3)e C<2i<i6e0ou^cmt De Koem-linie volledig ingestort Overrompelende aanvallen Noord Koreanen der Weinig animo voor Lie s oproep Een monument te Bastogne Marshall-plan en emigratie Churchill over de Koreaanse oorlog R.I.S. troepen op Boeroe MAANDAG 17 JULI 1950 41ste JAARGANG V No. 12030 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32. Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. CZtneükcuim wij fcen uaex oaetmacM Tijdelijke hoofdstad Taejon ontruimd De gehele Roem-linie is Zondagavond ineengestort en groepen Noord- Koreaanse saldaten hebben daarna onmiddellijk afgesneden eenheden overrompeld. Tegen zonsondergang zijn in de onmiddellijke nabijheid van Taejon op grote schaal sluipschutters actief geworden. Verspreide Amerikaanse eenheden trokken terug op „tevoren in gereedheid ge brachte stellingen". De terugtocht was vrijwel een herhaling van het drama bij Tsjonan. Fanatieke Noord-Koreaanse soldaten stormden met ware doodsverachting op de Amerikaanse stellingen in en overmees terden die in hoofdzaak door hun numerieke overwicht. Het was een strijd van honderden tegen duizenden, wellicht tienduizenden. De vloed golf van aanstormenden Noord-Koreanen kon zelfs niet worden gestuit door salvo's van de Amerikaanse artillerie. Ten minste één Ameri kaanse stelling werd geheel afgesneden. De rode vloedgolf rukte met een verder op in de richting van Taejon. moment een groep van ongeveer 200 Noord-Koreanen buiten gevecht, toen zij de Koem overzwommen. Taejon verwacht met spanning de climax van de gebeurtenissen. Er hangt een geheimzinnige dreigende atmosfeer in de stad. Zondagmorgen zag alles er nog vrij normaal en le vendig uit. Er waren natuurlijk enorm veel soldaten, 's Avonds leek het alsof iedereen de stad had verla ten. Er waren haast geen soldaten meer. Veertien dagen lang hadden rond veertig correspondenten de ka mers in het informatiebureau be volkt. Al die tijd was er lawaai ge weest van schrijfmachines, telefoons en opgewonden stemmen van de journalisten, die geregeld ruzie maakten. Nu zaten er nog slechts vier. Zij waren in slaap gevallen met het hoofd op de schrijfmachine. Gecoördineerde aanval In de nacht van Zaterdag op Zon dag hadden de Noord-Koreanen via hun bruggenhoofd op de Zuidelijke oever van de Koem bij Kongjoe dui zenden soldaten aangevoerd. Ook voerden zij i ioepen aan in de centrale en Oostelijke sectoren van de Koem- linie. Zij slaagden er in de loop van Zondag in door te dringen in de Amerikaanse linies, maar werden- aanvankelijk tegengehouden door tanks en aangevoerde versterkingen. Zondag echter begonnen de Noord- Koreanen een iuitstekend gecoördi neerde aanval op het centrale front welke als doel had de weg van Tae jon naar Ts'otsjiwon achter de rug van de Amerikanen af te snijden. Maandagmorgen vroeg moest Tae jon reeds de eerste artillerietreffers incasseren. De Noord-Koreaanse mas sale aanval werd begonnen met zeer intens artilleriespervuur dat de Ame rikanen dwong dekking te zoeken. Daarna kwamen de Noord-Koreaanse infanteristen over de heuvels aan zwermen en sneden de hoofdweg af. De Noord-Koreaanse infanterieaan- val werd gesteund door machinege- weei nesten op de heuvels vóór de Amerikaanse stellingen- Zodra de Noordelijken er in waren geslaagd de achterwaartse verbindingen van de Amerikanen af te snijden rukten zij bliksemsnel verder op. Een Amerikaanse artillerie-officier die met zijn batterij als een razen de op de aanstormende Noordelijken had geschoten zei. dat de bressen, die zijn stukken in hun rij-en sloegen, onmiddellijk werden gedicht en dat voor elke gedode Noord-Koreaan on middellijk toen anderen in de plaats kwamen en dat er uiteindelijk niets anders had opgezeten dan ..de benen te nemen"! De aanval werd zo razend snel uit