S)e £oidóe(Bou^aiit Noord - Koreanen zijn de Koem over m mmm 1 De Koem houdt het niet De eerste atoomduikboot Trygve Lie vraagt troepen ZATERDAG 15 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12029 KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. cn Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ROOD BRUGGEHOOFD AAN DE ZUIDELIJKE OEVER Tanks door het ondiepe water I'VE NOORD-KOREAANSE TROEPEN zijn, met de steun van guerilla- strijders, een grootscheepse aanval op de Amerikaanse verdedigings linie aan de rivier de Koem begonnen ten Noorden van Taedjon. Beschermd door de duisternis begonnen de Noord-Koreanen hun aan val op de Koemlinie te Kongdjoe, ongeveer dertig K.M. ten Noordwes ten van Taedjon. Dit gebied vormt de linkerflank van de Amerikaanse strijdkrachten binnen de bocht van de Koem. De aanval werd voorafgegaan door een hevig artillerieduel op het front in de rivierbocht. In de berichten wordt gesuggereerd, dat dit bedoeld was als een schijnaanval om de flank aanval van Kondgdjoe uit te mas keren. In de berichten wordt voorts gezegd, dat Koreaanse guerillastrijders in Amerikaanse militaire werkkleding in groten getale achter de Ame rikaanse linies infiltreerden. Twaalf tanks, gesteund door ongeveer een compagnie infanterie, stormden daarop op de Westelijke flank over de ondiepe Koem. Qemeld werd, dat verscheidene tanks vernietigd werden, maar vol gens de laatste berichten zijn de Noord-Koreaanse troepen er in ge slaagd een klein bruggehoofd aan de andere zijde van de rivier te ves tigen. MacArthur heeft officieel bevestigd, dat Noord-Koreaanse troepen van onbekende sterkte in de vroege morgen in de buurt van Sangyo op de Zuidelijke oever van de Koem een bruggehoofd hebben gevormd. In een legerbericht van MacArthur wordt gezegd, dat elementen van de Noord-Koreaanse tweede divisie de rivier de Pogang zijn overgesto ken en er in geslaagd zijn in de Zuid-Koreaanse troepen bij Tsjongdjoe te penetreren. Er heerst „vergrote activiteit" aan de Oostkust, direct ten Noorden van Poesan. De 15e Noord-Koreaanse divisie heeft Jongpong veroverd. geen licht op de tactische positie. „Noord-Koreaanse legers rukken aan alle fronten op", was het eni ge, dat in het Noord-Koreaanse com muniqué gezegd werd. Bekend was, dat de Noord-Korea nen drie kolonnes ingezet hadden te gen Koemtsjon, een stad aan de weg PoesanTaegoeTaejon en een be langrijk spoor wegknooppunt, 65 kilo meter ten Zuidoosten van de re tijdelijke hoofdstad. De spoorlijn Poesan-Taejon Op de rechterflank was de situatie onduidelijk. Daar aan het belangrijk ste centrum van het front, trachten communistische tanks en infanterie via een Zuid-Koreaanse divisie door te stoten naar de spoorlijn Poesan Taejon, die voor de Amerikaanse strijdkrachten van levensbelang is. De frontcorrespondenten bewaar den het stilzwijgen en het officiële communiqué van MacArthur was laat. Het nieuws uit Moskou wierp Forse maatregelen in Amerika President Truman zal naar men verwacht, volgende week drastische maatregelen aankondigen om leger en industrie tot grotere militaire in spanning te brengen. Men overweegt o.a.: 1. Het oproepen van verscheidene divisies van de Nationale garde. 2. Het oproepen van nieuwe dienst plichtigen om de legerdivisies op sterkte te brengen en de divisies van de Nationale garde te ver sterken. 3. Het gebruik van de bestaande presidentiële bevoegdheden om de productie van reeds besteld oor logsmateriaal te versnellen. In het licht van de algemene staat van onvoorbereidheid, die tot uiting komt bij de strijd in Korea, ziet Tru man zich geplaatst voor wat sommi gen beschouwen als de gewichtigste beslissing van zijn loopbaan. Het gaat om de vraag of de burgerlijke en mi litaire economie op oorlogsbasis moet worden gebracht om zo snel mogelijk de kloof tussen verplichtingen en beschikbare strijdkrachten te over bruggen. vj-oege- GEEN KOREAANS DUINKERKEN. Een hoge Amerikaanse legeroffi cier heeft gisteren op een persconfe rentie te Washington medegedeeld, dat „er geen Duinkerken in Korea in het vooruitzicht is". Hoewel hij de ernst van de situatie niet onderschat te, hield hij staande, dat er geenszins sprake was van een catastrofe op Korea. „Er is hoegenaamd geen twij fel aan, dat wij dit schiereiland zui len houden, hoewel de positie op