MORGEN SPELDJESDAG IN LEIDEN 1 Lagere belasting op sigaren Queuille kan beginnen Wat weet U van „Zattttefflaem" £eidse HUTSPOT UIT DE RIJNSTREEK B i o s c o p e n ZATERDAG 1 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Cigaretten nóg duurder Tijdelijk vrijstelling van omzetbe lasting op de sigaren en verhoging van deze belasting op de sigaretten, welke duurder zijn dan drie cent, stelt de Regering thans voor als de enige maatregel, welke op korte ter mijn baat kan brengen in de moei lijkheden van de sigarenindustrie. Daartoe is gisteren een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Het gevolg van de voorgestelde maatregelen zal zijn, dat de belas tingdruk op de sigaren wordt ver laagd met ongeveer zes procent van de kleinhandelsprijs, terwijl die op de duurdere sigaretten wordt ver hoogd met ongeveer 2.3 procent. Over het algemeen zal hierdoor de uitgave voor het roken nauwe lijks wijziging ondergaan. De ver hoging van prijs voor sigaretten zal door een verlaging van prijs voor sigaren ongeveer worden opgevan gen. Ook de opbrengst van de omzet belasting en die van de tabaksac cijns zullen eveneens geen grote wijziging ondergaan. Minister Lieltinck kan tevreden zijn De niet-kohierbelastingen lever den in de maand Mei een recordbe drag op, nl. 276 millioen. De totale ontvangsten aan niet- kohierbelastingen gedurende de eer ste vijf maanden van 1950 belopen thans 1267 millioen, waarmede de helft der jaarraming, welke f 1235 millioen bedroeg, reeds is over schreden. Het tempo, waarin de kohierbelas tingen worden opgelegd, wordt iets langzamer. In Mei werden aansla gen verzonden tot een bedrag van 142 millioen, waardoor voor het eerst sinds October 1949 de gezamen lijke belastingplichtigen, die in Mei 150 millioen aan de ontvangers be taalden, op hun fiscale schuld kon den inlopen. Het bedrag der nog niet betaalde belastingaanslagen (alleen kohierbe lastingen!) verminderde derhalve en bedroeg per 31 Mei nog slechts 1238 millioen! EEN GESNEUVELDE IN INDONESIë. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen hét volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd. Kon. Landmacht: Gesneuveld 16 Mei t.g. van actie, korporaal Th. H. Proost uit 's-Gravenhage. Vertrouwensvotum in parlement De Franse kabinetsformateur, Henri Queuille, heeft in de Nationale Vergadering zijn program voor een nieuwe regering uiteengezet. Queuil le moest daarop een vertrouwensvo tum verkrijgen, waardoor hij ge- machtig zou worden een regering te vormen. Hij stelde in zijn uiteenzetting het plan-Schuman op de voorgrond. Hij verzocht om een bestand tussen de partijen en om nationale eenheid, welke „grotere kracht zal verlenen aan het gelukkige initiatief van de heer Robert Schuman, dat ons gro tere eensgezindheid in Europa zal verschaffen". Ten aanzien van de strijd in Ko rea en de „plotseling slechter gewor den" internationale toestand zei Queuille, dat „voor de eerste maal het principe van collectieve veilig heid in toepassing wordt gebracht". Op dit programma heeft Queuille vannacht een vertrouwensvotum verkregen met 363 tegen 2Ö8 stem- BESPREKING TUSSEN R. I. S. EN REPUBLIEK INDONESIë. Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt, hebb ende bespre kingen tussen de regeringen van de R. I. S. en van de Republiek Indo nesië niet tot overeenstemming ge leid. De regering der R. I. S. had een „on!ii appings-cfllausule" voorgesteld waardoor de mogelijkheid tot vor ming van een presidentieel kabinet mogelijk bleef en hiertegen hadden de ministers der Republiek Indone sië grote bezwaren. Voorts werd ook geen overeenstemming bereikt over de kwestie van de hoofdstad van de toekomstige eenheidsstaat. Verdere besprekingen zullen niet meer plaats vinden en de opengela ten kwesties zullen aan het parle ment ter beslissing worden voorge legd. De commissie tot opstelling van een voorlopige grondwet kwam met haar concept klaar en zal dit aan de regeringen aanbieden. HEVIGE BRAND IN OLIE RAFFINADERIJ TE SANTA MARIA In de Westelijke buitenwijken van Santa Maria (Californië) heeft zich Vrijdag een zware explosie voorgedaan in de raffinaderij van de „Sun Ray Oil Company", tengevol ge waarvan een hevige brand uit brak, die acht uur later nog niet be dwongen kon worden. Men schat, dat 20 tanks met ruwe olie in brand staan. Een arbeiders wordt vermist. 19 personen liepen verwondingen op, waarvan drie in ernstige mate. In de omgeving van de brand bevinden zich geen woningen. De zware rook wolken verduisterden het zonlicht volkomen. HARINGVANGSTEN BLIJVEN SLECHT Ondanks een kleine stijging in de haringvangsten van de Katwijkse logger vloot, zijn de vangsten van de schepen op dit moment zeer ge ring. Waren er voor de oorlog om streeks deze tijd al flinke hoeveel heden maatjesharing in de koelhui zen opgeslagen, nu is er nog geen haring in de vriescellen te beken nen. AANKOMST „EMPIRE BRENT" EN „FAIRSEA" De „Empire Brent" en „Fairsea" zullen in de nacht van Zondag op Maandag a.s. aan de kade van de Kon. Rott. Lloyd aankomen. De ont scheping van de „Empire Brent", die ongeveer duizend passagiers aan boord heeft, zal daar Maandagmorgen a.s. om acht uur een aanvang ne men. Het debarkement van de bijna dertienhonderd passagiers aan boord van de „Fairsea" zal diezelfde mor gen om 11.00 uur beginnen. WAARSCHUWING VOOR BADERS IN ZEE. Gedurende dit weekend is het ver schil tussen hoog en laag water vrij groot. Voor de kust van Schevenin- gen en Katwijk en Noordwijk is het Zaterdag en Zondag respectievelijk om ruim vier en vyf uur 's middags hoog water. Het water zal vooral na twee uur snel stijgen. Baders, die zich op een der zandbanken bevinden zullen dus terdege op de snel in diepte toenemende zwinnen moeten letten. Zwinnen zijn de diepere ge deelten van de zeebodem tussen twee banken in en tussen de eerste banken en het strand. Baders beho ren dus zeker niet verder dan tot het middel in zee te gaan. Vooral bij de te verwachten zeewinden is het verder in zee gaan gevaarlijk. De zee wil n.l. onder deze omstandigheden nog al eens trekken. BEGIN VAN BRAND IN DIESELTREIN In de diesel trein, welke gister middag om 16.45 uur uit Den Haag naar het Noorden vertrok, ontstond even voor het station Woerden in een rijtuig een begin van brand door het vastlopen van een rem. De passagiers, die de rookontwikkeling bemerkten, trokken aan de nood rem, waarna door ingrijpen van het treinpersoneel erger onheil werd voorkomen. De trein had 20 minu ten vertraging. 