datje JmVL en de wenshandschoenen Wetsontwerp op particuliere pensioenfondsen ingediend K. van K. en - K.L.M. De Hamsterwet is er nog! Huis ter Duin in Noordwijk zag een mode-revue van Nederlandse kunstenaars IN DE KRANTENTUIN »KINDERVREUGD« ZATERDAG IS JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Bij de Tweede Kamer is ingediend •een ontwerp van wet getiteld Pen sioen- en Spaarfondsenwet. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het is niet zo, dat de overheid op grond van eigen ervaring moet ver klaren, dat opzet en structuur der particuliere fondsen in het algemeen ongezond is. Zulk een conclusie valt reeds daarom niet te trekken, omdat het aantal fondsen, waarmede de overheid met name het Departe ment van Sociale Zaken in aan raking gekomen is, slechts een klein gedeelte van het totaal uitmaakt Wel bleken menigmaal ernstige gebreken aan een fonds te kleven, maar de re den, waarom de ministers het onver antwoord achten om overheidstoe zicht hier langer achterwege te la ten, ligt voornameïiik in de grootte van het aantal werknemers, dat in middels bij de hier bedoelde voor zieningen betrokken is. Naast ruim 15 bedrijfspensioen fondsen en ongeveer evenveel zoda nige fondsen in voorbereiding, be staan er, naar schatting, enige dui zenden ondernemingsfondsen. Hier ziin de belangen van vele honderd duizenden werknemers in het geding. Nodig is een publiekrechtelijke regeling, waarbij de werkgevers, die een pensioen- of een spaarvoorzie- ning voor hun personeel tot stand willen brengen of willen handhaven, aan normen gebonden worden. Hoe meer de gedachte aan pensionnering in het bedrijfsleven veld wint, des te noodzakelijker wordt het, dat technisch verantwoorde maatregelen getroffen worden. Dit geldt met na me voor de ondernemingsfondsen in eigen beheer. Betekent nu het tot stand komen van een wettelijke regeling, dat voor taan teleurstellingen in de gewekte verwachtingen geheel achterwege zullen blijven? Die conclusie mag men niet trekken. Wanneer de onderne mer, die op zich genomen heeft een deel der pensioenpremie te betalen, onmachtig is daarmede voort te gaan, dan zal natuurlijk het pensioen lager uitvallen dan aanvankelijk verwacht werd. Maar voorkomen kan worden, dat b.v bij faillissement van de onderneming de voor pensioen bestemde gelden in de boedel vallen omdat zij niet een afzon derlijk vermogen vormden. Aldus zal wat voor pensioen bestemd was, voor pensioen besteed wor den. Het onderhavige ontwerp behelst regelingen voor drieërlei fondsen: bedrijfspensioenfondsen, onderne mingspensioenfondsen en onderne- r.iingsspaarfondsen. Dit zijn de drie verschijningsvormen, die men op dit gebied aantreft. De bedrijfspensioenfondsen Het aantal bedrijfspensioenfond sen bedraagt ongeveer 15, maar uiteraard is het aantal bij zulk een fonds betrokken werknemers bijna steeds veel groter dan dat van zelfs een belangrijk ondernemingsfonds. In de laatste tijd leeft in de kringen van het bedrijfsleven sterk de drang naar oprichting van bedrijfspensioenfond sen, zodat een aanmerkelijke toene ming van deze soort fondsen binnen afzienbare tijd te verwachten is. De totstandkoming van de wet betref fende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds draagt daartoe stellig bij. Bedrijfsspaarfondsen komen niet voor en zijn ook niet te verwachten, daar het spaarfonds een veel minder geëigende oudedagsvoorziening geeft dan het pensioenfonds, en het geor ganiseerde bedrijfsleven zich daar mede niet tevreden zou stellen. De ondernemingspensioenfondsen Het doel van het wetsontwerp kan, met name voor wat de ondernemings pensioenfondsen betreft, in grote trekken omschreven worden als het voorkomen van teleurstellingen