„Ken nis is Macht" te Leiden reikte eind-diploma s uit Werkzaamheden aan Kerkweg gegund aan laagste inschrijver ZATERDAG 15 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Nederlands jongste stenografiste geslaagd I GEMEENTERAAD TER AAR De postbode brengt de hulsvrouw een verrassing Eerstdaags kleppert de brievenbus van. alle Leidse huizen voor een proefpakje Presto, het sensationele nieuwe afwasmiddel. Deze gratis surprise van de fabrikant bevat ge noeg voor 3 x een normale afwas. Het is de moeite waard met dit prachtige product kennis te maken. Onze lezeressen zullen merken, dat het de vaat spiegelschoon maakt, terwijl afwaskwast en teil helder blijven. Presto heeft n.l. de eigen schap vet compleet op te lossen. Op merkelijk is ook, dat het géén zeep- smaak geeft en de handen zachtt houdt. Presto is voor het weken van vuil goed al even ideaal- Vuil goed, in Presto geweekt, laat zich sneller en beter wassen. Uw leverancier kan U helpen aan een royaal pak Presto voor 27 cent zo'n pak, dat weke lijks gekocht wordt door elke huis vrouw die weet, dat alléén Presto een spiegelschone vaat geeft. genbouwers uitgenodigd aan de in schrijving deel te nemen. Laagste in schrijver is de firma v.h. A. P. Volker te Sliedrecht voor een bedrag van 51.460.B. en W. stellen voor dit werk aan deze firma onderhands te gunnen als laagste der inschrijvers. De maximum werktijd zal naar ver wachting 3 maanden zijn. Het voor stel tot de gunning wordt goedge keurd. De heer Joh. v. Vliet vraagt of er ook gedacht is aan klinkerbestrating van de Kerkweg inplaats van een teerdek. Het zeer grote kostenver schil is reden dat besloten werd tot aanbrengen van een teerdek. De gunning tot bouw van een ambtswoning voor de burg. wordt uitgesteld tot een volgende vergade ring. Het-voorstel tot wijziging en aanvulling van de Alg. Politieveror dening bevat in hoofdzaak een aan passing aan de Provinciale verorde ning, o.a. ook betr. automaten in ca- fé's, enz. De heer Bos wil verboden zien vee los langs de wegen te drij ven. Dit voorstel vindt steun bij de heren C. en Joh. v. Vliet. De voorz. vindt dit voorstel nogal moeilijk voor onze landelijke gemeente. De heer v. Rijn wijst op bezwaren van dit voor stel. Toch zullen B. en W. deze zaak eens ernstig bezien. Als laatste der reeks voorstellen ondergingen de gemeentebegrotingen 1949 en 1950 en het Gemeentelijk Grondbedrijf 1950 nog enige wijzi- gingl T> Rondvraag. Bij de rondvraag bespreekt de heer Bos de verontreiniging van een sloot door spuien van afval van een slacht plaats. De eigenaar is volgens hem bereid mede te werken aan verbete ring. Voorts sprak deze afgevaardig de over moeilijkheden tussen wo- mngcommissïe en gem.bestuur. Spr. pleit voorts voor ruimer toestaan van bouwen van houten huizen. De voorz. zegt, dat slechts in zeer ge- eigende gevallen een toestemming wordt gegeven, een en ander in over eenstemming met de bouwverorde ning. De heer C. v. Vliet vraagt in lichtingen inzake een oproep voor sollicitanten voor een opzichter bij de wegenbouw. De voorz. zegt, dat een opzichter bij de wegenbouw noodzakelijk ,is. De aanstelling zal echter een tijdelijke zijn. De heer Egberts vraagt verlich ting aan de Oostkanaalweg, alsmede of de ontsluitingsweg Kerkpad-Jaag pad al in voorbereiding is en of de voorz. niet zo lang meer met een ver gadering wil wachten. Op een vraag van de heer Versluis zal Rijnland verzocht worden de sloot van waar uit water in de Vier-Ambachtspolder kan worden gelaten te reinigen. De heer Sassen bespreekt* nogmaals de noodtoestand betreffende de woon