Laura-Donderdag begon somber, doch eindigde zonnig! 5letde CLtpAenae 3lyuUeC-uietdaagö& &e fieet QaatetacvcA tegt ötiafiA zign functie neet T*T*=wi/dews beweiden zich woow SPANJAARDEN WEER ABSENT Dames Brough en Dupont in eindstrijd VRIJDAG 7 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD PAGINA 2 Wapperende vlaggen bij het IJsclub gebouw zwaaien de deelnemers een „goede reis" toe, wanneer zij 'smorgens in de vroegte verrtekken. De ploeg gemeente-werklieden van Alphen aan de start. ((Foto's „De Leidse Courant"). (Van onze „fietsende redacteur"). 1 mee!" Demonstratief kwakte ze haar fiets tegen een hek en ging met een boos gezicht op een tuinstoel zitten van „De Hommel". Vriendinnen probeerden met eau de cologne de de situatie te redden, maar zelfs voor een kleffe bonbon, weigerde deze jeugdige Laura-rijdster haar standpunt te wijzigen. Bevriende heren deden nog een duit in het zakje, maar eveneens zonder succes. De jongedame was en bleef koppig. Waar om? Omstandig gaf ze tekst en uitleg. „Ik ben voor m'n plezier uit en heb geen zin om me dood te trappen". Dit allemaal naar aanleiding van de start op Donderdagmorgen. De lucht zag grauw en iedere Laura- rijder verwachtte een flink pak regen, uitgerekend precies op de lang ste en zwaarste route (142 km.) Daarom werd er 's morgens om zeven uur al een flinke vaart ingezet. Zó snel, dat de meeste deelnemers al om kwart vóór tien bij „De Hommel" (Utrecht) arriveerden. Dat beteken de een snelheid van bijna 20 km. per uur, over een smal fietspad, waarop men telkens moest remmen voor tegenliggers. Vandaar dat die juffrouw zo boos was. De snelheid was boven haar krachten gegaan! We hebben bij zo'n eetgelegenheid zelfs de Rotterdamse politie-agenten uit de band zien springen! Terwijl de mannen onder een kersenboom ble ven staan, klom de wachtmeester er in en schudde, alsof z'n leven er van afhing. En die agenten maar kersen vangen! Goedkoper kon het niet.... 3lee.ite£if&e intocM Nu het einde nadert, richt al ler aandacht zich op de feeste lijke intocht van Vrijdagmiddag, waarop de rijders zich bij voor baat al verheugen. Het zal er aan bloemen niet ontbreken. We vernamen al, dat op de Motoren- fabriek Boot drie grote kransen klaar liggen. Een voor de Laura- bruid, mevr. Lenting, uit Wou- brugge (40 jaar getrouwd). Een voor de oudste deelnemer (73 jaar). En een voor „Opa" Berkouwer. Wat ons verder nog te wachten staat, blijft geheim. Maar dat de. Alphenaren weer in dikke, drommen langs de straten zullen staan, als tegen vier uur de deelnemers in één rij uit Bo degraven voor de laatste maal Alphen zullen binnenrijden, staat voor ons vast. Dat is tradi tie geworden! Het einde komt al in zicht Maar toen het middag was en de zon heerlijk scheen, zagen we haar weer rijden; uitbundig vrolijk zong ze van de „Appeltjes van Oranje"! En met dit voorval is de hele stem ming van Donderdag getekend. In derdaad, het ging 's morgens de meesten te hard, maar bijna ieder een klampte zich vast aan een ste vige groep, meestal getrokken door politiemannen uit Zaandam, Den Haag, Rotterdam of Amsterdam. Want met het uur werd de lucht dreigender en telkens vielen een paar regendruppels, als onheilspel lende Voorboden. We dachten reeds aan een herhaling van het vorig j aai en twee jaar geleden, toen beide ke ren tegen felle storm in stromende regen gereden moest worden. „Do denritten" waren het; de oude rij ders praten er nu nog over en zul len eenmaal grootvader geworden het verhaal zeker aan hun klein kinderen vertellen. Hoe trots ze er dus op zijn, naar een herhaling verlangde niemand. En daarom beheerste ons slechts één gedachte vooruit! Zo snel mogelijk. Hoe eerder we in Alphen terug zijn, hoe minder kans we hebben op een nat pak. Prachtige middag. Maar ziet, nauwelijks had het mid daguur geslagen uit de kerktorens, die we