in do gewekte verwachtingen, al be perkt het ontwerp zich daar niet toe. Ten aanzien van de bedrijfspen sioenfondsen heeft de regeling te vens een ordenend karakter. Men zou de vraag kunnen stellen, of voor spaarfondsen een wettelijke regeling wel nodig is. De ministers menen die vraag bevestigend te moe ten beantwoorden voor spaarfond sen, die het bijeenbrengen van een geldsom met het oog op de oude dag ten doel hebben Deze spaar fondsen leveren uit verzekerings technisch oogpunt wel geen moeilijk heden op, daar hierbij van verzeke ring geen sprake is maar hun doel stelling loopt toch evenwijdig met die der pensioenfondsen. Om teleurstelling in de gewekte verwachtingen zoveel mogelijk te voorkomen is meer nodig dan het geven van rechtspersoonlijkheid aan een fonds. Een technisch onjuiste op zet van het fonds, onsolide beleggin gen en verschillende andere omstan digheden kunnen aanleiding tot mis rekening geven. Ook daarin moet dus voorzien worden en dat kan alleen door de fondsen op een gezonde ba sis te brengen en te houden Regel matig deskundig toezicht kan hier niet gemist worden. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren 'het ontwerp op de Kamers van Koophandel z.h.s. goedgekeurd. Het amendement-Bachg om het mogelijk te maken, dat bij algeme ne maatregel van bestuur aan de minister in gevolge deze wet ver leende bevoegdheden geheel of ge deeltelijk kunnen worden overge dragen aan de Sociaal-Economische Raad was tevoren aangenomen met 41 tegen 25 stemmen. De K.V.P. en P. v. d. A. alsmede de heer Kikkert (C.H.) stemden voor. De Kamer heeft zich daarna weer beziggehouden met de wetsontwer pen „tegemoetkoming aan de KLM voor geleden verliezen" en „nadere regeling van de verhouding tussen het Rijk en de KLM." De minister van Verkeer en Wa terstaat. de heer SPITZEN, schetste de hoofdoorzaken, die er toe hebben geleid, dat subsidie moet worden verleend. Mede met het oog op de scheepvaart verklaarde spr., dat hij gaarne gezonde concurrentie met ri sicoverdeling wil. Concurrentie in andere zin, niet in de betekenis van samengaan, zou meebrengen, dat er naast de K.L.M. een onderneming kwam te staan. Ons land is echter te klein voor concurrentie tussen twee vaste lijndiensten. Wat gedaan kan worden, is het opstellen van een bedrijfsplan, waar door het rendement op een hoger niveau kan 'komen. Wat de controle aangaat, zeide spr. te hebben over wogen inschakeling van eenzelfde figuur als gebruikt bij de „Breed band N.V." Hij is bereid een over eenkomstige regeling voor de KLM te maken. Bij de reolieken diende de heer LUCAS (K.V.P.) een amendement in tot invoeging van twee artikelen waardoor de K.L.M. verplicht zou worden, op vordering van de alge mene rekenkamer, aan deze over te leggen Deriodieke overzichten over het beheer en de vermogenstoestand De MINISTER zeide het nut van het amendement-Lucas niet in te zien. Hii zou het ernstig betreuren als het werd aanvaard. Voor nader beraad zijn de bespre kingen daarna geschorst. Vergoeding alleen voor levende kippen De minister van landbouw,visse rij en voedselvoorziening heeft in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Borst mee gedeeld, dat de bedrijfsschade, die ontstaat door het optreden van. pseu- do-vogelpest en het afmaken van de pluimveestapel, niet wordt ver goed, omdat het optreden van de pssudo-vogeplest een bedrijfsri sico is. De vergoeding wordt slechts gegeven voor nog levende dieren die moeten worden afge maakt en waarvan de waarde door deskundigen is getaxeerd. Hierbij wordt geen onderscheid, gemaakt tussen ziek en verdacht pluimvee. In de practijk is gebleken dat men over het algemeen zeer snel is met de aangifte, juist,omdat