De Kamer van Koophandel en de P.B.O. Nieuw-Guinea in Tweede Kamer Vliegtuig in zee? De Nederlandse kolonie in Brazilië en andere emigratielanden 7000 Padvinders naar Ommen VRIJDAG 14 JULI 1§50 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer In de Tweede Kamer zijn de be raadslagingen over de wet op de Kamers van Koophandel en Fabrie ken 1950 voortgezet. De heer VERKERK (A.-R.) zou het een verbetering vinden, als de taakomschrijving van de P.B.O.-or- ganen en de Kamers van Koophan del zo geredigeerd werd, dat het an dersoortige karakter duidelijk naar voren treedt. De middenstand moet de plaats in de Kamers hebben, wel ke hem toekomt. De heer SCHILTHUIS (Arb.) meende, dat de voorgestelde wet in een behoefte voorziet. De Kamers hebben z.i. een heel andere taak dan de P.B.O. en Sociaal-Economische Raad zal vaak vap de adviezen der Kamers kunnen profiteren; men moet die instituten niet als concur renten zien. Spr. achtte het nodig, dat. de wet voorschrijft, dat een be paald aantal werknemers zitting moet hebben in de Kamers van Koophandel. De heer KORTHALS (V.V.D.) zei- de, de regeling alleen als overgangs regeling te kunnen aanvaarden. De gehele regeling moet z.i. spoedig op de helling worden gebracht. Naar zijn oordeel is er een sterke behoefte aan een organisatie, die regionaal ge regeld is. De Staatssecretaris van Economi sche Zaken, de heer VAN DER GRINTEN, zeide, dat het wel ge wenst is op den duur verband te leg gen tussen de Kamers en de P.B.O., maar men moet voorzichtig zijn met een nauwe samenkopppeling. Het aanbrengen van wijzigingen, waardoor duidelijk gemaakt wordt, dat de Kamers een andere beteke nis hebben dan de lichamen volgens de wet* op de P.B.O., zeide; hij te kunnen toejuichen. Spr. is bereid te bevorderen, dat vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties zitting in de Kamers krijgen, maar hij had bezwaar tegen een voorstel om een bepaald aantal werknemers een plaats te garanderen. De voorgestel de vertegenwoordiging van de mid denstand biedt z.i. voldoende waar borg, dat de stem van de midden stand in de Kamer doordringt. Na de replieken verdedigde de heer BACHG (K.V.P.) een amende ment, beogende aan artikel 2 een an dere redactie te geven teneinde de Kamers in haar karakter te onder scheiden van Publiekrechtelijke Be drijfsorganen. De STAATSSECRETARIS nam dit amendement over evenals raar- mede samenhangendè amendemen ten. Voorts nam hij over een amende ment van dezelfde afgevaardigde, waardoor wordt vastgelegd, dat het bestuur alvorens een aanbeveling te doen voor de verkiezing van le den, de daartoe door de S.E.R. aan gewezen organisaties van onderne mers en werknemers hoort. Tot Vrijdag moest worden uitge steld de stemming over een amende- ment-Bachg om het mogelijk te ma ken dat bij Algemene Maatregel van Bestuur aan de Minister verleende bevoegdheden geheel of gedeeltelijk kunnen worden overgedragen aan de S.E.R. De verdere beraadslaging is geschorst tot Vrijdag. De verliezen van de K.L.M. De verschijning van het rapport van de Nederlands-Indonesische commissie, welke advies zal uitbren gen in zake de staatkundige status van Nieuw-Guinea, is uiterlijk tegen 1 Augustus te verwachten. Dit deel de de voorzitter van de Tweede Kamer tijdens de vergadering van gistermiddag mee. oordeel, dat voorzichtigheid moet worden betracht bij het uitoefenen van te felle critiek. Z.i. kan de K.L. M., nu Indonesië is losgelaten, wel licht een grootheid zijn, die onze energie een nieuw arbeidsveld kan geven. De heer WELTER (K.N.P.) zeide sympathiek te staan tegenover het eerste ontwerp. Het is redelijk de schade door andere staten veroor zaakt te vergoeden, maar moet die schade niet verhaald worden, vroeg hij. De Kamer moet z.i. worden in gelicht waarom van het eisen van schadevergoeding wordt afgezien. Te ruim zeven uur is de vergade ring verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. Kamp van 6Ö00 H.A. