Amerikanen bombarderen ook in Noord-Korea JCeetpxmt Ut de J{a%eaanó,e aatCag, De Amerikaanse invloed doet zich gelden Het ingrijpen der Amerikaanse vliegers Nederland overlegt met België en Indonesië Rusland houdt zich afzijdig Teruggeroepen S)e QaldteiSowïcm VRIJDAG 30 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12016 Directeur: C. M. y. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Weg met die 38ste breedtegraad Papen gracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 035 p. w., 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 T^E TROEPEN van de Zuid-Koreaanse republiek zijn gisteren, moreel gesterkt door het bezoek va"h de Amerikaanse oorlogsveteraan Douglas MacArthur, tot het offensief overgegaan, zij hebben het vliegveld Kimpo, dat voor het verloop van de oorlogshandelingen van enorm belang is, heroverd. Kimpo, 30 kilometer ten \Vesten van Seoel, was voordien door Mitchells stormrijp gebombardeerd. Voor de eerste maal kwam gisteren ook de Amerikaanse vloot in actie. De zware vuurmonden van de Amerikaan se oorlogsbodems werden gericht op Noord-Koreaan se bruggenhoofden langs de Oostkust van Zuid- Korea. Amerikaanse jagers bestookten urej^ng colonnes en gevechtsstellingen van het rode leger; su perforten vielen tanks en verkeersknooppunten aan; een aantal Yaks werd neergeschoten. Het was een dag van groot belang. Misschien wel de dag die het keerpunt in de Koreaanse oorlog aangeeft. Tegen de avond kondigde generaal MacArthur aan, dat de gevechtslijnen gestabiliseerd waren. De communis ten concentreren hun strijdkrachten op de Noordelijke oever van de rivier de Han; ten Zuiden van deze brede stroom handhaven vier Zuidelijke divisies hun stellingen. Tijdens zijn bezoek aan het front heeft MacArthur bevel gegeven;- drie bruggen over de Han op te blazen. Donderdagavond werd op het vlieg veld Itazoeke (de luchtbasis der Amerikanen) en in vijf Japanse steden luchtalarm gegeven omdat een vliegtuig van onbekende nationaliteit naderde. Het alarm duurde ongeveer vijftig minuten. Er viel geen enkele bom. WISSELENP KRIJGSSUCCES pE ZUIDKOREANEN staan nu aan een linie van 80 kilometer langs de Han, van de Chinese Zee tot aan de samenvloeiing met de Poechan en vandaar naar Tsjoentsjon, ongeveer negentig kilometer ten noordoosten van Seoel en verder naar de oostkust in de buurt van Koenknoeng. Vanaf dit punt tot Samtsjok hebben de Noord-Koreanen twee bruggehoofden langs de kust geconsolideerd en hebben zij een smalle strook langs de zee in handen. Eenheden van de Amerikaanse Marine hebben op verschillende punten van aeze strook aanvallen gedaan, waarbij schade werd toegebracht aan de Koreaanse kustinstallaties en vlooteenhe- den. De aanvallen concentreerden zich in hoofdzaak op het gebied van Samtsjok. Ook in de nabijheid van Intsjon op de westkust van Korea opereerden Amerikaanse vlooteenheden. Het Zuidkoreaanse hoofdkwartier COMMUNIQUE VAN MACARTHUR. is overgeplaatst van Soewon naar j Sjijoeng, een stad tussen Seoel en I Een Donderdagavond door het Soewon in. Het vliegveld van Soe- hoofdkwartier van generaal MacAr- won, het voornaamste landingspunt thur te Tokio uitgegeven communi- voor de Amerikaanse vliegtuigen in qué maakt bekend, dat de Ameri- Zuid-Korea, is het belangrijkste doel- 1 kaanse luchtmacht Donderdag „om- wit geworden van snelle aanvallen vangrijke schade aan militaire doe- der Noordkoreaanse yaks. Minstens een half dozijn keren per dag vlogen gisteren eenmotorige toestellen van de communisten over de startbanen en mitrailleerden het veld. De Amerikaanse luchtmacht was in zoverre in het nadeel dat zij niet de 38-ste breedtegraad mocht passe ren om vijandelijke vliegtuigen te bombarderen; de communisten kon den de