Moeilijkheden bij de verwezenlijking van de P.B.O. Prov. Staten van Z.-HoIIand Wassenaarse ouden van dagen bij de Koningin Jongeren bijeen komst te Lisse DONDERDAG 6 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 R.K. Werkmeestersbond De taak van de plaats van de kath. arbeider OP DE VERGADERING van de R.K. Werkmeestersbond, welke giste renavond in „Liberty"' is gehouden, sprak wethouder S. Menken, over de bijzondere taak van de R.K. arbeider en zijn directe leiders in de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De heer Menken gaf eerst een kort overzicht van de P.B.O. in het algemeen, waarna hij deze momenteel zo actueele organisatie meer speciaal belichtte van de zijde van de arbei der en zijn directe leiding, zoals werkmeesters, afdelingchefs enz. De Leidse Courant heeft zeer re cent een uitgebreid verslag gepubli ceerd, over de materie der P.B.O. in het algemeen. Daarom zullen wij volstaan, met een overzicht van het tweede gedeelte het eigenlijke doel van deze lezing. De bovengenoemde groepen die nen in de toekomstige P.B.O. niet slechts een middel te zien, om hun belangen, welke uit de aard der zaak voornamelijk op sociaal gebied lig gen, te verdedigen. Zij moeten besef fen, dat door de plaats, welke zij in de P.B.O. zullen gaan innemen, hun een zware verantwoording op de schouders wordt gelegd. Zij zullen niet alleen medezeggenschap krijgen in het bedrijfsleven in het algemeen, maar ook in de onderneming, waar zij werkzaam zijn. Velen zullen daarom hun houding ten opzichte van dit bedrijf grondig moeten wijzigen. Naast het streven, om te komen tot een gezonde sociale bedrijfspo- litiek, zullen zij ook moeten leren, de onderneming economisch te be schouwen. Door de P.B.O. rust mede op hen de taak, dit bedrijf econo misch gezond te houden, ook al zou dit wellicht soms ten koste moeten gaan van wensen op sociaal, gebied. Zjj zullen het bedrijf moeten gaan zien, als een gemeenschapsbelang, waarin zij door samenwerking, de maatschappij dienen. Een onderneming kan echter alleen van maatschappelijk belang zijn, als zij, met een verantwoorde socia le voorziening, een economisch ge zonde politiek voert. Wordt de eco nomische zijde der onderneming ver waarloosd, dan zal dit het bedrijf be nadelen en wellicht ten gronde rich ten. Daardoor zou dan de P.B.O., welke tot doel heeft, de positie van de arbeider op een hoger niveau te brengen zich indirect tegen de maat schappij en direct tegen de arbei ders zelf kereyi. Het is daarom, dat de arbeider te zorgen heeft, dat hij t.z.t. personen disponibel heeft, die de bevoe'gdheid hebben, om in vraagstukken van der mate verstrekkende aard, een juiste beslissing te kunnen nemen. Om dit te bereiken zal er in deze kringen hard gestudeerd moeten worden. Daar de vertegenwoordigers van de arbeiders, uit en door deze groep gekozen zullen wor den, is het gevaar niet denk beeldig, dat in een onderne mingsraad een door omstandig heden populair figuur, gekozen zou worden, die in feite geen be voegdheid of doorzicht zou blij ken te hebben, om de juiste be slissingen op soc. econ. gebied te stimuleren en wellicht acties tot het tegengestelde doel zou voeren. (Men denke slechts aan communistische cellenbouw). Dit is een der grootste problemen, welke momenteel de verwezen lijking van dit gedeelte der P. B. O. (n.l. het vormen van onder nemingsraden) bemoeilijkt. Alhoewel er reeds vele voor stellen ter ondervanging van de ze moeilijkheid zijn geopperd, is er nog geen bevredigende op lossing gevonden. Wellicht zal het vaststellen van een „correctiepercentage" (waardoor