3)e Ccidóe6oixtant GEN. MAC ARTHUR VRAAGT VERSTERKINGEN Amerikaanse infanterie ontvangt de vuurdoop Geen reservisten onder de wapenen Geen Russische vliegtuigen Ruslands standpunt inzake Korea De houding der Ver. Naties INGEDAMDE AGRESSIE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 4 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12019 Noord-Koreanen stuiten op Amerikaanse infanterie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco'p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" OM HET LEVENSGELUK INE TIJD is aangebroken, dat de U schooldeuren open- en de „vol leerde" kinderen afzwaaien. De jeugd verlaat de lagere school zonder zor gen, gedreven door de onbestemde aandrift „groot" te worden en „groot" te lijken. De ouders mogen van deze natuurlijke hekel, die het kind aan de schoolbanken heeft geen mis bruik maken. Op hen rust de soms zeer moeilijke taak uit te maken, welke richting hun kind zal inslaan. Daarbij mogen zij behalve in ern stige financiële beslommeringen geen andere maatstaf aanleggen dan het levensgeluk van het kind. In deze vacantie-maanden beslis sen de ouders over het levensgeluk van hun kind. Een zo zware beslis sing mogen zij niet nemen zonder in hun beraad ook anderen betrokken te hebben, die de aanleg van het kind kennen of in zijn ziele-leven een blik mochten slaan. Slechte raadgeefsters in deze aan gelegenheid zijn ij delheid en hoog moed, die er toe drijven een kind, dat op school niet leren kon, te dwin gen nog langer op school te blijven, tot, na enige jaren martelen, de op zet der ouders tóch een fiasco wordt. Slechte raadgever is ook het eigen belang of, in zachtere vorm, de va- der-trots om een kind, dat hoege naamd geen aanleg blijkt te bezit ten voor het vaderlijk beroep, er toch toe te pressen. Wij benadrukken: aanleg, niet of een kind er zin in heeft. De zin komt dikwijls later wel. De kinderen weten op deze leeftijd nog te weinig, wat er in de wereld te koop is en beschikken over zo wei nig zelfkennis, dat men de keuze meestal niet aan hen kan overlaten. (Er zijn echter kinderen, die op deze leeftijd al zeer nauwkeurig weten of aanvoelen, wat zij willen en die, als men hen de vrijheid laat, op de gekozen weg zeker zullen slagen. Een dergelijke karakter-vastheid mogen de ouders evenwel niet .licht vaardig veronderstellen). Slechte raadgeefster !s eveneens -de zonder linge opvatting, dat een kind, als het op school flink leert, in ieder geval Mulo of H.B.S. of Gym moet volgen, wat dan gewoonlijk uitdraait op een administratieve baan zonder veel toekomst. Bij de keuze van verdere scholing moet, behalve op de hoge rapport-cijfers (wat nog iets anders is dan een testimonium van gezond verstand), ter dege gelet worden op aanleg, karakter, persoonlijkheid of hoe men het noemen wil. Een jon gen, die goed kan leren en aanleg heeft om een of ander ambacht, schopt het, op de ambachts- of land bouwschool geplaatst, veel verder dan wanneer hij. met verwringing van zijn natuurlijke neiging, b.v. de Mulo-school moet afwerken. Bij de beslissing, of een jongen de puur-schoolse of de practische oplei ding zal gaan volgen, moeten niet cij fers doch de persoonlijkheid de door slag geven. Daarbij komt, dat in de tegenwoordige economische omstan digheden een veel bevredigender toekomst zich voor de jongen opent, wanneer hij de practische kant, het zij in industrie, hetzij in land- en tuinbouw, opgaat. Bewijze het feit, dat het voor kantoorklerken en aan verwante beroepen vrijwel onmoge lijk is te emigreren en de werkgele- genhend in eigen land beperkt is, ter wijl de gehele wereld, maar ook het eigen land, een degelijk-onderlegd vakman gaarne opneemt. Ouders, die het levensgeluk van hun kinderen voor ogen