de vergoe ding voor levende dieren wordt ge geven. De Zandvoortse politie heeft een 62-jarige ingezetene aangehouden wegens overtreding van de Hamster- wet. Bij huiszoeking bleek, datt de man goed verborgen in een garage, honderden kilo's levensmiddelen had ingeslagen. De politie trof o m. aan grote hoeveelheden rijst, suiker, thee gort, slaolie, vetten, toiletzeep, en andere wasmiddelen. De man is naar Haarlem overgebracht. Systeembouw niet verplicht meer De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft Vrijdag tijdens een besloten bijeenkomst te Nijmegen, waar met het gemeentebestuur en nog enkele autoriteiten besprekingen werden ge voerd over de herbouw der stad, medegedeeld, dat binnenkort de tot nu toe verpachte z.g.n. systeembouw zal worden losgelaten. De gemeente besturen wordt dan de vrije keus ge laten tussen de traditionele bouw en systeembouw, echter op voorwaarde, dat het toegestane bouwvolume niet wordt overschreden en de prijs der huizen bij traditionele bouw die van systeembouw niet overschrijdt. PER MAN PER DAG 70 De uitgaven voor het verblijf in Nederland van de 171 Indonesische afgevaardigden, 8 journalisten en het secretariaatspersoneel. die aan de RTC de«-'.namen, bedroegen ruim 1 100.000, welke ten laste kwamen van ons lann. Dit is naar schatting ongeveer 70.— per man per dag. Schip op een mijn gelopen De bemanning gered Het Engelse motorschip „Fanesto- ne" is bij boei St. 3 in de buurt van Terschellingerbank op een mijn ge lopen en gezonken. De gehele be manning is gered. Zij werd door de reddingboot Brandaris uit de sloep van de „Fantone" gehaald en aan boord van het lichtschip Terschellin gerbank gebracht. Te middernacht werd bij het licht schip Terschellingerbank een rode lichtkogel waargenomen, waarna een zwak lichtje werd gezien, dat de let ters G E seinde. Het lichtschip stelde zijn zoeklicht in werking en zag daar na weer een klein licht Om tien voor een nam de vuurtoren Brandaris van Terschelling een zwak seinlamp je waar. Om 1 uur voer de redding boot „Brandaris" uit. Om 2 uur haal de een motorsloep van het lichtschip de uit 11 koppen bestaande beman ning uit de sloep van de „Fanstone". De Brandaris heeft de bemanning van droge kleren voorzien en naar Terschelling gebracht. De bemanning verklaarde twintig uur in de sloep te hebben rondgedobberd. De bemanning van de „Fanstone" is thans ondergebracht in hotel van der Weide te Westterschelling. Over de ontplofifng vertelden de schipbreukelingen dat het schip in de nacht van Donderdag op Vrijdag cm half twee op de mijn liep. Het werd midscheeps getroffen en in el kaar gedrukt. Het achterschip ver dween onmiddellijk daarna in de gol ven en enkele minuten later zonk het schip. De 11 leden der beman ning hebben 23 uren in de zeer klei ne sloep rondgezwalkt voor de red ding kwam. Zij waren door golven en regen geheel doordrenkt toen zij door de Brandaris werden opgeno men. MODESNUFJES NEDERLAND HEEFT VOORTAAN EEN „SHOW DE LA HOLLANDE" Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee was gisteravond in een modepa leis omgetoverd, wijl de heren Han van Buuren, J. A. F. Gisolf Jr. .en Joan de Vree, de ondernemende Haagse kappers wederom onder regie van Tom J. F. Westen uit Leiden hun „Show de Paris" ten beste ga ven. Voor de vele badgasten, die Noord wijk en speciaal Huis ter Duin reeds telt, is deze avond ongetwijfeld een avond van groot genot geworden, want wat de Nederlandse kunste naars kunnen presteren op het gebied van de damesmode, het kapsel, het schoeisel, de sieraden, de maquillage, kortom alles wat tot de moderne uitrusting van de hedendaagse vrouw behoort, is op deze „Show de Paris", die voortaan „Show de la Hollande" zal