Mej. M. M. Assmann verlaat het onderwijs NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Laatste Berichten WOENSDAG 5 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 38 iaar docente klassieke talen MEJ. M. M. ASSMAN VERLAAT HET ONDERWIJS. T'OALS mej. M. M. Assmann zelf verklaart, heeft zij bij de aanvang van haar carrière, het onderwijs in het geheel niet als haar levens doel gezien en zelfs met een zekere tegenzin heeft zij, door omstandighe den daartoe gedwongen, haar eerste aanstelling aanvaard. Doch met de jaren ontdekte dr. Assmann, dat iedere leerling een interessant geval op zichzelf vertegenwoordigt, een ob ject, dat haar steeds weer verraste en zij vatte een grote liefde op voor haar werk, omdat zij inzag, dat zij in belangrijke mate kon medewerken, de mensen van de toekomst te vormen. Zij volstond niet, met haar leerlingen in te leiden in de zo rijke geschiedenis der oudheid, maar te vens gaf zij hun practische kennis mee, op hun verdere levnsweg. Waarvan 31 jaar te Leiden Nadat dr- M. M. Assmann op 30 Sept. 1919 haar laatste les beëin digd had aan het gymnasium te Alk maar, waar zij 7 jaren werkzaam was geweest, verscheen zij reeds de vol gende dag op het gymnasium te Lei den, waar zij 31 jaren de klassieke talen doceerde. Deze taak is nu beëindigd; dr. Ass mann verlaat het onderwijs. Dat de wijze, waarop zij deze 31 jaren gewerkt heeft door zeer velen uitermate gewaardeerd is geworden, getuigde gisteren de afscheidsmid- aag, welke onder grote belangstel ling in het Sted. Gymnasium plaats vond. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich de heer J. C. v. Schaik, wethouder van onderwijs, dr. J. v. Buytenen, inspecteur der gymnasia, de rector en docenten van het Sted. Gymnasium en vele oud-leerlingen. Door verschillende sprekers werd de scheidende lerares toegespro ken en een keur van geschenken werd aangeboden. Na het openingswoord van de rec tor, dr. A. Scholte, zong het gymna siastenkoor een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd afscheids lied. Pionierster. Dr.J v. Buytenen, inspecteur der gymnasia, die hierna het woord voerde, legde de nadruk op de bijna historische levensloop van dr. Ass mann. Mej. Assmann behoort tot een der eerste vrouwen, die in Neder land promoveerde in de letteren; zij is een der pioniersters geweest, die de vrouwelijke onderwijskrachten burgerrecht hebben verschaft. Spr. betoogde, dat met de entrée van het vrouwelijk element in de docenten kamer, het onderwijs een welhaast revolutionaire verandering heeft on dergaan. De school, die tot dan toe dikwijls als een halve tuchtschool 'werd beschouwd, kreeg iets vertrou welijks, er kwam een sfeer van be grijpen en de kloof tussen leerlin gen en leeraren verdween. De vrouw, met haar moederlijke intuitie, heeft de school uit haar ka zernesfeer verlost en haar gebracht tot wat zij nu is. Doch deze weg en vooral het eer ste gedeelte van deze weg, is zwaar geweest voor de vrouw en spr. wilde in mej. Assmann alle vrouwelijke leerkrachten danken, die in deze moeilijke tijden voor haar doel heb ben weten te vechten. Wat is mijn leven tot nu toe geweest? De volgende spreker, de heer J. C. v. Schaik, wethouder van onder wijs, stelde zich voor, dat dr. Ass mann zich deze dag zou afvragen: „Wat is mijn leven tot nu toe ge weest?" Buiten de gewone ups en downs van ieder mensenlaven kon de scheidende lerares met trpts wij zen op de generaties, die mede door haar zorg, thans verspreid over de gehele wereld, posities innemen op velerlei gebied. Namens de gemeente Leiden