ATOOM Een en al lof over de buitengewone 'organisatie HEDENMIDDAG KOMT HET EINDE weidse hutspot VRIJDAG 14 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Eucharistisch Ziekeu-triduum te Leiden Enige dames van het comtié voorzien de zieken van kersen. Moeten we na alles wat er over de verzorging gezegd is, nog iets aan toevoegen? Overbodig! (Foto: „De Leidse Courant"). lyiET ALLE LUISTER, waarover de rijke liturgie der Kerk beschikt, voltrekken zich de plechtigheden van het eerste na-oorlogs Ziekentri- duum te Leiden. Stipt op tijd worden de dagprogramma's afgewerkt en de zieken maken dagen mee om nooit te vergeten. Straks zal ook de derde dag ten einde zijn. Dan zullen de zie ken voor de laatste maal terug naar hun woning gebracht worden, met de herinnering aan drie prachtige da gen en met de troostvolle steun, die zij mochten putten uit de predikaties en hun aanwezigheid in het Huis des Heren. Als hedenmiddag om vier uur het pontificale sluitings-Lof, gecelebreerd door mgr. dr. W. van Hees, magister-generaal van de Orde der Kruisheren, ten einde zal zijn, is het afgelopen. Maar niet zoals zij gekomen zijn, zullen de zieken ver trekken. Wellicht kunnen zij het zich nog niet voldoende realiseren. Doch eenmaal weer thuis en in de gelegenheid alle indrukken nog eens rustig de revue te laten passeren, zullen zij beseffen in deze dagen veel schoons meegekregen te hebben. de waarheid. En dat moet ons vol doende /in-: Spr. schilderde het oud-testamen- tische visioen, dat Jacob had, toen hij vluchtte voor z'n broer Ezau en in de nacht een rij van engelen een grote ladder n^tfkde Hemel op en af zag gaan en*fpd tot hem kwam, die zei: „Neen, ik zal U niet verlaten, voordat vervuld is wat Ik U heb be loofd." Zo moeten ook de zieken het zien. Dan wordt hun ziekbed een huis van Goi en een poort van de Hemel. God dienen'1 Gistermiddag, tijdens het plechtig Lof, was het pater Retèl O.F.M., die de zieken een goede gedachte wilde meegeven, uitgaande van de tekst: „Indien gij de gave Gods kendet (Evangelie van St. Jan). „Het is de levensplicht van iede re mens, aldus spr., God te dienen en daardoor hier en in het hierna maals gelukkig te zijn. Men dient niet slechts de geboden te onderhou den, maar zijn hele leven in dienst te stellen van God, in de omstandig heden, waarin Hij de mensen plaatst. De zieke zou gemakkelijk kunnen zeggen: „Wat zou ik God dienen, als ik sterk was en gezond". Maar dat is God niet dienen; dat is "zichzelf dienen. De omstandigheden, waarin we God moeten dienen, worden door God bepaald en Hij heeft gewild, dat de zieken Hem aldus dienen. Indien men dit slechts uit boven natuurlijk standpunt wilde be schouwen, is de ziekte geeri kruis meer. Christus Zelf heeft gezegd: „Indien ge Mijn leerling wilt zijn, neem uw kruis op en volg Mij na". Zo vindt men in zijn kruis het ge luk, dat slechts afhangt van de ijver, waarmee men God dient en bemint. Laat u daarbij niet verblinden door het schijngeluk der wereld. De gelukkigste is niet hij, die de meeste gezondheid, macht, kennis en goede ren heeft, maar hij, die zichzelf ver loochent en God op de meest vol maakte wijze dient, in de omstandig heden, waarin God hem heeft ge- DEKEN A. HOMULLE: Buitengewone organisatie! Op deze laatste dag van het Tri duüm hebben ook de niet-zieken, die deze dagen mochten meemaken, al voldoende gezien en gehoord om zich een indruk te kunnen vormen van het geheel. Deken A. Homulle noemde het triduum ronduit een groot succes, wat te danken is aan de buitengewone organisatie. „Het heeft de mensen niet alleen physiek, maar ook. psychisch zeer veel goed ge daan. Met meer moed en kracht zul len zij hun lijden verder dragen". „Of we het in 1951 weer doen? Maar natuurlijk! We hopen het dan zelfs weer ouderwets te doen, dus voor zieken van Leiden en omgeving. Geen honderd, zoals nu, maar min stens 250! Deze keer was het nog niet mogelijk de omgeving in te schakelen; we moesten weer van on