Prachtige rit op 1e Laura-dag zeldzaam zomerweer met 5).etde CttpAetióe Jly,wie£-aie>idaa^óc het eeitt peeti teyeti! Sspatüuiteit! Militaire kampioenschappen Seixas zorgt voor een verrassing WOENSDAG 5 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Voor „Het Wapen van Friesland" te ilillegom was het een gezellige druk te van komende en gaande rijders, die deze stempelpost aandeden en er hun middagboterham aten. (Foto's: „De Leidse Courant"). (Van onze „fietsende" redacted). ^^LPHEN, DINSDAGAVOND. Zie zo, de eerste rit zit er op. Neen, niet uitgevallen, dank U. Ook niet moe en geen zadelpijn. Niets van de gebruikelijke kwalen, die zich bij Laura-ritten openbaren. Nu moet het ons eerlijk van het hart, dat de Laura-rijders zich wel een beetje generen, 't Was de moeite niet waard, dit ritje van 124 K.M., uitgerust als we waren met een enorme dosis reserve kracht, om alle mogelijke aanvallen van storm en regen te weerstaan. Krachten, die ongebruikt gebleven zijn. Eii* in reserve gehouden worden. Went je kunt nooit weten. Toch was bet vandaag een opmerkelijke dag, die we nooit zullen vergeten, omdat de Laura-rijders vandaag, voor het eerst in de geschiedenis van deze Vierdaagse thuis gekomen zijn zonder ook maar één druppel regen ge had te hebben! Onbegrijpelijk drie uitvallers U heeft het reeds kunnen lezen, hoe we vanmorgen om half zeven gestart zijn. De hemel was sonjber en dreigend, maar.droog! In flink ternpo ging het naar Leiden en reeds in Voorschoten moest de Avada-re- paratiewagen in actie komen, wegens een lekke band. U weet ook al, dat we om half negen bij Marlot verza melden en in een lange rij defileer den voor de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, oud burgemeester van Alphen, die op het trottoir heel enthousiast stond te zwaaien. Ondertussen speelde het Haags Politie-muziekgezelschap vro lijke marsen. Het was een aardig in termezzo en terwijl het bestuur van de Laura nog even bleef, om ten huize van de burgemeester koffie te drinken, reden wij verder over Was senaar en Katwijk aan Zee naar Hil- legom. Geen zuchtje wind te bekennen! Zelfs de vlaggen aan de Katwijkse boulevard hingen onbewegelijk aan de masten. We moesten weer terug denken aan verleden jaar, toen de rijders recht tegen de felle storm moesten optornen en de golven van de Westeinderplassen een meter hoog over de weg sloegen! Prettige stemming. Was het hierom, da er zo'n bij zonder prettige stemming heerste? Links en rechts klonk muziek van mondharmonica's. En de yells „L. A. U. R. A. Laura" waren niet van de lucht. Poedel van Dam gaf en passant even een nummertje straat-acrobatiek weg voor een groepje Hillegomse schoolkinderen, die met stomme ver bazing hun ogen uitkeken naar al die hocus-pocus op zo'n eigenaardige witte fiets. Karren maar! Ondertussen snorden de E.H.B.O.- ers op hun Berini-rijwielmotoren voorbij. Blijkbaar hadden de heren haast en dat, bleek even later wel, toen we een deelneemster met haar, kin in verband zagenpasseren. Het was een valpartïjtje geweest, zonder ernstige afloop overigens. Een pleis ter hier en een lik jodium daar, voor uit weer, karren maar! Steeds vrolijker werd de stem ming, vooral toen er na 12 uur niet zo snel meer gereden werd. Uitge zonderd natuurlijk enkele „jakhal zen", die nog steeds niet begrijpen waarom het gaat en die het een pres- i tatie vinden om het eerst (om één uur al!) terug te zijn. Zou het geen aanbeveling verdie- j nen, om de controleposten op tijd te stellen, zodat de uitlopers bij iedere post op het