dank- NOORDWITKERHOUT De R.K. Huishoudschool. In Sep tember gaat de R.K. Huishoudschool van de L.T.B. op volle toeren draaien voorzover dit het aantal leerkrach ten en gebouw in aanmerking geno men, mogelijk is. De school, die op het moment nog vrij primitief is, on dergaat gedurende enige maanden een gedaanteverwisseling, zodat er daarna gewerkt kan worden in op geknapte leslokalen, een nieuwe keu ken een nieuw was- en strijklokaal met in de top nog een droogzolder. Er worden nieuwe leerlingen ver wacht uit Noordwijkerhout, de Zilk, Voorhout en de directe omgeving van deze plaatsen. Voor jong en oud wordt nu de gelegenheid geboden zich op allerhande gebied te specia liseren. STOMP WIJK Personalia. De heer P. Waayer is te Leiden geslaagd voor het eind examen van de 5-jarige H.B.S.b. VOORHOUT Gemeenteraad. Vrijdagavond te 7.30 uur raadsvergadering. Agen da o. a.: Voorstel tot onderhandse aanbesteding van de uitbreiding van het pompstation. Nieuwe wedderege- ling voor de gemeente-ontvangers in Zuid-Holland. Voorstel om aan J. A. Uljee het woonhuis Mgr. Broere straat 19 en aan H. A. Klaar het woonhuis Mgr. Broerstraat 17 te ver kopen. Voorstel om aan het perso neel der gemeente een gratificatie te verlenen. Voorstel om 1000 M.2 grond aan de Prof. Aalberselaan te verko pen aan J. Compier te Noordwijk. Geboren: Julia J. H. dochter v. A. Th. M. Beelen en H. H. Schoone. Johannes A. P. P. z. van J. J. van Dijk en C. v. d. Nouland. Getrouwd: M. J. van der Vlugt 35 j. en Th. van der Geer 38 j. Overleden: L. Jansen 71 j. te spr. mej. Assmann voor het vele werk, dat zij op zulk een voortreffe lijke wijze in en voor Leiden heeft verricht. „Niet roken heren!" De Rector van het Sted. Gymna sium, Dr. A. Scholte, gaf hierna een korte terugblik op de 31-jarige diensttijd van Mej. Assmann. Zij was de eerste lerares, die ver bonden werd aan het Sted. Gymna sium van Leiden. Het was dan ook met de nodige reserve, dat het toen malige docentencorps haar ontving. De rector had het verzoek tot de do centen gericht, tijdens de aanwezig heid van mej Assmann, in de docen tenkamer niet te roken. Doch mej. Assmann heef deze faciliteit" onmid dellijk afgewezen. Met veel tact heeft zij de eerste jaren gewerkt, zo dat zij ten slotte haar plaats ver overd heeft op het gymnasium, zo wel in de docentenkamer als op de diverse vergaderingen. Haar figuur is zo dominerend ge worden, dat het spr., vooral in het begin moeite zal kosten er aan te gewennen, dat deze plaats nu niet meer door haar ingenomen zal wor den. Trots de vele huiselijke moei lijkheden, welke zij de laatste jaren heeft ondervonden, heeft zij voort- gewerkt met een onblusbare energie en een laaiend enthousiasme. Zij deed mee aan sport, vergeel de de leerlingen op werkweken in de natuur en ging met hen mee op re traite. Mej. Assmann is niet stil blij ven staan bij de oude tijd; voor haar zijn de leerlingen van 30 jaar terug, gelijk aan de leerlingen van nu Haar rijpe ervaring, gepaard aan haar jeugdig hart, schiep een band, welke niet te verbreken is. In de docenten kamer kon haar humoï een lachsal vo verwekken, maar ook werd men dikwijls stil, als Dr. Assmann haar brede kijk toonde op het vele, dat het werk van een docent met zich meebrengt. Spr. eindigde met de verzekering, dat het persoonlijk con tact zou worden onderhouden, niet uit formaliteit, doch uit innerlijke drang. „Belangstelling voor de leer ling als individu". Daar Prof. Fischer verhinderd was deze middag bij te wonen, sprak mevr. C. G. de Jager-Galavazi na mens het college van Curatoren. Zij schetste