Een berg-top, schitterend tot in der hemelen hemel Welke kosten aftrekbaar voor de inkomstenbelasting 1 Vredes-volkeren moeten gezamelijk de vrijheid verdedigen B v.d. Drift ZATERDAG 1 JULI 1950 DE LE1DSE COURANT B-e-dwaaht naaA ftA.oede't KCaui. Toen hij de middelbare leeftijd had bereikt, kwam de wending TXE alpen vormen de groot- STAD IN DE NATUUR VAN EUROPA. Alles wat tussen de zee en de .Alpen ligt kan beschouwd worden-t als provinciaal gedoe. Het kan er mooi zijn en aardig, maar wie eens gewandeld heeft tussen de trotse hoogbouw van de Alpen, over de brede strater tussen met eeuwig ijs gedaakte flat-woningen; wie de veel kleurige bloemenpracht heeft gezien in de reuzen-aanleg van de Alpen weiden, verfraaid met woest-neerge- worpen rotsblokken, als standbeel den, wie de zuivere lucht van deze grootstad der natuur heeft gesmaakt en, in plaats van opgejaagd door auto-claxons het gehoor tot rust heeft laten komen door het vredig en nooit-aflatënd klokken-spel van de koeien-bellen zo iemand keert altijd met verlangen terug naar de wolkenkrabbers van het hooggeberg te. Alle kunstige fonteinen van Rome en van Parijs geeft hij daarbij gaarne prijs voor het tuimeloos schuimen van de bergbeken, voor het bruisen van de watervallen, die in zilveren ragfijne sluiers langs de steile rots wanden neersuizen. TTE MIDDEN van deze hemelbestor mende en neer-zegenende natuur heeft een man geleefd, die met de eeuwige glans van reine berg- sneeuw bedekt, boven het gewone gedoe van alledag uitstak, een een-, voudige, ongeletterde boeren-man, die tot de hoogste waardigheid werd uitverkoren. Zijn naam, Klaus von der Flüe bergt al de bekoring in zich van het Alpenland, en mis schien is het alleen deze naam ge weest. die ons reeds jaren her heeft aangetrokken met het geheimzinnig magnetisme waarmede het hoogge bergte de bewoners van de lage lan den vermag te beïnvloeden. Enige weken geleden zijn we naar zijn woonplaats gereisd, om hem van meer nabij maar toch onbereikbaar vèr als een tot in de blauwe hemel opsteigerende sneeuwtop te gaan bewonderen ACHTER de brede ruggen van de Pilatus en de Stanserhorn. in het zeer in zichzelf gesloten Zwitser se kanton Obwalden is Klaus von der Flüe geboren en getogen, heeft hij geleefd en is hij gestorven nu bij na vijfhonderd jaar geleden. Maar nog steeds leeft hij voort als de „Landsvader" van het gehele Zwit serse volk. Zijn gebeente rust, hoog- vereerd. in een verguld-zilveren om hulsel te-midden van zijn volk, in de parochiekerk van Sachseln. Zijn invloed strekt zich echter veel verder uit dan de grillig-gekartelde grenzen van het Zwitsers Eedgenoot schap: „Geve God, dat alle mensen zonder onderscheid zich in verering tot de heilige Klaus von der Flüe wenden en van hem leren het juiste ZondaqmoA.g£n Twee Nichten nrWEEDUIZEND JAAR geleden ging een jonge vrouw op bezoek bij een oudere nicht, om haar hart eens uit te storten en op verhaal te komen. Na drie maanden bij de nicht gelogeerd te hebben, keerde zij naar haar eigen huis terug. Dit bezoek, zo huiselijk en gemoe delijk, zo vertrouwelijk en hartelijk, speelt in de wereldgeschiedenis een rol van betekenis. De woorden, wel ke de twee nichten met elkaar wis selden bij de eerste begroeting, zijn voor het nageslacht opgetekend. Wat zij elkander „bij ingeving" ver telden, werd algemeen bekend en de echo ervan kaatst na, millioenen- voudig, dag en nacht, eeuw na eeuw, zonder ophouden, zonder einde. De jonge vrouw had grote haast om bij haar bloedverwante en ver trouwelinge te komen. „Zij spoedde zich het bergland in" vermeldt de geschiedbron. Zij had een geheim te vertellen, een geheim zo ontzaglijk groot, dat zij haar hart lucht moest geven, en dat zij iemand