2)e CéidóeSoti/fcci/nt De Amerikanen moesten zich hergroeperen op Korea N. Koreaanse opmars duurt voort Binnen 10 dagen tot staan Belgisch parlement in een rumoerige zitting Kerkvervolging te Boekarest Moskou en de coloradokevers Bemiddeling in het Koreaans geschil VRIJDAG 7 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12022 Directeur: C. IVL y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" „Verenigd' rumoer in Belgisch parlement Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 035 p. w., f 1.50 p. mnd., f 430 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Meer troepen en meer schepen nodig l/OLGENS de jongste berichten van het Koreaanse front staat de communistische voorhoede thans ongeveer 100 km. ten Zuiden van Seoel. Zij hebben Pyntaek veroverd en zijn Tsjonan, 23 kilometer Zuide lijker, binnengetrokken. De Amerikaanse troepen hebben zich voor „hergroepering en reorga nisatie" teruggetrokken na gecoördineerde aanvallen van Noord-Koreaan- se infanterie en tanks. Amerikaanse versterkingen werden aangevoerd naar Pyongnyon en Kanoe, op de linkerflank. In Amerikaanse marine- kringen is verklaard, dat meer schepen en manschappen nodig zullen zijn, willen de Noord-Koreaanse verbindingslijn terdege afgesneden wor den. Daarbij zal een dringender beroep op geallieerde strijdkrachten nodig zijn. Onbevestigde berichten kwamen binnen over een landing van de Noordelijken bij Yoendek aan de Oostkust van het schiereiland. De daar gelande Noord-Koreaanse eenheden zouden vandaar over de hoofd verkeersweg langs de Oostkust oprukken naar de kleine havenstad Po- hang, 70 mijl ten Noorden van Poesan, de voornaamste haven van Zuid- Korea aan de Zuidoostpunt van het schiereiland. Een grote actie heeft nog niet plaats gevonden; het gaat de Zuid-Korea- nen er om de Noord-Koreaanse strijdkrachten zo noordelijk mogelijk tegen te houden, totdat Amerikaanse versterkingen zijn aangekomen. De grootste Amerikaanse eenheid, die tot nog toe in de strijd is geworpen, is iets kleiner dan een half bataljon, aldus deze woordvoerder. Hij schatte het aantal Amerikaanse verliezen op niet meer dan 10 pet., daar men van 85 pet. der manschappen reeds weet, dat zij ongedeerd zijn. Woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van defensie zijn van oordeel dat de opmars der com munisten in Zuid-Korea binnen tien dagen tot staan gebracht kan wor den. Verwacht wordt dat Amerikanen een verdedigingslinie ten Noorden van de nieuwe hoofdstad Taejon kun nen houden. Volgens de berichten zijn nu vijf Noord-Koreaanse divisies in actie, en wel van West naar Oosfr: de eerste, zesde, derde, tweede en vijfde divisie. Elke divisie is' onge veer 9.500 man sterk. Bij de kust, zowel aan de Oost als aan de West kant, hebben de Noord-Koreanen en kele reserves samengebracht. De vierde divisie bevindt zich achter het front bij Seoel. Twee dingen vallen in het bijzon der in het oog bij de Amerikaanse terugtocht. De eerste is dat de voor uitgeschoven infanterie niet voldoen de werd ondersteund. Ten tweede hebben de landeenheden ook niet voldoende steun gehad van de tacti sche luchtmacht. Dit was te wijten aan het slechte weer Een Ameri kaanse divisie beschikt zelf niet over anti-tankgeschut. Voor acties tegen vijandelijke tanks moet het anti- tankbataljon, dat aan elk divisie hoofdkwartier is toegevoegd, zorgen. De infanterie is daarvan volledig af hankelijk. Uit het feit, dat het anti- tankbataljon nog niet in actie is gekomen nu, blijkt hoe groot de moeilijkheden zijn, waarmee ;de Amerikanen hebben te