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de padvindersbe weging in Nederland zal, zoals reeds aangekondigd, op 1 Augustus te Om men een groot kamp beginnen, waar circa 7000 padvinders elkaar zullen ontmoeten. De organisatie van dit kamp gaat uit van de vereniging .De Nederlandse Padvinders" en van de „Verkenners" van de Katholieke Jeugdbeweging. Deze 7000 padvinders zullen niet alleen Nederlandse jongens zijn. Er zijn ook Engelse, Schotse, Deense, Belgische. Franse en Duitse padvin ders, te zamen 500 in getal bij. Het kamp is onderverdeeld in tien subkampen, gelegen aan weerszijden van de Vecht. De totale lengte be draagt 15 kilometer, de oppervlakte 6000 hectaren. De vier buurtschappen Vilsteren, Junne, Seesse en Beerze begrenzen het geweldige kamp De afstanden zijn zo groot, dat de re porters van de dagelijks verschij nende kampkrant van walkie-tal kies gebruik zullen maken om het „nieuws" naar de centrale redactie te „seinen". Daaraan ontleent de NIEUWE STUDIERICHTING BIJ ECONOMISCHE HOGESCHOOL. In het studiejaar 1950'51 zullen studenten aan de Economische Hoge school in Rotterdam na het afleggen van het candidaatsexamen uit drie richtingen kunnen kiezen: de be- drijfseconpmische, de staatkundig- economische en de sociaal-economi sche. Bij deze laatste studierichting, die een noviteit is, zal behalve de al gemene economie ook de sociologie en sociaal recht worden gedoceerd. Bovendien ligt het in de bedoeling, een lectoraat in de bedrijfspsycholo gie te creëeren, waardoor de nieuwe studierichting meer ondergrond krijgt. De duur van de candidaatsstudie hoopt men tot twee jaar te beper ken door de verplichte literatuur voor het propaedeutisch examen te verminderen en door het geven van candidaatscolleges, die reeds in de propaedeuse-periode gevolgd kunnen worden. Voor het Vaderland gevallen Het aantal gesneuvelden in Indo nesië, c.q. aan bekomen verwondin gen overleden, in het tijdvak van af de capitulatie van Japan (17 Augustus 1945) tot ultimo Juni 1950 bedraagt: Koninklijke Landmacht 1531. Kon. Ned. Ind. Leger 743. Koninklijke Marine 223. Totaal 2497. Omtrent het aantal gewonden en verminkten kon de Regering op kor te termijn nog geen volledige inlich tingen geven. krant ook haar naam „Walkie-talkie" Er is een kamphospitaal met der tig bedden, waaraan drie doktoren, vijf verpleegsters en een verpleger verbonden' zijn Om voldoende water te hebben, zijn niet minder dan 80 pompen ge slagen. Voor al het andere zorgen de leveranciers in Ommen. ONGERUSTHEID BIJ RESERVE OFFICIEREN. Er heerst bij de Nederlandse re serve-officieren grote ongerustheid over de verdediging van onze vrij heid naar binnen en naar buiten. Dit werd gezegd in een motie, die op de jaarlijkse vergadering van de Alg. Ver. van Reserve-Officieren, Donderdag te Arnhem gehouden, werd aanvaard en aan de leden van de Staten-Generaal werd toegezon den. Ook de voorzitter van de ver eniging luit.-kol. J. Roodenburg, gaf aan die ongerustheid uiting in zijn jaarrede, toen hij zeide, dat er nog steeds geen richtlijnen voor bewa kingsdiensten en civiele verdediging zijn. Het Nationaal Instituut,, Steun Wettig Gezag" klaagt al evenzeer over het gebrek aan planning en aan geld. Loos alarm Hedenmorgen werd het bericht rondgeseind, dat er ten Noorden van Texel een vliegtuig in zee zou zijn gestort. De K.L.M. meldde reeds di rect, dat het geen K.L.M. vliegtuig kon zijn, daar zich geen toestel van deze maatschappij in de buurt be vond. Later werd bericht, dat een Nederlands militair vliegtuig radio contact had gezocht met de redding boot „Brandaris" doch daarin