Dr. Assmann als een pio nierster voor de studierechten van de vrouw. De latere generaties zijn in staat geweest de vruchen te plukken van de strijd, die zij heeft gevoerd Wat spreekster vooral in Dr. Assmann waardeerde, was haar grote belang- steling voor de leerlingen indivi dueel. De leerlingen waren geen nummers voor haar, maar persoon lijkheden, en haar deur stond altijd open om hen te ontvangen; niet al leen de uitblinkers, maar ook de minder begaafden. Velen zijn dan ook in de loop der jaren bij Mej. Assmann geweest. Ook met andere problemen, dan die de studie betref fende. Dank namens de leerlingen. In een spitsvondige toespraak be dankte de heer S. Rozemond de scheidende lerares namens de huidi ge leerlingen. Terwijl uit de zaal gelach opklonk, memoreerde hij, dat Dr. Assmann dikwijls voor de klas gedreigd had, niet te zullen pleiten in de docenten kamer bij het beslissen over promo tie, terwijl achteraf bleek, dat - zij voor velen van hen de grote voor vechtster was geweest bij het sa menstellen der lijsten. Een band, zo als deze bestond tussen Dr. Assmann en de leerlingen, is niet te verbre ken door een speech of een af- scheidsmiddag, maar zal blijven voortbestaan, ook nu Mej, Assmann de school verlaat. De laatste spreker mr. dr. B. W. Kranenburg, die namens de oud-leer lingen sprak, greep terug op de ver vlogen tijd van zijn studie. In verge lijk met de huidige tijd, constateerde spr. dat het ~n gelukkige periode was geweest. Op uitermate geestige wijze vervolgde spieker met hoeveel ge noegen hfi terug zag op de jaren, die hij aan de voeten van dr. Assmann" heeft doorgebracht, terwijl zij hem voerde in he' wondermooie land der oudheid. Door alle eeuwen heen, heeft men zich na een wereldcrisis gewend tot de oudheid, omdat deze stabiele schoonheid een der weinige vaste richtsnoeren vormt voor de gehele beschaving. Hij was dr. Ass mann dankbaar, dat zij hem dit in zicht had bijgebracht Hij verklaar de, dat haar werk zal blijven voort lever., omdat de dank van een leer ling zich openbaart in het exploite ren en verspreiden van de ontvan gen kennis Met dezelfde gevoelens, waarmee ik aanving, verlaat ik het onderwijs. Aan het einde van de middag dankte dr. M. M. Assmann allen, die op zo'n bijzondere wijze van hun belangstelling blijk hadden gegeven. GLANS gesproken Met weemoed verklaarde mej Ass mann. dat met evenveel tegenzin, als zij' 38 jaren geleden in het onder wijs getreden was, ze nu haar werk ging verlaten. „Doch het nu eenmaal logisch",' zo eindigde dr Assmann, „dat krach ten vervangen worden. Leerlingen en leraren veranderen, doch de school zelf niet. Moge het schip van de school voortvaren op de woelige en klippenrijke zee van het leven. De Rector, dr. A. Scholte, sloot de middag. Hierna bestond er nog gelegenheid de scheidende dr M. M. Assmann persoonlijk de hand te drukken, waarvan natuurlijk zeer druk ge bruik werd gemaakt. CHR. H.B.S. LEIDEN. Bevorderd tot de tweede klasse: J. W .Bakker, M. Bavelaar. J. S. Biemond, J. Th. Bouma, G. C. Cig- gaar, J. J. F. de Cler, J. W. Filippo. P. G. Glasbergen, C. A. Groenewe- gen, W. M. Harinck, F. H. Ketting, P. Lagendijk, K. W. v. Leeuwen, J. J. v. d. Maas. J. Makkes, J. v. d. Mark, A. S. Alting. M. G. Feenstra, S. de Hoog, W. v. Kempen. C. Kragt, M. Kwant, J. J. Lamain, N. Mol, G. Moret, V. R. Nowack, H. H. v. Oos ten J. den Ouden, J. Oudwater, M. Paats, D. C. G. v. d. Plas, H. Rave- stein, A. v. Tol, C. M. Varkevisser, G. J. v. Veen, L. de Vries, C. Ram pen, J. C. Anderson. C. Ravensber- gen, W. R. Schelke, P. Schippers, C. M. Storm. E. J. Veldhuyzen, J. J. Verhaar, H. C. Verra, G. Verwey, P. de