Voldoet duplex-woning in de practijk Staatssecretaris Moorman terug Sc Man DONDERDAG 6 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ALVORENS aan de bouw van duplexwoningen werd begonnen, zijn er VSheel wat felle debatten geleverd. Men zag voor-en nadelen, maar het bleef eeri vraag welke van deze twee 't meeste gewicht in de sdhaal legde. Inmiddels zijn er in diverse plaatsen complexen woningen van dit soort gereed gekomen en bewoond. In verband daarmede orga niseerde het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting giste ren een persexcursie, waardoor men zich een idee kon vormen van de practische waarde der duplexwoningen. Bewoners„JA" Om te beginnen kunnen we vast stellen, dat de duplexwoning geen ideale woning is. In wezen is zij een ééngezinswoning, die tijdens de bouw door bepaalde voorzieningen zó wordt ingericht, dat zij door twee gezinnen kan worden bewoond Die gezinnen moeten natuurlijk met de ruimte woekeren. Zij be schikken over een behoorlijke zitka mer, slaapkamer en keuken, soms nog over een extra slaapkamertje of zolderruimte met slaapgelegen heid, maar daar houdt het ook mee op. Men dient dit allés echter te zien als een noodmaatregel. De grondge dachte is zo snel mogelijk door de woningnood te komen zonder het woningipeil aan te tasten. Indien men kleine woningen ging bouwen, zou dit ongetwijfeld geschieden. Nu echter niet? De regering heeft im mers een plan geprojecteerd, waar door men in I960 de woningnood te boven kan zijn. Van dat moment af kunnen de duplexwoningen weer Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 1600 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuz.; 8.00 Nieuws en Weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de Vrouw; 10.45 Mezzo-sopraan en '9.35 waterstanden); 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor- de Vrfouw; 10-45 Mezzo-sopraan en piano; 11.01 Radiofeuilleton; 11.25 Or gelspel; 12.00 Musette-orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sportpraatjes; 12.45 Gramofoonmuziek; 13-00 Nieuws 13.15 Theater-orkest; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 Voor de Vrouw; 14,20 Kamerorkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Zang en Orgel; 16-00 Filmpro gramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Dubbelkwaret, 17.20 Zang en Orgel; 16.00 Filmprogramma; ;16.30 Voor de Jeugd; 17 00 Dubbelkwartet; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 13.40 Fluit en Pia no; 19.00 ..Denk om de bocht"; 19.15 Kwartet; 18-30 „Op bezoek bij ande ren" causerie; 19.45 Klankbeeld; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10' Residentie orkest, koor en solisten; 20.35 „De redding der menselijkheid in de cri sis der huidige cultuur", causerie;; 21.00 Verzoekprogramma; 21-40 „De Ducdalf"; 22.00 Buitenlands Week overzicht; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.40 ..Vandaag", causerie; -22.45 uur Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23-15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 293 M. 7.00—24.00 KRO. 7-00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturigsche Kalen der; 8.00 Nieuws en Weerberichten; 8.15 Amusementsorkest en Solisten; 9-00 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Pro menade o rit est en solisten; (12.30' 12.33 Mededelingen); 12.50 Repor tage; 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13-45 Voor de Vrouw. 14.00 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. 