hebben, zul len bij de beslissing, welke in deze zomermaanden van hen wordt ge vraagd, de aanleg van hun kind en de toekomst-mogelijkheden 'in 't oog moeten houden en hun eigen verlan gens daar desnoods aan moeten opof feren. Het is beter dit (vaak denk beeldig) offer te brengen, dan een jongens-leven jarenlang te ver knoeien. tot na veel meelijwekkend gestumper, de mislukking al te tra gisch aan de dag treedt. Superiorten en ander materiaal naar Korea IN EEN COMMUNIQUé van Het hoofdkwartier van generaal McArthür wordt medegedeeld,'dat gisteren avond laat voor het eerst een treffen tussen Amerikanen en Noord-Koreaanse landstrijdkrachten heeft plaats gehad. De Zuid-Koreaanse strijdkrachten handhaven zich, naar McAr- thur's hoofdkwartier bekendmaakt, in Soewon, in het knooppunt Itsjon ten Oosten van Soewon, en langs een lijn ten Noorden van Soewon, ter wijl de Noordelijkeri in drie colonnes ten Oosten van Soewon naar het Zuiden trekken. Het is met deze troepen, dat het eerste contact gister avond heeft plaats gehad van de Ame rikaanse infanterie. Aan dit eerste treffen was een vliegtuigaanval van de Noord-Koreanen voorafgegaan. Generaal McArthür heeft om versterking gevraagd. Minister Johnson heeft nu opdracht gegeven, mariniers van Californië uit per schip naar Ja pan te sturen. Ook worden middelzware bommenwerpers Superfor ten B29 van de Amerikaanse strategische luchtmacht van Californië en Washington uit naar het Verre Oosten gedirigeerd. Na een bespreking met president Truman heeft de Amerikaanse minister van Defensie evenwel verklaard, dat Amerika op dit ogenblik niet het voornemen heeft om reservisten onder de wapenen te roepen. Voorts wordt het, naar Reuter uit Londen meldt, onwaarschijnlijk geacht, dat Britse landstrijdkrachten aan de strijd op Korea zullen deelnemen. In Noord-Korea daarentegen is de algemene mobilisatie afgekondigd Volgens onafhankelijke Chinese bladen zouden voorts tussen de 20 en 30.000 man Chinese communisten van Zuid-China onderweg naar de Mandsjoerijs-Koreaanse grens zijn. Het zou de bedoeling zijn, hen bin nen veertien dagen in de strijd te werpen. DE RODE STER IS VERWARREND Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat er geen aanwijzingen waren dat vliegtuigen met Russische bemanningen meedoen aan de aanvallen op Zuid-Korea. De woordvoerder zei, dat er klaarblijke lijk verwarring was ontstaan met vliegtuigen van de Noord-Koreaanse luchtmacht, die eveneens een rode ster als herkenningsteken voeren. DE VERDEDIGING VAN FORMOSA Er zullen te Washington bespre kingen worden gehouden tussen de Amerikaanse militaire leiders en vertegenwoordigers der Chinees-na tionalistische regering, zo deelde gisteravond dr. Wellington Koo, Tsjiang's ambassadeur, aan Reuter mee. Deze discussie zal betrekking hebben op de verdediging van het eiland Formosa. Op dit eiland, het laatste nationa listische bolwerk, verklaarde George Yeh, Tsjiang's minister van Buiten landse Zaken, dat er nog steeds over leg met generaal Douglas McArthür is over het gebruik van 33.000 man nationalistische troepen, die Tsjiang heeft aangeboden, doch die door Washington zijn geweigerd uit vrees, daardoor ook troepen van Mao in het gevecht te betrekken. De V.N. wor den van de gedachtenwisseling op de hoogte gehouden. EEN ACTIEVE KRUISER. De Amerikaanse marine heeft gis teren bekendgemaakt, dat een Ame rikaanse lichte kruiser zés Noord-Ko reaanse vaartuigen tot zinken heeft gebracht. In totaal heeft deze kruiser in twee dagen tijds elf schepen naar de bodem van de zee gejaagd. NIEUW MODEL TANK VOOR DE BRITSE OLIERAFFINADERIJEN. De olieraffinaderijen in Engeland zulen in de toekomst worden uitge rust met tanks, die de vorm van een ballon hebben. De eerste tanks van dit