S)e Noord-Koreanen weer in de aanval BELANGRIJKE HAVEN INTSJON GEVALLEN Een omsingelende beweging voor succes Korea ongeschikt straaljagers De vuurproef was geen Attlee wil steun van Lagerhuis De „Evertsen" naar Korea Giuliano neergeschoten Vertrouwensvotum voor Duvieusart Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 5 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12020 QUEUILLE MOEST WEER GAAN 'KUIEREN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Noord-Koreanen zijn gisteren over de gehele linie in actie gegaan tegen de deerlijk verzwakte Zuid-Koreaanse stellingen. Soewon viel met het belangrijke vliegveld in hun handen en zij dreigen de Zuid- Koreanen in de driehoek van Seoel -Soewon-Itsjon te omsingelen. Nieuwe communistische versterkingen kwamen over de Han-rivier en troepenconcentraties zijn waargeno men aan de Han ten Zuiden van Seoel en ten Oosten van Soewon. Drie colonnes, die Oostelijk van Soe won opereren zwenken in een grote boog af naar de kust van de Gele Zee. Gevechten tussen Noord- en Zuid-Koreanen zijn ontbrand in Intajon, een belangrijke haven aan de Westkust; de plaats moest aan de Noord-Koreanen prijs gegeven worden. Het ziet er naar uit, dat de communisten door doeltreffende concentratie van troepen en materieel in staat zullen zijn hun opmars vol te houden, totdat zij verder naar het Zuiden op de Amerikaanse defensie-linie zullen stuiten, die dwars over het schiereiland wordt aangelegd. Tussen Kaesong naar Soel is een nieuw konvooi met 25 tanks waargenomen op weg naar het Zuiden. Vlucht achter de Amer. linies Uiteengeslagen Zuid-Koreaanse strijdkrachten zoeken een goed heen komen achter de Amerikaanse de fensie-linies, meldt een correspondent van Reuter van het front- Laagvliegende communistische ja gers, die vuur en verderft zaaien dreigen de terugtocht in een orde- ioze vlucht te doen ontaarden. De terugtrekkende troepen worden ach tervolgd door de snelaanrukkende zware Noord-Koreaanse tanks, die diepe wiggen drijven en op de voet gevolgd v/oraen door 25.000 infante risten, die zich behoedzaam voortbe wegen. Achter hun anti-tankgeschut, langs de wegen verscholen in de rijstvel den, wachten de Amerikanen gespan nen op het verschijnen van de eerste tanks, die hier door op ongeveer twintig kilometer van de linie gesig naleerd zijn. Voor het eerst kunnen zij op een warme ontvangst rekenen, nadat zij tijdens de thans tien dagen oude invasie-tocht vrij spel hebben gehad tegen de Zuidelijken, die in paniek wegvluchtten alleen al op het horen van de waarschuwing: „Tanks, tanks!" De Amerikaanse troepen waren gisteren nog niet in contact geweest met de communistische voorhoede, hoewel het hoofdkwartier van Mac- Arthur bekend maakte, dat de Ame rikanen voor het eerst aan gevech ten hadden deelgenomen. Soewon bezweek na verbitterde strijd. De verdedigers moesten het opgeven, toen de communistische tanks een omtrekkende beweging uitvoerden, die de bezetting dreigde af te snij den. In de oude ommuurde stad zijn vier tanks waargenomen. Amerikaanse weerkundigen voor spellen de strijdkrachen een zware taak, omdat veel voorkomende wol kenbanken en het daarmee gepaard gaande slechte weer een uitstekende natuurlijke dekking vormt tegen luchtaanvallen. VERLOVEN MARINEPERSONEEL INGETROKKEN. aangevallen en licht werd bescha digd. Merkwaardig is, dat deze beide vliegtuigen, die de rode ster als ken teken voerden, werden geïdentifi ceerd als „King Air Cobra"-toestel- len. Dit type werd tijdens de jongste wereldoorlog onder de leen- en pachtwet aan de Russen geleverd. Vier Noord-Koreaanse jagers, van een type, dat op de „Mustang" lijkt (ennaar verluidt voorzien van Russische kentekenen) hebben Osan, 15 km ten Zuiden van Soewan, be schoten, toen Zuid-Koreaanse troe pen door deze stad terugtrokken. De Amerikaanse luchtmacht heeft vijandelijke colonnes, knooppunten en spoorwegen aangevallen. Hierbij werd 1 straaljager door het vuur uit eeQ tank getroffen en ging verloren. Amerikaanse technici, die de operaties der luchtstrijdkrachten op Korea gevolgd hebben, zijn van oor deel dat de straaljagers onder zeer ongunstige omstandigheden moeten optreden. Boven het Koreaanse ge vechtsterrein ondergaan deze jagers hun eerste practische proef. De geo grafische gesteldheid gepaard gaande met het in Korea heersende klimaat (bergachtig land en be trokken hemel) is een ernstige han dicap voor de straaljagers van het type