in vertrou wen moest nemen. Deze jonge vrouw wist het was haar kort te voren medegedeeld dat zij de moeder zou worden van God. Het bezoek, dat Maria bracht aan Elisabeth, zal vrijwel onmiddellijk na de boodschap van de engel Ga- briël hebben plaats gehad. Deze boodschap gewerd haar immers in de zesde maand van Elisabeths ver wachting en Maria logeerde bij haar nicht tot kort vóór de geboorte van Johannes de Doper. Het is ook zo begrijpelijk, dat Ma ria er behoefte aan had, iemand in haar plotselinge uitverkiezing te be trekken, en wie kon zij dat beter doen dan haar nicht Elisabeth, wier bevoorrechting haar door Gabriël was medegedeeld? Het was bij deze gelegenheid, dat de begroeting van Gabriël en de be groeting van Elisabeth samenklon- ken tot het eerste „Wees Gegroetje". Het was bij deze gelegenheid, dat het eerste „Magnificat" werd aange heven, door Maria zelf. Juichend welde het in haar op. Het was by deze gelegenheid, dat Maria, nog ontroerd en verbaasd over haar verheffing, reeds gehul digd werd als de lieve „Moeder van de Heer." Maria-Visitatie dag van vreug de en hulde voor Haar, die de Moe der van Smarten ging worden en zo, en zo alleen, aller Moeder en de toe vlucht der bedrukten zou zijn. M. KLALS VON DER FLÜE Beschermheilige van Zwitserland. gebruik van de vergankelijk; goede ren deze aarde" aldus Pius XII bij de heilig-verklaring, twee jaar geleden. I^LAUS was een zeer rechtschapen en hard-werkende boer, een voorbeeldig huisvader in een gezin van tien kinderen. Hij leefde in aan zien bij zyn medebewoners, die hem tot raadslid en „rechter" kozen en hem gaarne tot „Lands-ammann' zouden benoemd hebben, als hy deze hoge functie niet meermalen van de hand had gewezen. Hij onderscheidde zich ook als soldaat en nam enige «eren op bevel van de overheid, als onder-officier aan krijgstochten deel. waarbij hy zich stipt aan de orders hield en alle onnodig bloedvergieten tegenging. Hij sprak niet veel, maar wat hij op vergaderingen zei, sneed TWEEDE BLAD PAGINA 2 klein-burgerlyke politiek van het kanton ging hij recht door zee en onder geen voorwendsel kon men hem omkopen. Met zulk hoge cijfers op het „rap port" had Kiaus von der Flüe veilig voort kunnen leven als een braaf Christen en een geacht burger maar hij zou nooit de heilige Landsvader van Zwitserland zyn geworden, in dien hij op zijn vijftigste jaar niet een, naar gewone maatstaf gemeten, onverantwoordelijk Besluit had ge nomen. Terwijl het jongste kind, Klausli. pas weken oud was, verliet de vader echtgenote en gezin en keerde er nooit meer terug. Na enige zoekende ronddwalingen vestigde hij zich in een houten kluisje, ongeveer 10 minuten gaans van zijn woonhuis in de diepte van een ravijn gelegen, en begon daar een uiterst-gestreng leven van gebed en overweging te leiden. IJIJ DIET echtgenote en gezin, huis en land achter, gevolg gevend aan een steeds luider wordende, steeds sterker aandringende roep stem, zich geheel en al aan'God te wijden. Jaren van innerlijke worsteling, van geestelijke benauwdheden gin gen aan de grote stap vooraf. Jaren ook van overleg met, van smeekbe den tot zyn beminde vrouw, die haar echtgenoot niet wilde missen, i doch ten slotte haar toestemming gaf. De oudste zoon kon het bedrijf over nemen, zodat vrouw en kinderen ver zorgd waren. Klaus von der Flüe werd geroepen en gaf aan de genade gehoor. Zijn offer werd op wonderbare wijze ge waarmerkt. Sedert hij zijn huis ver liet heeft Klaus niet meer gegeten of gedronken, twintig jaar lang. Eens in de maand ging hij te Communie en deze Spijze was ook voor licha melijke nooddruft voldoende. |>E FAAM van zijn uitverkiezing verspreidde zich verre buiten de Zwitserse grenzen en uit alle wind