ruimte en vraagt waterleiding voor bewoners van het Oude Kerkpad. B. en W. hebben al het mogelijke ge daan. Met de heer Sassen meent de voorz., dat de sociale organisaties ook hier een taak hebben. Weth. Volge- ring ziet hier voor de sociale organi saties eveneens een grote taak. Spr. meent, dat in de regeringspolitiek in zake woningbouw te sterk het mate riële benadrukt wordt. ALPHEN AAN DEN RIJN Gouden jubileum. Op 1 Au gustus zal het 50-jaar geleden zijn, dat de heer H. de Korte in dienst trad bij demotorenfabriek „De In dustrie." De jubilaris hoopt op de ze feestdag met pensioen te gaan. OUD-ADE Personalia. Voor het diploma costuum naaien slaagde mej. Annie de Haas Chrd. LEID SCHEND AM GEMEENTERAAD De leden van de gemeenteraad begonnen gisteren de vergadering met de benoeming van een lid in de Adviescommissie woonruimtewet '47 De heer J. F. Ploeg, die nog niet zo lang geleden in deze functie was gekozen, gaat naar Amerika. Zijn plaats wordt ingenomen door de hr. G. Kranenburg (C.H.). Het tweede punt was van zeer groot belang. Het staatsbedrijf van de P.T.T. loopt al lange tijd met plannen rond voor de bouw van een centraal laboratorium. Overal is al uitgezien naar een behoorlijk stukje bouwgrond. Het oog is nu gevallen op een niet ver van het voetbalveld liggend bouwterrein groot 30.004 vierk. meter. Dat terrein en ook de ligging schijnt nu juist te zijn wat de P.T.T. zoekt. De gemeente wil het terrein ver kopen voor 7.50 per vierk. meter dus voor een totaalbedrag van ƒ225.030.—. Enige K.V.P.-leden had den bedenking omdat zij bang wa ren, dat de grond voor huizenbouw hierdoor in 't gedrang zou komen. Voorz. hield echter een rede. waar in hij het voor Leidschendam een eer achtte zulk een laboratorium te mogen huisvesten, en dit een bron van welvaart voor de gemeen te noemde. De raad gaf daarna aan B. en W. machtiging bedoeld terrein te verkopen aannemende dat het prijzenbureau voor onroerende za ken met de prijs accoord zal gaan. Volgens B. en W. wordt van die zij de geen bezwaar verwacht. Teneinde gebruik te kunnen ma kenvan de mogelijkheid om wonin- ken van de mogelijkheid om wonin- bouwvolume is overeenkomstig het advies van de hoofdingenieur-direc teur van de wederopbouw in de raadsvergadering van 19 April j.l. een gewijzigde bouwverordening vastgesteld. Ged. Staten achten het ge-wenst nog enkele wijzigingen aan te bren gen teneinde de verstoring te voor komen van het onderling verband van enkele voorsthriften omtrent vloeroppervlakte, breedte van ver trekken enz. Met de strekking van de opmerkingen van Ged. Staten Kunnen B. en W. zich geheel goed verenigen en d:e raad die altijd gaarne de adviezen van B. en W. volgt, ging dan ook met de sugges ties van gedeputeerden accoord. De verhoging met 35 cent per week van een woning aan de Delft- schekade ondervond bij de heer Langeveld. felle bestrijding. Toch werd het voorstel aangenomen, na dat de voorz. en een lid van de wo ningcommissie de juistheid van de verhoging hadden aangetoond. Tot slot gingen de raadsheren er mede accoord dat de gemeepte een lening groot 60.000.