14.30 Gevarieerd programma; 16.15 Omroeporkest en solist; 1'6-00 Voor de zieken; 17.00 Voor de Jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Amusementsor kest; 13.20 Reportage; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Piano duo, 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20-12 Con certgebouworkest en solisten; 21.16 „Alles klaar? halen", humoristisch klankbeeld; 22.07 Sopraan en Orgel, In de pauze: actualiteiten; 22.45 uur Avondgebed en Liturgische Kalen der; 23-00 Nieuws; 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. tot simplexwoningen worden omge bouwd. De kosten hiervoor bedra- .gen ongeveer f. 300,-, terwijl de voorzieningen voor splitsing f. 350, 'belopen. De gevaren. Natuurlijk schuilen er in deze soort woningbouw ook gevaren. Op de eerste plaats dient er gewaakt te worden tegen de daling van de woonzeden. Het is namelijk niet uitgesloten, dat men aan de geringe woonruimte gewend raakt en zich financieel instelt op de lage buur, waardoor men later geen grotere woning meer zou willen hebben. Daarom is het noodzakelijk, dat er een prikkel blijft bestaan, orn er uit te komen. De huren - die van rijkswege worden vastgesteld - zijn in ver band daarmede 150% van de eigen lijke huurwaarde als ééngezinswo ning. De exploitatie begroting wordt hiermede tevens sluitend gemaakt. Nu ligt het voor de hand, dat een eigenaar na verloop van tijd niet zo graag zijn duplexwoning in een simplexwoning laat veranderen, aangezien de huuropbrengst dan aanmerkelijk minder wordt. Deze kwestie is echter jurdisch geregeld, want de duplexwoning heeft bij de wet slechts een bestaansrecht van tien jaar. Niettemin is het de meest ideale toestand, wanneer de gemeente of woningbouwverenigingen de bouw van dergelijke woningen ter hand nemen, omdat daar andere drijfsve- ren zijn dan bij particuliere exploi tatie. Inlopen van. het woningtekort Zoals wij reeds oponefkten, is er door de regering een plan ontwor pen, waardoor de woningnood in I960 gelenigd zou zijn. Voor het sla gen hiervan is echter noodzakelijk, dat er in de komende tien jaar 72.000 duplexiwoningen worden Ibcuwd. Geen enkele gemeente is echter verplicht dergelijke wonin gen te bouwen, zodat het nog een grote vraag blijft, of iedereen over 10 jaar zijn eigen huisje heeft. In ieder geval is het zeker, dat zonder duplexwoningen het huizentekort zal voortduren tot 1964. Voor de grote steden met étage- ibouiw is nog een goede op&ossing gevonden. Men heeft thans een ont werp, om hier van 2 duplex- 3 sim plexwoningen te maken en dit lijkt zeer acceptabel. De mening van de bewoners. Wij zijn gisteren in de gelegen heid geweest, om' in Haarlem, Hil- legom en Rijnsburg verschillende typen duplexwoningen te bekijken en voor zover deze reeds bewoond waren, de mening te vernemen van de bewoners. De variaties in de bouw zijn niet zo erg groot. De middenstandswo ningen zijn vanzelfsprekend iets ruimer dan de andere en in Hille- gom bleek de wasgelegenheid beter dan elders, aangezien hier in de W. C. een douce-cel was aange bracht en een vaste wastafel. Voor al deze laatste hebben wij in andere plaatsen niet gezien. Ook dé meningen van de bewo ners lopen niet sterk uiteen. Na tuurlijk vindt men het een beetje 'klein, maar dat is tenminste een ge zonde opvatting. De meeste bewo ners hebben heel wat moeite moe ten doen, om hun duplexwoning te „veroveren."' De vrouwen laten vol trots hun eigen keukentje zien. „Zo iets kan je pas echt waarderen, als je ergens hebt ingewoond „met ge bruik van keuken." Een Haarlemse dame heeft ons de zegeningen van de duplexwoning echter het duide lijkst uiteengezet. „Kijk mijnheer," zei ze. „Als je ergens inwoont, dan zijn er drie dingen, waar je onher roepelijk heibel om krijgt: De keu ken, de W. C. en het voorportaal. Nu is het hier wel klein, maar dat weegt niet op tegen de ellende van het inwonen." Laten _we hopen, dat er in de ko mende jaren nog veel gezinnen ge lukkig kunnen worden gemaakt met een duplexwoning. De Ned. marine in het Oosten pE NEDERLANDSE staatssecretaris van marine, schout-bü-nacht H. c- W. Moorman, is gisteravond met de K.L.M.-Constellation „Wal- cheren uit Djakarta op Schiphol aangekomen. De nieuwe regeling van de samenwerking tussen de Nederlandse marine en de Alris, de marine van Indonesië, welke volgens de besluiten van de R.T.C, vóór het einde van dit jaar moet ingaan, heelt haar beslag gekregen, zo vertelde schout- bij -nacht Moorman. Tot dit doel was hij naar Indonesië vertrokken en tegelijkertijd heelt h« van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een in- spectietocht naar Nieuw-Guinea te maken. zuiver militaire taak, de beveili ging van het eiland, het transport, de bezorging der post en nog talrijke andere eigenlijk op het gebied der ci viele verzorging liggende taken op zich heeft genomen. De mogelijkheid van een behoor lijke emigratie naar Nieuw-Guinea zal pas komene wanneer aan de op bouw kan worden begonnen. Het huisvestingsprobleem bijv. is onein dig veel groter dan in ons land en op het ogenblik moet men zich de vraag stellen: waar moet het werk worden begonnen en wat voor soort werk moet het eerste geschieden? De wil de emigratie uit de dagen kort na de souvereiniteitsoverdracht is zeker geen succes geworden. Belangrijk noemde de heer Moor man ook hetgeen de marine doet op het gebied van wegenbouw en hui zenbouw. Voorlopig is er nog geen sprake van, dat civiele diensten dit werk kunnen overnemen. Dat zal nog wel enkele jaren duren. „Er is besloten, dat de samenwer- knig der marines van de beide Unie partners", zo vertelde de staatsse cretaris ons, „zal geschieden in het verband der Nederlandse militaire missie. Een van de eerste taken, die de Nederlandse marinemensen in Indonesië wacht en waaraan zij al voortdurend werken, is het vegen van de mijnenvelden, die nog steeds de Indonesische wateren onveilig ma ken.' Daarna volgt dan de opleiding van Alris-personeel en een volgen de taak is het opzetten en uitvoeren der hydrographie. Maar de eigenlijke taak der marinemissie is het opbou wen der Alris. Daartoe zal o.a. aan de Nederlandse missie een Nederlandse marinebodem, vermoedelijk een tor- pedobootjager, ter beschikking wor den gesteld; Nieuw-Guinea. Over zijn bezoek aan Nieuw-Gui nea vertelde de staatssecretaris, dat zijn voornaamste indruk was, dat er ontzaglijk hard wordt gewerkt onder moeilijke omstandigheden en met zeer bescheiden middelen. Nieuw- Guinea verkeert op het ogenblik in een pioniersstadium. Het volgende stadium zal zijn het bekijken van de mogelijkheden en pas daarna zal als derde stadium met de opbouw kunnen worden begonnen. Een en ander zal een groot kapitaal eisen. Op het ogenblik wordt veel gedaan met de achtergebleven goederen van de Amerikanen, die met name op Biak een zeer grote vliegbasis had den aangelegd. Deze wordt thans gebruikt als basis voor de marine luchtvaartdienst, die behalve haar De hulp voor Korea. Tijdens zijn oponthoud in Singa pore is staatssecretaris