gevoerd dat de Noordelijken in een minimum van tijd de Amerikaanse commandopost bezet hadden en wa ren doorgedrongen in de Amerikaan se artillerie- en mortieropstellingen. De Amerikaanse terugtocht over. een afstand van zeven kilometer on der zwaar vuur van de Noord-Korea nen was een ware hel. De weg waar langs zij terugtrokken lag bezaaid met uitgebrande jeeps en vrachtauto's De aanval werd uitgevoerd zonder ondersteuning van tanks- De teruggetrokken Amerikanen hadden niets dan lof voor de uitste kende wijze waarop de luchtmacht hun terugtocht had gedekt. Een Ame rikaans vliegtuig stelde op zeker EEN VERRASSING! Aan de Oostkust wierp de Zuid- Koreaanse 23ste divisie, gesteund door Amerikaanse gevechtsvliegtui gen. tweemaal de aanvallende Noord- Koreanen terug, hetgeen het commu niqué ,.de grootste verrassing van de oorlog" voor de communisten noemt, De Noordelijken moesten in wanorde vluchten. Zuid-Koreaaanse patrouilles zetten de verspreide Noord-Koreanen in dit gebied na, aldus het .communiqué van Mac- Arthur- Moeilijke berichtgeving De berichtgeving van het front on dervindt grote moeilijkheden en dit is wel een voorname reden, waarom men van de strijd zulk een onduide lijk beeld krijgt. Reuters oorlogscorresp. Macartney, die dodelijk vermoeid in Tokio is teruggekeerd, geeft er het volgende verslag van: ..De veldtocht in Korea is de meest teleurstellende en tevens de moeilijkste oorlog, die een geal lieerde oorlogscorrespondent ooit heeft moeten verslaan. De grootste moeilijkheidi voor de „journalisten te velde" is, dat zij de verantwoor delijkheid voor de veiligheid der Amerikaanse troepen loodzwaar op zich voelen drukken, want MacAr- thur voert een „orlog zonder cen suur" De correspondenten moeten zelf beoordelen wat zij kunnen pu bliceren, zonder de levens der front strijders in gevaar te brengen. Het schijnt, dat generaal MacArthur uit politieke overwegingen geen openlij ke censuur wenst in te voeren, daar EEN VOORSPELLING VAN DE PAUS. In een toespraak tot een Congres van juristen heeft Z. H. paus Pius XII te Vaticaanstad voorspeld, dat er in de komende vijftig jaar een emigra tie zal plaats vinden die veel groter zal zijn dan de verplaatsingen van mensen, waardoor Noord- en Zuid- Amerika werden bevolkt. Z. H. de Paus grondt deze voor spelling op het in Europa vervagen van de oude politieke en economische grenzen, de bittere gevolgen van de oorlog en daaruit voortvloeiende ge beurtenissen .waardoor in bepaalde gebieden overbevolking en werkloos heid zijn ontstaan. hij wenst dat de wereld de door hem geleide veldtocht der Ver- Naties in Korea kan volgen zonder dat het ook maar de schijn heeft, dat er nieuws wordt achtergehouden. Ook de andere moeilijkheden zijn niet gering. De oorlogscorresponden ten moeten dagelijks op de een of andere wijze een afstand van onge veer 150 km. over ongelofelijk stof fige wegen heen en terug naar de frontlinie afleggen, om aan hun nieuws *e komen. De vechtslinie is zeer bewegelijk en er vinden voort durend infiltraties plaats, hetgeen het persoonlijk gevaar der correspon denten verhoogt. De beide gesneuvelde Amerikaan- ;.ournalistcn, Peeler en Richards, wisten dat een aanval op het Ame rikaanse bataljon, waarbij zij zich hadden gevoegd, op handen was- Zij bleven, want ,,er zat een goed ver haal in." Doch toen beiden de vol gende dag de aanval hadden meege maakt en met de stof voor hun be richtgeving poogden terug te rijden, werden zij door geinfiltreerde Noord- Koreanen verrast en gedood." HET MATERIAAL KOMT... „De in Korea strijdende Ameri kaanse troepen zullen al het nodige materiaal ontvangen om de vijand tot staan te brengen en terug te drij ven", zo heeft een woordvoerder van generaal MacArthux verklaard. Hij heeft er aan toegevoegd, dat