In September a.s. Lustrum tentoonstelling te Leiden Uit het leven £eidse hutspot 1 Leidse volksdansers hadden gasten uit heel het land S)e „gxaotmaedev" der Australische inboorlingen DINSDAG 18 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 VIJFTIEN JAAR VEBO Op Donderdag 21 en Vrijdag 22 September a.s. zal in Leiden weder om de bekende Vebo-tentoonstelling worden gehouden. Dit jaar een grote paarden-, fokvee- en zuivel-tentoon- stelling, die twee dagen zal duren, in ■verband met het feestelijk karakter, dat deze Vebo dragen zal, omdat het vijftien jaar geleden is, dat deze ten toonstelling voor het eerst in Leiden werd gehouden. Het is alleszins gerechtvaardigd aan deze lustrum-tentoonstelling een bijzonder cachet te geven. De resul taten immers, die sedert 1935 in de Rijnstreek werden geboekt, mede dank zij de Vebo, mogen gezien wor den. Steeds was er een vooruitgang to bespeuren, voornamelijk in de kwaliteit van het vee, waarvoor het gebied rondom Leiden een steeds be tere naam krijgt. De Vebo blijft krachtig meewer ken aan deze vooruitgang, getuige de bepaling, dat in de rubrieken gere gistreerd vee uitsluitend geheel t.b.c. Vrije dieren toegelaten mogen wor den. Een besluit, dat voor verschil lende fokkers wellicht niet aange naam is, maar waartoe het Vebo- bestuur toch moest overgaan, in het belang van de fokkers, die een t.b.c.- vrije stal hebben en hun dieren niet willen blootstellen aan het gevaar van besmetting. Bij het Abattoir. Vermeldenswaardig is, dat het be stuur, dank zij de medewerking van van de Vrouw NED. R.K. VROUWENBEWEGING. Groep K.A.V. Als de kindervacantie voorbij is en de daaraan verbonden druktee voor de moeders weer tot het verleden be hoort, organiseert de K.A.V. voor haar leden een uistapje. Het vorig jaar gingen we naar Schiphol, met een prachtige boot tocht over de meren. Thans is het plan om met een grote salonboot naar Rotterdam te gaan, voor een tochtje door de havens en later een bezoek aan de grote dierentuin „Blij- dorp". De dag is vastgesteld op Donder dag 7 September De totale kosten zijn ƒ3.50 per persoon. Tot 10 Augus tus kan men zich opgeven bij de le den van het Werkcomité. In October gaat de naai- en ver- stelcursus weer beginnen. Deze wordt thans uitgebreid met kniplessen, zo dat het mogelijk zal zijn te worden opgeleid voor het volledig maken van dames -en kinderkleding. De lessen worden gegeven des Vrijdagsavonds in het gebouw van de R.K. Vakschool aan het Galgenwater De kosten voor U) lessen bedragen 3.—. Spoedige opgave is gewenst. Het Groepsbestuur K.A.V. de gemeente Leiden, voor de komen de tentoonstelling beschikking heeft gekregen over het uitstekend gele gen en practische terrein van het Openbaar Slachthuis aan de Pasteur straat. De laatste jaren was immers gebleken, dat het Veemarktterrein eigenlijk te klein was voor zo'n gro te tentoonstelling. Bovendien kun nen nu in de gebouwen van het Abattoir de zuivelproducten op goe de wijze tentoongesteld worden. De laatste jaren geschiedde dat op de zolder van de magazijnenloods of in een cafézaal. Speicale belangstelling vraagt het bestuur van de. fokkers voor paar den, schapen, varkens en geiten, die een steeds grotere plaats op de ten toonstelling gaan innemen. Het han dels- en slachtvee komt op een af zonderlijke dag aan de beurt: op Vrijdag 22 Sept., in een aparte afde ling op het Veemarktterrein. Het t.b.c.