streken pelgrimeerde men naar het houten kluisje bij Sachseln. om de heilige man raad te vragen in ogen schijnlijk onoplosbare moeilijkheden. Ook door buitenlandse mogendheden werd zijn oordeel ingewonnen en eens heeft hij, toen een burgeroorlog op het punt van uitbarsten stond, en het Zwitser^. Eedgenootschap met de ondergang werd bedreigd door een enkel woord uit zijn kluis het gevaar bezworen. Zo werd Klaus von der Flüe. die naar de eenzaamheid werd geroepen, een man met een beslis sende stem in de politiek- Zo werd deze vrome boerenman, die niet le- zen of schrijven kon. de verlichte f'";- i-T;P"s£ Het gebeente ligt, van top tot teen in een verguld-zilveren harnas ge stoken, opgebaard in de kerk te Sachseln. BACH KREEG EEN STANDBEELDVAN LEN1N. Het gemeentebestuur van de Thü- ringse stad Eisenach in Sovjet- Duitsland heeft in het begin van dit jaar verklaard, dat het zich zeer wel bewust is van de plicht, de nage dachtenis van de grote zoon van Eisennach, Johann Sebastian Bach, gedurende het jaar 1950, waarin de gehele beschaafde wereld de twee honderdste sterfdag van de beroem de componist herdenkt, op een zeer bijzondere wijze te eren. Als één van deze eerbewijzen heeft het rode gemeentebestuur thans het besluit genomen, op het meest representa tieve plein van de stad een monu ment te doen oprichten voor de stichter van de communistische Sov jetstaat W. I. Lenin, Enige tijd gele den hebben deze vroede vaderen reeds de gekende vroegere groot hertogelijke schouwburg, die aan hetzelfde plein is gelegen, herdoopt in „Lenin-Theater". TWEEDE KAMER drnénïw^ïïw'rfw11 Vt hTj op [raadgever voor allen, die zijn oordeel ae penning, doch strikt-eerlyk. In de J vroegen. Belasting - kwesties Een lezer stelt enkele vragen, die by het invullen van het formulier voor het aangeven van het inKomen naar voren komen. Zeer zeker heb ben ook andere lezers deze proble ^"prPaar°r*? ket wel g°ecl. de dere gebouwde onr. goederen BEROEPSKOSTEN. Vraag: Onaer 10a van het aangifte formulier heb ik myn salaris 1949 vermeld. Mag nu hiervan worden af getrokken voor kosten van verwer ving 5 pet. van het salaris voor con- tri'outiën, tijdschriften en boeken, no dig om mijn vak bij te blyven? Antwoord: Deze uitgaven zijn als beroepskosten te beschouwen. De vragensteller zegt, dat hij de tijd schriften en boeken nodig heeft om in zijn vak hij te blyven In dit geval zijn deze uitgaven dus nodig voor een behoorlyke vervujjing van beroep. De Hoge Raad heeft kort geleden beslist, dat ook studiekosten als kosten van verwerving zijn aan te merken, als ze noodzakelijk zijn om de werkzaamheden, die belangheb bende zijn opgedragen, naar behoren te doen. Waren de studiekosten gemaakt voor het verbeteren van de positie of staan ze daarmede niet in zakelijk verband, dan zou aftrek niet moge- lyk zijn. De vragensteller wil als verw. kos ten 5 per-cent van zijn salaris af trekken. Dit is toegestaan in de aan schrijving van de Minister, d.d. 6 Sept. 1949, no. 142. Voorwaarde voor het toepassen van deze aanschrijving is echter, dat de verwervingskosten méér bedragen dan f 100.Als dit niet voetstoots aannemelijk is kan de inspecteur verzoeken aan te to nen, dat de kosten meer dan 100.— zijn. Is dit het geval, dan mag geen verder bewijs van de meerdere kos- tenaftrek worden gevraagd. Verder wordt nog opgemerkt dat voor deze 5 percent een grens'van f 000is gesteld. Heeft iemand dus bijv. een totaal salaris van 13.000.dan kan voor de beroepskosten boven f 500. (dus voor 50.weer bewijs wor den gevorderd. KOSTEN ONROERENDE GOEDEREN. Vraag: Onder 12, lo. huurwaarde eigen huis: Sinds 23 December 1949 bewoon ik een eigen huis. Waarde pl.m. f 10.