niet slaagde. Radio-Scheveningen heeft het sein wel opgevangen en doorge geven aan schepen in de buurt. Later bleek evenwel dat het ver zoek om assistentie overbodig was en dat het hier slechts een oefening van een vliegtuig van de marine luchtvaartdienst betrof. Dit vliegtuig heeft, in het kader van de oefening, een verzoek tot hulp uitgezonden, dat opgevangen is door de sleepboot „Holland", en, zo zegt men van de zijde der marine luchtvaartdienst, verkeerd begre pen is. De sleepboot gaf het bericht door naar Scheveningen Radio, die op haar beurt de in de buurt varende schepen alarmeerde. Het reddingsap paraat langs de kust trad tevens in werking en van Terschelling voer de „Brandaris" ter assistentie uit en van Vlieland een sloep van de ma rine. En het vliegtuig van de M.L.D., dat het bericht in ae wereld had ge bracht, werd eveneens in het red- d ngwerk ingeschakeld en is een tijd lang op zoek naar zichzelf ge weest Omstreeks kwart over elf landde de marine-Mitchell weer op Valken burg. PROPAGANDACENTRUM VAN GOUDSE KAASMARKT GEOPEND. Op de bovenverdieping van het Goudse waaggebouw is gistermorgen een vernieuwd propagandacentrum van de Goudse kaasmarkt in gebruik genomen. Gouda wil daarmee grotere aandacht vragen voor de boerenkaas en de markt voor vreemdelingen aantrekkelijk maken. In het waagge bouw is gelegenheid vreemdelingen te ontvangen. Er is een kleine ten toonstelling van gereedschappen, die op de kaasmakerij betrekking heb ben en er wordt een film vertoond over kaas en haar vervaardiging. Op de bovenverdieping ,waar de bezoe kers op merkkrukken om de tafel tjes zitten, worden beschuitjes met kaas aangeboden. Kamp Westerbork nu woonoord Het vooral uit de oorlogsjaren be ruchte kamp Westerbork, in het hartje van Drenthe gelegen, heeft, na een jaar leeg te hebben gestaan, een bestemming gekregen. Enige we ken geleden is men begonnen een vijftigtal barakken in te richten voor repatriërende militairen van het K.N.LL. met hun gezinnen en reeds zijn de eerste bewoners gekomen. En tegelijk heeft het kamp een an dere, vriendelijker klinkende, naam gekregen: Woonoord Schattenberg. Het gemeentebestuur van Wester bork heeft een filiaal van zijn ge meentesecretarie in het kamp onder gebracht, waar alle handelingen op het gebied van de bevolkingsboek houding kunnen worden verricht deelt het Alg. Dgbl. mede. En dit is nodig, want het ligt in de bedoeling in Woonoord Schattenberg en in het ook in Westerbork gelegen Kr fin (Woonoord?) Pietersberg in totaal vijfhonderd gezinnen onder te bren gen. waardoor het zielental van de gemeente met rond de helft vermeer dert. De gezinnen vinden in het Woonoord kleine doch vriendelijke woninkjes, bestaande uit twee ka mertjes met een keukentje, waaraan door de leden van, de bond van Plat telandsvrouwen sfeer is verleend. Zij hebben de boel schoongemaakt en voor bloemetjes gezorgd. IVTen doet zijn uiterste best het de bewoners van deze „dessa" in het Drentse landschap, zo geriefelijk mogelijk te maken. GRONINGEN KRIJGT „INDUSTRIEPARK." Het gemeentebestuur van Gro ningen heeft in beginsel gunstig beschikt op een verzoek van het be stuur van de stichting „Industrieflat- Groningen" tot het verstrekken van een geldÜening onder hypothecair verband, van f 600.000 voor de aan koop van grond en de stichtings- kosten van een industriepark. REL OP BOUWWERK TE ZAANDAM. Gistermiddag is het tot een botsing gekomen tussen een groep commu nistische demonstranten, o. a. een vijftiental vrouwen, en arbeiders van de firma De Muys en De Winter uit Rotterdam, die werken aan de bouw van montagewoningen te Zaandam. Deze week was het werk hervat, nadat drie weken gestaakt was en de aannemer had arbeiders uit Dren te laten overkomen. Dit was niet naar &e zin van de