Goldschmidt eerste étappe-winnaar Brazilië verpletterde Spanje (6-1) en komt in finale tegen Uruguay De races van Zandvoort op 23 Juli enig in Europa VRIJDAG 14 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 TOUR DE FRANCE De Hoog beste der Nederlandse ploeg HET KOMT ONS VOOR dat de organisatoren van de tour niet bijzon der goed geinspireerd zijn geTweest toen zij besloten de eerste etappe over een grote afstand te doen verrijden. Er konden zich immers twee gevallen voordoen, die geen van beide bevorderlijk zouden zijn voor het succes van de rit. Of de man nen, die al „ingereden" waren in de Ronde van Zwitserland dan wel in de Ronde van de Dauphine zouden on middellijk na de start een offensief inzetten, met het gevolg, dat te Metz. ruim 300 kilometer verder, al heel wat renners een grote achterstand zouden boeken, óf de concurrenten zouden uit vrees voor de lange rit een matig tempo rijden, om pas bij het naderen van de finish aan te vallen. En dan zou de strijd wel erg eentonig worden. wiel en de ander zijn frame brak. Bij Montimirail, de eerste verzor gingsplaats, waren alle renners nog bij elkaar en alhoewel nog tal van banden zich op het scherpe steen slag begaven, konden Vermaeri, Quentin, Giguet, Forlini, Weilen- mann, Baladssari, Verschueren en nog enige anderen, die er het slacht offer van waren, zich dank zij de hulp van hun ploegmaats toch weer snel bij het peloton voegen. Intussen bleef het tempo ver be neden het schema, zodat men te Chalons (153 Km.) al een half uur vertraging had. Te Clermont en Argonne (210- Km.), waar voor de tweede maal geravitailleei»d werd, passeerde het peloton in gesloten gelederen, be halve de Nederlander Vos, die bij het binnenrijden van de stad een lekke band kreeg. Na Blécourt (226- Km) gingen de Belg de Ryck en de Italiaan Magni er samen van door, maar hun voorsprong bleef gering en in de buitenwijken van Verdun (240 Km.) werden ze ingelopen. Wat verder op nam de Belg de Mul der zijn kans waar en hij had op een gegeven moment meer dan een mi nuut voorsprong. Het peloton begon toen echter te jagen, waarbij de Santi, Fernandez en Deprez terugvielen, en te Buzy (268 Km.) werd aansluiting met de vluchteling verkregen. Gezamelij'k reed men verder totdatRobïc, Kubter en opnieuw Magni zich los- reden en het tempo steeds opvoer den. Maar ook deze poging misluk te. De Fransman Bobet kreeg een lekke band in de laatste tien kilo meter. Zijn maat Lauredi bleef op hem wachten, maar het contact met de hoofdgroep was verbroken en kon niet meer hersteld worden. Kort voor de finisch sprongen Goldschmidt, Remy en Lambrecht weg en kregen, fel spurtend, in kor te tijd verscheidene honderden meters voorsprong. In de eindsprint klopte Goldschmidt de beide an deren. Tijdschema ver overschreden Dit laatste geval heeft zich voor gedaan. Over een afstand van 240 kilometer namelijk tot in de buurt van Verdun, is van. spanning nauwe lijks sprake geweest. Het grote pelo ton peddelde rustig voort met een gangetje van ongeveer 30 Km. per uur waardoor de vertraging op het tijdschema steeds aanzienlijker werd. Weliswaar zag men af en toe enkele renners naar voren flitsen en trachtten zich los te rijden, maar zij werden telkens prompt tot de orde geroepen, vooral door toedoen van de Italianen die, getrouw aan hun tactiek van verleden jaar, steeds een oogje in het zeil hielden. Wan neer een renner weg sprong kreeg hij onmiddellijk een Italiaan aan zijn wiel. En zo was de course tot Verdun er een zonder geschiedenis. Overigens bleek ook gisteren reeds weer de enorme belangstelling, wel ke in Frankrijk voor