gestelde uur moeten wachten en daarmee hun overdreven voorsprong verliezen? Kinderspel. In de middag kwam eindelijk een bleek zonnetje het dichte grauwe he- meldek doorbreken. Er stak ook een windje op, die de deelnemers tegen zich kregen. Een lekkere verfrissing. Meer niet, werkelijk .het ritje van Dinsdag was kinderspel. En de deel nemers kunnen gewoonweg niet be grijpen, dat er op deze eerste dag al drie van de 425 gestarte deelne mers zijn uitgevallen! Heus, het is waar. Drie heren nog wel! Niet de Over sportiviteit gesproken. Een deelnemer kwam in Hille- gom tot de ontstellende ontdek king, dat hij z'n fototoestel had laten hangen in „Nieuw Britten burg" te Katwijk aan Zee. Wat nu? Veel zin om terug te gaan had hij niet, bang dat hij te laat aan de finish zou komen. Direct meldde zich een andere deelne mer aan, die even snel naar Kat wijk terug reed, het toestel vond en weer naar Hillegom fietste!De eigenaar was inmiddels doorge reden, maar kreeg z'n apparaat terug. oudsten overigens. De heer Harting uit Amsterdam (78 jaar) start Woensdagmorgen weer alsof er niets aan de hand is. Hij is de oudste deel nemer. Dus niet „Opa" Verkerk uit Gouda, die er met z'n 74 jaar anders ook mag zijn. Hij reed het vorig jaar ook mee, doch deze keer niet in z'n wit-zwart gestreept voetbalshirt, maar in een wit hemd, op de rug waarvan z'n naam en woonplaats met grote letters zijn geverfd. Dat levert hem veel bekijks op en tegen iedereen vertelt „Opa", dat hij weer gewed heeft, deze keer om 25 gul den, dat hij de gehele rit zou uitrij den. Dezelfde route. Tja, zouden we U de route nog wel beschrijven? Ieder jaar hetzelfde. We hebben weer genoten van de mooie polders om Hazerswoude, het prach tige Kievitpark in Wassenaar, de imposante zee (zo stil als een boeren- slootje) aan Katwijk, de blonde dui nen van Noordwijk, de fijne asphalt- weg naar Noordwijkerhout, de bos sen bij Heemstede, de onoverzien bare korenvelden in de Haarlem mermeer, de kinderen van de St. Anton ius Kleuterschool in Kudel- staart (die de rijders luidkeels toe juichten), de rustige zeilbootjes op de plassen en het laatste stuk naar Alphen terug. Om half vier kwamen de grote groepen binnen en tegen vier uur werden alleen de laatko mers nog maar verwacht. Pessimisme? En zo is dan de le Mag achter de rug. De Laura-rijders kunnen er ge woonweg niet over uitgepraat ra ken over het prachtige weer van van daag. We beschouwen het overigens als een vergissing; Woensdag zal het wel weer stormen en regenen! Pes simisme? Mogelijk. Mocht het anders uitpakken, dan valt het mee. Dan krijgen we meer dan waar we op re kenen! De deelnemers vermaken zich kos telijk in Alphen. In de grote tent wordt beschaafde dansmuziek ge speeld en de rijders schuifelen over de gladde vloer. Anderen bewonde ren de aardige Laura-film, die de heer Kees v. d. Burg het vorig jaar heeft opgenomen en die drie avon den in het IJsclubgebouw draait. Bo vendien kunnen we voor afwisseling wat gaan toeren in de auto-scooter, met poffertjes-eten toe. Dinsdagavond werden bridge-wed- strijden gespeeld in hotel „Central", onder grote belangstelling. Laura- rijders maten hun bridge-krachten met leden van de Alphense Bridge club. In totaal 64 deelnemers! ROUTE VAN DONDERDAG. Alphen, Boskoop, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht. Oudewater, Mont- foort, de Meern, Oudenrijn. Utrecht, De Bilt, Bilthoven, Soestdijk, Baarn, Hilversum, Maartensdijk, de Meern, Veldhuizen, Harmeien, Woerden, Rietveld, Bodegraven. Zwammerdam, Alphen. In totaal 