Vries, C. H. Westerink C. Wolff, D. Zwart, H. E. P. Rampen, E. Hen- ninman. Afgewezen 28. Bevorderd tot de derde klasse: M. Bax, D. Boersema, H. Bouwer, M. J. v. Breda, P. D. C. Broks, J. Dirkse, J. M. v. Dijk, Ph. v. d. Does, C Favier, W. Flinterman, J. ten Ha ve, H. F. Heuseveldt, S. P. d. Hol lander, A. Hollebeek, H. G. v. Kam pen, N. Landaal, M. v. Leeuwen, J. H. v. d. Luyt, W. D. H. Zwart, E. den Boon, A .W. C. Buis, M. P. den Haan, J. G. Heuseveldt, C. J. Houtman, Th. P. de Konink, P. v. d. Kwaak, J. v. Land, W. v. Leeuwen. N. G. Min- naard, R. J. Moolenaar, L. Parlevliet, J. M. Pet, W. v .d. Plas. G. M. M. Se- gaar. K. v. d. Spijk, L. v .d. Sijs, A. W. G. Terpstra. E. v. Weelden, H. N. Wolleswinkel. Afgewezen 16. Bevorderd tot de vierde klasse: C. Barnhoorn, B. Batelaan. D. Bin- nekamp, A. S. de Bode. P. M. Boek ling, G. A. de Bruyne, A. J. v. Dam me, G. Groeneveld, E. A. Gijsman, G. de Jong, A. Keus. J. de Klerk Wolters, G .Kuipers, W. Kukler, A. Lievense, J. v. d. Maaden, A. Mulder, D. M. Passchier, P. A. Piers, S. Ren- sink, J. P. Smit, H. Tja-A-Lien, C. J Verver. Chr. Wiiling, L .P. M. Rampen. R. J. P. de Groot, H. v. Heurn, B. J. Huurman, J. J. v. Leeu wen, A. Leget. H. Lindenburg, J. de Mey, H. J. Nagtegaal. C. Piers, B. Smit, W. F. H. Timan, R. A. F. v. Veen, J. C. Verloop, P. Verra. H. W. Verrips ,A. Vis, F. C. v. d. Vliet, H. Voorthuis, J. v. Wingerden, L. S. v. Wijk, K. Jansze, N. Gerharz. Afge wezen 10. Bevorderd tot de vijfde klasse: (Lit. Econ. afd.): F. L. Allaart, P. Arnoldus, A. C. Eatenburg, J. Bleichrodt, F. W. Buur man, J. A. Dregmans, B. C. Dunn, P. Passchier, L. v. d. Plas, J. B. Reyne- veld, C. B. Rietkerk, D. Schoonen- berg; H. C. Sepers, A. J. Varkevisser, C. I. M. Rampen. Afgewezen 2. Bevorderd tot de vijfde klasse (Math. phys. afd.): D. A .Bekooy, R. O. v. d. Bijl, H. L. Boter, L. Dekker, F. v. Egmond, J. M. Feringa, H. R. Goudsmit, J. H. de Graaff, W. F. de Haan, C. D. Hajer, P. B. v. d. Horst, H. Meyer, A. Roorda, H. Y. Th. Ronkes, J. D. Voorkamp, A. v. d. Berg, W. de Bruy ne, A. G. ten Cate, J. I. Goudsmit, P. Kiel, H. Koster, M. Pamoentjak, A. Ravestein, G. J. Roelands, C. v. Rooyen, G. v. Rijn, J. K. Smelik, A. Veldhuisen, A. j. Wevers, E. J. A. Rampen, C. Barnhoorn. Afgewe zen 11. EEN JAAR LANG GRATIS GROENTEN Ook een Leidenaar onder de gelukkigen Ten overstaan van notaris T. W. Attema te 's-Gravenhage zijn door loting de winnaars aangewezen van de radio-prijsvraag, uitgezonden op 30 Mei j.l. ten bate van „Hulp aan gerepatrieerden" en georganiseerd door de stichtingen „Nederland helpt Inldië" en „Pelita". Vijf gezinnen, t.w. J. L. Pinkse, Voorburg; M. Krauss, Den Helder: A. J. de Borst, Amsterdam; G. Teer de Ridder, Oostzaan en A. Kraayeveld uit Lei den waren de gelukkigen, die een prijs ontvingen, n.l. een jaar lang gratis groenten, beschikbaar gesteld door het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland. VAKOPLEIDING TYPOGRAFIE. Voor het practijk-examen jongge zel, afgenomen door de Vereniging tot Bevordering van de Vakopleiding in de Typografie te Amsterdam, slaagden voor zetter: J. van Hees en J. G. A. Welling uit Leiden; H. P. van Elk, Lisse en J. de Haas, Noordwijk. Voor drukker: A. J. Knijnenburg en W. Radius uit Leiden. Afgewezen werden vijf candidaten. MAATSCHAPPELIJK WERK IN DE ZIEKENHUIZEN. Verschenen is het jaarverslag over 1949 van het Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen hier ter stede. Het aantal leden daalde van 290 tot 203. De