750.000 SIGARETTEN TE VEEL AAN BOORD Liefst 750.000 Amerikaanse siga retten zijn er te veel aan boord van het Groningse kustvaartuig „Coro na'' gebracht. Dit surplus heeft de douane in Delfzijl gisteravond ach terhaald, die op verzoek van een Antwerpse stuwadoors-maatschappij enkele dagen bezig- is geweest met het tellen van ruim tweehonderd millioen sigaretten, die in de „Co rona" lagen opgeslagen. De sigaretten waren bestemd voor Rostock. Reeds in Antwerpen klop te de teling niet helemaal, doch men liet het schip uitvaren. Ten slotte werd de „Corona" telegrafisch naar Delfzijl ontboden, waar de inhoud opnieuw werd gecontroleerd. Het schip is gisteravond naar Rostock vertrokken. De hele lading is aan boord gebleven. JONGEN IN ZWEMBAD VERDRONKEN In het zwembad „Elzenhagen" te Naaldwijk is de 11-jarige J. Z. ver dronken. Bij sluiting van het zwem bad ontdekte het personeel in een der cabines de kleding van de jon gen. Ondanks herhaald dreggen kon men de vermiste niet vinden. De brandweren van Naaldwijk en Hon- selersdijk werden gewaarschuwd en zij pompten in vijf uur het zwem bad zover leeg, dat men ook in het diepe bad kon staan. Eerst in de vroege ochtend om drie uur werd het levenloze knaapje naar boven gebracht. Men vermoedt, dat de jongen in het water plotseling onwel gewor den is. Last van zenuwen? Mijnharde'# Zenuwtabletten helpen U er overheen. ZENDMAST VOOR LOPIK WORDT IN DUITSLAND GEBOUWD Bij de firma Stahlbau te Rhein- hausen wordt thans gewerkt aan de bouw van een 200 meter hoge zend mast voor het radiostation Lopik. Op' grond van het grote prijsverschil tussen deze Duitse firma en de Ne derlandse industrie en mede jn ver band met de Nederlandse deviezen- politiek, heeft men deze belangrijke order aan de Duitse firma gegeven. Het ligt in de bedoeling, dat deze mast op 16 September gereed zal zijn. WAARSCHIJNLIJK hebt U we! eens de radio aan gezet en de stem van Alex v. Waayenburg of Wim Quint de Zonnebloem uitzen ding horen aankondigen. Wat beoogt deze organisatie? De Zonnebloem dient te worder. gezien, als een gemeenschap vari zie ken en gezonden, waarin allen een plaats vinden. Zieken, die de „Zon nebloem" nodig hebben, en gezon den, die bereid zijn hun zieke mede mensen te helpen en te steunen. Deze hulp kan gegeven worden met alle hen ten dienste staande geestelijke en stoffelijke middelen. De hulp kan wederzijds zijn, want ook zieken hebben veel te geven, ze ker met hun machtige middelen: ge bed en offer. Zo stond het in een paar zinssne- den klaar en duidelijk in de brochu re. welke ons een dezer dagen be reikte. Wie kan zich op zijn gezondheid beroepen? Wie garandeert U, dat U niet mor gen of de volgende week tot het J.e ger der zieken zult gaan behoren? Moet U echter wachten tot U ziek bent, om tot dit grootse Zonnebloejn- lichaam te worden toegelaten? Gelukkig niet!! U, die gezond bent, kunt zo wel di- Zaterdag 1 Juli. Wij wensen onze lezers niet toe. dat zij vanmorgen gewekt zijn als dat bij twee studenten geschiedde. Beide heren hebben zich in de af gelopen nacht te slapen gelegd op een ietwat ongebruikelijke plaats, nam'elijk op het dek van een zolder schuit, die in het Rapenburg lag, recht voor de textielfabriek van Cra nenburgh. Gewikkeld in dekens maften zij, zoals men dat wel noemt als marmotten. En wis en zeker zou den zij een gat in de dag geslapen hebben, ware het niet, dat een stel schooljongens deze slaappartij niet kon aanzien en met stenen begon te gooien. Daar wordt zelfs een student wakker van Hetgeen ook bleek uit de reacties, onder de dekens van daan. En vandaag houdt Het Roode Kruis een oefenmidag op het ter rein van de Lage Morschweg. U weet wel: bij die pas gebouwde montage-woningen. Bovendien rapporteren we een ongeval, gisteren in de Stedelijke Lichtfabrieken. De heer G. Annok- kee kwam bij werkzaamheden aan de gelijkrichter in aanraking met de electrische stroom. Aanvankelijk liet het zich ernstig aanzien, maar nadat hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis was vervoerd, bleek het alles mee te vallen. Er waren geen inwendige delen ge raakt. Alleen maar wat brandwon den. Na verbonden te zijn kon hij weer huiswaarts keren. STADSKOK reet als indirect medewerken aan deze grote organisatie. De Zonnebloem stelt zich n.l. ten doel naast de radio-uitzendingen, persoonlijk contact met de „Zonne bloemen" te onderhouden. Dit geschiedt o.a. door bezoek en lectuur-voorziening, hetgeen als punt één op het programma staat. In de toekomst hoopt Zonnebloem verder te gaan en ook op ander ge bied, waar nodig is, haar helpende hand te reiken. Deze snelgroeiende organisatie dreigt echter buiten het terrein van de K.R.O. te geraken; deze ziet zich genoodzaakt de vereniging over te dragen aan Prov. besturen, welke haar taak zullen voortzetten en uit breiden. Hoe kunt U nu steunen? Indirect door te zorgen, dat deze mooie organisatie haar opbouwend werk zal kunnen blijven voortzetten Daarvoor wordt Zondag a.s. een collecte gehouden. „ALWEER EEN COLLECTE". Helaas wel „alweer", maar deze collecte is voor een doel, waarbij U allen ten zeerste betrokken bent. Door een kleine gift kunt U de dank symboliseren voor Uw gezond heid en de Zonnebloemen, deze bij uitstek zonvragende bloemen, een zonnestraaltje verschaffen. De Zonnebloem keert en wendt zich, naar de zijde, waar zij zon zal vinden; laat haar niet te vergeefs zoeken. ZONDAG a.s. DE ZONNEBLOEM COLLECTE!!!! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Geneeskunde de dames H. J. C. den Hollander te Wassenaar, J. de Lint te 's-Gravenhage, idem de he ren W. A. Herrman te Rotterdam, G. J. H. den Ottolander te 's-Graven hage, D. C. Verhagen te Ede; voor het arts-examen le gedeelte de da mes S. M. C. v. d. Walle te 's-Graven hage, E. H. v. d. Weijden te 's-Gra venhage, idem de heren B. E. de Groot te Oegstgeest; A. A. v. Soest- bergen te Wassenaar, L. Vanags te 's-Gravenhage; voor het Arts-exa men 2e gedeelte P. J. Dronkers te Middelburg, J. Nauta te Leiden, Th, P. J. M. Pijnenburg te Noordwijker- hout, J. Reepmaker te Wassenaar, P. H. M. Schilling te Maastricht, V. H. de Villeneuve te Leiden, J. Th. Wilkens te Leiden. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 1 Juli 13 uur tot Zaterdag 8 Juli 3 uur waargenomen door de Apo theek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, Tel. 21060 Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag 2 Juli zal de dienst wor den waargenomen door de doktoren: Van Bockel, van Es, de Graaf f, Kors, Meijboora. Personalia. Voor het notarieel examen, 2e gedeelte, slaagde te Den Haag de heer J. van Ameyden, al hier. Voor de akte M.O. Lichamelijke Oefening slaagde aan de Kweek school voor Lich. Opvoeding te Den Haag, mej. T. Zekveld, alhier. ALPHEN AAN DEN RITN KLEIWARENFABRIEK D. v. OORDT CO. AFGEBRAND. Hedenmorgen omstreeks 9.30 uur is, vermoedelijk door oververhitting van een oven, brand uitgebroken in de N.V. Alphense Kleiwarenind., D. v. Oordt Co. in Wijk Hoorn te Al phen a. d. Rijn. Hoewel de Alphense brandweer o. i. v. ir. Snijder spoedig ter plaatse was, en de hoog oplaaiende vlammen met een 10-tal stralen van pl.m. 4000 "iter per minuut bestreed, kon men niet voorkomen, dat het ovengebouw enkele droogloodsen en aangrenzende materialenloodsen, bijna tot de grond toe afbrandden. De voor het ovengebouw gelegen dubbele woning, welke in allerijl werd ontruimd, kon worden behou den. Door overwaaiende vonken vatte ondertussen de punt van de hooiberg van de heer J. D. v. d. Akker aan de overkant van