voorbijvlogen, of de zon brak door het wolkendek. Het werd een prachtige middag en een schitteren de rit. Onmiddellijk werd het tempo verlaagd. De deelnemers waren inmiddels via Bilthoven naar Baarn gereden, langs het Paleis Soestdijk. Velen wachtten nog enige tijd, in de hoop een glimp te zien van de koninklijke familie, maar behalve de statig op en neer lopende wacht, was er geen levend wezen te bespeuren. De derde dag staat bekend als de mooiste route, lang de pracshtige vil la's en parken van Baarn. Steeds warmer werd de zon, steeds mooier de omgeving, die we doorf ietsten. De wind, die 's morgens vroeg al opge stoken was, wakkerde gelukkig niet aan, ook niet, nadat de rijders Hil versum gepasseerd hadden en met nog 60 km. voor de boeg recht tegen wind in naar Alphen fietsten. Eerste zonnige dag. Niet te verwonderen, dat de stem ming er in bleef! Op zulk prachtig weer had niemand durven rekenen; het was de eerste zonnige dag van deze Vierdaagse. Toch voelden de rij ders, dat zij al twee dagen achter zich hadden; het tempo lag 's mid dags aanmerkelijk lager dan anders en het was pas tussen vier en vijf uur, toen de grootste groepen in Al phen arriveerden. Nu hadden de meesten onderweg nogal enig oponthoud gezocht. Het is laat ons eerlijk zijn trouwens moeilijk om alsmaar door te fietsen, als overal lokkende bordjes aan bo men en hekken hangen „Kersen eten". Men kon dan ook in menige boomgaard de Laura-rijders ontdek ken, zittend op een beschaduwd plekje in het gras. „Opa" weer fit. Hinderlijke gevolgen schijnt „Opa'" niet gehad te hebben van zijn aanrijding op Woensdag. Hij reed weer dapper mee en deed niet onder voor welke jonge kerel dan ook. Z'n witte shirt was weer keurig gewassen. Ja, daar had „Opa" een rijdster voor aangeklampt, die hem wel wilde helpen, maar vreesde, dat het shirt Donderdagmorgen niet tij dig droog zou zijn. ..Dat geeft niet", zei „Opa" .„Ik trek het wel nat aan: dat hemd waait wel droog. En als 't regent, wordt-ie toch weer nat". Gelukkig maar, dat er geen ama teurs-bepalingen bestaan voor Laura- rijders en dat er nog niet zoiets is als een Kon. Ned. Vierdaagse-rijders Bond. Want dan zou „Opa" geen amateur meer zijn, maar prof. Om dat hij reclame maakt op de achter kant van z'n shirt, vor een Goudse zaak. Lou Bandy op bezoek. En nu wij dit schrijven» zitten de rijders thuis bij hun „Laura-pleeg- ouders" of amuseren zich in de grote tent op het IJsclubgebouw, waar Lou Bandy optreedt. Met oude en nieuwe liedjes, afgewisseld met conferences, houdt hij een 1200 koppig publiek gezellig bezig op deze laatste avond. Fantastisch goed was de stemming! Vooral bii het succeslied „O. Alphen aan den Rijn". Straks het afscheid. De laatste avond al? Ja, Vrijdag middag na aankomst in Alphen, ver trekken de meeste deelnemers al naar huis, zodat de grote Laura-fa- milie dan weer uit elkaar is. Maar vóór het afscheid hopen we eerst toch nog een gezellige tocht te hebben. Op de laatste dag (Vrijdag) is de rit maar 168 km. lang, een peu leschilletjes voor de rijders die al bij na 400 km. achter de rug hebben. Zo'n laatste dag levert natuurlijk geen uitvaller meer op. In het zicht van de haven stranden de deelne mers niet; anderen zouden hen kost wat kost helpen, of goed aan te ko men en de medaille te verdienen. Het is deze draafspeld, die de rij ders lachend over iedere moeilijk heid heen helpt op de laatste dag. Wanneer u dit Vrijdagmiddag leest, is de tocht waarschijnlijk al ten ein de en zitten de deelnemers in de grote tent het afscheid te vieren. Dan zal ieder de beloning krijgen voor z'n geleverd prestatie. We willen niet overdrijven; het is niet iets geweldigs, om 500 km. te fietsen in vier dagen. En er zijn legio mensen, die onopvallend dui zendmaal meer presteren op ander gebied en er nooit voor geëerd wor den. Maar toch mogen de rijders