-vrij fokvee en het klein vee wordt op Donderdag tentoonge steld. Op die dag wordt ook de wed strijd in het beoordelen van fokvee gehouden. De paarden volgen op Vrijdag. Beide dagen zal de zuivel- expositie te bezichtigen zijn. Reeds zijn door verschillende ge meente-besturen, veevoederfabrie ken en 'andere instellingen grote en kleine prijzen en geldbedragen be schikbaar gesteld en ongetwijfeld zullen er nog vele volgen, zodat het voor de fokkers nog aantrekkelijker zal worden om in te zenden. Tenslotte heeft het bestuur beslo ten ook dit jaar weer een lunch te organiseren voor de leden, na afloop van de tentoonstelling. Vorige jaren is gebleken, dat dit samenzijn steeds in de beste stemming zeer werd gewaardeerd. DINSDAG 18 JULI. Ach, ach, wat een ellende. Er is gistermiddag een klein rampje ge beurd. Want in de Hutspot stond het telefoonnummer van Stadskok ver keerd vermeld. Wie is de schuldige? „De zetter", zegt Stadskok. „Stads kok", zegt de zetter. Enfin, U kent dat. Een lezeres van Stadskok was een zenuw-crisis nabij. Telkens werd zij opgebeld. En telkens moest ze ver tellen geen Stadskok te zijn en niet te weten waar dat heerschap uithing. Gelukkig stond er ook nog een an der nummer vemeld. En dat was wel goed. Zodat er toch aanmeldingen binnenstroomden, om voor één nacht (van Vrijdag op Zaterdag) een Frans jongetje of meisje te slapen te leg gen. Deze Parijse kinderen (65 in ge tal) zijrr"met hun kapelaan (een Ne derlander) op tournée en komen a.s. Vrijdagavond in de Leidse Schouw burg zingen, dansen en spelen. Nog geen uur was de krant van de pers, of de eerste aanmeldingen kwamen al binnen. En de hele avond heeft het opgaven geregend. Zoveel, dat we nu al kunnen zeggen: het is bij na genoeg! Stadskok is zijn lezers en lezeressen zeer erkentelijk voor hun spontane medewerking. Zijn hooggespannen verwachtingen wer den nog overtroffen! Nog enkele kin deren hebben geen slaap-adres. Wie dus alsnog wil helpen, gelieve zich zo spoedig mogelijk te melden. He denavond tussen 6 en 9 uur tel. 26954 (Evert Castelein )of anders Woens dag tassen 9 en 2 uur tel 20015 (Stadskok). S.v.p. opgeven of men een jongen dan wel een meisje wil wil hebben. Gaarne adressen, die de keus: jongen of meisje overlaten aan de organisatoren. I Wat een drukte, Zaterdagmiddag. I in de grote tuin van „Oud Hortus- zicht". Geen wonder! De Leidse af- deling van de U.V.V. had meer dan j 400 ouden van dagen uitgenodigd j voor een gezellige middag. De Post- J harmonie zorgde voor muziek en als i ac P.T.T.-mannen even uit moesten blazen, kwam er een accordeonist op de proppen, die er een prima stemming in wist te krijgen. Zó goed, dat de ouden van dagen de verleiding niet konden weerstaan een polonaise to lopen en zelfs de Hoki-Poki te dansen! Verschillende winkeliers hadden limonade en versnaperingen beschikbaar gesteld, zodat het nie mand aan iets ontbrak. En mede door het mooie weer, werd het een allerprettigste middag. Voor de laatste maal van dit sei zoen roept de Ned. Kath Ver. van Handelsreizigers, enz. „St. Christof- fel", afd. Leiden, alle leden op, om de vergadering van a.s. Vrijdagavond 8 uur, in „De Harmonie" bij te wo nen. Behalve de gewone punten ver meldt de agenda een technisch-zake lijk praatje door de heer de Bruin uil Alphen aan den Rijn. En gistermiddag om vier uur viel de 16-.iarige metselaarsleerling H. E. uit Arnhem, werkzaam bij de wo ningbouw in de Adr Pauwstraat, van een steiger af. Hij kwam met z'n rug cp een houten bint terecht en klaag de over inwendige pijnen, zodat de E H D. het geraden achtte hem naar bet Acad. Ziekenhuiste brengen. De dames A. J. en A. H. A. van Wieringen behaalden beiden het di ploma E.H B.O. te Leiden Docent was dr H. Kortmann, examinator dr