Bij het besproeien van gewassen neergestort Het Lagerhuis over Korea Mollet krijgt geen steun Jiatte $ai{ Jiexó endnaedeEó in Jiewetitifd DONDERDAG 6 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dodelijk vliegtuig ongeluk Gistermiddag omstreeks kwart over twee is een vliegtuig, dat werd gebruikt bij de onkruidbestryding uit de lucht, bij de Zuider Ringweg even ten Zuiden van Espel in de Noordoostpolder neergestort. De heer A. W. Hamming, die het toestel bestuurde, werd gedood. Hij was 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. De heer Hamming was in dienst van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening en werkte bij het onderzoek naar de mogelijkheid van gebruik met vlieg tuigen bij de bestrijding van ziekten en plagen in land- en tuinbouw. De heer Hamming was op 1 Juni in dienst van het ministerie gekomen. Het vliegtuig was bezig een kavel te besproeien, waarop koolzaad stond dat door een schimmelziekte was aangetast. Het toestelk een Auster, die eigen dom was van de n.v. Luchtreclame te Naarden, vloog, toen het de grond raakte .onmiddellijk in brand Het was speciaal ingericht voor het besproeien van onkruid. De moeder van het slachtoffer is gisteravond juist met de Kota Inten uit Indonesië in Nederland aange komen. De heer Hamming werd in 1939 gemobiliseerd bij de militaire lucht vaart in Indonesië, waar hij zijn vliegopleiding kreeg. Tijdens de in val van Japan in Nederlands-Indië maakte hij verscheidene vluchten, en na de capitulatie van Ned. Indië werd hij gearresteerd. In Augustus 1945 werd hij te Sin gapore bevrijd en in 1946 keerde hij naar Nederland terug. Doodstraffen geëist „DUIVELS IN MENSEN GEDAANTE" De procureur-generaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie in Den Haag, mr. van Voorst tot Voorst, con cludeerde Woensdag tot de dood straf tegen de Duitsers Fiser en Aus der Fünten, die het vorige jaar bei den door het bijzondere gerechtshof tot levenslange gevangenis waren veroordeeld. Volgens de tenlastelegging heeft Fischer tijdens de bezetting als lei der van het Judenreferat" de ver antwoordelijkheid te dragen voor het deporteren van ruim 1QOOO Joden naar Duitsland en Polen, van wie er met stelligheid 12000 in gaskamers om het leven zijn gebracht. Voorts behelsde de tenlastelegging mishan deling van Joden en begunstigers van Joden. Op vragen van de president van de raad, prof. m?. Verzijl, antwoordde Fischer, dat hy het gebeurde thans betreurt. Hij zei echter niet geweten te hebben, wat er met de gedeporteerden gebeurde en ontkende met grote nadruk en herhaalde malen, dat hij gevangenen zou hebben mis handeld. Zijn raadsman, mr. Reusel. legde er eveneens de nadruk op, dat Fi schef een ondergeschikte positie be kleedde en niets te beslissen had. Mannen als Harster die tot 12 jaar is veroordeeld stonden veel ho ger in rang Aus der Fünten, aan wie even eens deportaties zelf van krankzinnigen en kinderen razzia's en mishandelingen ten laste waren gelegd, zei indertijd in deportaties niets onrechtmatigs gezien te hebben. Voor het overi ge beriep ook hij zich op zijn plicht om de bevelen van hoger hand op te volgen. In tegenstel ling tot de vorige verdachte ont kende hij het ten laste gelegde niet. De procureur-generaal achtte in zijn conclusie het ten laste gelegde bewezen. „Door deze ijver en de machtswellust van deze beide dui vels in mensengedaante hebben dui zenden Joden de dood gevonden. Ter handhaving van het recht en de wet ten der menselijkheid kan_ hier al leen de zwaarste straf de juiste ge acht v/orden", aldus mr. Van Voorst tot Voorst. DOODVONNISSEN BEVESTIGO. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het vonnis bevestigd, waarbij de voormalige Haagse politieman J. H. Veefkind ter dood is veroordeeld. Ook is het doodvonnis bevestigd van J. Herdtmann, de ex-leider van de zg. Ned. Nat. Soc. Bond, en van H. Koehler, die propagandist en or ganisator van „Sport und Spiel" is geweest. Bevroren aard beien voor Amerika Het Amerikaanse s.s. „Clair Bor ne" van de Watermanline, liggende in de le Merwedehaven in Rotter dam, heeft 'n eerste zending van on geveer 60 ton bevroren aardbeien in geladen. Bestemd voor de Verenigde Staten. Dit is voor Nederland een nieuw exportartikel en men had ge hoopt er dit jaar ongeveer een mil- lioen kilogram van naar Amerika te kunnen verschepen, maar de weers omstandigheden zijn, zo werd ons door de verladers, verzekerd, niet gunstig geweest, noch voor de kwan titeit noch voor de kwaliteit. Ongeveer de helft bleek voor de uitvoer ongeschikt. De hoeveelheid die geëxporteerd kan worden is daardoor zeer geslonken, maar nog altijd de moeite waard om te trach ten onze aardbeien, die in Amerika zeer geliefd, zijn daar in bevroren toestand ingang te doen vinden. Deze aardbeien behoren tot de zo genaamde diepvries vruchten. Zij zijn ingevroren in een temperatuur van minus 40 graden Celsius en hebben een suikergehalte gekregen van 20 Het vervoer, dat 9 a 10 dagen duurt vooraleer zij in New York aankomen, dient met de meeste zorg te geschieden, want bij iets te hoge temperatuur is de kans op siroop vorming groot. Daarom is deze la ding, waarvan in de Verenigde Sta ten ontvanger is de firma J. Gom- perts en Co te San Francisco (Cali- fornië), in de koelruimen van de Claiborne geladen, waar ze met alle zorg wordt behandeld, aldus onze zegsman. Toestand „wanhopig ernstig" Tijdens het debat in het Lager huis over Korea heeft de conserva tieve leider Winston Churchill drin gend verzocht om een geheime zit ting van het parlement ter bespre king van de algemene militaire po sitie van Engeland. Churchill ver klaarde er zeker van te zijn, dat hij in een geheim debat veel kon ver tellen, wat het Lagerhuis indachtig moet zijn en wat de regering kan aanvullen. Verder verzocht Churchill om nieuwe besprekingen met de Russen om een oplossing te zoeken, voordat deze over de „verwoestende macht" van atoomwapens beschikken. Chur chill noemde „de Amerikaanse su perioriteit op het gebied van atoom oorlog op het ogenblik een doelma tig afschrikwekkend feit voor een algemene communistische aanval". Tevoren had minister-president Attlee verklaard, dat de Engelse en Amerikaanse actie in Korea de beste kans schiep voor het handhaven van de wereldvrede. Churchill sloot zich bij deze verklaring aan. Onder ap plaus zei Attlee, dat de wereld „de Amerikaanse regering dank ver schuldigd is" voor haar snel Optre den ter verdediging van Korea te gen „onverhulde agressie". Ter ver dediging van Engelands snelle hulp aan de V.S. zei Attlee, dat uitstel de aanvaller mischien welslagen ge bracht en de V.N. voor een voldon gen feit gesteld zou hebben. „Het al gemeen beginsel is, dat alle staten in gevaar kunnen komen, indien de aanvaller gelegenheid krijgt ergens ter wereld de vruchten van de aan val te plukken", aldus Attlee. Anthony Eden, die als laatste voor de oppositie sprak, noemde de tegen stand „wanhopig ernstig" voor En geland en sprak de verwachting uit, dat Korea ,,een hardnekkige en langdurige kwestie" zou worden. In zijn antwoord op het debat wees de voorzitter Herbert Morrison, Churchills voorstel tot het houden van een geheime zitting van de hand. Nadat Morrison om eenstemmige goedkeuring van de regeringsmotie over de hulpverlening aan Korea had verzocht, werd deze motie zonder stemming aangenomen. De Franse crisis De Franse socialistische leider Guy Mollet, die een informatieve opdracht van president Auriol heeft aanvaard na het afstemmen van de nieuw gevormde regering-Queuille, had voor vandaag een „verzoenings" bijeenkomst uitgeschreven van so cialisten, radicaal-socialisten, volks republikeinen (de M.R.P. onder Bi- dault) en gematigden. De M.R.P. heeft echter geweigerd deze bijeen komst bij te wonen, hetgeen haar eerste „revanche" is voor het door de socialisten ten val brengen van de regeringen-Bidault en Queuille. Hierdoor is de hoop van Mollet ver ijdeld, die had willen proberen, de voormalige regeringspartijen samen te brengen en haar