3)e CöidóeGou/Yo/iit De Amerikanen achter de Koem verschanst Zullen zij deze stellingen kunnen houden Jilamcfiappeti zfyti Bitten yettemd Dean Acheson waarschuwt Oost-Europa „Krachtproef van C.V.P. is oorlogsverklaring" Hamsterkoorts België in Alarm om de „Valley Forge'' DONDERDAG 13 JULI 1950 41ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p..mm. Telefoontjes f 1.50 /"^ENERAAL DOUGLAS MAC ART HUR heeft in een communiqué be kend gemaakt, dat de Amerikaanse troepen in Korea zich Woensdag gedwongen zagen zich op stellingen ten Zuiden van de Koem terug te trekken. Na lichte aanvallen 5 kilometer ten Noorden van Tsjotsjiwon, rechts van de Amerikaanse linie, werd het tempo der aanvallen in de vroege uren van Donderdag aanzienlijk versneld, waardoor men tot te rugtocht gedwongen was. Op het ogenblik vormt dus de rivier de Koem de linie, waarachter verbeten vechtende Amerikanen zich handhaven, maar feeds wordt er in het Hoofdkwartier gezinspeeld op verder terugtrekken. De Koem is, naar men aanneemt, de rivier die MacArthur bedoelde, toen hij enkele dagen geleden sprak van een lijn, die de Noordelijken in geen geval zouden mogen overschrijden. Men heeft echter voor die linie nooit een bepaalde plaats opgegeven. j bekend aantal manschappen. In de Zuidwestelijke sector bij de frontlinie en ten Westen van de Amerikaanse stellingen ontplooien guerillastrijders activiteit .Tsjongdjoe hebben de Zuid- Koreanen thans verlaten en verschil lende bruggen ten Noorden van Taed- jon worden opgeblazen. Onder dekking van vliegers Een correspondent van Reuter te Tokio meldt, dat de hergroepering van Amerikaanse troepen in de Wes telijke sector van het voornaamste gevechtsgebied in Zuid-Korea ge schiedde onder dekking van de lucht macht, daar het voor de vierde dag in successie goed vliegweer is geweest. Terwijl de Amerikanen zich aan de Zuidelijke oever van de Koem aan het ingraven waren, keken piloten van Amerikaanse en Australische toestellen scherp uit naar tank- en troepenbewegingen van de vijand, aldus de correspondent. Elk onmid dellijk van belang zijnd doelwit werd bestookt. Intussen stroomden op het vliegveld van Taedjon vlieg-, tuigen binnen met manschappen en materiaal ter versterking. Volgens een bericht van het front zijn de Amerikaanse manschappen hitter gestemd over de manier, waar op zij door het Noord-Koreaanse overmacht aan manschappen en tanks worden teruggeworpen. Een corres pondent van Reuter seint, dat een der Amerikaanse infanteristen, die giste ren moesten terugtrekken, verklaar de: „Ik maakte de vorige oorlog mee en wij hoefden nooit met onbe schermde flanken te vechten. Het is zinloos.... iedereen weet dat". Op het hoofdkwartier te Tokio heeft men weinig hoop, dat de Noord-Koreaan se aanval zijn kracht heeft verloren. Ten Zuiden van Tsjotsjiwon werd een groep Amerikaanse troepen van het landleger omsingeld. Ook werd Tanjang veroverd. Volgens een woordvoerder van het vooruitgeschoven hoofdkwartier van MacArthur verplaatsen de Noord- Koreanen een aanzienlijke troepen macht naar het Oosten van de Ame rikaanse sector. Beneden Tsjoeng- djoe, vlak benoorden de Koem, ruk ten de Noord-Koreanen met tanks, artillèrie en infanterie in de cen trale sector 24 kilometer op. Na 52 uur strijd slaagden zij er in bij Ta- nyang de Koem over te trekken. Volgens deze woordvoerder wor den aan de Oostkust twee concen traties waargenomen. Te Wolpo (Hoepo) heeft zich ongeveer een di visie samengetrokken en meer naar het Noorden te Campyoelli een on- Hoe lang duurt het nog? Welingelichte kringen te Washing ton spreken als hun mening uit, dat het töt de herfst zou kunnen duren voordat de strijd op Korea gewon- "nen is, zelfs indien de Russen en de Chinese communisten niet meedoen. Deze veronderstelling zou o.m. zijn gebaseerd op de overweging, dat het beter zou zijn de Koreaanse cam pagne doelbewust geleidelijk te doen