kampenin Korea en bij het vervoer van troepen naar Korea. Er worden nu ongetwij feld meer tanks aangevoerd. Tanks en mooi weer kunnen de kansen doen keren. OVERDREVEN BERICHTEN. Volgens een woordvoerder van de post van het hoofdkwartier van Mac- Arthur in Korea is nog geen grote Amerikaanse eenheid in het gebied ten Zuiden van Soewon in de strijd ingezet en zijn de berichten over de gevechten aldaar overdreven. De Noord-Koreanen beschikken in feite over 15 divisies van elk 5.000 a 6.000 man, aldus deze woordvoerder. China beschuldigt Tsjou-en-Lai, de minister van bui tenlandse zaken van communistisch China, heeft in een telegram aan Trygve Lie de V.S. beschuldigd van het bedrijven van „een daad van openlijke agressie" door „het bin nenvallen van de Chinese territoriale wateren om Taiwan (Formosa). In het telegram wordt Formosa „een onscheidbaar deel van het ge bied van China", genoemd „Ondanks miltaire stappen der Amerikaanse regering ter obstructie is de Chinese bevolking vastbesloten, Formosa zon der falen te bevrijden", aldus het telegram. Diplomaten te Lake Success zijn van mening, dat met deze verklaring de tweede ronde van de strijd in Ko rea is geopend. De meesten geloven, dat de verklaring van Tsou-en-Lai een openlijke interventiedreiging in Korea vormt en dat de kloof tussen Oost en West in de V.N. hiermee ver wijd is. Indien de Chinese communis ten openlijk de zijde van Noord-Ko- rea kiezen, zal h'et toelaten van com munistisch China in de V.N. nagenoeg onmogelijk zijn en de Sowjet-Unie dientengevolge onherroepelijk uit de V.N. blijven, zo meent men. Belangrijke eonterentie te Washington President Truman en zijn voor naamste adviseurs in diplomatieke, militaire en nationale veiligheidsaan gelegenheden hebben Donderdag an dermaal een hoogst geheime confe rentie gehouden, die naar men ge- KONINKLIJKE BELANGSTEL LING VOOR HERSTEL EN UIT BREIDING VAN AMSTERDAM'S HAVEN. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Donderdag middag hun hoge belangstelling ge toond voor de haven van de hoofd stad, meer in het bijzonder voor het herstel van de enorme schade die ge durende de oorlog werd aangericht en voor de uitbreiding, die voortdu rend voortgang vindt, 't Koninklijk Paar bezichtigde de geheel her stelde en wederom in gebruik geno men Coenhaven. De vorstin opende vervolgens officieel het nieuwe gro te houtveem. De foto toont: midden: met het binnenvaren van het Koninklijk jacht „Piet Hein", aan boord waar van zich het Koninklijk Paar bevond, wordt de Coenhaven ingewijd. Foto rechts: H.M. Koningin Ju liana opent, door middel van het in beweging brengen van kraan, offi cieel het nieuwe grote houtveem, waarin onlangs reeds de eerste van overzee aangevoerde lading hout werd opgeslagen. Achter de vorstin Z. K. H. Prins Bernhard. Naast de Koningin de burgemeester van Am sterdam mr. Arn. d'Ailly. Foto links: Na het bezoek aan de Amsterdamse haven lieten H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een aantal leden van het personeel van het havenbedrijf en het houtveem aan zich voorstellen. Links de burgemeester van Amster dam, mr. Arn. d'Ailly. looft, een bespreking van de ontwik kelingen in de Koreaanse'oorlog ten doel had. De vergadering duurde drie kwar tier. Truman's pers-secretaris, Char les Ross, deelde de verslaggevers me de, niets te kunnen zeggen. Het besprokene op deze samen komst, die des avonds werd voortge zet, heeft, zo meldt Reuter, betrek king op de coördinatie van de strijd krachten der Verenigde Naties in zake de oorlog in Korea. VEILIGHEIDSRAAD