model zijn dezer dagen op de ter reinen van de nieuwe raffinaderij van de Shell te Stanlow gereed ge komen. Ze hebben een doorsnede van ruim 10 meter en kunnen elk 635600 liter butaangas bevatten. Op de achtergrond de grootste koeltoren ter wereld. Zij heeft een hoogte van 104 meter. DE VUURDOOP. Roy MacArthey, Reuters corres pondent bij McArthur's vooruitge schoven hoofdkwartier in Korea, die in de laatste oorlog gediend heeft by de veldtochten in Griekenland en op Kreta, zegt in een beschrijving van de aanval van Noord-Koreaanse ja gers met raketten op de plaats, waar de pas aangekomen Amerikaanse landstrijdkrachten in stelling waren gebracht, dat hij juist in het als hoofdkwartier dienende schoollokaal zat te schrijven, dat de luchtactiviteit tot een verwijderd gerommel te Seoel beperkt bleef, toen er jagers boven het hoofdkwartier kwamen cirkelen. In groepep van twee en drie begon nen zij duikvluchten te maken. De Koreaanse vluchtelingen op weg naar het Zuiden, zochten haastig dekking. Vijf minuten lang lag de plaats on der raket- en machinegeweervuur. Een aantal jagers plaatste treffers op een spoorwegemplacement, waar al gauw vlammen Qpstegen en het ge luid van brandende voertuigen en gebouwen hoorbaar werd. De Amerikaanse infanteristen, meest jongelieden van negentien a twintig jaar, aldus schrijft MacAr they, hielden zich goed onder deze vuurdoop. Na de beschieting leverde de stad een meelijwekkende aanblik op. Drie grote rookkolommen stegen omhoog. Op het spoorwegemplacement woed den hevige branden. De Amerikaan se sergeant, waarmede MacArthey nog pas mee geweest was op patrouil le, werd binnengebracht met een schotwond in het been. GENERAAL GEORGE E. STRATE- MEYER, de chef der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Korea. Verklaring van minister Gromyko ROMYKO, die thans eerste plaats vervangende minister van buiten- landse zaken der Sovjet-Unie is, heeft gisteren te Moskou een lange verklaring inzake Korea gepubliceerd Daarin worden alle reeds bekende beweringen van Moskou nog eens herhaald. Vooreerst wordt verklaard, dat de gebeurtenissen op Korea het gevolg zijn van een provocerende aanval van Zuid-Koreaanse troepen op de grensgebieden van de Koreaanse volksdemocratische republiek. De Zuid-Koreaanse autoriteiten waren daartoe opgestookt door de Ameri kanen. een zuiver binnenlandse aangelegen heid, waarbij elke interventie verbo den is. Gromyko beschuldigt Trygve Lie er van de Amerikaanse regering „op overgedienstige wijze" geholpen te hebben „het Handvest op grove ma nier te schenden". Daardoor heeft de secretarisgeneraal getoond, dat hij niet zozeer gaf om de versteviging van de V.N. en de vrede, dan wel om de heersende kringen der V.S. te hel pen bij de uitvoering van haar agres sieve plannen tegen Korea. „Het doel is Korea van zijn natio nale onafhankelijkheid te beroven, de vorming van één enkele democrati sche Koreaanse staat te verhinderen en door geweld in Korea een anti nationaal regiem in te stellen, dat de heersende kringen der V.S. zou toe staan, dat land in haar kolonie te veranderen en het Koreaanse grond gebied te gebruiken als een militaire basis in het Verre Oosten". „De Sowjet-regering volhardt on veranderd in de politiek van verste viging van de vrede in de gehele wereld en houdt zich aan haar tradi tionele beginsel van non-interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten. „Toen het duidelijk werd, dat het terroristische regiem van Syngman Rhee, dat nooit de steun van het Ko reaanse volk heeft genoten, zou val len, ging de regering dér V.S. open lijk tot interventie in Korea over en gaf bevel aan haar lucht-, marine- en vervolgens ook landstrijdkrachten in actie te gaan aan de zijde van de