verlopen, in plaats van haar snel ten einde te brengen ten koste van grote verliezen, die een ongunstige reactie in de V.S. zoüden verwekken. Er werd tevens erkend, dat de Noord-Koreanen „flinke strijders" zijn en het voordeel van korte be- voorradingslijnen via beschermde wegen in het binnenland hebben. Militairen waarschuwen, dat er misschien nog gedurende drie weken slecht nieuws voor de Amerikanen komt en dat men verder terugtrekken der Amerikanen en Zuid-Koreaanse troepen moet verwachten, alvorens het opbouwen van een werkelijke macht resultaten begint af te wer- P$n- DE BEDREIGING VAN TAEDJON De Amerikaanse troepen, die be gonnen zijn zich in te graven aan de Zuidelijke oever van de Koem, „de linie waarvan niet zal worden gewe ken", versterkten heden hun stellin gen koortsachtig, om het hoofd te kunnen bieden aan de Noord-Kore aanse stoot in de richting van de tij delijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taedjon, die omstreeks vijf kilometer achter deze Amerikaanse linie ligt. Amerikaanse genie heeft in de af gelopen nacht de voornaamste brug over de door de regen gezwollen Koem opgeblazen, teneinde zodoende te pogen de opmars der Noord-Ko reaanse tankcolonnes te vertragen. Waarnemers, die het front hadden bezocht, verklaarden, dat de kansen der Amerikanen, om de Noord-Ko reaanse troepen vóór Taedjon te kun nen tegen houden, afhankelijk zijn van het tijdig aankomen van grote versterkingen en het voortduren van het goede weer, zodat de luchtmacht kan blijven steunen. Deze waarnemers menen verder nog, dat de Noord-Koreanen bezig :ijn in het gebied van Tsjoengjoe en Tanjang, dat ongeveer honderd kilo meter ten Noord-Oosten van Taedjon is gelegen, troepen samen te trekken voor een opmars in Zuidelijke rich ting, welke het honderd kilometer Zuidelijker gelegen knooppunt van wegen Koemtsjon ten doel zou heb ben. Indien de Noord-Koreanen er in ouden slagen Koemtsjon te verove ren, zouden zij de weg en spoorweg tussen Taedjon en de haven van Poesan, waar Amerikaanse man schappen en voorraden worden aan gevoerd, kunnen afsnijden. Een woordvoerder van generaal MacArthurs vooruitgeschoven hoofd kwartier in Korea heeft medege deeld, dat de Noord-Koreanen een sterke troepenmacht samentrekken op de Oostelijke flank van de Koem- sector. De Noord-Koreaanse druk op de andere sectoren van dit front neemt 'hierdoor echter niet af. Er bestaat neg geen gevaar voor een Noord- Koreaanse omsingeling. GEEN ATOOMBOM OP KOREA. In bevoegde kringen te Washington verwerpt men alle speculaties om trent een eventueel gebruik van de atoombom op het Koreaanse strijdto neel. Deze speculaties waren ont staan na de persconferentie van Acheson. In genoemde kringen ech ter wijst men er op, dat Acheson slechts duidelijk maakte, dat Ameri ka zich niet zou laten weerhouden de atoombom te gebruiken enkel en alleen door de stelling, $ai het iets bijzonder misdadigs was de bom als eerste te gebruiken, terwijl men het feit van de agressie geheel over het hoofd zag. Ondanks het aandringen door twee senatoren om de atoombom in Korea te gebruiken, acht men het zeer on waarschijnlijk, dat Amerika zulks zou doen, tenzij het voor het eigen behoud in een wereldoorlog zou strij den. Miltitaire leiders zouden ook niet gaarne aan de communistische we reld willen tonen hoever de ontwik keling van kleine atoomwapens r taktisch gebruik is gevorderd. HET K.N.I.L. WORDT OP 26 JULI A.S. OPGEHEVEN. Ingevolge de ter Ronde Tafel Conferentie gevoer de militaire besprekingen zal het Ko ninklijk Nederlands Indisch Leger op 26 Juli a.s. officieel worden opge heven. De foto geeft een beeld uit de geschiedenis van het K.N.I.L. K.N.I.L.