deraf beginnen. Voor de oorlog wa ren we zeer goed geïnstalleerd, maar nu hadden we niets meer". Ook over het verloop van de plechtigheden bleek deken Homulle zeer tevreden te zijn. „Er is met grote aandacht geluisterd naar de predikaties en wie van de zieken men ook spreekt, ze hebben de plech tigheden allemaal prachtig gevon den. Hulde aan ons zangkoor". Alleen aan 't zangkoor? „Neen! Ook de zusters en verpleegsters, die drie dagen gesjouwd hebben om de zieken te verplegen. Vergeet ook de dames achter de schermen niet. Zij zorgden er voor, dat de zieken op tijd hun natje en droogje hadden. En een bijzondere pluim voor het Rode Kruis, dat gratis bedden en bedde- goed afstond en bovendien dagelijks met twee ambulancewagens zieken haalt en brengt. Dat is een bijzonder compliment waard", aldus de deken. Een compliment, waaraan wij niets hebben toe te voegen! DE HEER A. v. d. HORST: Reusachtig meegevallen! De heer A. v. d. Horst, secretaris van het Comité, op wiens schouders het meeste werk van de voorbereidin gen neerkwam, toonde zich al even enthousiast voor het verloop van het triduum en de reusachtige medewer king, die van vele zijden is ondervon den. Naast degenen, die deken Ho mulle reeds noemde, wilde hij ook speciaal de autorijders danken. „Dat is een zeer belangrijk probleem, het vervoer. En dat er iedere dag 19 auto's beschikbaar waren, stemt het comité tot dankbaarheid. Ook de Leidse firma's, die gratis de levens middelen enz. afstonden, om het de zieken aan niets te laten ontbreken, verdienen hartelijke dank". Ook het finantiële gedeelte bleek mee te vallen. Van vele zijden werd royaal gegeven voor dit uitermate sympathieke doel, wetend, dat met zo'n organisatie enorme bedragen ge moeid zijn. Niet minder dank aan de zusters, verpleegsters, dames en verkenners, die om strijd gesjouwd hebben om alles zo goed mogelijk te laten ver lopen. EN DE ZIEKEN: Of het inderdaad goed verlopen is, kan men vragen aan iedere zieke. Stuk voor stuk zullen zij de voor treffelijke verzorging tijdens deze prachtige dagen roemen. We vroegen er de heer H. Karremans naar, die uit Zoeterwoude komt en in het St. Elisabe<thnziekenhuis wordt ver pleegd. „Het is niet te zeggen, zo goed als de zusters voor ons zijn. Het zijn schitterende dagen". Een oude .dame („Maar zet m'n naam niet in de krant!") toonde zich al even tevreden. „Een gezond mens kan niet begrijpen, wat wij hier mee maken. Mensen, die iedere week en, als ze willen, iedere dag in de kerk kunnen komen, voelen niet wat het zeggen wil voor ons, om na zo'n lange tijd weer eens naar de kerk te mogen gaan en die prachtige plechtigheden mee te mogen maken. Wilt U wel ge loven, dat ik 's middags huilend naar huis ga, omdat de dag weer zo gauw voorbij gevlogen is?" We willen het geloven. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden ver gadert Donderdagmiddag te 2 uur. Voorgesteld wordt: aan de heer Jac. Wilbrink eervol ontslag te 'erlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand; het huren van twee lokalen van het gebouw van het Israëlitisch Wees- en Doorgangshuis aan de Roo- denburgerstraat, voor het onderbren gen van een klasse van elke der bei de opleidingsscholen voor Gymnasium en H. B. S. aan de Kernstraat en aan de Lorentzkade; herzien van het plan van uitbrei ding, in verband met de bouw van een school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Antonie Duycklaan en Paulus Buysstraat door de vereni ging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel; wijziging der hondenbelasting in dier voege dat bij ontduiking niet meer het 4-voudige doch slechts het dubbele van het achterstallige zal worden nagevorderd; wijziging van de verordening op de slachthuisrechten volgens het ver langen van Ged. Staten: toekenning aan de Vebo van een subsidie van f 2500 en een garantie in een eventueel tekort, tot een ma ximum van 2500. GASLANTAARNS OF ELECTRISCHE LANTAARNS. B. en W. stellen de Raad voor de