C. R. Zijerveld. De muziekvereniging „Concordia" gaat a.s. Donderdagavond concerte ren in het Plantsoen. De Drumband zal hierbij assisteren. Een twaalf- nummerig programma zal worden afgewerkt. STADSKOK. "ONTRUIMING PERCEEL TERWEEPARK 8- Aangezien de uitvoering van het spoorwegplan het nodig maakt, dat perceel Terweepark no. 8, dat eigen dom der gemeente is. doch ingevolge Koninklijk besluit van 30 December 1949 ten name van de Nederlandsche Spoorwegen N.V. zal worden ont eigend, wordt gesloopt, en B. en W. de huur van dat perceel met inacht neming van de huurovereenkomst per 1 Maart 1950 beëindigd De huur der heeft de woning verlaten. Een onderhuurder, de heer P. W. Boer, is daartoe niet genegen, hoewel hem een andere huisvesting werd toege wezen. Derhalve zal tot ontruiming van het perceel langs gerechtelijke weg moeten worden overgegaan. TECHNISCHE HOGESCHOOL Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi- daats-examen bouwkundig inge nieur de heer A. C. Lucas uit Lei den. HILLEGOM Stalen boom tegen het hoofd. Bij het wegruimen van de tram rails "aan de Hoofdstraat werd een arbeider uit Lisse, die aan dit op- ruimingswerk deelneemt, ernstig aan het hoofd gewond. Met een der ijzerblokken te transporteren mallejan was men bezig een der ijzerblokken te transporteren en de 1 arbeider kreeg de stalen boom van dit voertuig tegen het hoofd. Hem wenden dioor kap. van Paasen de laatste H. Sacramenten der sterven den toegediend, waarna de man per ziekenauto naar zijn huis te Lisse werd gebracht. De laatste berichten geven aan, dat thuis geen direct levensgevaar meer aanwezig is. Geboren: d. van P. Berg en P. L. Rijnders; d. van D. Rovers en S. de Meisen; z. van M. van Kampen en C. Kamp; z. van W. de Kooker en C. M. Mosseveld; z. van P. H. van der Zande en W. M. Janssen; z. van J. Vos en M. van der Vliet; d. van J. P. van der Weijden en J. P. v. d. Klugt. Ondertrouwd: P. H. Verhoeven en A. G. Mooijekind. Getrouwd; K. Vlaar en G. J. Bak ker, Th. A. Schreuder en G. C. Fre- deriksz. DE ZILK Rijwielbotsing. Aan de Zilker- fcmnenweg botsten bij het passeren drie wielrijders tegen elkaar. De 17- jsrige M. was er het slechtst aan toe. Hij bekwam wonden aan hand, been en knie. Dr. Wösten moest de ver wondingen verbinden. Het rijwiel van de jongeman was totaal ver nield. KATWIJK Geboren: Arie z. van A. Vlieland en S. van Velzen, Dirkje d. van A Boezaart en M. T. Vos, Maria T. G d. van Th. Knijnenburg en E. A. Oudshoorn, Jan z. van J. W. Parle- vliet en M. Haasnoot, Wilhelmina d. van A. A. Aanhane en A. M. van Oosten, Adrianus z. van K. van Duyvenvoorde en A. Vooys, Elisa beth d. van M. Heemrood en D. Knetsch. Ondertrouwd: C. van der Plas en D. van der Plas, D. van Duyn en W. van Duyvenvoorde, C. van der Plas en N. A. van Duyvenvoorde. noot, A. van der Plas en W. den Haas. Getrouwd; C. Guyt en A. Haas- Overleden: I. Wagenaar, ongeh. I 82 jaar. KATWIJK AAN ZEE Stoffelijk overschot aangespoeld. Het stoffelijk overschot van de negenjarige jongen H. v. B„ die vo rige week Donderdag bij het zwem men in zee om het leven kwam, is hedennacht te Zandvoort aange spoeld. OEQSTGEEST Personalia Voor het dipl. MTS werktuigkunde slaagden te Haarlem P. J. Loozen en A. Thomassen. UDO contra Berlicum Nadat rorige week Zondag de junioren er adspriranten van UDO een autobus- trip hadden gemaakt, trokken giste ren de senioren er per touringcar op uit. Na een gezamenlijk ontbijt in het parochiehuis werd tegen 8 u. vertrokken met als eerste reisdoel Berlicum, waar een voetbalwed strijd tegen de plaatselijke vereni ging BMC was