het hoofdkwartier ,,al het nodige doen zal om het aanvankelijke succes van de vijand, dat zijn verklaring vindt in zijn materiale overmacht, onge daan te maken". Hij besloot: „dit vereist schepen, vrachtwagens, vlieg tuigen en een bovenmenselijke in spanning. Maar wij zullen ons zo spoedig mogeiijk van onze taak kwij ten". In Amerikaanse luchtmachtkrin gen schat men het oorspronkelijke aantal Noord-Koreaanse tanks op 400 Ongeveer 100 hiervan zouden vernietigd zijn. f\P DE OPROEP van de V.N. tot hulp aan Zuid-Korea, welke Vrijdag door Trygve Lie, secretaris der V.N., werd gericht tot de 53 niet- communistische landen, is totnogtoe geen belofte voor militaire hulp voor generaal MacArthurs troeperi gevolgd. De eerste reacties tonen aan, dat vele landen, hoewel zij de actie ten aanzien van Korea steunen, van me ning zijn, dat hun strijdkrachten nodig zijn voor hun eigen verdediging of voor andere bestaande verplichtingen overzee. Wel hulp, maar geen troepen Stalin stemt met Nehroe in Amerika is gereserveerd Maarschalk Stalin heeft de voor stellen van minister-president Nehroe van India met instemming begroet, zo berichtte Radio All India. Naar verluidt is Stalin van oordeel dat een vreedzame oplossing van de Koreaan se crisis een allereerste noodzaak is", aldus verklaarde het radiostation. Betrouwbare bronnen zeiden dat Nehroe, in zijn gelijkluidende nota's aan Acheson en Stalin als inleiding op de mogelijkheid voor beëindiging van de strijd in Korea heeft gesteld dat moet worden gestreefd naar aan vaarding van rood China als lid van de Verenigde Naties. Pandit Nehroe wenst echter geen koehandel doch be oogt slechts dat Rusland weer aan het werk der UNO zou deelnemen. De UNO zou dan in de kwestie-Korea kunnen bemiddelen. In Washington verluidt, dat Amerika nog steeds er niets voor voelt Rood China tot de UNO toe te laten. Verder is van de zijde van het ministerie van buiten landse zaken duidelijk gemaakt, dat pas over het Koreaanse conflict on derhandeld kan worden, nadat de Noord-Koreanen zich achter de 38ste breedtegraad hebben teruggetrokken. Noorwegen verklaarde, dat zijn strijdkrachten te gering zijn. Het is bereid koopvaardijschepen ter be schikking te stellen. Frankrijk zeide, dat het reeds ge bonden is in Indochina. Het over weegt een oorlogsschip te zenden. Israël heeft al zijn troepen nodig met het oog op een Arabische aanval. Zweden deelde mede, dat het hulp wil bieden overeenkomstig de Zweed se traditie, namelijk in de vorm Van een ambulance. Egypte heeft ronduit geweigerd iets te doen. GEDEELTELIJKE MOBILISATIE IN DE V.S. Hoge regeringsfunctionarissen heb ben te Washington verklaard, dat president Truman het Congres om- NOORD KOREAANSE GEVANGE NEN WORDEN ONDERVRAAGD. Ergens op Korea worden drie Noord Koreaanse krijgsgevangenen, wier houding doet denken aan het figuurtje van de drie aapjes, die geen kwaad horen, zien of spreken, achter de linies ondervraagd. Een lid van de Zuid Koreaanse militaire politie houdt daarbij de wacht. AMERIKAANSE BEWAKING VAN „ONDERMIJNDE" BRUG OP KO REA, Twee Amerikanen staan op wacht bij een kist met dynamiet op een „ondermijnde" brug aan het front op Korea. Bij hun terugtocht over de rivier Koem gebruikten de Amerikaanse strijdkrachten 600 ton dynamiet om de brug over de rivier op te blazen. Herdenking van het Ardennen-offensiet pEN LEGENDARISCHE HELDENDAAD", zo noemde de Belgische premier Duvieusart het dappere verzet van de Amerikaanse solda den, die in de winter van 1944 op '45 Hitiers laatste poging om de geal lieerde opmars in West-Europa te stuiten in Bastenaken (Bastogne) hielpen verijdelen. Ter gelegenheid van de slag om Bastenaken werd gisteren op de nabij gelegen Mardasson-heuvel een groots monument onthuld. Het ster-vormige bouwwerk eert 76.890 gesneuvelde Amerikanen. Gelden ter beschikking De administratie van het plan- Marshall heeft te Londen medege deeld, dat een millioen dollar zijn toegewezen voor een emigratieplan voor de overtollige bevolking in de landen, die aan het Europese herstel plan deelnemen. De dollars zijn ter beschikking gesteld van de Interna tionale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) en zullen worden gebruikt voor zes pro jecten van de I.L.O., waaronder de instelling van een orgaan voor het selecteren van personen, die E.R.P.