vereniging kreeg f 5000 sub sidie van de gemeente Leiden, ter wijl een provinciale subsidie werd verleend van 2000. De randgemeen ten van Leiden bleven voor het grootste gedeelte in gebreke met het subsidiëren van de vereniging. Sub sidies verleenden: Vlaardingen, Bent huizen, Bleiswijk, Leiderdorp en Zoeter woude, terwijl Sassenheim subsidie toezegde. De randgemeenten menen nog steeds, dat zij öf het so ciale ziekenhuiswerk Zelf kunnen op lossen, öf dat het hun niet aangaat. Een niet genoeg te waarderen bron van inkomsten werd aan de vereni ging verschaft door mevrouw Brieër- Verhave, die iedere week enige da gen met de collectebus zwaait op het terrein van het Academisch Zieken huis, waarbij de opbrengst verdeeld wordt onder de Boekendames en M. W.Z. Ondanks de hogere subsidie van de gemeente en die van de Provincie, verkeren de financiën in droeve staat. Tenzij er bronnen gevonden worden om dit tekort aan te vullen, of tenzij de Overheid inziet, dat werk, dat uitsluitend ten behoeve van de gemeenschap geschiedt, op royale wijze moet worden gesteund en dat een vereniging als M.W.Z., die zich geheel inzet om het leed. dat ziekte en invaliditeit veroorzaakt, te helpen dragen en verlichten, niet mag steunen op collecte en bazaars voor het eigenlijke werk i.e. de sala riëring van haar personeel, zal het bestuur genoodzaakt zijn het werk drastisch te beperken, tot schade aan de patiënten en uiteindelijk aan de gemeenschap. De rekening over 1949 geeft de vol gende cijfers: Inkomsten f 10.479.78 (waarbij saldo-1948 ƒ395.22), uitga- 17.537.92, alzo een nadelig slot van 7068.14. 40-JARIG JUBILEUM BIJ A. W. SIJTHOFF'S UITG. MIJ. Een werkzaamheid van veertig ja ren in dienst van A. W. Sijthoff's Uitg. Mij N.V. was aanleiding, dat de heer I. L. de Graaf hedenmorgen door directie en personeel werd ge huldigd. De jubilaris, pas hersteld van een ziekte, werd met twee van zijn zoons ontvangen in het gebouw aan de Doezastraat en hoorde zich temidden van 't gezamenlijke personeel toe spreken door de algemeen procura tiehouder, de heer B. P. du Croix, die, wegens verblijf in het buiten land van de directeur, de taak had de heer de Graaf geluk te wensen namens directie en commissarissen. Er werd een felicitatietelegram van de directeur voorgelezen en namens directie en commissarissen een en veloppe met inhoud aangeboden, be nevens een mand met bloemen. Een persoonlijke betuiging van waarde ring en sympathie besloot de toe spraak van de eerste spreker. Daarop volgde een kort doch gees tig speechje van de heer Dissevelt, die veertig jaren tegenover de jubi laris heeft gezeten en derhalve na mens de collega's feliciteerde. Het geschenk, dat spr. namens procura tiehouders, afdelingschefs en colle ga's aanbood, bestond uit een foto toestel met statief. De secretaris van de Jubileum commissie trad als derde naar voren. Hij stelde in het licht, dat de heer De Graaf niet alleen populair man is, vanwege het feit, dat hij de salarissen uitbetaalt, maar ook om dat hij voor ieder persoonlijk be langstelling aan de dag legt. Als stoffelijk blijk van waardering over handigde spr. een mooie Parker-vul- pen en een diplomatentas, waarme de hij tevens hulde bracht aan de diplomatieke talenten van de jubi laris. Daarna dankte de feestvierende kassier-boekhouder voor de hartelij ke waardering, die uit deze huide betoging bleek. Aan mevrouw De Graaf, die we gens ziekte haar man niet had kun nen vergezellen, was thuis een rui ker bloemen aangeboden. AVONDMUZIEK IN DE HOOGLANDSE KERK Deze keer werd de Avondmuziek niet door