Moorman ge ïnterviewd door een correspondent van het Amerikaanse persbureau As sociated Press. Volgens het bericht, door deze journalist daarna gemaakt, zou de heer Moorman hebben mede gedeeld, dat Nederland vier torpe doboot jagers naar Korea zou zen den. De heer Moorman stelde er bij zijn aankomst op Schiphol prijs op te verklaren, dat de journalist in Singapore enkele zaken door elkaar heeft gehaald. Hij heeft gezegd, dat de Nederlandse torpedobootjager „Jan Evertsen" naar Korea zal wor den gezonden. Bovendien, dat Neder land aan de Alris vier korvetten heeft oergedragen. Over de „Jan Evertsen" vertelde de schout-bij- nacht nog, dat deze op patrouille was in de Riouw-Archipel en bij het vertrek van de heer Moorman uit Djakarta op volle kracht opstoomde naar Surabaja om daar gereed te worden gemaakt voor de dienst in Korea. De oorlogsbodem zal vermoe delijk morgen uit Surabaja vertrek ken en zich zo spoedig mogelijk daarna bij de strijdkrachten der Ver enigde Naties voegen. Belastingen en Jubileum-geschenken Er bestond ten aanzien van de toe passing van het besluit op de Loon belasting 1940 tot voor kort een vrij beperkte tegemoetkomende regeling, waardoor geschenken, die werkne mers bij jubilea van hun werkgevers plegen te ontvangen, niet als loon werden beschouwd en dus vrij wa ren van loonbelasting. Voor beschei den geschenken in natura was dit praktisch altijd het geval; voor een geschenk in geld was de faciliteit be perkt tot een bedrag van 10. Onlangs heeft de Minister van Fi nanciën aan deze tegemoetkomende regeling engie uitbreiding gegeven, waardoor voortaan met de volgende normen mag worden gerekend. Een geschenk in geld ter gelegen heid van een dienst jubileum of bij het beëindigen van een dienstbetrek king wordt niet als loon beschouwd, indien en voor zover het bedrag niet groter is dan het beloop van: ]4 maand loon bij een diensttijd van 12jaar; H maand loon bij een diensttijd van 25 jaar; 1 maand loon bij een diensttijd van 40 jaar; 2 maanden loon bij een diensttijd van 50 jaar. Bij weeklonen is dit het loon over achtereenvolgens 1 week, 2 weken, 4 weken en 8 weken. Bij afscheids geschenken wordt de diensttijd naar beneden afgerond, totdat de aange geven tijdsduur is bereikt. Eveneens wordt niet als loon be schouwd een geschenk in geld, dat een werknemer ter gelegenheid van zijn huwelijk ontvangt tot een be drag van H maand loon (weekgel- ders 2 weken loon). Indien in de hierboven genoemde gevallen een werkgever in de plaats van een bedrag in geld een geschenk in natura uitreikt, gelden voortaan ook hiervoor overeenkomstige nor men. Wordt naast een geschenk in natura nog een geschenk in geld ge geven, dan moet voor de toepassing van de omschreven normen rekening worden gehouden met het totale be drag in geld en de geldswaarde van het geschenk in natura, behalve wan- r dit laatste in hoofdzaak waarde bezit als souvenir, zoals dit het ge val is bij een legpenning of bij een portret van de werknemer. GOEDE BEURT VOOR MINISTER RUTTEN.