S)e C«ki6e(Eoii4cmt Drukvermindering aan Koreaans front Een Amerikaanse landing China krijgt geen olie meer Ambon als testcase in het Oosten Weer 'n proces in Tsjecho-Slowakije De opbouw van de eenheidsstaat Zal koning Leopold Vrijdag terugkeren De raad van Brussels pact Bom ontploft te Laeken Directeur: C. RL y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" WOENSDAG 19 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12032 EVEN UITBLAZEN AAN KOREAANSE FRONT Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ÏXaejan nag niet geualten Omsingeling wordt echter voortgezet IN WASHINGTON is medegedeeld, dat de Amerikanen thans aan alle fronten in Korea stand houden. De vijandelijke druk is verminderd. De zegsman schreef de vermindering van de druk toe aan de zware verliezen, die de Noord-Koreanen geleden hebben door de luchtbombar dementen. MacArtthur gaf geen middernachtcommuniqué uit. Het bericht, dat Taejon door de communisten was ingenomen, blijkt voorbarig geweest te zijn. Troepen van de 24ste Amerikaanse divisie bezetten nog steeds stellingen ten Noorden en ten Westen van de stad. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt over definitieve inlichtingen te beschikken, dat bij een bepaalde eenheid van het Noordkoreaanse leger tien tot twintig Russische officieren als adviseurs werkzaam zijn. MacArthur heeft gerapporteerd, dat ten Zuiden van Korea drie onder zeeërs van onbekende nationaliteit zijn waargenomen. In Tokio vreest men, dat het verschijnen van deze boten een nieuwe fase in de zee-oor- log inluidt. Berichten van het Iront Radio-Piongjang (Noord-Korea) meldde Woensdagochtend, dat de Noord-Koreaanse troepen de steden Poejo en Nonsan, respectievelijk ten Westen en ten Zuid-Westen van Taejon gelegen, zouden hebben be zet. De omsingeling van Taejon wordt voortgezet. De Noord-Koreaanse radio-omroep meldde verder nog, dat de guerilla- activiteit achter de Zuid-Koreaanse stellingen aan de Oostkust „sterk is toegenomen". De Amerikaanse en Zuid-Koreaan- se troepen waren Woensdag Ko reaanse tijd gedekt door een krachtig „luchtscherm" van vlieg tuigen, bezig zich aan te gorden voor de „slag van de driehoek'', welke naar verwachting, in de heuvels ten Oosten van Taejon zal worden gele verd. De drie punten van deze drie hoek zijn Taejon in het Westen, Haamtsjang. dat hoofdzakelijk door Noord-Oostelijke en Koemtsjon. 75 kilometer in Zuid-Oostelijke rich ting. De Noord-Koreaanse strijdkrachten staan gereed om Taejon dat thans nog slechts wordt „gedekt" door Amerikaanse vliegtuigen en Hamtsjang, dat hoofdzakelijk door Zuid-Koreaanse troepen wordt ver dedigd, aan te vallen. Woensdagochtend vroeg waren er te Tokio en Washington nog geen berichten bntvangen over nieuwe gevechten op grote schaal tussen de wederzijdse grondstrijdkrachten. De Noord-Koreanen maken, terwijl zij voortdurend meedogenloos worden gebombardeerd, gebruik van de tij delijke stilte in de strijd op de grond om troepen en voorraden naar de frontlinie op te voeren. Noord-Kore aanse troepen rukken vanuit Tsjoengjoe, dat ongeveer 25 kilome ter ten Noorden van Haamtsjang is gelegen, naar laatstgenoemde plaats op. Zij ontmoetten krachtdadige Zuid-Koreaanse tegenstand, terwijl hun bevoorradingslijnen en troepen concentraties hevig door de gealli eerde luchtmacht werden gebombar deerd. Eerst terug, dan onderhandelen Geen vredesonderhandelingen, vóórdat de communistische aanval lers zich hebben teruggetrokken achter de 38ste breedtegraad, al dus naar men op goede gronden aan- ENCYCLOPAEDIE VOOR DE KO NING. De vijftien delen, waaruit de nieuwe Chambero's Encyclopae dia bestaat, worden op het ogenblik in speciaal Marokkaans leder gebon den als geschenk voor de Engelse koning. De leren omslagen worden met de hand bewerkt. Voor het Ko