Op bezoek bij een Nederlandse pastoor in Zuid-Frankrijk Er is wel wat te doen voor een pastoor Montadet in Eenzaam uitzicht NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Kraamcentrum voor de Bollenstreek vrijdag 14 juli 1950 de leidse courant tweede blad pagina 2 Twee uren voorbij Auch met zijn kathedraal-zonder-weerga, in Zuid- Oostelijke richting, ziet ge hele maal aan de grens tussen de dépar tementen Gers en Haute-Garonne de toren van Lombez, en achter Lombez houdt de faam der Franse wegen op. Wilt ge van Lombez uit, zoals wij, nog naar Montadet, dat even boven het riviertje Espienne ligt, dan moogt ge uw tanden op el kaar klemmen en de veren van uw wagen aan Sint Christoffel aanbeve len. Tkissen het handje vol scheefge zakte huizen van La Prade en de duizelingwekkende helling naar Montadet, zijn bij helder weer de Pyreneeën-topppen in het Zuiden te zien, en hier en daar groeit in een tuintje een kleine palmboom. Wij zijn al zeer Zuidelijk hier, maar het land is hoog en in de winter kan het hier kraken van de vorst. Tegenover de eeuwen-oude kleine kerk van Montadet ligt aan de ande re kant van het met gras begroeide kerkplein, de pastorie. „Presbytère" staat er boven de deur, en het is een wonder dat deze „presbytère" be woond is. In ons boekje hebben wij het adres van de pastoor van Monta det staan: Henri Ramakers, Curé de Montadet, par Lombez (Gers). En op onze Midhelin-kaart hebben wij lang moeten zoeken eer we het klei ne stipje hadden, dat Montadet heet. En dan laat de deur van de „Pres bytère" ook al wijd open, en met uitgestrekte armen verwelkomt ons Pastoor Ramakers. Er brandt een goed houtvuur; wij krijgen de grote stoel bij de haard, er wordt een Hollandse sigaar aan gedragen, sigaretten en een kop cho cola, want het is feest in de pastorie van Montadet, waar bezoekers „van thuis" nu niet bepaald elke week, en zelfs niet elk jaar komen binnen vallen. Het vuur knappert, de kamer staat vol blauwe sigarettenrook, en de radio.speelt „Maitre Pierre'' (Ra dio Toulouse) en de pastoor zingt mee. „Die radio is een geschenk van de mijnwerkers uit Bocholtz," ver klaart hij ons. Het wordt een ko ninklijke ipiddag in de oude pastorie een andere middag dan de gebrui kelijke. Maar om het gebruikelijke, het gewone van alledag in een Ne derlandse pastorie in Frankrijk te zien, hebben wij de pastorie van pastoor Ramakers uitgezocht, en als wij dat dan duidelijk gemaakt heb ben, vernemen wij van de pastoor in enkele sobere zinnen, hoe het „gewoonlijk" is: PASSIEVERHAAL VAN EEN PASTOOR. „Kijk, ik ben tijdens de oorlog naar Frankrijk gekomen, want ik had tijdens de Duitse bezetting vrij dringende redenen om uit Neder land te verdwijnen. Ik wist, dat er in Zuid-Frankrijk grote priesternood was, en zo trok ik dan naar het Aartsbisdom Auch, ook al was die reis niet zo simpel als dat misschien wel lijkt. Ik moest twee landsgren zen over, en nog de grens tussen het bezette deel van Frankrijk en de „zone libre". Ik ben ook gearres teerd, maar tenslotte ben ik dan toch in Auch gearriveerd. Ik heb daar mijn studieën voleind, en na op enkele plaatsen kapelaan geweest te zijn, kwam ik dan hier in Monta det als pastoor terecht. En hier was wel wat te doen voor een pastoor. Ik heb nu vier parochies: Monta det, Espaon, Garravet en Cadeillan. Globaal is mijn „tractement" vijf honderd gulden per jaar. Daarbij komen -dan nog de bizondere inkom sten van de collectes, mis-intenties, begrafenissen enzovoort. Maar mi niem, miniem! Kerstmis haalde ik in de kerk van Espaon 360 francs, dus rond drie gulden en zestig cents op! De gewone Zondagen van het jaar is het onbetekenend. Soms nog geen tien francs. Kijk, ik lees door de week de Mis hier in Montadet; als het goed gaat, zijn er twee, hoog stens drie kinderen in de kerk. Als het niet goed gaat, dat wil zeggen, als het regent of koyd of heet is, geen mens. 