— per week. Ik geef voor 1949 dus één week huur op 10 op- Mag nu voor dit huis worden afge trokken de gemaakte kosten van overdracht en hypotheek enz., n.l. f 801.25 plus de normale schulden gan verzakering en afschrijving, wel ke in het bedrag van f 801.25 niet zijn begrepen? Antwoord: Als inkomen behoort de huurwaarde over het kalenderjaar te worden aangegeven. In de meeste gevallen is dit bedrag wel af te le zen van het aanslagbiljet van de Per sonele Belasting. In het gestelde ge val moet echter een week of 1/52 gedeelte van de huurwaarde als in komen worden opgegeven. Als af schrijving mag 10 pércent van dit bedrag worden genomen. De afschrij ving ad 10 pet. van de huurwaarde geldt alleen voor woonhuizen. Ont vangt iemand dus ook huur van an- - die tot het privévermogen behoren, zal het normale afschrijvingspercentage van bijv. anderhalf percent van de waar de mogen worden afgetrokken. Er wordt verder gevraagd of de gemaakte overdrachtskosten en die verbonden aan het opnemen van de hypotheek mogen worden afgetrok ken. Uit art. 14 blijkt, dat behalve de afschrijving ook op de opbrengst van de onroerende goederen in minde ring worden gebracht de op 1 die opbrengst drukkende kosten en las ten. zoals: Grondbelasting, straatbe lasting. waterschapslasten assuran tie van het onroerend goed (niet van het meubilair), grondrenten en erf pachtscanons. kosten van onderhoud en kosten van verhuring. Hieruit blijkt, dat de kosten die bij de aan koop van onroerend goed gemaakt worden, zoals notarieel honorarium en het registratierecht, niet als kos ten van verwerving van de opbrengst kunnen worden beschouwd. In het genoemde art. 14 worden verder wel aftrekbaar verklaard de rente van schulden en kosten van j het onnemen en het verlengen van geldleningen, als deze schulden zijn gemaakt voo» het verwerven van inkomen. Iemand koopt bijv. een huis voor 10 000. De overdrachtskosten zijn voor zijn rekening en bedragen 800.—. Hij sluit een lening van 6000.De kosten van de acte van bemiddeling zijn f 200- De overdrachtskosten ad 800. verhogen de aankoopsom en mogen niet worden afgetrokken. De kosten vallende op de lening ad 200. kunnen onder de verwervingskosten worden geteld Om een goed onderscheid te kun nen maken wordt nog het volgende voorbeeld gegeven: A. wil zijn zoon laten studeren. Om dit te kunnen geeft hij een hypotheek op zijn huis tegen een rente van 4 pet. De kosten van de acte enz. zijn 100. Deze 100.zijn nu niet aftrek baar. omdat de geldlening hier niet verband houdt met de verkrijging van inkomsten, doch hii laat zijn zoon hiervoor studeren. De rente kan hij nu ook niet als verwervingskos ten aftrekken, maar wel als een per soonlijke verplichting (onderdeel IV. no. 18 van het aangifteformulier). Opgemerkt wordt tenslotte, dat de aftrekbare kosten in aanmerking komen in het jaar waarin deze zijn betaald F. D. KOREAANSE OORLOG MOGE LEIDEN TOT HECHTER SAMENWERKING IN EUROPA HYPOTHEKEN .WiSs. en Toor alle andere zaken 4\ op het gebied yan on- S roerende goederen Jy Bouw-enMakelaarsbedrljf Oude Vest 29 - Lelden Telef. 20513 Nagenoeg de gehele vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag gewijd geweest aan de beraadslaging over de Donderdag afgelegde rege ringsverklaring inzake Korea. Aan de regeringstafel hadden plaats ge nomen de minister-president, de heer Drees, de vice-president van de ministerraad, de heer Van Schaik en de ministers Van Maarseveen, Schok king, Lieftinck, Rutten, Götzen, In 't Veld en Joekes. De tribune was nagenoeg geheel bezet. 