126 K.M. WOENSDAGMORGEN (telefonisch uit Amsterdam). We hebben met ons pessimisme van gisteravond toch gelijk gehad. Toen de deelnemers vanmorgen startten, miezelde het uit een grijs- grauwe lucht. Toen we een half uur onderweg waren, begon het zelfs te regenen. Het gevolg was. dat direct in een hoog tempo werd gereden. Om kwart voor negen waren de meesten al in Amsterdam en hadden dus 34 K.M. afgelegd. Op .dit ogenblik is het weer droog en straks gaan de rijders voor de wind de richting Hilversum op. Daar leest U morgen weer over. WATERPOLO TIJDENS DE LAURA In het kader van de Lauraweek speelden gisteravond in het Alphen se zwembad verschillende zevental len in een polotoumooi. Er bestond voor deze wedstrijden grote belangstelling, welke belang stelling hoofdzakelijk geconcentreerd was op de belangrijke wedstrijd tus sen AZC I en Gouwe I uit Waddinx- „Nutricia" uit Zoetermeer kwam op het lumineuse idee alle Laura-rij ders te tracteren op een flesje Chocomel. Bij hun aankomst in den Haag lieten de rijders zich de chocolade melk goed smaken. veen. Deze ontmoeting is na zware strijd door de Alphense polospelers in een 31 zege geëindigd. BRIDE-DRIVE TIJDENS DE LAURA In Hotel Centraal is gisterenavond door de A.B.C. een drive gehouden, waaraan verschillende Laura-rijd- sters en rijders hebben deel genomen. Totaal namen 64 personen aan deze spannende drive deel. De uitslag luidt: De no's I in volgorde van het behaalde aantal punten: 1. Kromhout Smit, - 2. Echtp. Degeling Rotter dam, 3. Arlmanvan Heijningen, 4. HooijerStraver. De no's II in volg orde van het behaalde aantal punten: 1. MeirikWinkel, 2. Echtp. Starren- burg, 3. Kuijffvan Zanten, 4. mevr. Falkenav. d. Linden. De Deense zwemster Greta An derson heeft gisteren voor het eerst tijdens haar verblijf in Amerika aan een wedstrijd deelgenomen. Zij won de 100 yards borstcrawl in 1 min. 2 sec., met bijna 2 meter voorsprong op het Amerikaanse meisje Laveme Lyndecker. An Curtis, die in de finale van de lOO meter tijdens de Londense spelen door Greta Anderson ver slagen werd, reikte haar thans de prijs uit. MOTORSPORT NEDERLANDERS IN M. V.-TEAM. Onder de vele buitenlandse rijders, die voor deelneming aan de 20e Ne derlandse T.T. te Assen reeds zijn aangekomen, bevindt zich ook het 1-25 c.c. M. V -team, Hiertoe behoort tot aller verrassing ook de Nedelan- der Wim van Zijlaard, die een offi ciële fabrieksmachine in de 1'25 cc. klasse zal rijden. Bovendien wordt nog met twee andere Nederlanders onderhandeld, zodat er grote kans is, dat drie onzer landgenoten Zaterdag 8 Juli a-s. in 125 c.c. klasse in een Italiaanse fabrieksploeg zullen uitko men. Regionale athletiekwedstrijden ook in de Leidse Hout Evenals vorige jaren zullen door het bureau sport R.A.O. in samen werking met de sportcommissies van de Kon. Marine, Luchtmacht, Land macht, alsmede het bureau Lichame lijke Opvoeding van sectie G 5 van de generale staf in de komende zo mermaanden enkele regionale athle- tiewedstrijden voor militairen, als mede de nationale militaire ahtletiek kampioenschappen 1950 worden ge organiseerd, waarin kan worden deelgenomen door officieren, onder officieren, korporaals en manschap pen van alle onderdelen der Neder landse strijdkrachten, gelegerd in Nederland. Tevens worden de nationale mili taire zwemkampioenschappen gehou- DERKSEN WON DE GROTE PRIJS VAN PARIJS. De Grote Sprin- tersprijs van Parijs is door onze landgenoot Jan Derksen gewonnen. In de finale, die (a trois) verreden werd, zegevierde hij over Arie van Vliet, die