S)e £eid^(Sowfca/nt Slag aan de Koem, 2de Marne-slag Wil Moskou een accoord VOOR 18-JARIGEN AMERIKAANSE TERUGTOCHT OP TAEDJON Toestand zeer ernstig Moskou bereid tot accoord? Amerikaanse superforten naar Engeland GEVOELIGE PLEKKEN Pacific-pact gewenst Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 12 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12026 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 "WOOR de jonge mannen van 18 jaar en voor de jonge vrouwen „van duizend weken" is er iets bizon- o.ers op til. Dat bizondere is uitslui tend en alleen bestemd voor 18-ja rigen en wij bevroeden, dat me nige jongeman of jongedame, die deze gelukkige leeftijd even is ge passeerd, wensen zou één of twee jaren „terug te gaan op de afgelegde levensbaan" Hetgeen voor de jon geren van 18 jaar wordt voorbereid, is juist datgene, waar vele jongelui in onze dagen in hun hart om verle gen zitten. In September zal in alle parochies van het gehele bisdom Haarlem een cursus geopend worden in geloofs verdieping en geloofskennis. Deze cursus omvat 25 avonden, één avond per week, toegankelijk voor alle jon gelui, hij of zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en dus op de springplank staan om het volle leven in te duiken. Ach, wij verraden geen geheim met de mededeling, dat het met de ge loofskennis over 't algemeen droevig is gesteld en dat nog wel in een tijd, waarover Douglas Hyde, eens hoofd redacteur van het communistische dagblad ..Daily Worker", na zijn be kering schrijft: „Er bestaat grote behoefte aan goed onderrichte Christenen, mannen en vrouwen, die hun ge loof kennen als de communisten het hunne. Het is op het ogen blik niet genoeg om alleen maar het geloof te bezitten. We moe ten het ook kennen zoals iedere Christen, die zijn mening zegt in de fabriek of op de markt al gauw ontdekt." Reeds lang, te lang werd de be hoefte gevoeld, de jongelui meer ge loofskennis en wat belangrijker is meer geloofs-inzicht mee te geven, dan zij op de „lering" hadden opge vangen en waarvan dan het een en anders nog zo-zo was blijven hangen. Terwijl de jeugd lichamelijk volwas sen werd. bleef zij dikwijls geestelijk in de kinderschoenen staan. Hun in zicht in het voor hun levensgeluk allervoornaamste bleef vaak onbe holpen met treurige gevolgen als geloofsverslapping, -verzwakking en -afval. De rijpende jeugd van tegenwoor dig. welke zoekend een samenleving binnengaat, die donker is als het woud. waarin Dante bij de aanvang van zijn ..Goddelijke Comedie" ver dwaalde. heeft gelukkig ook in zich zélf veel sterker de behoefte, de rechte weg door dit duistere woud te volgen en de zon-overgoten weide midden inhet sombere bos te vin den. Op die open plek ontspringt een kristalheldere Bron en al wie drinkt aan die Bron zal zijn dorst naar de kern van het leven gelest en zich ver kwikt en gesterkt voelen. Daarheen de weg te wijzen is het doel van de cursus. De opzet is zo danig. dat daarbij alles afgelegd zal zijn, v/at ..des kinds" is: wat aan schoolbanken of lering herinnert, en evenmin zal ook maar enige band gelegd worden met een bepaalde^ or ganisatie of congregatie. Iedere jon geman en jongevrouw van 18 jaar kan eraan deelnemen, kan er zijn gedachten uiten en van gedachten wisselen, niet. op de eerste plaats om een weerbare apologeet te wor den. doch ook met zichzelf in het reine te komen over de kern van het leven en van het waïe levensgeluk. Want wie d.t levensgeluk, wie de lichte plek in het donkere woud heeft gevonden zal woordeloos in staat zijn de talloze zoekers, en dor stenden er op zijn beurt veilig heen te leiden omdat dn lichtglans van dit