de Rijksstraatweg vlam, waaraan de brandweer bij aan komst uiteraard de eerste aandacht moest schenken, ten einde te voor komen dat de 2 motorbrandspuiten hun diensten over twee zo uiteenlo pende en van elkaar verwijderde brandhaarden zouden moeten ver delen. De fabriek, hoewel heel oud, was pas ongeveer 3 maanden geleden in gebruik genomen voor de vervaardi ging van bouwstenen. Uiteraard vonden de vlammen, in het uiterst droge materiaal een gun stig en gretig voedsel en het is aan het deskundig en snel optreden van ae brandweer en het goede mate riaal te danken, dat uitbreiding van de brand kon worden voorkomen. Enkele autoriteiten w.o. burg. Wit- schey en weth. v. d. Berg, sloegen de verrichtingen van de brandweer ga de. De brand was ontdekt door de bedrijfsleider, de heer Schannema, toen de heer J. D. v. d. Akker, de brandweer inmiddels telef. had ge waarschuwd. Verzekering dekt de schade VOETBAL EN ATHLETIEK TIJDENS LAURA-WEEK. Tijdens de van 3 tot en met 7 Juli te houden Laura-week zullen ook de plaatselijke sportverenigingen weer voor de nodige afwisseling zorgen. Zo zal er Donderdagavond om 7 uur op het Alphenterrein een voetbal wedstrijd plaats vinden tussen een tweetal elftall'en samengesteld uit de vier grootste verenigingen. Tijdens de pauze zullen er door leden van de A.A.V. '36 Comb, enkele athletiek- wedstrijden worden gehouden. De opstelling der elftallen is als volgt: Goedhart; Dongelmans, v. Heijningen, Bouthoorn, Dijkman, v. Greuningen, IJkema, van Egmond, Krumpelman, Bahlmann, Tuinen- burg. Alph. Boys: van Heusden, Bos, v. d. Linden, de Jong, de Hoed, Roest, Achthoven, v. Wievingen, Bergshoeff, Wittebol, Kramer. De 9e wielerronde van Alphen. Onder verwijzing naar de adverten tie in dit nummer, vestigen wij de aandacht op de aantrekkelijke prijs vraag, die aan de 9e ronde van Al phen verbonden is en te vinden is in het betreffende programma boekje. Personalia. Maandag 3 Juli zijn de heren J. Kwiek, C. v. Boksel en R. de Greef 25 jaar in dienst van de N.V. Oosthoek en Zoon. Op 1 Juli is de heer N. van Vliet 35 jaar in dienst van de P.T.T. Op 2 Juli is ds. J. Meijer predi kant-directeur 15 jaar bij de Martha- stichting. Op 23 Juli de heer J. J- Bauer 35 jaar werkzaam bij de N.V. Lemkes en Zn. Verbetering gas-toevoer Aarlan- derveen. Een tijd geleden was het een algemene klacht, dat de toevoer van gas naar Aarlanderveen slecht was. Oorzaak hiervan was, dat de pijpleidingen voor een deel gevuld waren met water. Tijdelijk werd dit euvel verholpen door leegpompen van de buizen. Teneinde dit telkens terugkerend euvel definitief te ver helpen, wordt in Aarlanderveen een pompstation gebouwd, dat voor re gelmatig leegpompen der buizen moet zorg dragen. Met de werkzaam heden is men in volle gang. Periodiek worden de persleidin gen van het gasbedrijf door de ge hele gemeente gezuiverd. Enige tijd geleden werden de buizen vanaf de fabriek tot in de Prins Hendrik straat gezuiverd. Thans wordt het deel in de Raadhuistraat onder han den genomen, waar binnenskort de weg zal worden verbreed en van bestrating voorzien. NIEUWE-WETERING Aanbesteding Te Nie.uwe-We- tering had gistermorgen een open bare aanbesteding plaats inzake de verandering schoolwoning te Nieu we-Wetering. De laagste inschrijvers waren voor: Behangselwerk G^br v. Beek ƒ1565,—. MetseL en timmer werk Fa. Jansen ƒ4054,—. Loodgie- terswerk Gebr. v. Beek 598, Electriciteit J. van 't Hart f 422, De gunning is aangehouden. ROELOPARENDSVEEN De winnaar van