- sluit bij de Boerenleenbank alhier. Dat geld is nodig voor diverse werken zoals de reconstructie van de Damlaan en de gedeeltelijke bestrating van de Ko ningin Emmalaan. De Boerenleen bank zal genoemd bedrag te leen geven voor de tijd van twintng jr. onder conditie, dat de gemeente per jaar 3000- terugbetaalt. WASSENAAR Nieuwe politiefunctionaris be noemd. Tot inspecteur van po litie is alhier benoemd de heer A. J. Schwantje, die tot 1 Juli j. i. werk zaam was in gelijke functie. De heer S. begon in 1943 zijn politieloop baan bij de administratie der ge meentepolitie te Zeist. In 1946 werd hy geroepen in militairedienst en een jaar later volgde zijn uitzending naar Indonesië. Daar was de heer Schwantje werkzaam als chef van de vliegbasispolitie te Djakarta. Na zijn demobilisatie in April 1950 werd hij aangesteld als inspecteur te Zeist, totdat hij in Wassenaar werd benoemd. Inspecteur Schwantje zal speciaal worden belast met de z. g.straat- dienst. Afscheidsfeest op de R. K. Ulo school. Op vrolijke wijze hebben de leerlingen van de R. K. Ulo school van de Zusters ih de Kerk straat gisteren het traditionele af scheidsfeest gevierd. Dit feest be stond uit twee gedeeltes, die resp. 's morgens en 's middags werden afgewerkt, 's Morgens was 't woord aan de leerlingen zelf, die geheel met eigen krachten een zeer geani meerd programma van muziek, voor- Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.B.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak- „Er is een viervoudige plicht", al dus de heer F. J. J. Makkelenberg, directeur van de middelbare Han delsavondschool „Kennis is Macht" voor de leerlingen om hun best te doen. Een plicht ten opzichte van de gemeenschap, die hen in staat stelt dit onderwijs te volgen, van hun ouders, die hun de gelegenheid geeft, van de leraren, die het hele jaar hun best doen, en van zichzelf, omdat iedereen de hersens, die hij heeft ge kregen, moet gebruiken". Deze uitspraak werd gisteravond gedaan in de aula van het stedelijk Gymnasium, waar de jaarlijkse uit reiking der diploma's en overgangs- cijfers plaats vond. Voor een rumoe rige zaal sprak de directeur over zijn respect voor de leerlingen, die na hun gewone dagtaak nog de moed kunnen opbrengen om 's avonds naar school te gaan, ook al laat de trouw aan het schoolgaan wel eens iets te wensen over. Troostwoorden sprak de directeur tot de leerlingen die niet geslaagd of bevorderd wa ren. Zij hebben door hun volhouden in ieder geval hun karakter gevormd. En wie volhoudt zal er komen! Na er op gewezen te hebben, dat 1951 een belangrijk jaar voor de school zal zijn, omdat dan het 75-ja- rig bestaan gevierd wordt, huldigde de directeur een der leraren, de heer Hoek, die om gezondheidsredenen moest besluiten, hoewel ongaarne, zijn functie neer te leggen. Een ge schenk bezegelde deze woorden. De heer Hoek vond een afscheid altijd zwaar en dankte de andere le raren voor hun collegialiteit. De di recteur mocht namens de leerlingen ook enige andere leraren een ge schenk aanbieden. Vervolgens wer den de geslaagden-met-lof toegespro ken, waarna zij hun diploma's ont vingen. Een luid applaus steeg op, toen het diploma werd uitgereikt aan het meisje M. J. C. Spierenburg uit Voorhout, die als 12-jarige Neder lands jongste stenografiste is! Geen bloemen wilde de directeur geven. Liever een grote doos chocolade. Geslaagd voor Diploma Nederland se Handelscorrespondentie: J. E. Gul- demond, J. de Moed, A. M. Mokken- storm, G. G. Ooms, M. van Os, J. J. Uit den Boogaard, P. v. d. Waals, J. G. de Winter, J. de Wolf. Voor Engelse Handelscorrespon dentie: H. Boter, T. J. Dijkstra, A. J. Heeman, D. de Jager, S. van Meij- gaarden, A. M. Mokkenstorm, M. K. A. v. d. Raad, H. S. Roelse. Voor Boekhouden: G. P. de Gunst (met lof), L. de Haan (met lof), D. de Jager A. H. v .d. Kooi, H. v. d. Lucht, S. van Meijgaarden, J. J. Nie- boer. H. J. Riks, D. Roorda, A. J. v, d. Vlist, J. G. de Winter (met lof). ^£oor Algemene Handelskennis: M. E/*Berlemon, J. E. Guldemond, A. J. Heeman, D. de