b.v. de directie de bevoegdheid krijgt een zeker percentage van de onderne mingsraad te benoemen) oplossing kunnen brengen, maar ook hier zijn nadelen aan verbonden. Samengevat is de taak van de R.K. arbeider:: ten eerste te zorgen, dat in de toekomst ter zake kundige per- worden, die capabel zijn, functies in worden, die capabel zijn functies in de P.B.O. te bekleden. Ten tweede, zal hij zich moeten onderwerpen aan de beslissingen, welke genomen zul- ien worden, door de organen, middels de P.B.O. bevoegd, bindende maat regelen te treffen. De R.K. arbeider is dit verplicht als katholiek, maar ook als gemeenschapsmens, zelfs al zouden er maatregelen zijn, die uit zijn oogpunt beschouwd, niet direct zijn belang zouden dienen. Vooral voor de R.K. werkmeester, die de schakel vormt, tussen arbeider en leiding, ligt hier een grote taak. Hij /al bij zijn ondergeschikten de ge meenschapsgedachte moeten aankwe ken en velen uit deze grote groep mensen van hun „ik-politiek" naar de wij-politiek" moeten voeren. Nadat wethouder Menken zijn rede beëindigd had, dankte de voorzitter hem hartelijk voor de uiterst boeien de en populaire wijze, waarop de spreker dit zeer belangrijke onder werp op deze avond had willen be spreken. Als stoffelijk bewijs van de erkentelijkheid der vergadering bood de voorzitter de heer Menken een kistje sigaren aan. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned. recht de dames C. J. Moll te Utrecht, B. J. Poot te Maasbergen en mej. H. E. V. Muiswinkel te Utrecht; idem de heren E. Singer te Oegstgeest, R. Portheine te Middel burg; prop. examen godgeleerdheid de^ heren J. G. Paardekooper te Leiden, H. W. Pleket te Leiden, C. Ie Pair te 's Gravenhage, P. C. 't Hooft te Leiden, J. B. Cats te Alphen a. d. Rijn, J. H. Schellingerhout te Alphen a. d. Rijn; candidaatsexamen wis- en natuurkunde (A) C. J. N. v. der Meijdenberg te Waalwijk, (A) J P. Murre te Leiden (F) J. N. Le- get te Amsterdam (F) P. v. Dijk te Rijnsburg, (I), H. Struwe te Leiden (K) P. J. den Boer te 's Gravenhage (K) A. L. Koster te 's Gravenhage (K) P .W. Leenhouts te Schevenin- gen (K) A. G. Vlasblom te Leiden (L) mej. I. C. M. Coremans te Leiden (L) E. L. Ten te Leiden; mej. F. Jol te Leiden (K); doctoraalexamen theoretische natuurkunde J. H. v. d. Merwe te Oegstgeest; doctoraal exa men scheikunde mevr. F. Th. de In de gistermorgen ondeï voor zitterschap van mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin, gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland was aan de orde de verkiezing van zes leden van Ge deputeerde Staten. Alvorens tot stemming werd over gegaan kreeg de heer mr. DE MON CHY (V.V.D.) gelegenheid tot het afleggen ener verklaring. Hij zeide, dat de fractie der V.V.D. gaarne be reid is er toe mede te werken, dat het college van Ged. Staten een zo getrouw mogelijke afspiegeling geeft van de verhoudingen in de Staten. Zij gaat er mede accoord, dat twee zetels worden bezet door de par tij van de Arbeide, ten minste een zetel door de K.V.P., een door de C.H. en 1 door de A.R. Aldus kan over vijf zetels geen vraagpunt rij zen. Wat de zesde zetel betreft maakt een fractie met acht leden evenveel aanspraak op een zetel als de Katholieken met zestien leden op een tweede zetel. Van de zijde der andere partijen schijnt men alles bij het oude te willen laten, een conser vatisme, dat z.i. van deze partijen niet verwacht had mogen worden. In de vacature-Wittenberg (KVP) zal sprekers fractie stemmen op mr. van Riel (V.V.D.). De fractie wil daarmede geen en kele onaangenaamheid zeggen aan het adres der K.V.P. in