S)e CöldóeSou^aivt Noord-Koreaanse tanks forceren doorbraak Amerikanen moesten ijlings terugtrekken Einde van een ballingschap Gevaarlijk eiland Formosa Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 6 JULI 1950 51ste JAARGANG No. 12021 De Amerikanen incasseren hun eerste klap Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De eerste deiensie-linie bezweken ^/EERTIG Noord-Koreaanse tanks sloegen gisteren een bres in de Ame rikaanse stellingen veertig kilometer ten Zuiden van Seoel. De Ameri kanen boden weerstand tot hun laatste ammunitie verschoten was en moesten overhaast terugtrekken met achterlating van doden, gewonden en uitrustingen. Communistische infanterie ,in dubbele sterkte van de Amerikanen, brak door de voorste linies en volgde de 30 ton tanks, die onweerstaanbaar doorrolden op de weg van Soewon naar Taejon. De Amerikaanse artillerie stelde zeven tanks buiten werking, maar de over macht bleek te groot. „De tanks rolden door ons heen en de gemechani seerde infanterie volgde op de voet", verklaarde een Amerikaanse offi cier, die getuige was geweest van de communistische doorbraak. Zeven Amerikaanse burgerluchtvaart lijnen zijn ingeschakeld om troepen en militaire uitrustingen uit de Verenigde Staten naar het Verre Oosten te vervoeren, in aanvulling van de militaire transporten door de lucht. Een militaire en een diplomatieke missie zullen morgen per vliegtuig uit de Verenigde Staten naar Zuid-Oost-Azië vertrekken om in Indochi na, Malakka, Birma, Siam en de Phi lippijnen gegevens te verzamelen over de aard en omvang der militaire behoeften van deze bedreigde ge bieden. Onweerstaanbaar aanrollende tanks In een druilerige regen maken de Zuid-Koreaanse soldaten zich mees ter van elk denkbaar voertuig, om weg te komen van de onweerstaan baar aanrollende tanks, die op de hoofdweg Soewon-Taejon aangeval len worden met bazooka's, een draag baar anti-tankwapen. „Blijf op je post. De Noord Koreanen stoten voor "het eerst op Amerikaanse troepen en zij zjjn er op uit een schok te veroor zaken" luidde het bevel. Achter de tanks volgde echter een overmacht van infanterie, die de Amerikanen stap voor stap terugdrong. Gepaard met de directe aanval op de voorste frontlinie ten Zuiden van Soewon, stootten drie a vier commu- nistische colonnes, eveneens vooraf gegaan door tanks, verder door in de richting van de Gele Zee. Deze om singelingsbeweging dreigt de Zuid- Koreanen, die nog niet ontkomen zijn uit de driehoek SeoelSoewon Intsjon, af te snijden. De communis ten ontvangen voortdurend verster kingen uit het Noorden, waar hun strijdkrachten zich ten Zuiden van Seoel samenballen om het offensief gaande te houden. Ondertussen ruk ken lichte tanks op aan de Oostkust nabij de 38ste breedtegraad. Op de hoofdweg ten Zuiden van het front heerst een onbeschrijfelijke verwarring. Langs de weg zijn voer tuigen in de rijstvelden vastgereden, andere liggen gekanteld met de wie len in de lucht en bij dozijnen staan verlaten vervoermiddelen voor het grijpen. Het eerste nieuws van de verwoe de veldslag bereikte het Amerikaan se hoofdkwartier bij het vallen van de nacht, toen de eerste vluchtelin gen aankwamen. Zij deden hun ver slag in het schaars verlichte, verduis terde hoofdkwartier, terwijl de com munistische tanks zich klaar maakten voor Tie volgende aanval op de Ame rikaanse stellingen. Amerikaanse en Engelse gevechts- 50.000 BERLIJNSE KRANEN GA VEN GEEN WATER MEER. De huisvrouwen van Westelijk Berlijn werden danig gedupeerd toen de Sovjets in de Oostelijke sector de watertoevoer afsloten, tengevolge waarvan 50.000 kranen geen water meer gaven. Met emmers en pannen staan de West Berlijnse huisvrou wen in de rij bij een