heten, te zien gegeven in een ma te, die een buitenstaander gewoon weg versteld zou doen staan. Wat het buitenland aan modesnufjes kan brengen, behoort niet langer aan het buitenland alleen, ook de Nederland se kunstenaars weten nieuwe ideeën, nieuwe vormen in allerlei kleur te brengen. Reeds in de Kurzaal te Schevenin- STRAFPORT OP DRUKWERK UIT BELGIë Naar aanleiding van verschillende klachten over met strafport belaste drukwerken (ansichten, e.d.) uit België hebben wij bij het hoofdbe stuur der P.T.T. naar de oorzaak ge ïnformeerd. Men deelde ons mede dat brieven en beschreven briefkaar ten tussen Nederland en België als binnenlands verkeer worden be schouwd. Drukwerken echter wor den tussen deze twee landen als bui tenlands verkeer aangemerkt. De mmimumfrankering voor drukwerk van België uit is tachtig centimes en naar België vier cent. FABRIKANT PLEEGDE 140 INBRAKEN De politie in IJlst arresteerde dezer dagen de 32-jarige kartonnagefabri- kant S. uit Bussum, die ongeveer 140 inbraken op zijn geweten bleek te hebben. S., die geboren Duitser is, richtte na de oorlog een kartonnagefabriek op in Bussum. Toen deze failliet ging, was hij zo teleurgesteld, dat hij overging tot het plegen van inbra ken, waarbij hij zich echter hoofd zakelijk beperkte tot fabrieksgebou wen in plattelandsgemeenten. Bij particulieren wilde hij niet inbreken, ro heeft hij verklaard. Door het ge hele land, vooral in het Noorden, opereerde is. gen, enige weken geleden, kreeg men een proefje van de hedendaagse Ne derlandse modekunst en het succes, waarmede de Show toen ontvangen werd, deed de organisatoren on danks de hoge kosten en moeilijkhe den besluiten een nieuwe opvoe ring van de mode-revue te geven. En het mag onomwonden gezegd worden, dat deze demonstratie van Nederlands durven en kunnen de concurrentie met de shows der bui tenlandse modehuizen glansrijk kan doorstaan. Vooral voor de talrijke buitenlanders, die gisteravond als gasten van Huis ter Duin, deze unieke modeshow konden bijwonen, zal zy een openbaring geweest zijn. Dat mo gen we tenminste concluderen uit de spontaan hartelijke ontvangst van diverse modellen en creaties. Wat gisteravond te zien werd ge geven wag ook allerminst een her haling van Scheveningen. Integen deel een geheel nieuw samengestelde show bracht veel nieuws, omdat thans Ninette Mollé met eigen creaties kwam in de haute coutoure, Dora v. de Ven met bontwerk, Hilda Mollé met hoeden, terwijl de sieraden, voornamelijk naar eigen ideeën, be werkt waren door het atelier Mar tinshof uit Eefde. En daarnaast kre gen de toeschouwers wederom gele genheid enige kapsels te bewonde-0 ren, terwijl de fa. Hessels steeds weer nieuw bijpassend schoeisel wist te ontwerpen, 'n Halve schoenenzaak was daarvoor in de kleedkamers op geslagen. En allen werkten samen om de zo hoog noodzakelijke ideale harmonie voor de verschillende on derdelen te bereiken en daarbij een peil te bereiken, waarop de organi satoren trots kunnen zijn. Natuurlijk viel niet alles even mooi, natuurlijk kon niet elk toilet ieders blik ten volle bevangen, maar er waren toch uitzonderlijke dingen te bewonderen in allerlei toiletjes, of het nu in ochtend-, middag- of avondtoiletjes dan wel in strandpak- jes of bontwerken was. Het zou ons te ver voeren, indien we tot in bijzonderheden afdaalden, doch 'n enkele uitzondering willen we wel maken. En dan noemen we in de eerste plaats „La Rêve du Soir", een zuiver wit zijden avondtoilet met 'n tule bovenstuk, versierd met goud leer, met de hand bestikt. Dan noe men we in 't bijzonder ook de toilet ten met fluorescerende kleuren, die 'n sprookjesachtige indruk maakten en door de Leidenaar, de heer v. Leeuwen, kunstig