het algemeen of aan dat van de heer Wittenberg in het bijzonder. De heer ELSEN (K.V.P.) opmer kend, dat de heer de Monchy blijk baar een evenredige vertegenwoordi ging der fracties in het college van Gedeputeerde Staten wil, constateer de, dat de heer De Monchy deze evenredigheid wil bereiken door de V.V.D. een zetel toe te wijzen op acht leden en de K.V.P. ten minste een zetel op zestien leden. Als het de heer De Monchy niet betrof, zou men z.i. moeten denken aan een denk fout. In deze vergadering hebben al vele jaren andere factoren gegolden dan een dorre deel- en optelsom. De fractie der K.V.P. kan geen vrijheid vinden mede te werken aan de be proefd gebleken samenstelling van het college van Gedeputeerde Sta ten. Na deze opmerkingen werd ge stemd. In de vacature Bolsius werd her kozen mr. E. J. M. H. Bolsius (K.V. P.) te.Leiden met 73 van de 80 uit gebrachte stemmen. De heer van Praag 4 stemmen, blanco 1 stem. 3 stemmen waren blanco. In de vacature-Schmal werd her kozen mr. J. J. R. Schmal (C.H.) te Voorburg met 69 stemmen. De heer Van Praag (C.P.N.) verwierf 4 stemmen, de heer Kranenburg (C.- H.) 1 stem; blanco 5 stemmen. In de vacature-Jansen Manen- schijn werd herkozen de heer J. A. J. Jansen Manenschijn (A.R.) te Zwijn- drecht met 75 stemmen; de hèer Van Praag 4 stemmen, blonca 1 stem. In de vacature-Schilthuis werd herkozen mr. G. J. C. Schilthuis (Arb.) te Rotterdam met 73 stem men; Mfan Praag (CPN) 4, ir. Witten berg (KVVP) 1 en blanco 3 stem men. In de. vacature-Wittenberg werd herkozen ir. C. H. Wittenberg (K.V. P.) te Den Haag met 66 stemmen, Mr. van Riel (V.V.D.) 7; van Praag (CPN) 4; ir. Blom (V.V.D.) 1 en blanco 3 stemmen. In de vacatureDe Ruyterde Zeeuw werd herkozen mevrouw mr. C. A. de Ruyter—de Zeeuw (Arb.) te Rotterdam met 63 stemmen. Van Praag (C.P.N.) 4 en blanco 14 stem men. De VOORZITTER sprak een ge lukwens met de herbenoeming en gaf uiting aan zijn voldoening buiten alle politieke overwegingen, merkte hij op dat hij ook in de nieuwe periode weer dagelijks zal mogen sa menwerken met hen, die hem in de afgelopen jaren met zoveel vertrou wen en welwillendheid hebben om ringd en metwie hij op zo prettige wijze zich heeft mogen wijden aan de taak, die voor het college van Ge deputeerde Staten is weggelegd. Tot buitengewoon lid van Gede puteerde Staten werd gekozen mr. S. J. R. de Monchy (V.V.D.) te Den Haag met 42 van de 81 stemmen. De overige stemmen waren aldus uitge bracht: Spronkers (Arb.) 27; van Riel (V.V.D.) 3; van Baren (A.R.) 1, blanco 8 stemmen. Hierna werden de afdelingen ge trokken. De vergadering is verdaagd tot 25 Juli a.s. Graaff-v. d. Walle te Hoogvliet; doc toraal examen scheikunde R. A. Vroot te Leiden; doctoraal examen examen pharmacie J. J. Huizinga te Rotterdam, H. J. Posthumes te 's Gra venhage, A. F. J. Messchaert te Lei den, J. Willemse te Vlaardingen; doctoraal examen dier- en plantkun de A. M. Husson te Leiden; candi daatsexamen Ned. recht de dames H. C. Schrader te Kampen, M. A. Dub beldam te 's Gravenhage, idem de heer A. B. de Bruin te 's Gravenhage; doctoraal examen Geschiedenis (cum laude) de heer E. H. Kossmann te Rotterdam; candidaatsexamen God geleerdheid de heer F, O. v. Gennep te Leiden, en mej. M. C. Blom te Lei den; doctoraalexamen Ned. taal en letterk. de heer A. P. Cornet te Goes; candidaatsexamen Geneeskun de de dames H. C. Barendsen te Den Haag, J. M. Delvaux te Brussel, H. C. v. d. Ende te Roermond, C. v. Utenhove te Heemstede, idem de he ren E. C. C. Ament te Den Haag, J. F. M. Delemarre te Scheverüngen, A. F. H. Hesselfcach te Den