straatpomp om een voorraad water op te doen. toestellen, die opstegen van vliegdek schepen, ondernamen gisteren zeer geslaagde aanvallen op communisti sche bases, waaronder de Noord-Ko reaanse hoofdstad Pyongyang en het vliegveld aldaar. De luchtmacht leed geen verliezen en schoot twee com munistische toestellen neer. Zorgt Wisjinski voor 'n verrassing? In diplomatieke kringen te Hong kong verwacht men een verrassende Sowjet-manoeuvre tegen de V. S. in het Verre Oosten. Het vermoeden be staat, dat Wisjinski, de Sowj et-mi- nister van Buitenlandse Zaken, die niet in Moskou is, zich in Peking be vindt, om met de Oostaziatische com munistische leiders plannen te sme den om Azië te „bevrijden". Chinese communistische troepen zouden uit Mandsjoerije de Noord-Koreanen te hulp komen en in geheel Zuid-Oost- Azië zou een anti-Westers offensief ontketend worden. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren de communistische bewering, dat de Verenigde Staten agressie in Korea pleegden en dat de Zuid-Ko reaanse troepen de aanval hadden in gezet, verworpen. Elke bewering, dat de republiek Korea de vijandelijkheden opende, valt onder de categorie Nazi-aantij gingen anno 1939, dat Polen de vijan delijkheden begonnen was, door Nazi- Duitsland aan te vallen, aldus Ache son. Frankrijk heeft na Engeland de Sowj et-aanval op de resolutie van de Veiligheidsraad van de hand gewe zen. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken liet verklaren, dat het onomstotelijk vast staat, dat de Noord-Koreanen de aanval begonnen zijn. AMERIK. MISSIE NAAR Z.O.-AZIë. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat een militaire en een diplomatieke missie Vrijdag per vliegtuig zullèn vertrekken naar Indo-China, Indone sië, Malakka, Birma, Siam en de Phi- lippijnen. Zij moeten een overzicht krijgen van de' aard en de omvang van de Amerikaanse militaire hulp die deze door het communisme be dreigde landen nodig hebben. Aan het hoofd van de militaire missie staat generaal-majoor Gra- Erskine, bevelhebber van de eer ste divisie mariniers. De diplomatie ke missie staat onder leiding van Glenn Craigg. „STRIJD IN KOREA KAN LANG DUREN". Het Amerikaanse volk werd van daag door verschillende zegslieden gewaarschuwd, dat het Koreaanse conflict langdurig en kostbaar kan worden. Snyder, de Amerikaanse mi nister van Financiën zei, dat de on rust in de wereld misschien belas tingverhoging nodig zal maken, in plaats van belastingverlagingen, die verwacht werden. Waarnemers in Washington nemen aan dat in de be groting wijzigingen zullen moeten worden aangebracht om eventueel militairen uit de reserve te kunnen oproepen. Tot nu toe wordt alleen gedacht aan vrijwilligers. De lucht macht heeft reeds een oproep gedaan tot de recruten in haar reserves. Het Amerikaanse volk was zich er tot nu toe niet van bewust; dat de campagne in Korea langdurig zou kunnen worden. Militaire experts zeggen nu echter, dat tot het einde van deze zomer niet veel zal kunnen worden bereikt, omdat het weer niet geschikt zal zijn voor grote operaties DE TRANSPORTMOEILIJKHEDEN. De aanvoer van Amerikaanse troe pen en voorraden in Zuid-Korea. waarvan het tempo langzaam wordt opgevoerd .verloopt prachtig en op de modernste manier, totdat de trans portvliegtuigen geland zijn op Ko reaanse bodem. Dan wordt de klok plotseling 1500 jaar teruggezet. De voorraden worden van de vliegtuigen overgeladen in schamele wagentjes, getrokken door paarden soms zelfs op handkarretjes. Deze beginnen dan een tocht van 300 kilometer naar het front in het Noorden. Men heeft uit gerekend dat de vliegtuigen de goe deren van Jaoan naar Korea bren gen in dezelfde tijd waarin de kar retjes het materiaal 