's Zondags steeds een Mis hier in Montadet, twee Missen elders; in Garavet en Espaon, in Es paon en Cadeillan, of in Garravet en Cadeillan.De parochies liggen ge middeld acht tot tien kilometer van elkaar verwijderd. Te voet kan het niet, en mijn ge zondheid laat het me niet toe, per fiets die steile bergen te beklimmen. Ik heb dus een voertuig dat eertijds eens een auto geweest moet zijn. Daarmee onderhoud ik de „liaison" tussen mijn vier parochies. Niet al leen voor de mis, ook voor catechis mus-onderricht, biechthoren, huisbe zoeken. Verder dient mijn vehikel voor ale mogelijke dingen: van zie- kenvervoer tot excursie-voertuig voor parochianen. De benzine en u weet wat benzine kost en het onderhoud van mijn wagen komen dan nog boven op mijn lasten. En gezien de toestand waarin het on misbare vehikel zich bevindt moet het wel de hoofdbron van inkomsten zijn var alle garagehouders in een respectabele omtrek van Montadet. En natuur-noodzakolijk voor mijn pastoorsbeurs de aderlating, die van daag of morgen catastrofaal gewor den zal zijn. De wagen, die verma- ledeide, onmisbare antieke wagen bezorgt me slapeloze nachten. In het tabernakel van mijn kerk in Garra vet zaten de ratten. Maar daar was tenslotte nog wel iets tegen te doen met de nodige vindingrijkheid en wat primitieve middelen. Maar te gen het verslijten van mijn wagen tje is in -heel Frankrijk en zeer zeker evenmin daarbuiten geen kruid gewassen. EENZAAMHEID Het practiseren, vraagt u? Tja, dat valt niet bepaald mee. Maar hier Montadet hebben we tenslotte niet te klagen: op de grote dagen is ons kerkje waarachtig vol. En u had onze nachtmis moeten meemaken. Jawel, over .Montadet m'ag ik wel een beetje tevreden zijn. Maar het gaat niet vanzelf. Nee, niet bepaald van zelf. En Garavet, en vooral Es paon, dat is wel droevig. In Espaon een hoop tegenwerking, waar je soms ontmoedigd door zou worden. Maar hetgeen je hier het leven het moeilijkst maakt, dat is wel het al leen-zijn. Je hebt nooit iemand om mee te praten, en een mens moet toch wel eens met een ander een paar woorden wisselen. Ik zelf heb allerminst te klagen ik heb nog een huishoudster, maar er zijn genoeg Nederlandse geestelijken hier in Gers, en in heel Frankrijk, die moe derziel alleen zitten temidden van een vijandige troep, die hun „paro chianen" zijn. Neen, de pastoor wordt hier niet bepaald verwend, ook wat de behui zing betreft niet. Ik heb hier wat dat laatste betreft ook al niet zozeer te klagen, ofschoon alle comfort, zo als u ziet. natuurlijk ontbreekt. Voor de keuken en voor de verwarming van de kamers zijn we op hout aan gewezen, gas is er niet, waterleiding evenmin. Onze put is achter op zij van het tuintje, maar zelfs nu is er nagenoeg geen water in, en verleden zomer lag hij maanden droog en moesten we het water helemaal be neden aan de berg halen. En u ként die berg nu wel In de namiddag bezoekt men de parochies: langs steile en kronkelen de bergwegen gaat het naar Garra vet. Garravet waar in de kerk grote gaten ie aangapen in plafond en mu ren. „Ik heb niet eens een kruis bo ven