Jager, H. v. d. Lucht, D. K. v .d. Mey, A. M. Mokkenstorm, G. G. Ooms (met lof), M. K. A. v. d. Raad, D. Roorda, J. J. Uit den Boo gaard, F. X. C. Vintges, P. v. d. Waals, J. de Wolf. Voor Schoonschrijven: J. A. Chau- dron. Voor Stenografie. W. Betgen, E. W. Bink, M. v. d. Boer, J. A. Chaudron, C. J. v Dalen, J. G. van Diemen, K. van Duyn, M. T. Galjaard, M. B. Gras, F. C. Harteveld, G. G. Heyns, G. A. H. v .d. Hoorn, M. van Klave- Terugkerende Militairen NELLY". Met het troepen transportschip „Nelly, dat vermoedelijk 25 Juli a.s- te Rotterdam zal arriveren, keren de volgende militairen uit stad en om geving naar huis terug: J. Dekkers, Zoetermeer; J. A. de Heer. Benthuizen; B. Honders, Evert - senstraat 16, Leiden; A. W- Korte- kaas Noordwijkerhout; L. W. Onder water, Herengracht 43, Leiden; W. A. Ouwerkerk, Alphen a. d. Rijn; korp. J- J. Wesselman. Vaartkade 2, Leiden; L. v. d- Zalm, Noordwijk; H. Colpa, Transvaalhof 1, Leiden; C. van Diggele, Hazerswoude; J. J. P. Hoogervorst, Ter Aar; C. C. van Rooden, Hilletgom; J. A. P. Ruys, Woerden; P. A van Schie, Noordwijk; sergt. L. J. E. M. Vocke, Alpen aan den Rijn; W. H. v. d. Weijden, Was senaar; W Wiethoff. Leeuwerikstr. 19, Leiden; J. Winnubst. Wassenaar; F. J. Mastenbroek, Houtlaan 27, te Leiden; A. Boutkan, Wassenaar; W. P C. Knuttel, Boerhaavelaan 28, Leiden; C. E. Coppens, Noordwijk; A. van Duyn. Valkenburg; C. den Hertog, Heerenstraat 40, Leiden; J. W. Kemper, Hoge woerd 89, Leiden; korp- A. v. d- Kooy. Wassenaar; korp. A. N. Kopoenhol en gezin, Wasse naar; E. Ch. Ong, Oegstgeest. ren, G. C. Lammers, G. van Nierop, M. K. A. v .d. Raad, H. S. Roelse, V. van Schalkwijk, S. Segijn, J. Seriier, M. J. C. Spierenburg, M. W. H. T. Staats, A. v. d. Stel, P. C. A. van Veen, A. Wiecherink. Voor Machineschrijven: M. v. d. Berg. J. G. van Diemen, A. Faas, A. H. Ginjaar, A. N. Helfrich, M. Hen derson, G. G. Heyns, C. Horsman, G. Jansen, J. D. Lamme C. v .d. Lin den. H. Marck, B. A. Muusse, F. v. d. Nieuwendijk, W. Pels, A. J. Pelten- burg, J. Reizevoort, J. Schouten, D. W. Spierenburg, M. W. H. T. Staats, H. Steeds, A. van Tol, M. J. Tunings, C. M. Verboom, J. A. J. Vis, W. F. J. Wolters. Bij tussentijds examen slaagden voor dit diploma: A. P. v. d. Aart, C. Beekman, E. W. Bink, P. Chau dron, C. S. van Deursen, B. J. d. Gunst, A. J. van Ham, H. G. de Hey- den, E. van Meygaarden, J. Mulder, H. S. Roelse, A. Segijn, A. Seriier, E. J. Vlezenbeek, J. van Vliet, M. E. O. Zilverentant. Als om pl.m. 8 uur de vergadering heropend wordt (men ging direct na opening in comité-generaal) gaan eerst een aantal stukken onder de hamer door welke voor kennisge ving worden aangenomen. Ingeko men is o.a. een schrijven van Ged. Staten behelsende de mededeling, dat het presentiegeld voor de raads leden is vastgesteld op 5 gulden per vergadering, met dien verstande, dat er voor meerdere vergaderingen op een dag ook slechts 5 gulden presen tiegeld wordt genoten. De Proef tuin Hollands-Veendistrict vraagt een subsidie groot 40 gulden voor een speciale vervolg-vakcursus ge geven te Roelofarendsveen. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Van de heer Joh. v. Vliet Wz. is een brief ingekomen, waarin ge vraagd wordt om bij de reconstructie van de Kerkweg de bovengrondse electrische leiding te vervangen door een ondergrondse. Voorts wordt voorgesteld om een gedeelte sloot langs de Kerkweg- te dempen. Wat betreft het eerste gedeelte, dit ver zoek behoort thuis bij de N.V. Lug- dunum. Wel besluit de Raad dat met nadruk aan genoemde N.V. wordt verzocht dit verzoek in te willigen. Wat betreft de demping van de sloot, dit wordt door B. en W. ont raden, omdat hiervoor onvoldoende redenen zijn. De heren Bos en van Vliet bepleiten demping, doch de raad neemt 't voorstel van B, en W. aan. Een schrijven van de Vleeskeu ringsdienst met verzoek aan de raad zijn vroeger genomen besluit in te trekken, inzake overdracht van de bevoegdheden aan een of twee gede legeerden vindt geen genade. Vermakelijkheidsbelasting hij Koninginnefeesten. Het bestuur van de Wilhelminaver- eniging vraagt verlaging van de ver makelijkheidsbelasting bij Konin ginnefeesten. B. en W. blijken bereid voor de eerste dag de tarieven met 50 pet. te verlagen omdat deze dag. meestal slechts inleiding is en be stemd voor de kinderfeesten. De heer Bos is teleurgesteld door het voorstel van B. en W. spr. had ver wacht dat voor zo'n eerste dag wel algehele vrijstelling kon worden ge geven. Gaarne zag hij dat de twee dagen zouden worden beschouwd als één dag. Weth. Volgering meent, dat algehele vrijstelling een onbil lijkheid zou inhouden ten opzichte van de caféhouders. De heer L^ Hogervorst wil de at tractiehouders de belasting laten be talen en niet de vereniging die het feest organiseert. Volgens de voorz. is dit niet mogelijk. B. en W. hebben echter geen bezwaar om ter tege moetkoming ook de onbelaste entrée van 15 cent vast te stellen op 25 ct. Aldus wordt besloten. Aan de orde is dan een voorstel tot wijziging van de instructie voor de directeur en het keuringspersoneel van de keu ringsdienst voor vee en vlees. Deze Bioscopen Trianon brengt deze week „Ro mance in de Zuidzee". Deze film 'verhaalt de geschiedenis van een filmmaatschappij, die in een zee van licht, lucht en technicolor, op een der vele eilandjes van de Zuidzee, een film aan het opnemen is. Nu wil het geval, dat de hoofdrolvertolkster en haar partner, die op de film ver liefd moeten zijn, elkaar buiten hun werktijd ook een grote genegenheid toedragen. De woorden van eeuwige liefde en trouw, welke zij voor de camera's stamelen, worden in de vrije tijd nog eens herhaald en alles zou heel mooi geweest zijn, als niet plotseling een knappe luitenant op het toneel ver schenen was. Deze kent de jonge dame nog van vroeger, is (nog steeds) verliefd op haar en teneinde ook haar belangstelling te bekomen neemt hij heel drastische maatrege len, welke ten slotte met succes be kroond worden. De teleurgestelde eerste minnaar zoekt vlug troost bij een ander aar dig meisje (dat allang verliefd op hem was) en, ja u raadt het al, het eind brengt twee gelukkige paartjes. Op de achtergrond hoort en ziet men de nodige jazz-bands, welke nu een- EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER A. DUINDAM Morgen zal de eerw. heer Antoon C, J. Duindam in de kapel van het Studiehuis „St. Jozef" van de Pries ters van het H. Hart te Hees-Nijme- gen de H. Priesterwijding ontvan gen uit handen van mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Zondag 23 Juli zal pater Duindam te 10.30 uur zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Petruskcrk. wijziging komt in hoofdzaak neer op gewijzigde bezoldiging van de hulp- keurrneesters. In de nieuwe regeling worden de bezoldigingen vastgesteld voor hulpkeurmeester le klas op 33353910 voor hulpkeurmeester 2e kl. op 27603450 per jhar. j Voorts de motortoelage te verho gen van 600800. Deze raad blijkt niet scheutig te zijn met het geven van motortoelagen want ook nu on dervond dit gedeelte nog enige te genstand. Weth. Hollander toonde echter de redelijkheid van deze vergoeding aan en de raad ging er dan toch mee