geluk hem zal blijven omstralen in voor- en tegenspopd en in zijn gehele handel en wandel. UeifritteJtde yeuecfiten <zijn gaande •"TACHTIG NOORD-KOREAANSE TANKS, gevolgd door 75.000 man communistische infanterie hebben de Amerikaanse verdediger op het Westelijke front in Korea vrijwel teruggeworpen op hun voornaamste defensie-linie, de Koem-rivier, die binnen een afstand van vijftien kilo meter van Taejon, de voorlopige Zuid-Koreaanse hoofdstad stroomt. In felle gevechten gingen tien Amerikaanse Pershingtanks (46 ton) verloren, twee andere moesten achter de linies terugtrekken. Het goede vliegweer bracht een vloot van 300 vliegtuigen in de lucht, die grote vernietigin gen aanrichtte onder vijandelijke troepen en materieel. De slag bij de Koem zal zich ontplooien tot een tweede slag aan de Marne. De afloop zal beslissen over bet lot van het belangrijke strategi sche steunpunt Taejon, aldus A.F.P. Tevens bedreigen twee andere com munistische colonnes Taejon uit de midden-sector, waar de Zuid-Ko- reanen zich verdedigen. De activiteit aan de Oostkust leeft ook weer op. Grondstijdkrachten van andere leden der Verenigde Naties zullen zich bij de Amerikaanse troepen voegen. Hun aanbiedingen zijn aanvaard, heeft generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke Ameri kaanse' stafchefs, volgens de voorzitter van de Senaatscommissie voor de gewapende diensten, Millard Tydings, medegedeeld, na afloop van een ge heime vergadering. LUCHTAANVAL IN NOORD-KO- REA. Een luchtfoto van de spoor bruggen te Pyongyang aan de West kust van Noord-Korea op het mo ment, dat zij getroffen worden door projectielen uit raket- en duikbom menwerpers van de vliegdekschepen der gecombineerde Brits-Amerikaan se vloot. Bradley ha£ in de commissiever gadering vermaard, dat de toestand zeer ernstig was en dat de Ameri kaanse troepen een uiterst moeilijke taak hebben. Tydings weigerde te ontkennen of te bevestigen of Chi nese nationalisten, wier aanbod on langs door Washington werd afge wimpeld omdat aanvaarden zou neer komen op een uitnodiging aan de Chinese communisten om zich in de strijd te mengen, troepen zouden mogen zenden. De senator zeide, dat een grootse tegenaanval niet op handen was, om dat het nog niet mogelijk was een grote troepenmacht in Korea samen te brengen. Bovendien moest men op een vijftal andere „gevoelige plek ken" letten, waar vijandelijkheden kunnen uitbreken. Hij wees er op, dat de Amerikanen er verstandig aan zouden doen zich bereid te tonen tot het brengen van offers en de Ko reaanse kwestie niet te beschouwen als een tot Korea beperkte aangele genheid. Het Amerikaanse hoofdkwartier te velde liet weten, dat de communisti sche overmacht over het gehele front de verdedigers dwingt zich terug te trekken op van te voren gereedge maakte stellingen. De Noord-Korea- nen verbijsteren onze soldaten met een geraffineerde infiltratietactiek, aldus een woordvoerder. „Zij ver mommen zich als burgers .verstoppen hun wapens en sluipen 's nachts ach ter onze linies". Oorlogscorrespondenten beschrij ven hoe tanks met ongewone brede rupsbanden dwars door de rijstvelden gisteren opdoken uit de mist. De ver dedigers stelde zich wanhopig te weer, maar de overmacht aan tanks en manschappen was verpletterend. Het doeltreffendste wapen tegen de tanks van Russische makelij zijn de raketten van de luchtmacht. Het anti- tankgeschut van de communisten is beter dan het Amerikaanse. De Ame rikaanse tanks bleken tegen hun snelvuur niet bestand en kunnen zich met hun smalle rupsbanden geen weg door de rijstvelden banen. TANYANG HEROVERD? Volgens sommige berichten hebben de Zuid-Koreanen