdMinder. Het markante portret van de hei lige is al even vrijpostig ontleend aan een cyclus hout sneden door de ook in Ne derland bekende kunstenaar G. HaasTriverio te Sach seln). /YP EEN HELLENDE WEI ligt aan de zoom van het hoog-optore- nende groene woud het witte kapel letje met aangebouwd de houten kluis „Der Frieden ist allwegen in Gott Vrede is altijd en overal in God te vinden" liet Broeder Klaus aan de deftige bestuurders van Bern schrijven ter beslechting van de zoveelste politieke ruzie, welk hij kreeg bij te leggen (en het was juist om de geniepigheden van de politiek, dat de vrome man de eerste aandrift had ontvangen zich uit het wereldse gedoe terug te trekken!). Godsvrede is op deze plek blijven rusten bij het ruisend orgelspel van de gorgelende Melcha en de stille en dan v^gde ongetwijfeld de op roep, die hij ook voor de aanhef van al zijn brieven aan binnen- en bui tenlandse hoogmogendheden dicteer de: „Der Nam Jhesu sigy üwer gruetz" ,,de Naam van Jezus zij u ten groet". Als de aanloop zo groot werd, dat hem geen tijd voor bidden en overweging restte, nam hij zijn stoken sloop heimelijk door het dal naar een meer afgelegen oord, om verkwikt terug te keren naar zyn kluis. TWINTIG jaar 'heeft Broeder Klaus in dit verloren oord geleefd als een menselijke engel, gespijsd door het Brood der Engelen, verlicht en omstraald door een voortdurend schouwen in het geheim der H- Drie- eenheid. Hij, de nuchtere boerenman, werd een van de meest opzienbaren de heiligen, „een altijdgroene spar uitrijzend boven het Allerheiligen- woud" zo noemde Heinrioh Frede- rer hem. De weg, die God aan Broe der Klaus te wandelen gaf, liep over een pashoogte tussen eeuwig ijs en ruwe sneeuw, zo hoog, dat niemand zal pogen hem na te volgen! Door diepten van vertwijfeling was hij op gestegen tot zulk een verhevenheid, dat men zou menen, dat hij zonder moeite het lichaam zou afleggen en de heerlijkheid der hemelen luchtig zou binnenstappen. Maar neen. Zie hier, hoe zijn geschiedschrijver Wölflin het einde verhaalt: Toen de tijd naderde, waarop de barmhartige God had bepaald, dat zijn trouwe dienaar uit de zorgen van dit leven de eeuwige 'vreugde zou binnengaan, liet Hij toe. dat hij nog eerst een zware Broeder Klaus neemt afscheid van vrouw en kinderen. (Houtsnede van G. Haas Triverio.). aanbidding in de rjot sneeuw gedek te bergen, die aan de einder het dal afsluiten. HET KLUISJE door de goede zorgen van dr- Brunner, kape laan te Sachseln, gerestaureerd hangt van binnen vol met schilde rijtjes; dankbetuigingen voor ver hoord gebed. Het heeft twee verdie pingen. In de bovenste hield de hei lige man zich bij voorkeur op. Daar staat zijn bed: een plank op de grond en een steen als hoofdkussen. Pel grims hebben met hun zakmessen splinters van het hout gesneden. Het is nu de derde plank, welke er ligt om versneden te worden en de eerste was al niet de echte! (Het oor spronkelijke „bed" is verloren ge gaan). Uit het kamertje kijkt men door een venster met knielbank in de kapel en door een ander venster naar buiten. Voor dit gat staande begroette Broeder Klaus de iedere morgen opnieuw samengestroomde menigte, die hem raad kwam vragen. ,God geve jullie een zalige morgen, beste mensen!" zo sprak hij met zware, donkere stem zijn klanten toe De kapel, met daaraan vaslgebouwd het kleine houten kluistje, dat de H. Nicolaus von der Flüe betrok en waar hij 20 jaar leefde zonder te eten en te drinken. ziekte doorstaan moest. Daar deze ziekte zyn gehele lichaam aangreep, klaagde hij angstig over de inwendige pijn in been deren en pezen, zodat, daar het vlees verteerd en bijna afgestor ven was, hy zich heen en weer wentelde en nergens rustig blij ven kon. Toen hij dit lijden tot de achtste dag niet minder gedul dig als beklagenswaardig verdra gen had, begon hij brandend te verlangen naar de Teerspijze van het heilzaam Lichaam en Bloed van Christus. En nadat hij deze spijze met de allerhoogste eer bied had ontvangen, gaf hij, vol gens zijn gewoonte op de kale bodem uitgestrekt, onder dank gebeden, op de 21 Maart 1487, ze ventig jaar oud, onder grote smarten de geest. Met zijn triomfale begrafenis, waar bij zijn vrouw en de tien kinderen met hun echtgenoten en vele klein kinderen rond het graf verenigd waren, begon eerst goed zijn functie als nuchtere en kundige raadgever, gelijk velen, die zijn oordeel en voor spraak inriepen, met dankbaar ge moed mochten ondervinden. 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de ge- niepigste oorzaken van Uw Rheuma- tische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslap pen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstof fen in het bioed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voor komen tast ge Uw Rheumatische pij nen bij de oorsprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen ver dwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig en veerkrach tig jeugdig gevoel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3