- landen willen verlaten, en voor het geven van hulp aan deze personen bij het zoeken naar werk in de lan den, waarheen zij emigreren. De administratie van het plan- Marshall verklaarde, dat de overbe volking in bepaalde gebieden van Europa één van Europa's fundamen tele problemen is. Het plan is opgesteld op initiatief van de landen, die deelnemen aan het E.R.P. Zij hebben zich bereid ver klaard het equivalent van 200.000 dollar bij te dragen. Tot deze landen behoort ook Nederland. streeks het midden van de volgende week een speciale boodschap zal zen den, waarin hij het zal verzoeken hem te machtigen een gedeeltelijk mobilisatie-programma uit te voeren en hem de hiervoor genodigde gelden toe te staan. Verklaard wordt, dat dit „gedeel telijke mobilisatie-programma", dat zowel op manschappen als op de ver vaardiging van oorlogsmateriaal be trekking heeft, voldoende zal zijn om aan de Koreaanse crisis en aan de gevolgen van de tegenstelling tus sen Oost en West in breder verband het hoofd te kunnen bieden. Verenigde Naties overwegen een internationaal legioen van vrij willigers te vormen, dat aan de strijd in Korea zou deelnemen. BRITS SCHIP BESCHOTEN. Een Engels motorschip „Glenearm" is enigszins beschadigd de haven van Nagasaki binnengevallen. Het werd zonder voorafgaande waarschuwing door een Chinees nationalistisch vlieg tuig beschoten, terwijl het in de straat van Formosa op weg was naar het communistisch Chinese Tsingtao, geladen met stukgoederen. Een Brit se officier is zwaar gewond en 'n lid van de bemanning licht. ITALIANEN NEMEN DEEL AAN BRITSE MANOEUVRES. Italiaanse vlooteenheden zullen deelnemen aan oefeningen, welke de Britse strijdkrachten in de Middel landse Zee zullen houden. Het pantserschip „Aridrea Doria", het vlaggeschip van de opperbevel hebber der Italiaanse vloot, zal, van verscheidene schepen vergezeld, 2 Augustus a.s. naar Malta vertrekken en 5 Augustus terugkeren. De andere eenheden blijven in de wateren van het eiland om aan de oefeningen deel te nemen. e Amerikaanse verdediger van Bastenaken, generaal McAuliffe, was met generaal Omar Byadley, gene raal Maxwell Taylor en de weduwe van generaal George Patton, gekomen om aan de plechtigheid deel te ne men. De man, die .toen zijn strijd hope loos scheen, voor Duitse onderhande laars slechts het antwoord „nuts" (on zin) beschikbaar had, gaf, staande voor het monument, waarin de histo rie van de slag in gouden letters is gebeiteld, een beschrijving van de dramatische veldslag. Hij voegde daaraan toe: „Thans zijn België en de Verenigde Staten met andere landen verbonden in het Atlantische Pact met het oog op een gemeenschappelijke inspanning om een nieuwe bedreiging van onze vrij heid te weren". De plechtigheid was voorafgegaan door korte, Katholieke, Protestantse en Israëlitische godsdienstoefeningen in de crypte, die op het voorplein van het monument is gebouwd. De redevoeringen werden gevolgd door een défilé van troepen der ver bonden naties. Voorop ging het 500 man sterk Amerikaanse contingent, door een afvaardiging van de Ameri kaanse oudstrijders. Dan volgden Franse, Britse, Luxemburgse en Ne derlandse troepen. De Nederlandse NEDERLAND ZET DE AANKOPEN VAN BRITSE