20 kilometer ver voeren. Ook de vliegvelden zijn zeer primi tief. Het ziin slechts kleine landings plaatsen, die helemaal niet berekend zijn op geregeld verkeer van grote, zware vligetuigen, die snel geladen en gelost moeten worden. Zuid-Ko reaanse vrijwilligers werken dag en nacht om de schade te herstellen, die de vliegtuigen steeds aan de lan dingsplaatsen toebrengen. Deze man nen beschikken niet over bulldozers Zij moeten het werk doen met hun handen. Na elke landing slepen de Koreanen zakken en bakken met ste nen zand aan om de geulen te vul len, die de wielen van de toestellen hebben getrokken LEGERBERICHT VAN MACARTHUR. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur meldt vandaag, dat Ame rikaanse vliegtuigen hun aanvallen op wegen, bruggen, treinen en vracht auto's ten Noorden en Zuiden van de 38ste breedtegraad voortzetten. Het communiqué meldt verder, dat een omtrekkende beweging van de Noord-Koreanen in het gebied van Soewon en Osan wordt voortgezet, waarbij de situatie uiterst onstabiel is. De plaatselijke omsingelingsbewe ging zou. aldus het communiqué een onderdeel kunnen zijn van een gro tere beweging uit het Oosten. Zes piloten werden bij acties ver- vermist en vier gewond. Er zou een klein bruggehoofd zijn gevormd aan deOost-kust, ten Zui den van Samtsjok, ongeveer 60 km. ten Zuiden van de 38ste breedte cirkel. aldus het communiqué. Te Tokio is verder bekend gemaakt, dat Amerikaanse superforten Woens dag drie belangrijke Noord-Koreaan se spoorwegbruggen hebben gebom bardeerd, waarbij aanzienlijke scha de werd aangericht. Ondanks slecht weer werden Woensdag 74 aan vals vluchten onder nomen. DE NIEUWE FRONTLIJN. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur in Korea maakt bekend, dat de frontlinie in Korea thans als volgt loopt: Van de Westkust bij Pjongtaek (37ste breedtegraad, 65 km. Zuidelijk van Seoel gelegen) naar Oemsong, 80 km. Oostelijk van Pjongtaek en Tsjoengdjoe (beide laatste plaatsen liggen aan weerszij den van de 37ste breedtegraad), waarna de frontlijn scherp naar het Noorden buigt tot een punt 5 km. ten Noorden van Tsjetsjon, 30 km. Noord Oostelijk van Tsjoengdjoe. Vandaar vervaagt de frontlinie en loopt Zui delijk langs Jungo, 25 km. verder naar het Oosten gelegen, vanwaar de lijn weer scherp naar het Zuiden buigt naar Jongdok, een havenplaats aan de Oost-kust, ongeveer tussen de 36ste en de 37ste breedtegraad ge legen. AMERIKAANSE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT? Volgens een te Tokio opgevangen bericht van radio-Pjongjang hebben de Noordelijken op 5 Juli ter hoogte van^ Tsjoemoenjin een Amerikaanse kruiser tot zinken gebracht. Voorts werd omgeroepen, dat on der de tweeduizend lijken van Zuid- Koreaanse soldaten, die aan het front te Soewon zijn aangetroffen, zich lijken van dertig Japanse offi cieren bevonden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van defensie wei gerde de berichten van radio-Pjong jang te bevestigen of tegen te spre ken. Volgens de diplomatieke corres pondent van de* „New York Times" Reston heeft de lucht- en zeemacht, welke onder bevel van generaal Mac Arthur opereert, uit Washington een waarschuwing ontvangen tegen het schenden van de territoriale gren zen in de wateren van de Sov,jet- Unie en China. Deze order gold hoofdzakelijk voor de Sovjet-basis Wladiswostok, welke thans blijkbaar versterkingen had ontvangen. „In het kader der Amerikaanse politiek, die er op gericht is een beperkte po litiële aftie te voeren ten bate van de Verenigde Naties, zal op de rege ring van de Verenigde Staten niet toestaan, dat nationalistische Chine se troepen gebruikt worden in het Koreaanse conflict, tenzij het com munistische China