Haag, J. Hrouda te Leiden, A. M. Kaptijn te Leiden, G. D. Kikkert te Gorinchem, M. v. d. Kruk te Den Haag, J. F. J. P Kruijs Voorberge te Rotterdam, J. J. de Lima te Leiden. K Maltha te Schiedam, P. Roeland te Leiden, M. B. Rost van Tonningen te Aerden- hout, A. H. C. van Senus te Hille- gersberg, K. v. Tuijn Leiden, A. Verburg te Den Haag, W. H- Vriend te Den Haag, J. D. Wackwitz te Lei den, en de heer H. K Zijlstra te Dja karta. Gepromoveerd: tot doctor in. de Godgeleerdheid op proefschrift geti teld „De zedelijke waardering van de arbeid in het industrialisme" de heer A. van Biemen geboren te Lei den en wonende te Bentveld; tot doctor in de Geneeskunde op proef schrift getiteld ,,Over de aetiologie van de strophulus infantum" de heer A. A. Botter geboren te Groningen en wonende te Haarlem; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Order-disorder in hexagonal lattices" de heer R. M. F. Houtappel geboren te Maastricht en wonende te 's Gravenhage. UST DE RIJNSTREEK BOSKOOP Schoolreisje R.K. School Onder begunstiging van fraai zomerweer, gingen Dinsdag de leerlingen van de R.K. Scholen op reis.. 9 bussen met de drukke kinderen. De drie eerste bussen met de kleinen gingen via Hazerswoude naar Schiphol en van daar naar de fraaie speeltuin te Oud Valkeveen. Na de inwendige mens versterkt te hebben werd een tocht door het Gooi gemaakt en in de speeltuin Austerlitz wachtte men op de groteren. Deze waren intussen via Utrecht reeds in Austerlitz geweest l en na een kort bezoek aan het ere- kerkhof op de Grebbeberg, via Wa- geningen naar Arnhem en Nijmegen vertrokken. In het mooie Berg en' Dal werd weer rust gehouden. Ech ter niet lang, want weldra gingen de kinderen met hun leiders de mooie omgeving bezichtigen. In Austerlitz werden de stramme benen nog even gestrekt door het spelen van meer dere voetbalwedstrijden, waarna, nu gezamenlijk met de kleinen, naar huis werd gereden. HAZERSWOUDE Geboren: Adrianus Amoldus z. v. A. M. de Groot en M. Th. Schrama. Johanna G. M. d. v. A. B. v. d. Poel en A. M. v. d. Ven. Leonarda d. v. L. B. Luiten en J. Rodenburg. Cor nelia d. v. A. Bremmer en A. Mare- hand. Janny d. v. W. N. H. den Hou dijker en B. Wiering. Ondertrouwd: W. J. Streng 31 j. en A. C. A. Smits 30 j. Overleden: G. Lindenburg, 82 j. KOUDEKERK Ondertrouwd: Jan Hogenes 23j. en Hendrikje van Veen 21 j. LEIDERDORP Jubilea bij Ver. Touwfabrieken. Woensdag herdachten de heren A. C'hrispijn, J. Th. Hensing en S. v. d. Klaauw de dag, waarop zij vijfen twintig jaren in dienst van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leider dorp waren. In tegenwoordigheid van hun chefs, vertegenwoordigers in de fabrieks- xern en de personeelchef, alsmede hun gepensionneerde chef, de heer F. Weil, werden de jubilarissen met hun echtgenoten des morgens door de directie ontvangen. De directeur, de heer J. van De venter, gewaagde in zijn toespraak van zijn waardering voor hetgeen de ze medewerkers hebben gepresteerd. Hierna reikte hij aan de jubilarissen de stoffelijke blijken van waardering uit, het V.T.