demonstranten, die omstreeks twee uur gistermiddag het terein oodrongen en de arbeiders sommeerden het werk neer te leg gen. Nadat de politie had ingegrepen kon het terrein ontruimd worden. Een der werkwilligen is licht ge wond, doordat hem een hamer naar het hoofd werd gegooid. Een viertal arbeiders, afkomstig uit Haarlem en Amsterdam hebben besloten het werk neer te leggen, omdat zij zich zij gaan per fiets naar en van hun werk niet meer veilig voelen. De Drentenaren sla pen op het terrein. Zij hebben extra politiebewaking gekregen. ben behandeld tamelijk dicht bij huis ligt, heeft in ons diocees zeer weinig aftrek. Brabanders en Lim burgers trekken er daarentegen wel naar toe. Bij nadere informatie ko men hiervoor enkele motieven voor de dag. De Nederlandse boer van bo ven de Moerdijk vindt Frankrijk te onrustig. Hij leest altijd van kabi- netscrises, stakingen en communis ten. Ook zijn er, die als ze toch het land moeten verlaten zich vei liger voelen aan de andere kant van de oceaan met het oog op de Russen. Bekende zwendel-practijken van kort na de oorlog zullen er het hun ne toe bijgedragen hebben, om de emigratie naar Frankrijk minder aanlokkelijk te maken. Er waren des tijds verschillende zogenaamde ma kelaars, die prachtige bedrijven in Frankrijk te koop wisten. Aan be langstellenden vroegen zij handgeld, vervolgens nog een sommetje, waar na de hele affaire plotseling afgelo pen was. Op het ogenblik bestaat deze toe stand niet meer De bond van Ne derlandse boeren in Parijs bezit thans een lijst van bedrijven, die men kan kopen of pachten. Wie interesse heeft, kan een reisje naar Frankrijk maken, waar een bemiddelaar de ondernemingen laat zien. Kan men niet tot aankoop beslui ten dan dient men de bemiddelaar frs 1500 per dag te geven plus reis en verblijfkosten. Koopt men wel. dan dienen de reis- en verblijfkosten te worden vergoed plus een betaling van frs 1000 voor iedere h a. van het aangekochte bedrijf. Ook voor de tuinbouw zijn hier goede mogelijkheden, hoewel de koopsommen niet gering zijn. Voor- en nazorg Zoals wij in het eerste artikel reeds schreven, gaat de bemoeienis van de principiële organisaties inzake de emigratie zich steeds verder uitstrek ken. Momenteel bezitten wij reeds het R.K. Boeren centrum „Ons Erf" o. 1. v Theo v. Steen. Hier worden emigratiecursussen gegeven, waar door men een idee krijgt van het land en het volk, waar men heen gaat. De L.T.B. hoopt, naast de uitwisse ling, die reeds ter sprake kwam, half jaarlijkse cursussen te gaan geven. Enkele uren per week komen de emigranten dan bijeen voor algemeen vermende lessen en speciale lessen betreffende het nieuwe vaderland. Aan de taal zal bijzondere aandacht worden besteed. Er zijn voorts plannen om in be paalde landen een contactman te plaatsen, die bij alle voorkomende moeilijkheden de schakel zal vormen tussen de emigrant en de L.T.B. BABY VIEL VAN TWAALF METER HOOGTE. Gisterochtend heeft een tien maan den oude baby zich in een onibe- waakten ogenblik uit zijn kinder stoel gewerkt, die voor een open raam op de tweede verdieping van een woning in de Herman Coster- straat stond. Het jongetje viel uit het raam van een hoogte van on geveer twaalf meter. Het kind is met een vermoedelijke schedelba- sisfractuur in het Zuiderzieken huis ter observatie opgenomen. Er bestaat geen direct levensgevaar. QaCf BINNENLAND. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 18 en Woensdag 19 Juli geen audiëntie verlenen. Tijdens het uitvoeren van werk zaamheden op het dak van een tien meter hoog gebouw in de Van der Goesstraat te Utrecht is Woensdag middag de 33-jarige loodgieter N. A. H. komen te vallen. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. De drie oudste prinsesjes heb ben Woensdag een bezoek gebracht aan de kermis te Utrecht. Was het bezoek ongedwongen, men kan niet zeggen, dat het onopgemerkt is ge bleven, want de kinderschare, die de prin^psjes wilde zien, was ten slotte zó groot dat het wel eens bezwaar lijk werd. Het Haarlemse bloemenfeest begint heden en zal tot 23 Juli een sfeer van vrolijke opgewektheid in de Spaamestad brengen. De hoofd schotel wordt gevormd door talrijke muzikale evenementen. Het hoogte punt der bloemenv/eek wordt ge vormd door een corso op 22 Juli. ge volgd door een vuurwerk, als sluit stuk van de feesten. De centrale recherche te Am sterdam is er dank zij de oplettend heid van enkele burgers in geslaagd twee jongemannen te arresteren, die zich de laatste tijd waarschijnlijk bij herhaling schuldig hebben gemaakt aan diefstal uit geparkeerde auto's te Amsterdam Het troepenschip „General C. H. Muir" wordt deze nacht in de haven van Rotterdam verwacht. De ont scheping van de opvarenden begint, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, morgenochtend te 9 uur. Onder de veestapel van een vee houder te Zwaag is een geval van miltvuur geconstateerd. Onmiddel lijk zijn maatregelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorko men. Tractor gevraagd Dat farmer McCurthy in Dausvil- le (U. S. A.) nogal op de centen zit, is in het hele dorp bekend. Men spreekt over hem als over een man, die liever op zijn blote voeten door de sneeuw zou wandelen dan dat hij een cent uit gaf voor de reparatie van zijn schoenen. Kortom men vindt hem een vrek, een duitendief en een hardzak. Maar dat het zo erg zou zijn, als vorige week is gebleken, had toch niemand kunnen vermoeden. De heer McGurthy, die weduwnaar is, plaatste namelijk in „The Breeze" een advertentie van de volgende inhoud: „Landbouwer, 38 jaar oud, wenst kennis te maken met vrouw van ongeveer 30 jaar, in het bezit van een tractor. Gelieve foto van de tractor in te sluiten...." Iedereen in het dorp sprak er natuurlijk schande van. Dat McCur thy aan de soliditeit van een trac tor meer waarde hechtte dan aan vrouwelijk schoon vond men nog tot daaraantoe. Maar dat hij 'dit zo duidelijk en onbeschaamd liet mer ken was bij <fe konijnen ag. De vrouwen in Dausville bloosden van verontwaardiging en de mannen be spraken aan de café-tafeltjes met luide stem en iets van. dreiging in hun blik, het wraakroepende schan daal. Er moest en er zou iets ge daan worden, MsCurthy moest nu maar eens merken -hoe iedereen over hem dacht. Men wiMe hem aan het verstand brengen,|fcat het geen pas gaf, in een fatsoenlijk dorp de zwakke sexe te beledigen. Op een gegeven moment werd 't gesprek aan een der tafeltjes op 'n fluistertoon voortgezet. En toen de kastelein om zijn centen kwam, wa ren de plannen gesmeed. Een glim lach op de gezichten verried, dat men omtrent het succes ervan geen enkele twijfel koesterde De volgende morgen werkte Mc Curthy op het land, vlak achter zijn woonhuis, schiïür en stallen. Hij stak de spade moeizaam in de grond en mijmerde over de mogelijke ge volgen van zijn1akelig dure advertentie. Hij dacht aan de trac tor, die binnen enkele dagen zijn eigendom kon zijn en aan de vrouw die hij op de koop tóe moest nemen. Plotseling hoorde hij achter zich een onbeschrijflijk lawaai. De gevel van zijn uit hout opgetrokken schuur kraakte aan splinters en door het ontstane gatreed een enorme, maar zeer oude en zeer verwaar loosde tractor het land op. Het ve hikel was onbemand en toen het een beetje verder in een greppel bleef steken, zag McCurthy, dat er een briefje aan hing. „Ik ben zelf maar even gekomen." stond er op te lezen. „Een eigenaar heb ik niet en een postzegel is te duur. Als mijn onderhoud u te prij zig is, wil de schrothoop me wel asyl verlenen." McCurthy zei enkele ogenblikken lang niets. Maar