het ogenblik lastig is. Wij zijn bezig onze strijdkrachten te organiseren en wij zenden hun materiaal toe Geef ons tijd en wij zullen in staat zijn het initiatief aan de communisten te ont nemen". De volgende maand wordt te Arco (Idaho) begonnen met het bouwen van de eerste duikboot die met atoom-energie wordt aangedreven, zo heeft de democratische senator Mac Mahon, voorzitter van de ge mengde parlementscommissie voor de atoomenergie, medegedeeld. Het prototype dat te Area zal wor den gebouwd, is een van de twee proefontwerpen, waaraan de natio nale commissie voor atoom-energie sedert begin 1947 werkt. HAMSTERWOEDE IN BELGIë. GEZAKT. De hamsterwoede, die onder de druk der gebeurtenissen in Oost- Azië in België was ontstaan, is slechts van korte duur geweest. Zij is de laatste dagen even snel gezakt als zij was opgekomen. De verklaring van minister Eys- kens over de aanwezigheid van vol doende voorraden om de kooplust tegemoet te treden, is inderdaad ge volgd door een zodanige bevoorra ding der winkels, dat de hamsteraars de wedren hebben moeten opgeven. Uit de grote bedrijven wordt ge rapporteerd, dat de omvang der ver kopen zich thans weer sterk in da lende lijn beweegt. Met uitzonde ring van goedkope zeepsoorten is al les weer normaal te verkrijgen. Ook de gestegen goudprijzen zijn weer op hun normale niveau teruggeval len. F-v"; y V - u V X - 1 'y j§ i' -|ipf 41 p AMERIKAANSE TROEl PEN WOR DEN IN ZUID-KOREA VERWEL KOMD. Een trein met Ameri kaanse troepen, die in een Zuid-Ko reaanse stad is aangekomen, is om ringd door een groot aantal jonge mannen, die spandoeken en Ameri kaanse vlaggen meevoeren en de sol daten bij het verlaten van de trein (links) hartelijk begroeten. Symbolische hulp is niet voldoende HET SECRETARIAAT van de Verenigde Naties heeft aan de 53 landen, die de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende Korea hadden gesteund (waaronder Nederland), verzocht om landstrijdkrachten naar Korea te sturen. Het „Verenigde Opperbevel" (generaal Mac Arthur's hoofdkwartier) had medegedeeld, dat aanvullende doeltreffende hulp drin gend noodzakelijk was ,in het bijzonder grondtroepen. Dit heeft secretaris-generaal Tryg ve Lie verklaard op een persconfe rentie. Aanbiedingen moeten worden gedaan bij hem. Gedetailleerde rege lingen moeten worden uitgewerkt, in bilaterale onderhandelingen met het Verenigde Opperbevel. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Lie, dat naar zijn mening geen symbolische hulp moet worden geboden, doch doeltreffende. Op dit ogenblik waren van hem geen be middelingspogingen te wachten. GEEN ONDERHANDELINGEN MET MOSKOU. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had kort tevoren verklaard dat de Koreaanse oorlog geen aange legenheid voor directe onderhande lingen met Moskou is. De juiste plaats, waar pogingen tot oplossing van de crisis ondernomen moeten worden, is de organisatie der Ver enigde Naties. Amerika stelt echter als minimumvoorwaarde, dat Noord- Korea de strijd staakt en zich terug trekt op zijn oude grondgebied. Er werd nog al wat over bemidde ling gesproken, nadat de Indische premier Nehroe gisteren twee per soonlijke brieven had laten overhan digen, één aan de Russische en één aan de Amerikaanse regering. De inhoud er van is niet bekend, doch mocht Nehroe zijn bemiddeling hebben aangeboden, dan valt uit de verklaringen van de Amerikaanse woordvoerder op te maken, dat zo'n aanbod niet gunstig ontvangen zal worden. In Londen verluidt, dat Nehroe heeft aangedrongen op het toelaten van communistisch China in de Vei ligheidsraad, opdat de Sowjet-Unie weer in het overleg der V.N. betrok ken worde. Zulk een „koehandel" werd in feite van de hand gewezen door Trygve Lie, die verklaarde, dat over het vraagstuk van China's vertegenwoor diging een beslissing moet worden ge nomen op juridische gronden en niet op basis van de gebeurtenissen in Korea. Hoge Amerikaanse kringen achten Lie's oproep om troepen te sturen meer van politiek dan van militair belang. Militair gesproken werkt een heterogeen leger door verschillen van taal en bewapening weinig effectief. Een uitzondering zou zijn, wanneer een gehele divisie door een andere regering ter beschikking van Mac Arthur zou kunnen worden gesteld Maar hierop wordt niet gerekend. HET NIEUWE KABINET