( Het is op het ogenblik feest in Bolsward. Het is er „heamielwike" zoals de Friezen zeggen. Minister Rutten opende er Dinsdag een ten toonstelling. Gisteren bracht hij een bezoek aan de sportvelden, waar de schooljeugd van Bolsward wedstrij den hield. De minister maakte daar bij een uitstekende beurt bij de jon ge Friezen door te verklaren, dat hij er geen bezwaar tegen had, dat de scholen in de feestweek een dag vrij zouden hebben. Zelden werd een mi nisteriële uitspraak met zo weinig critiek ontvangen en het hoeraatje uit duizenden kinderkelen was niet voor misverstand vatbaar. INVALIDE VLUCHTELINGEN NAAR ONS LAND. Drie en twintig invalide vluchte lingen uit het ,kamp Eversburg in de Britse zone van Duitsland zullen aan het einde van deze maand in ons land worden opgenomen. Zij hebben zich in hun beroepen be kwaamd en zullen onmiddellijk door Nederlandse werkgevers in dienst worden genomen. Onder hen zijn zil versmeden, horlogemakers, gereed schapsmakers, fijn lederbewerkers en houtbeeldhouwers. Nederland is daarmee het eerste land, dat zich bereid heeft verklaard een aantal van deze invalide vluch telingen op te nemen. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 3.) Je hebt dus vrouw Branders naar hier zien gaan, maar je zag haar niet terugkomen. Wat de man in 't grijs betreft, die heb je èn zien komen èn zien gaan. Is dat juist? Ja... Maar dat ik de vreemde ling bemerkte, was ook maar toe val. Ik zeg nog eens, dat ik vrouw Brander* niet gemakkelijk in het oog kon houden, omdat ik druk aan 't werk was. Vrouw Branders, hernam tde rechter, vertel me eens wat je bij mevrouw Walker te doen had. Vrouw Branders aarzelde, en plukte aan haar voorschoot. Men zag, dat het haar pijnlijk viel, de gevraagde inlichting te geven. Wel? Heb je zoveel tijd nodig om na te denken? Dt... ik wilde haar om een voorschot van twee, gulden vragen. Heb je dikwijls armoe? Gewoonlijk niet. Maar gisteren had ik geld nodig. Mijn zoon die te Graz werkt, was mij komen op zoeken en vroeg mij om geld... Ik wilde het hem niet weigeren. Waarvoor had uw zoon geld nodig? Hij werkt in een grote winkel vankristal- en glaswerk en had een kostbare vaas gebroken. Zijn baas dreigde hem zonder loon te zullen wegzenden, als hij hem de vaas niet vergoedde. Ik gaf mijn jongen alles, wat ik had, doch ik kwam rog twee gulden te kort. In mijn wanhoop liep ik naar mevrouw Walker... Daar je mevrouw Walker niet te spreken hebt gekregen, heb je dus je zoon het geld niet gegeven.. Of kreeg hij 't later toch van je? Vrouw Branders knikte zonder de mr,.sle verlegenheid Ja, antwoordde zij. De goede God heeft mij onverwachts hulp ge zonden, zoaar, i kde arme jongen toch nog uit de nood kon redden. Heel aardig! Ja, ia!,Vertel mij eens, hoe dat gebeurde. Ik ging bitter bedroefd naar huis en hoe dichter ik bij Grunau kwam, des te smartelijker viel mij de gedachte dat Karl nu zijn be trekking zou verliezen. Toen ging ik op een rotsblok zitten en ik dacht schreidende na over een mid del om toch aan geld te komen. Plotseling stond er een jong keurig gekleed heer vóór mij, en die vroeg waarom ik schreide. Ik wou het eerst niet zeggen, maar het ene woord lokte het andier uit, en ein delijk vertelde ik hem de hele ge schiedenis. En die vreemde heer gaf mij de twee gulden. Erg edel van hem! En hoe Zag die onbekende er uit? De toon van de rechter was zo scherp ironisch, dat vrouw Bran ders ontsteld opkeek. Hoe hij er uitzag? Hij was donker gekleed en 'had een zeer deftig voorkomen. Hij droeg ook een knevel, maar verder heb ik niets bijzonders aan hem opg-e- merkt. Heb je dien heer vroeger wel eens in Grunau gezien? Neen, nooit. Vind je zelf niet, dat uw his torie van de onbekende weinig aannemelijk klinkt? Weinig aannemelijk? Mijnheer de rechter, 't is de zuivere waar heid en ik zweer bij alles wat me dierbaar is, dat ik onmiddellijk weer ben weggegaan van 't 'huis van mevrouw Walker! Mogelijk... Het onderzoek zal dit uitwijzen... Het