elke statie", zegt de pastoor met een machteloos handgebaar, „je kunt er zó niet eens de aflaat aan verdie nen Maar weet u hoe ik aan nieuwe kruisen moet komen moet? In de sacristie toont hij ons de pa ramenten. „Hersteld door de non netjes van Auch. Toen ik hier kwam was het deplorabel: versleten, vuil, onbruikbaar. Essentiële dingen ont braken gewoon. Maar in de vier pa rochies heb ik nu dan toch de voor naamste noodzakelijkheden bij el kaar gekregen". Het uitzicht op het dal in het Zui den is heerlijk van voor de kerk van Garravet. Het land is stil en het dorp is stil,. Geen mens is er te zien in deze late namiddag. HET ZWARTE SCHAAP Espaon heeft de mooiste kerk, maar Espaon verdient zijn kerk nau welijks. Espaon is het zwarte schaap van onze pastoor, en niet zonder re den. In Espaon zijn de kinderen ver stoken van catechismus-onderricht, en om dat te leren begrijpen hebt ge een volle avond nodig in de pas torie van Montadet. Aan de andere zijde van het rivier tje Save ligt op de top van een stei le heuvel de oeroude kerk van Ca deillan. Wij raken in een kudde zwijnen verdwaald en het kost nog al wat om daar weer onbeschadigd uit tevoorschijn te raken. Er is on enigheid in Cadeillan: „traditionele onenigheid" verklaart de pastoor. De klokkeluider wil niet meer lui den, en heeft de sleutel van de kerk bij de burgemeester afgegeven. De pastoor heeft hem daar afgehaald en hem aan de bazin van de kudde varkens, die naast de kerk woont, in bewaring gegeven, tot er een nieuwe klokkenluider gevonden zal zijn. Hij weet met de mensen hier om te gaan, onze pastoor. Hij spreekt hun Zuidelijk Frans met een intonatie alsof hij in Cadeillan geboren was, en alsof zijn vader, zijn grootvader en geheel zijn voor geslacht in Cadeillan gewoond heb ben. De pastoor is van Cadeillan van Montadet, van Espaon van Gar ravet. Hij is hun pastoor: arm en Gersois als zijzelf. De kerk is zo oud, dat niemand meer weet hoe oud ze wel is. Binnen lezen wij met moeite een oude grafsteen uit de vijftiende eeuw. De muren zijn oud, dik en scheef. Er is geen electriciteit in de kerk van Cadeillan. Het is er vochtig en donker. Het licht komt door enkele kleine venstertjes en vooral door de scheuren in de mu ren, scheuren waar geen arm door steken kunt. „Hoelang zou ze 't nog volhouden, m'n kerk?" vraagt de pastoor. De wind zoeft orrr de lage toren en komt door de spleten en scheuren naar binnen. De altaardwalen bewe gen heen en weer. „En ik kan hier maar elke maand één keer komen," zegt de pastoor, „en het zijn goede mensen hier in Cadeillan. Ge weet: als er niet elke dag iemand bij komt, mag het Allerheiligste niet in een kerk bewaard worden. Maar ik kan ze hier toch niet zonder God la ten?" Een pastoor op het Franse platte land draagt een zware last. „En zou den ze dat ginder in Holland kun nen begrijpen, denkt u?" „Mis schien, monsieur le curé, maar in Holland is alles zo anders." „Ja, zo heel, heel anders; u hebt gelijk" Buiten is een frisse wind op ge stoken, en langzaam valt de avond. „Bij helder weer kun je van hier de sneeuw op de Pyreneeëntoppen in het avondrood zien gloeien. Het is een mooi land; een hard land: Van avond zal ik u iets zeer tragisch van Cadeillan vertellen, als het u inte resseert. Hebt u een lucifer voor mijn pijp?" De sleutel, deze enorme sleutel van het kerkje van Cadeillan, dat meer op een zware schuur dan op een Godshuis lijkt, wordt aan de vrouw uit het huis ernaast toever trouwd. Er is geen brood meer in de