Amerikanen overal beschie ten. Radio-Moskou meldt evenwel, dat 27 Amerikaanse superforten giste ren een aanval op de Noord-Koreaan- se hoofdstad Pjongjang hebben ge daan en 300 bommen op de stad heb ben geworpen. MacArthur schuift grens terzijde Walter Simmons, correspondent van de „Chicago Tribune" seint in een speciaal bericht aan Reuter, dat de 38ste breedtegraad, de grens tus sen Noord- en Zuid-Korea, door ge neraal MacArthur terzijde is gescho ven, doordat Amerikaanse vliegtui gen voor de eerste keer het bevel gekregen hebben doelen ten Noor den van deze linie te bombarderen. Men verwacht, dat deze stap, die gisteren op initiatief van generaal MacArthur gedaan werd, door Wash ington zal worden goedgekeurd. Of schoon het hier een strikt militaire actie betreft, zou deze stap gewel dige politieke gevolgen kunnen heb ben. Hij zou kunnen betekenen, dat, indien Zuid-Korea de oorlog zou win nen een mogelijkheid die nog twij felachtig schijnt het heer en meester over het gehele land zou zijn, aldus Simmons. Indien dit ge beurt, zo vervolgt hij, zou het stout moedige Russische veroveringsplan in Azië de eerste tegenslag onder vinden. De hoofdstad van Noord-Korea en andere vliegvelden zjjn uitgezocht als onmiddellijke doelwitten. De vliegtuigen van Russische makelij, die hun basis op deze vliegvelden hebben, zijn in de laatste dagen een factor van grote betekenis gebleken. Zij hebben ten minste vier Ameri kaanse vliegtuigen op de grond ver nietigd en Donderdagavond het vlieg tuig van ambassadeur Muccio onder vuur genomen. Volgens Simmons is het onmogelijk tegen dergelijke aanvallen een voort durende jagerbescherming te hand haven. De enige manier om er een eind aan te maken ziet hij in ver nietiging van de Noord-Koreaanse iuchtmacht op haar eigen bases. President Truman beloofde deze week meer militaire steun op voor waarde, dat hij alleen gebruik zou worden beneden de grens. 'toebracht bij bombardementen en beschietingen boven het gebied van Seoel en Soewon. Volgens het communiqué werd op het vliegveld Kimpo omvangrijke schade aangericht aan hangars, start banen en uitrusting als gevolg van de aanvallen der B-29 bommenwer pers. Donderdag werden in totaal 183 aanvalsvluchten ondernomen. NOORD-KOREAANS LEGER- COMMUIQUE. In een Donderdagavond gepubli ceerd Noord-Koreaans legercommu niqué wordt verklaard, dat het Noord-Koreaanse offensief van Seoel uit naar de Westkust werd voortge zet en in Zuidelijke richting naar Taejon, een provinciale Zuidelijke hoofdstad, zo meldt radio-Moskou. Het communiqué bevestigt tevens e verovering van het vliegveld Kimpo bij Seoel, die reeds door het Zuidelijke leger was bekend gemaakt. Het communiqué zegt verder, dat een gebied van meer dan 7.800 vier kante mijl in een opmars van vier dagen van meer dan 90 km. werd „bevrijd". Meer dan 500 plaatsen wa ren hierbij ingenomen. Tenslotte wordt verklaard, dat een detache ment marinestrijdkrachten het eiland Paengyong, 20 km. uit de Westkust in de Gele Zee, na hevige strijd „vol ledig bevrijdde". A.F.P. verneemt, dat radio-Moskou Donderdagavond ook een bericht van het Centraal Nieuwsbureau van Ko rea heeft omgeroepen, waarin gezegd wordt, dat partisanen van de pro vincie Kanoeon op 27 Juni de stad Oerdin bezetten. Een detachement partisanen, gesteund door mijnwer kers, bezette het gehele centrum van Envon in de provincie Kanoeon en rukte op naar Endice. NOORD-KOREANEN OVER DE HAN? Uit kringen, die nauw contact on derhouden met het hoofdkwartier van MacArthur, wordt gemeld, dat Noord-Koreaanse strijdkrachten bij Seoel de rivier de Han zijn overge trokken. De strijd woedt op de Zui delijke oevers, aldus dit bericht. SOWJETRUSSISCH VLIEGTUIG BOVEN JAPAN. Volgens de Japanse politie is bo