Lockheed F 80, die nu laag en met beperkte snelheid moeten vlie gen. De vijf groepen straaljagers, die thans op het Koreaanse front zijn ingezet, zijn uitsluitend samen gesteld uit dagjagers, die niet uitge- Spoedig dienstplicht in Australië VERGEEFSE TOCHT UNO- COMMISSIE. Twee Australische leden van de commissie der V.N. voor Korea (UNSCOK) zijn twee dagen diep in het niemandsland tussen de fronten doorgedrongen om de berichten te toetsen, dat de Noord-Koreanen ge bruik maken van tanks van vreemde herkomst met buitenlandse beman ningen. Zij keerden heden in het Amerikaanse hoofdkwartier op Ko rea terug, zonder in contact geweest te zijn met de Noord-Koreaanse strijdkrachten. WAARSCHUWING VAN MCARTHUR. Generaal MacArthur heeft van daag laten weten, dat hij iedere Noord-Koreaan, die de humanitaire beginselen van de behandeling van gevangenen niet in acht neemt, per soonlijk verantwoordelijk zal stellen. „De Noord-Koreanen, die door de strijdkrachten, welke onder mijn be vel staan, worden gearresteerd of gevangen genomen, zullen behan deld worden overeenkomstig de hu manitaire regels, die erkend worden door alle beschaafde volkeren" al dus de generaal. „Ik verwacht dat Amerikanen of personen van ande re nationaliteit, die in Koreaanse handen zullen vallen, een gelijke behandeling zullen genieten. DE HOUDING VAN ISRAëL. Het Israëlische parlement heeft gisteren met 68 tegen 20 stemmen bij 8 onthoudingen ingestemd met de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea. Er was een stormach tig debat aan voorafgegaan. Premier Ben Goerion legde er de nadruk op, dat Israël geen troepen zou zenden met het oog op het gevaar van agressie, waarin het zelf zich bevond. rust zijn met radar, zodat zij niet in de wolken kunnen vliegen. Voor straaljagers veroorzaakt het vliegen op geringe hoogte een aan zienlijke toeneming van het brand stofverbruik, waardoor htm vlieg- bereik wordt beperkt. Onder deze omstandigheden is het niet uitge sloten dat het opperbevel het besluit neemt de „ouderwetse"' Republic F- 47 (Thunderbolt) en de Mustang F- 51, die thans uitsluitend bij de een heden van de landmacht in gebruik zijn, wederom in dienst te stellen. De schroefjagers hebben een veel groter vlieglbereik dan de straalja gers en zijn minder gevoelig voor hoogteverschil. Anderzijds bezuini gen de schroefjagers brandstof, wan neer ze niet snel vliegen, terwijl de straaljagers brandstof besparen door snel te vliegen,, wat in de Koreaanse luchtruimte niet mo gelijk is. ZAAK WESTERLING OPNIEUW UITGESTELD. De politierechter te Singapore heeft heden voor de vierde maal de zitting over de beslissing van het verzoek der R. I. S. tot uitlevering van Westerling verdaagd op een mededeling van de pleiter van In donesische zijde, dat bepaalde stuk ken nog niet uit Djakarta zijn ont vangen. De verdediger van Wes terling opperde tegen de verdaging geen bezwaren. Thans is 19 Juli be paald als de dag van de zitting. De verloven van het Amerikaanse marinepersoneel aan de kust van de Stille Oceaan zijn ingetrokken. Volgens een bekendmaking van de marine is dit „een administratieve maatregel" ten einde het indelen van zeelieden en officieren op de sche pen. die naar Hawaii gaan, te verge makkelijken. ACTIES TER ZEE. Intussen heeft de strijd ter zee een nieuwe wending genomen, toen een Brits fregat voor de kust van Zuid- Korea door twee vliegtuigen werd Na een vergadering van de Au stralische raad van defensie is be kend gemaakt, dat „zo spoedig mo gelijk" dienstplicht zal worden in gesteld. De raad bestaat uit de mi nisters voor de gewapende machten en militaire leiders. Jongelieden, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, zullen voor drie en half of vier maanden voor de militaire dienst opgeroepen wor den. De beslissing van de raad moet door het kabinet worden goedge keurd. Naar men aanneemt zal zulks morgen geschieden. De socialistische partij heeft een plan van actie opgesteld, dat onmid- delijk zal worden uitgevoerd „indien Leopold de derde zou menen gevolg te moeten geven aan een eventuele terugroeping door de verenigde Ka mers". Waaruit dit plan precies bestaat is nog niet bekend. Als het waar is wat een der linkse bladen dezer dagen schreef, zouden alle anti-Leopoldisten bezig zijn een fluitje aan te schaffen, dat zij zouden gebruiken om de toe juichingen van de koningsgezinden bij de terugkeer van de koning te overstemmen. De studentenorganisatie