-artillerie steekt een berg- meertje over. Troepenbeweging aan Joegoslavische grens Waarschuwende woorden sprak de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, gisteren tot Oost-Europa, toen hij op een pers conferentie verklaarde, dat een eventuele aanval op Joegoslavië een „uiterst ernstige" daad zou zijn. Acheson uitte deze waarschuwing in antwoord op vragen naar berichten over troepenbewegingen in Bul garije in de richting van de Joego-Slavische grens. Ofschoon hij toe gaf van deze berichten gehoord te hebben, weigerde hij daarop verdere commentaar te geven, al voegde hij daaraan toe, dat iedere verdere agressie de spanning in de wereld welhaast tot een toppunt zou voeren. Tegen de terugkeer van de koning |>E DEBATTEN over de opheffing van de wet op het regentschap in de verenigde Kamer en Senaat in België zijn gistermiddag voortge zet. Ook bij de gistermiddag gehouden discussie weken de C.V.P.-ver- tegenwoordigers niet van hun op de vorige bij eenkomsten aangenomen politiek af en zij bewaarden ook bij de felste aanvallen op koning Leopold een stoïcijns stilzwijgen. Van linkse zijde werden overigens weinig nieu we argumenten geuit en men is in het algemeen van oordeel, dat de de batten in de loop van de volgende week een einde zullen nemen. De belangstelling op de publieke tribune en ook op de diplomatieke tribune is reeds geringer dan bij de twee vorige vergaderingen. mogelijkheid verkeren de op hem rustende functies volgens grondwet telijke normen uit te oefenen". De volgende spreker Victor La- rock (soc.) gaf een opsomming van de grieven, die de socialistische par tij tegen de koning koestert. Spre kend over het geval Walter Baels, de zwager van koning Leopold, die zich wegens desertie voor de Gentse krijgsraad heeft te verantwoorden, merkt Larock op, dat dit een duide lijk beeld geeft van de mentaliteit, die op het kasteel te Laken heerste tijdens de Duitse bezetting. De toespraak van Larock was tot op dat ogenblik in betrekkelijke kalmte aangehoord. Een hevig tumult van linkse zijde gaat echter op, als hij spreekt over de hulp, welke col laborateurs, die na de bevrijding zijn veroordeeld, tijdens de bezetting zouden hebben genoten van het pa leis te Laeken. Victor Larock besloot zijn toespraak met de woorden: „De krachtproef van de C.V.P. betekent een oorlogsverklaring. Gij wenst het gegrom van woede niet te horen, dat cp het ogenblik in Wallonië en Brus sel valt te beluisteren. Wij zullen niet buigen voor het voldongen feit waarvoor u ons stelt". Deze verkla ring werd door alle linkse vertegen woordigers staande langdurig toege juicht. De socialistische fractieleider, Bo- hy, verklaarde onder meer, dat ko ning Leopold de grondwet heeft ge schonden door eerst in de kerk en daarna burgerlijk te huwen. De liberale volksvertegenwoordi ger Lefebre verklaarde, dat zijn partij tegen de opheffing van de wet op het regentschap zal stemmen. „De C.V.P. zal weliswaar een einde kun nen maken aan de practische onmo gelijkheid om te regeren, zo betoogde hij, doch nimmer aan de morele on mogelijkheid, want een vorst, die onder deze omstandigheden wordt teruggeroepen, zal steeds in de on- AANKOMST VAN DE NIEUWE NE DERLANDSE AMBASSADEUR IN OTTAWA. De nieuwe Neder'and- se ambassadeur in Canada, de ha-:r A. H. S. Lovink, is dezer dagen met ziin familie in de Canadese hoofd stad aangekomen Van rechts naar links: de 12-jarige Marinanne Lo vink; mevrouw Lovink met de 3-ja- rige Anton; de ambassadeur met de LV3 -jarige Jan en mej. W. van Oven, gouvernante der kinderen, na de aankomst aan het Union Station tc Ottawa. HONGAARSE MANOEUVRES. Intussen maakte radio-Belgrado in een nieuwsuitzending bekend, dat Hongarije manoeuvres houdt met (Russische) tanks langs de Joegosla vische grens waaraan werd toege voegd, dat 30-00 Hongaren uit het grensgebied zouden zijn geëvacueerd- In dezelfdt uitzending werd gewag gemaakt van berichten, dat Bulgaar se militairen gedurende „nachtelijke aanvallen" het vuur op Joego-Slavi sche grensposten geopend zouden hebben. Ook „Borba", het blad van de com munistische partij ln Joego-Slavië, maakt gewag van