's Voorzitters voorstel de spreek tijd te bepalen op 30 minuten per fractie werd aanvaard met 55 tegen 7 stemmen, die der communisten. Voor paniekstemming geen reden Mejuffrouw KLOMPé (K.V.P.) noemde het gebeurde op Korea een „testcase" voor en een uitdaging aan de vrije democratische wereld. Deze proef mag met het oog op eventuele gevolgen h i. niet slagen Er mag geen herhaling komen van wat er in de jaren 19371939 is gebeurd. De Veiligheidsraad heeft een openlijke daad van agressie geconstateerd en het is aan ons die daad te keren. Ingaande op het rechtskarakter der thans op grond van de resoluties van de Veiligheidsraad ondernomen ac tie, betoogde zij, dat het hierop neer komt, dat de Verenigde Naties hulp verlenen aan een land op verzoek van het wettige gezag van dat land. Hier is geen sprake van een oor logstoestand, maar van een politio nele actie. Na gevraagd te hebben of behalve met de Beneluxpartner ook overlegd is met andere regeringen zeide spr., dat het tot voldoening j stemt, dat juist onze marine wordt ingeschakeld. In de aanslag zag spr. een aansporing voor de vrije demo cratische landen, speciaal in Europa, om te komen tot spoedige samenwer king op defensief en economisch ge bied. Voor een paniekstemming is h.i. geen enkele reden. Spr verklaar de. dat haar fractie zich gesloten stelt achter het standpunt der rege ring. Geen sprake van „oorlog" De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) ging de gebeurtenis sen voor en na de agressie met ge bruik van buitenlandse tanks en ge schut na en constateerde een duide lijk causaal verband tussen het op treden der naties en een rechtsgel dige resolutie. Z.i. is de regerings verklaring nauwkeurig in overeen stemming met het internationale rechtsstandpunt. Hier is geen sprake van oorlog, maar van politiedwang om rust en veiligheid te herstellen. De deelne ming van Nederland aan deze poli tionele actie achtte spr. juist. De machten van het recht moeten zich samen sterk betonen. Hoop, die iedereen deelt De heer KORTHALS (V.V.D.) ging nader in op de noodzaak van de hulp verlening. Geen land zou meer vei lig zijn, zeide hij, als het geen col lectiviteit achter zich wist, die steun zal verlenen bij een onrechtmatige aanval. De agressor weet nu waar aan hij toe is en de goedwillende kan steun putten uit het nu gehul digde standpunt. Spr. was het er mee eens, dat steun gegeven wordt aan de resoluties van de Veiligheidsraad. Zijn fractie stelt zich achter de ver klaring der regering. Spr. drukte de hoop uit, dat de strijd gelocaliseerd moge worden en spoedig beëindigd zal zijn. Thuis blijven De heer DE GROOT (C.P.N.) ver klaarde, dat het moeilijk is in het dwangbuis van de parlementaire vo cabulaire uiting te geven aan wat er in zijn fractie leeft. De deelneming der Nederlandse strijdkrachten aan de gewapende interventie betekent, dat Nederland zich in oorlog begeeft, met alleen met de volksrepubliek /an Korea, maar ook met China en Vietnam. Ons land wordt op een on verantwoordelijke wyze op het oor logspad gedreven, zeide spr Die hieraan toevoegde: de politiek van de Party van de Arbeid brengt ons land onvermijdelijk in een oorlog ten bate van de verdediging van de laat ste resten van het wereldkapitalisme en van de koloniale geldzaken. Hij waarschuwde, dat deze brand naar West-Europa kan overslaan en advi seerde dringend de marinevaartuigen thuis te laten. Nederland geen Paclfic-macht meer De heer WELTER (K.N.P.) was van mening, dat de Amerikanen die in Seoel er met hun neus boven op zaten ,toen Rusland het Noorden van Korea bewapenden, de Verenigde Naties of de Verenigde Staten had den moeten waarschuwen. Dat is niet gebeurd en nu moet men in allerijl oorlogsmateriaal aanvoeren. Spr verweet de V. N., dat zij de laatste twee jaar hier niets heeft gedaan en dat men Nederland belet heeft van Indonesië een bolwerk tegen het communisme te maken. Voorts be toogde hij, dat