ven Nemoero, het Noordelijkste eiland van Japan, een tweemotorige middelzware bommenwerper met Russische kentekenen gesignaleerd. Het toestel scheen het gebied van de voormalige Japanse vliegbasis Kene- 1 Mr. A. A. M. STRUYCKEN, wet- betsoe te verkennen, 100 kilometer houder van Breda, die benoemd is ten Noord-Oosten van Nemoero. tot minister van Justitie. Inzake de hulpactie in Korea JN DE VERGADERING van de Tw eede Kamer is gistermiddag de vol gende verklaring van de Nederland se regering inzake Korea voorgele zen: „De Nederlandse regering heeft met bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aanval op de republiek Korea door Noord-Koreaanse troepen is gepleegd. Het verheugt haar, dat de Veiligheidsraad zich ter zake snel heeft beraden en zij heeft met waardering kennis genomen van de resoluties van de Veiligheidsraad van 25 en 27 Juni. De regering hee?t te geven aan de aanbeveling, welke in de resolutie van 27 Juni tot de leden van de Verenigde Naties is ge richt, om bijstand aan de republiek Korea te verlenen met het doel aan besloten, gevolg de gewapende aanval door de strijd- „Verantwoordelijkheid berust bij Z. Korea" FVE RUSSISCHE RÉGERING heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou het Russische antwoord op de Amerikaanse verklaring over Korea ter hand gesteld. In het antwoord wordt gezegd, dat de gebeur tenissen in Korea zijn uitgelokt door een aanval van Zuid-Koreaanse troepen op de grensgebieden van Noord-Korea. „De verantwoordelijk heid voor deze gebeurtenissen berust bij de Zuid-Koreaanse autoriteiten en bij diegenen, die achter haa^ staan", aldus de Russische nota. In het antwoord wordt voorts nog te lid van de raad China niet tot de gezegd: „De Sowjet-regering houdt zich aan het beginsel van niet-toela- ting van inmenging van buitenlandse mogendheden in de binnenlandse aangelegenheden van Korea. „Het is niet waar, dat de Sowj et- regering geweigerd heeft deel te ne men aan de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad. De Sowj et-regering, kon, ondanks dat zij het wel wenste, niet deelne men aan deze bijeehkomsten van de Veiligheidsraad, daar het permanen- WAPENS VOOR'KOREA ÜES Onze kaart geeft een duidelijk overzicht van de situatie in het Ver re Oosten. De opdracht van presi dent Truman om Zuid Korea te hel pen heeft een grote bedrijvigheid van vlooteenheden, en van lucht strijdkrachten ontketend. Het doel van deze activiteit is in de eerste plaats een halt toe te roepen aan de agressie op Korea en voorts om iede re aanval op Formosa, de Philippij- nen en Indo-China te voorkomen en te verhinderen. De Britse strijd krachten, die in Hongkong gestation- neerd zijn, werden eveneens in actie gebracht en naar Korea gedirigeerd. Aan de hand van onze kaart is het mogelijk zich een denkbeeld te vor men van de omvang der strijdkrach ten ter zee en in de lucht, die op Trumans bevel en in. overeenstem ming met de besluiten van de Vei ligheidsraad thans zijn gemobiliseerd om de actie in Zuid Korea te locali- seren. De luchthavens en vlootbases der betrokken machtsgroepen zijn eveneens aangegeven. raad was toegelaten, waardoor het onmogelijk was, dat de raad beslui ten nam, die wettige bevoegdheid hebben". Waarnemers te Londen zien de na druk op non-interven tie in de Rus sische nota als een aanwijzing, dat het Kremlin geen conflict met de V.S. wenst. De Amerikaanse nota was een ant woord op het Amerikaans verzoek van Dinsdag, dat de Sowjet-Unie „haar invloed zou aanwenden" bij de Noord-Koreanen om een staken van het vuren en een terugtrekking van de troepen te bereiken. Het Russische antwoord voldoet niet aan het Amerikaanse verzoek en vervult ook niet de Amerikaanse hoop, dat de Sowj et-Russische rege ring