PLEVEN. René Pléven is er in geslaagd het nieuwe Franse kabinet samen te stellen. Het telt 33 leden, die aan de president van Frankrijk, Vincent Auriol, werden voorgesteld. Presi dent Auriol (voorste rij derde van rechts) omringd door de leden van het nieuwe kabinet. Naast hem René Pléven. De „Marseillaise' in Belgisch parlement In de verenigde zitting van het Belgische parlement, dat beraad slaagt over de terugkeer van koning Leopold, weerklonk gisteren het Franse volks volkslied, de „Marseil laise". De speciaal aangebrachte bel len rinkelden heftig en zo eindigde een zitting, die een aaneenrijging van stormachtige scènes was ge weest. De katholieke afgevaardigde Pho- lien was eerst in botsing gekomen met de socialist Spaak, wie hij ver weet, zelf in 1940 met de Duitsers een wapenstilstand te hebben willen sluiten. Spaak stond op om het „voor de vijfde of zesde maal" tegen te spreken. Later verklaarde Pholien, dat Frankrijk om een wapenstilstand verzocht had. Nu begonnen de socia listen en liberalen „Vive la France" te roepen en de „Marseillaise" te zin gen. De C.V.P.-fractie en het publiek verlieten de zaal, terwijl de oppo sitie doorzong. De volgende zitting zal Dinsdag worden gehouden. Bulgarije lokt grensincidenten uit BESCHULDIGING VAN TITO Zuid Slavië heeft Bulgarije er gis teren van beschuldigd, vier grens incidenten te hebben uitgelokt, waarbij een Bulgaars soldaat het leven heeft gelaten. De regering van Tito eist, dat Sofia „een einde maakt aan dergelijke practijken." Radio-Belgrado geeft de volgende lezing van de incidenten: Donder dagavond vroeg overschreed een Bulgaarse soldaat de grens. Een uur later naderde een groep van vijftien Bulgaarse soldaten met de geweren in de hand de grens. De Zuidslavi- sche grenswachten gaven hun be vel stil te houden. Eén van hen overschreed toch de grens. De Zuid- Slaven schreeuwden hem toe zijn wapen neer te gooien en te blijven staan. Dat deed hij, maar hij pakte een granaat die hij verborgen bij zich had, en wierp die naar een Zuidslavische grenswacht. De Zuid- slavische patrouille schoot hem daarop uit zelfverdediging neer. De ontploffing was de aanleiding tot een vuurgevecht tussen de grens wachten aan beide kanten van de grens. Later naderde een groep van vijftig Bulgaarse soldaten opnieuw de grens, maar maakte tijdig rechts omkeert. Nog later opende een Bulgaarse grenswacht het vuur op een Zuid slavische grenswacht en loste meer dan honderd schoten. Waar zijn de krijgsgevangenen ENGELAND WIL EEN ONDERZOEK In een Britse nota aan de Sowjet Unie wordt er op gewezen, dat een onlangs in West-Duitsland gehou den volkstelling heeft uitgewezen, dat „ettelijke tienduizenden Duit sers niet uit Rusland zijn terugge keerd en hun verwanten bericht ont vangen hebben, dat zij nog steeds worden vastgehouden." De nota verzoekt de So wj et-Unie gedetail leerde inlichtingen o. m. over de in den titeit der 9.717 mensen, die we gens oorlogsmisdaden zouden zijn veroordeeld, en over anderen, die niet meer als krijgsgevangenen wor den beschouwd. Voorgesteld wordt een instelling van een onpartijdig internationaal orgaan van onder zoek. De Verenigde Staten hebben een soortgelijke nota aan de Sow jet- Unie gezonden. DREIGENDE GEVAREN LIET VALT NIET te ontkennen, '■dat de zenuwen van de wereld gespannen zijn, sinds de Noord-Ko- reanen hun brutale overval pleeg den. En er is ook weinig goeds te melden, dat de geschokte zenuwen weer tot rust zou kunnen brengen. Integendeel: nauwelijks heeft men de Koreaanse oorlog onder het dage lijks nieuws opgenomen, of reeds dreigt een nieuwe agressie en wel tegen Joego-Slavië, waar strijdkrach ten van de aangrenzende Komin- formlanden zich samentrekken. Zijn het „slechts" manoeuvres met een malicieus tergend karakter of zit er meer achter? In elk geval heeft mi nister Acheson het nodig gevonden een scherpe waarschuwing te doen horen. Voorts werd gisteren gemeld, dat Chinese communistische troepen Ti bet zijn binnengerukt, ver- 0 moedelijk ook niet louter voor 't plzier van de bevol king. En alsof dat alles nog niet ge noeg was, kondigt een^oort onder aards gerommel van officiële Russi sche nota's en officieuse geruchten nadernd onheil aan voor Iran (Per- zië). Een Russische nota beschuldigt jaL Teheran er van, dat het 't Rus- sisch-Iraanse verdrag