spijt me in ie der geval, je in hechtenis te moeten nemen, totdat de historie van de twee gulden is opgehelderd. Mij... mij... opsluiten? stotterde vrouw Branders verblekend. In 's hemels naam mijnheer de rechter, waarom? Omdat ik jouw verdenk dat jij aan de moord, op mevrouw Walker gepleegd, niet zo onschuldig bent, als je 't wil laten voorkomen... Karelli, breng de weduwe Branders weg. De vrouw slaakte een gil. Zij keek wezenloos uit de moede ogen en scheen op het punt, in zwijm te vallen. Zij bood niet de minste te genstand en werd door Karelli, de. gemeenteveyiwachter, meegenomen. De districtsrechter sloot het huis, stelde het onder bewaking en ver liet met de andere heren de huive ringwekkende plaats, waar een laf fe misdaad was gepleegd. II. De volgende morgen, nog al vroeg... Uit de, in de loop van de nacht van Graz vertrekkkende sneltrein, waren 5 heren uitgestapt aan het station, dat het dichtst bij Grunau is gelegen. Vandaar werd de reis met twee auto's voortgezet In de eerste zaten, buiten de rijksprocureur, Dr. Binder, expert WOLKBREUK BOVEN GOUDA. Een ongekend zware regenval heeft gistermiddag Gouda geteisterd. Een wolkbreuk die omstreeks vier uur begon en ca. drie kwartier duurde, had tot gevolg dat tal van straten zowel in de binnenstad als in de buitenwijken blank kwamen te staan. Op vele plaatsen drong het water de hulzen binnen soms zelfs tot 30 a 40 cm. hóóg. Vloerbedekking en meubilair liepen vrij aanzienlijke waterschade op. Gisteravond laat was nog niet bij benadering te zeg gen hoeveel woningen door deze overstroming getroffen werden doch naar ruwe schatting bereikte men een aantal van ver over de honderd. WONDERLIJK GOED AFGELOPEN. 1 Als door een wonder is Henk Wol- ters te Wormerveer, monteur bij het Prov. Electr. Bedrijf van Noord-Hol land, aan de dood ontsnapt. Terwijl hij in een nieuwe voedingscel te Pur- merend de laatste hand legde aan de installatie, kwam hij in aanraking met een hoogspanningskabel. Hij wist niet, dat de kabel reeds onder een bedrijfsspanning van 10.000 volt stond. De hitte van de vlam die te gen hem aansloeg was zo groot, dat porcelein smolt. Hij kreeg slechts he vige brandwonden aan een der be nen en armen. 3000 DUPLEXWONINGEN VOOR GEREPATRIEERDEN Aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten wordt een ex tra bouwvolume toegekend voor het onderbrengen van uit Indonesië ge- repatrieerden. In totaal zijn 3000 du plexwoningen beschikbaar gesteld. Hiervan zullen 2200 woningen door de huisvestingscommissie van het ministerie van Binnenlandse Zaken en door de colleges van Gedeputeer de Staten worden toegewezen aan die gemeenten, die bereid zijn gere- patrieerden op te nemen. De reste rende 800 duplexwoningen zullen door bemiddeling van de Nationale Demobilisatieraad worden verdeeld onder uit Indonesië komende gede mobiliseerde militairen. AFRASTERING STOND OP SPRINGEN Te Best heeft de politie een merk waardige ontdekking gedaan. Eén boer bleek daar zijn varkenshok van een afrastering te hebben voor zien, bestaande uit 21 pijpen met gevaarlijke explosieve stof erin. Het waren z.g. bangalores, pijpen van anderhalve meter lengte en met een inhoud van 5 kilo springstof. Deze bangalores werden in de oorlog ge bruikt om mijnenvelden op te rui- men. De boer vond het mooie sta ven, waai-mede hij best een stevige afrastering kon maken. Wanneer deze gevaarlijke pijpen niet waren ontdekt, dan was de kans groot ge weest dat zijn boerderij vandaag of morgen