zijn uitgevoerd. Maar er was zoveel te bewonderen Vermelden we ten slotte nog, dat een der mannequins, Anke van der Kooy, deze avond werd „ontdekt" door Mikel Howard van de United Artists, die haar een contract voor de film aanbood. Toen de heer Tom Wes ten hiervan mededeling deed, ging er een spontaan applaus op in de zaal. Nederlandse kunst en Nederlandse kunstenaressenZij zijn er wel, als men ze maar wil zien! Beste nichtjes en neefjes, Zijn we weer allemaal present? O, we zien weer nieuwe gezichtjes er tussen. Hoe meer zieltjes, hoe meer vreugd. Breng maar allemaal een vriendje of vriendinnetje mee, je weet wel onze tafel is o zo groot. Zien jullie dit stapeltje brieven, die gaan we dadelijk beantwoorden, maar eerst moeten jullie eens erg goed opletten. De brieven' die later dan Woensdagochtend aan ons bu reau bezorgd worden krijgen de vol-, gende Zaterdag nog geen beurt, maar een week later. Het beste is dus om te zorgen dat de brieven vóór Woens dag op het bureau van de Leidse Courant, Papengracht 32, zijn. Nu is het jullie wel duidelijk hè en beginnen we gauw met ons ver haal, daar verlangen jullie zeker wel naar. Straks neemt Oom Toon jullie mee naar buiten voor een gezonde wande ling. EEN LEGENDE VAN PETRUS EN EEN ENGELTJE. „Kijk!" zei Petrus tegen een en geltje toen hij de hemelpoort op een kier open deed, „kijk nu eens naar beneden op de aarde, daar bij dat grote bos, dicht aan de zee, daar zie je een huisje staan, daar vlieg je da delijk heen en dan vindt je in dat huisje een wiegje waarin een pas geboren kindje. Je plaats is nu voortaan naast dit kindje, je moet er heel goed voor zorgen. Allereerst voor zijn zieltje en ook voor zijn lichaam, dat het geen ongelukken mag krijgen". Nauwelijks was Petrus uitgespro ken of het engeltje klapte al met zijn vleugels, stapte eerst op een grote witte wolk, die juist voorbij kwam en sprong toen het luchtruim in om na enige ogenblikken op de plaats van bestemming te komen. Wat zag hij daar? Een lief klein ne gerkindje in een wiegje, het duimpje in de mond en de oogjes gesloten, want het sliep juist. Dadelijk ging hij naast het bedje zitten en was o zo blij, dat Onze Lieve Heer hem had opgedragen om als engelbewaar der vor dat lieve kindje te zorgen. In het begin had hij niet zoveel te doen, de baby sliep meestal of lag te kraaien in zijn wiegje, maar toen het wat groter werd en door de moe der buiten in het gras werd gezet, toen kreeg hij het druk. In het gras sprongen en kropen zoveel grote en kleine insecten, die het kind zouden kunnen bijten of steken, ook kwa men er wel eens kleine slangen die heel gevaarlijk kunnen bijten. Het engeltje moest nu zorgen dat het kindje geen ongeluk kreeg. Iedere avond wanneer hij met heel veel an dere engelbewaarders naar de hemel vloog om voor Gods troon het avond gebed te zingen, kon hij met een blij hartje steeds zeggen, dat het hem toevertrouwde kind, het nog steeds goed maakte. Iedere avond vloog hij weer even vrolijk terug om naast het bedje de wacht te houden. Urenlang kon hij zitten kijken naar dat lieve gezonde bruine gezichtje en wanneer hij dan zijn eigen sneeuwwitte hand jes en smetteloos wit kleedje zag, kwam soms het verlangen bij hem op om ook zo'n bruin kindje te heb ben, dan pas, zo dacht hij. zou hij echt bij het kindje horen. Hoe meer hij daar over nadacht, hoe vaster het plan werd, dat hij zich in zijn domme hoofdje gezet had. Op een avond dat hij weer met een ontelbaar aantal engelen voor de tro nen van God en Maria het avondge bed had gezongen en allen weer vlug naar de aarde vlogen, bleef ons en geltje buiten aan de hemelpoort wachten tot Petrus de deur weer ge sloten had. Ziezo nu vlug naar het