Cmigxatie aan ffiowen Welke mogelijkheden gijn ei* in Canada Met tand aan deEafte 5ïe Metfi in Claót-^Duitóiand datje 5,ewt EN de wenshandschoenen A. J. SNEEP 200 gram Cheffin-Verkoopster „Sursum Corda" Slagersbediende AIDE DE FOURNEAU MEISJE Plaatwerker-spuiter Loonstalen Verzamelloonstaten WOENSDAG 5 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 PEN BOER IS GEEN AVONTURIER. Hij is gehecht aan zijn grond en het valt hem moeilijk ervan te scheiden. Dat er in de laatste jaren toch velen onder hen naar Canada gingen, is een bewijs van de noodtoe stand in het agrarische bedrijf. Deze noodtoestand komt niet voort uit een voorbijgaande crisis. Er is in ons land een tekort aan cultuurgrond, waarvan jaarlijks ongeveer 25.000 ha. ten offer vallen aan industriali satie, aanleg van wegen, vliegvelden eet. Voor de jongens uit boerenge zinnen bestaat er dikwijls geen mogelijkheid meer, om een eigen be drijf te beginnen, Zij worden voor de keus gesteld een ander beroep te kiezen of te emigreren. Meestal kiezen ze het laatste. vraagt, stelt de Canadese regering een iauwkeurig onderzoek in naar werkgelegenheid en huisvesting. Als het verzoek wordt ingewilligd, is de werkgever verplicht de buitenlan der minstens een jaar in dienst te houden. Hij kan hem, als na de drukke zomermaanden de slappe wintertijd aanbreek, dus niet ont slaan. Aan de andere kant wordt van de immigrant verwacht, dat hij min- stehs een jaar bij zijn baas blijft. Van regeringswege zijn eveneens minimum weeklonen vastgesteld. Ongehuwden verdienen minstens 45 dollar en genieten daarbij gratis kost en inwoning. ,De werkgevers betalen echter vaak boven het mini mum. De gehuwden ontvangen per week 75 dollar plus vrij wonen, licht, wa ter en producten van het bedrijf zo als melk, boter, aardappelen eet. Voor kinderbijslag komt men een jaar na vestiging in aanmerking. De kinderen, die in Canada geboren worden, vallen direct onder deze bij- Men noemt Canada wel eens het land van belofte. Het hangt echter van de instelling van de emigrant af, of hij deze aanlokkelijke naam zal onderschrijven, als hij een paar jaar aan de andere zijde van de Oceaan heeft doorgebracht. Men moet zich namelijk niet voor stellen, dat er in Canada dollars aan de bomen groeien. Zeer hard wer ken is een eerste vereiste, maar daar staat tegenover, dat men goede kan sen heeft, om na verloop van enige tijd een eigen bedrijf te kunnen ves tigen. In de prairie-provincies is deze kans het kleinst. Men treft daar hoofdzakelijk gemechaniseerde land bouw aan in verband met de zeer grote bedrijven. Met 40 bunder is men in Nederland een hele Piet, maar daar betekent het niets. Toch werken er veel emigranten. Er wor den in die streek goede lonen be taald, waardoor men kan sparen. Heeft men genoeg geld overgehou den, dan bestaat de mogelijkheid om naar het Zuiden af te zakken, waar het gemengde bedrijfstype voorkomt. Ontario bij voorbeeld is dicht be volkt. De kleinere bedrijven geven er een goed bestaan. Naast landbouw en veeteelt vindt men er pluimvee, fruitbomen en zelfs tabaksteelt. Tuinbouw komt in dit gebied even eens voor. Overigens bezorgen de tuinders de emigratiebureaux veel hoofdbrekens. Zij zijn moeilijk te plaatsen. De L.T. B. hoopt in het najaar een soort uit wisseling tot stand te brengen. Emi granten, die nog enige tijd in Neder land zullen verblijven, wil men over plaatsen naar andere bedrijven. De tuinders naar de veehouderij (mel ken is zeer belangrijk voor Canada), de boeren van de zandgrond naar de klei eet. Op deze manier kan men zich veelzijdig bekwamen. Boerenzoons, die altijd bij hun va der gewerkt hebben, kunnen van de ze gelegenheid gebruik maken, om te wennen aan het werken als on dergeschikte bij een vreemde.- Be vordering van de kennis van tractors en andere machinerieën is in de practijk eveneens van waarde geble ken. De organisatie in Canada. De organisatie van de immigratie is in Canada zeer goed. Wanneer een boer voor zijn bedrijf een immigrant Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouiw. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Gram. 11.45 „Onze goede ma nieren," causerie. 12.00 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In het spionnetje." 12.38 Cowboy- liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Prome nade orkest. 13.45 „U kimt het ge loven of niet." 13.50 Gram. 14.20 Moeders zesdaagse. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.30 Strijkorkest. 19.05 Calbaret. 19.25 Viool, cello en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 Da meskoor, en solisten. 22.00 „De ste nen spreken," causerie. 22.20 Rhyt- mische muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportpraatje. 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.40 School radio 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.02 Lunchconcert. (12.30-12.33 Me dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Pianovoordracht. 14.00 Kamerorkest 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Tussen dollard en Schelde," causerie. 17.50 Gram. 18.00 Leger des Heils-orkest. 18.15 Land en tuinbouwpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten.. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor postzegelverzamelaars. 19.30 Gram. 19.40 Radiokraft. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole orkest en solist. 20.30 Gevarieerd programma 21.30 Omroepkoor- en orkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 nieuws. 23.15-24.00 Gram. In verband met de beperkte woon ruimte gaat de voorkeur uit naar vrijgezellen en jonggehuwden. Gro te gezinnen komen in aanmerking, wanneer zich onder de kinderen reeds meerdere werkkrachten be vinden. Men zal zich afvragen, of de lonen zódanig zijn, dat men ervan kan sparen. By de L.T.B. heeft men ver schillende malen berichten gehad van personen, die na 2 a 3 jaar een eigen bedrijf begonnen. De Canade se regering steunt dit zelfstandig- heidsstreven door het verlenen van credieten. Brieven van emigrenten. Het is interessant, om een uurtje te mogen snuffelen in brieven van emigranten in Canada. Over het algemeen is de eerste brief niet optimistisch. Tussen de regels door kan men lezen, dat de emigrant liefst zo spoedig mogelijk naar Nederland zou terugkeren. Hij zou het ook ongetwijfeld doen, in dien hij over voldoende reisgeld be schikte. Gelukkig belet geldgebrek al te haastige beslissingen. Na een half jaartje worden de brieven heel anders van toon. Men heeft zich aan de omstandigheden aangepast en voelt zich tevreden. De verhouding tussen katholieken en andersdenkenden is uitstekend. Werkgevers, die tot een andere re ligie behoren dan hun knecht, stel len vaak hun wagen ter beschikking, opdat de grote afstand geen hinder paal zal zijn voor de vervulling van kerkelijke plichten. Wij lazen nog een aardige brief van P. A. Bader uit Noordwijker- hout, die met zijn vrouw en negen kinderen naar Canada emigreerde. Zijn baas kwam hem met de auto afhalen. Onderweg naar dé boerde rij, waar ze kennis zouden maken met de familie van de werkgever, reden ze langs „een kast van een huis" „Dat is je toekomstige wo ning", zei de baas. De heer Bader hield wijselijk zijn mond en dacht: „Mij zal je niet beetnemen". Des avonds werd hy echter op de aan gewezen plaats afgeleverd. Sinds 1946 houdt de L.T.B.- afdeling in ons diocees zich be zig met de emigratie van vee houders, land- en t&inbouwers. Deze bemoeienis strekt zich steeds verder uit en velen heb ben reeds via het Bondsbureau (Parklaan 12 te Haarlem) de weg gevonden naar een nieuwe toekomst aan de andere zijde van de Oceaan. Aangezien zich bij emigratie ook problemen voordoen, die betrekking heb ben op het geestelijk leven, is bet van niet te onderschatten betekenis, dat de principiële or ganisaties op dit terrein haar in vloed kunnen doen gelden. Bij de aanvang van dit artikel ves tigen wij er daarom de aandacht op, dat de L.T.B. met ingang van 14 Juli a.s. elke tweede