-ere-metaal en een enve loppe met inhoud, terwijl de dames een geurige bloemenruiker kregen aangeboden. Ook. de voorzitter van de kern, de heer W. H. Philippo en een der chefs, de heed H. Kuilenberg, zwaaiden de jubilarissen lof en vriendelijke woor den toe. ROELOFARENDSVEEN Voetbal voor ouden van dagen. De reis voor de ouden van dagen kost veel geld en daarom is er o.a. een voetbalwedstrijd voor dit doel. Zaterdagavond te 7 uur op het DOSR-terrein tussen de Brandweer en Polite. RIJP WETERING Personalia. Te Tilburg slaagde mej. R. van Zeil voor het onderwij zeresexamen. NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM Ongeluk met opzet Gisteravond gebeurde op dezelfde plaats, waar Zondagmorgen een dodelijk ongeluk plaats vond, een ongeval waarbij van moedwil van een chauffeur moet worden gesproken. Twee jongelui fietsten langs het opgebroken weg gedeelte. De chauffeur H. uit Haar lem gaf signaal te willen passeren. Een der jongens, van D., peddelde zo snel mogelijk om het einde van de opgebroken weg te bereiken; hij bleef voor de auto rijden. Dit was blijkbaar niet naar de zin van H., die zodra hij kans zag de wielrijder te passeren, dit deed, doch onmiddel lijk daarna zo scherp naar rechts draaide, dat de fietser (die met vrij grote snelheid reed) tegen het trot toir gedrongen werd en over de kop sloeg. Met zijn hoofd kwam hij tegen de erker van een huis en liep bloe dende wonden op aan z'n gezicht en z'n knieën. De politie maakte proces verbaal op. KATWIJK Geboren: Jacob, z. van N. Guyt en F. van dei Plas; Jacob, z. van C. J. van der Plas en A. Harteveld; Ger- da Jacoba, d. van L. Ouwehand en T. H. v. d. Veen; Cornelis. z- van P. van der Bent en M. van der Plas; Maartje, d. van J. van Duyn en L. Sneijders; Christiaan Arnoldus P., z. van Chr. Moerkerk en P. A. van Schooten. Ondertrouwd: A. van der Plas en W. den Haan. Getrouwd: C- van Rijn en G. Star; Kr. de Best en W. van Houten; H. Bos en D, J. Post; A. Uljee en R. van Dijk. Overleden: T. de Mooy 70 jaar; M. van der Plas 88 jaar. LEIDSCHENDAM Personalia Mej. M. Copraij is geslaagd voor het examen „Speciale Bibliothecaris" (administratieve bi bliotheek) uitgaande van de Ned. Veren, van Bibliotheken. Nieuwe woningen Bij het ge meentebestuur is bericht binnenge komen dat voor Leidschendam 42 woningen zijn toegewezen. Het is te verwachten dat bij de gemeenteraad spoedig een voorstel zal inkomen voor de bouw van deze woningen. Geboren: Helena Cornelia Maria, d. van J. C. van der Salm en M. H. Stijnman; Paulina Henriëtte, d. van G. de Boer en H. A. Hoogstraten: Ali- da Maria, d. van C. J. van Brecht en M. J. van Lochem; Bartholomeus Jo hannes Andreas, z. van A. J. Rem merswaal en A. Gilisse; Cornelis Leo- nardus, z. van J. P. van Bohemen en C. Th. Suykerland; Bernardus Pe trus, z. van J. E. H Demeijer en P. B. Meulenbroek; Wilhelmus Theodo- rus Johannes Maria, z. van Th. Chr. Meester en I. M. van Heningen. Ondertrouwd: M. H. Berk te Zoe- termeer en B. E Enze; O. A. Heems kerk te Delft en M. Jos. van Abee- len van Kuijeren. Getrouwd: M. van Lochem en J. A. Verhagen; J. Plukaard te den Haag en J. van Blanken. Overleden: S. van der Salm 72 j., echtgenoot van C. M. Olsthoorn. „Rome, wij en deze tijd" Zondag a.s. zullen de katholieke jongeren van de bollenstreek 'n bij eenkomst houden in het H. B. G.-ge- bouw te Lisse, welke om half drie begint. Mr. Jan Derks zal het onder werp: „Rome en wij" behandelen, waarna pater P Wesseling zal spre ken over „Wij en deze tijd". Het doel van deze bijeenkomst is een beter begrip te kweken voor de taak van de jonge katholiek in deze tijd. Te vens is het een gelegenheid, waarbij de jongeren door een grote opkomst kunnen getuigen van hun trouw aan de kerk. Laat iedereen, die enigszins kan aan deze bijeenkomst deelnemen. Et wordt gerekend op een massale belangstelling. LISSE De eerste bloembollenveiling. Op Vrijdag 14 Juli 's middags twee uur zal de Coöp. Veilingvereniging voor Bloembollenkwekers H. B. G. te Lisse haar eerste bloembollenvei ling van dit seizoen houden. In alle artikelen is reeds een le vendige handel te constateren en wel in het