S>e Ccid6e(Eoii4mvt De Amerikanen worden niet verslagen op Korea Verklaring van Truman op de persconferentie Zutaie yeaecflteti ap tnidden-fiant Chinese troepen Tibet Wil India bemiddelen in West-Europese bewapening wordt versneld Zenuwenoorlog tegen Joego-Slavië De actie der Z.-Molukken VRIJDAG 14 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12028 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PRESIDENT TRUMAN heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat Amerika nooit in Korea verslagen was en ook nooit ver slagen zou worden. De Amerikaanse strijdkrachten zouden in staat zijn, aldus de president, een basis in Korea te behouden en deze tot de 38ste breedtegraad te verplaatsen. Voorts verklaarde Truman, dat hij overwoog om voor de oorlog in Ko rea meer mannen en geld te mobiliseren. De regering bestudeert ook ge detailleerde plannen voor een volledige mobilisatie van het thuisfront, maar deze zal zij alleen gebruiken als het nodig is. Voedselrantsoenen zal niet noodzakelijk zijn en hamsteren is buitenge woon dwaas, zeide de president. Stilte aan de Koem Aan de rivier de Koem, de laatste natuurlijke verdedigingslinie benoor den de tijdelijke hoofdstad Taejon, betrok gisteren onder bescherming van een zware regenval de Noord- Koreaanse infanterie haar stellingen aan de Noordelijke oever. De Amerikanen hebben zich inge graven aan de slechts drie tot vijf meter hoge Zuidelijke oever van deze 400 meter brede rivier. Hun opdracht is deze linie niet op te geven. Hier wordt een beslissende slag verwacht. Toen de communisten hun posities aan de oever innamen werden zij door de Amerikaanse artillerie onder zwaar vuur genomen. Het ziet er overigens naar uit, dat de Noordelij ken zich niet zullen haasten,zodat de Amerikanen enig respijt hebben. „Dit is de eerste morgen", zeide een 23-jarige luitenant uit Kansas, dat ik wakker werd'zonder omsin geld te zijn". Vermoeide Amerikaan se soldaten ontdeden zich van hun wapenrusting en warmden hun kof fie op. De laatste bruggen over de Koem zijn opgeblazen. Aan het middenfront werd gisteren echter zwaar gevochten. Twee vijan delijke divisies vielen met infanterie en tanks de Zuid-Koreaanse troepen bij Tsjoengsan aan. De communisten trachtten de Taebak-bergpassen te nemen ten einde door te breken tus sen Taejon en Taegoe. Lukt hun dit, dan kunnen zij de Amerikanen af snijden. Even belangrijk als de ver wachte slag aan de Koem is dan ook de verdediging van de Amerikaanse ravitailleringslijn uit de toevoerha ven Poesan in het Zuiden. Vijftig Amerikaanse superforten, die hun in de mist verscholen doelen opzochten met radar, wierpen giste ren 500 ton bommen op een belang rijk communistisch spoorwegknoop punt in Noord-Korea. Het was de grootste luchtaanval tot dusver. Eén van de B-29's keerde niet op zijn ba sis in Tokio terug. KRIJGSGEVANGENEN. De radio van Pyongyang heeft be kendgemaakt, dat de Noord-Koreaan- se regering de Conventie van Genè- ve in zake de behandeling van krijgsgevangenen in acht zal nemen. Noch Noord-Korea noch Zuid-Korea zijn ondertekenaars .van deze con ventie. De eerste Amerikaanse krijgsge vangenen zijn in Pyongyang gearri veerd. Volgens Tass was er een divi sie-commandant bij, die gezegd had, thans te begrijpen, dat de imperialis ten hun samenzwering tegen het Ko reaanse volk moesten staken. Twaalfhonderd Koreanen die een „risico voor de veiligheid vormden", zijn door de Zuid-Koreaanse politie sedert het begin van de Koreaanse oorlog terechtgesteld. TENTOONSTELLING „HET TIN DOOR DE EEUWEN". In het Ste delijk Museum „Het Prinsehof" te Delft zal van 15 Juli tot en met 30 September een tintentoonstelling worden gehouden. Naast de fraaie collectie antiek tinnen voorworpen wordt de bezoekers een oude tingie terij getoond, die door de enige nog hier te lande bestaande tingieterij van de