troepenbewegingen in Bulgarije. Gemotoriseerde eenheden, volledig uitgerust met „kanonnen tot medische outillage en ravitailleïingscolonnes toe," zo zegi het blad, zijn op weg naar de Joego-Slavische grens In dit verband wraakt „Borba" de „atmosfeer van onrust en oorlogs psychose, die gecamoufleerd door een perscampagne, onder de Bulgaren, Hongaren en Roemenen wordt aan gewakkerd" In Hongarije zou de staatspolitie „dorpen in het grensge bied tussen Donau en Tisza letterlijk belegerd en uitgebreide zuiveringen op touw gezet hebben", zo schrijft het blad. dat voortgaat: „Onder het mom van het scheppen van veiligheid wor den leden van de Joego-Slavische minderheid en voormalige deelne mers aan de Joego-Slavische bevrij- dingsstrijd gearresteerd; enkelen van hen worden berecht wegens anti- Hongaarse en anti-iRussische activi teit, terwijl het gros voorgoed in' Russische gevangenissen verdwijnt". Volgens het blad hebben deze „terro ristische maatregelen", die het leven voor de Joegoslaven in dit gebied „ondraaglijk" maken, het uitoefenen van druk op Joego-Slavië ten doel. Waar is de Volkspolizei Er komen steeds meer berichten binnen over grote afdelingen Oost- Duitse Volkspolitie, die plotseling uit de kazernes en opleidingscentra vertrekken „met onbekende bestem ming". Familieleden van de politie mannen kunnen niet meer schrijven, daar er geen nieuwe adressen be kend zijn gemaakt en men vreest, dat er afdelingen Volkspolizei naar Korea worden gestuurd of naar de grei'zen van Zuid-Slavië. Deze veronderstelling wordt ge steund door berichten, dat men de mannen, die gewoonlijk gekleed zijn in donkerblauwe uniformen, in de trein heeft zien stappen met een nieuwe uniform aan: groen-grijs en sterk herinnerend aan die van de voormalige Wehïmacht. Tenslotte zijn er nog berichten over het sterk oplopende aantal deserteurs uit de Volkspolizei. Per dag komen er tientallen in Westduitse grens- plaaisen aan. Velen zeggen, dat zij zijn weggelopen omdat zij bang wa ren naar „het front" te worden ge stuurd. De kans dat de mannen naar Korea worden gestuurd, acht men in het algemeen niet zo groot. De afstand naar het gevechtsterrein en de taal moeilijkheden zouden optreden van Duitse eenheden in het Verre Oosten onwaarschijn'ijk maken. Optreden op de Balkan daarentegen acht men zeer wel mogelijk Zo denkt ook de Ame rikaanse inlichtingendienst erover, die op het ogenblik probeert uit te zoeken, wat de bestemming is van de in het Feldgrau geklede afdelingen Volkspolizei. De hamsterkoorts, die na het uit breken van de vijandelijkheden in Korea in België is ontstaan, heeft zodanige vormen aangenomen, dat de minister van economische zaken, Gaston Eyskens. een streng optreden der regering tegen speculanten, die zich schuldig maken aan een onwet tige prijsopdrijving heeft moeten aankondigen. De minister heeft voorts in een bijeenkomst van im porteurs en producenten van levens middelen de verzekering gegeven, dat 's lands bevoorrading met levensmid delen ruim genoeg is om de huidige kooplust op te vangen. Er zijn, zo werd officieel verklaard, maatrege len getroffen om door verhoogde in voer en productie de winkels in vol doende mate te blijven bevoorraden. In de laatste weken hebben de aan kopen van goedkopere koffiesoorten, cacao, rijst, olie en andere houdbare levensmiddelen zodanige vormen aangenomen, dat schaarste begon op te treden, die bij verschillende arti- kelijn reeds met prijsopdrijving ge paard ging. De kooplust heeft zich ook weer spiegeld in de uitgifte van bankbil jetten door de Nationale Bank, wel ke in twee weken met drie milliard frank was opgelopen tot de record hoogte van 88 miliard. Uit een ver gelijking van de stijging van de bahkbiljettenomloop met die van het vorig jaar meent men te kunnen afleiden, dat het opgewonden publiek 700 millioen franks heeft uitgegeven voor extra-aankopen. DE ARK VAN NOë ZAL MOETEN WACHTEN