bijzonder is de vraag naar Hyacinthen zeer groot. Als de veilingklok gaat draaien, zal wel spoedig blijken, dat zeer vele artikelen beduidend boven de mini mum prijs zullen gaan. Mulo-examens. De dames N. Eijskort; E. H. van de Koppel, en M. Kremer zijn geslaagd voor het Mulo examen. NOORD WIJK Geboren: Eric R. z. van H. Bulk en P.G. d'Haan. Guiberto H. M. z. v. P. Ph. Alders en C. J. R. Alkemade. Helena M. d. van J. L. de Ridder en G. K. Vink. Antonia H. J. d. van G. M. L. Steenvoorden en J. M. Assen delft. Johannes A. z. van K. Ver kade en A. C. Wijnands. Monica L. M. d. van M. v. d. Berg en P. C. v. d. Berg. Ondertrouwd: J. Nagtegaal en M. C. P. v. d. Luijt. Gehuwd: K. C. de Monye en Chr. Groenendijk. W. Mertens en G. A. M. H. Bardelmeijer. C. A. Turnhout en C. M. E. Westgeest, NOORD WIJKERHOUT Vacantie-kinderuitzending. Het comité vacantie-kinderuitzending van de K. A. B- doet een dringend beroep op de dorpsgenoten, vooral de leden van de K.A B. om gedurende de va- cantiemaand een stadskind een paar heerlijke weken buiten te bezorgen. Gisteren hebben de Wassenaarse ouden van dagen de jaarlijkse auto tocht gemaakt, die hun namens de bevolking werd aangeboden door het comité voor de ouden van dagen. Dit uitstapje betekende een hoogtepunt in de serie die het comité sinds 1935 ieder jaar de oorlogsjaren uitge zonderd heeft georganiseerd. Want II. M, Koningin Juliana vond het goed dat het gezelschap een bezoek bracht aan Paleis Soestdijk. De stoet, die zich gistermorgen op de Kerkdam en de Prinsenweg om streeks kwart voor tien in beweging zette, telde de politie-escorte van twee radio-jeeps en enkele motoren niet meegeteld 127 auto's met te- zemen 528 deelnemers! Na een korte rondrit door het dorp waarbij een geluidswagen voor vrolijke muziek zorgde werd via Leiden koers gezet naar Bilthoven, waarin „De Biltse Duinen" de koffie zou worden gebruikt. De rit naar dit eerste rustpunt nam meer tijd in be slag dan berekend was en omstreeks het middaguur arriveerden de eerste wagens in de prachtige uitspanning. De.helpers en helpsters van het Rode Kruis werd weinig rust gegund, want nauwelijks waren de laatste auto's uitgeladen of de eerste moesten weer voorrijden. Immers: de afspraak was, dat de stoet om 2 uur het hek van Paleis Soestdijk zou binnenrijden. Het werd een kwartiertje later. Voordat de auto's voorbijreden wer den aan H. M. Koningin Juliana, die met Prinses Margriet naar buiten was gekomen gehuld in een plastic regencape omdat juiist 'n hevige re genbui losbrak enkele geschenken angeboden: door de heer A. v. d. Lee van het comité een schilderij van de Wassenaarse „Katjesschilder" STOMPWIJK Brodeloos. Annie van Leeuwen moest even vlug brood halen. Na tuurlijk werd de fiets gepakt. Op de terugweg hing de tas met brood aan haar stuur te slingeren. Eén onhan dige beweging en Annie lag met haar fiets midden in de Stompwijkse vaart. Druipend nat en brodeloos kwam zij weer thuis. VOORHOUT Geslaagd. Het diploma van de R.K. Vereniging tot bevordering van industrie- en huishoudonderwijs voor meisjes werd uitgereikt aan; Corrie Bervoets, Riet v. d. Berg, Dini v. d. Blom, Stientje v. d. Berg, Sjaan Kraakman, Rie v. Steyn, Ina v. Schie, Corrie Turnhout, Rie v. Velzen, Tini v. d. Voorn. De lessen werden gege ven door Zr. Ma. Florentiana. VOORSCHOTEN Personalia. Op 5 Juli promo veerde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen Zr. Maria Salvina Westra O.P. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift: „A. Talking of the love of God" Sluiting Zomerfeest. Het Zo merfeest te Voorschoten werd beslo ten met een groot slotbal in de gro te zaal van het Bondsgebouw, maar omdat zelfs deze zaal te klein was om de dansende paren te bevatten was in de tuin naast het Bondsge bouw een grote vlonder aangebracht. Twee „bands" zorgden voor de no dige muziek. Tussen enige dansjes werd een kolossale taart naar bin nen gebracht, voorstellende het „Bondsgebouw". In het midden van de zaal werd het gevaarte opgesteld en daarna door bakker Gussenhoven met de sabel in mootjes gehouwen. Wie in zijn gebak een bruine boon aantrof, kreeg een fruitmand. Aan het einde betrad pastoor J. Th. van Bemmelen het podium om het feest te sluiten. Allereerst bracht de pastoor dank aan de heer E. Cas- telein en zijn medewerkers voor de gegeven leiding op deze avond. Daarna bracht spr. dank aan allen, die meegewerkt hebben aan de voor bereiding van het feest. Hij waar deerde het, dat de geest onder de be zoekers zo prettig en vrolijk is ge weest en dat er niet één wanklank is gehoord. Ook financieel zal deze feestviering wel geslaagd zijn, vol gens spr. De draaimolen draaide tot slot nog enige rondjes ten afscheid en zo behoort ook dit grote feest weer tot het verleden. ZOETERMEER Personalia. De heer W. Eggink slaagde voor het eindexamen M.T.S. afd. electrotechniek te 's-Gravenha- ge. Mej. N. van Staalduinen voor het diploma 5-j. H.B.S. aan de gem. H. B.S. te Delft. Uitstapje missie-naaikring. Als dank voor het vele/ werk, door de R.K. Missie-Naaivereniging verricht, organiseerde pastoor Voorham voor de dames-leden een uitstapje. Gis termorgen omstreeks half 8 vertrok ken zij per bus naar Utrecht, waar onder meer de Dom werd bezich tigd. Vandaar ging het naar Soest dijk langs het paleis om en naar het Jagershuis. Nadat men zich in deze1 omgeving korte tijd had verpoosd werd de tocht voortgezet naar Apel doorn, waar het Prins Bernhard-dal werd bezocht. Vervolgens werd Arn hem met omgeving aangedaan. En toen kersen eten in de Betuwe. Via Haastrecht, trok men naar Rotter dam, waar de feestverlichting, aan gebracht in verband met de tentoon stelling Rotterdam Ahoy, in ogen schouw werd genomen. Des avonds om 11 uur was het gezelschap in Zoetermeer terug. Geboren: Johanna Wilhelmina Ma ria, d. van H. J. den Hollander en A. M. van Diemen; Petronella Baren- dina, d. van B. v. d. Wagt en P. C. Lokhorst. Getrouwd: J. Brandhorst 23 j. en E. Havenaar 21 j.; P. Westerman 36 j. en P. Burgstad 33 j. Raaphorst, door de echtgenote van dominé Honders een bouquet oranje 4,Koningin Juliana-rozen", door het echtpaar Hilgeman een viertal Bie- dermayer bouquetjes voor elk der prinsesjes en door de heer en me vrouw Marbus een aquarel van de Wassenaarse Dorpskerk, die voor dit doel was afgestaan door de kunst schilder H. E. Roodenburg. Koningin Juliana sloeg daarna het voorbijrijden van de auto's gade, vriendelijk wuivend naar de inzitten den en belangstellend informerend naar de aard en de werkwijze van het comité voor ouden van dagen. Twintig minuten duurde dit bezoek aan het Paleis, een korte tijd slechts, maar lang genoeg om een blijvende herinnering achter te laten bij allen die er getuigen van mochten zijn. En terwijl in de 127 auto's nog druk werd nagepraat over deze ont moeting met de Koningin reed de stoet voort naar Schiphol, terwijl de regen bij stromen neerviel. Voor de ingang van het vliegveld wachtte de deelnemers een onaangename verras- sing: er werd slechts een klein aan tal auto's tegelijk toegelaten. Om streeks half acht werd de terugtocht naar Wassenaar aanvaard. Laatste Berichten DE STRIJD IN KOREA. De Noord-Koreaanse tanks zijn wederom 24 km. Zuidwaarts