Fa. Meeuws in Den Haag is gereconstrueerd. Met behulp van vormen uit het begin der 17de eeuw zal worden gedemonstreerd hoe on ze voorouders de fraaie stuken ge bruiksvoorwerpen vervaardigden. Het gieten van een tinnen schotel. Amerika zendt thans manschappen en materieel per vliegtuig naar Japan en Korea via een luchtbrug over de Stille Oceaan. Vier types viermotori ge transportvliegtuigen doen op deze luchtbrug dienst. Drie-en-zestig van deze vliegtuigen zijn voor deze lucht brug gecharterd van burger maat schappijen. Het grootste militaire transport vliegtuig ter wereld, dat kort gele den zijn eerste vlucht heeft gemaakt, kwam vandaag in San Diego in de Verenigde Staten aan. VOORZICHTIG MET NIEUWS. De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson, heeft het Ame rikaanse leger, de marine en de luchtmacht opdracht gegeven een strenge selectie toe te passen op nieuws over de beweging van sche pen, troepen en voorraden naar het Koreaanse oorlogsgebied. Persoonlijke boodschappen van Nehroe De ambassadeur van India te Mos kou heeft de Sowjet-Russische plaats- \ervangende minister van buiten landse zaken Gromyko Donderdag avond een persoonlijke boodschap van de Indiase premier, Pandit Nehroe, aan maarschalk Stalin over handigd. Te Washington gelooft men, dat de boodschap van Nehroe waarschijnlijk een poging van de Indiase premier betekent om een vreedzame regeling van de Koreaanse crisis tot stand te brengen. Te Londen wijst men er op, dat India de enige belangrijke niet-com- munistische mogendheid met een volledig geaccrediteerde vertegen woordiger te Peking is en derhalve in de positie verkeert, als bemidde laar op te kunnen treden. Mevrouw Vidjava Pandit, vrouwe lijk ambassadeur van India in de V.S., heeft ook een persoonlijke boodschap van Pandit Nehroe, aan Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, afge geven. Volgens een bericht uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, in 'n blad ie Hongkong, zijn 20.000 manschap pen van communistisch China uit de provincie Sinkiang Tibet binnenge trokken. Volgens het bericht, dat zich be roept op „gewoonlijk welingelichte bron", is het niet bekend, of dit met goedvinden van de Tibetaanse rege ring is gebeurd. TWEE SUPERFORTEN VERONGELUKT. Een groot vliegtuig, naar men ge looft een B-50 superfort van de Ame rikaanse luchtmacht, is Donderdag vroeg op een bergtop in Zuid-Arizona neergestort en in brand gevlogen. Zes leden van de bemanning zijn veilig met een parachute beneden ge komen. Er werd in het wrak één lijk gevonden. Drie andere leden der be manning werden vermist. De piloot verklaarde, dat er een motor was ontploft en dat de rech tervleugel hierdoor er af was gesla gen. Er waren tien man aan boord, zo zei hij. Voorts wordt gemeld, dat zes km. ten Westen van Lebanon in de Ame rikaanse staat Ohio eveneens een B-50 bommenwerper brandend is neergestort, waardoor minstens elf personen om het leven kwamen. Een explosie, nadat het toestel was neer- gestort, werd ongeveer zes km. ver der gehoord. SPOORWEGONGELUK IN SAKSEN Het Oost-Duitse Nieuwsbureau meldt, dat Woensdag bfj Wildenfels in de Oost-Duitse provincie Saksen een trein met arbeiders in botsing is gekomen met een goederentrein, waarbij minstens 20 personen wer den gedood en meer dan 50 eïnstig gewond De verantwoordelijke sein- wachter is gearresteerd. VERZORGING VAN GEWONDEN OP KOREA. Bijgestaan door een oppasser verleent een Koreaanse verpleegster hulp aan een Zuid-Ko reaanse soldaat in een hospitaal, dat nabij het front is ingericht. Zij maakt deel uit van het verpleegsterscorps van het Koreaanse leger, dat ge oefend werd door het verpleegsters corps van het Amerikaanse leger. GEVOLG VAN DE KOREAANSE OORLOG WOLGENS MEDEDELING van defensie-functionarissen te Washington wordt de verscheping van Amerikaanse kanonnen, tanks en vlieg tuigen