het belangrijke wge- en spoorwegknooppunt Ta- nyang, dat enkele dagen geleden door de Noordelijken werd bezet, heroverd. De Zuid-Koreaanse troe pen hebben Tsjoendjoe in bezit, een voor de verbindingen belangrijke stad. Voorts wordt vandaag nog van het Zuid-Koreaanse front gemeld, dat Noord-Koreaanse aanvallen de ver moeide Amerikaanse achterhoede op nieuw gedwongen hebben zich in de richting van Taedjan terug te trek ken en de stad Tsjotsjiwon te ontrui men. ACHTTIEN AMERIKANEN VERMOORD GEVONDEN. Achttien Amerikaanse soldaten zijn thans gevonden met de handen op de rug gebonden en met een schot rdoor het hoofd, in gebied dat de Amerikanen op de communisten in Korea heroverden. Generaal Mac- Arthur heeft de Noord-Koreanen ge waarschuwd, dat degenen, die zich aan wreedheden schuldig maken, ge straft zullen worden. Hij heeft de waarnemers der Ver enigde Naties opdracht gegeven er op toe te zien, dat de regels van het in ternationale Rode Kruis voor de oor logvoering worden nageleefd. Het Zuid-Koreaanse opperbevel heeft zijn troepen overeenkomstig deze order geïnstrueerd. Uit Tokio meldt Ass. Press, dat aan het Koreaanse front twee Amerikaan se correspondenten zijn gesneuveld. Men neemt aan, dat het Ray Ri chards van de Hearst-bladen en kor poraal Ernie Peeler van de „Tokyo Stars and Stripes" zijn. Dezen wor den sedert Zondag vermist. Het be richt is afkomstig van het Ameri kaanse hoofdkwartier te velde. NIEUWE HULP WORDT GEREQUIREERD. Amerika is druk bezig met het verschepen van manschappen en ma teriaal naar Zuid-Korea. Langs de Westkust van de Stille Oceaan wor den manschappen en wapens op de schepen gebracht, mariniers en pilo ten verplaatsen zich en op de fabrie ken begint men voorradige vliegtui gen te voorschijn te halen. vloot stelt twee hulpvlieg- kampschepen weer in dienst voor het vervoer van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal naar de gevechts zone. Men overv/eegt verschillende andere schepen voor hetzelfde doel weer in dienst te stellen. „General Gordon" vertrekt Woensdag uit San Francisco met 1.350 man vervangingstroepen voor het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Onverwachts zijn ongeveer 300 mariniers naar San Diego gezon den om zich bij de eerste vlootdivi- sie aan te sluiten, die binnenkort naar Japan vertrekt. COMMUNIQUé VAN MACARTHUR. De volledige tekst van het Woens dag door het hoofdkwartier van ge neraal MacArthur te Tokio uitgege ven communiqué luidt: „De Noord- Koreaanse troepen zijn in het gebied rondom Tsjonan acht a tien kilome ter en in de centrale frontsector acht tot vijftien kilometer gevorderd. De Amerikaanse troepen zijn terug ge trokken op nieuwe stellingen aan de Zuidelijke oever van de Koem-rivier. De Noord-Koreaanse troepen, die zich overdag niet konden reorganise ren, hebben dit nu 's nachts gedaan. De stootkracht van de vijand is, sinds het oversteken van de Han, niet ver minderd. De Noord-Koreaanse troe pen zijn nog in staat druk op de frontlinie uit te oefenen en omtrek kende bewegingen uit te voeren. De achtste Zuid-Koreaanse divisie, die is opgesteld op de rechterflank van de door de Zuidelijken bezet ge houden linie, heeft de stad Tanjang aangevallen en weten te veroveren. Er verschijnen weer vijandelijke vliegtuigen boven de Noord-Koreaan se vliegvelden; zij opereren echter neit in grote getale, doch gebruiken kleine, verspreid liggende bases. De vijftiende Noord-Koreaanse di visie, die in het gebied rondom Tsjoengjoe op het strijdtoneel is ver schenen, is klaarblijkelijk in het uiterste Noorden van Noord-Korea samengetrokken en opgeleid. Gemeid wordt, dat in haar verband