met varkens en al de lucht in was gegaan. MINDER WERKLOZEN In Juni is het aantal bij de gewes telijke arbeidsbureaux ingeschreven mannelijke werklozen gedaald van 72.397 tot 60.643. Dit aantal kan wor den ondervei-deeld in 42.647 werk lozen, 17.734 arbeiders van de DUW en 262 wachtgelders. De daling van het aantal werklo zen is in nagenoeg alle takken van bedrijf tot uiting gekomen; het sterkst echter in de landbouw en on der de losse arbeiders. Veel seizoen werk, zoals wieden, druivenkrenten, hooibouw, aardappelrooien en ker senplukken was hiervan de oorzaak. SPORT ATHLETIEK SLIJKHUIS NAAR OSLO Bijna een half uur later dan het tijdschema vermeldde landde gister middag op SéhiphoT het toestel uit Dublin van de Air Lingus, dat o.a. Wim Slijkhuis met zijn trainer Leo van der Kar naar Nederland bracht. Veel tijd voor een interview met Slijkhuis was er niet, want reeds tien minuten later vertrok hij per vliegtuig naar Oslo, waar hij Vrij dagavond a.s. in internationale wed strijden zal uitkomen. Waarschijnlijk Wim weet dat zelf nog niet zal hij in Oslo de 3 000 meter - lopen. Wie zijn tegen standers zullen zijn, wist hij niet. Na medicus en de commissaris van poli tie Otto von Bolzmann, een nog piepjong beamlbte, die zijn mooie plaats eerder aan projectie dan aan zijn eigen verdiensten te danken had. In de tweede auto hadden plaats genomen twee detectives, de heren Heinrich Brauner en Silas Hemipel, die tevens agenten der ge heime politie waren. Beiden ston den bij de criminele justitie hoog aangeschreven wegens hun buiten gewone schranderheid en taaie volharding. 't Was erg koud. Een scherpe wind streek over de stoppelvelden. Von Bolzmann rilde en sloeg de kraag van zijn overjas op. Mooi karweitje voor de Zon dag! bromde hij. Tégen midder nacht uit je bed te worden gehaald. Bij zo'n weer in die open vlakte loop je makkelijk een verkoudheid op. En dat alles om een vermoorde vrouw, met wat spaarduitjes, waar de een of andere bandiet het op be grepen had. Ook mij kwam de affaire zeer slecht gelegen, zei Dr. Binder. Ik was tegen vandaag op een jachtpar tij bij baron Doser geinviteerd. De rijksprocureur glimlachte. Waarlijk zeer onaangenaam, zei hij, vooral omdat het maar een Oslo start Slijkhuis Maandagavond in Groningen op de 1500 meter. Over de wedstrijd in Dublin oen handicaprace over 4 mijl was Slijkhuis niet bijster enthousiast. Hij had gehoopt op flinke tegenstand van ae Ier Barry, die, zoals hij zei, met veel tam-tam was aangekondigd. Daarom wachtte ik af wat Bari'y zou gaan doen. De eerste ronde op deze 320 meter lange grasbaan ging In 1 min. 2 sec. en Barry bleeef het tempo maar drukken. Toen ik na vier ronden de kop overnam, ver wachtte ik, dat Barry toch wel terug zou komen, maar hij bleef achter mij. Wel nam hij nog later in de wedstrijd gedurende een ronde de kop maar toen ik daarna wegsprint- te, bleef hij nergens meer en gaf hij twee ronden voor het einde op. Deze wedstrijd beschouw ik dan ook maar als een nuttige training. Over training gesproken. Slijkhuis is van plan voor de Europese kam pioenschappen nog een flink aantal wedstrijden te lopen. Een daarvan zal zijn de drielanden-ontmoeting tussen Nederland, België en Frank rijk in Treebeek. Over zijn kansen voor de Europese kampioenschappen kon Wim niet anders zeggen dan: Alles hangt van mijn vorm af en als ik eerlijk moet zijn, ik voel me op het ogenblik niet. bepaald fit". Slijkhuis kan namelijk niet tegen het reizen per vliegtuig en zag wat bleek