nog bestaande 871 gas-lantaarns te vervangen door 1200 electrische lan taarns. Naast de overweging, dat met elec trische lantaarns een veel betere ver lichting wordt verkregen dan met gas-lantaarns, blijkt het dus ook uit Tijdens het Lof werd pater Th. Geerlings geassisteerd door kapelaan Van Vugt en de eerw. heer v. d. Westen. Het zangkoor verleende we derom zijn gewaardeerde medewer king. Onder de priesters, die zich op het priesterkoor bevonden, merkten we o.a. pastoor L. Beune, uit Bloe- mendaal en rector H. Sondaal op. Ook gisteravond was de kerk van 7 tot 8 uur geopend, om mensen ge legenheid te geven de kerkversie- ring te bewonderen. Het dameskoor „Jubilate" o. 1. v. mej. Rie van Tey- lingen, voerde enige gezangen uit. De derde dag Plechtige Hoogmis. Met de machtige „Missa Secunda Pontificalis" van Perosi, drie stem mig voor mannen- en jongenskoor, luisterde het parochieel zangkoor he denmorgen de plechtige Hoogmis op, die door pater Goossens werd gece lebreerd, me. assistentie van kap. van Adrichem en de eerw. heer v. d. Westen. De predikatie werd gehouden door kap. v. d. Sluis, die zeide zich in te kunnen denken, dat, ondanks alles, de zieken dikwijls het gevoel be sluipen zal van „ik ben eigenlijk niets waard. Zou ik niet beter dood kun nen zijn?". Maar het tegendeel is waar, aldus spr. „Paulus heeft ge leerd, dat de ledematen, die schijn baar zwak zijn, het meest nodig zijn. Door het lijden kunnen de zieken Christus' genaden nuttig maken voor tichzelf en anderen. Zij lijden niet alleen voor uitboeting van hun eigen schulden en zonden, zelfs niet al leen om meer verdiensten voor de Hemel te verwerven, maar ook ten bate van het grote mystieke lichaam waarvan Christus het hoofd is en waarvan wij allen een noodzakelijk fleel uitmaken. Achter de kerk is een keuken geïmproviseerd, waar een legertje van Is het nodig dit te begrijpen? Chris dames zich verdienstelijk maakt met het klaarmaken van eten en drin- tus Zelf heeft het geleerd. Dan is het ken voor de zieken. (Foto; „De Leidse Courant") financieel oogpunt in het belang der gemeente te zijn om zo spoedig mo gelijk tot electrificatie over te gaan. De gemiddelde afstand tussen de gas-lantaarns bedraagt op het ogen blik 41 meter. Voor een goede ge lijkmatige verlichting is echter een gemiddelde afstand van 30 meter noodzakelijk. In geval tot electrifi catie wordt overgegaan, zou derhalve van deze gelegenheid tevens gebruik kunnen worden gemaakt de lantaarns niet meer op 41 meter, doch op een gemiddelde afstand van 30 meter, van elkaar te plaatsen. De kosten ver bonden aan de uitbreiding van het aantal electrische lantaarns van 871 tot 1200 worden in totaal geraamd op 86.000.—. Uitvoering van dit plan zou tot ge volg hebben, dat in totaal rond 531.000.beschikbaar moet worden gesteld. In de jaren 1950, 1951 en 1952 zou alsdan 177.000.per jaar ten laste van de kapitaaldienst wor den gebracht. De jaarlijkse last van deze uitbreiding zal ca. 15.000.be dragen. In de overtuiging, dat bij uitbrei ding van de straatverlichting tot een aantal van 1200 electrische lantaarns, belangrijke en noodzakelijke verbe teringen worden bereikt, en in aan merking. nemende het feit, dat de wijziging van de gasverlichting in een electrische verlichting kostenbe sparend werkt, zijn B. en W. van me ning, dat het verantwoord is tot deze uitbreiding te besluiten. DE POORT VAN HET H. GEEST WEESHUIS. De gebeeldhouwde zandstenen pooïtbekronit g van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, gele gen aan de Hooglandse Kerkgracht no 17, vertoont verontrustende ver- weringsverschijnselen. Het relief da teert uit 1607 en bestaat uit twee groepen weeskinderen, waarboven een zinnebeeldige voorstelling van de Heilige Geesr.. Herstel van het fijngelede beeld houwwerk wordt niet goed mogelijk geacht, terwijl daarmede bovendien de kans op voortschrijdende verwe ring niet wordt ontgaan Vervan ging van de groepen weeskinderen door in