accoord. De schoolartsendienst. De rekening van de schoolartsen- dienst over 1949 plus 4 maanden over 1948 wijst een tekort aan van ƒ6314. Deze dienst verricht zeer nut tig werk en ook in deze gemeente werden alle scholen bezocht. De heer Bos vraagt of het gebruikelijk is, dat vex-pleegsters van de kruisver enigingen bij deze dienst assisteren. Hij meent dat voor deze assistentie subsidie gegeven wordt en deze zou aan de kruisverenigingen ten goede kunnen komen. Deze dienst werkt echter met eigen assistentie doch de voorz. is bereid om aan het verzoek van de heer Bos te voldoen en naar een en ander een onderzoek in te stellen. Zonder stemming of nadere be spreking wordt goedgekeurd een voorstel tot verhuur van lokalen aan het Rijk ten behoeve van de rijkspo litie. De huur van de cellen te Lan- geraar wordt bepaald op 160, de cellen te Aardam op 140 en de ka mer in 't gemeentehuis op 180 per jaar. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het verzoek van het bestuur der vereniging voor Chr. Volksonderwijs voor de aanschaf fing van nieuwe schoolbanken. In behandeling komt nu een ver zoekschrift van de R.K. Sportvereni ging „Altior" om subsidie ten be hoeve van terreinverbetering. Voor de hoognodige voorzieningen welke Altior noodzakelijk moet tref fen als afrastering e.d. menen B. en W. een eenmalige subsidie van 600 te moeten toestaan. Met algemene stemmen wordt besloten de voorge stelde subsidie te verlenen. De bedrijfsvereniging „Het Noor delijk Klei- en Veengebied" stelt zich voor twee kaasdagen te houden in Rijnsaterwoude en een te Nieuw koop. Öp haar verzoek om een sub sidie voor prijzenaankoop wordt goedgunstig beslist. Gunning reconstructie Kerkweg. Nu komt in behandeling een voor stel inzake onderhandse aanbesteding van: A. de reconstructie van de Kerk weg; B. het aanbrengen van een be strating en riolering langs de Kerk weg; C. de aanleg van de ontslui tingsweg in het uitbreidingsplan. B. en W. hebben een zestal bekende we maal onafscheidelijk verbonden schijnen te zijn met Zuidzee roman tiek. De lieve en verliefde hoofd rolvertolkster duikt en zwemt op een geweldige manier en verder is er voor degenen, die dit waarderen kunnen, nog wat humor zo nu en dan ook. Het geheel vormt een show-film, welke niet boven de middelmaat uitkomt. K.F.C.-keuring: volwassenen. Luxor. „Het regiment der ver doemden is een regiment van het Franse vreemdelingenlegioen, waar in hoofdzakelijk Duitsers met een onzuiver verleden een toevlucht zoe ken. In de plaats Saigoen, waar deze lieden gelegerd zijn, zwerven vanzelfsprekend ook de nodige ge heime agenten rond, die op groot wild loeren. Want bij het proces in Neurenberg ontbrak een van de be ruchtste partijmannen, die men hier, omdat de film grotendeels op fan tasie berust, gemakshalve Bruner. noemt. Van dit heerschap bestaat slechts één foto en daarop is alleen zijn achterhoofd zichtbaar. Voor een handige Amerikaanse agent is dat op het witte doek althans voldoende. Na enige inspanning komt hij er achter, wie Bruner is en dan kan de jacht beginnen. Erg voorspoedig is de gang van zaken aanvankelijk, niet, maar uiteindelijk beeft de Amerikaan toch succes. Het verhaal, dat nogal aan de som bere kant is, wordt een beetje opge fleurd met een liefdesgeschiedenis. Liefhebbers van een spannende film, waarin uitgeslapen jongens elkaar de voet dwars zetten en zo nodig een demonstratie „op de vuisten" ge ven, kunnen hier hun hart ophalen. Boven 18 jaar. Casino. De secretaresse van een dokter bemerkt, dat zij een oog ziekte heeft, die blindheid zal ver