georganiseerd. On danks het in niet te beste conditie verkerende terrein werd het een pit tig partijtje en UDO bleek tegen deze le klasser uit de B.V.B. volko men opgewassen, alhoewel zij zich gedurende de eerste 20 minuten wel wat liet overrompelen door het snel le en bekeken spel van de BMC-ers Toen deze echter uit een doorbraak wisten te scoren, gingen de UDO- mannen er ook meer vaart achter zetten en al spoedig was de stand weer gelijk na mooi doorzetten van de linksbinnen. Na de thee ging de strijd weer vrijwel gelijk on met een licht overwicht van UDO, dat al spoedig werd uitgedrukt in een doel punt toen de linkshalf de bal met een lange trap naar de midvoor zond die met een prachtig diagonaal schot de stand op 21 bracht. BMC bleef het antwoord niet schuldig en scoor de vlak hierna uit een vrije trap de gelijkmaker. Dat liet UDÓ niet op zich zitten, het overwicht werd nu groter en wederom was het de mid voor die de bal ontving, doorbrak en met een onhoudbaar schot in de rechterbovenhoek UDO aan een 3-2 voorsprong hielp. BMC ging nu fel ler vechten en vlak vóór het eind signaal kwam toch nog weer de ge lijkmaker uit een boegschot vlak onder de lat, dat de UDO-keeper te machtig was. De tocht die verder via de Leus- derheide en Oud-Valkeveen ging, verliep in uitstekende stemming.' Geboren: Neeltje, d. van G. Vletter en A. de Boer; Wilhelmina Salome, d. van C. van der Kaay en J. W. Kokkedee; Johannes, z. van J. van Alphen en H. A. Zonderop; Marga- Mgr. Baeten bezocht Elisabeth-ziekenhuis Niet geheel onverwacht, maar toch in alle stilte en onopvallend heeft mgr. Jos. W. M. Baeten, coadjutor van de Bisschop van Breda, Zondag een bezoek gebracht aan het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Leiden. Met het binnengaan van het ge bouw, aan de gevel waarvan de vlag en pauselijke wimpel waaiden, be trad mrg. bekend terrein. De Con gregatie der Zusters Franciscanes sen is immers gevestigd in het bis dom Breda. Het was daarom, dat mgr. grote belangstelling had voor het ziekenhuis, waar hij nog nooit geweest was. Negen jaar geleden heeft mgr. Hopmans een dergelijk bezoek gebracht. Nadat mgr. om half één aan de ingang verwelkomd was, werd een rondgang gemaakt door het gebouw. Alle afdelingen werden bezocht en verschillende malen liet mgr zich zeer waarderend uit over de moder ne en practische inrjphting. Vervolgens gebruikte mgr. met rector F. Brenefeld en dr. A. van Dongen het middagmaal, waarna om drie uur het gezelschap naar de Mar- garetha van Cortona-stichting aan de Haagweg reed. Ook hier bezich tigde mgr. het gebouw en vertrok om vier uur weer uit Leiden. GEMEENTERAAD. Aan de agenda voor de Donderdag middag te houden vergadering van de gemeenteraad van Leiden zyn de volgende punten toegevoegd: Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de ge meenteraad, de heer mr. W. J. Geert- sema (vacature de heer mr. M. B. Vos). Voorstel inzake het uitbreiden van het speelterrein van de Speeltuinver eniging Groenoord. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbren gen van een afschering met toegangs hek langs het sportterrein aan de Nachtegaallaan (kosten 3400 Voostel inzake het aankopen van grond in de Stadspolder, ter grootte van 3.14 50 H A. voor in totaal 25.000.—. Voorstel inzake het aankopen van grond gelegen nabij de Toussaint- kade. (2.03.18 H:A. voor 20.318.