zandsteen nagebeitelde reliefs zal leiden tot eeji min of meer slechte copie van het oorspronkelijke beeld houwwerk, terwijl het risico voor het heel houden van de fijne en hier en daar vrijstaande reliefs niet is te aanvaarden. In verband hiermede zullen de beide onderste reliefs wor den vervangen door een beeldhouw werk naar een te maken nieuw ont werp, dat de oorspronkelijke afbeel ding symboliseert. Met deze oplos sing kan de Directeur van de Rijks dienst voor ae Monumentenzorg zich verenigen Het oude beeldhouwwerk zal na enkele beperkte reparaties binnen het gebouw worden geplaatst. De kosten worden geraamd op 1725.Aan de gemeente vragen Regenten een bijdrage van 10 pet. 1 KATH. H.B.S. LEIDEN. Van de vierde en laatste groep afd. A zijn geslaagd: T. Timans, Wassenaar; P. Verbrug- gen, Leiden; K. Verhoeff, Wassenaar; J. Zwanenburg, Bodegraven; W. Zwetsloot, Leiden; P. Zijerveld, Lei den. „LITTERIS SACRUM" Jaarvergadering. In de "Woensdag in ,,'t Gulden Vlies" gehouden jaarvergadering der Kon. Ver. „Litteris Sacrum" werden de jaarverslagen van de se cretaris, dr. K. Reitsma en van de penningmeester, de heer N. van den Heuvel onveranderd vastgesteld. Bij een inkomstencijfer van ruim 6800.was er een nadelig ex ploitatiesaldo van ongeveer f 500. hoofdzakelijk veroorzaakt door de hoge kosten, welke de laatste seizoenvoorstelling, .Elizabeth, de vrouw zonder man" vergde.. De voorzitter, de heer B. Hage- man en het bestuurslid, de heer N Meurs, die aan de beurt van af treden waren, werden als zodanig herkozen. Tot slot beleefde de vergadering de première van de speelsmalfilm „De dood van apotheker Dekkin- ga," gespeeld door een Maastrich ter amateurtoneelgezelschap en na gesynchroniseerd met behulp van verscheidene Litterisleden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jansje J. d. van A. Duij- verman en M. E. Philippo, Celia cL van C. Pelier en D. Beekman, Anna d. van P. Boot en C. H Möhlmann, Margaretha P. d. van J. P. Schlag- wein en M. van den Berg, Arnol- dus Hermanus z. van A. N. Jans en D. H. de Roos, Bmilie C. M. d. van H. J. A. van Vianen en A. M. Plan ken, Maria L. d. van A. M. Hoppers en P. J. de Vreugd, Cornelia C. d. van A. J. Wassenaar en C. C. van Stein, Willempje N. d. van W. Ver zaal en W. van der Zwan. Overleden: W. C. S. Flippo wed. van As 67 jr. W. van Leeuwen man 54 jr. J. A. F. Bosmans man 43 jr. Donderdag 13 Juli. En nog is het rumoer rond het al of niet dempen van de Lange Mare niet verstomd. Gisteren publiceerden we het rapport van de vereniging „Oud Leiden". Verschillende reacties kwamen daarop binnen. Een lezer stuurde een ingezonden stuk, helaas niet ondertekend, zodat het niet voor opneming in aanmerking kwam. Een ander volstond met de opmerking, dat er na de bevrijding langs de hele Mare boompjes zijn geplant. Maar de autorijders hebben ze stuk voor stuk een wrede dood ingejaagd, door ze kapot te rijden. Het motief van' „Oud Leiden" een behoorlijke beplanting aanbrengen, gaat dus niet op, aldus onze lezer. Een derde le zer opperde het plan, om een vis wedstrijd uit te schrijven tussen le den van de Leidse Gemeenteraad en leden van „Oud Leiden". Misschien zouden de heren tijdens deze vreed zame en typisch Leidse! bezig heid nader tot elkaar gebracht kun nen worden. Is het immers niet zó, dat grote internationale problemen steeds opgelost worden aan de bitter tafel, niet in de conferentiezaal? Wel, Stadskok vindt het idee zo kwaad nog niet. Gaarne is hij bereid de eventuele visvangst in zijn Huts pot te verwerken! U dient ook nog te weten, dat gis teren op het terrein van de Ned. Spoorwegen, nabij de Pesthuilsaan, een ongeluk gebeurde, toen de 45- jarige arbeider J. K. uit de Haarlem mermeer, bij het lossen van ijzeren masten, bekneld raakte onder zo'n zware mast en hij z'n rechter onder been brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. STADSKOK WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRU KOEL. Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog enkele buiten, la ter tijdelijke opklaringen. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Vrij koel. Laatste Berichten De strijd in Korea NOORDKOREAANSE VOORHOE DEN OVER DE KOEM? New-Yorkse radiostations hebben een bericht van het Koreaanse front omgeroepen, volgens hetwelk 100 Noord-Koreaanse manschappen over de rivier de Koem getrokken zouden zijn en wel in de nabijheid van van Kongdjoe. De stoot wordt opgevangen aldus het bericht. Kongdjoe ligt ongeveer 30 Km. ten Noord-Westen van Taed- jon. Zeven der tanks werden vernie tigd, aldus het bericht. (Hieruit zou blijken, dat ook tanks overgestoken zijn. Rd. ANP). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Juli. Vee. Aanvoer 3 fokstieren, 5 slachtstieren, 95 kalf- en melkkoeien, 89 varekoeien en anderen, 140 vette koeien, 30 vaar zen, 15 pinken, 7 graskalveren. 17 vette kalveren, 148 nuchtere slacht- kalveren, 16 idem fok, 212 vette scha pen, 60 weidesehapen, 50 zuiglam- meren, 599 lammeren. 36 zeugen, 588 mestvarkens, 8-30 biggen, 1 paard, 11 ^veulens, 29 bokken en geiten. Prijzén: kalf- en melkkoeien 800 1025, en varekoeien 525750, handel willig; vette koeien 800 1100 2.703.00 per kg., vaarzen 625875, pinken 375550, gras kalveren HO290. nuchtere slacht- 4070 en 'dem fokkalveren 70 110. vette schapen f 80100. weide- schapen 7085. zuiglammeren 40 60 lammeren 3245 alles handel stug: mestvarkens 65100 en big gen 4052 handel vrij goed: bok ken en geiten 154'5 handel ma tig. Kaas. Aanvoer 90 partijen Goud se en 7 partijen Leidse kaas. Totaal 97 partijen. Prijzen: zware 2 30, le soort Gouds 2.112.20 en 2e soort Goude kaas f 2.00210. le soort Leidse kaas f 204'208 per kg Han del goed. DELFT, 13 Juli. Vee. Aanvoer 30 runderen, 104 nuchtere kalveren, 237 varkens, 760 biggen, 9 schapen, 9 bokken, 6 geiten. Prijzen: runderen van 650775.nuchtere kalveren van 4055.biggen van f 35 46.lopers tot 95.De handel in runderen stroef, yarkens en biggen willig. ROELOFARENDSVEEN, 13 Juli. Groente. Aardbeien 1746 cent per half pond, bospeen 89, bloem kool 1128. aardappelen 812 per 100 kg; Peulen 1.70, capucij- ners 2.30, tuinbonen 6065 cent. snijbonen 3.604.50. idem stek 2 2.30. dubb. stambonen 3-404.40 per 10 kg.; Augurken: gïof 2.30 2 50, bommen 1.401.60., stippel 1.80—1.85 per 25 kg. UITBARSTINGEN OP DE ZON? Zonnevlekken zijn geweldige cyclonen Men hoort dikwijls spreken van zonnevlekken, waaraan men ernstige storingen op de korte golf toeschrijft en die men $oms zelfs verantwoorde lijk acht voor onregelmatighe den in het telefoon- en tele graaf verkeer. Ja, er zijn zelfs economen, die beweren, dat het meer of minder gunstig uitval len van de oogst door de zonne vlekken wordt beinvloed, en dat de jaren van crisis in de volkshuishoudingen hier recht streeks verband mee zouden houden! In hoeverre dit juist is, kan moeilijk worden nagegaan, m'aar onze nieuwsgierigheid is niettemin geprikkeld. Wat zijn dat eigenlijk voor vlekken? Waardoor worden ze veroor zaakt? Wat voor invloed heb ben ze op de aardse verschijn selen? In Europa ontdekte men kort na de uitvinding van de verrekijker, dus omtrent 1610, dat vaak op het oppervlak van de zon donkere vlek ken te zien zijn. Soms zijn deze zo groot, dat zij gemakkelijk zonder te lescoop zijn waar te nemen als men de zon bekijkt als zij aan de kim haar verblindende helderheid verloren heeft of haar overdag be ziet door een beroet glaasje. Er be staat zelfs een hele lijst van derge lijke vlekken die door de Chinezen waargenomen zijn tussen de jaren 301 en 1205 dus lang eer men in Europa het bestaan er van ver moedde! Door een kijker, voorzien van een inrichting voor lichtverzwakking bekeken, vertonen de vlekken tal van bijzonderheden. Een typische vlek bestaat uit een donkere kern, omgeven door een lichtere, min of meer straalsgewijze „halfschaduw". Te zamen met de halfschaduw heeft een vlek soms wel een middellijn van meer dan 300.000 