Vrijdag van de maand in „Belle- vue" te Leiden tussen 10 en 3 uur inlichtingen zal geven be treffende emigratie. De tijd van emigreren. De Canadese regering heeft er over geklaagd, dat de emigranten over het algemeen in een verkeerde tijd van het jaar komen. In de win termaanden is er weinig ie doen. Daarom is het in de laatste maan den van de winter en begin voorjaar de gunstigste tijd, om uit Nederland te vertrekken. Men arriveert dan in Canada als de drukke werkzaamhe den beginnen. Er is nu een emigratie schema op gesteld, dat er als volgt uitziet. In Februari '51 vertrekken 1500 personen, die zich tot 15 September a.s. kunnen aanmelden. In Maart, April, Mei en Juni vertrekken er respectievelijk 1750, 2000, 1500 en 750 emigranten. De aanmeldings termijnen verstrijken op 1 Novem ber, 1 Januari, 15 Februari en eind Februari. De eerste groep gaat waarschijnlijk naar Brits Columbia, waar het zachtste klimaat is. De an dere groepen vermoedelijk meer in oostelijke richting. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat in Brits Columbia vestigingen van bollenkwekèrs voor komen. Het klimaat is er geschikt voor deze teelt, maar niettemin schijnen de bedrijven er slecht te ge dijen. De kosten van overtocht. Volledigheidshalve dienen we nog even iets te vertellen van de kosten, die verbonden zijn aan emigratie naar Canada. De reiskosten voor een volwassene bedragen ongeveer f 550, Bij dit bedrag is de verzending van 100 kg. bagage inbegrepen. Aan Nederlands geld mag men f 350,meenemen voor onderhoud tot de eerste verdiende dollars ont vangen worden. Het verdient aan beveling, om zovéél mogelijk huis raad en kleding mee te nemen. De vervoerskosten mogen immers in Nederlands geld worden betaald. Doet men dit niet, dan is een groot gedeelte van het loon gedurende het eerste jaar nodig voor installatie en aanschaffing van kleren, waardoor er van sparen niet veel komt Het geheel samenvattend kunnen we concluderen, dat Canada vrij gunstige mogelijkheden biedt aan emigranten uit landbouw en vee houderij. Vakbekwaamheid is van zelfsprekend de sleutel tot succes. Ook in verhouding tot andere emi- gratielanden, waarover wij in een volgend artikel het een en ander ho pen te schrijven, neemt Canada een zeer gunstige positie in. Als in de eerste tijden der Christenheid Over de moeilijke situatie der Katholieke Kerk in Oost-Duitsland geeft de bisschop van het Noord- Amerikaanse diocees Fargo, Mgr. Aloysius Muench, in het te Fargo verschijnende blad „Catholic Action News" een zeer belangwekkende beschouwing. Mgr. Muench bestuurt, zoals men weet, reeds sedert bijna vier jaren de sinds de dood van Mgr. Cesare Orsenigo verweesde Apostolische Nuntiatuur in Duits land. Deze Amerikaanse prelaat, die als persoonlijk vertegenwoordiger van de H. Vader als geen andere bui tenlandse opmerker in de gelegen heid is, zich van de situatie op gods dienstig gebied in alle zones van Duitsland een wel gefundeerd oor deel te vormen, schrijft, dat men zelfs als bezoeker van Duitsland nau welijks in staat is, zich van de ge hele omvang der catastrofale nood, waarin zich de Kerk in Oost-Duits land bevindt, volledig rekenschap te geven. Het nijpende gebrek aan ver keersmiddelen. zoals auto's, motor rijwielen en fietsen, en vooral aan priesters, die met behulp hiervan de enorm uitgestrekte gebieden, die aan hun zorg moeten worden toever trouwd, kunnen verzorgen, alsmede het volstrekte gebrek aan alle mate riële middelen ter ondersteuning van de onvoorstelbare stoffelijke nood dit alles noemt Mgr. Muench de brandende vraagstukken, die volgens hem onmogelijk door de Katholieke clerus en het episcopaat van Oost- Duitsland uit eigen middelen tot -op lossing kunnen worden gebracht. Het tegenwoordige grondgebied van de Oost-Duitse „Vrije Republiek" be slaat een oppervlakte van 120-500 vierkante kilometer- Onder de 22 milioen inwoners van dit gebied zijn er slechts ca. 3 millioen Katholieken, waarvan de meesten vluchtelingen