—) SPEELTERREIN GROENOORD. De speeltuinvereniging Groenoord heeft om medewerking van de ge meente gevraagd voor uitbreiding van haar speelterrein, hierin bestaan de, dat de gemeente pl.m. 3350 M2 Al waren de door „De Bilt" aan gekondigde depressies en regenfron ten de spelbrekers van de buitendag, welke Zondag georganiseerd werd door de Volksdansgroep „De Hoorn pijpers", de geestdriftige volksdan sers en -danseressen waren in vrij grote getale opgekomen. Door de weersomstandigheden kon het fes tijn niet gehouden worden op het Docosterrein. Men zocht onderdag in grond kosteloos beschikbaar stelt en zorgt voor de afrastering van het nieuwe terreingedeelte. De vereni ging zal zelf het terrein, dat zeer on effen is, doen ophogen en egaliseren om het geschikt te maken voor be oefening van spel en leiding. Aangezien het plan voorziet in een behoefte aan recratie-mogelijkheid voor de jeugd uit dat stadsdeel en de vereniging zelf in de verwezenlij king van het plan een actief aandeel zal hebben, verdient het naar mening van B. en W. de medewerking van de gemeente. De gebruikelijke vorm van medewei king is. dat de grond voor speelterreinnen kosteloos in ge bruik wordt gegeven en dat de ge meente ook steun verleent bij de inrichting der terreinen; het onder houd komt ten laste van de vereni gingen. Van bedoelde grond maken pl.m. 3000 M2. deel uit van een perceel weiland, groot 8953 M2., dat aan J P. van der Holst voor het jaar 1950 is verpacht voor de som van 100. Dit perceel 1$ niet bestemd om blij vend als cultuurgrond te worden ver pacht. De overige 350 M2. vormen een onderdeel van de tuin. behoren de bij het huis Groenoord", dat tot uiterlijk 1 Mei 1956 verhuurd is aan mr. W. C. Feitkamp voor de som van 575 per jaar. Pachter en huurder zijn bereid deze grond af te staan voor,uitbreiding van het speelterrein, mits een behoorlijke afrastering wordt aangebracht en pacht- en huur som naar evenredigheid wordetn ver laagd, wat o.i billijk is. De cerminde- ring van de jaarlijkse pachtsom kan worden bepaald op 33(rond 1/3 gedeelte) die van de huursom op 7(berekend naar 0.02 per M2- voo; tuingrond). De kosten van het aanbrengen van een afrastering ter lengte van pl.m. 110 meter bestaande uit perkoenpa- len. harmonicagaas en prikkeldraad, worden geraamd op 600. de St. ,Leonardusschool aan de Pot gieterslaan. Onder leiding van mej. R. Zouten - bier stelden de deelnemers zich om 2 uur op voor het lopen van de tra ditioneel geworden beginpolonaise. Gezien de grote groep van fris en fleurig geklede jongelui, 160 uit vele plaatsen en streken van het land, werd bij droog weer de grote cour opgezocht om frisse lucht te kunnen happen. Buiten velen uit Leiden, waaron der ook leden van „De Grote Ron de", zagen we groepen uit Kethel, Maasland, „De Erwtenplukkers" uit Voorschoten, Utrecht, Rijswijk en Voorburg. Voorwaar een keurige vertegenwoordiging van hen, die buiten hun eigen vreugd dit ook gaarne willen overbrengen aan an deren. In dit licht gezien was het jammer, dat geen gebruik van het Docosveid gemaakt kon worden, want al waren er veel belangstellen den, dit aantal zou des te groter zijn geweest, wanneer het een werkelijk zomerse dag was geweest. Van 2 tot 6 uur heeft men kunnen genieten van de uitgebreide collec tie volksdansen, waarvan het pro gramma een juiste opstelling weer gaf. Om 6 uur werd deze zeer goed geslaagde volksdansdag gesloten met een Lof in de Leonarduskerk. Daisy Bates gaf haar hele vermogen retha Maria, d. van D. Schuiling en A. C. van den Bossche; Mirjam van J. J. Akkerhuis en D. C. van Bommel. Ondertrouwd. J. Geertsema 28 j. en H. F. Kijlstra 26 j. Getrouwd: R. F R.'Beckman en J. S. C. Hoogenboom; D. Heemskerk en E. T. Schouten; J. Schippers en A. Roesteen; P. P. van der Salm en A. ae