heeft geschon den. Dat Formosa, waar Tsjang Kai Sjek zich heeft teruggetrokken, en de Philippijnen bedreigd worden, weet men reeds. Deze „zere plekken" vor men met z'n alle een bron van ze nuwpijn, waarvan de wereld van vandaag uitermate veel last heeft. In zo'n nerveuse stemming vraagt men zich allicht af, wat Moskou toch eigenlijk van plan is? Is het niets anders dan „afronden" van z'n invloedsfeer of zijn er ver der gaande plannen? In het kader van het „afronden" van de invloedsfeer past natuurlijk de aanval op Zuid-Korea en ook de bezetting van Tibet. Zelfs de be dreiging van Joego-Slavië vindt daarin een geredelijke verklaring, want het land van Tito behoort naar Russische opvattingen tot de bolsje wistische sfeer, al is het wat recal citrant. Maar het is duidelijk, dat Moskou maar niet steeds aan het af ronden kan blijven, want op die ma nier komt het nog eens de hele we reld rond. Anderen zijn van mening, dat speciaal de actie tegen Joego- Slavië een daad van zelfverdediging is. Het Kremlin zou nl. als gevolg van een eventuele Amerikaanse overwinning op Korea vrezen, dat de in geheel Zuid-Oost-Europa aanwe zige anti-Sovjetkrachten moed zou den scheppen uit het Russische échec. Als voorzorgsmaatregel zou men daarom tot een verscherpte ze nuwenoorlog willen overgaan, om eventuele oproerlingen tegen het gezag van Moskou het nodige res pect in te boezemen. WEILIGER DAN zich gerust te stel- len met de overweging, dat het optreden van Moskou niet meer is dan wat gegrauw en gegrom om zich een houding te geven veiliger is: er rekening mee te houden, dat het Kremlin wel eens verder gaande voornemens zou kunnen koesteren. Het is nl. niet onmogelijk, dat het Kremlin geenszins geschrokken is van de Amerikaanse reactie op de Koreaanse aanval, (ofschoon wij voor onszelf nog altijd geloven, dat dit wèl het geval is), maar dat het welbewust deze reactie heeft uitge lokt. In deze gedachtengang zou Amerika er dus ingevlogen zijn. Amerika is nu gedwongen om op een verafgelegen en zeer ongunstig ge vechtsterrein een groot deel van zijn strijdmacht voor een vrij lange tijd vast te leggen. Straks komen er nog een paar terreinen van hetzelfde ka liber bij en dan blijft er niet vol doende meer over voor hulp aan West-Europa, want ook aan het Amerikaanse oorlogspotentieel komt eens een eind. Men kan daarover den ken wat men wil, het is in elk ge val verstandig er rekening mee te houden. En als men er zich rekenschap van geeft, dat het geenszins een on denkbaar gevaar is, dat Europa onder de voet wordt gelopen, terwijl de Amerikaanse strijdmacht versnip perd is over de rest van de wereld, dan zien we met schrik, dat West- Europa op het ogenblik zonder de Amerikaanse hulp vrijwel weerloos is. Plannen en projecten zijn er ge noeg, maar voorlopig ontbreken nog de krachten. Wij zijn thans bezig om een sterk verdedigingsapparaat voor te bereiden, maar aan voorbereidin gen hebben wij niet genoeg. Al de ontworpen plannen gaan er van uit, dat wij nog een paar jaar respijt hebben, dat de dreiging van de atoombom groot genoeg is om in de eerste jaren elke aanvalslust te doen vergaan en dat, als toch eenmaal puntje bij paaltje mocht komen, het enkele verschijnen van Amerikaanse vliegtuigen reeds voldoende is om een aanval zodanig te vertragen, dat een afdoende verdediging kan wor- i den opgebouwd. Korea heeft al 1 deze overtuigingen de bodem inge slagen en wij realiseren ons nu, dat er allerminst reden is om ons veilig J te voelen. Wat wij nodig hebben is j een spoedig geconstrueerd verdedi gingsapparaat, dat misschien niet zo j volmaakt is als datgene wat wij over enige jaren zouden kunnen be reiken, maar dat voor de allernaaste j toekomst althans een betere beveili ging geeft dan het vacuum, waarover wij thans beschikken. Wij zullen er goed aan doen, ons zelf te zien in de spiegel van Korea en de moed te hebben, de offers te aanvaarden, welke de verdediging der vrijheid van ons vraagt. Ko-Weitje.... De wonderbaarlijkste zaak in de wereld is het succes van een dwaas en het échec van een wijze. DE STRIJD IN KOREA 5 Acf»\ van da A mank lutftfmacW •Aanvoaf van varVarkmgafi Aamoarpartcfap A/nankaama Jroapan CZHD Zuid-Koraaama Troapan OoorNoonHtortabttrt Woort-Koraaain» aanvallen

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1