de Rome-reis Naar wij vernem'en is de gelukkige winnaar van de verloting van de Ro me-reis, welke door de H. Familie is gehouden, in de loop van deze week bekend geworden. Het is de heer J. Klein Hz. Afscheid wachtmeester N. v. d. Krogt Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam de heer N. van der Krogt, wacht meester le klasse, postcommandant te Oude Wetering heden afscheid van de groep Roelofarendsveen. De heer van der Krogt, die met zijn vrouw was gezeten tussen - zijn collega's werd toegesproken door de groepscommandant de heer P. de Bil, die de scheidende politieman prees voor zijn dienstbetoón en pret tige samenwerking. Nadat ook nog de districts ad ju dant de heer Bax en namens de col lega's de heer J. F Ami hadden ge sproken, ontving mevr. v. d. Krogt bloemen. De heer v. d. Krogt mocht een prachtige vishengel met toebe horen in ontvangst nemen. TER AAR Ouden van dagen gingen uit. De dag, waarnaar zovele ouden van dagen en invaliden hadden uitgezien, was aangebroken, 's Morgens om 6 u. begonnen de bussen te rijden en werden de deelnemers van huis af gehaald om naar de boot vervoerd te worden. De tocht ging naar Vo- lendam en Marken. Aan Papenveer werd nog aangelegd voor het opne men van passagiers uit die omge ving en ook „Arti" ging hier aan boord. Aanvankelijk was het weer Luxor. In dit theater kan men deze week weer genieten van een avonturenfilm in technicolor, die tot titel heeft River Lady". Zij behan delt de strijd tussen een particuliere onderneming en een syndicaat van houthandelaren. Laatstgenoemde dreigt de strijd te zullen verliezen en gaat daarom over tot minder fraaie methodes. De ene intrige volgt op de ander en als het zakeninstinct tekort schiet, worden de vuisten in geschakeld. Om het filmgerecht zo smakelijk mogelijk te maken is het geheel met enkele liefdesgeschiede nissen gelardeerd. Aan het slot komt natuurlijk alles in orde. De recht vaardige behaalt de overwinning en de verliezers nemen het sportief op. Er is slecht een man, die een alge mene verbroedering in de weg staat en omdat het verhaal zo'n dissonant niet kan gebruiken, glijdt de betref fende persoon voor straf van een boomstammetje het water in, om nooit meer boven te komen. Voor 18 jaar en ouder. Trianon. „De man op de Eiffel- toren" staat van de week op het pro gramma. In het centrum van de lichtstad Parijs staat, nuchter en on- aandoelijk, de Eif el toren, onbewust van de romantiek en de harde wer kelijkheid, welke zich aan haar voet voltrekt. Een man beklimt haar en voelt zich machtig. Het lijkt hem, of hij de stad in de diepte kan beheer sen, Deze man heeft een tegenstrijdig karakter met misdadige inslag. Ver beneden deze hoge standplaats, in een der charmante café's, zit een jonge man, die zonder de nodige middelen daartoe te bezitten, een luxe leven leidt. Dit veelbelovend jongmens heeft een tante, waarvan hij zal erven, maar volgens zijn me ning aarzelt de oude dame te lang, om het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen. De tante wordt ver moord en deze moord opent een hele reeks mysteriën. Een commisaris van politie zó weggelopen uit 'n Fran se detective roman: bedaard, geen bijster intelligent uiterlijk en onaf scheidelijk verbonden met zijn pijp krijgt opdracht deze zaak tot klaarheid te brengen. Na een reeks mislukkingen wint de gerechtelijke maöht natuurlijk de laatste slag. Een liefdesgeschiedenis, welke de achter grond vormt, is niet gelukkig geko zen en vertegenwoordigt zeer zeker niet