Waard. SASSENHEIM Geboren: Martinus A. C., z. van C. Tetteroo en A. C. v. Velzen; Maria J. T., d. van J. M. Slingerland en J. M. Wennekers; Hendrika W., d. van P. v. Duin en F. P. Philipsen; Caro lina M.. d. van C. J. de Haan en A. M. Eldering; Pieter W., z. van C. v. d. Kraan en P. v. d. Heiden; Marga- retha J. ,d. van W. H. Witteman en C. M. v. d. Weyden; Franciscus H„ z. van H. A. Langelaan en C. J. Blok ker; Helena A., d. van M. H. v., No- belen en G. E. M. van Dijk; Cornelis N. M„ z. van P. J.' Otto en E. M. van Beelen. Ondertrouwd: J. Slootweg 23 j. en T Toonstra 21 j.; J. Swierts 26 j. en C. P. Meeldijk 24 j. Getrouwd: W. P. Heydt 50 j. en G. Slump 46 j. ZOETERMEER Tentoonstelling handwerken. De door de meisjes van de lagere school, huishoudschool en modevak school georganiseerde tentoonstel ling in de zusterschool gaf een goede indruk van hetgeeen gepresteerd wordt. Het viel ons op, dat de ouders in zo belangrijke mate hun belang stelling toonden. Op deze tentoon stelling was ook te zien hetgeen de kinderen voor de missie hadden ge maakt. Gym. overwinningen. De Gym nastiekvereniging „Pro Patria" die deelnam aan de Gymnastiekwed- strijden te Oude water behaalde met 2 damesgroepen een eerste prijs ter wijl de groep heren een tweede prijs verwierf. Te water. De melkslijter Dekkers uit de Molenstraat geraak te met zijn paard en wagen onder Benthuizen te water. De gehele voorraad melk ging verloren. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geboren: Maria Catharina, d. van' J. Th. Vollebregt en H. F .v. d. Berg. Ondetrouwd: W. v. d. Velden 26 j. en W. v. d. Velde 23 j. Getrouwd: J. Koek 45 j. en J. H. Vonk 37 j. STRIJDEND VOOR EEN STERVEND VOLK Dr. Albert Schweitzer geniet te recht een wereldvermaardheid om z'n prachtige werk in donker Lam- barene. Maar er zijn anderen die eenzelfde werk aan de wereld schon ken, hoewel die wereld hen niet kent. Een van deze stille groten is Daisy Bates, de vrouw die het be stond om 55 jaar lang in een een voudige tent onder de Australische inboorlingen te leven en haar ganse vermogen besteedde om het geeste lijk en lichamelijk lijden van dit meest primitieve volk ter wereld te verzachten Daisy Bates was een van de eerste vrouwen die in Engeland de stoute schoenen aantrokken en een carrière eisten. Zij kwam in 1882 in dienst als journaliste bij de „Times" en ver trok in 1890 naar Australië om daar een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de inboorlingen door de blanken werden behandeld. Twee jaar lang trok deze moedige vrouw met haar helper, een halfbloed, in een wagentje met twee kamelen be spannen kris-kras. door het land, een waagstuk dat het allergrootste re spect afdwingt van wie ook maar enigszins op de hoogte is van de toenmalige toestanden. Teruggeko men in Perth schreef zij haar rap port en zond dit aan de hoofdredac teur tegelijk met de mededeling, dat zij niet naar Engeland zou terug gaan. Vervolgens droeg zij haar no taris op om alles wat zij bezat, lan derijen e.d. te gelden te maken en de opbrengst naar Australië te zen den. En vanaf dat moment heeft Daisy Bates iedere dag van haar lan ge leven ze is 90 geworden be steed om de nood onder deze een- voudigen van geest zoveel mogelijk te lenigen. Twintig jaar lang door kruiste zij het land, en sloeg toen haar tenten op aan de rand van de grote woestijn. Overal had zij ver pleegd en geholpen, de vele dialec ten grondig onder de knie gekregen en zich een plaats in de harten van hare beschermelingen veroverd, die voldoende wordt uitgedrukt door het feit, dat zij als „Kabarli", dat „groot moeder" betekent, als „bloedzuster" in vele stammen werd opgenomen. In die twintig jaar verzamelde zij een arsenaal van gegevens omtrent de zeden en gewoonten, de diverse talen en de folklore van dit snel wegkwijnende volk. Zij stelde woordenboeken samen, beschreef de geheimste ceremoniën tot in de fi nesses, tekende alle dagen, legenden, sprookjes e.d. op, die haar tèr ore kwamen, legde hun liedjes op gra- mophoonplaten vast en in latere jaren filmde hun dansen en spe len. Van alle delen van Australië kwamen inboorlingen naar de een voudige tent aan de rand van de Mullarbor-woestijn om raad, hulp of genezing te zoeken en niemand klopte tevergeefs bij haar aan. Haar invloed was zo groot, dat de rege ring haar vaak verzocht om de een of andere recalcitrant geworden stam te bezoeken en er de orde te herstellen, liever dan er de veldpo litie of militairen op af te sturen. En het is meermalen gebeurd dat de oude dame een dergelijke stam beval om in de bossen te verdwijnen en over een uur terug te komen.... waarin zij eigenhandig bij wijze van straf alle hutten verbrandde en het dorp met de grond gelijk maakte. Daarna gaf zij order aan de schare schoorvoetend weer te voorschijn komende zondaren om nieuwe hut ten te bouwen en voortaan beter op te passenwelk bevel stipt werd opgevolgd. Haar grootste strijd is ge weest die, welke zij voerde tegen de verschrikkelijke gewoonte van het doden van een pasgeboren baby en het lijkje te laten eten door oudere kinderen die ziek waren, in de me ning dat hierdoor „nieuw leven" werd toegediend. Maar ook de gewoonte van meni ge „moeder" die vond dat zij genoeg kinderen had en dus de nieuw ko- mertjes zelf verorberde, bezorgde Daisy Bates heel wat hoofdbrekens en strijd. Maai; uiteindelijk heeft zij toch gewonnen en sinds enige jaren is dit lugubere gedoe afgelopen.... Hoe is het mogelijk, dat deze ten gere vrouw een zo grote invloed kon hebben op mensen die nog in het steentijdperk leven? 'Jloen ik haar dit eens vroeg, antwoordde zij dat het wel voornamelijk haar kleding zou zijn, die dit bewerkstelligde. Zij bleef namelijk haar ganse leven de ouderwetse blouse met hoge stijve boord en de tot op de grond afhan gende rokken dragen van de Victo riaanse periode. Haar beschermelin gen meenden dat zij niet, als zij ge bouwd was, daar zij nimmer méér dan haar gezicht en handen hadden gezienzij zagen in haar een we zen van hogere orde. 55 jaar lang leefde Daisy Bates on der deze mensen van wie zij wist, dat zij hun ondergang tegemoet gin gen. „Zij kunnen de sprong niet ma ken van uit hun Steentijdperk naar onze twintigste eeuw," zei zij mij, toen ik haar sprak in het Swan Bre wery Hotel in Kalgoarlie. „Zij heb ben te veel geleden onder het eerste contact met de blanken.... drank en ziekten zijn hiervoor verantwoor delijk." En nu is „Kabarli" niet meer on der de levenden, de plaats waar zo veel jaren lang haar tent stond, is verlaten en er niemand die haar werk wilde overnemen. De grote hulp en steun is verdwenen en Bun- garra en Yalda, en Barla en Tonga, zij zullen in ziekte of nood hun toe vlucht elders moeten zoeken. Maar of zij die zullen vinden is een grote vraag. VEILIG VERKEER. Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijdf MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Juli. Groente. Per 100 kg.: rode koel j 5.508.ia- barber 58, kroten 59, uien 712, peen 311, aardappelen 7—12, andijvie s 5—10, druiven 12'1'56, snijbonen 4259, stam- bonen f 3252, doperwten 5354 peulen 91, postelein 720, pronk- bonen 2330, tuinbonen 67, Augurken 661, pruimen 6695, appelen 3340, spinazie 1220, tomaten A 2040, per 100 stuks: komkommers f 813, bloemkool 8 47, meloenen 25105, salade 2.905.80, perziken f 223, per 100 bos: kroten 2.50—4.20, pieterselie 1.101.40. radijs 11.40, selderie 2—2-70, peen f 8—12. 