een groot aantal Koreanen strijden, die kort geleden nog met de Chinese commu nistische strijdkrachten in Mandsjoe- rije vochten. Een aan de Oostkust gestationneer- de Zuid-Koreaanse eenheid heeft Jongdok (waar in het begin van de oorlog Noord-Koreaanse landingen werden uitgevoerd) omtrokken en amigevallen. In dit gebied schijnen zich niet veel Noord-Koreaanse strijdkrachten te bevinden". NOORD-KOREAANSE TANG BEWEGING. De kronkelende Koemrivier is de laatste natuurlijke hindernis voor de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taedjon. Gelijktijdig met het nieuws van de terugtocht der Amerikaanse troe pen op nieuwe stellingen aan de Zui delijke oever van de Koemrivier werden te San Francisco berichten ontvangen, welke erop wijzen dat de Nóord-Koreanen vermoedelijk be zig zijn een tangbeweging uit te voe ren, met Taedjon als het doelwit van de beide armen. e ene „arm" bestaat uit een Noord-Koreaanse stoot langs de weg, die van Tsjotsjiwon, veertig kilome ter ten Noorden van Taedjon, in Zui delijke richting leidt. Tjotsjiwon is Woensdagochtend door de Ameri kaanse troepen ontruimd. De andere „arm" van deze tang beweging schijnt te bestaan uit een Noord-Koreaanse stoot in de richting van Kongdjoe, aan de Zuidelijke oever van de Koemrivier, dat onge veer veertig kilometer Noord-West ten Westen van Taedjon is gelegen. De beide wegen, waarlangs de Noord- Koreanen pogen door te stoten, ko men te Joeson, op enige kilometers buiten Taedjon, samen; zij lopen door valleien, die aan weerszijden over een afstand van drie honderd meter door heuvels zijn omgeven. In de jongste frontberichten wordt medegedeeld dat de Amerikaanse troepen te Kongjoe steeds stand hou den. De Noord-Koreaanse radio-om roep zwijgt over het verloop van de strijd aan deze frontsector. WORDT OOK TAEDJON ONTRUIMD? Volgens te Tokio ontvangen berich ten hebben de Amerikanen reeds de eerste voorbereidende maatregelen getroffen om Taedjon, hun hoofd kwartier te velde en de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, te ontrui men, „voor het geval versterkingen te laat en of te weinig in deze front sector zouden aankomen". De Amerikaanse terugtocht over de Koem was het logische gevolg van een met overweldigende overmacht ingezette Noord-Koreaanse aanval. Reusachtige Noord-Koreaanse ge vechtswagens van. veertig en zestig ton openden de aanval. Zij werden gevolgd door de infanterie, die in achtereenvolgende golven aanviel. De Noord-Koreaanse tanks ver schenen a.h.w. „aan dfe lopende band" op het slagveld. De meeste granaten ketsten .zonder schade te hebben aangericht, op de dikke pant serplaten af. Verslaggevers, die de frontlinie in West-Korea hebben bezocht, ver klaarden, dat de Amerikaanse troe pen tegenover een „overweldigende overmacht" stonden. Zij waren van mening, dat slechts het feit, dat Ame rikaanse en Australische vliegtuigen, die telkens weer vanaf geringe hoog te vernietigende aanvallen op de Noord-Koreaanse bevoorradingslinies en de aan het fiymt ingezette Noorde lijke eenheden' uitvoerden, hebben verhinderd, dat de Amerikaanse in fanterie hals over kop moest terug trekken. VLISSINGEN AAN RAMP ONT SNAPT. Ruim 200 kisten spring stof werden in een schuilkelder, vlak achter de kantoren der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ont dekt. Deze vondst bewijst, dat de Duitsers de bedoeling hadden het ge hele bedrijf van „De Schelde" te vernietigen, welk plan waarschijn lijk door de verrassende landing der geallieerde commando's op 1 Oef. 1944 in Vlissingen verhinderd werd Personeel van de opruimingsdienst bezig met het verwijderen van de springstof. In ruil