de draagspel als een onderscheiding zien. Als een bewijs dat zij weten door te zetten, ook al is het soms moeilijk, en dat zij lichamelijk zó fit zijn, dat zij een dergelijke afstand in goede conditie kunnen afleggen. Met het verstrijken van de Laura- dagen worden de geruchten sterker, dat de heer H. E. A. Gastelaars, „geestelijk vader" van de Laura' ini tiatief-nemer, organisator, motor en secretaris, dit jaar voor het laatst in functie is. Na drie jaar meen hij, dat Z'n idee ver genoeg doorgedrongen is, om geconsolideerd te worden. Ver schillende interne omstandigheden hebben hem mede tot dit besluit ge bracht. Onnodig te zeggen, dat alle Laura- rijders de heer Gastelaars node zien verdwijnen. Hij is zo'n vertrouwde figuur geworden, die, altijd vriende lijk, behulpzaam en bescheiden, de deelnemers van dienst is. We hadden gehoopt deze initiatief-nemer nog vele jaren in ons midden te mogen hebben. Het schijnt niet zo te zullen zijn. We moeten het besluit van de heèr Gastelaars hoe ongaarne ook eerbiedigen. Maar we willen niet nalaten wetend de spreekbuis te In Baarn stond een geheime controle-post opgesteld. De heer en mevr. van Wijk knippen de kaarten der deelnemers, die popelen van ongeduld, om hun reeds gepasseerde makkers weer in te halen. zijn van alle deelnemers er op aan te dringen bij daartoe bevoegden, alle pogingen in het werk te stellen dit besluit ongedaan te maken. Met de heer Gastelaars zou de Laura een elementair cachet verlie zen. Zowel voor de deelnemers als De Henley Regatta kans op Ned. successen In de series van de Diamond Sculls tijdens de Henley Royal Regatta te Henley on Thames won de Neder landse student aan het Trinity-col- iege te Dublin, van Mesdag, van de Engelsman Pinches. Van Mesdag won zijn serie in 8 min, 58 sec. In de series van de Diamond Sculls heeft onze landgenoot Neumeier ge makkelijk van de Engelsman Lutz gewonnen in de tijd van 9 minuten 3 seconden. In de demifinales zal Neumeier uitkomen tegen van Mes dag. Njord uit Leiden roeide zijn serie voor de Grand, Challenge Cup alleen, aangezien Canottieri Varese (Italië) verstek liet gaan. Njord liet een tijd van 7 minuten 31 seconden afdruk ken. De verrassing van de dag was de uitschakeling van de Engelse Lady Margaret A-ploeg voor de Grand Challenge Cup door de acht van de Harvard universiteit (V. S.). De En gelse acht bevatte zes leden van de Cambridgeploeg, die dit jaar de boat- race gewonnen heeft, en leidde na mijl met \Yz lengte. Maar toen at- takeerden de Amerikanen met een serie spurts, om ten slotte met een halve lengte te winnen. In de tweede halve finale voor de Diamond Sculls zijn de Britten Rowe van Leander en Renton van Mag dalen College, Oxford, tegen elkaar LAURA-VOETBAL. In het kader van de Laura-week speelden de Alphense clubs een wed strijd op het Alphen-terrein. De tal rijke toeschouwers hebben kunnen genieten van een mooie sportieve wedstrijd, waarbij 't aan doelpunten niet heeft ontbroken. Van de beide elftallen was de A.R.C.-Alphia-com- binatie iets meer in de aanval dan de Alph. Boys-combinatie. Het eind kwam met 66 na een 43 ruststand voor de A.R.C.-Alphen-combinatie. In de rust werden enige athletiek- nummers verwerkt door de A. A. V. '36. De Grote Prijs van Nederland der KNMV, de 20e van de jubilerende 25 jaar oude stichting „Het Circuit van Drente", kampt met een te grote inschrijving, die het recordaantal van 142 heeft bereikt. Zowel in de 500 als de 350 cc-klasse hebben bijna 60 renners ingeschreven, maar een zo groot aantal motoren zou tot een levensgevaarlijke massastart leiden. Daarom moest er worden geschift en dus heeft de sportcommissie be paald, dat iedere renner in de 350 cc-klasse, die tijdens de verplichte drie trainingsronden onder een snelheid van 127 km per uur blijft, zal moeten afvallen. Voor de halve-liter klasse is deze