ninklijk wapen op de voorkant ge bruikt men Engels goudblad van 22 karaat. Eén der delen in bewerking. neemt, het antwoord van Acheson Nehroe's boodschap. Het ant woord is gezonden aan de Ameri kaanse ambassadeur in New Delhi. tekst zal worden gepubliceerd, zodra het document aan Nehroe is overhandigd. Het is vrijwel zeker, dat Engeland de politiek van Amerika volgt en de voorwaarden van Stalin verwerpt. Ook het Britse kabinet blijft de me ning toegedaan, dat de Noord-Ko- len zich moeten terugtrekken op hun eigen gebied en een algemeen „staakt het vuren" moeten afkondi gen voordat er sprake kan zijn van enige diplomatieke regeling. NICARAGUA WIL SOLDATEN STUREN. Eresident Anastasio Somoza heeft meegedeeld, dat Nicaragua bereid is een strij deenheid te leveren om de Verenigde Naties op Korea te hel pen. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft in Lake Success verklaard, dat de regeringen van een aantal staten-leden der Verenigde Naties besprekingen voeren met Amerikanen te Washington over de mogelijkheid van het verlenen van grotere bijdragen voor de oorlogsin spanning op Korea. Het verluidt dat zich hieronder de regeringen van verscheidene Zuid-Amerikaanse lan den bevinden. KOREAANSE KATHOLIEKEN GEDEPORTEERD. Volgens Radio-Vaticana hebben de communisten sinds het begin van de Koreaanse oorlog 35.000 Noord-Ko reaanse katholieken met onbekende bestemming gedeporteerd. Bericht wordt, dat twee missionarissen ern stig zijn gewond. De „New York Herald Tribune" meldt, dat de Amerikanen een am- phibielanding hebben ondernomen in een haven aan de Zuidoost-kust van Korea. De landing, die werd gedekt door oorlogsschepen en Amerikaanse en Britse jachtvliegtuigen, ondervond geen tegenstand van de Noord-Ko reanen. Normaliter vergt een dergelijke operatie drie maanden voorberei ding, doch deze werd in tien dagen opgezet, aldus de „New York He rald Tribune". Volgens persberichten te New York namen 5.000 man Amerikaan se troepen aan de landing deel. Zij brachten artillerie en een half do zijn lichte tanks aan land en trok ken snel landinwaarts. Een verslaggever van de „Colum bia Broadcasting Company" die bij de landing aanwezig was en later naar Tokio terugkeerde, verklaarde in een directe uitzending naar New York, dat de troepen aan land gin gen in de kleine haven Pohan, on geveer 105 km. ten Noorden van de haven Poesan, via welke de Ameri kaanse troepen in de Taejon-sector bevoorraad worden. „Alles verliep als een uurwerk. De troepen gingen aan land, alsof zij gingen picknicken De zee was glad als zijde", aldus de verslaggever. Alles voor Korea Engeland heeft besloten onmiddel lijk de olie-leveranties aan commu nistisch China te staken. Er zal niets meer naar China worden gezonden uit Britse voorraden in 't Verre Oos ten of op de Britse eilanden. Alle Britse olie-voorraden in het Verre Oosten zijn door de militaire instan ties overgenomen. Hieronder zijn ook partijen, die voor China be stemd waren. Het besluit wordt gemotiveerd met „behoeften van de Britse dienst- instanties in het Verre Oosten in verband met het Koreaanse conflict" Eerder deze maand hadden de Verenigde Staten informeel aan En geland verzocht de olie-leveranties aan communistisch China te staken. Aanvankelijk werd dit verzoek van de hand gewezen. Officieel is meegedeeld dat Enge land in de eerste helft van dit jaar 26.000 ton aan China leverde. Ver klaard is dat deze hoeveelheid min der dan tien percent van China's ci viele behoeften' dekte. Vliegtuigben- zine is niet aan China geleverd. EILAND VEROVERD Te Londen is Dinsdagavond een bericht ontvangen, afkomstig van het Chinese communistische persbu reau „Nieuw-C'hina", waarin wordt medegedeeld, dat het Chinese „be vrijdingsleger" het eiland Pis jan, dat ter hoogte van de kust van Tsjeki- ang, ongeveer