voor zetel in Veiligheidsraad Men meent te Lake Success te we ten, dat de Russische regering het voornemen zou hebben een „over eenkomst" voor te stellen in zake de oorlog in Korea en dat communis tisch China bij de onderhandelingen de voornaamste factor zal zijn. Inderdaad zouden sommige diplo maten van oordeel zijn, dat de Rus sische regering bereid is, haar in vloed te doen gelden om de aanval van de Noord-Koreanen te doen op houden, in ruil voor een zetel in de V.N. voor communistisch China. Deze mening schijnt door twee nieuwe feiten te worden bevestigd: 1) De bevestiging van het uitstel van het vertrek van Malik, de leider van de Russische delegatie bij de V.N., die naar Rusland zou gaan om vacantie te nemen. 2) Een nieuw onderhoud tussen sir David Kelly, ambassadeur van Groot- Brittannië te Moskou, en Gromyko, plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken van de Sowjet-Unie. Het lijkt waarschijnlijk, dat Malik opdracht heeft gekregen op zijn post te blijven voor het geval, dat de on derhandelingen te Moskou tot een overeenkomst inzake Korea en wel licht inzake China zouden leiden. In sommige kringen van de V.N. is men van oordeel, dat in dit geval de weg zou zijn geopend voor de toe kenning van een zetel aan de Chi nese communistische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, terwijl de Rus sische afvaardiging weer aan de werkzaamheden van de V.N. zou deelnemen en ogenschijnlijk de ver standhouding onder de Verenigde Naties zou zijn hersteld. riINNEN ENKELE DAGEN zal de sterkte der Amerikaanse luchtmacht in Groot-Brittannië het getal van 200 vliegtuigen hebben o verschre- aen. Twee vliegvelden in Suffolk en Kent zijn reeds door de USAF over genomen, waardoor het totaal aantal Amerikaanse bases in Engeland tot vier is gestegen. Op het ogenblik zijn ongeveer veertig middelzware bom menwerpers van het B-29-type in het Verenigd Koninkrijk gestation- neerd. Binnen het kader van het Atlantisch Pact Het plotselinge besluit van het .Amerikaanse opperbevel om 100 su perforten van het nieuwste type (B- 50), alsmede 75 straaljagers (Thun- derjet F-84) op korte termijn naar Engeland te zenden, behoeft geen on gerustheid te verwekken, zo werd te bevoegder plaatse medegedeeld De maatregel, die binnen het raam werk der Atlantische verdediging werd genomen, zat reeds lang in de pen en krijgt alleen een enigszins bijzondere betekenis door de kenne lijke haast waarmee zij is afgekon digd. Sinds Juli 1948 gebruikt het stra tegische luchtcommando (Strategie Air Command) der Amerikaanse luchtmacht twee vliegvelden in En geland voor trainingsdoeleinden. Het SAC, dat in 1946 voor lange-afstands- vluchten werd opgericht, bezit het modernste materiaal en de nieuwste wapenen, waaronder de atoombom Behalve in Engeland, waar zijn groe pen en eskaders elke drie maanden door nieuwe eenheden worden afge lost, heeft het SAC o.m. vooruitge schoven posten in West-Duitsland, Alaska, de Stille Oceaan en Labra dor. In Londense politieke kringen heeft men het Amerikaanse besluit met vreugde begroet. De plotselinge aanzienlijke uitbreiding van de Amerikaanse luchtmacht in West- Europa toont volgens waarnemers duidelijk aan, dat het Koreaanse con flict de aandacht van de V. S. voor het Westen niet heeft verslapt. WANHOPIG IS de situatie op Ko- rea niet, maar toch wel zeer ernstig, verklaarde gisteren een Ame rikaanse senator na een besloten zit ting van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, waarin generaal Brad ley inlichtingen had verschaft. En hoe ernstig de situatie daar wel is, bewij zen vandaag weer de telegrammen van het oorlogsfront. De