pastorie van Montadet, en wij moe ten nog naar Lombez om het te ha len. De pastoor is enorm onder de indruk van onze wagen: „Als ik aan mijn oude Mathis denk. Hoe lang zal hij het nog volhouden? En als hij het nog een half jaar doet, hetgeen op deze wegen een wonder zou moe ten heten, wat ga ik dan beginnen? Wal gaan ze dan in Cadeillan begin nen, en in Espaon en in Garravet? Zou er nu nergens ter wereld een oude, maar bruikbare wagen voor gevonden een Pyreneeën-pastoor kunnen worden?" TJA, HOE MOET DAT? Tja, hoe moet dat met de pastoor van Montadet als zyn wagen hele maal op is? De pastoor van Montadet heeft sinds twee maanden te Leiden ver toeft, waar hij heen is gekomen om enige zeer zware operaties te onder gaan in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Zodra hij hersteld is, hoopt hij, verlangt hij naar zijn over de ber gen verstrooide schapen terug te ke- doch (waar fret verhaal op afgaat, begrijpt men reeds) wat moet hij daar beginnen zonder een bruikbare wagen? Hoe verheugd en geruststeld hij zijn, indien zijn zwakke gezondheid gedragen en versterkt zou worden door een bruikbare wagen, hem in zijn apostolische armoede geschon ken ten dienste van zijn aposto lische reizen. De oproep is nu over duidelijk. Iedere gift is welkom en kan worden bezorgd aan de pastorie van de Hartebrugkerk of bij mevr. C. de GrootVan Egmond, Haar lemmerstraat 145. NOORDEN Dodelijk verkeersongeluk alphen aan den rijn DODELIJKE VAL. Onze plaatsgenoot, de 35-jarige loodgieter N. A. Hagen, wonende He- dastraat, is bij het verrichten van werkzaamheden te Utrecht van een dak gevallen. Het slachtoffer, dat aan toevallen leed en enige minuten na de val aan de bekomen verwondin gen overleed, laat een vrouw en vjjf kinderen achter. Weer een aanvaring. Op de Oude Rijn, nabij de Heul botste Don derdagmiddag met vrij grote kracht het B.M.-jacht van de heer H. B. v. G. uit Amsterdam tegen een z.g. Westlander van de heer M. te Rijri- saterwoude. De oorzaak van deze aanvaring moet worden gezocht in het feit, dat een plotselinge wind vlaag het jacht een kwart slag deed draaien. De mast van de B.M. brak in drieën, het zeil scheurde en de voorsteven werd vrij ernstig bescha digd. De Westlander kwam er goed van af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Populair zomer-concert in „Avi fauna". Onder bevredigende be langstelling gaf het Zuid-Hollands Orkest onder leiding van de diri gent Jan v. d. Waart, Donderdag avond op het „Avifaunastrand" een populair zomer-concert. Het was jammer voor de vele mu ziekliefhebbers, dat de luidspreker- installatie door onbekende oorzaak niet naar wens functionneerdè en waarschijnlijk waren er ook niet voldoende microfoons opgesteld. Hier door ging veel verloren van de zach te muziek eA vooral de pianissimo- gedeelten en de soli bereikten prac- tisch de meeste luisteraars niet. Een zacht dwarrelend windje dat over wegend landinwaarts joeg, zorgde overigens voor een tweede blokkade van de fijne muziek, terwijl voorts een wat killer geworden buiten tem peratuur de belangstellenden be schutting deed zoeken in het „Avi fauna-paviljoen" waar een uiterst gezellige stemming veel vergoedde, van wat men miste aan het variabele en aantrekkelijke programma van het orkest. Hiermede beleefde „Avi fauna" ongetwijfeld een van de kin derziekten welke gewoonlijk aan al les kleven wat groeien moeten wij twijfelen er niet aan of dit euvel zal bij een volgende keer wel radi caal verholpen zijn! boskoop G.D.S.