Piet Uiterlinden alleen ge geven, want „Ex Animo" zong mede onder leiding van Herman $e Wolff. Uitsluitend werken van Bach kreeg men te horen in een uitstekende ver tolking. De kerk was bevredigend bezet: hetgeen de acoustiek ten goe de komt en medewerkt om de uitge breide en verantwoorde registerkeu- ze op haar best te doen uitkomen. Zo is er genoten van „Praeludium en fuga b. kl. t.",spielfreudig-rhythmisch voorgedragen in een doorzichtige be handeling van melodie en tegen stemmen, zoals de organist de fuga reconstrueerde. Stijlvol gekozen wa ren de orgelbewerkingen van de cho- ralen, waarna „Ex Animo" de gelijk namige choralen zong. Uiterlinden's registratie was heel smaakvol en ge tuigde van fantasie. Het koor, dat vier choralen zong: n 1. „Befiehl du dfcine Wege", „Herr Christ der einig Gottes Sohn", „Jesu meine Freude" en „Wachet auf", was heel goed gedis poneerd, de toon en de inzetten wa ren mooi en beschaafd, de voordracht gevarieerd, de-cantus firmus volzon- gen. Als slot van deze orgelbespe ling vertolkte Uiterlinden „Fantasia en fuga" g kl. t. virtuoos, decoratief, boeiend door mousserende belichtin gen en karakteristiek, 't Was een mooi en interessant Bach-concert. J. Kortmann. NIEUWKOOP „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Wedvlucht van Pont St. Maxence op 2 Juli 1950. Afstand 350 km. Gelost 7.15 uur. In concours 22 duiven. Aan komst eerste duif 13.25 uur. Uitslag: 1, 4 en 5 J. W. Woerde; 2 en 3 D. v. d. H^lm. Geboren: Alberta Theodora Maria, d. van A. Balvert en J. H. Vermeij. Gehuwd: J. Kromwijk 29 j. te Bar- woutswaarder en H. W. Voorend 32 j.; N. Kleijne 28 j. te Rotterdam en M. van de Werken 25 j. Overleden: J. de Jong 5 d. TER AAR Geboren: Adrian us A. M., z. van H. P. de Groot en H. C. v. Smooren burg; Hendrik, z. van N. Heemskerk en A. Chr. v. Kouterik. Ondertrouwd: P. Bruné 22 j. Al phen a. d. Rijn en P. den Dekker 19 j. Gehuwd: J. N. v .d. Pijl 29 j. en P. A. Bosland 29 j. Overleden: E. Verhaar 80 j., wed. van G. v. Lammeren; J. C. Kester 44 j., echtg. v. Th. P. Nieuwenhuizen. ALPHEN AAN DEN RUN Drie Jubilarissen bij Oosthoek en Zoon N.V. Op 15 Mei, 23 en 26 Juni j.l. was het resp. voor R. J de Greef, C. van Boksel en J. Quik 25 jaar geleden, waarop zij bij Oosthoek en Zoon N-V in dienst traden. Dit heuglijk feit werd gisteren feestelijk herdacht. De jubilarissen, die aan de dakpannenfabriek werkzaam zijn, resp. als versteker, ovenist en sor teerder, werden 's morgens ten huize van de directeur, de heer A. Oost hoek, ontvangen. Ook waren de echtgenoten van de heren de Greef en Quik bij deze huldiging aanwezig- Het woord werd gevoerd door de heer A. Oosthoek. Deze stond stil bij het verleden en wees er op hoeveel veranderingen in het bedrijf sinds dien hebben plaats gehad. Hij bracht allen dank voor hun trouw en ijveri ge plichtsbetrachting. Na deze toespraak overhandigde de spreker als blijk van waardering aan elk der jubilarissen een gouden horloge, benevens een oorkonde in lijst met bijbehorende medaille. De heer van Boksel, alsmede de echtgenote van de heer de Greef mochten van de heer en mevrouw Oosthoek elk een bloemenmand in ontvangst nemen. Eenzelfde bloemen mand werd bij de heer Quik j.l. Don derdag thuis bezorgd in verband met de viering van diens jubileum op die dag in de familiekring- Het verdere gedeelte van de dag werd thuis gevierd en 's avonds ont vingen de jubilarissen bezoek van 2 leden der fabriekscommissie de he ren Th. de Heij en P. Reumerman, die namens het gehele personeel van de dakpannenfabriek aan Quik een trapioper, aan