opge rukt, de Amerikanen in achterhoede gevechten dwingend grondgebied pry's te geven. AMERIKAANSE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT? Het door radio-Pjongjang omge roepen bericht als zou een Ameri kaanse kruiser door de Noord-Ko- reanen tot zinken zijn gebracht is door de bevelhebber van de 7de Amerikaanse vloot tegengesproken. Vice-admiraal Arthur Struble ver klaarde: „Het betreft hier in ieder geval geen van mijn Schepen". SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS (burgers), Djakarta- A'dam pass. 5 Juli Minicoy; GAROET Djakarta-R'dam pass. 5 Juli Kp. Guardafui; GENERAL W. C. LANG- Fitt (tr.), Djakarta-A'dam 5 Juli 100 m. O. Malta; GROOTE BEER, A'dam- Djakarta 5 Juli 140 m. Z. Westpunt Kreta; NELLY (tr.), Djakarta-A'dam 5 Juli pass. Mentawei eik; POLY PHEMUS, A'dam-Djakarta pass. 5 Juli Elba Cape (Rode Zee); WATER MAN, R'dam-Djakarta 5 Juli van Aden naar Belawan. MARKTBERICHTEN GOUDA, 6 Juli. Kaas. Aanvoer 295 partijen le soort 2.02—2.10, 2e soort 1.922 01, extra zwaar tot 2.32 per kg, Handel goed. NOORD WIJKERHOUT, 5 Juli. Groente. Aardbeien 1.75—2.50 per slof, Frambozenaardbeien 23 idem blauwe schokkers 4.10, krombek- ken 3.90, doppers 2.20'3.50. tuin bonen 1.001.65 alles per io kg, aardappelen I 12 cent per kg. De aan voer van aardbeien bedroeg ruim 700 sloffen- VEUR, 5 Juli. Groente. Sla 2 2.70, spinazie 1314 cent, andijvie 69.80, bospeen 1013 cent, toma ten 6996 cent, tuinbonen 69 cent, prinsessebonen 1110. doperwten 40 cent, bloemkool 1022 cent, kom kommers I 2025 cent, idem II 17 22 cent, idem IH 1016 cent, idem krom 2125 cent. ROELOFARENDSVEEN, 5 Juli. Groente. Aardbeien 1441 cent, Frambozenaardbeien 1933 cent, kropsla 2—2.80, andijvie 58, bloemkool f 827. bospeen f 810, breekpeen 89, aardappelen 9 14 per 100; peulen 1.06.50, doperwten f 1.103-70, capucijners 1.203.15, tuinbonen 6075 cent, kassnijbonen f 11.5016, volle grönd snijbonen 12.5015.50, snijbonen afw- 8.5012.idem stek 3— 6.50 per 10 kg.; Augurken: grof 6.10 7.10, bommen f 3.403.70 en stip pel 3.10 per 25 kg. Bloemen Scabiosa 1539 ct., Alstroemeria 1022 cent, Liatris 34 58 cent. Anjers 6—15 cent, Lelies 10 40 cent, Lathyrus 615 cent, Aglaia 412 cena, Colvillie 528 cent, Es ther Read 418 cent, Margrieten 12 23 cent. TER AAR, 5 Juli, .Groente. Kas snijbonen f 11.2014.80, idem stek 2 102.30, natuursnijbonen f 9.40—r 14-10, stam prinsessen f 8.509.50, peulen 1.706.70, doppers 1.601 3.10. kapdoppers 2.00—-4.20. krom- bekdoppers 3.20, blauwschokkers 2-703.30, witte capucijners 3.20 4.20, tuinbonen 6069 cent alles per 10 kg.; tomaten A 7090 cent, idem B 70 cent, idem C 4575 cent, idem CC 2055 cent, idem bonken 60 cent idem kriel 10—35 cent, groe ne kool 56 cent, waspeen 312 cent. idem stek 2 cent, rabarber 4 5 cent. postelein 17 cent, nieuwe aardappelen 1415 cent, idem kriel 6 cent, spitskool 6 cent, andijvie 6 cent, rode kool 1011 cent, sjalotten 5 cent. kroten 9 cent alles per kg., sla 23 per 100 stuks, bloemkool IA 2027 cent, idem I 1319 cent, idem II 8<10 cent, idem III 46 cent komkommers J 1125 cent, idem II 811 cent, iJlm III 34 cent alles per stuk, bospeen 813 cent, bos- kroten 4—6 cent, bos-uien 29 cent, rabarber 5 cent, selderie 12 cent, peterselie 2 cent alles per bos- Augur ken Dl/ 6.40 idem 3 5.20, idem C. B. 3.00—3.10, idem E 2.90 al les per 25 kg.; bessen 56—65 cent, zwarte bessen ?800 cent, rode bes sen 64 cent per kg.; kruisbessen 90 cent per slof, aardbeien 5350 cent per poosje, aardbeien 1-20 per slof, Framboosaardbeien 29 cent p. doosje.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3