in het conflict treedt aan de zijde der Koreaanse communisten", aldus Reston. Veiligheidsraad zal morgen vergaderen Morgenmiddag zal de Veiligheids raad bijeenkomen om nieuwe maatre gelen te overwegen welke getroffen moeten worden ten aanzien van de oorlogstoestand in Korea. Westelijke delegaties stellen een ontwerpresolutie op, die aan de orde zal worden gesteld. SCHIJN AANVAL OP SOUTHSEA Als tweede fase in de gecombi neerde landingsoefeningen onder leiding van de Britse Marine werd een schijnaanval ondernomen op Southsea nabij Portsmouth. Een tank verlaat het landingsvaartuig en rijdt door het water naar het strand. Graat van Parijs in Frankrijk Henri d'Orleans, Graaf van Parijs en pretendent voor de Franse troon, heeft gisteren (voor het eerst sedert de wet op de verbanning van troon pretendenten werd ingetrokken) bij Calais de Franse bodem betreden. Als erfgenaam van de Franse troon was hij in 1926, bij de dood van zijn vader, in ballingschap gegaan. Na die tijd is hij slechts één keer in Frankrijk teruggeweest, namelijk bij de bevrijding in 1944, toen hij in het vreemdelingenlegioen diende en een speciale machtiging nodig had om Frans gebied te betreden. De graaf van Parijs is een achter- j achterkleinzoon van Louis Philippe, j de laatste der Bourbons, die over I Frankrijk geregeerd heeft. De toetssteen van de vredeswil Formosa, het eiland waar maarschalk Tsjang-Kai-sjek zich na de commu nistische overwinningen op het Chinese vasteland met zijn overgebleven troepen moest terugttrekken, staat door de gebeurtenissen op Korea, nog méér dan voorheen in het middelpunt der belangstelling. Het Engelse conservatieve dagblad de „Daily Graphic" noemt dit laatste bolwerk der Chinese nationalisten ,.de allergevaarlijkste plaats ter wereld". In de ha venplaatsen aan de Chinese kust hebben Mao Tse-toeng's militaire leiders een invasievloot samengetrokken, die vooral' in Amerikaanse militaire en politieke kringen ernstige bezorgdheid heeft gewekt. De Amerikaanse weigering om na tionalistische troepen toe te staan, deel te nemen aan de oorlog op Korea, is hier een gevolg van. In zijn hoofd kwartier in de bergen boven Taipeh, de hoofdstad van Formosa, wacht maarschalk Tsjang de communisti sche stormloop af. De militaire macht van de natio nalistische maarschalk bestaat vol gens genoemd blad uit 50 schepen en 35.Q00 zeelieden, 500 vliegtuigei), 8500 man vliegend personeel en grondpersoneel en ongeveer 100.000 man troepen. Zijn deze strijdkrachten sterk ge noeg om een'invasiepoging te onder drukken bij gemis aan een lucht macht met een actie-radius van ten minste 150 mijl? Volgens Westelijke begrippen ze ker. Volgens Oostelijke begrippen, neen. De droeve waarheid is name lijk dat zeker de helft varf de natio nalistische troepen op Formosa be reid is om, wanneer de tijd eenmaal daar is, zonder meer naar de com munisten over te lopen. Daarbij komt, dat nog zeker 25 pro cent van de overgeblevenen geneigd zouden zijn „eventuele aanbiedingen van communistische zijde" in over weging te nemen. Ook tfe reeds in economisch opzicht zo zwaar beproef de bevolking van Formosa, is niet te vertrouwen ,te meer daar nu al enkele maanden communistische agenten binnenkomen, die een ijve rige propaganda voor Mao voeren. EEN ONMACHTIG LEGER. Zowel de gevechtssterkte van de luchtmacht als die van de zeemacht is droevig. Bijna 90 procent van de vliegtuigen bestaat uit lestoestellen, transportvliegtuigen of toestellen voor de burgerluchtvaart. Het hand jevol oorlogsvliegtuigen, w.o. Mus tangs, is zeer gering en heeft gebrek aan goede bemanning, munitie en brandstoffen. De vloot, waarvan de twee torpe- dibootjagers en tien korvetten het belangrijkst