wolkenhuis gevlogen en tot zijn groot geluk stond de deur open, want Petrus had zo juist een groot aanta donker grijze wolken de lucht inge blazen, zodat de mensen op aarde met bezorgde olikken naar de lucht keken en tot elkaar zeiden dat er wel veel regen zou komen. Het en geltje stapte naar binnen en zag daai de grote verfpot met zwarte veif staan, de kwast stond er nog in, want Petrus had hem nog pas gebruikt orr de wolken te verven. Wat was ons engeltje in zijn schik. Dit was juist wat hij zocht. Vlug nam hij de natte kwast en begon zich het gezicht en de handen te verven en in zijn ijver merkte hij niet eens, dat zijn witte kleedje met de zilveren sterretjes ook vol zwarte spatten kwam. Plots hoor de hij het geluid van naderende stap pen en met een vaartje vloog hij het wolkengat uit naar de aarde. Geluk kig waaide het hard, zodat de verf vlug droogde en enige ogenblikken later zat hy met een blij gezichtje naast het bedje van het negerkindje. Nu zou hij pas goed voor hem kun nen zorgen, zo dacht hij tenminste en hij deed die dag zijn uiterste best. Hij had het nu erg druk want het kind begon al te lopen en wanneer zijn moeder het niet zag, probeerde hij het tuinhek open te maken en wc-g te lopen. De engelbewaarder moest nu erg goed opletten dat er geen ongeluk gebeurde. Alles was die dag uitstekend gegaan, 'sAvonds lag het kind gezond en wel in zijn bed t ien de engel weer naar de hemel vl^og. In grote rijen vlogen de en gelen van alle kanten toe en Petrus had de poort wijd open gezet. Ons engeltje kwam ook tussen de andere engelen in en toen zag hij plots hoe vuil en besmeurd hij er uit zag. O, als Petrus het bemerkt, zou hij vast niet de hemel in mogen. (Wordt vervolgd). Paul v. Leeuwen, Rijnsbur- gerweg 116, Leiden. Met veel be langstelling hebben we je brief gele zen en we vinden je plan reusachtig. De eerste puzzle wordt vandaag ge plaatst. Bedenk er nog maar meer Paul en wanneer ze ons geschikt lij ken, kun je er vast van op aan, dat ze geplaatst worden. Met je laatste vraag zullen we rekening houden, nog even geduld hebben en verder Paul wel bedankt en tot de volgende brief. Riet A n gevaar e. Heeren straat 4, Voorhout. Wat kun jij leuk vertellen in je briefje. We vin den het fijn dat je het verhaaltje zo mooi vond, je hebt het zeker aan je kleine zusjes voorgelezen, Dat tuintje van jullie zal best mooi zijn met al die mooie bloemen er in die je opgenoemd hebt. Dag Riet, blijf onze rubriek maar goed lezen, dan weten we zeker dat er nog vele brief jes zullen volgen. Zou Joke ook nog niet kunnen schrijven? Groeten aan vader en moeder. Riekje Tichelhoven, Rijn en Schiekade 47, Leiden. Kijk eens aan, hoe die Riekje zich keurig weet voor te stellen en ze is pas ne gen jaar. Je hebt ook netjes geschre ven, jammer dat er een hoekje van het blaadje papier was gescheurd, dat staat een beetje slordig, maar verder was het erg goed. Wat leuk, dat je een eigen poesje hebt, die Molly zal wel een beetje door jou verwend worden er< met dat eigen tuintje zul je ook wel veel werk hebben. Dag Riekje, we verwachten ook eens een briefje van je zusje en broer. Ineke en Sari de Graaf, Rijndijk, Voorschoten. Wel, wel wat kunnen die twee zusjes brieven schrijven en wat kun jij goed breien Ineke en wat kan die kleine Sari goed moeder helpen met de afwas. Goed zo meiske, dan heeft mammie ook een beetje vacantie. Wat een prettige dag was dat, toen de juf frouw op school jarig was, en dan nog op 21 Juli zo'n fijn schoolreisje. Weet je wat je doen moet Sari? Van dat schoolreisje een mooi opstelletje maken, dan plaatsen we dat in ons jeugdhoekje en dan kunnen de an dere kinderen ook eens mee genie ten. Nu krullebolletjes, we hopen, dat