zijn of ontheemden uit de vroegere prdvincie Oost-Pruisen en Silezië. De zielzorg van deze mensen ligt in de hand van veel te weinig priesters, die voor een groot gedeelte zelf vluchtelingen zijn, in vele gevallen reeds veel te oud en in elk geval al len in sterke mate overbelast. De meesten hunner hebben uitgestrekte gebieden te bedienen, waarbij zij, af gezien van enkele slechte treinver bindingen, alle wegen langs hope loos verwaarloosde straten te voet of hoogstens op een reeds lang ver sleten fiets moeten afleggen. Tengevolge van het ontzettend ge brek aan priesters, de enorme af standen en de nijpende schaarste aan transportmiddelen, hebben vele ge lovigen geen enkele gelegenheid ooit een Katholieke Kerk te bezoeken. De Kerk wil en mag evenwel ook deze verweesde gemeenten en vooral de opgroeiende kinderen niet in de steek laten. Als in de eerste tijden van het Christendom zijn de bisschop pen en priesters er daarom reeds se dert lang toe overgegaan, hiervoor in aanmerking komende leken, man nen en zelfs vrouwen, na een spe ciale opleiding er mede te belasten, de gelovigen op een geschikte plaats te verzamelen, hen te onderwijzen en gezamenlijk met hen te bidden. Aldus tracht men het licht des ge- loofs brandende te houden in afwach ting van betere tijden. DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik miin hartelijke dank aan Moe der Overste. Eerw. (Zus ters Pastoor Onel. Dokter Bijl en allen voor de lief devolle hulp verleend tij dens de ziekte en bij het overlijden van mijn dier bare vrouw. 8755 C- van Teilingen, St. Jacobsgesticht Roelofarendsveen- Oud-Ade. 4 Juli' 1950- ARTS RIJNSBURGERWEG 11 AFWEZIG VAN 6-15 JULI Waam. dokteretelefoon 22222 •2* Twistmatten, cocoslo- pers in verschillende leng ten deurmatten, vloerkle den nieuwe en gebruikte tuinstoelen en banken. Pieterse. Watertje Tel- 290 Zoeterwoude. 8757 frisse, gevulde drups: Florida bonbons of Kameleon bonbons of Crème de Menthe (fijne pepermunivulling of Vruchtenbonen slechts ALLEEN BIJ DE Niet om het gewin - maar voor het gezin. Textielhandel J. VAN M00RSEL ZOON N.V. vraagt voor de afdeling STOFFEN een Het gehele etoffenvak volledig beheersend en ge wend leiding te geven, leeftijd 2535 jaar; alsmede: een jonge BEKWAME Etaleur en een zelfstandige Decorateur beiden met practijk in grootwinkelbedrijven. Tevens kunnen wij nog plaatsen: aankomende Verkoopsters voor de afdeling STOFFEN - WITGOEDEREN - TRICOTAGES - GORDIJNSTOFFEN Persoonlijke aanmelding" dagelijks van 917 uur aan ons filiaal Grote Markt 4, 's Gravenhage ook Maandag 10 Juli (v.m. 1013 uur) of brieven met volledige gegevens aan de Directie Abonneert U op Bureau: Papengracht 32, Leiden Donderdag 6 Juli a.s. van 2012 uur geven wij in een zaal van Café- Rest. „De Valk", vanouds „Spoorzicht" (W. B. Th. Peterzen), Morssingel 1 te Leiden; gratis inlich tingen over het PIJNLOOS trekken van slechte tanden in EVIPANSLAAP en plaatsen van een Amerikaans Plastic Kunstgebit DIRECT NA HET TREKKEN. N. I. T., De Perponeherstraat 108 Den Haag Voor direct gevraagd NETTE FLINKE G. J. Westgeest, Oostdorperweg 18, Wassenaar, Tal. 2106 Café-Restaurant „Zomerzorg" - Leiden t/o Station Gezellig Ingericht. Apart restaurant 1ste étage Uitstekende keuken. Uitgebreide la carte kaart Vaste menu's. Dagschotels vanaf f 1.75 C. Klasse Parkeergelegenheid Café-Rest. „HET GULDEN VLIES" vraagt voor spoedige indiensttreding een Aanbieding dagelijks. gevraagd op een accoun tantskantoor. bezit Mulo diploma en goed kunnen de typen. Br- met opgave verlangd salaris ondeer no. 5262 bureau van dit blad. gevraagd voor lichte be schadigingen en verder voorkomend .auto werk. Moet beslist prima vak man zijn. Zijlpoortgarage. Haven. Leiden. 5257 3? R. K. Jongeman b. z. a- oud 18 iaar, voor schip- perswerk voor het binnen- en buitenland v. g. g- v. Br. onder no. 5254 bureau van dit blad. Flink verkoper gevr. voor een artikel aan par ticulieren, beslist ver trouwd persoon. Br. onder no. 8759 bureau van dit blad. 3? Dienstbode terstond gevraagd, liefst voor dag en nacht. C. van der Eiik, Oostvlietweg no. 29, Leid- schendam. 