van Boksel een staan de schermerlamp en aan de Greef een gascomfoor, benevens voor elk een bloemenmand, aanboden. Eerste lustrumviering Kath.. Ver kenners. In echte verkennersstijl hebben welpen, verkenners en voor trekker-s van de Alphense St. Ans- friedgroepen te Aar/inderveen hun eerste lustrum gevierd. Een stoet van 120 man met eigen trommen en vlaggen marcheerde naar dit ge- meentedeel. In record tempo werden keukens gebouwd en tenten opgezet en de eerste avond werd besloten met een grandioos kampvuur om nooit meer te vergeten. De zeven sprong rond de vlammenzee bood een fantastisch schouwspel en de liede ren van kampvuurleiders en ver kenners schalden langs de prachtige avondhemel, kortom, er was stem ming en sfeer. Op de tweede dag was er een H. Mis, een feestelijk ontbijt en nog feestelijker, een zelf bereid middag maal, terwijl tussen de bedrijven door grote buitenspelen werden gehouden. Moe, maar voldaan kwamen allen thuis, v/aar het zachte bed een wel kome vervanging bleek van grond zeil en stropakken- VERKEERSVERBETERING „DE HEUL" GEREED. De uiterst belangrijke verkeersver- betering aan de Heul, waaraan de sinds mensenheugenis bestaande Heuibrug ten offer is gevallen, zal einde dezer week. wat het bestra- tingswerk betreft, gereed komen. Hierdoor zal het sinds enkele maan den afgesloten verkeer door de Hooftstraat vanaf de Heul tot aan de TenHarmsenstraat weer vrij gegeven worden en kan het verkeer dus weer rechtuit rijden in beide richtingen. Dit open stellen zal zo goed als ze ker Donderdag a.s. gebeuren. Zo is dan nog betrekkelijk in korte tijd een einde gekomen aan de wel zeer storende toestand door de werk zaamheden nodig voor deze verbe tering. Naar men zich zal herineren heeft de heer v. d. Meent in de laat ste raadsvergadering over het over schrijden van de opleveringstermijn nog vragen gesteld aan B- en W Deze termijn is nu met ruim een maand overschreden In ieder geval: de verbetering is nu klaar en daarover kunnen'wij ons allen slechts verheugen. ALKEMADE Geboren: Adrianus Bernardus, z. van L. A. v. d. Aar en E. M. Trom- pert; Jan, z. van J. Visscher en P. G. v. d. Meij; Laurentius Johannes, z. van C. Th. Hillebrand en J. v. d. Hoorn; Paulinus Andreas, z. van Th. H. Witteman en H. M. J. Hoogen- boom, Wilhelmus Theodorus, z. v. M. van der Star en G. A. Baak; Miriam, d. van P. den Hertog en M. van Ees; Johanna Petronella Maria, d. van C. M. Warmerdam en A. M. A. Rode- wijk. Ondertrouwd: J. F. Brantenaar en Th. J. H. Volwater; B. J. Bouwmees ter en W. J. Bocxe; A. A. van Gelder en C. M. van Tiem; Th. J. van der Meer en J. G. Kampyon. Gehuwd: J. E. Koek en A. M. Bak ker. Overleden: Cornells Simon Borst HAZERSWOUDE Dinsdagmiddag sloeg tijdens het onweder dat losbarstte boven ons dorp. de bliksem in een hooiberg van de veehoudei G. D. in de Bent al hier, en veroorzaakte brand. De brand kon met emmers water wor den geblust. Dinsdagmiddag is ook de blik sem ingeslagen in de boerderij van de veehouder A. Castelein aan de Rijndijk. Er ontstond geen brand en de schade bleef beperkt tot wat vernielde dakpannen. Ook sloeg Dinsdag de bliksem op de toren van de Ned. Herv. Kerk alhier, doch veroorzaakte geen scha de. Alleen v.