Nederland heeft op gehouden een Pacificmacht te zijn; wij hebben geen specifieke Pacific- toak. Het had z.i van meer karakter getuigd als aan de V. N. was gezegd: onze morele steun hebt gij, maar gij hebt ons uit de Pacific weggewerkt en wij zijn niet geroepen u materiële steun te verlenen. Z.i. hebben hier de Pacificstaten een taak en hij vroeg o.a. of aan de Verenigde Sta ten van Indonesië is gevraagd op welke wijze zij morele en materiële steun aan Zuid-Korea zullen verle nen. Hij zou bereid zijn een dee] der kosten voor rekening van Nederland te nemen. Verheugende snelheid De heer TILANUS (C.H.) verheug de zich er over, dat de Veiligheids- raad zich zo snel heeft beraden en zo snel heeft gehandeld Zijn fractie stemde in met het voornemen der regering, blijkend uit haar verkla ring. O.m. vroeg hij waartoe het overleg met Indonesië en de Bene lux heeft geleid. Tenslotte uitte hij de hoop, dat door het snel en kracht dadig optreden in deze politionele actie de vrede en veiligheid spoedig hersteld zullen zijn. „De Waarheid" liegt niet De heer BRUINS SLOT (A.R.) gaf te kennen, dat hij het communisme evenmin als het nationaal-socialisme wenst; beide werken op dezelfde wijze. Spr. citeerde uit de illegale „Waarheid" uit de hongerwinter, waarin gezegd werd, dat er tussen i940 en 1945 twee oorlogen zijn ge weest. De eerste van vijf dagen was niet de oorlog der communisten, zo wordt daarin gezegd, maar de vol gende, toen Duitsland Rusland over- v el, werd een oorlog der commu nisten. De heren DE GROOT en GORT ZAK (C.P.N interrumpeerden hef tig, waarna de heer BRUINS SLOT opmerkte, dat hij. zich beroept op de „Waarheid" en dat hij niet kan gelo ven, dat de „Waarheid" toen ook heeft gelogen. Toen de heer De Groot voortging met interrumperen dreigde de VOORZITTER hem te zullen laten verwijderen. Voortgaande verklaarde de heer BRUINS SLOT, dat er maar een keus is: verzet waar zich een aanslag voordoet. Wrok De heer ZANDT (S.G.) becriti- seerde de Veiligheidsraad en Ameri ka, opmerkend, dat deze Nederlands positie in de Pacific hebben ver zwakt. Hy vroeg o.a. inlichtingen over de houding van Indonesië. Het optreden van Noord-Korea afkeu rend zeide hij te begrijpen, dat Ame rika heeft ingegrepen maar hy kon het niet toejuichen, dat Nederland gevolg geeft aan de resolutie van de Veiligheidsraad, welke Nederland zo slecht heeft behandeld. Niet-handelen dodelijk De heer DE KADT (Arb betoog de, dat van het begin af door het op treden van een totalitaire macht ver- ninderd is, dat van Korea een de mocratische eenheidsstaat werd ge maakt. De toestand in Noord-Korea is zo, dat honderdduizenden naar Zuid-Korea trekken. De toestand komt overeen met die in andere aan het totalitarisme verbonden landen. Niet handelen achtte spr. dodelijk. De thans ondernomen stap brengt z.i. de vrede niet in gevaar, integen deel. Gezamenlijk de vrijheid verdedigen MINISTER-PRESIDENT, de heer DREES, zeide in zijn antwoord, dat het wel duidelijk is geworden, dat een zelfstandigheidspolitiek niet meer mogelijk is. Er is een algemene bedreiging, die nu hier dan daar acuut wordt. Z.i. is het van belang, dat de collectieve verdediging aan stonds staat tegenover de agressie op Korea. Het is naar zyn mening volkomen duidelijk hoe de aanval zich heeft afgespeeld. Er is weinig bewijs voor nodig, dat hier de typisch militaire agressie is, waartegen we ons ver bonden hebben ons te weer te stel len. Wij moeten gezamenlijk de ver dediging der vrijheid op ons nemen. Spr. verklaarde, dat onze bijdrage een uiterst bescheidene zal zijn, maar toch moeten we onze deelneming verlenen. Onze bijdrage zal beperkt moeten zijn naar omvang en naar de plaats van optreden. Uitsluitend ter zake