toen wij hem op Schiphol spraken. Uitnodiging van Nieuw- Zeeland De amateul- athletiekbond van Nieuw Zeeland heeft 25 buitenlandse athleten uitgenodigd tussen 27 De cember 1950 en 2 Januari 1951 aan enkele wedstrijden in Nieuw Zee land deel te nemen. Een invitatie hebbben o.m. ontvangen: Slijkhuis, Reiff, Heino, de Zweed Ericksson en de Fransman Vernier. Alg.Dgbld. SCHIETEN DE JUBILEUMWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM De verdere uitslagen van de ju bileumwedstrijden van de Kon. Ver. van Ned. scherpschutters te Rotter dam luiden: Hoofdcox-ps afdeling A detache menten: 1. Afd. Mariniers Doorn 224; 2 Corps Luchtmacht den Haag 222; 3. Gem. Politie Wassenaar 221. Erecorps militair: 1. Gem. Politie Wassenaar 137. Hoofdcorps wedstrijd burgervereni gingen: 1. Schietver. TYR Lunteren 202; 2. Schietver. TYR II Lunteren 176; 3. W.P. S.S.V. Wassenaar 175. Corps Petite Carabine: 1. S.V. Zwolle 215; 2. Kon. Scherpschuttei's van de Veluwe Apeldoorn 209; 3, Willem Tell II Brummen 201; 4. Wil lem Tell I Bodegraven 183. Erecorps pistool: 1. R.E.A.P. den Kaag 141; 2. Inspecteurs Hermandad Rotterdam 140; 3. W.P. S.S.V. Was senaar 137. BILJARTEN DE U.I.F.A.B. VERGADERDE. Te Luxemburg werd een algeme ne vergadering van de Internationa le Biljartfederatie gehouden, welke bij afwezigheid van de voorzitter Charles Faroux werd geleid door de secretaris van de Luxembrugse Bil jartbond R. Thibor. De calendre sportief voor het aan staande seizoen werd als volgt vast gesteld: 11 t.m. 14 Januari 1951 te Waal wijk: kampioenschap van Europa 47/2. 8 t.m. 11 Februari 1951 te Ant werpen: kampioenschap van Europa driebanden. 2 t.m. '5 Maart 1951 te Barcelona: kampioenschap van Europa bandsto ten (een band). 5 t.m. 8 April 1951 te Sevilla: kampioenschap van Europa 71/2. 25 t.m. 28 April 1951 te Luxem burg: kampioenschap van Europa libre. 26 t.m. 29 Mei 1951 te Madrid: we reldkampioenschap driebanden. 14 t.m. 1 6Jyni 1951 te Nantes (Fr.): kampioenschap van Europa fantasie classique. 15 t.m. 20 Augsutus 1951 te Buenos Aires: wereldkampioenschap 47/2. De volgende jaarvergadei'ing van de U.I.F.A.B. zal in Juli 1951 te Am sterdam worden gehouden. De vergadering besloot de Egypti sche biljartbond wegens wanbeta ling te schorsen. De secretaris-generaal van de In ternationale Federatie, J. Baudart (Belg), die aan de beurt van aftre den was, weigerde zich voor drie jaar te laten herkiezen, doch aan vaardde tenslotte een tijdelijke be noeming voor de tijd van een jaar. doodgewone moord met diefstal be treft. Interessant is de zaak hele maal niet. Maar als ik mij niet ver gis, zijn we al in Grunau. Ginds een beetje links, loopt de weg in de richting van het kasteel Graunen- egig, en recht doorgaande komt men waarschijnlijk aan het huis van de vermoorde weduwe. Ja, de chauffeur rijdt er heen, zei Bolzmann... Wat ik u wilde vra gen: is Graunenegg niet het eigen dom van graaf Graunenstein, die met een baronnesse Wandel is ge trouwd? Ja, en hij is de majoraatsheer. Een charmante dame, de gra vin! Van adel tot in de toppen van haar vingers en verstandig als... nu, laten we zeggen: als de zeven Wij zen van Griekenland. Ik wou, dat haar nicht, de mooie Rita von Sy- dord, even vriendelijk was als haar tante. Freule Rita is dus niet zo erg toeschietelijk? Toeschietelijk? Onuitstaanbaar trots is zij, die bedelprinses! Een f;jn ^lachje van Dr. Binder: De lbons gekregen? 'Wordt vervolgd).,

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5