minimum snelheid 133.5 km. Er zijn drie trainingsdagen, waar- van Vrijdag de laatste is, zodat eerst aan de vóóravond van de grote wed strijd bekend zal zijn welke renners mogen deelnemen. Verwacht wordt, dat in beide klassen ongeveer 40 ren ners aan de start zullen kunnen ver schijnen. Meer acht men niet ver antwoord. De eerste trainingsdag viel in het water. Gisteren was het weer beter en kreeg Assen de TT- sfeer te pakken. Op de twee Span jaarden Bulto en Llobet Arteman na, die in de 125 cc klasse op Mon- tesa's zouden starten, zijn alle deel nemers thans in Drente aangeko men. Juist zoals verleden jaar laat Spanje dus op het laatste moment verstek gaan. Daar de Spaanse Mon- tesa's niet in staat werden geacht het tegen de krachtige Italiaanse ma chientjes op te nemen, maakt het uitvallen van de twee Spanjaarden voor het wedstrijdverloop waar schijnlijk weinig verschil. Ieder is het er over eens, dat de 125 cc klas- TRAENTNG VOOR DE T.T. RACES BEGONNEN. Voor de eerste maal zal dit jaar bij de T.T.-races gebruik worden gemaakt \jpn een electrisch startsignaal. Het instrument, dat uiterlijk gelijk is aan de verkeers lichten, welke in verschillende ste den gebruikt worden, werkt als volgt: Als het rode licht brandt, die nen de rijders aan de stratstreep te staan. Vervolgens gaat het gele licht branden, ten teken dat allen zich gereed moeten houden, en dan geeft het groene licht het moment van starten aan. Foto rechts toont het electrische startsignaal, waaraan de laatste hand wordt se een uitsluitend Italiaanse affaire zal worden tussen de Mondials en MV's. Zo raasden dan weer de motor reuzen der halve liter klasse over het ruim 16 km lange parcours om het terrein te verkennen. Pagani op zijn gillende Gilera, die na Man en Francorchamps derde staat voor het wereldkampioenschap, noteerde evenals de zo verrassend snelle, jeugdige Brit Duke, de nieuwe ont dekking van de Nortonfabriek, en Leslie Graham op zijn A.J.S., op de ze trainingsdag de snelste ronde:, 6 min. 41 sec., d.w.z, gemiddeld 148,4 km per uur, een prachtige tijd, in dien men bedenkt, dat het verleden jaar Pagani was, die in het heetst van de strijd reed met gemiddeld 150.88 km per uur. Duke, die na de eerste twee races om het wereld kampioenschap met 8 punten de lei ding heeft in deze klasse, wacht Za terdag een zware taak, nu zijn Nor- ton-compagnon Artie Bell door zijn val niet rijden kan. En uiteraard zijn de Italiaanse Gilerijders er op ge brand nogmaals een zege te behalen, maar dan ook, indien de Britten eens minder pech mochten hebben dan zij in België ondervonden waar Du ke's motor de geest gaf, terwijl hij leidde. Juist zoals de 125 cc zal worden uitgevochten tussen Italianen onder ling, zullen de Britten elkaar bestrij den in de 350 cc, waarin zij heer en meester zijn. Gisteren tijdens de training was het weer eens een Nor- tonrijder, die de snelste ronde maak te en alweer was het de jonge Duke, die in Assen zijn debuut maakte. Dat deed hij goed. Hij reed een even snelle ronde als verleden jaar en A. De Wimbledonkampioenschappen Een recordset in herendubbel Met een flinke vertraging wegens regen werden de% wedstrijden op Wimbledon voortgezet met de halve finale in het dames enkelspel tussen de Amerikaantjes Louise Brough en Doris Hart. Louise Brough bereikte de finale door een 64 63 overwin ning op haar landgenote. Het gevarieerde spel met goed vol leren en harde drives langs de lij nen bracht nog een vrij gemakke lijke zege voor mej.' Brough. In de andere halve finale heeft Margaret Dupont (V. S.) haar land genote Patricia Todd een 86 46 86 nederlaag toegebracht. In de fmale zullen dus Margaret Dupont en de Amerikaanse Louise Brough elkaar ontmoeten. De langste set, ooit te Wimble don gespeeld, viel in de partij tus sen het Amerikaanse, paar Patty - Trabert en de Australiërs