van de vrije Brusselse universiteit heeft alle studenten verzocht zich gereed te houden om gehoor te geven aan haar oproep om in de straten van de hoofdstad te manifesteren tegen de terugkeer van koning Leopold, in het bijzonder op de dag zelf van de terug keer. Kaueftje... Een gierigaard leeft als een arm mens op deze wereld en zal als een rijk mens geoordeeld worden in het hiernamaals. Inzake Korea-beleid De Britse regering zal vandaag Woensdag, het Lagerhuis vragen, zijn goedkeuring te hechten aan Groot-Brittannië 's houding in het Koreaanse conflict. De regering zal daartoe, naar de plv. premier, Mor rison, meedeelde, een motie indie nen, waarin het Huis verklaart zijn volledige steun te geven aan de ac tie, welke de regering heeft onder nomen (in overeenstemming met haar verplichtingen en het Hand vest der V. N.) om de niet uitgelok te argressie tegen de Zuid Koreaan se republiek te weerstaan. De regering heefft deze motie in- •gediend op advies van Winston Churchill, om het handjevol cri tici van Labour's linkervleugel, dat het optreden der regering heeft ge laakt, te dwingen, kleur te beken nen. Daar de conservatieven en de liberalen de regering zullen steu nen is de goedkeuring van de ac ties van Groot-Brittannië en de VN met een overweldigende meerder heid van stemmen te verwachten. Vóór de stemming zullen premier Attlee namens de regering en Win ston Churchill namens de oppositie het woord voeren. DE BRIELSE MAAS. AFGEDAMD. Met het dichten van het ongeveer 60 meter brede gat bij het Kruinin- gergors ter hoogste van Oostvoorne is de afdamming van de Brielse Maas een feit geworden. Het gat werd op gevuld door een zgn. Phoenix-pon- ton, een enorm betonnen gevaarte van het type, dat men in Normandië gebruikte tijdens de invasie maatre gelen. De foto toont het moment, waarop de ponton het gat is binnen gevaren en de afsluiting van de dam een feit is geworden. DE R.I.S. EN DJOKJA. In haar kabinetsvergadering van gisteren heeft de regering der R.I.S. besloten, de nog hangende kwestie In haar kabinetsvergaderig van gisteren heeft de regering der R.I.S. besloten, de nog hangende kwestie tussen haar en de republiek Indone sië over de vorming van de een heidsstaat, de volgende week Dins dag in een speciale vergadering in haar geheel te bespreken. De rege ring der R.I.S. zal daarna in de loop der volgende week nog een laatste bespreking organiseren tussen de regeringen der R.I.S. en de repu bliek in Indonesië teneinde tot de finitieve resultaten te komen. In deze kabinetsvergadering werd tevens besloten, de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid-Molukken. (Naar aanleiding van de laatste zinsnede, afkondiging van de staat van beleg ook op de Noord-Molukken, werd ons van de zijde van de Indo nesische Hoge Commissaris in Den Haag medegedeeld, dat over een te gen de R.I.S. gerichte beweging in de Noord-Molukken, zijnde Halma- heira, Batjan en omliggende eilan den, hier niets bekend is. Volgens de laatste op het commissariaat ont vangen berichten is de toestand daar normaal). Omtrent de juiste datum van de terugkeer van de vorst kan in dit stadium nog niets met zekerheid worden gezegd. De datum 8 Juli, die oorspronkelijk werd genoemd als de dag, waarop de koning zou terugko men naar België, blijkt men intussen te hebben laten varen, in verband met de omstandigheid, dat de Belgi sche socialistische partij op die dag voor het paleis te Brussel bijwijze van hulde aan de prins-regent een massabetoging zal houden. Aan deze betoging zullen ook de liberalen en communisten deelnemen. De Katho lieken worden van deze manifestatie geweerd „vanwege de onsympathieke houding, waarvan zij. bij herhaling ten aanzien van prins Karei" zouden hebben blijk gegeven. Wat de juiste datum van 's konings terugkeer Hetreft, hangt ook vee! af van de duur der debatten in de verenigde Kamers en Senaat over de opheffing van de wet op het regent schap. Gezien het grote aantal spre kers, dat zich heeft laten inschrijven, zou deze discussie minstens een week in beslag nemen. In ieder geval verwacht men, dat koning Leopold binnen een veertien tal dagen naar België zal zijn terug gekeerd. De tegenstanders van de vorst houden bij het opstellen van hun plannen hiermede reeds reke ning. PAUSELIJKE ZEGE VOOR DE GARDE. Z.H. Paus Pius XII ze gent een officier van zijn garde tij dens de plechtigheden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan. De •de, die uit ongeveer 500 vrijwil ligers bestaat en dienst doet in het Vaticaan, werd door Paus Pius IX 1850 opgericht. Om hulp te bieden De Nederlandse regering heeft Hr. Ms. torpedobootjager Evertsen op dracht gegeven om zich te voegen bij de andere vlootstrijdkrachten in de wateren van Korea, teneinde in samenwerking daarmee uitvoering te geven aan de resolutie van de Veilig heidsraad van 27 Juni, om hulp te verlenen aan de republiek Korea. De Evertsen is een van de drie tor- pedobootjagers van de Koninklijke Marine, welke op het ogenblik zijn gestationneerd in Indonesië. De an dere zijn de Kortenaer en de Ban- ckert- Hr. Ms. Evertsen is ou op 14 Juli 1943 bij de Britse marine in dienst gesteld en op 1 Februari 1946 over gedragen aan de Koninklijke Marine. In Britse dienst heette het schip Scourge. Het meet 1796 ton en is be wapend met 4 kanonnen van 12 cm-, acht torpedolanceerbuizen, ver scheidene mitrailleurs van 20 en van 40 mm. en een afwerp-inrichting voor dieptebommen. Commandant van de Evertsen is de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Doorninck .Tijdens de be zetting wist hij uit Duitse krijgsge vangenschap te ontsnappen, waarna hij in dienst trad bij de Nederlandse strijdkrachten in Engeland en ver scheidene acties meemaakte. De tegen de bandieten ingezette Italiaanse politie heeft de Siciliaanse bandietenleider Salvatore Giuliano die zij bijna vijf jaar heeft gezocht, doodgeschoten.- De 27-jarige „bandietenkoning," die beschuldigd wordt van het do den van ip5 politiemannen, kwam om het leven in een hevig vuurge vecht met de politie in het dorpje Castel Vetrano, gelegen in de Zuid westelijke hoek van Sicilië. Eerder was hij door een omsingeling ge broken, die de politie om zijn hoofd kwartier, meer Noordelijk gelegd had. Salvatore was een normale jon gen, die na het beëindigen van zijn schooltijd, waarin hij overigens veel spijbelde, een betrekking kreeg als electriciën bij een plaatselijke telefoonmaatschappij. Hij solliciteer de later bij de carabinieri, doch werd zonder opgaaf van redenen afgewezen. Toen de oorlog uitbrak, diende hij bij de Italiaanse lucht macht. Toen de geallieerden in 1943 op Sicilië landden besloot hij „geld te maken." Hij begon zijn roversloopbaan met een gestolen pistool en wat ammu nitie. Zijn eerste slachtoffer viel in September 1943, toen hij een van twee carabinieri, die wilden zien wat hij bij zich had, neerschoot. Spoedig verzamelde hij een groep mannen om zich, van wie verschei dene reeds vogelvrij verklaard wa ren. Hij trad medogenloos tegen ver raders en „zwakkelingen"' op, doch realiseerde zich spoedig, dat hij niet sterk stond, indien hij niet tjle sym pathie van de bevolking won. Hij richtte zijn daden daarom tegen de rijken, die hij gijzelde. Een deel der fantastisch hoge bedragen ging naar de armen en zodoende werd hij spoedig een „geëerd" persoon. Hij kwam ook in contact met de „ma fia," de geheime Siciliaanse organi satie, die zelfs Mussolini niet kon elimineren, en werd een verbond gesloten niet in eikaars vaarwater te komen. MGR. HANSSEN MORGEN TERUG. Mgr. dr. J. M. A. Hansscn, coad jutor van de Bisschop van Roermond, die zoals bekend is, geruime tijd in Canada heeft vertoefd voor bespre kingen in verband met de zielzorg onder de Nederlandse immigranten, is per K.L.M. uit Montreal vertrok ken en wordt Donderdagochtend, 6 Juli, om half acht op Schiphol ver wacht. Morgen komen verenigde kamers bijeen l^A DE BELGISCHE Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft thans ook de Belgische Senaat, na een vergadering, die tot hedennacht half twee duurde, met 90 stemmen (C.V. P.) tegen 83 (Soc. Liberalen en Com munisten) zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe homogeen Katho lieke regering van Jean Duvieusart. Enkele leden waren niet aanwezig. Aanstaande Donderdag om 14 uur zullen Kamer en Senaat, zoals in een besluit van de prins-regent werd bekend gemaakt, in verenigde zitting bijeenkomen, teneinde te stemmen over het wetsvoorstel houdende op heffing van de wet op het regentschap. Aangezien de Katholieke Volkspartij in de verenigde wetgevende Kamers over in totaal 209 stem men van de 387 beschikt, is de uitslag niet twijfelachtig. Door aanne ming van het desbetreffende voorstel wordt koning Leopold dan automa tisch in zijn rechten hersteld en zal hij onmiddellijk naar België terugke

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1