Amerikanen zijn teruggedrongen tot aan de rivier Koem, waar naar alle waar- 0 schijnlijkheid de beslissende slag zal worden geleverd. Allerlei oorzaken hebben tot deze onbevredigende uitslag geleid: de moeilijkheid om een-twee-drie een expeditieleger uit de grond te stam pen en naar het ver verwijderde Korea te zenden, de ontoegankelijk heid der Koreaanse wegen, de slechte toestand der vliegvelden op dit Azia tische schiereiland, het klimaat enz. Maar de voornaamste oorzaken zijn bovendien: de zorgeloosheid, waar mee men de alarmerende berichten van de Zuid-Koreanen over de aan- valsvoorbereidingen in de wind heeft geslagen, en het onderschatten van de communistische aanvalskradhten. Hebben wij trouwens allen niet de ernst der situatie onderschat? Heb ben ook wij niet gedacht, dat de Amerikanen het wel klaar zouden spelen met die half wilde Noord- Koreanen en dat zij alleen door hun verschijning op het oorlogsterrein er wel de schrik in zouden brengen? Wij moeten de kracht van Moskou niet onderschatten, doch aan de an dere kant ook het hoofd koel houden en het gevaar niet in een soort van paniekstemming overschatten. De tegenslag op Korea is een heil zame klap geweest, welke de van nature wat zorgeloze Amerikanen klaar wakker heeft gemaakt. Er zijn tekenen, welke er op wijzen, dat zij niet alleen de ernst van de toestand inzien, maar ook stevig van plan zijn de geëigende afweermaatregelen te nemen. Senator Tydings heeft ge zegd, dat de militaire en andere autoriteiten in Washington zorgvul- dig vijf of zes andere „gevoelige plaatsen" in het ooig houden, waar 1 het mogelijk tot een uitbarsting zou kunnen komen. Deze gevoelige plek ken behoeven niet alleen in het Ver re Oosten te liggen. Het zou best mo gelijk kunnen zijn, dat bijv. Joego slavië weldra ook zo'n plek zou blij ken te zijn. Wellicht is het stationneren van een paar honderd Amerikaanse su perforten in Engeland een voorzorgs maatregel met het oog op eventuele zwarigheden daar in Oost-Europa. Naar het heet, is deze maatregel ge nomen in het kader van het Atlan tisch Pact, maar past het niet geheel in het kader van dat Pact, als er af-| v eermaatregelen worden genomen* tegen gevaren, welke strikt genomen even over de grenzen van het te 'be schermen gebied liggen? Generaal de Gaulle, die van grote woorden houdt, heeft gezegd, dat Europa in doodsgevaar verkeert. La ten wij niet zulke grote woorden ge bruiken, maar het minste, dat wij kunnen doen is: de ogen open hou den, eensgezind zijn en bereid tot het stellen van daden, zodra het nodig mocht zijn. STAKING IN BELGIë AFGELAST. De arbeidt»s in Wallonië en enkele plaatsen in Vlaanderen hadden beslo ten Woensdag een staking van 24 u. te beginnen als protest tegen de te rugkeer van koning Leopold. Het Al gemeen Belgisch Vakverbond deelt thans mede, dat deze staking afge last is, „daar de arbeiders geen voor standers waren van een beperkte staking". We' werd besloten een al gemene staking af te kindigen op het ogenblik dat „de Koning het bewijs zal hebben geleverd, dat hij de waarschuwingen in de wind wil slaan De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaans Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met algemene stemmen een voorstel aan genomen, om voor het Verre Oosten een verdedigingspact in het leven te roepen. Het verdrag zal in de geest van het Atlantisch Pact worden op gesteld. Verder werd met algemene stem men het wetsontwerp voor militaire steun van één milliard, *twcc honderd en twintig ipillioen dollar goedge keurd. Wees voorzichtig zelfs als gij vol komen zeker zijt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1