KOMT VANAVOND BIJEEN. -i De Veiligheidsraad, die aanvanke lijk Vrijdagochtend bijeen zou ko men, zal, naar thans wordt gemeld, Vrijdagavond vergaderen. Dit werd besloten omdat verschillende delega ties, w.o. de Britse, nog geen defini tieve instructies hadden ontvangen. De Veiligheidsraad zal zich moeten beraden over de maatregelen, die ge nomen moeten worden om de actie der V.N. in Korea te coördineren. Drie en veertig landen hebben, volgens A.P. uit Lake Success, Tryg ve Lie thans medegedeeld, dat zij Zuid-Korea actief zullen steunen door middel van vliegtuigen .oorlogs schepen of voorraden of dat zij ge heel achter de resolutie van de Vei ligheidsraad der Verenigde Naties staan. GEEN BEMIDDELING VAN INDIA Pandit Nehru, de eerste minister v an India, heeft medegedeeld, dat In dia geen bemiddeling inzake Korea heeft aangeboden en dat het ook niet van plan is zulks te doen. Hij verklaarde tegenover journa listen, dat India slechts dan haar goede diensten ter bemiddling kan aanbieden, indien het daartoe door .de betrokken partijen wordt verzochti OUDEN VAN DAGEN BRACHTEN BEZOEK AAN SOESTDIJK. Om zich tegen de stromende regen te be schutten had de vorstin zich in een plastic regenjas met plastic capu chon gestoken. Op de voorgrond prinses Margriet. Naast H.M. leden van het Comité „Ouden van Dagen" te Wassenaar. Anti-Leopoldisten veroorzaken incidenten J^E EERSTE VERGADERING van de zitting der verenigde kamers van het Belgische parlement is gistermiddag bijeengekomen en heeft een uitermate stormachtig verloop gehad, waarbij de anti-koningsgezin de linkerzijde verscheidene malen heftige incidenten deed ontstaan. Het begon reeds terstond.bij de aanvang, toen Frans van Cauwelaert de vergadering had geopend. De socialist van Remoortel maakte onmiddellijk bezwaren tégen de procedure en eiste, dat volgens de traditie de deken van kamer en senaat zou voorzitten. Er volgde een ontzaglijk tumult, dat een kwartier duurde. Van Cauwelaert slaagde er niet in aan het woord te komen, zodat hij tenslotte de ver gadering voor tien minuten schorste. Na heropening nam het oudste lid in jaren, Cyriel van Overbergh van do christelijke volkspartij, de voor zitterszetel in. Wederom volgde een rumoerig debat, eerst over de pro cedure, vervolgens over het tekort san microfoons en stoelen, daarna over de „zuiverheid" van de C.V.P.- senator Leemans, wie door de socia listen verweten werd in de oorlog een onaanvaardbaar artikel te heb ben geschreven en omgang te heb ben gehad met collaborateurs. Nadat de rust was teruggekeerd werd Frans van Caewelaert tot de finitief voorzitter der verenigde ka mers gekozen met 199 stemmen te gen 170 op de socialistische candidaat Soudan. De socialistische partijleider Buset verklaarde vervolgens, dat hij Don derdag meer dan 1000 telegrammen had ontvangen van leiders van on dernemingsraden, waarin geprotes teerd werd tegen terugkeer van ko ning Leopold. Tenslotte werd een commissie be noemd, die het reglement zal opstel len voor de arbeid van de verenigde z.tting, dat gereed moet zijn voor Dinsdag a.s, Kamer en senaat komen dan opnieuw bijeen om een aanvang te maken met de debatten over de opheffing van het regentschap. PROTESTSTAKINGEN De mijnwerkers en arbeiders in de ijzer- en staalindustrie van Wallonië hebben gistermorgen een uur ge staakt als waarschuwing tegen de terugkeer van koning Leopold. Zij verlieten in dat uur hun werk plaatsen. In telegrammen aan de eer ste minister, Duvieusart, werd uit drukking gegeven aan hun verzet tegen de terugkeer van de vorst en tegen