deze monsterij bestaat. En ook kon men zich over tuigen, dat de organisatie tot in de puntjes klopte. Tussen hagen van honderduizenden juichende mensen massa's door startte de veelkleuri ge sliert in de buurt van Nogent, nadat de pubMciteitskaravaan van tachtig voertuigen al een uur eer der was vertrokken. Achter de laat ste renner reed Jacques Geddet, di recteur van de wedstrijd, aan het hoofd van een honderdtal volgauto s met journalisten. Onderweg in elke stad, elk dorp, elk gehucht, dat ge passeerd werd, was het zoals in alle vorige jaren- Heel Frankrijk „stond aan de deur" om de 2 kilometer lan ge stoet voorbij te zien trekken. Van de voorsteden van Metz tot aan de finisch, midden in de stad, werd de renners een uitbundige ova tie gebracht door een menigte van vele tienduizenden, niet alleen Fransen. Want ook vele Belgen en Luxemburgers waren naar de bou levard Raymond Poincare getrok ken om de aankomst mee te maken. Zeer talrijk zijn de lekke bandjes geweest in deze rit. Bij de intree van Meaux, juist voor de 37e kilo- meterpaal van deze 37e Ronde van Frankrijk, stapte de eerste pechvo gel af, namelijk de Italiaan Guide de Santi. Hij was de eerste van een lange reeks, want de pech spaarde geen enkele ploeg, ook de Neder landse niet. Maar het zwaarst werd de Parijse ploeg getroffen die ne gen lekke bandjes totaliseerde. Tot overmaat van ramp brak een van de leden van dit team, de Franse Pool Frankowski, ook nog zijn de- railleur en een wiel. De Nederlan ders kregen hun deel van de mise- re, en ook de Noord-Afrikanen van wie sommigen herhaaldelijk van band moesten verwisselen. Dit werkje wordt niet door alle ren ners met dezelfde rapheid opge knapt. De Santi bleek er een bolle boos in te zfjn: Hij had de kapotte band er af en de nieuwe er op in enkele tientallen seconden. De eerste val van deze ronde maakte bovengenoemde Frankowski bij kilometerpaal 66. Behalve dat ziin fiets beschadigd werd, sccheur- dè hij zijn broekje. Hij vertrok met een nieuw wiel en een herstelde de- railler, maar in hetzelfde bijkans uiteengereten broekje.. En zo reed hij ook Metz binnen zonder zich iets aan te treken van het gelach der toeschouwers. „Een tochtgaatje is wel prettig bij zo'n hitte,' zei hij met een ernstig gezicht. Van de Nederlanders heeft de Hoog, die met een grote poep 13e Exequo geklasseerd werd, iets meer dan een minuut achter de winnaar, het gelukkigst gereden. Janssen en de Ruyter kregen respectievelijk 41/2 en 10 min achterstand, terwijl Vos, Wagtmans en Voorting aan de staart binnenkwamen, 17 minuten na Goldschmidt. Niemand is vandaag uitgevallen, ook de Santi niet, die als laatste nog juist voor de sluiting der con trole door de finisch ging. VAN START TOT FINISCH. Alle 116 ingeschreven renners zijn gestart voor de eerste etappe Parijs-Metz van de 37e ronde van Frankrijk. Om kwart over negen werd Meaux gepasseerd, en op het plaveisel van die stad bezweken de eerste bandjes. De Italiaan de Santi opende de reeks, en later moesten Voorting, Piot en Diederich om de zelfde reden afstappen. Te Bissières (70 Km.) kwamen Neri en Fran kowski ten val, waarbij de een 'ri De uitslag van de eerste etappe, ParijsMetz, 307 kilometer, luidt: 1 Goldschmidt (Lux) 9.23.08. 2 Remy (Fr. Z. Oost) z. t. 3 Lam brecht (België A) z. t. 4 Redolfi (Fr. N. Oost) 9.23.43. 