-as de electrische' klok een weinig van streek en bleef stil staan. doch dit euvel werd weer spoedig in orde gemaakt. MR. VAN KLEFFENS MINISTER VAN STAAT Bij K.B. van 4 Juli is mr. E- N. van Kleffens benoemd tot Minister van Staat. BLIKSEM INGESLAGEN. In de afgelopen nacht om 3 uur ontlastte zich een hevig onweer bo ven Elsdorp (gemeente Gemert N. Br.). De bliksem sloeg in een schuur van de landbouwer Gerrits te Elsen- dorp. De schuur brandde tot de grond toe af. Enige landbouwmachones gin gen verloren- Tegelijkertijd sloeg de bliksem via de antennedraad in de slaapkamer der ouders en kinderen. De slaapkamer werd totaal vernield- Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade Berichten reeds geplaatst in een onzer vorige oplagen. Het zelibeschikkingsrecht in Indonesië Namens de regering der R.I.S. heeft minister-president Moh. Hatta thans eveneens geantwoord op de tweede nota der Nederlandse rege ring over het zelfbeschikkingsrecht. Van zeer welingelichte zijde ver nam de speciale correspondent van het A.N.P., dat Hatta hierin onge veer hetzelfde betoog heeft herhaald, dat reeds was vervat in de eerste antwoordnota, namelijk dat de struc tuurveranderingen van federatie naar éénheidsstaat volkomen legaal en overeenkomstig de voorlopige constitutie der R.I.S. tot stand zijn gekomen. Verder is men in Indonesische kringen van mening, dat debatten over het zelfbeschikkingsrecht een volkomen theoretisch karakter dra gen en voor de betrokken bevol kingsgroepen van geen enkel belang zijn. In dit verband valt er een merk waardige ontwikkeling te constate ren in de binnenlandse politieke strijd. Steeds meer worden stemmen gehoord, die aandringen op een gro te provinciale zelfstandigheid voor die gebieden, welke voorheen een ne gara of een daerah hebben gevormd. Volgens de mening van wel-ingelich- te waarnemers zal de autonomie der verschillende delen na de vorming van de eenheidsstaat minstens even groot zijn als tijdens het negarabe- stuur het geval was. Deze beweging naar een grote pro vinciale autonomie, op basis van de bestaande republikeinse autonomie- wet, wordt mede gestimuleerd dooi de groeiend administratieve onmacht van het ministerie van binnenlandse zaken en andere ministeries te Djog- ja, waardoor de effectiviteit van het bestuur afneemt en de ontevreden heid, ook onder hen, die enige maan den geleden hebben gewerkt voor de afschaffing der negara's, toeneemt. Hierdoor wordt het nogmaals duide lijk, dat de strijdvraag: eenheids staat of federatie, er nooit een is ge weest om staatkundige beginselen, doch werd beheerst door de politieke gevoelens tegenover het jongste ver leden van vóór December 1949. SGHEFPSREWHTEN ASTURIAS (burgers) Djakarta- A'dam 4 Juli van Colombo: BENG- KALIS, 5 Juli v.m. verw. Djakarta van A'dam; KOTA INTEN (tr.) Dja- karta-R'dam pass. 4 Juli Ouessant; POELAULAUT, 4 Juli te Genua A'damIndonesië; SIBA.TAK (tr.), Djakarta-R'dam 4 Juli 150 m. Z.Z.W. Ouessant; TABINTA, 4 Juli van Djakarta naar Menado; WATERMAN R'dam-Djakarta 5 Juli te Aden. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 5 Juli. Kaas. Aan voer: 329 partijen. Prijzen: le soort 2.01—2.08. 2e soort 1.90— 1.9Q. en zware 2.23 per kg. Handel matig. VEUR, 4 Juli. Groente sla 2 3.20, spinazie 6-15.20, andijvie 611 cent, perziken 414 cent, tomaten 5791 cent. komkommers I 1423 cent, idem II 1419 cent, idem III 1316 cent. krom 1320 cent, stam- bonen 0 931.00 doperwten 4243 cent, bospeen 613 cent. aardappe- lesn 1113 cent. pruimen 6467 cent per kg. Frambozen 16 cent. TER AAR, 4 Juli. Groente. Kas- snijbonen f 10.7012.10, idem B 8.30—8.90, idem stek 3.90—4-70. stamprinsessen 1010.50, alles per 10 kg peulen 3.806.30, idem stek 60 cent, doppers 1.201.60, blauw schokkers 2.50—2.80, tuinbonen 60 68 ceit alles per 10 kg. waspeen 8 9 cent per kg. bospeen 8 cent. h~- krn+en 2 cent alles no- b-v

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3