het beste deel der film. Verder is men nogal royaal met mensenle vens, vandaar K.F.C. keuring 18 jaar. Casino. In de „week van de Franse film" maakt „Het Bataljon eer Dapperen" een goede beurt. Niet alleen omdat deze film een herinne ring. is aan een stuk historie, waar we allen middenin gestaan hebben, maar op de eerste plaats omdat de Franse Filmindustrie bewijst, tot hoe grote prestatie zij in staat is. We doen niets af aan de kwaliteit van die andere oorlogsfilm „Het leven van een soldaat", wanneer wij zeggen, dat „Het Bataljon der Dapperen" krachtiger is en meer de kern van de zaak rakend. Het is een film over kérels. Zij zijn getekend in karak ters, die aan duidelijkheid niets te wensen over laten. Het verhaal is de geschiedenis van de Franse para chutisten, die in Engeland worden opgeleid en vlak vóór de invasie in Pr ankrijk werden afgeworpen. Zij verlangen, na maandenlang wachten, naar het ogenblik, dat zij Frankrijk zullen wederzien. Zij verlangen naar de toekomst. Zij hunkeren naar de strijd, niet om de strijd, maar om hun vaderland te bevrijden. Dit is do kracht, waarop de film is ge bouwd. Als't. ogenblik daar is, brengt het slechts voor enkelen de over winning, voor de meesten de dood. Dat wisten zij en toch, zij hebben er naar verlangd. Niet in een onrede lijke begeerte, hun leven te geven, maar in een alles op de achtergrond schuivende honger naar het eigen land. Het is duidelijk in deze film, dat de mens steeds behoefte heeft aan de dingen, die vóór hem liggen, ook al brengen zij onzekerheid en verlies, Deze knappe film, waarin Pierre Blanchar de hoofdrol heeft, zal de liefhebbers van de goede Fran se film boeien. Voor 18 jaar. Rex heeft weer een van de gelief de knokfilms met de lugubere titel „De dood speelt mee". Het gaat hier over een beroepsbokser, die op een keer in de ring zijn vriend voor de vlakte slaat op een zo ongelukkige wijze, dat deze nooit meer opstaat. Zo speelde de dood een robbertje mee. Maar ook de liefde speelt mee in het spelletje en de beroepsbokser gaat overstag Deze film, waarin na tuurlijk een flink partijtje knokken wordt weggegeven, is gekeurd voor 13 jaar. Lido's programma is deze week door de K.F.C. afgekeurd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER OVERDAG. Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Mati ge tot zwakke wind tussen West en Zuid. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. somber, maar al gauw kwam de zon door het wolkendek breken. De tocht ging door Aarkanaal en Am- stel naar Amsterdam. De tocht ging verder de Oranjesluizen door en dan het IJsselmeer op. Gevaren werd langs Pampus buiten om Marken langs de vuurtoren naar Volendam. Prachtig was deze aankomst. Arti deed zijn best aan boord, en op de kade de Volendammers in hun kleu rige kledij een aanblik om nooit te vergeten. Ook in Marken wordt een kijkje genomen. De boot voer daarna door de Gouwzee naar Amsterdam terug. Op de boot was een prachtige stemming. Toen de muziek oude be kende wijsjes speelde, kwamen allen in beweging. De terugreis ging via Nieuwemeer, Ringvaart, Brasemer- meer. Heymans-Wetering, Rijn en Aarkanaal naar Aardam. Kort voor het einde sprak de heer P. Kroon namens alle deelnemers zijn dank uit voor het zeer uitzonderlijke wat dit jaar aan de ouden van dagen was aangeboden. De voorz. Dr. Quartel dankte allen, die medegewerkt had den aan deze geslaagde dag. LANGERAAR Aan de aannemers fa. D. C. v. Kints en Joh. Akerboom te Lange- raar, is opgedragen het