5 Chapatte (Parijs) t. 6 Piot (Fr. N. Oost) z. t. 7 Kir- chen (Lux.) 9.24.18 8 Kübler De strijd om de wereld voetbalbeker WEDEROM heeft Brazilië een schit terende en ondubbelzinnige overwin ning in het eindtournooi om de Jules Rimet-beker behaald. Ditmaal was het Spanje, dat voor meer dan 150.000 toeschouwers een zware 6-1 nederlaag kreeg te incasseren. Wan neer Brazilië het tegen Uruguay Zon dag a..s tot een gelijk spel brengt blijft de beker in Rio. DE 37ste RONDE VAN FRANKRIJK BEGONNEN. Gistermorgen viel te Parijs om 8 uur 8 min. het start schot voor de jaarlijkse monsterrit, de Tour de France. Boven: de Neder landse renners, die aan de Ronde deelnemen, aan de start. (Telefoto). Onder: De start van de 116 renners voor de eerste etappe (Telefoto). (Zwits.) 9.24.26. 9 Sabatini (Italië) z. t. 10 Pividori (Fr. N. Oost) z. t. 11 Dos Reis .N. Afrika) z. t. 12 M. Verschuren (België) z. t. Vervolgens ex-aequo in dezelfde tijd een grote groep rennners onder wie Diederich Robic, Bartali, Bon net, Impannis en de Nederlander De Hoog. 94 Jef Jansen in 9.27.38 101 de Ruiter in 9.33.02. 112 Frans Vos in 9.40.23 113 Wout Wagtmans z. t. en 114 Voorting z. t. KAMPIOENSCHAPPEN SWIFT-COMBINATIE. De sportcommissie stelde de vol gende data's vast voor de kampioen schappen der club. Zondag 6 Aug. kampioenschap korte afstand. Zon dag 20 Aug. lange afstand. A.s. Zon dag A en B-klas 60 km. trainingsrit. C-klas 30 km. Start 9 uur. Zeilvereniging „De Brasem'' telt bijna 140 inschrijvingen voor nationale wedstrijden op Zaterdag en Zondag Morgen en Zondag zullen op het Braassemermeer de jaarlijkse zeil wedstrijden van „De Brasem" wor den gehouden. Bedriegen we ons niet, dan belooft het een interessant pro gramma te zullen worden. Immers, niet minder dan veertien Regenboogzeilers zullen aan de start verschijnen, w.o. natuurlijk de meest bekenden niet zullen ontbreken. We zien b.v. weer Hans v. d. Velde, Cor v. Staveren, Leen de Wit, Woebo Bergsma, Frans Theunissen, Johnny Hofland, Sieverts en Huisman, die al leen reeds voor voldoende strijd en Spanning kunnen zorgen, maar daar naast zijn er nog enkele outsiders, die eveneens voldoende in him mars hebben, om voor een verrassing te .kunnen zorgen. Tien deelnemers in de Draken- klasse wijzen er ook reeds op, dat mooie races te verwachten zijn, In de wedstrijd van gisteren ga ven de Brabilianen wederom blijk het spel in alle opzichten volkomen te beheersen. Het hoge tempo, dat zij ontwikkelden en het zuivere plaatsen bracht de Spanjaarden die te indi vidueel speelden, geheel van de kook. De Spaanse verdediging was bij lange na niet opgewassen tegen het briljante spel van de Braziliaan se aanval, terwijl de samenhang in de Spaanse voorhoede geheel zoek was. Opvallend was, dat het tempo der Brazilianen veel hoger was dan dat der Spanjaarden, die een vermoeide indruk maakten en zonder enige spi rit speelden. URUGUAY—ZWEDEN. Slecht 15.000 toeschouwers waren in het stadion te Sao Paulo getuigen van een 32 overwinning van Uru guay in de wedstrijd tegen Zweden. De Zweden waren veel beter op dreef dan Zondag j.l. tegen Brazilië en de 21 voorsprong, welke zij met rust hadden, was zeker verdiend te noemen. Maar in de tweede helft van de wedstrijd raakten zij ver moeid. De Uruguezen maakten hier van een dankbaar gebruik en in hoog tempo verder spelend wisten zij het initiatief in handen te nemen en zware druk uit te oefenen op het Zweedse doel. Na 30 min. was de stand gelijk en vijf min. voor het want Vollebregt, Horkes, Pfeiffer en Blickman zijn vrijwel aan elkaar ge waagd. Als „oude" nieuweling zien we hier thans ook weer Henk v. d. Steen, wiens Draak „Noorman" kort geleden is gereed gekomen, zodat hij misschien nog wat onwennig in zijn nieuwe schuit zal zitten, alles zal nog niet even gesmeerd lopen, maar de routine van de Leidenaar kennend, geloven we, dat hij evengoed voor 'n