-nieuws. Het eind der nederlaagwedstrijden van G. D. S. komt in zicht. Zondag a.s. wordt ge speeld: GDS 2—VNL 2 uit Leiden, aanvang 1 uur en GDS 1VNL - uit Leiden, aanvang 3 uur. Tot nu toe leed GDS slechts twee nederlagen, beiden met 10, zodat VNL en Bos koop, die de rij sluiten, nog een goe de kans op de fraaie beker maken. Ook het tweede leed slechts kleine nederlagen, zodat ook hier de laat ste loodjes het zwaarst zullen wegen. Woensdag 19 Juli a.s. wordt de wed strijd GDS 2—Boskoop 2 gespeeld. Aanvang 7 uur. Donderdagavond vindt dan de laatste wedstrijd plaats tussen GDS 1 en Boskoop 1. Deze wedstrijd vangt eveneens om 7 uur aan. hazerswoude Tocht ouden van dagen. Met 29 auto's en een bus zijn de ouden van dagen uitgegaan. Na een feestelijke rondgang door de gemeente zette men koers naar Noordwijk, waar in „De Zeeleeuw" koffie werd gedron ken. Burg. de Hollander sprak hier enkele woorden van dank aan allen, die op een of andere manier hadden medegewerkt aan de organisatie van deze tocht. Vervolgens zette de stoet zich weer in beweging en via Kat wijk ging het naar Wassenaar, waar het dierenpark werd bezocht. Omstreeks 8 uur keerden de ouden van dagen in het dorp terug, waar de harmonie voor een muzikaal wel kom zorgde. hoogmade N.K.J.B. Jongemannen boven de 17 jaar (uit Hoogmade of omgeving) die met de trip Giethoorn, Apel doorn, Amersfoort per touringcar op 27 Juli a.s. mee willen gaan, kunnen zich a.s. Zaterdagavond opgeven aan het adres: Noordeinde 4. Van 8 tot 10 uur! De 71-jarige P. v. d. Horst kwam gisteren per rijwiel uit de richting Nieuwkoop. Vlak bij zijn woning passeerde hem een luxe-auto. Ver moedelijk is v. d. H. bij het afstap pen met zijn kleren aan het rijwiel blijven haken. Hij viel tegen het achterspatbord van de auto en liep daarbij een ernstige hoofdwonde op. Nadat aan het slachtoffer eerste hulp verleend was, werd hij op een brancard naar zijn woning gebracht, waar hij korte tijd later overleed. e chauffeur van de luxe-auto treft geen schuld. nieuwkoop Geboren; Helena J. M. d. van C. J. Hilhorst en van J. Th. Rijnbeek, Gerardus C. H. A. z. van A. C. Aartman en van C. W. de Bruin. Getrouwd: J. van Breenen oud I jr en P. Slingerland oud 26 jr. Overleden: C .Zimmerman oud 75 jr. roelofarendsveen D.O.S.R. Zaterdagavond om 7 uur speelt D.O.S.R. 1 een vriend schappelijke wedstrijd tegen Rooden- burg. Sportdag ten bate van ouden van dagen. Zondag a.s. wordt op het D.O.S.R.-terrein een sportdag geor ganiseerd, waarvan de baten geheel ten goede zullen komen aan de ouden van dagen. O.a. zal de Leimuidense gymnastiekvereniging O. D. I. een turndemonstratie geven. Aangezien deze tak van sport nog weinig be kendheid genfct ter plaatse, zullen zeer zeker velen de gelegenheid te baat nemen om ook deze sport te le ren kennen. Natuurlijk ontbreekt ook „Liefde voor Harmonie" niet. Aan vang 3 uur. Personalia. Geslaagd voor het diploma costumiere: Annie Bakker, Corrie Huigsloot, Nellie v. d. Zwet, Henny v. Velzen, Corrie Termeulen en Anneke Dalhuizen. Voor het diploma lingerie: Tea Bakker, Nellie van Klink, Jo. v. d. Zwet, Grardje Termeulen, Julia v. d. Meer, Martha Kuiper, Siena Bar- tels en Willy Loos. Houtdiefstal. Personeel van de groep rijkspolitie Roelofarendsveen wist een dezer dagen de hand te leg gen op een tweetal personen, welke zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een partijtje hout op de luchthaven Schiphol. Bij het door de politie ingestelde onderzoek werden