naar West-Europa bespoedigd met het oog op de gespannen inter nationale toestand tengevolge van de Koreaanse oorlog. Naar verluidt zijn 16 scheepsladingen wapenen en uitrusting onderweg naar Europa en woorden op het ogenblik 14 andere schepen in Amerikaanse havens ge laden. Sommige functionarissen spraken over een sterke opvoering en wellicht verdubbeling van het huidige tempo van toezending van Ameri kaanse kanonnen, tanks en andere uitrusting in het kader van de wa penhulp, waarvoor een bedrag van 1.000.000 dollar is ^fc^etrokken. Militaire waarnemers in Londen verklaarden, dat de oorlog in Korea het accent nog eens extra zou leg gen op het belang van een spoedige bewapening van West-Europa tegen een eventuele agressie. De oorlog in Korea heeft aangetoond, dat het be lachelijk is geheel te vertrouwen op een luchtmacht, om de aanvallers te gen te houden. De hoop dat de nieu- Oorlogspsychose in Komintormlanden /""VP OORLOGSSTERKTE uitgeruste gemotoriseerde Bulgaarse colonnes bewegen zich van Sofia uit in de richting van de Joegoslavische grens, meldt het blad van maarschalk Tito's partij te Belgrado. Het blad veroordeelt het aanwakkeren van de sfeer van onrust en oorlogspsychose in Bulgarije, Roemenië en Hongarije onder het mom van een „vredes- actie". Radiostations en pers in de Ko minformlanden lanceren de „waar schuwing", dat „een aanval op Bulgarije en Albanië door de Ameri kaanse imperialisten en hun agenten in Belgrado en Quislings in Athene" dreigt. Hoewel deze beschuldigingen van Joegoslavische agressieve voor nemens tegen de volksrepublieken en de Sovjet-Unie niet nieuw zijn in de Kominform-propaganda, bereikte deze actie de laatste dagen een nieuw hoogtepunt. De Joegoslaven volgen met onrust de ontwikkelingen in de Koreaanse corlog in de verwachting, dat de uit slag hiervan doorslaggevend zal zijn voor de Kominform-maatregelen te gen het Tito-bewind. Overal in Joegoslavië- hoort men ae geruchten over troepenbewegin gen. Niemand weet echter, of dit de „gewone" geruchten zijn, of dat men dit keer te doen heeft met de voor boden van een werkelijke invasie. Eén opvatting in Belgrado is, dat door de Koreaanse oorlog althans tijdelijk de druk op Joegoslavië zal verminderen. Een andere is, dat Moskou in Korea veel Amerikaanse militaire macht wil binden om zich meer vrijheid van handelen in het Westen te verschaffen. Tito zit op zijn zomerverblijf op het eiland Brioni en verscheidene van zijn ministers zijn ook met va- oantie, blijkbaar overtuigd, dat alle nodige voorzorgen tegen een inval deskundi- Het Schuman-plan De delegaties der Schuman-confe- rentie hebben Parijs tot de volgende week Dinsdag vaarwel gezegd voor een tweede ruggespraak met hun re geringen. Naar het schijnt, is geen enkele der zes deelnemende naties van het beginsel van een super-nationale autoriteit afkerig en het Nederlands- Belgische voorstel tot inschakeling der nationale regering door middel van een comité van ministers in dat gezag is bij de anderen, de Fransen niet uitgezonderd, in goede aarde ge vallen. Er rest op dit punt nog een formule te vinden, om het Franse en Nederlandse standpunt te verbinden, ring reeds bereikt. gen menen, dat het Joegoslavische leger (waarvan de sterkte geschat wordt op 30 zeer goed geoefende en uitgeruste divisiies) volledig opgewas sen is tegen de gecombineerde legers van Bulgarije en Roemenië. In het laatste orgaan van de Ko- minform publiceert de Franse com munistenleider Jacques Duclos, een artikel, waarin hij o.m. zegt: „Het Joegoslavische volk zal de bende van Tito van zich afschudden. Het zal zegevieren in zijn strijd voor het recht". Dit artikel werd herdrukt in de „Prawda" en door radio-Moskou uitgezonden in het Russisch en alle talen van de Balkan. De Bulg#irse pers heeft speciaal een „wreedheden"-campagne op touw gezet, waarin o.m. de Joegoslavische