tweede werd en de Frans man Verdeun, die de derde plaats bezette. V.l.n.r.: Derksen, Verdeun en Van Vliet na de wedstrijd tijdens de mi nuut stilte, die in acht werd geno men ter nagedachtenis aan Camille Danguillaume. den, waarvoor echter geen regionale wedstrijden plaats vinden. Aan de hand van de resultaten van de athletiek- en zwemkampioen schappen worden de resp. ploegen samengesteld voor het eventueel deelnemen aan de internationale mi litaire athletiek- en zwemkampioen schappen. De volgende wedstrijden zullen plaats vinden: nationale militaire zwemkMaploenschappen 1950, Woens dag 26 JuJl in het zwembad Crailoo te Hilversum. Hieraan zijn tevens verbonden de kampioenschappen voor dames van Marva, V.H.K. en N.V.K.L.; Regionale athletiekwed strijden, Woensdag 19 Juli in het Goffertstadion te Nijmegen en op Vrijdag 21 Juli in de Leidse Hout te Leiden; de nationale militaire ath- letiekkampioenschappen 1950 op 23 Augustus op het Gem. Sportpark te Hilversum. SLIJKHUIS TE DUBLIN. Slijkhuis is gisteravond over 4- mijl, te Dublin uitgekomen in een speciale handicapwedstrijd waarin hij van meet startte. Hij maakte een tijid van 19 min. 13,6 sec. en eindigde op de tweede plaats achter de Ier Robertson die 175 yards (bij na 160 meter) voorgift had gekre gen. De Ier Appleby, die eveneens met 175 yards voorgif startte, werd derde. De race was het hoofdnummer van de door de Clonliffe Harriers georganiseerde wedstrijden, maar het verloop werd een teleurstelling voor de Ierse sportlieden, omdat hun idool Joseph Barry de Neder lander hoegenaamd geen partij kon geven. Slijkhuis liep kort na de start Barry voorbij, maar na twee mijl ging de Ier aan het hoofd. Hij moest de leiding vervolgens weer aan Slijkhuis afstaan en gaf teke nen van vermoeidheid in de 16e en de 17e ronde. Toen de Nederlan der het tempo nog meer opvoerde kon Barry hem niet meer houden. Hij zakte af in de 18e van de 20- ronden en alleen Robertson, die met een grote voorgift was gestart, kon Slijkhuis verhinderen als eerste door de finisch te gaan. VOETBAL LAKENBERG NAAR PRO PATRIA. Met betrekking tot de onderhande lingen van Lakenberg met de Ita- liaansë prof-club Pro Patria verne men, wij, dat de Amsterdamse speler zich tot de K.N.V.B. gewend heeft met het verzoek hem vergunning te verlenen een contract te tekenen. De K.N.V.B. stelt zich in dergelijke ge vallen op het standpunt, dat de be trokkene allereerst een bewijs dient over te leggen, dat hij aan zijn ver plichtingen tegenover zijn vereniging in casu dus Blauw Wit, heeft vol daan. In de tweede plaats wenst de K.N.V.B. overlegging van het con tract, dit met de bedoeling de spe ler eventueel op voetangels en klem men te kunnen wijzen. Bij de onder handelingen tussen Lakenberg en Pro Patria is de heer Casadei bemid delend opgetreden, een te Amster dam woonachtige Italiaan, die des tijds ook zijn diensten verleend heeft bij de overgang van Wilkes naar de Mlianese club Internazionale. Hij is tegenwoordig geweest bij het onder houd van Lakenberg met een lid van het K.N.V.B.