verrassing kan zorgen. De Olympiajollenklasse is met 21 deelnemers ook weer uitstekend be zet, de 16 M.2 klasse heeft een gelijk aantal deelnemers, de Valkenklasse zelfs 24 in totaal, de Sharpieklasse 15 en de Vrijheidsklasse, die steeds meer op de voorgrond gaat komen 9. In totaal zijn er deze keer bijna 140 schepen ingeschreven, wat een be hoorlijk aantal is en waardoor - men in elke klasse verzekerd kan zijn van de nodige spanning en onderlinge strijd. De wedstrijden vangen Zater dagmiddag aan te 3.30 uur, Zondag zijn de starts te 10 uur en half twee. einde scoorde de spil Varela uit een vrije schop ineens, zodat Urugua met 32 won. De stand luidt thans: Brazilië 2 2 0 0 4 13— 2 2 110 3 5—4 2 0 1113—8 2 0 0 2 0 3—10 Uruguay Spanje Zweden ATHLETIEK FOUKJE DILLEMA NIET NAAR CARCASSONNE. De Nederlandse dames athletiek- ploeg heeft de reis naar Carcasson ne, waar Zondag 16 Juli de dames- landen wedstrijd FrankrijkNeder land wordt gehouden, zonder Foukje Dillema aanvaard. Op advies van de medische KNAU- instanties zal Foukje voorlopig rust houden. Te Carcassonne wordf zij vervan gen door Puck Brou\ver van Celebes Den Haag. MOTORSPORT ZES NATIONALITEITEN VERTEGENWOORDIGD IN ZANDVOORTSE MOTORRACES. Meer dan ooit tevoren zullen de motorraces, die voor Zondag 6 Augustus door de K.N.M.V. op het circuit van Zandvoort georganiseerd zijn, een internationaal karakter dra gen, want kwamen in vorige wed strijden naast de Nederlandse ren ners enkele Engelsen en Belgen uit, ditmaal zullen niet minder dan zes nationaliteiten in de verschillende klassen vertegenwoordigd zijn. Een commissie, daarvoor door de K.N.M. V. aangewezen, heeft in diverse lan den de snelheidswedstrijden bezocht en daar getracht, contracten af te sluiten met buitenlandse rijders. Langdurige besprekingen hadden succes en thans staat vast, dat op 6 Augustus behalve onze sterkste Ne derlandse rijders ook deelnemers uit Italië, Zwitserland, Frankrijk, België en Engeland zullen starten. Een der gelijk internationaal gezelschap zag men nog niet in de Zandvoortse dui nen. Wat de machines aangaat, ook daarbij treft men de bekendste mer ken aan. Wij noemen Gilera, Guzzi, Norton, A.J.S., Velocette en Triumph, hetgeen er op wijst, dat begin Augustus een harde strijd kan wor den verwacht op een circuit, dat zich in korte tijd een zeer goede naam in de internationale motorwereld ver overde. Men verwacht een revanche van de Argentijn Fangio op de Italianen Villoresi en Ascari en van het merk Talbot op Ferrari Een select programma om de Grote Prijs van Nederland IN ENKELE JAREN tijds heeft het Circuit van Zandvoort, dank zij de vooruitstrevendheid van de Kon. Ned. Automobielclub en enige harer meest sportieve leden, een wereldnaam gekregen, zodat de meest beken de coureurs Zandvoort niet meer willen overslaan. Dat is ons weer eens auidelijk gebleken op de persconferentie, welke door de KNAC gisteren in het Vondelpark-paviljoen te Amsterdam was georganiseerd om een en ander mede te delen over de wedstrijden om de Grote Prijs van Ne derland, welke op Zondag 23 Juli voor het eerst in ons land zullen worden verreden. Het heeft, naar de heer van Haa- ren ons mededeelde, heel veel moei ten en zorgen gekost om het zover te brengen, vooral omdat het in zo korte tijd is bereikt. Immers, eerst in 1948 werd het Zandvoortse Circuit geopend en daarbij was alleen deelname van En te Prijs van een land kan slechts dan worden verreden, indien er een wed strijd van minstens drie uur of van 300 km wordt gehouden. Er moet een gemiddelde van 125 km per uur wor den gereden, hetgeen neerkomt op een baanlengte