grenswacht er van wordt beschuldigd een jong Bulgaars meisje, dat Stana Stantsjeva zou heten, te hebben ver moord. De Albanese radio beschuldigt Joegoslavië van aanhoudende grens- schendingen en provocaties. FRANSE REGERING WIL LUCHTMACHT UITBREIDEN. De Franse minister van Voorlich ting, Albert Gazier, heeft verslagge vers medegedeeld, dat de nieuwe Franse regering tijdens haar heden gehouden eerste kabinetsvergadering heeft besloten de sterkte van de Franse luchtmacht successievelijk op te voeren, hetgeen over de periode van de komende vijf jaar zal geschie den. Aan het eind van deze vijf jaar zou de Franse luchtmacht uit 3650 vliegtuigen bestaan, waaronder 1800 straaljagers. De kosten van dit „vijf jaren-luchtmachtplan" zouden, naar schatting, 136 milliard Francs bedra gen. Het desbetreffende wetsontwerp heeft de Franse Nationale Vergade- we Amerikaanse antitankwapens af doende zouden zijn tegen de Russi sche tanks, is de bodem ingeslagen. Eén ding wordt duidelijk in Korea: dat er niets is opgewassen tegen een goedgeschoolde, goed bewapende in fanterist. Met het voorbeeld van Korea voor ogen bestuderen de militaire leiders van West-Europa de plannen die voor de defensie zijn opgesteld met min of meer sceptische gevoelens. Het aantal divisies dat opgeleid zal wor den voor de verdediging van het westen, zal nu waarschijnlijk aan zienlijk vermeerderd worden. De trai ning zal ook reëler worden g,emaakt, zoals tijdens de oorlog op de oplei dingsscholen in Engeland, waar de soldaten met scherp schoten tijdens de oefeningen om te voorkomen dat de pas aan het front komende jon gens door paniek bevangen zouden worden en op de vlucht zouden gaan. Van militaire zijde zal er wellicht weer op aangedrongen worden West- Duitsland te bewapenen, om op deze wijze in de westerse gelederen de mannen op te nemen, die meer oor logservaring hebben dan de solda ten van welk ander land ook. Een nieuw programma voor de ontwikke ling van het tankwapen, waar twee jaar geleden reeds door Amerikaanse officieren in Duitsland op aan werd gedrongen, zal nu waarschijnlijk ten uitvoer gebracht worden. Ko-VieMje... De edelste mens is hij, wiens vriend schap men gemakkelijk kan verwer ven en wiens vijandschap men zich slechts met moeite op de hals kan halen. Het Belgische koningsdebat De stemming is verveeld Terwijl het Belgische publiek zijn belangstelling overhevelt naar de „Ronde van Frankrijk", die de helft der kranten vult, sleept het konings debat in de Verenigde Kamers zich voort. Een vijftal anti-Leopold istische sprekers hebben gistermiddag de vaak gehoorde bezwaren tegen 's ko- nings terugkeer herhaald en nog twintig andere sprekers staan op de lijst. Niettemin hoopt de voorzitter j der Verenigde Vergadering, de heer van Cauwélaert het debat aanstaan de Dinsdag te kunnen beëindigen, zodat aan het einde van die dag de weg voor de terugkeer van koning Leopold zou kunnen zijn geopend. Reeds zijn er vele speculaties in de Belgische bladen verschenen omtrent de wijzen, waarop de regering denkt de terugkeer te doen plaats hebben. De voor het einde dezer week in Henegouwen en Luik aangekondig de stakingen zijn bedoeld als een voorproef van de manifestatie, waar mee de terugkeer gepaard zal gaan. Het voornaamste kenmerk van de liberale en de socialistische redevoe ringen, die gistermiddag in de Ver enigde Vergadering werden gehou den, was ook een waarschuwing aan het adres van de regering en de Christelijke Volkspartij voor de ge volgen, welke een oplossing der ko ningskwestie, zoals de regering haar thans wil, voor 's lands eenheid zou den hebben. De argumenten der tegenstanders van de koning brachten geen nieuwe gezichtspunten en de stemming in de vergadering was gisteren dan ook eerder verveeld dan opgewonden. Weliswaar roffelde ook gisteren de voorzittershamer onophoudelijk, doch het