Zuid-Koreaanse autoriteiten tegen het Koreaanse volk. Door dit te doen ging de regering der V.S. over van een politiek van voorbereiding van agressie tot de politiek van openlijke inmenging in de binnenlandse zaken van Korea, tot de politiek van gewa pende interventie in Korea". „Door die weg te kiezen schond de regering der V.S. de vrede en toonde, dat zij niet alleen niet streeft naar versteviging van de vrede, maar integendeel een vijand van de vre de is". Het besluit van de Veiligheidsraad wordt door Gromyko onwettig ver klaard op grond van het bekende ar gument, dat de Sovjet-Unie en Chi na niet aanwezig waren en er dus geen geldig besluit genomen kon worden. Bovendien betrof het hier De „verboden zone" van Hongarije JOEGO-SLAVISCHE MINDERHEID WEGGEVOERD Volgens radio-Belgrado zou Hon garije zijn overgegaan tot massa-ar restaties en verbanning van leden van de Joego-Slavische minderheid in een „verboden gebied" in de Tisa- Donau driehoek aan de Hongaars- Joegoslavische grens. Duizenden zou den op transport gesteld zijn, eerst naar Roemenië en vervolgens naar „onbekende bestemmingen". De „ver boden zóne", een gebied van 16 K.M. breed, was enkele weken geleden door Hongarije ingesteld. Alle Joegoslavische gezinnen in de Hongaarse plaats Barcalmosj, 5 K.M. van de grens, kregen, aldus radio- Belgrado, op 23 Juni bevel te ver trekken. De volgende dag werden 2.000 personen naar het binnenland vervoerd. 1 PRESIDENTIëLE OMSCHIJVING. President Truman (op de rug ge zien) tijdens zijn toespraak, welke hij dezer dagen hield tot een aantal studenten, die hij op het Witte Huis te Washington ontving. Hij zeide o.m. dat regering „een ontastbaar iets'' was. „Het is, wat wij er van maken". Een „bureaucraat" omschreef hij als een man of een vrouw, „die voor de regering werkt in een baantje, dat iemand anders begeert. VERKEERSCHAOS BIJ DE OOST-DUITSE SPOORWEGEN De „Deutsche Reichsbahn", zoals de Duitse Spoorwegen in Oost-Duits- land nog steeds officiéél worden ge- noehid, verkeert ook nu nog voor het grootste gedeelte in vrijwel de zelfde troosteloze toestand als bij het einde van de oorlog. Voorzover het spoorwegmateriëel en de wegen en gebouwen niet door de voortdu rende luchtbombardementen alsme de het artillerievuur der laatste oor logsmaanden waren vernield, heb ben de Sovjet-Russische bezetters later voor een zo efficient mogelij ke sloop gezorgd. In tegenstelling tot W'est-Duitsland, waar sedert 1945 reeds weer enorm veel voor de we- derophouw van een modern spoor wegnet is gedaan, is m'en in de Sov jet-Russische zone nauwelijks ver der gekomen dan een nooddruftige verbinding tussen de allerbelang rijkste plaatsen, en dan nog maar slechts via één enkele lijn. 40 Leden steunen de Koreaanse actie Israel, Turkije, Haiti en Ethiopia hebben Maandag boodschappen ge zonden, waarin zij verklaren de ac tie der V.N. in Korea te steunen. Hierdoor is het aantal leden van de V.N., dat zich officieel op dit stand punt gesteld heeft, tot 40 gestegen. Twee landen, Egypte en Jemen, hebben geen positieve steun gege ven. Egypte maakte bekend, dat het zich onthouden zou hebben als het aan de stemming in de Veiligheids raad had deelgenomen. Jemen heeft de resolutie van de raad eenvoudig voor kennisgeving aangenomen. Het antwoord van 12 leden der V.N. wordt nog ingewacht. Volgens radio-Stockholm heeft Zweden geantwoord, dat Zweden het geheel eens is met de daar on dernomen actie, „doch zich op het ogenblik niet geroepen voelt, maat regelen te nemen". Wel zal het over wegen, welke andere maatregelen dan het zenden van troepen geno men kunnen worden. De Indiase vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, sir Benegal Rau, heeft in een vraaggesprek met leden van de vereniging van