instemming te verwerven voor een maatschappelijk en economisch programma van een nieuwe regering, waar ook de socia listen deel van hadden willen uit maken. Parlementaire waarnemers zijn van mening dat Mollet vandaag pre sident Auriol ervan in kennis zal moeten stellen er niet in te zijn ge slaagd een regering te vormen. Men verwacht., dat de president dan de gematigd-radicale René Pleven, mi nister van landsverdediging in het demissionaire kabinet, zal verzoeken een regering te vormen. Twee Zwitserse radioreporters van de studio Lausanne (Radio Suisse Romande) zullen, met gidsen en dragers, Zaterdag 5 en Zondag 6 Augustus a.s. de Matterhorn (4482 m.) bestijgen. Gedurende de beklimming zullen zy in geregeld contact blijven met een hulpzender aan de voet van de berg. Waarschijnlijk ieder uur gedu rende 10 minuten zullen de verslag gevers in de Franse, Duitse en En gelse taal hun indrukken weergeven. Dit betekent een nieuw experi ment op radio-gebied. GEPENSIONNERDEN VERONTWAARDIGD OVER WETSONTWERP. „Hoe is de toestand van hen, die de beste jaren van hun leven heb ben gegeven in dienst van de staat? Hoe staat het met hen en hun gezin nen in de laatste jaren van hun le vensavond?" Dit was de vraag, die gistermid dag gesteld werd op de demonstra tieve vergadering, die duizenden ge- pensionneerden van de Algemene Nederlandse Bond van Gepension- neerden, de Bond van Gepension- neerden van Spoor- en Tramperso neel en de Alg. Militaire Pensioen- bond bijwoonden ter bespreking van het thans ingediende wetsontwerp betreffende verhoging van de thans geldende uitkeringen aan gepen- sionneerde ambtenaren. De drie sprekers op deze bijeen komst, becritiseerden in onver bloemde bewoordingen het beleid van de regering ten aanzien van de gepensionneerden en noemden het nieuwe wetsontwerp een vonnis, dat de gepensionneerden veroordeelt tot levenslange armoede. Zij noemden het wetsontwerp, dat aan alle ge pensionneerden, vallende onder de toeslagwet 1948, een toeslag beoogt te verlenen van 90 per jaar en aan hen, die niet onder deze toeslagwet vallen een bijzondere toeslag van 50 per jaar plus een kindertoeslag voor gepensionneerde ambtenaren met kinderen tot 16 jaar, een rege ling, die slechts kan worden aange duid als „aalmoes", een parodie op het hoge beginsel van sociale recht vaardigheid. De sprekers deden een dringend beroep op de Kamerleden, die „tot dusverre de noden der gepension neerden beter begrepen hebben dan de regering". VAN DEN BERGH'S EN JURGENS FABRIEKEN. Over het boekjaar 1949 behaalde Van den Bergh's efl Jurgens' Fabrie ken N.V. een netto-winst van 9.909.600 tegen 5.723.047 in 1948. Te zamen met het saldo onverdeelde winst 1948 is een winst beschikbaar van 11.926.948 tegen 7.013.224 het vorige jaar. Zoals reeds gemeld, wordt voor gesteld hieruit op de gewone aande len een dividend van 9 (onv.) uit te keren. Aan de Liquidatierekening A zal uit de winst over het boek jaar 1949 per saldo 785.683 worden toegevoegd, zodat deze daarna 8.133.043 zal belopen. Naar nieuwe rekening zal een bedrag van 4.681.071 worden overgebracht. Sigaren niet goedkoper Het vooruitzicht, dat de sigaren, vrijgesteld zullen worden van om zetbelasting, heeft bij vele rokers de verwachting gewekt, dat de sigaren goedkoper zullen worden. Blijkens informaties bij de sigarenindustrie is dit echter niet het geval. Weliswaar behoeft de winkelier als de omzetbelasting komt te ver vallen 3 pet. minder te betalen, maar deze vei mindering wordt door berekend in de korting, die hij van de leverancier- ontvangt, zodat het product voor de koper uiteindelijk duurder noch goedkoper wordt. De vrijstelling komt geheel ten goede aan de sigarenindustrie, die wegens de hooge -inkoopprijzen van tabak het laatste half jaar met. voortdu rend verlies moest werken. In verband met het verschijnsel, dat zich in de smaak van het publiek een sterke wijzing heeft voorgedaan ten gunste van de sigaret shag en ten nadele van de sigaren, wil r het sigarenroken stimuleren