in verband met bovenstaande nog twee andere personen gearresteerd. Het gestolen hout werd in beslag ge nomen, terwijl alle daders ter be schikking zijn gesteld van de Rijks recherche, gestationeerd op genoem de luchthaven. Geboren; Antonius J. M. z. van Th. A. v. d. Meer en J. P. v. d. Meer, Anthonia M. d. van H. J. Hoogenboom en M. C. Akerboom, Maria Rijvertje d. van G. Griffioen en W. Kramer, Adriana J. T. d. van G. L. Olijerhoek en J. M. v. d. We reld. Getrouwd: G. J. van Klink en J. P. Termeulen. woubrugge Raadsagenda. Op Dinsdag 18 Juli komt de raad om 19.30 uur bij een. De agenda vermeldt o.m.: posi tie Slingerland; gratificatieregeling voor het gemeente-personeel; aan vraag van de Vereniging van Be- bijdrage voor een te organiseren Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid Gisterenmiddag vond te Sassen- heim de officiële opening van het nieuwe Kraamcentrum voor de Bol lenstreek plaats. De plechtighed werd bijgewoond door deken J. P. A. Brinkman van Noordwijk, pas toor B. Kosters van Hillegom, pastoor P. Braak, kapelaan A. Vuls- ma, burgemeester R. Sandberg van Boelens, de beide wethouders, dr. P. Zijerveld namens het Leidse Kraam centrum, dr. Bots Jr., de schoolarts dr. Cramer, de heer de Ruyter Sr. namens het hoofdbestuur van het kraambestuur van Zuid-Holland, de directeur van de Zuid-Hollandse Bond, mr. Verbrugge, dr. C. de Ruy ter, vele wijkverpleegsters en vroed vrouwen. Dr. C. de Ruyter sprak het ope ningswoord uit. Hij schetste de geschiedenis van de stichting en dankte de autoriteiten voor hun medewerking in deze. Deken Brinkman, die hierna sprak, wees op de dienende functie van het kraamcentrum, nl. het helpen van de moeders en de kinderen. Tevens bracht hij de diverse mogelijkheden en moeilijkheden nog eens onder het oog. Met nadruk liet de deken uitko men, dat het werk van de kraamver zorgsters moet steunen op diep ge loof en oprechte liefde. Na een be roep gedaan te hebben op de goede samenwerking, besloot de deken met een heilwens voor de toekomst. Burgemeester R. Sandberg van Boelens sprak namens het gemeente bestuur. Hij wees op de drie belang rijke gebeurtenissen, welke in het leven plaats vinden nl. geboorte, hu welijk en overlijden. Hij was ervan overtuigd, dat de bevolking bij de ge boorten veel steun zou kunnen on- üe zilk Sportterrein. Op het land van Heemskerk aan de Zilkerduinweg zou een sportterrein worden aange legd. De R.K. V.V. „Van Nispen", die hei veld moest gebruiken is echter niet in staat de financiële offers te brengen. Mede was het bedenkelijk, dat de landeigenaar gedurende drie maanden van het jaar de beschikking aan zich wenste te houden; zo moest van dit plan worden afgezien. Toch moest er iets gebeuren, wijl het oude terrein als voetbalveld onbuik- baar is en deswege door de Bond is afgekeurd. Na overleg is thans een oplossing gevonden, die alleszins voldoet. On der goedkeuring van het Kerkbe stuur (eigenaar van woning en land wijlen Kerkvliet) en van de heer C Warmerdam (pachter) zal daar voor de competitie 19501951 een hulp- terrein worden aangelegd en zal het oude voetbalveld worden opgeknapt, dat dan in het seizoen 19511952 weer blijvend dienst zal doen. Het kleedlokaal, door de leden zelf ge bouwd is zo goed als geheel gereed. Ledenvergadering „Van Nispen". In het Parochiehuis werd een goed bezochte ledenvergadering gehouden De verkiezing' van een voorzitter, we gens bedanken van de heer J. Weijers werd aangehouden. De 2de voorz. de heer