van 375 km. Voor Zandvoort betekent dat 90 ronden of gelse rijders metveel oud ma- ruim 177 km. Voor het geval de gem. teriaal. Vorig jaar werd de Grote Prijs van Zandvoort verreden en reeds deze races brachter) beter ma teriaal aan de start. Thans staat de Grote Prijs van Nederland op het programma, waarbij de wedstrijden niet in series en finale uiteenvallen. Bij dergelijke wedstrijden toch is de grote strijd dikwerf reeds in de se ries beslist en hangt het veelal il- leen maar af van de vraag, of de se rieuze kanshebbers zich in de finale niet door pech achtervolgd zien. Door de nu georganiseerde wed strijden om de Grote Prijs van Ne derland is de KNAC op één lijn ko men te staan met de zusterverenigin gen in het buitenland, want de Gro- RpFTAPPF 15JUU-Ae ETAPPE 16JUU FRANKRUK Neufetótel^ nijpr Orouaani O Ravltoil lering 3e Etappe LUIK-R'JSEL 232 km. 4e Etappe R'JSEL-ROUAAN 231km. nelheid hoger komt te liggen, zodat het parcours binnen de drie uur wordt afgelegd, is van de F.I.A. toe stemming verkregen de race toch als volwaardig te doen beschouwen. Volgend jaar Zandvoort ook voor het wereldkampioen schap? Volgend jaar zal de wedstrijd op het' Zandvoortse circuit mogelijk ook zijn opgenomen in het programma van het wereldkampioenschap, waar door de Grand Prix tot een verplicht nummer zal zijn ingevoerd, zodat de beste coureurs van de wereld naar Zandvoort moeten komen om de kans op de titel te kunnen behalen. Door de thans drie uur durende strijd is het niet mogelijk, dat de auto's de race in één ruk volbrengen. Er zal benzine moeten worden bij gevuld en de wagens zullen van nieuwe banden moeten voorzien worden, zodat onderweg gestopt zal moeten worden voor het opnemen van brandstof en het verwisselen van banden. Slechts de wagens van het merk Talbot zullen geen brandstof onderweg behoeven in te nemen, omdat deze met een grotere tank zijn uitgerust, doch daartegenover staat, dat deze wagens niet die snel heid kunnen ontwikkelen als de Ma- serati's en de Ferrari's, hetgeen uit eindelijk op hetzelfde neerkomt en de spanning dus zeker niet zal vermin deren. Het spel der attractie Bezoekers van de wedstrijden en kenners van de automobielsport en automerken zullen zich natuurlijk in de eerste plaats afvragen, welke wa gens er om de Grote Prijs zullen meerijden. Hun kunnen wij mede delen, dat het programma zó is sa mengesteld, dat de strijd volkomen open zal zijn. De Alfa's zijn de snel ste wagens ter wereld en door deze uit te nodigen zou de sportcommis sie van de KNAC zichzelf noch de toeschouwers een dienst hebbben be wezen. Welnu, men heeft een attrac tief spel gespeeld door de Alfa's niet raar Zandvoort te laten komen, doch daarentegen het accent vooral gelegd op de coureurs zelf, die elkaar in vrijwel gelijkwaardige wagens de eer der overwinning zullen betwis ten. Daarom zijn de topri.iders der internationale coureurs uitgenodigd naar Zandvoort te komen en men kan er van verzekerd zijn, dat dit een attractie is, welke de Grote Prijs van Zandvoort met één slag zal bren gen tot de voornaamste van alle dit jaar in Europa gehouden of nog te houden races. In de eerste plaats heeft men de hand weten te leggen op de twee meest bekende Argentijnse coureurs, Juan Fangio en Fern. Gonsalez, die op Maserati aan de start zullen ver schijnen. Het was in verband met de deel name van deze renners van naam, dat de heer P. Nortier, de bekende nv'crofonist van de Zandvoort-races, een en ander mededeelde over het bijzonder aspect, dat Zandvoort dit ■jnar te aanschouwen zal geven Juan Fangio n.l. is de nationale „held" van