-bestuur. Lakenberg wilde aanvankelijk op korte temijn vertrekken, teneinde half Juli reeds met zijn nieuwe club een tournee door Zwitserland te kun nen maken. Dit is evenwel in ver band met het door de K.N.V.B. inge stelde onderzoek niet mogelijk. Er is echter alle reden om aan te nemen, dat de gevraagde toestemming niet langer dan een maand op zich zal laten wachten, zodat de Amsterdam mer in Augustus voor Pro Patria zal kunnen uitkomen. Voorts vernèmen wij, dat alleen Lakenberg tot dusver een dergelijke vergunning heeft aangevraagd. Geen van de andere spelers, die in onder handeling zijn rfiet buitenlandse clubs of zelfs contracten zouden hebben af gesloten, hebben hierover met de K. N.V.B. contact gezocht. WATERPOLO DE KIKVORSENMILITAIR ZEVENTAL 10—5. Te Woerden werd onder grote be langstelling (er waren 1100 toe schouwers), een waterpolowedstrijd gespeeld tussen de Kikvorsen en een militair zevental, welke door de Kikvorsen met 105 werd gewon nen. De rust ging met 60 in. De doelpunten voor de Kikvorsen wer den gemaakt door: Korevaar (2x), Smol (lx), van Feggelen (4x), Luchs (2x) en van Gelder (lx). De militai ren Cabout (2x), Neijenhuis (lx), en Bijlsma (2x) scoorden voor hun ploeg. Drie nederlagen van de Zijl. De Zijl boekte gisteravond drie nederla gen. Het dameszevental verloor met 41 van Zwip. Op verdienstelijke wijze nam de Haagse club de leiding (01), maar Gees je Blauw maakte gelijk (11). In de twee helft wa ren de gasten volkomen de baas en zij scoorden nog driemaal (14). De Zijl-reserven verloren met 4-3 van S.V.H. 3 en het vierde zevental met 40 van H.W.V. De Wimbledonkampioenschappen Twee Amerikanen, Bridge Patty en Seixas, de Australiër Sedgman, en Jaroslaw Drobny, die de Egypti sche kleuren verdedigt, hebben zich gisteren geplaatst voor de halve fi nales van het heren enkelspel. Daar bij heeft Seixas voor een van de ver rassingen van de dag gezorgd door in vijf sets de Zuid-Afrikaanse kam pioen Sturges uit te schakelen. De 26-jarige Seixas, die al van zijn tien de jaar af in tournooien uitkomt, kan nu als de „reuzendoder" van de kampioenschappen worden be schouwd. In zijn halve finale ont moet hij Patty, die onlangs het in ternationale kampioenschap van Frankrijk won en te Wimbledon als vijfde geplaatst is. De andere halve finale gaat. tussen de favoriet Sedgman en Drobny, on derscheidenlijk eerste en derde ge plaatst, zodat er in ieder geval min stens één Amerikaan in de eindstrijd komt. Sedgman heeft hard moeten vechten om het tegen Larsen (V.S.) te kunnen bolwerken. De Amerikaan leidde met 108 22 toen de Maan dag afgebroken partij hervat werd en nam de tweede set met 75 voor zijn rekening voordat Sedgman zijn vorm vond en de laatste drie sets won met 75, 63, 7—5. De enige partij, welke geheel vol gens de verwachtingen verliep was die tussen Drobny en Gardnar Mul- loy. Drobny, die nog geen set verlo ren heeft bij zijn onweerstaanbare opmars naar de halve finales, ver pletterde Mulloy in drie sets: 63, 64, 64. Zijn cannonball service was weer moordend. In de vierde ronde van het Ge mengd Dhbbelspel leden Margaret DupontOsborne en Talbert, het als tweede geplaatste paar, een zeer verrasende nederlaag tegen Gussie Moran en Quist, die een prachtig sluitende combinatie vormden en de favorieten met 63 62 uitschakel den. De partij tussen het Nederlandse paar Wiltonmevr. Schmier en de Australisch-Britse combinatie Brom- wich—mevr. Harrison gaf van het begin tot het einde aantrekkelijk en zeer snel spel te zien. De Pallies op korte afstand werden met zoveel vaart uitgevochten dat de hard ge slagen ballen herhaaldelijk de licha men van de spelers en speelsters troffen. Wilton en mevr. Schmier hadden met een geduchte tegenpar tij te doen, want mevr. Harrison, de vroegere Betty Hilton, die nummer één staat op de Britse dameslij st, volleerde even scherp als haar part ner. Desondanks speelden ze reso luut op aanval. In de tweede set leidden ze met 20, maar werden daarna door zuiver plaatsen van de tegenpartij voordurend uit