KOLEN STOP. Naar de „Daily Mail" meldt, heeft Nederland de aankoop van Britse kolen stopgezet met het oog op de prijs, welke de Britse nationale ko- lenraad in rekening brengt. Ook an dere landen hebben protesten inge diend, doch Nederland is het eerste land, dat is overgegaan tot een ko persstaking. De Britse exportprijzen voor kolen van de beste kwaliteit liggen 1 pond sterling a 25 shilling boven de prijzen aan de mijn. Winston Churchill drong er in een Zaterdag door hem als leider van de conservatieve oppositie te Plymouth gehouden toespraak op aan, dat op nieuw „op hoog niveau zal worden gepoogd de Sowjet-Russische rege ring duidelijk te maken hoe ernstig de wereldsituatie is". Hij viel „de oligarchie van slechte mannen" in het Kremlin aan, die politiek van nimmer eindigende aanvèl of bedrei ging voeren". Churchill bracht in herinnering, dat hij voor de tweede wereldoorlog had gewaarschuwd voor Hitier en zijn nationaal-socialisten. Hij vergeleek de bedreiging door het communisme met die van het na- tionaal-socialisme en hij zeide: „Ik herhaal deze middag mijn waarschu wingen". „Achter het communisme", aldus Churchill, „zie ik de machtige strijd krachten der Sowjet-Unie. De com- i munisten zijn, na him overwinning in China, bezig nu troepen samen j te trekken tegen Tibet, zij bedrei-1 gen Perzië, zij proberen Joego-Sla- vië te overdonderen en zij veroorza- j ken grote ongerustheid in Finland en Zweden". „Ik ben niet van mening, dat een oorlog nabij is, doch ik moet u ver zoeken niet te veronderstellen, dat de tijd in ons voordeel werkt". In het begin van zijn toespraak deed Churchill een aanval op de Britse socialistische regering en hij sprak zich uit voor een gemeenschap pelijk front van conservatieven en liberalen tegen het socialistische be stuur. Hij oefende critiek op de Labour-regering uit i.v.m. haar hou ding t.a.v. de Europese eenheid, zeg gend dat zij achteraan kwam hin ken, nu moderne gedachten betref fende bewegingen tot internationale samenwerking de overhand krijgen. groep was vijftig man sterk en be stond uit de garde van de Prinses Ire ne-brigade. Bij de daarop volgende duizend man Belgische troepen was ook een afdeling artillerie en een de tachement Sherman-tanks. De militaire mars door de straten van de stad werd een ware triomf tocht voor de Amerikaanse soldaten. Intussen raasden escadrilles Ame rikaanse en Belgische vliegtuigen over 't voormalige slagveld. Er waren Superforten en Meteor-straaljagers bij. Temidden van dit indrukwekken de schouwspel kwam bedeesd een groep kinderen de afgevaardigden van het „American Legion" danken voor 25 kisten speelgoed, welke Ame rikaanse oudstrijders onlangs naar Bastenaken hebben gezonden. De plechtigheid op de Mardasson- heuvel werd besloten met geschut- salvo's en de volksliederen. Ambon wordt ingesloten Troepen van de R.I.S. zijn op het eiland Boeroe (ten W. van Ambon) geland. Er ontstonden hevige gevech ten met de verdedigers van het eiland. Aan beide zijden werden, vol gens Reuter, ernstige verliezen gele den. De federale regering heeft al sinds enige weken ongeveer 15.000 man samengetrokken rondom Makas sar voor operaties tegen Ambon. Alle tekenen schijnen er, volgens een A. N.P.-bericht uit Djakarta, op te wij zen, dat de R.I.S. voorlopig een tac tiek zal volgen om de eilanden rond Ambon te bezetten. Een rechtstreek se aanval op Ambon wordt nog niet waarschijnlijk geacht. LT.GEN. WALTON H. WALKER, commanderend generaal van het 8ste Amerikaanse leger, die, volgens een mededeling van het hoofdkwartier van Generaal MacArthur te Tokio het commando over de landstrijd krachten op Korea op zich heeft ge nomen. Een mens zonder kennis is als een krijgsman zonder wapenen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1