toen hij in de na bijheid een onderdrukt lachen hoor de. begon hij een hele hoop te zeg gen. Hard, duidelijk en alleen ge schikt voor strikt volwassenen. De Kamer is vervolgens nog be gonnen met de behandeling van de wetsontwerpen tegemoetkoming aan de K.L.M. voor geleden verliezen en nadere regeling van de verhouding tussen het Rijk en de K.L.M. De heer LUCAS (K.V.P.) gaf te kennen, dat de ontwerpen hem een gevoel van onbehagen hadden gege ven. Aan het verantwoordelijkheids gevoel der leiding ontbreekt z.i. iets. Spr. bepleitte herziening der be dragen en voorts vroeg hij of er hier geen taak ligt voor de Algemene Re kenkamer. De heer ALGER (A.-R.) was van BEURS. ZEER FLAUW. De Amsterdamse effectenbeurs was evenals Wallstreet, bij de opening gevoelig lager, waarbij verliezen van twee tot vijf punten vielen te con stateren. Heerste er in New York een verkoopgolf, op het Damrak vielen de verkooporders, die ook gisteren niet talrijk waren, in een lege markt; steun ontbrak. Gedurende het verdere verloop konden de koersen zich vrij goed op het lage openingsniveau handhaven en trad hier en daar zelfs een licht herstel in. Tegen slot echter ging het weer opnieuw de benedenwaartse richting in en de meeste eindnoterin- gen waren de laagste van de dag. De verliezen varieerden toen van 1 tot 7 punten. Bij de industrieaandelen incasseer de Olie een verlies van ruim vijf punten, Philips was 7 punten lager, Unilevers, die zich aanvankelijk goed handhaafden, waren per saldo V/2 punt lager. Claims Hoogovens no teerden gisteren ƒ9.(Woensdag 12), hetgeen voor de oude aandelen inclusief 8 procent dividend een koers van 123 betekent. Ook de Indonesische sector onder ging een aderlating, vooral bij de 4 tabakssoorten. Deli was 6 punten la ger; Amsterdam Rubber en HVA zagen ruim 3 punten ontgaan. Het zelfde geldt voor de Indonesische cre- dietinstellingen, waarbij certificaten Javasche Bank opvielen met een ver lies van 5 punten, het vierde in suc cessie. Op de scheepvaartmarkt bleken de verliezen voor Scheepvaart Unie en KNSM het gevoeligst, beide waren 5} punt lager. De staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend, de Amerikaanse sector in navolging van New York 1 tot 4 punten lager. iN EEN VORIG ARTIKEL hebben wij geschreven over de mogelijkheden, welke Canada biedt aan Nederlandse emigranten uit de agrarische bedrij ven. Die- mogelijkheden zijn vrij goed en dit zal ook een van de oorza ken zijn, dat de meeste boeren, die elders een nieuwe toekomst moesten zoeken, aan dat land de voorkeur ga ven. Onze pioniers hebben zich over het algemeen vakbekwame lieden getoond en hierdoor is de Nederlandse boer in Canada zeer gezien. Er zijn echter nog andere landen, waar on ze landgenoten hun geluk zijn gaan beproeven. In dit artikel zullen we daar het een en ander over vertellen. ces geworden is. Behalve de veehou derij heeft men proefstations opge richt voor de akkerbouw. De Brazi lianen hadden er niet veel vertrou wen in en hun verbazing was groot, toen er een behoorlijke tarwe-oogst van de proefvelden kwam. De aard appeloogst mislukte min of meer, maar men kwam desondanks nog uit de kosten, aangezien de prijzen zeer goed waren. De gedeeltelijke misluk king was voor een belangrijk deel loe te schrijven aan de late ontvangst van pootgoed. Het ligt in de bedoeling, om in Brazilië een tweede kolonie te stich ten. Over enkele jaren hoopt men zo ver te zijn. Frankrijk het minst in trek Op de eerste plaats denken we dan aan Brazilië, waar een experi ment is genomen met een bijzondere vorm van immigratie. Met toestem ming van de betreffende autoriteiten vestigde ir. J. G. Heijmeijer daar een Nederlandse kolonie, die de naam draagt van Fazenda Riberao. Vanzelfsprekend zijn de meeste re geringen