tachtig kilometer ten Noord-oosten van de haven Wenst- sjou is gelegen, „van Chinese natio nalistische troepen hebben gezui verd". TOETSSTEEN OF STRUIKELBLOK FEN COMMUNIQUé van het Indonesische departement van defensie bevestigde gisteren, dat troepen van de R.I.S. geland zijn op Boeroe en zonder veel tegenstand de hoofdplaats Namlea bezet hebben. De lan ding werd uitgevoerd door troepen onder bevel van de overste Slamat Riyaldi, die ook onlangs Makassar bezette. De tactiek van de Apris is, om Ambon geheel te isoleren. Binnen kort zal een aanval plaats hebben op Ceram en onbevestigde berichten maken reeds melding van landingen op Saparoea. Op Ambon zal ook de methode van infiltratie worden toegepast, waar bij vooral wordt geïnfiltreerd in de Moslimse gedeelten van het eiland, die verondersteld worden sterk tegen de afscheiding te zijn. Djakarta hoopt hiermee een eventuele invasie door de Apris voor te bereiden, FUNDAMENTEEL MENINGS GESCHIL. Er is een fundamenteel verschil van beoordeling tussen de regering van de R.I.S. en de Nederlandse re gering ten aanzien van Ambon. De regering van de R.I.S. is van mening, dat de beweging op Ambon uitslui tend staat of valt met de weerstand van de deserteurs uit het K.N.I.L. De mannen van het regiment spe ciale troepen, o.a. van Westerling, aldus de regering van de R.I.S. terroriseren Ambon. De kwestie is dus, deze deserteurs onder de knie te krijgen, dan volgt de politieke op lossing vanzelf, aangezien een groot deel van de Ambonse bevolking, vooral het Moslimse, zich van harte wil aansluiten bij de Indonesische eenheidsstaat, met gewaarborgde re gionale autonomie. Van Nederlandse zijde welk standpunt op verzoek van de Neder landse regering door de heer Hirsch- feld telkenmale bij de regering te Djakarta naar voren is gebracht stelt men, dat het een kwestie is van zelfbeschikkingsrecht, welke dus in de eerste plaats politiek is en alleen door een plebisciet onder controle van een internationaal orgaan, b.v, de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, kan worden opge lost, volgens de procedure, aangege ven in de overeenkomst van de Ron de Tafel-Conferentie. ZAKEN DOEN! 9 In Nederlandse kringen te Dja karta meent men, dat de Nederland se belangstelling, met het oog op de algemene Nederlandse belangen in Indonesië, niet bijzonder gelukkig is en er gaan steeds meer stemmen op, om de oplossing geheel over te laten aan het beleid van de regering van de R.I.S., zonder enige inmen ging van Nederlandse zijde. Deze opvatting is overigens slechts een onderdeel van dg in Nederland se kringen in Djakarta steeds ster ker wordende overtuiging dat, wan neer men zich gaat beroepen op ge schreven overeenkomsten, men steeds stuit op grote tegenstand en formalistische interpretaties zonder einde van de zijde van de Indone siërs. Met name volgt op elke vorm van beschuldiging van het niet-opvolgfen van de bepalingen van de Haagse overeenkomst, steeds een tegenbe- schuldiging van dezelfde aard van de zijde van de R.I.S., waaruit in de kringen van het Nederlandse hoge commissariaat zowel als van het par ticuliere zakenleven, de conclusie ge trokken wordt, dat met de teksten van de RTC in handen nooit enig re sultaat kan worden bereikt, doch slechts nieuwe moeilijkheden wor den geschapen. Hoe sterk in zakenkringen te Dja karta deze opvatting leeft, moge blijken uit een uitlating van een di recteur van een der grootste Neder landse firma's in Indonesië, die zich onlangs tegenover de correspondent van het ANP als volgt uitliet: Het zakenleven moet zich zo ver mogelijk distanciëren van de poli tiek der Nederlandse regering en van de Tweede Kamer en zo min mogelijk spreken, ook over de tek sten van de R.T.C. Alleen opdeze wijze kunnen wij de posities en de belangen van het