Dr. A. J. Smith uit Greensboro, die een expeditie naar de berg Ararat zou ondernemen om daar te zoeken r.aar eventuele overblijfselen van Noë's ark, heeft van deze tocht af gezien. Vliegdekschip niet getroffen Te Sant Francisco werden gisteren berichten opgevangen, dat het Ame rikaanse vliegkampschip „Valley Forge" door een onderzeeboot in de Koreaanse wateren tot zinken zou zijn gebracht. Dit 27.000 ton metende vaartuig van de Essex-klasse, is het vlagge- schip van de zevende vloot en heeft 2.900 manschappen en officieren aan boord en het vervoerd een escadrille straalvliegtuigen. Bij het begin der Koreaanse campagne werd het uit Goeam naar het Noorden gezonden. De ondergang van dit schip zou dus een ramp zijn geweest voor de Amerikaanse marine. Gelukkig schijnen de berichten on juist te zijn geweest. Een woordvoerder van de Ameri kaanse vloot te Washington heeft nl. verklaard, dat men na ontvangst van deze berichten nog contact gehad heeft met het.schip. De woordvoer der was gemachtigd te verklaren, dat het schip niet tot zinken was ge bracht of op enigerlei andere wijze schade had opgelopen. „Ik ging zijn positie en koers hedennacht 1 uur na en op dat tijdstip wist ik, waarheen het koerste en dat het niet zonk", RAKETPROJECTIEL GING 80 KJVI. DE LUCHT IN. Technici van het Amerikaanse le ger hebben met goed resultaat het eerste geheel in Amerika tmtworpen en gebouwde supersonische raket- projectiel afgeschoten. Het projec tiel, „Ordcit" genaamd, bereikte een hoogte van 80 km. boven de proefter- reinen in New Mexico. Ook N. Molukken in opstand? SULTANS GEARRESTEERD De opstand op Ambon heeft zich volgens in Djakarta binnengekomen berichten uitgebreid tot de Noord- Molukken. De sultans van Ternate en Batjan zouden zijn gearresteerd, zo meldt Ass. Press. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie zei, dat hij de be richten niet kon bevestigen of ont kennen, voordat hij contact had ge kregen met het Oostindonesische le gerhoofdkwartier in Makassar, het geen een dag zou duren. Volgens inofficiële woordvoerders zouden ook op Tidore moeilijkheden zijn ontstaan. Uit de elkaar tegensprekende be richten kan niet worden opgemaakt, of de sultans door de politie zijn ge arresteerd om te voorkomen, dat zij de Ambonnezen zullen helpen of dat zij zich in handen bevinden van hen, die contact onderhouden met Ambon. Op het ministerie van Defensie te Djakarta deelde men mede, dat de militaire operatie tegen Ambon is uitgesteld, in afwachting van de re sultaten van de derde vredesmissie, die naar het eiland zal worden ge zonden. De eerste twee, in Mei, slaag den niet, doch er zal binnenkort een derde particuliere delegatie van Dja karta naar Ambon vertrekken. Deze zal -nogmaals een poging doen om een vreedzame schikking te treffen. Enkele leden van de delegatie heb ben echter verklaard, niet hoopvol te zijn over de uitslag, ofschoon Am- boina meegedeeld heeft, dat de dele gatie zal worden ontvangen. Naar de Kathpress te Wenen eerst thans van zijn correspondent in Bra tislava verneemt, zijn alle manne lijke inwoners van de dorpen Nizni en Vysna Sumava in het Noordelijke gedeelte van Slowakije in de nacht van 9 op 10 Juni door de rode politie gearresteerd en gevankelijk wegge voerd. Geen van hen is tot op heden teruggekeerd. Een gedeelte van de mannen bevindt zich in Poprad. Waar de andere mannen gevangen v/orden gehouden is niet bekend. Deze massa-arrestatie is een re presaillemaatregel voor het feit, dat de inwoners van de dorpen hun pas toor voor arrestatie hebben behoed. In de ochtend van 9 Juni kwam een aantal politiebeambten bij de pasto rie teneinde de pastoor van de beide dorpen te arresteren. Het volk stroomde echter samen en wist de politie onverrichterzake te doen af trekken. Niet door ongeregelde pogingen, maar door volharding bereikt men zijn doel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1