17 Juli. Varkens. Aanvoer 177 stuks. Prijzen: zware 184186, lichte 162166, zeugen 172. Han del vlug, enkele boven notering. ROTTERDAM, 18 Juli. Vee. Totaal aanvoer 4197 stuks. 868 vette koeien, 1031 gebruiksvee, 376 graskalveren, 570 nuchtere kalveren, 334 varkens, 461 biggen, 196 paarden, 94 veulens, 381 schapen, 67 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien levend gewicht 2.70—2.80, 2.50—2 70 en 2.20— 2.50 per kg.; graskalveren 350 250150; nuchtere kalveren 6257 •52 biggen f 554540; slachtpaar- den levend gewicht 1.901.801.60 per kg.; schapen 10060-60, lam meren 65'55-45kalfkoeien en melkkoeien 1025—925800; vare koeien 700600525; vaarzen 725 —625—500; pinken 550—450—375. vette koeien aanvoer als vorige week handel stroef, prijzen vooral niet la ger; graskalveren aanvoer iets gro ter, handel traag, prijzen onveran derd; nuchtere kalveren aanvoer iets ruimer, handel tamelijk prijzen iets stijver; biggen aanvoer kleiner, han del kalm, ruim prijshoudend; slacht- paarden aan toevoer iets korter, han del traag, prijzen iets stijver; schapen en lammeren, aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, ruim prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen constant; vare koeien aanvoer als vorige week, han del stil, prijzen stabiel; vaarzen en pinken aanvoer groter, handel flauw en prijzen onveranderd. BODEGRAVEN, 18 Juli. Kaas. Aanvoer 215 partijen. Prijzen le soort 2.10 tot 2.18, 2e soort f 2—2.09, zware soort tot 2.35 per kg. Han del kalm. ROELOFARENDSVEEN, 17 Juli. Groente. Aardbeien 2e oogst 40 43 cent per half pond, kropsla 5 5.60, bloemkool 1633, aardappe len 711, peen 89. tomaten ƒ33 witte bessen 55 per 100, snijbonen 3.404.60, idem stek 1,101.89, dubb. stambonen f 3.50—4.50 per 10 kg. Augurken grof f 2.502.70. bom men 1.401.55, stippel 1 40 per 25 kg. Bloemen. Asters 416 cent, Dahlia's 517 cent, Liatris 419 cent, Gladiolen 21—39 cent, Colvilij leis 616 cent, Scabiasa 7—24 cent, Alstromeria 614 cent. Lathyrus 2 5 cept, Anjers 37 cent. NOORDWIJKERHOUT, 17 Juli. Groente. Dubb. bonen 4.204.50, tuinbonen f 0.602.00, krombekken 44.40, en doppers 2.503-30 per 10 kg.; aardbeien 2.50 en zwarte bessen f 1.90 per slof TER AAR. 17 Juli. Groente. Snijbonen 4.104.70, idem B 3.10 3.90, stek 0.802.80, stamprinses- sen 3.905-80, afwijkend 2.90, - stokprinsessen 4.905-90, stam- snijbonen 2-80. blauwschokkers 3.20, tuinbonen 60 cent alles per 10 kg.; tomaten A 2840 cent, idem B 2030 cent, idem C 2432 cent, idem OC 2024 cent, bonken 21 39, idem kriel 20 cent, ongesort. 34 cent, uien 1518 cent, postelein 15 21 cent, kroten 78 cent, idem B 46 cent, andijvie 815 cent. waspeen 8 9 cent, stek 2 ce'nt, spitkool 10 cent rode kool 79 cent, carbarber 58 cent, groene kool 79 cent. aardapp. 1011 cent, kriel 6 cent, zilveruien 45 cent per kg.: sla I 4.709.10, idem II f 2.alles per 100 stuks, bloemkool IA 3859 cente, idem I 2036 cent. idem 1518 cent. id. IH 513 cent, komkommers I 1215 cent, idem H 710 cent, idem III 5 7 cent per stuk, boskroten 38 ct., bospeen 911 cent, selderie 1 cent, peterselie 1 cent, bos prei 4 cent alles, per bos. Augurken: A 43 cent, B 30 cent alles per kg.; C 3.70, D 2,20. —2.40, CD 1-40, CD afw. 1—, F 1.101.40, E. alw. 50 cent alles pr 25 kg. zwarte bessen 821—06 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3