er niet op gebrand kolonie- vorming van buitenlanders toe te staan. Wij zouden het vermoedelijk ook niet prettig vinden, wanneer een bepaalde streek van ons land aan een groep buitenlanders werd afgestaan. Brazilië leent zich echter niet goed voor individuele immigratie. De lo nen, die men er als knecht verdient, maken het moeilijk om zich een zelf standig bestaan te veroveren. Ook de volksaard is er zodanig, dat een Nederlander zich practisch niet bij de zeden en gewoonten kan aanpas sen. Wjj kunnen daarom blij zijn, dat de Eraziliaanse regering aan ir. Heij meijer 5000 h.a. land ter beschikking stelde voor het vormen van een ko lonie. De boeren' leven er nu in een Nederlands milieu en hebben een priester, leerkrachten en zusters uit het vaderland meegenomen. In Nederland was er voor deze ko lonie die zich hoofdzakelijk met veeteelt zou bezighouden 'zeer grote belangstelling. Voor ir. Heij meijer was dit gemakkelijk. Hij kon een strenge selectie toepassen, waar mee de kans op het slagen van dit experiment groter werd. Op het ogenblik kunnen we zeg gen, dat deze onderneming een suc- Nieuw-Zeeland, het land van belofte Nieuw Zeeland, waarover men niet zoveel hoort spreken in verband met emigratie, is een land van belofte. De immigratie wordt er echter niet op zo grote schaal toegestaan. Ook hier is de veehouderij een be langrijk middel van bestaan. Als men er als knecht komt, zal men geen klagen hebben. Van verschillende zijden is ons verzekerd, dat Nieuw Zeeland alle andere landen ter we reld achter zich laat, waar het sociale voorzieningen betreft. Hieraan zijn helaas ook nadelen verbonden. Immigranten worden siechts toegelaten tot 32 jaar. Wie ouder is, komt niet in aanmerking, aangezien hij dan niet meer voldoen de kan opbrengen voor zijn ouder- domspremie etc. Ook de woningnood doet zich hier heel sterk gevoelen. De voorkeur van de regering gaat derhalve uit naar vrijgezellen. Vorig jaar zijn er 100 Nederlanders naar dit eldorado gegaan en het komende jaar krijgen er 1200 een plaats. Aangezien zich bij de emigra tie ook problemen voordoen, die betrekking hebben op het geestelijk leven, is het van niet te onderschatten betekenis, dat de principiële organisaties op dit terrein hun invloed kunnen doen gelden. Bij dit tweede arti kel vestigen wij er derhalve nog maals de aandacht op, dat de L. T. B. met ingang van 14 Juli as. elke tweede Vrijdag van de maand in „Bellevue" te Leiden tussen 10 en 3 uur inlichtingen zal geven betreffende emigratie. Australië minder gunstig? Over Australië zijn de meningen verdeeld. De immigratie is er op zeer grote schaal toegestaan. Men hoort vaak de mening verkondigen ver moedelijk ook door de vele facilitei ten die de Australische regering ver leent aan oud-militairen, ex-krijgs gevangenen en oud illegale werkers dat het hier niet op de eerste plaats gaat om vaklieden, maar om mensen. Australië is zeer dun be volkt, te dun voor een effectieve weerbaarheid bij een eventuele aan val. Hoewel deze stelling heel aan nemelijk klinkt, is het een vraag, in hoeverre zij juist is. Zeker is, dat een grootscheepse immigratie hier economisch verantwoord is. De woningnood speelt er echter een belangrijke rol De gezinnen van im migranten worden meestal in barak ken ondergebracht en dikwijls is het arbeidsterrein zo ver weg, dat de vaders alleen tijdens de weekends bij hun gezinnen zijn. Land- en tuinbouwers zijn er uit onze streken nog niet in groten ge tale heengegaan. De reiskosten voor ait werelddeel zijn veel hoger dan bij voorbeeld voor Canada en de mo gelijkheden twijfelachtiger. Frankrijk heeft weinig aftrek! Frankrijk, dat vergeleken bij de andere landen, welke wij reeds heb- Cmiatatie aan ffiaeten

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5