met een grote reclame-campagne, waarvan de kosten voor het eerste half jaar op 250.000 begroot zijn. KAASPRIJZEN STIJGEN. De kaasmarkt begint min of meei een wild karakter te krijgen, waar door de prijzen snel stijgen aldus meldt het „Trouw" uit Alkmaar. De vraag uit Duitsland en België is goed en men is nogal optimistisch over de vrije invoer in Engeland, die weer mogelijk is geworden. Hierbij komt nog dat ook de handel in deze tijd van het jaar voorraden pleegt op te slaan, die later als oude kaas wor den verkocht. In Friesland, dat door zijn grote productie min of meer de toon aan geeft, steeg vorige week de prijs van de volvette Goudse met bijna tien cent tot 1.90 per kg. KOSTBARE GOBELINS DOOR DE MOTTEN AANGEVRETEN. De zogenaamde Weeskamer van het Enkhuizer stadhuis was destijds versierd met unieke gobelins van grote waarde. De tand des tijds had echter duchtig aan de 'wandtapijten geknaagd en in het begin van de oorlog werden ze naar Haarlem ge zonden om (onder leiding van mej. dr. van Eysselstein) te worden ge restaureerd. Om de een of andere on naspeurbare redan is dit echter niet gebeurd en na de bevrijding kwa men de gobelins te Enkhuizen terug, verpakt in een grote wasmand. De mand werd in de kluis van het stad huis gezet en bleef daar tot Septem ber 1949. Toen bleek, dat de gobe lins grotendeels waren vergaan en door de motten opgevretenres tauratie zou nu 60.000 moeten kos ten. In de gemeenteraad van Enkhui zen zijn over deze affaire scherpe woorden gevallen. Daar echter nog niet is komen vast te staan wie ver antwoordelijk gesteld moet worden voor de betreurenswaardige gang van zaken stellen B. en W. voor een commisie van onderzoek in te stel len. DE 25.000 ERUIT. Bij de trekking van de 510e Staats loterij, 4de klasse, tweede lijst, viel een prijs van 25.000 gulden op num- 1 mer 13515. T. de J., arts te Kollum, die door de Leeuwarder rechtbank was ver oordeeld tot 12^/2 jaar gevangenis straf met aftrek, werd hedenochtend door het Gerechtshof te Leeuwarden tot 8 jaar met aftrek veroordeeld. De J. werd beschuldigd, de dood van de verpleegster mej. Riemke Veenstra te hebben veroorzaakt, door haar van een brugleuning in het wa ter van de Zwemmer te duwen, ten gevolge waarvan zij in verdronken. Het Gerechtshof overwoog, dat ver dachte heeft geweten, dat het meisje Veenstra niet kon zwemmen, dat hij haar, toen zij. op de brug zat, een duw heeft gegeven en dat hij geen enkele poging heeft gedaan haar te redden. RECHTSHERSTEL GEVRAAGD VOOR PERSONEEL „NED. ARBEIDSDIENST". Door de heer H. A. C. van Lent te Scheveningen, voormalig arbeidslei- der van de Nederlandse Arbeids dienst gedurende de bezettingstijd, worden thans op verzoek van een aantal kaderleden en arbeidscon tractanten van de voormalige N.A.D. pogingen in het werk gesteld voor die oud N.A.D.-leden, die het bewijs kunnen leveren van hun trouw aan de vaderlandse zaak gedurende de bezetting, rechtsherstel te verkrijgen op grond van de wet rechtshelstel overheidspersoneel 1946. Het initiatief tot het oprichten van de Ned. Arbeidsdienst, aldus de heer van Lent, werd genomen door de gezamenlijke secretarissen-gene raal van de Departementen van Al gemeen Bestuur, zoals de gegevens, waarover het Rijksbureau voor Oor logsdocumentatie beschikt, uitwij zen. Zijns inziens is niet langer vol te houden dat de Nederlandse Ar beidsdienst een door de Duitsers in het leven geroepen organisatie is ge weest. Dat de Duitsers en de N.S.B.'ers alle mogelijke moeite hebben gedaan de N.A.D. een Nationaal-Socialis- tisch karakter te geven, is algemeen bekend, doch daarin zijn zij volgens de heer van Lent nimmer geheel ge slaagd, vooral niet omdat bij het in voeren van de Germaanse groet in October 1943 een groot deel van het kader ondanks bedreigingen Duitse zijde, weigerde dit bevel op te volgen en met ontslag ging. KIND VIEL UIT HET RAAM. Het zesjarige dochtertje van de heer Hartgerink aan de Deldense- straat te Almelo viel vijf meter hoog uit het ram van de ouderlijke