Nederlandse be drijfsleven hier handhaven." Als voorbeeld haalde deze zegs man de onderhandelingen aan over de teruggave van de ondernemingen in het Malangse. In dit geval hebben de ondernemers geheel op eigen ge legenheid onderhandeld met autoriteiten te Djokja, zonder acht te slaan op de bepalingen der RTC en zijn zy tot een bevredigende op lossing gekomen. Een hunner heeft na afloop ge zegd: Indien wij hadden moeten wachten op onderhandelingen basis van de bepalingen van de RTC, dan hadden we nog wel drie jaar kunnen wachten. Naar vernomen wordt staan 22 per sonen, onder wie een Tsjechische le- gerkapitein en verscheidene leden van de politiemacht, te Moravska Ostrava terecht wegens hoogverraad en spionnage. Volgens te Praag ont vangen persberichten worden de be klaagden er van beschuldigd, dat zij een gewapende opstand tegen de staat hebben voorbereid. Zij zouden een aantal eenheden van het leger en leden van de militie van 'n plaat selijke fabriek voor hun zaak hebben willen winnen. Zij zouden zich mees ter hebben willen maken van belang rijke militaire punten en van het radiostation van Moravska Ostrava. Door middel van dit station hadden zij de gehele republiek willen op wekken in opstand te komen. Aan de ambassades van de V.S., Engeland en Frankrijk te Praag zou worden verzocht de Opstand te steunen. DEMONSTRATIE MET MOBIELE INSTALLATIE VOOR HET DRO GEN VAN BLOEDPLASMA. Maandagavond werd in het Olym pisch Stadion te Amsterdam door het Nederlandse Roode Kruis een de monstratie gegeven met de splinter nieuwe mobiele installatie voor het drogen van bloedplasma. Deze in stallatie is enig ter wereld. Boven op de foto het exterieur, beneden het interieur. 12 Donors kunnen gelijk tijdig in de wagen plaatsnemen voor het afstaan van bloed. DE BRANDSPUIT IN BRAND. Het dorpje Viry-Chatillon ten Zui den van Parijs heeft men een nieu we brandweerauto nojdig, ofschoon het vijf dagen geleden, op de Qua- torze Juillet een splinternieuwe wagen met 'plechtig ceremonieel in dienst hadden gesteld. Gisteren was door vonken uit een locomotief een korenveld in brand geraakt. Toen de brandweer arri veerde om het vuur te blussen, raakte de nieuwe brandweerauto zelf in brand en wend geheel ver nield. Overeenstemming tussen R.I.S. en R.l. Hedenmorgen zijn de kabinetten van de R. I. S. en van de Republiek Indonesië in een gezamenlijke ver gadering bijeengekomen voor een bespreking van de voorlopige grond wet en de daarmede verband hou dende vraagstukken, welke verga dering werd bijgewoond door presi dent Sukarno. Reeds enige dagen voor deze bij eenkomst was de minister president van de Republiek Indonesië, dr. A. Halim, te Djakarta aangekomen voor een informele voorbereidende bespreking. Gisteren deelde hij aan Aneta mede, dat dit informele over leg succesvol is geweest en dat naar zijn verwachting op de for mele bijeenkomst van vandaag alle hangende vraagstukken zullen wor den opgelost. Ook van de zijde der R. I. S. vernam Aneta, dat de sfeer aan merkelijk is opgeklaard, zodat naar men verwacht, nog heden een alge mene overeenstemming zal worden bereikt. GETALLEN INZAKE DE OPHEF FING VAN DE KNIL. Volgens een mededeling van de dienst voor legercontacten van het KNIL zullen na 26 Juli nog 12.000 militairen van het KNIL niet zijn af gevloeid. Deze zullen dus de status verkrijgen van militairen der Kon. Landmacht. De voor overdracht aan de Apris in aanmerking komende leden van het KNIL zullen op die datum, behoudens enkele uitzonde ringsgevallen, allen zijn overgedra gen. Het aantal Europese militairen van het KNIL zal op dat ogenblik ongeveer 5000 bedragen. Op 26 Juli zullen nog 13.000 militairen van het KNIL in Indonesië vertoeven. In vo- rengaande cijfers zijn niet inbegre pen de leden van de Nederlandse militaire missie. Bij de