5255 3? Gedemobiliseerde R K. Jongeman 22 jaar. dipl. 5- iarige H.B-S. zoekt een hem passende werkkring. Lr onder no. 8754 bureau van dit blad. Ver. Sa. Veronica. De zitting voor de maand Juli en Aug wordt mor gen Donderdagmiddag van 35 uur gehouden in de Vrolijcke Arke (boven) Pieterskerkkoorsteeg no 15 Mosen wii op veler belang stelling rekenen? Het Bestuur. Wegens Huwelijk is onze zaak DONDERDAG 6 JULI DE GEHELE DAG GESLOTEN J. J. V. d. Wiel OPTICIEN NIEUWE RIJN 62 3? Zit-slaapkamer me? volledig pension aangebo den. voorzien van stromend water en stookgelegenheid voor heer of dame met weekend weg. Centrum stad. Br. onder no. 8760 bureau van dit blad. 35* Vacantie Veluwe-reis. Wij rijden iedere Zaterdag per autobus van de Velu- we rfaar Ommen en hebben nog plaatsen vrij. Kosten 4,50 inbegr., rijwiel. Br. onder no. 8753 bureau van dit blad. 35* Maak het zelf. lonen zijn hoog. „De Houthal" het knutseliparadijs. Pracht tripleXplaten 97 x 97 c.m- voot slechts 2.60 p- plaat. Watervast hardboard voor panelen, boten enz. latten, iatjes enz. ..De Houthal". Hogewoerd 99. Tesl. 22536. Dames. Dat is zeker, een permanent in het kap pershuis laten zetten is goedkoper en beter, 5. wassen, watergolven, in begrepen met de aller nieuwste machines. De kapper voor lastig haar, Aoothekersdijk 8. tel. no. 26218. 8758 3?* Plastic Limonaderietjes kleurloos 35 cent per pak a 50 stuks, gekleurd 45 cent per pak a 50 stuks. Limonadebekers 4 cent per 100 3.60. Papierhandel Paddenburg Nieuwe Riin no. 11. 8749 3? Lederen Clubfauteuil met bijpassende stoelen 45.2 armstoelen en 4 stoelen, leer bekleding, veren zitting, eikenhout 75rookstoelen f 20. kamer en keukentafel van af f 5.Pieterse. Water tje Tel. 290 Zoeterwoude. 8756. Voor 12 Voetsjol Ameri kaaas grenen, mast giek, gaffel en roer f 25. Twee honderd vijftig Wener stoelen, hele partij 5.25 per stuk. ameublementen, uitschuiftafels. divanbed den ledikanten, spiralen opklapbedden Koopt ook inboedels Pluvm. Hoge woerd 41. Leiden. 8765 S* Thans een nieuwe Tule op uw hoed a 75 ct. Klaar terwijl U wacht. C. de Grootv. Egmond. Haarlemmerstraat 145-147. Leiden. 8735 3? Gratis regenscherm bii Kinderwagen vernieu wing. Poppen Wandelwa gen. Bel 21243. Reizigers- bezoek vrijblijvend. 20 korting heeft U zonder winkeliers bemiddeling. Zendt naar de fabriek uw kinderwagen. Kappen over trekken spuiten, chromen, vail Kinderwagen bedrijf. Uiterstegracht 14 Leiden. (NIEUW MODEL) 5 ct. per stuk 12 ct. per stuk Verkrijgbaar N.V.De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32-34 9. Het zit in de handschoenen! „Ik begrijp het niet zo goed!" zei Oot je Teur met een verwonderde uit drukking op zijn gezicht. „Ik hèb helemaal geen dienaar! Ik ken u niet!'' „Tiens!" roep de vreemdeling wel willend. „Ik zal uitleggen u. Epli- ques! Voyez done! Ik ben de slaaf van de gants die u draagt! Van de schoenhanden. Deeh hoe zegt u? De handschoenen! Ja, juist, van de handschoenen! Ieder, die deze handschoenen draagt, kan mij oproe pen door te knippen met de duim en wijsvinger v&n de linkehand. Hij kan wensen, wat hij wil. Het zal in ver vulling gaan! En wanneer hij maakt een geld-teliende beweging met de ruim en wijsvinger van de andere hand, dan er komen geldstukken! Gouden munten! De bezitter van deze schoen he handschoenen is de man het meest rijk van tout le monde Van de hele wereld! En mijn naam is Frangois, votre serviteur obligeant! Uw toegewijde dienaar!" Ootje Teur had met verbazing de woordenstroom van de vreemd-ge klede man gevolgd en hij wist de eerste ogenblikken niet, wat hij er van denken moest. Hij maakte met zijn rechterhand een geld-tellende beweging en inderdaad rolde er on middellijk een aantal gouden, mun ten rinkelend op dé" grond-. „Tiens!" sprak Frangois triomfan telijk. „Compris? Begrepen?''

Leidse Courant | 1950 | | pagina 4