oorzaken. Tijdens deze periode maakt zij kennis met een vriend van de dokter. Zij trouwt ondanks haar blindheid en trekt met haar man bij haar schoonmoeder in. Ogenschijn lijk doet iedereen zijn best, het haar zoveel mogelijk naar de zin te ma ken, maar vele van de vriendelijk heden blijken zorgvuldig verborgen vijandschap te zijn. Laster, kwaad sprekerij en poging tot moord maken het de jonge vrouw zeer moeilijk. Haar man, beinvloed door zijn om geving, maakt haar een scène, waar op zij besluit, het huis te verlaten. Haar gang is echter niet op de eer ste plaats een vlucht, maar een zoe ken naar de tplossine: haaf gene ring. De Engelsen tonen met deze film ook de romantiek te bedrijven. Het verhaal mag dan melo-drama- tisch zijn, het „doet" 't om het sen timent, waarmede het rijkelijk over goten is. Voor 14 jaar. Rex heeft de Amerikaanse kleu renfilm „Meedogenloos", een ver haal vol spanning en de nodige schietpartijen. Voor 14 jaar. Lido. Naar het verhaal van James Warner Brian heeft John Ford een nieuwe film in elkaar ge zet van de grote strijd, welke rond de tweede helft van de vorige eeuw werd gevoerd door de Amerikaanse legers tegen de veelvuldige India nenstammen en waarbij het soms vrij heet toeging. Ook in deze film „De heldhaftige stormloop" komt dat voor, maar meer trekken ons in deze film de schilderachtige klederdrach ten der Indianenstammen op hun vurige paarden, de uniformen der Amerikaanse soldaten, de woeste berglandschappen en steppen der Amerikaanse vlakten. De RKO-Ra- diofilm heeft een spannende film aan de serie toegevoegd en met het voortreffelijke spel van John Wayne, bijgestaan door Joanne Dru, John Agar, Ben Johnson en vele anderen is er een aantrekkelijk geheel ver kregen, dat velen ongetwijfeld ont spanning zal verschaffen. Voor 14 jaar gekeurd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond .Opgemaakt te 10 uur). ENIGE REGEN. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Iets lagere temperaturen dan vandaag. dracht, dans en zang ten tonele uitvoerden. 's Middags werd in de gymnas tiekzaal de door Zuste Dionysia ge organiseerde kermis gehouden. Medische dienst. Dr. M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en dr. H. D. Boer Wittentourgerweg 188, tel. 9124. De Wassenaarse apotheek, Schouw- weg 32., tel. £402 heeft Zondags nachtdienst. OEGSTGEEST EEUWFEEST VAN „DUINZIGT" De honderdste verjaardag van hui ze „Duinzigt" zal plechtig gevierd worden op Woensdag 19 Juli. Op de vooravond komt te 6 uur de internuntius, mgr. Giobbe, een pon tificaal Lof celebreren, waaronder rector Sondaal een toespraak houdt. Woensdagmorgen draagt de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, een pontificale H. Mis op in de kapel. Te 11.30 zal in „Duinzigt" een her denkingsplechtigheid worden gehou den. Daarbij zullen o.a. tegenwoor dig zijn de bisschop, de praeses van het Groot-Seminarie, mgr. Van Deursen, burgemeester en wethou ders van Oegstgeest en de gemeen tesecretaris, de algemeen overste der Zusters-congregatie, mère Vincentia uit Roosendaal en de le assistente, soeur Ambroisine. Des middags van 34.30 zal het bestuur van het huis recipiëren. Laatste Berichten VOETBAL SLACHTOFFERS TIJDENS BRAZILIë—SPANJE De geestdrift van de toeschouwers tijdens de wedstrijd het wereld kampioenschap tussen Brazilië en Spanje, welke Donderdag te Rio werd gespeeld en die eindigde in een overwinning der Brazilianen, heeft aan een persoon het leven gekost. Bovendien liepen 20 andere personen verwondingen op. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Juli. Groente. Per 100 kg-: rabaiber 46, kroten 5 12, uien 1317, peen 810, aard appelen 712; andijvie 58, snij bonen 3052, stambonen 3746, doperwten 4651, peulen f 70 105, tuinbonen f 69, augurken 6 11. Spitkool 36, spinazie 10, tomaten A f 2049, per 100 stuks komkommers 716, bloemkool 8 48, meloenen 48—94 salade 2 5.30 perziken 2.5024; per 100 bos: kroten 2.903.50, pieterselie 1 501.80 selderie 22.90, peen 8--11 zwarte bessen f 6586. zil veruien 2526 kruisbessen 27, pruimen f 7492, druiven 7291. KATWIJK a. d. RIJN, 14 Juli- Groente. Bloemkool A f 4368, idem B 29—58, idem C 26—35, waspeen 8—9-75, idem n 66.75, bospeen 8.3011.60, aèrdappelen bonken f 7.5011.50. idem groten 9.5012.70, idem Drielingen f 8.90 10.idem kriel 6-7.80, tuin bonen 615, tomaten 3940. groe ne kool 4.905.rabarber 5.90 >6-50 snijbonen 42—51, boskroten 2.20—2.80, kroten f 6—8, doppers f 3448, sla 3.20—6.40, andijvie 8.103 20. selderie 2—2.20, kom kommers 11.9012. aardbeien 84 96, radijs f 2 703.20, sjalotten f 6 7, uien 915, peterselie 2.30 NOORDWIJKERHOUT. 16 Juli- Groente. Aardbeien van f 22.85 per slof. blauwschokkers 4.50. dubb. bonen zonder draad van 44.50, krombekken f 3.504.10, tuinbonen o.602-20 per 10 kg., zwartebessen 1.902.05 per slaf; aardappelen 11.50 per 100 kg., doppers f 2.60— 3.30 per 10 kg. ROELOFARENDSVEEN, 14 Juli. Groente. Aardbeien 4362 cent, zwarte bessen 6065 cent, kropsla 3.10—3 60. andijvie 7—10 cent, bloemkool 1131 cent, bospeen 8—9 cent, aardappelen 811 cent, peulen 3.60, tuinbonen 6 60. snijbonen 3.70—5.30. idem stek 2—2.60, stam bonen f 4.10. dubb- stambonen 3 4.50 per 10 kg., Augurken: gi'of 2 —2.10. bommen 1—2.10, stippel 1.25 per 25 kg. Bloemen. Lathyrus 529 cent asters 616 cent. anjers 410 cent, Flox 6—17 cent. gladiolen 30—38 ct.. Lelies f 1-00—1.10, Colvillies 10—18 cent Scabiosa 15—45 cent. TER AAR. 14 Juli. Groente. Snijbonen f 3.205.30. idem B 2.70 —3.00, stek 1.40—2 60, stokprinses- sen 4.40—5.10, stamprinsessen 3.50—4.00, idem stek 2.70, peulen 6.90. doppers 290, blauwschok kers 2.603.10. tuinbonen 6061 cent alles per 10 kg., tomaten A 37 53 cent, iciem B 3450 cent. C 28 —36 cent. CC 2024 cent, idem bon ken 44 cent, idem kriel idem ge scheurd 20—21 cent, rabarber 5—6 cent, waspeen 89 cent. idem stek 3 cent. postelein 14—17 cent, andijvie 59 cent. zilveruien 3743 cent. ro de kool 79 cent, uien 1516 cent, kroten 7—9 cent, nieuwe aardappelen 911 cent. idem kriel 24 cent, groe ne kool 8 cent, alles per kg., sla I 5 00—8.50 idem II f 2—3.30 per 100 stuks, bloemkool IA 4051 cent. idem I 20—37 cent, idem II 10—20 cent idem IH 69 cent, komkom mers 812 cent, idem II 710 cent per stuk, bospeen 811 cent, boskro ten 5 cent. bommen 25 cent, selde rie 1—2 cent, peterselie 2 cent. augur ken basterd ÏC) 3.60. D 2.002.10 CD 1.60. E l.OO—2-20. alles pey 25 kg., zwarte bessen f 6674 ce"1 per kg., aardbeien 31 cent per doos1" Steentje met ttouwany De heer A. Lagerwaard Sr. te Zoetermeer had ruim 25 jaar ge leden in de koestal zijn gouden trouwring verloren. Deze was in de mest gevallen. Langdurig werd naar het kostbare kleinood gezocht, doch zonder succes. De mest werd destijds over het land verspreid en men beschouwde de ring als verloren. Een dezer dagen was de kleinzoon n.l. A. Lagerwaard Pzn. op de tuin aan het wortelen bossen en tot zijn grote verbazing zag hij dat een der wortelen precies was ge groeid in de veel gezochte ring. Toen hij de ring had schoonge maakt bleek deze nog in goede staat te verkeren. De naam van de eigenaar was nog duidelijk leesbaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2