wo ning. In vrij ernstige toestand werd het kind, dat enige rugwervels ge kneusd en een been gebróken had in het ziekenhuis opgenomen. WERKZAAMHEDEN AAN HAVEN STILLE DOCH PRIJSHOUDENDE BEURS Was er Dinsdag nog van enige ac tiviteit sprake de aandelenomzet steeg tot boven 1.000.000 nominaal gisteren was het juist tegenover gesteld en heerste er volledige apa thie. De strijd in Korea, waar de Noord-Koreanen blijven oprukken, de binnenkort verwachte definitieve overeenstemming inzake de Europe se betalingsunie, de val van de drie dagen oude regering-Queuille, alle factoren van internationale beteke nis, het gaat aan de beurs voorbij. Het Damrak wacht gelaten af en een kleine opleving zoals Dinsdag blijkt meestal een eendagsvlinder te zijn. Bij de opening was de stemming nauwelijks prijshoudend met kleine verliezen voor de grote internatio nale industriepapieren. Dat dit ver" lies tegen slot grotendeels was inge haald, stemde uiteindelijk nog tot voldoening. De cultuurwaarden konden zich goed handhaven, vooral Amsterdam Rubber, dit mede in verband met het recente rubberuitvoer record in Indonesië De scheepvaartmarkt was uiterst stil en van alle actieve aandelen kwam slechts een fonds eenmaal in de tapenotering. De meeste koersen lagen vrijwel rond die van eergiste- Van een toegenomen activiteit op BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gentleman inbreker", 18 jaar. Lido „Kinderen van de straat", alle leeftijden. Luxor: „Het huis der vergelding", volwassenen. Trianon: „The great sinner", 18 jaar. Rex. „Jungle-regiment", 14 jaar De vooruitzichten voor de boter- afzet zijn eveneens uitstekend. En geland blijft grote hoeveelheden be trekken en ook Zwitserland, Italië en België zijn voortdurend in de markt. „De Bijenkorf" te Amsterdam heeft het boekjaar 1949 afgeloten met een exploitatiewinst van 949.663.— (v. j. 855.213.—). Na bij boeking der interest en afschrij vingen tot een bedrag van 425.000 375.000) resteert een saldo winst van 670.346.604.868.waar uit een onveranderd dividend van 6 pet. op de cumulatief preferente en 6 pet. (v. j. 5 pet.) gewone aan delen wordt voorgesteld. De bliksem is ingeslagen in de ongeveer drie eeuwen oude windmo len van de heer J. Willems te Bergeyk-Weebosch. De molen, welke van hout was, brandde geheel af. Het troepenschip Nelly is op 3 Juli met 1593 passagiers van Tand jong Priok naar Nederland vertrqk- ken. Het troepenschip General Lang- fitt, waarmee onder meer de 41ste zelfstandige brigade verbindingsaf deling repatrieert, wordt tegen het midden van de volgende week te Amsterdam verwacht. De hoenderpest, welke in Gel derland langzamerhand gelocaliseerd wordt, heeft zich desondanks weten uit te breiden tot Enschede. Op een boerderij aan de Goorseweg is de ziekte onder de pluimveestapel ont dekt. In tegenwoordigheid van minis ter Spitzen gaf mevr. Thijssen-baro- nesse Von Lippe Biesterfeld te Vlaar- dingen het sein tot het heien van de eerste 440 palen voor een dwarshel- ling, geschikt voor zeeschepen. De Thieme-prijs voor verhalend proza is toegekend aan K. van der Geest voor zijn roman„Gezegend is het land". Te den Haag is in de Waldorp straat de 11-jarige wielrijder R. K. B., uit de Carel Reinierskade, aan gereden door een hem achterop ko mende zeswielige vrachtauto met aanhangwagen. De jongen is aan zijn verwondingen overleden. Bij K.B. is, gerekend te zijn in gegaan 1 Juli 1949, benoemd tot ad ministrateur bij het Ministerie van Financiën J. G. M. van Griethuysen. In zijn woning aan de Kometen singel te Hilversum, is in de ouder- dam van ruim 101 jaar de oudste in woner van Hilversum, „opa" G. C. vran Leeuwen overleden. Tot voor kort was hij nog kerngezond en werkte hij nog bijna dagelijks in zijn tuin. Ongeveer 5000 landarbeiders uit alle delen van het land trokken gisteren per trein en autobus naar „de Paasheuvel" teVierhouten, waar 't 50-jarig jubileum van de Alg. Ned. Landarbeiders-bond werd gevierd. Een openluchtspel werd opgevoerd met als titel: „50-jarige bruiloft van de A.N.L.B.", waaraan diverse per sonen uit de radio-wereld medewer king verleenden. de Amerikaanse sector, hetgeen hier en daar verwacht werd, na het ver handelen van Anaconda' en Rep- steel in een open hoek enige dagen geleden, is niets gekomen. De om zetten blijven tussen de 400 en 600 stuks schommelen, gisteren 456 cer tificaten. Daar New York Dinsdag gesloten was bleef de affaire giste ren zo mogelijk nog beperkter. De koersen vertoonden hier en daar fractionele verbeteringen. Prolongatie 2K procent. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BEWOLKT WEER. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige re-' gen. Zwakke' tot matige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke, la ter uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. In deze schone tijd van kersen eten door spreeuwen en mensen, zullen enige recepten voor mense lijk gebruik de huismoeders interes seren. KERSENKOEK 45 Eetlepels meel, een stukje boter, wat zout, water en melk. Van het meel, de boter, het zout en het water kneedt men een soepel deeg. Het deeg uitrollen, zo gauw zich blazen beginnen te vormen. De vul ling bereidt m*en uit een halve kilo ontpitte kersen, een eetlepel gecon denseerde melk, een geklopt ei, een gesneden amandelen, een gesnipper de citroenschil en suiker. Men be strooit de koek met suiker en bakt hem in een ingevette vorm, waarin wat melk is gegoten. Het zal waar schijnlijk nodig zijn tijdens het bak ken af en toe een lepel mell^ er bij te gieten. KERSENOMELETTE Uit meel, eieren, yoghurt en een beetje olie bereidt men het beslag van de omelette en laat dat een kwartier rusten. Dan bakt men daar van in boter of olie goudgele ome letten, waarvan men de bovenkant met ontpitte en gesuikerde kersen belegt, wanneer de omelette nog zacht is. Daarna bestrooit men haar met poedersuiker, de omeltten keren en aan de andere kant bakken. KERSEN OP BRANDEWIJN Kersen en kruisbessen uitpersen tot men een kwart liter sap heeft. Dan voegt men er een half pond suiker en een halve liter brande wijn bij- Zodra de suiker is opge lost vult nven een fles met een wij de hals gedeeltelijk met kersen, waarvan de stelen tot de helft zijn afgesneden. Daarna giet men er zo veel vocht over, tot de kersen net onder staan. De fles moet goed wor den afgesloten. KERSENKNOEDELS Men laa,t 250 gram ontpitte ker sen met honderd gram suiker maar zonder toevoeging van water of iets dergelijks korte tijd indampen. Daarna doet men de brei op een schotel, laat haar afkoelen en voegt er een eetlepel gesmolten boter bij, een ei en zoveel meel, dat de massa stijf wordt. Daaruit vormt men ron de ballen ter grootte van een kleine aardappel, die ongeveer acht minu ten in licht gezouten water moeten worden gekookt. Het beste is, wan neer men eerst een proefballetje kookt om de vastheid van het deeg te proberen. Daarna laat men ze uit lekken. De knoedels worden geser veerd in een vanille- of wijnsaus. ENGELS KERSENBROOD. Men kookt een halve kilo zure kersen met pitten en honderdvijftig grarrr suiker ongeveer twintig minu ten in een kwart liter portwijn. Daarna roert men de brei door een bakvorm. Vervolgens snijdt men de korsten van kleine sneden brood af, welke men een ovale vorm geeft. Het brood wordt in boter of vet aan beide kanten gebakken. Men legt het brood krans vorm ig om de brei, strooit er suiker en kaneel over en bakt het gerecht ongeveer twintig minuten in een middelmatig war- me-oven. EN INDUSTRIETERREINEN TE DEVENTER. De omvangrijke en belangrijke werkzaamheden aan de haven en industrie terreinen aan de Zuidzijde van Deventer vorderen ge stadig. Deze van de lucht uit ge maakte foto geeft een duidelijk beeld van de situatie. Rechts de in aanbouw zijnde sluis, die een lengte zal krijgen van 105 meter en 12 meter breed zal wor den. Door deze sluis zal de nieuwe haven van de IJsel uit toegankelijk worden voor schepen van 2000 ton. Luchtopname Anpfoto/GFf/WBl.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2