Argentinië. Vorig jaar werd hij naar Europa gestuurd om het ook daar eens „even te gaan doen" met Maserati. Na zijn terugkomst in Ar gentinië verloor hij driemaal van de Italianen. Daarom zal Zandvoort als een revanche voor hem gelden en men kan er van verzekerd zijn, dat hij alles op alles zal zetten om zich ir zijn eer te herstellen, zodat hij met zijn compagnon Gonsalez de strijd zal opnemen tegen de Italia nen Villoresi en Ascari. Daarom zal deze race zijn gelijke in Europa niet hebben. Maar daar zijn nog andere cou reurs van naam, die zich mede in de strijd zullen werpen. Van Frankrijk de bekende Ph. Etancelin, met Ro sier, Cabantous en Sommer, de offi ciële Talbot-equipe. Deze ploeg zal een zware strijd voeren met de Fer rari's. In de races van Reims had deze equipe te kampen met kapotte olieleidingen, doch dat euvel schijnt nu hersteld te zijn en met Etancelin zal men vooral van het rijden van Sommer kunnen genieten, die alles op alles in een race weet te zetten. CIRCUIT VAN ZANDVOORT Ouintoppen mef qoed zicht op V,V<? het circuit 1 'verboden terrein voor publiek START Tunnel Oost FINISH Tuna West j LENGTEPROFIEL VAN HET CIRCUIT-4193m. Noemen we verder nog de Zwit ser se Baron de Graffenried op Ma serati, ook al geen onbekende op Zandvoort, terwijl Siam wederom vertegenwoordigd zal zijn door prins Bira, die veler sympathie in Zand voort reeds heeft weten te winnen Daarnaast komen nog de Engelse coureurs Parnell en Whitehead, resp. op Maserati en Ferari, de Belg John Claes op Talbot en tenslotte is nog uitgenodigd Louis Chiron uit Mona co, die eveneens op Maserati gaarne van de partij wilde zijn in Zand voort. De internationale 500 cc. Aan de strijd in de internationale cOO cc, welke aan die om de Grote Prijs voorafgaat, zullen 12 renners deelnemen. De hierboven reeds ge noemde Sommer en Claes, vijf En gelsen, w.o. de bekende Ken Whar ton, bekend uit de Tulpenrallye, welke hij reeds tweemaal won en voorts vijf Nederlanders. Als eerste daarvan mag genoemd worden A. H. Beels, die reeds eerder in Zand voort reed met 'n Cooper, doch nu met zijn eigen wagen Beels Special zal meedoen. Ook Richardson rijdt met dit merk en daarnaast mogen we zeker niet vergeten majoor Flin terman, die niet alleen als motorrij der en vliegenier naam heeft ge maakt, doch ook als autocoureur een geduchte concurrent zal blijken te zijn. Want technicus als hij is, weet hij wat het zeggen wil een stuur vast in handen te hebben Alles bijeen een programma, dat de liefhebbers van de automobiel- races zal doen watertanden, zodat zij dit programma van Zandvoort zeker niet zullen willen missen. Twee trainingsdagen Op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Juli zullen van 14 tot 16 uur de kleine wagentjes op het circuit trainen, waarna van 16 tot 19 uur de deelne mers aan de Grand Prix hun oefen rondjes zullen draaien. Op Zondag 23 Juli wordt om 13 uur gestart in de 500 cc klasse en omstreeks 14.15 uur begint tenslotte de Grote Prijs van Nederland. WHITEHEAD WON JERSEY-RACE. Gisteren werd de 'internationale Jersey wegwedstrijd vbor auto's ge houden over een afstand van 283.244 km. Van de 19 coureurs, die startten, reden er 12 de wedstrijd uit. Als eerste passeerde de Brit Whi tehead met zijn Ferrari de finish. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 145.709 km. per uur, waarmede hij het record verbeterde, dat met 140.543 km .op naam stond van zijn landgenoot Gerard. Parnell (Gr.-Britt.) met Maserati werd tweede en de Zwitser Baron de Graffenried, evensen met een Ma serati, derde.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 10