kilometer. Vlekken met een middellijn van 40.000 kilometer drie aardmid- dellijnen!) zijn reeds met het blote oog zichtbaar als kleine, donkere stippen op de heldere zonneschijf. De donkerheid van de vlek be rust overigens op een contrast-wer king. Het donkerste deel van een vlek heeft namelijk altijd toch nog een helderheid van 10% van die van de „lichte" schijf en is dus heel wat helderder dan de volle maan. Cyclonen in de zonne atmosfeer. Ofschoon wij nóg niet alle ver schijnselen, die de zonnevlekken vertonen, ten volle begrijpen, kun nen wij toch met zekerheid zeggen, dat zonnevlekken geweldige wervel- gebieden zijn in de zonne-atmosfeer min of meer vergelijkbaar met onze aardse cyclonen, al hebben de ze een heel andere oorsprong. In deze gebieden stijgen gassen uit het binnenste van de zon naar boven. Daarbij zetten zij uit en koelen ten gevolge van deze uitzetting sterk af. Terwijl de temperatuur van de omgeving van een vlek ongeveer 5600° bedraagt, ligt de temperatuur van de vlek in de buurt van 4300°. De wervelende zonne-materie be staat uit sterk geioniseerde gassen, dus uit electrisch geladen deeltjes. De gehele zonnevlek is daardoor verge lijkbaar met een gigantische kring vormige electrische stroom. Ook in dit opzicht, dat door de wervelende electriciteit een krachtig magnetisch veld opgewekt wordt. Langs de krachtlijnen van dit veld worden door de sterke „stra lingsdruk" die de zon op kleine deeltjes uitoefent, grote hoeveelhe den electrisch geladen deeltjes in brede bundels „weggeblazen'", de wereldruimte in. Magnetische stormen en Noorderlicht. Deze bundels reiken als grote zoeklichten tot ver voorbij de aard baan. Door invloed' van het aardmag netisme worden de „zoeklichten" die uit de zon afkomstig zijn, in de omgeving van de aarde zo afgebo gen, dat zij de atmosfeer alleen tref fen in de buurt van de beide polen. Waar zij de ijle lagen van de damp kring treffen, veroorzaken zij hierin f luorescentie verschijnselen, op de zelfde manier als de electronen in een neonbuis het zich daarin bevin dende gas tot lichten brengen. Deze fluorescentie nemen wij waar als poollicht. De deeltjes, die in de at mosfeer geraken, beïnvloeden de ionisatie van de hogere luchtlagen, d.w.z. zij brengen veranderingen te weeg in de Heaviside-laag, die zo'n grote rol speelt bij de voortplanting van ultra-korte radiogolven. Dit ver klaart de invloed die de uitzendin gen van ultra-korte golfzenders van zonnevlekken ondergaan. De door de zon uitgezonden stroom van deeltjes omspoelt a.h.w. de aarde gedurende langer of korter tijd. De aarde bevindt zich tijdens deze periode als geheel in een elec trische stroom en deze stroom werkt o.a. in op het aardmagnetisme. Van daar dat de aanwezigheid van grote zonnevlekken op het midden van de zonneschijf vaak gepaard gaat met het optreden van „magnetische stormen", d.w.z. van hevige afwij kingen van de magneetnaald. Gedu rende zo'n „storm'" beweegt een ge voelige magneetnaald voortdurend onrustig heen-en-weer. Invloed op ons humeur. Op aarde hangen alle verschijnse len nauw met elkaar samen. Het mag daarom niet onmogelijk geacht worden, dat de gewijzigde electri sche en magnetische toestand waar in de aarde zich bevindt, óók uit werking heeft op andere dan de genoemde verschijnselen. Zo zou het bijvoorbeeld niet, wonderlijk zijn, indien de psychische gesteldheid der mensen een invloed ondervond van het optreden van grote zonnevlek ken, zodat de prikkelbaarheid of de werklust gedurende de storingen van het magneetveld der aarde zou den afwijken van de normale. Of een dergelijk effect werkelijk voor handen is, valt nog niet uit te ma ken. Daartoe zou een zeer omvang rijk materiaal bijeengebracht moe ten worden, terwijl het onderzoek uiterst moeilijk zou zijn door de gro te complicatie van het probleem. Wij weten dus nog niets positiefs over een dergelijke invloed maar mógelijk is hij zeker.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2