overdracht der souvereiniteit waren aanwezig 65.000 led envan het KNIL en 85.000 van de Kon. Land macht, benevens nog 120.000 gezins leden van militairen. Na 26 Juli zul len naar schatting aan militairen plus gezinsleden door de Nederlandse in stanties nog 60.000 personen moeten worden verzorgd. Donderdag beslissende stemming verwacht •JTIJDENS DE OPNIEUW in gespannen atmosfeer verlopen zitting van de Verenigde Kamers heeft president van Cauwelaert gistermiddag medegedeeld, dat hij hoopt de discussies over het opheffen van het re gentschap Woensdagnacht ten einde te kunnen brengen en Donderdag middag de beslissende stemming te doen houden. Twee Waalse socialisten lieten krasse separatistische geluiden horen. De heer Collard riep uit, dat de vooravond is gekomen van de dag, waar op het probleem van de onafhankelijkheid der Walen in volle omvang zou rijzen. Hij zeide, dat de Walen zich voorbereiden op een lange en hardnekkige strijd, waarin zij „even onvermurwbaar zullen zijn als de Vlamingen dit indertijd zijn geweest". Het défilé der Belgische troepen, dat Vrijdag a.s. oj België's nationale feestdag, voor het koninklijk paleis zou worden gehouden, zal, volgens een officiële mededeling in de om geving van de Cinquantenaire, de Brusselse „Are de Triomphe" plaats vinden. Deze plannen wijziging houdt ken nelijk verband met een eventuele te rugkomst van koning Leopold. In geval, dat de Verenigde Ka mers vóór Donderdagavond tot het opheffen van de wet op het regent schap zouden besluiten, en het ziet er naar uit, dat Donderdag gestemd Bijeenkomst te Den Haag De ministers van buitenlandse za ken der vijf mogendheden van het Brussels pact zullen 1 Augustus in hun kwaliteit van leden van de Con sultatieve Raad te Den Haag bijeen komen, aldus is te Londen bekend gemaakt. Op deze bijeenkomst zullen de mi nisters de rapporten ontvangen van hun militaire commissies over de vraag, hoe de verdediging van het gebied der Westelijke Unie het best verdeeld kan worden onder vijf mo gendheden. In April hadden de mi nisters te Brussel de commissies hier toe opdracht gegeven. Deze rapporten worden eerst Don derdag te Fontainebleau door de vijf ministers van defensie bestu deerd. Verder zullen de ministers te Den Haag rapporten ontvangen van hun economische, culturele en sociale commissies en naar verwachting voorlopige besprekingen voeren over aangelegenheden betreffende de bij eenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg. zal kunnen worden wordt in alle Belgische bladen de mogelijkheid on der ogen gezien, dat koning Leopold Donderdagavond of Vrijdag naar België zal kunnen terugkeren. Het zou in de bedoeling gelegen hebben, dat koning Leopold, in ge zelschap van prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte 's mid dags om drie uur van uit het ko- innklijk paleis het défilé van de 4500 5000 Belgische manschappen zou De Belgische socialistische partij had in verband daarmede haar leden reeds opgeroepen bij een eventuele terugkeer van de koning aan een manifestatie in de omgeving van het paleis deel te nemen, Bij bet koninklijk slot Naar thans wordt bekend ge maakt is Dinsdagavond om half twaalf een bom ontploft nabij de om rastering van het park van het Ko ninklijk Slot te Laeken. De bom was geplaatst tussen de kerk van Laeken en de hoofdingang van het park, op een afstand van enkele honderden meters van de in gang van het park. De ontploffing heeft een gat van enkele vierkante meters in de tuinmuur geslagen, doch verdere ongelukken zijn door de ontploffing niet veroorzaakt. Het parket heeft Woensdagochtend in het bijzijn van de procureur van de koning, van Beirs, ter plaatse een onderzoek ingesteld. In tijden van onheil zult ge besef fen wat een broeder is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1