bouwen van 12 Duplex woningen, te Leiderdorp. De firma was op een na de laagste inschrijver. NIEUWKOOP Visserijbank. De gunstige re sultaten van het afgelopen boekjaar waren ongetwijfeld oox-zaak van de opgewekte stemming op de leden vergadering van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank in het hotel „Het Vliegende Paard" alhier. De inlagen op de vrije spaarreke ningen overtroffen in aantal en grootte de terugbetalingen. De be leggingsmogelijkheden werden aan zienlijk verruimd, hetgeen de ren tewinst aanmerkelijk, ten goede kwam. Na een reservering van 2000,bleef er nog een winst over van plm. 1600,Bij de traditio nele palingverloting waren de heren A. Gruis, Ant Kwakkenbos, Alb. van Leeuwen en P. Oskam de gelukki gen. Benoeming. Met ingang van 16 uli a.s. is benoemd tot commies ter gemeentesecretarie alhier de heer E. E. P. Mariman, ambtenaar ter secre tarie der gemeente Hontenisse. ZOETERWOUDE Op thuisreis. Met de „General W. C. Langfitt" is H. W. v. d. Poel op thuisreis. WASSENAAR Twee ongelukken met paarden. Gisteren hebben zich twee ongeluk ken met paarden voorgedaan. Op de Stadhoudersweg schrok het paard van de groentehandelaar C. uit Lei den van een passerende auto. Het dier sloeg op hol en reed met de wagen tegen een boom. Het onder stel van de wagen brak en daardoor kwam het paard tot stilstand. Een partijtje aardbeien en bessen ging verloren. Op de Rijksstraatweg viel het paard van de groentehandelaar S. uit Voorschoten plotseling dood op de weg neer. Het dier bleek aan een hartverlamming te zijn gestorven. Zondagsdienst doktoren. Dr. A. A .F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en dr. A. Doelman, Wittenburgerweg 114, tel. 9510. Apotheek de Burcht, Johan de Wittstraat 9 heeft Zondag en nachtdienst tot en met de volgen de week Zaterdagmorgen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Juni. Groente. Per 100 kg.: Rode kool 12, rabarber 3 —7, kroten 1213, uien 3—0, peen 813. aardappelen 1013, andij vie 510 aardbeien 5496, snij bonen 74140, stambonen 70 100, doperwcen 2345, peulen 71 94, postelein 172'1, tuinbonen 68, spinazie 1126, tomaten A 4497, per. 100 stuks: komkom mers 1018, bloemkool 825, salade 24.10. perziken 424, per 100 bos: kroten 1.805.70, pie terselie 11.80, selderie 11.90, uien 2-60, peen 812. TER AAR 30 Juni. Groente. Kasnijbonen 10.6013.60, idem B 7.10—9.80, idem stek 2.80—6.10, natuursnijbonen 10.3011.30, stam- princessen 8809.70, stamsnijbo- nen 6.70, peulen 2.407.20, idem B 1.601.7C, kappers f 1.102. idem B 80 cent, blauwschokkers 2.40 —2-70, kapdoppers f 1.102.50, idem B 7090 cent, witte capucijners 1.90 3.20, tuinbonen 60>62 cent, alles per kg., tomaten A 7595 cent, idem B 85 cent. idem C 5075 cent, idem CC 2550 cent, bonken 55 cent, kriel 15 cent, ongesort. 3540 cent, was- peen 89 cent. stek 4 cent. rabarber 46 cent, andijvie 56 cent, uien 1617 cent, nieuwe aardappelen 11 15 cent, kriel 67 cent, spitskool 6 cent, groene kool 5 cent. sjalotten 10 cent, prei 2 cent alles per kg. sla 2 3.30 oer 10 stuks, bloemkool 1 A 1825 cent idem I 1117 cent. id. XX 714 cent komkommers I 1113 cent, idem H 9—10 cerf. alles per stuk bospeen 811 cent, bos-uien 24 cent. boskrolen 2—9 cent. peterselie 2 cent; selderei 23 cent alles per bos Augurken: D I 47 cent. D II 21 cent, CD 25 cent. E 16 cent alles per kg., aardbeien 2230 cent. idem klein 15 cent, aardbeien f 1.652.15 per slof. Bloemen. Duizendschoon 13 cent

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2