G. Mooyekind, zal tot de. a.s. jaarvergadering de leiding houden. Tot bestuurslid werd nog gekozen de heer Th- van Haaster Azn. katwijk aan zee SLACHTOFFER VAN DE ZEE. De 9-jarige jongen H. van B. uit de Jan van Brakelstraat is gisteren bij het baden in zee verdronken. Gis teravond was zijn stoffelijk overschot nog niet gevonden. lisse Verkeersongeval. Donderdag middag werd op het Vierkant alhier een wielrijder aangereden door een auto. De man bekwam een flinke hoofdwonde en werd naar een zie kenhuis te Leiden vervoerd. De po litie maakte proces-verbaal op. Schouw. Naar wij vernemen zal de j aarlij kses zomerschouw van de Lisserbroek- Meer- en Duinpolder op Donderdag, 2T7 Juli a.s- worden gehouden. noordwijk Mij. v. Tuinb. en Plantenkunde. Donderdagavond hield de Mij. v Tuinbouw een goed bezochte bijeen komst in hotel „Het Hof van Hol land". Na opening door de voorz. de heer P. de Groot, kwam ter sprake het houden van een excursie naar de buitenplaats „de Vrije Bliek" te Was senaar. Besloten werd deze excursie te houden op Donderdag 27 Juli a.s vertrek per fiets vanaf hét Linden- plein 's avonds te kwart voor zeven of per tram van 10 voor half zeven. De keuring van het ingezonden ma teriaal. De Lathyrus-expositie was dit keer niet zo goed als voorgaande jaren, toch waren er behoorlijke re sultaten bereikt, terwijl door de fa. Tubergen uit Haarlem een prachtige collectie ter opluistering was inge zonden De uitslag der keuring is als volgt: 1. W. Bosman 8Vi p., 2. J. H. Lindhout 7 p., 3. A. Rotteveel V/2 p., 4. mevr. Everwijn 6V2 p. Voor de vrije inzendingen J. Lindhout 9 p„ J v. d. Berg Smit 8 p., J. Schipper 8 p., J. Bergman 7K P- mevr. S. A. v. Konijnenburg 7 p., mvr. Everwijn 6 pt. Het ingezonden materiaal werd besproken door de heren Schipper en Bohemen terwijl de heer P. de Groot nog een leerzame causerie hield ever de weervoorspellingen in 't al gemeen en in 't bizonder in ons land. De volgende bijeenkomst werd vast gesteld op 10 Aug. a.s. Personalia. Ir. A. D. de Koogh alhier is benoemd tot lector in de bedrijfshuishoudkunde aan de Econ. Hogschool te Rotterdam. De heer F. A. Kooker is per 1 Juli 1.1. benoemd tot technisch amb tenaar in vaste dienst bij gemeente- i werken. dervinden in het nieuwe Kraamcen trum. De heer C. de Ruyter Sr. wees er op, dat het werk nu flink voortgezet moest worden, dan zou het van groot nut voor de bevolking zijn. Dr. Zijerveld merkte op, dat er he laas nog wel enkele 'kinderziekten doorgeworstelde zouden moeten wor den en dat een goede en harmonische samenwerking van allen noodzake lijk was. Hierna werd het huis bezichtigd. De benedenverdieping bestaat uit een kantoor, een gezellige huiska mer voor de meisjes en een mooie keuken. Boven is de kamer voor de leidster-docente. Daarachter de ka mer van de assistente. Bovendien is er een practisch ingerichte badka mer en een logeervertrek. Op de tweede verdieping zijn practische kasten gemaakt en enkele slaapver trekken. In de grote tuin achter het perceel is een gezellig zitje inge richt. De volgende week zullen de cur sussen voor de kraamverzorgsters een aanvang nemen. De duur is vijf tien maanden. Na drie maanden theo rie volgt een jaar practijk. Bij dit jaar werkt de leerling eerst met de assistente of de docente; hierna eni ge tijd onder toezicht van de zuster en daarna alleen, terwijl zo nu en dan controle plaats vindt. De kraam verpleegster wordt er voor opgeleid de zorg voor moeder en kind op zich te kunnen nemen en tevens de moe der te kunnen vervangen in het huis gezin. De theorie omvat anatomie, voedselleer, wasbehandeling, huis houdkunde, verpleging van moeder en kind éh godsdienst. De cursus staat onder leiding van zuster Terpstra, die ook de prae-na- tale zorg op zich neemt. De assisten te is zuster Biemans. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door dr. C. de Ruyter uit Noordwijk,voorzit ter; de heer W. Weusten, secretaris en de heer J. Heirman uit Hillegom, penningmeester. Deken Brinkman heeft het huis ingezegend. Hiermede was het nieu we kraamcentrum voor de Bollen streek, dat een vrucht is van de prachtige samenwerking van de zes Wit-Gele Kruis-afd. uit de zes ge meenten, geopend. Geslaagd. Voor de commissie voor de machinisten-examens te Den Haag slaagde Th. van der Hulst voor het voorlopig diploma Scheepswerk- tuigkundige. voorschoten Geboren; Wilhelmus H. M. z. van L. N. Duijnisveld en M. B. van der Poel, Yvonne M. d. van J. G. Jan sen en L. Regterschot, Louise A. d. van C. G. van der Ham en A. Dis- sevelt, Gerardus D. z. van P. Ver boon en C. J. Prins. Ondertrouwd: J. Noordzij oud 32- jaar en M. Solleveld oud 28 jaar., A. van Rijn oud 24 jaar eri S. Su- marti oud 24 jaar, B. H. Hoop oud 26 jaar en J. Vernes oud 24 jaar. Overleden W. van Bohemen oud 68 jaar. warmond Feestviering 40-jarig bestaan „De Kaag.". De plannen voor de feestviering \%n het 40 jarig be staan van de Kon. Zeil-Roei en motorsportvereniging „De Kaag" alhier zijn thans definitief vast gesteld. In de eerste plaats zal een grote etalage-wedstrijd plaats vin den. Zij die aan deze wedstrijd deelnemen moeten zorg dragen dat hun etalage gereed is op Donderdag 20 J-uli a. s., des namiddags twee uur. Een commissie uit Haarlem is met de beoordeling der etalage's be last. Op Donderdagavond zullen de beide muziekkorpsen een rondgang maken door het dorp, waarna door de burgemeester op de gemeentelij ke muziektent de prijswinnaars van de etalagewedstrijd zullen worden bekend gemaakt, terwijl door hem aan de winnaars de prijzen zullen worden overhandigd. Hierna zal er gelegenheid tat dansen gegeven worden op het terrein naast het gymnastieklokaal en wanneer hier voor belangstelling blijkt te bestaan zal de gelegenheid ook worden opengesteld voor de Vrijdag en de Zaterdag. Maandagavond zal langs de verlichte „Leede" een gondel vaart worden gehouden met als ver trekpunt de haven van de „Kaag" en als eindpunt „de Sociëteit de Kaag". Des avonds zal in de La- kerpolder een schitterend vuurwerk worden afgestoken. Geslaagd: Op het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het diploma van vaktechnische vaardigheid voor de kleinhandel in tabak slaagden mej. A. A. v. Stijn Cd. en de heer G. v. Seggelen N z. wassenaar „Sole MioMorgen wordt er een collecte gehouden ten bate van het Bouw- en Steunfonds van het herstellingsoord „Sole Mio". zoetermeer Personalia. Te 's-Gravenhage slaagden voor het dipl. H. B. S. B de heren J. C. Kalisvaart en G. van Doornen; voor het eindexamen Mulo mej. S. Lamboo. Geboren: Catharina Wilhelmina d. v. T. de Wilde en P. Verschoor. Tho mas Hendrik z. v. P. Boon en A. C. Pijper. Ondertrouwd A. H. Muyen en A. Lagerweij Getrouwd: G. de Bruin en H. Jan sen. J. A. Mooijman en C. M. van Santen. J. H. Tibbe en P. J. van der Voorén. Overleden A. Samsom wed. v. C. Gelderblom 74 j. F. M. van den Dool.echtg. v. G. A. de Kooter 66 j. H. van der Waal echtg. v. E. Voogt

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6