corresponden ten bij de V.N. verklaard, dat India waarschijnlijk geen gewapende strijdkrachten voor Korea ter be schikking zal stellen. De Indiase strijdmacht was uitsluitend ingesteld op de eigen verdediging, zodat India niet in een positie verkeerde om eni ge troepen, vliegtuigen of schepen naar Korea te zenden. r\E BERICHTGEVING uit Korea U wordt wat rustiger, als gevolg van het feit, dat de Noord-Koreaanse opmars niet langer als een overrom pelende vloedgolf het Zuiden van het schiereiland overspoelt. De in vloed van de Amerikanen wordt voelbaar. Weliswaar verkeert het Zuid-Koreaanse leger nog in een toestand van volkomen verwarring en hebben de aanvallende Noord- Koreanen nog altijd het initiatief, maar het tempo van de aan- 0 vallen is aanmerkelijk ver traagd. Zij zijn voorzichtig ge worden, nu zij voor het eerst in con tact zijn gekomen met de Ameri kaanse landstrijdkrachten. De infan terie is in een land als Korea een veel doeltreffender wapen dan de luchtmacht, omdat deze bij de weers omstandigheden van deze weken aanzienlijk gehandicapt wordt dooi de stortregens in zulk geval is de kans groot, dat het de strijdkrachten der Ver. Naties inderdaad gelukken zal, de aanval tot staan te brengen en de Zuid-Koreaanse verdediging weer op de been te helpen. Terwijl aldus aan de ene kant de krachten der democratische vrij heidsstrijders gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen, wordt aan de andere kant eveneens de kans gro ter, dat hulptroepen uit het com munistische achterland van China en misschien zelfs wel uit Rusland kunnen worden aangevoerd. Zodat de vraag weer met klem naar voren komt: waar zal dit conflict ten slot te nog op uitlopen? Dat het ongelukkige Korea de are na wordt, waarop de twee groot machten dezer wereld hun krach ten gaan meten, is waarschijnlijk, maar dat er een nieuw wereldcon flict uit voort zal komen, lijkt tot nu toe niet waarschijnlijk. Amerika heeft zich thans openlijk opgewor pen als de kampioen tegen de agres sie; het kan zich niet meer terug trekken zonder z'n prestige hopeloos te verspelen. Integendeel, het zal zelfs koste wat het koste moeten overwinnen in deze worsteling. Maar Rusland heeft zich (officieel) niet bloot gegeven, al weet iedereen wel hoe de vork in de steel zit. Rusland kan zich de vrijheid permitteren, zich afzijdig te houden en blijkens de jongste uitlatingen van Gromyko is het wel degelijk van plan, daar ge bruik van te maken. Tot nu toe wa ren wij aangewezen op onze eigen vermoedens en inzichten, daarbij ge steund doo: uitlatingen van organen als de „Prawda" en aanwijzingen als een redevoering van Togliatti, de Italiaanse communisten leider. Deze laatste is blijkbaar opgetreden als his masters voice, als de spreekbuis van Stalin aan de andere zijde van het ijzeren gordijn. Want wat hij zei- de, is nu door Gromyko op het hoog ste niveau bevestigd, als het offi ciële standpunt van Moskou. Ame rika is de schuld van alles, het pleegt agressie en de Ver. Naties steunen deze agressie op onwettige wijze. Het betreft hier een interne aange legenheid van de Koreanen en in menging is een schending van het Handvest. Degenen, die zich daaraan schuldigmaken, moeten het zelf maar weten, doch Rusland doet daaraan niet mee. Met deze verklaring heeft Moskou zich officieel van het Koreaanse con flict los gemaakt. Wat het clande stien zal doen, weten wij natuurlijk niet, maar in elk geval is bij alle partijen de duidelijke wil aanwezig, de strijd te localiseren en het niet tot een wereldbrand te laten komen. Onvoorziene complicaties voorbe houden. JCa'iïelif.e... Een oude man spreekt van wat hij heeft gezien; een jongeling van wat hij heeft gehoord.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1