jullie namen nog dikwijls in on ze rubriek zullen voorkomen. Groet jes aan vader en moeder. Simon Zandbergen, Haar lemmerstraatweg 12, Oegstgeest. Ja, Simon, toen we je briefje lazen, dachten we dadelijk, dat je een beetje geholpen was. Hindert niet, hoor. Later doe je 't wel «alleen. Wordt maar een flinke tuinman, maar giet niet te veel, vooral niet als de zon fel schijnt. Zo'n wakkere vent gaat vast over. Neefjes en nichtjes, allemaal de groeten van Si mon. Prettige vacantie! Beste jongens en meisjes, Ik houd zeer veel van de natuur; ik hoop, dat jullie dat ook allemaal 16. De auto is weg. Lange Leo kreeg helemaal geen antwoord, toen hij Dikke Daan riep, zodat een vreemd veriaten gevoel Leo begon te bekruipen. „Hallo, Dikke"! riep hij nog maar eens, maar het enige antwoord, dat hij kreeg, was een echo van zijn eigen roep, die een paar maal door de bergen weerkaatst werd. Lange Leo begon angstig te worden. Hij stoof op de ingang van de berghut toe en keek naar binnen. Dikke Daan was er niet. Hij viel bijna om van schrik en rende dadelijk weer naar buiten- „De gai-age!" mompelde hy buiten adem. „Hy is misschien in de gara ge!' Maar toen hij bij de schuur kwam. die achter de hut gebouwd was en die als garage dienst gedaan had, bleken de deuren er van wijd open te staan. De auto, die er in gestaan had, was weg. Dikke Daan was ner gens te zien. „Zo, zo!" zei Lange Leo langzaam, terwijl hij zyn spleetoogjes nog dich ter kneep dan gewoonlijk. „Ze den ken zeker, Lange Leo te slim af te zijn, hè? Maar ik zal ze! Ze zullen merken, met wie ze te doen hebben. Lange Leo is niet de eerste de beste.1" kunnen zeggen. En waarom?* Wel, de natuur is een soort spiegel, waarin je wat van O.L. Heer ziet. En hoe meer en scherper je in die spiegel kijkt, hoe meer je gaat begrijpen, hoe schoon en wijs en goed God is. Vooral de stadskinderen hebben dikwijls te weinig gelegenheid om bij moeder Natuur in de leer te gaan. Huizen, fabrieken en pakhui zen hebben haar teruggedrongen naar enkele kleine plantsoenen. En dan hebben we door de drukte en 't geroezemoes om ons heen niet eens de kans om haar rustig en grondig waar te nemen. Daarom gaan we in gedachten af en toe eens samen naar bos en hei, naar veld en wei, naar plas of strand, om te kijken en te luisteren. En als jullie eens zo echt een dagje of een middagje buiten hebben doorge bracht en je hebt leuke dingen ge zien of aardige beleeenissen meege maakt, schrijf 't ons dan en als 't werkelijk de moeite waard is, komt 't in de krant. Zet dus voortaan je scherpe kin deroogjes nog wat verder open en loopt niet als blinden door Gods lieve schone natuur. Je zult eens zien, wat voor leuke en leerzame dingen dan in ons kinderhoekje zul- 'en verschijnen. Afgesproken dus; want Tante Jo en Oom Toon moeten niet alleen planten in onze kindertuin, daar doen we allemaal aan mee. Voor ditmaal moet ik 't hierbij laten, anders raakt ons jeugdhoekje te vol. We wachten op de post. Tante Jo en Oom Toon. PUZZLE. Voor de groteren. 1. Rivier die ontspringt op de St. Gotthard. 2. Een stad in Twente. 3. Hoofdstad van Japan. 4. Eiland ten Z.O. van Schouwen- Duiveland. 5. Stad in Nederland waar de be roemde Philipsfabrieken staan. 6. Een stad op IJsland. 7. Land ten N.W. van Duitsland. 8. Een stad ten O. van de Sleutel stad. 9. Een eiland ten Z.O. van Afrika. 10. Een stad ten N. van Brussel. 11. De hoofdstad van Cuba. 12. De hoofdstad van Noorwegen. 13. Een vliegveld tussen Rijswijk en Delft De beginletters van de 13 antwoor den vormen de naam van een beken de tentoonstelling die in Needrland wordt gehouden. De volgende week wordt het ant woord geplaatst.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7