Sedg- man-Mcgregor, door de Ame rikanen met 64 3129 79 62 gewonnen. De set duurde 2 1/2 uur, en er werd grimmig gevochten in alle games, die bijna steeds tot deuce gingen. De Australiërs kre gen niet minder dan 8 setpoints en de Amerikanen 4. Het spel steeg tot een hoog peil, en bij tijden be stookten de partijen elkaar aan het net van korte afstand met zulke scheripe volleys dat het haast on mogelijk leek de bal in het spel te (houden-. Bliksemsnelle reacties werden gevergd, maar zowel de Amerika nen als de Australiërs bleken er toe in staat. Deze set, alhoewel de langste van De uitslagen zijn: Dames enkelspel; halve eind strijd: mej. Brough slaat mej. Hart -aui xuodnQ: -jAaux 'g9 f9 vr. Todd 8—6 46 8—6. Herendubbelspel; kwart eind strijd: Drobny en Sturgess slaan Washer en Brichant 62 62 6'4; Patty en Trabert slaan Sedg- man en McGregor 64 3129 79 6—2. Gemend dubbelspel: kwart eind strijd; mevr Long en Worthington slaan mej. Moran en Quist 86 61, mevr. Todd en Brown slaan mevr. Harrison en Bromwidh 63 64, mej. Brough en Sturgess slaan mej Scofield en Morea 63 13—11. Dames dubbelspel: kwart eind strijd: mej. Fry en mej. Hart slaan mevr. Anderson en mej. iCurry 61 64, mevr. Buck en mej. Chaffee slaan mevr. Harrison en mej. Tiuckey 63 64. DE DAVIS CUP COMPETITIE In de jaarlijkse vergadering van Davis Cup-landen, te Londen gehou den, is de kwestie van de toelating van Duitsland en Japan behandeld. Besloten werd, dat, indien deze lan den wederom worden toegelaten tot de internationale lawntennis federa tie, waarover het congres van dat lichaam 12 Juli a.s. te Lausanne een beslissing zal nemen, zij als bevoegd zullen worden beschouwd om aan de Davis Cup-competitie deel te nemen. Voorts werd een ontwerp goedge keurd, dat ten doel heeft een over lading van het wedstrijdprogram in de Europese zone te voorkomen. Volgens dit ontwerp zal het aantal inschrijvingen voor deze zone be- Wimbledon sfnds mensenheugenis, perkt worden tot 24, waarvan maxi maal 4 uit landen buiten Europa. betekent echter geen duur-record. Want in Mei 1949 hebben Schroe- der en Falkenburg te Los Angeles 70 games nodig gehad om een set tegen Gonzales en Stewart te win nen. Toen was de score 3634. TAFELTENNIS „B. A. T." In de vacantie-maar den wordt voorlopig niet getraind. J.S.-rijder Frond: 7 minuten precies, 141.74 km per uur. -Lomas op Velo- cette maakte echter precies dezelfde tijd, derde was weer een pupil van Joe Craig: Lockett (7 minuten 11 sec. is 137 km). In de .kleinste klasse noteerde op deze trainingsdag de Italiaan Berto- ni (M.V.) de snelste tijd, maar met negen minuten 21 seconden (106.11 km) bleef hij ver beneden de snelste ronde van verleden jaar (Pagani 113.22 km). Naar het schijnt zal niet alleen Wim van Zijlaard als Nederlander meerijden in de Italiaanse fabrieks- ploeg van M.V. Er zijn nog twee 125 cc motoren van deze fabriek vacant, zodat de mogelijkheid bestaat, dat vandaag de namen van nog een of twee Nederlanders zullen verschij nen in de Italiaanse ploeg. Boven dien mag morgen Drikus weer proef rijden op een zware M.V., waarvoor de Italianen evenmin een rijder hebben. Een bijzondere T. T. £it jaar: een jubilerende T. T., waarvoor een uitzonderlijke belangstelling reeds bij voorbaat vaststaat. De laatste en voor de Britten zo noodlottig verlopen internationale motorraces in België hebben een geladen span ning in de „stallen" van de be faamde courreurs gebracht. De Italianen streven naar de hegemo nie in de motorwereld, de Gilera- rijders kunnen alleen nog door zeer ervai-en Britten geremd wor den en het zijn juist coureurs van Norton en A. J. S. die in België uitgesdhakeld werden. Daarom vraagt de motorwereld zich af, wat in Assen gebeuren zal en of er in de zware klassen een kans voor de Nederlanders besloten ligt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6