opheffing van de wet op het regentschap. De Antwerpse havenarbeiders leg den des middags het werk neer. VIETMINH BEDREIGT JOURNALISTEN Van gewoonlijk betrouwbare Fran se zijde wordt vernomen, dat agen ten van de Vietminh. dreigbrieven aan de voornaamste, te Saigon wer kende Vietnamese journalisten heb ben gezonden, waarin zij met de „doodstraf" worden bedreigd, tenzij zij ophouden met schrijven in hun dagbladen. Maandag j.l. is Loe Khe, hoofdre dacteur van een der meest popu laire dagbladen te Saigon, door een Vietminh-agent vermoord. Dit is reeds de derde Vietnamese journa list, die in de afgelopen twee maan den door de Vietminh is vermoord. Van Franse zijde wordt verklaard, dat de Vietnamese journalisten had den geweigerd de hun door de politie aangeboden bescherming te aanvaar den en dat zij voort .waren gegaan hun dagbladen op objectieve wijze te leiden. Weldra sluiting der nuntiatuur De Roemeense autoriteiten hebben diet hoofd van de Pauselijke nuntia tuur in Boekarest, de Amerikaanse bisschop mgr. O'Hara, diens Ameri kaanse secretaris mgr. Kirk en de Italiaanse accountant van de nuntia tuur, mgr. de Mestrin, gelast binnen drie dagen het land te verlaten. De hoogwaardigheidsbekleders worden beschuldigd van „spionnage". Mgr. O'Hara is de laatste bisschop, die het Vaticaan achter het IJzeren Gordijn vertegenwoordigde. Zijn uitwijzing, zo wordt in Vati caanse kringen verklaard, is het voorspel tot de sluiting van de nun tiatuur in Boekarest. De Roemeense communisten hebben reeds maanden lang geprobeerd deze bisschop uit Roemenië te verwijderen. Radio-Vaticana heeft gisteren ver klaard, dat de kerkvervolging achter het IJzeren Gordijn thans het hevigst is in Roemenië. Ongeveer 1600 pries ters, alsmede vrijwel alle bisschop pen en aartsbisschoppen, bevinden zich in de gevangenis. De priesters en bisschoppen, die nog op vrije voe ten zijn, dienen de sacramenten toe „als in de tijd van de martelaren". De Vaticaanse radio deelde tot slot mee, dat mgr. Basil Aftenie, hulpbis schop van Fagaras on Alba Julia, krankzinnig is geworden tengevolge van de martelingen, die hij heeft moeten doorstaan "en dat mgr. Mark Giaser, vicaris-generaal van Jassy vermoord is. „De grootste verzinsels" In een Donderdag aan de pers uit gereikte verklaring zegt het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken dat de Sovjets, die in een nota d.d. 30 Juni verklaren, dat Ameri kaanse vliegtuigen grote hoeveelhe den coloradokevers hebben uitge strooid over de aardappelvelden in Oost-Duitsland, „de grootste verzin sels hebben uitgekraamd, die ooit door een regering werden bedacht". In de verklaring wordt er aan her innerd, dat de Nazipropaganda tij dens de oorlog dezelfde beschuldigin gen heeft geuit tegen de geallieerde vliegers. Voorts heet het, dat de communis tische autoriteiten in werkelijkheid de invasie van de insecten in Oost- Duitsland niet hebben kunnen ver hinderen, weshalve de Sovjetrege ring een „saboteur" ten tonele voer de: de Amerikaanse luchtmacht. „De Duitse communistische autoriteiten en de Sovjetoverheid weten nochtans heel goed, dat geen enkel 'Ameri kaans toestel de betrokken gebieden is overgevlogen", zo besluit de ver klaring. Kelly bij Gromyko Sir David Kelly, de Engelse am bassadeur te Moskou, die verleden week Donderdag tijdens een onder houd met Pawlof van de Europese af deling van het Sowjetrussische mi nisterie van buitenlandse zaken als plaatsvervanger van de toen afwe zige Gromyko uiting gaf aan de in Engeland levende hoop, dat de Sov jet-Unie haar invloed zal aanwenden ter beëindiging van de oorlog in Ko rea, heeft deze week Donderdag met Gromyko, een der plaatsvervangen de ministers van buitenlandse zaken, zelf gesproken. Volgens het Sovjel- russische persbureau Tass heeft Kei geen voorstellen aan de Sovjet regering gedaan voor de vreedzame regeling der Koreaanse kwestie en vereist Kelly's verklaring geen ant woord van de zijde der Sovjet-rege- ring. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt echter vernomen, dat de Sov jet-Unie Engeland verzocht heeft, zijn jongste verzoek om het aanbie den van goede diensten van de zijde der Sovjet—Unie in de Koreaanse kwestie te verduidelijken. De Engel se ministers zullen het rapport van Kelly over het onderhoud zo spoedig mogelijk bespreken, hoejyel voor Vrijdag geen kabinetszitting is uit geschreven. Het rapport van Kelly zal waarschijnlijk geheim blijven, totdat de ministers in de gelegenheid z-.jn geweest het nauwkeurig te be studeren. WISJINSKI IS IN KARLSBAD De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Wisjinski, over wiens verblijfplaats men lange tijd in het onzekere verkeerde er werd gedacht aan een conferentie in Pe king blijkt in de Tsjechoslowaakse badplaats Karlovy Vary (Karlsbad) te vertoeven, aldus wordt volgens Un. Press uit diplomatieke bron te Londen vernomen. Na 18 Mei, toen hij Trygve Lie op het Kremlin ontving, had men niets meer van Wisjinski vernomen. De leiding van het ministerie van Bui tenlandse Zaken berustte sedertdien bjj zijn plaatsvervanger Gromyko. Zijn verblijf in Tsjechoslowakije wordt in verband gebracht met een nieuwe campagne der Kominform- landen tegen Joegoslavië, waarbij Tito beschuldigd wordt van het voor- oereiden van een invasie van Hon garije en Albanië „op bevel van zijn Engels-Amerikaanse meesters". Tegemoetkoming aan W.-Duitsland NIEUWE CONCESSIES Tijdens besprekingen te Londen tussen de Amerikaanse en Franse ambassadeurs Lewis Douglas en René Massigli en de Britse deskundige voor Duitse aangelegenheden Sir Danold Gainer, zijn besluiten geno men over nieuwe bevoegdheden, v/elke aan de Westduitse regering kunnen worden verleend. A.P. ver wacht dat de volgende concessies zullen worden gedaan: Toestemming vcor de vorming van een kleine fe derale politiemacht van ongeveer 5000 man; toestemming voor de op lichting van een Westduits ministe rie van Buitenlandse Zaken met een eigen diplomatieke dienst; een aan zienlijke tegemoetkoming aan de Duitse bezwaren in zake het voort duren van de staat van oorlog. De Benelux-vertegenwoordigers te Londen zijn van dit besluit op de hoogte gesteld. De Europese betalingsunie De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king heeft zo goed als overeenstem ming bereikt over de nieuwe Euro pese betalingsovereenkomst. Een functionaris van de O.E.E.S. ver klaarde, dat dit de grootste stap zou zijn in de richting van de vorming van één enkele Europese markt, die ooit werd gedaan. Naar vernomen \.erd is op de Donderdag te Parijs gehouden bijeenkomst van de raad der O.E.E.S., waaraan door de minis ters van financiën van de aangeslo ten landen werd deelgenomen, dui delijk geworden, dat er geen belang rijke moeilijkheden of reserves meer bestaan. Vandaag begint de raad met de al gemene besprekingen over de eenma- k.'ng van de Europese industrie en lanabouw, die gebaseerd zullen zijn op een plan van minister Stikker. Ko.'ileitj.e... De dood is een drinkbeker, welke iedere mens moet ledigen en het graf is een deur, door welke iedere mens moet gaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1