positie gespeeld. Met 62, dezelfde cijfers als de eerste set, verloren ze ook de tweede, en daarmee de match. Linck en Nel Hermsen hebben zich dapper verdedigd tegen het sterke Amerikaanse paar Budge Patty Nancy Chaffee, alhoewel de uitslag van de partij eigenlijk al by voor baat vaststond. Het ging er alleen maar om met welke cijfers de Ame rikanen, die aan het net onweer staanbaar waren, zouden winnen. Onze landgenoten begonnen erg onzeker en de eerste set ging met 61 verloren. In de tweede kwamen ze beter op dreef .zonder dat dit ech ter veel indruk maakte op de Ame rikanen, wier snel en fors netspel deze hele partij beheerste. Met 61, 63, werden onze landgenoten uit geschakeld. De uitslagen zijn: Heren enkelspel, kwart finale: Budge Patty (V.S.) sl. Talbert (V. S.) 36, 64, 62, 6—3; Sedgman (Austr.) sl. Larsen (V.S.) 810, 5 —7, 7—5, 6—3, 7—5; Drobny (Eg.) sl. Mulloy (V.S.) 6—3, 6—4, 6—4; Seixas (V.S.) sl. Sturgess (Z.A.) 9 —7, 6—8, 3—6, 7—5. Dames enkelspel, vierde ronde: Margaret DupontOsborne (V.S.) sl. Jean Quertir (G.B.) 62, 6—2; Louise Brough (V.S.) sl, mej. An drews (G.B.) 60, 60; Barbara Scofield (V.S.) sl. Heraldo Weiss (Arg.) 64, 8—6; mrs Harrison (G. B.) sl. mej. Head (V.S.) 63, 62; Gussie Moran (V.S.) sl mrs Halford (G.B.) 6—2, 6—1. Dames dubbelspel, derde ronde: Gussie Moran en Pat Todd (V.S.) sl. mrs Knigth en miss E. Sutton (G. B.) 64, 62; mrs Long (Austr.) en mrs Mottram (G.B.) sl. mrs Coutts en miss Ward (G.B.) 64, 64. Heren dubbelspel, derde ronde: Bromwich en Quist (Austr.) sl. Jo hansson (Zweden) en Morea (Arg.) 62, 62, 62; Washer en Brickart (Belg.) sl. Deyyro (Phil.) en Harper (Austr.) 6—3, 6—3, 6—4. Gemengd dubbelspel derde ronde: Doris Hart (V.S.) en Sedgman (Austr.) sl. mevr. Wilford (G.-B.) en Coombe (N.-Zeel.) 86, 75, Bar bara Schofield (V.S.) en Morea (Argent.) sl. Betty Rosenquest en Seixas (V.S.) 75, 63, Jean Quer- tier en Paish (G.-B.) sl. Martha Bar- nett (V.S.) en Mulloy (Austr.) 61, 64; Vierde ronde: Doris Hart (V. S.) en Sedgman (Austr.) sl. Dorothy Head (V.S.) en Weiss (Argent.) 6— 1, 63, Louise Brough (V.S.) en Sturgess (Z.-Afr.) sl. mevr. Cargin (India) en Misra (India) 64, 61, Gussie Moran (V.S.) en Quist (Austr.) sl. Margaret Dupont—Os borne en Talbert (V.S.) 63, 62. Patricia Todd (V.S.) en Brown (Austr.) sl. mevr. Rihbany (V.S.) en Sidwell (Austr.) 64, 60. ROEIEN. DE HENLEY ROYAL REGATTA. Tot gisteren was de acht van de Canottieri Varese (Italië), die voor de Grand Challenge Cup van de Henley Royal Regatta beeft inge schreven, nog niet in London gear riveerd. De Regatta (begon vandaag, en de Italianen moeten morgen in de eerste ronde van de Grand Challen ge Cup, tegen Njord uitkomen. SCHIETEN DE NATIONALE WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Bij de voortgezette jubileum wed strijden van de Kon. Ver. van Ne derlandse Scherpschutters, te Rotter dam werden nog de volgende resul taten behaald: Hoofdcorps detachementen: 1. Ge- meente-politie Wassenaar 221 p., 2. Gemeente-politie Baarn 206 p. 3. Rijkspolitie Amsterdam 197 p., 4. Garnizoen Rotterdam 185 p., 5. Derde bewakingscompagnie Rotterdam 157 punten. Erecorps detachementen: 1. Ge meente-politie Wassenaar 137 p., 2. Gemeente-politie Baarn 77 p. Hoofdcorps burgers: 1. T. Y. R. Lunteren 176 p. 2. W.P.S.V. Wasse naar 175 p. Erecorps pistool: 1. R.E.A.P. Den Haag 141 p., 2. W. P. S. V. Wasse naar 137 p. Pistool vaste baan: 1. H.Z. Kruk Gennep 178 (59-57-57), 2. W. P. P" nevis, Wassenaar 178 (5° r"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6