zijn, is nog niet voor de helft zeewaardig. Het leger ten slot te, heeft een groot gebrek aan be kwame aanvoerders ,aan zware wa pens, aan munitie en transportmidde len. Tot het ogenblik, dat president Truman een gedeelte der Amerikaan se vloot ter verdediging naar Formo sa zond en ook de Engelse regering oorlogsbodems voor dit doel had ge zonden, waren Tsjang Kai-sjek's kan sen in een komende strijd uiterst ge ring. Wat er echter gebeuren zal indien Rood-China werkelijk tot een aanval op Formosa overgaat en zich tot Moskou, waarmee het een militaire verdrag heeft, zal wenden voor hulp, ligt nog in de schoot der goden. GEVAARLIJKE COMPLICATIES r\E berichten uit Korea zijn van- ^■'daag weer niet gunstig. Het eer ste grote treffen van de Amerika nen met de Noord-Koreanen is op een overhaast terugtrekken uilge lopen. Met behulp van tanks drong de Noord-Koreaanse infanterie on weerstaanbar door de Amei'ikaanse stellingen. Thans blijkt, hoe grondig de- 0 ze aanval is voorbereid en hoe degelijk de Russen hun vazallen hebben uitgerust en bewa pend. „Maar met bijna beantgstigende duidelijkheid treedt hier ook aan de dag, hoe het communisme in enkele jaren in staat is geweest een militair apparaat op te bouwen en uit te rus ten, dat het zonder directe steun van Rusland tegen Amerikaanse forma ties kan opnemen, schrijft „De Volks krant". Korea is slechts één voor beeld. In alle, met Moskou verbon den en aan Moskou onderworpen landen staan troepen gereed, bezield door hetzelfde fanatisme als de rode strijders op Korea en voorzien van moderne wapens. Zij wachten op een bevel èn op de afloop van de strijd op Korea". Inderdaad, wat de democratische wereld nodig heeft, is: een overwin ning van de strijdkrachten der Ver enigde Naties en bovendien een snel le en duidelijke overwinning. Kan dat niet worden afgedwongen, dan neemt het gevaar voor complicaties met de dag toe. Eén zo'n vat vol complicaties-mo gelijkheden is bijv. Formosa. In het krijgsrumoer van Korea is Formosa wat op de achtergrond gekomen, maar men vergete niet, dat het „één der gevaarlijkste plaatsen ter we reld" is. Tegelijk met zijn besluit om Amerikaanse strijdkrachten in te zetten op het Koreaanse front, heeft Truman ook besloten om de 7e vloot te belasten met de bescher ming van Formosa, waar Tsjang Kai Sjek's hoogst onbetrouwbaar legertje in angst en beven de invasie af wacht van de Chinese communisten. Amerikaanse oorlogsschepen houden sindsdien de wacht voor Formosa, maar elk ogenblik kan er een lucht aanval verwacht worden op zo'n Amerikaanse oorlogsbodem. En hoe ongelukkiger het strijdverloop op Korea is, des te overmoediger wor den de Chinezen van Mao en des te waarschijnlijker wordt zo'n botsing met de Amerikaanse vloot. Amerika zal dan ook wel terug moeten slaan, wat een regelrechte oorlogstoestand met de rode Chinese volksrepubliek betekenen zal. W^t zal dan de hou ding van Moskou zijn? Zal het dan nog zijn standpunt van non-interven tie handhaven? Het motief, dat men in „binnenlandse aangelegenheden" niet tussen beide mag komen, zal dan moeilijk kunnen gelden. Formosa is een gevaarlijk krui- vat, waarvan de lont op Korea ligt te branden. Hoe eerder die lont kan worden uitgetrapt, des te beter is het. In elk geval wordt het wel dui delijk, dat de Koreaanse actie een onderneming is, welke niet licht mag v/orden opgevat. De Amerikanen be ginnen in te zien, dat het hun heel wat geld en moeite zal kosten en dat het einde van deze veldtocht nog niet in het zicht is. Men rekent reeds met een duur van minstens een half jaar. Ko-'i'iMfe.... Het leven is een voorbijgaande schaduw en de jeugd een vertrek kende gast.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1