van Zuid-Korea zal medewer king worden verleend. Voor doelmatig optreden zal over leg nodig zijn, in welke verhouding dat zal zijn wordt nog bepaald. Spr. was het er mee eens, dat men het optreden inderdaad' niet moet zien als een oorlog, doch als een hulp verlening. Het beste schijnt, zeide spr., dat de Indonesische regering het best tot uiting kan brengen wat haar houding is. Men kan ndet ver onderstellen, dat principieel de posi- tie van Indonesië dezelfde is als die van Nederland. Onjuist leek het hem aan Indonesië, dat geen lid der V. N is, te zeggen: verleent gij hulp, wy doen het niet. België slaat princi- pieel op hetzelfde standpunt als Ne derland, maar daar dit land geen be langen heeft in de Pacific zal moe ten worden afgewacht wat het kan doen. In verband met een advies van de heer De Groot een oorlog te loca- liseren door er niet aan mee te doen, zeide spr., dat dit het beleid was vóór de oorlog. Men zal dat niet meer willen volgen. Er-uit! Bij de replieken diende de heer DE GROOT (C.P.N.) een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd zich op elke wijze van inmen ging in het huidige conflict te ont houden. Van de tribune werd na de rede van de heer De Groot geroepen: „Wy willen geen oorlog", waarop drie bezoekers werden verwijderd. De heer WELTER (K.N.P) zeide nog principieel geen bezwaar te heb ben tegen hulp aan Zuid-Korea, doch z.i zijn wij niet de eerstaangeweze- r.en daartoe. De heer BRUINS SLOT (A.R.) vond het niet juist, dat de heer Wei ter de Indonesische kwestie koppelt aan de onderhavige zaak. De heer ROMME (K.V.P. merkte op. dat de heer Weiter zijns ondanks speelt in de kaart der communisten. Hij diende mede namens de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Schouten (AR.), Tilanus (C.H.) en Korthals (V.V.D.) een motie in. waarin instemming wordt betuigd met de verklaring der regering. De MINISTER-PRESIDENT merk te nog op, dat de hulpverlening in v\ ezen meer symbolisch dan mate rieel zal zijn maar dat men zich er niet aan wenst te onttrekken. Afge scheiden van de Nederlandse belan gen in de Pacific is er een groot we reldbelang en Nederlands belang, n.l. het handhaven van de grote ge dachte der collectieve veiligheid. Het betoog van de heer Weiter gaat - üast dat grote belang heen. De motie-De Groot werd hierna verworpen met 63 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. De motie-Romme werd aanvaard met 59 tegen 6 stemmen, die der C.PN. Bij de laatste stemming wa len de heren Zandt en Van Dis, bei den S.G., en Weiter (K.N.P.) met in de zaal. De huurwet aangenomen Vervolgens is nog gestemd over de amendementen op de Huurwet. Met 37 tegen 24 stemmen werd verwor den het amendement-Ten Hagen (Arb.) om aan artikel 18 een nieuw lid toe te voegen, teneinde bij ver koop van het goed dé huurder be scherming te geven tegen een vorde ring tot ontruiming door een ver huurder, van wie aannemelijk ss, dat hij met het oog op eigen 6el?rulk,"J de rechten van de vorige verhuurder is getreden. Met 43 tegen 19 stemmen werd verworpen een amendement-Ten Ha gen om een nieuw artikel in te v - gen, waardoor een onderhuurder ge rechtigd wordt ontruiming te vorde- ren vin het gedeelte, dat bewoond wordt door de hoofdbewoner, met ziinde de eigenaar.als uit de om- standigheden duidelyk blijkt, dat deze aan de huurder ernstige over- last aandoet als gevolg van het feit, dat deze zijn recht op betaling van niet meer dan de wettelijke prys rechte geldend heeft gemaakt Het wetsontwerp is tenslotte z. h. s goedgekeurd. DeP C.RN. kreeg aan tekening, dat zy geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. De Kamer is tot 11 Juli uiteenge gaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6