was meestal om een einde te ma ken aan gesprekken van afgevaar digden, die generlei belangstelling voor de sprekers toonden. WALTER BAELS VEROORDEELD De Gentse krijgsraad heeft heden ochtend de zwager van koning Leo pold, Walter Baels, veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf wegens het zich ont trekken aan dienstneming in de vrije Belgische strijdkrachten tijdens de oorlog. Baels was oorspronkelijk tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld, doch dit vonnis werd gisteren door de krijgsraad vernietigd. Wel besloot de krijgsraad, dat Baels zijn burgerrechten voor de tijd van drie jaren zal verliezen. De zaak Westerling Medeplichtigen veroordeeld „Na uitvoerig vooronderzoek be treffende de onder Nederlands bevel staande militairen, die ervan ver dacht werden betrokken te zijn ge weest bij de ongeregeldheden, welke zich onder leiding van kapitein Wes terling in Bandung op 23 Januari j.l. hebben voorgedaan, heeft de krijgs raad te velde voor de onder Neder lands bevel staande troepen geduren de 4 dagen deze zaken op het eiland Onrust in openbare zittingen behan deld, waarna door de krijgsraad von nis werd gewezen. Alle betrokkenen werden schuldig bevonden on, de omstandigheden in aanmerking ne mend, veroordeeld tot gevangenis straffen, welke variëren van 10 maanden tot 1 jaar", aldus een me dedeling van de dienst legercontac^ ten. In het communiqué wordt niet meegedeeld, hoeveel militairen er zijn veroordeeld. De inhoud der overwe gingen wordt eveneens niet meege deeld. De zittingen waren openbaar, doch de journalisten kregen geen verlof zich naar het eiland Onrust te begeven. Afkeuring door Nederlandse regering „Het lijdt voor de regering geen twijfel, dat de in Indonesië toegepas te liquidatie van deelstaten in strijd is met artikel 2 van de overgangsre geling. Zij heeft daarom al zeer spoe dig nadat de eerste verschijnselen van deze ontwikkeling duidelijk wer den. van haar opvattingen tegenover ce R.I.S. doen blijken en niet, zoals verscheidene leden menen, eerst na 8 Mei j.l.", aldus verklaart minister Van Maarseveen in de Memorie van Antwoord aan dè Tweede Kamer over de begroting van zijn reparte- ment. Na de souvereiniteitsoverdracht is een- frequent en nauw diplomatiek contact met de R.I.S. onderhouden. Het is niet gebruikelijk, zo beoogt de minister, aan deze besprekingen be kendheid te geven. Deze vorm ver dient echter de voorkeur boven een formeel optreden. Een formeel pro test of stappen bij een internationaal forum zouden de goede onderlinge verhoudingen, die tot ontwikkeling moeten worden gebracht, grondig hebben bedorven. Bovendien zou de Indonesische regering daardoor of in een positie van openlijk conflict met Nederland zijn gebracht of zij zou Iitie. intern ernstig zijn verzwakt. De gedachtenwisseling met de In donesische regering over het zelfbe schikkingsrecht is intussen nog steeds gaande. De regering acht het niet verantwoord daaraan op dit ogenblik oen ruimere bekendheid te geven. Wel kan zij verzekeren, dat de re gering van de R.I.S, niet in, onzeker heid verkeert over de vraag hoe de Nederlandse regering denkt over het feit, dat h.i. een belangrijke bepa ling in de R.T.C.-overeenkomsten n;et is nagekomen. De regering mag intussen ook niet nalaten te verklaren, aldus de me morie, dat zij ondanks de bezwaren, welke zij zelf heeft tegen het procé dé, dat is toegepast bij de oprolling van de deelstaten, geen instemming kan betuigen met revolutionnair op treden van bepaalde groepen in In donesië, welke langs deze weg pogen haar eigen inzichten te realiseren. Hiermede is de grote zaak van het zelfbeschikkingsrecht niet gediend. De légale democratische opbouw van een Indonesische rechtstaat kan be zwaarlijk geschieden door illegaal cptreden te beantwoorden met revo-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1