zou samenwerken via de V.N. Het feit echter, dat de Sowjet- Unie zich niet heeft vereenzelvigd met de Noord-Koreaanse zaak, wordt te Londen beschouwd als een duide lijke aanwijzing, dat het Kremlin niet van plan is een oorlog te be ginnen. De conclusie, die men te Londen Donderdag uit de Russische nota trok was, dat het Amerikaanse besluit om militaire steun aan Zuid-Korea te verlenen niet van invloed geweest is op het Russische besluit om, tenmin ste formeel, zich afzijdig te houden van de Noord-Koreaanse militaire actie. MAO: AZIë ZAL ZICH VERZETTEN I Radio-Moskou heeft Donderdag- avond een verklaring van de Chpnese communistische leider Mao Tse Toeng uitgezonden, waarin deze zei, dat de „Amerikaanse agressie" in Ko rea uitgebreid en beslissend verzet bij de volkeren van Azië zal oproe pen. Mao, die voorzitter van de centrale volksregering is, beschuldigde presi dent Truman er van „alle Ameri kaanse verplichtingen en beloften in stukken te hebben gescheurd". Hij zei: „De volkeren moeten hun eigen probleem oplossen, zoals het Chinese volk bewezen heeft". krachten van Noord-Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en veiligheid in het betrokken gebied. Teneinde een doeltreffende uitvoe ring van de aanbeveling van de Vei ligheidsraad te bevorderen, over weegt de Nedelandse regering zee- strijdkrachten vrij te maken, welke zullen kunnen deelnemen aan de noodzakelijke maatregelen in ge noemd gebied. HALF-WEG T^wee kersverse publicaties roepen in herinnering de doortocht van pater Lombardi in Nederland: een „Open Brief' van de kruistocht-pre diker in het jongste nummer van „De Linie", maar vooral een brochure, verschenen bij Paul Bi and te Bussum, ingeleid door de landelijke voorzitter der St. Adelbert-vereniging, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Pater Lomoardi vertoefde van 6 tot 15 Mei in Nederland maar in deze zich haastende en bijna op hol gesla gen samenleving, is zijn doortocht reeds „voltooid verleden tijd"' De zee van beslommeringen en plezier tjes heeft zich gesloten over zijn woord en het meegespoeld in de ver getelheid. Iedere dag brengt nieuwe sensaties in een samenleving, die het nuchter oordeel en het gezond verstand dreigt te verliezen. Wat vandaag als een gewichtige stap op de weg der internationale samenwerking wordt aangeprezen, is morgen weer van de baan en woelt zich machteloos vast in het spinne- web, terwijl de spin op de uitkijk zit. Kort en hevig is de pers-sensatie rond pater Lombardi geweest, een stunt voor de massa, en het succes ervan was „zo gewonnen, zo geron nen". Toch is de boodschap, die pa ter Lombardi kwam brengen, er een geweest van uitzonderlijke beteke nis, een boodschap, die, wèlverstaan, redding en vrede zou brengen aan het mensdom in het algemeen, red ding en zieievrede aan ieder mens afzonderlijk. Zijn boodschap was geen andere dan het evangelie. Zijn reclame geer. andere dan de naam van Jesus. „Het tijdperk, dat komen gaat" zei pater Lombardi „is het tijd perk van Jeaus". Het aanbreken van dit tijdperk deze „grandiose gebeur tenis", is „heel wat meer nabij te ge loven dan men wellicht meent" „Wee ons als wij zouden slapen, ter wijl de ganse mensheid ons nodig heeft Dat tijdperk aan te kondigen, dat Nauw overleg heeft plaats met In- S4Êf,k te bereiden is de onme- sriwarsiiasaIjSHSÏ awfusw"d" De voorzitter heeft aan deze ver klaring de mededeling toegevoegd, dat de regering bereid is, Vrijdag middag over deze verklaring met de Kamer van gedachten te wisselen. De minister-president zou daartoe te één uur in de Kamer aanwezig zijn. Naar het A.N.P. meldt, zijn er in Indonesische wateren drie Neder landse torpedoboot jagers, drie mij nenvegers en enige kleinere patrouil levaartuigen aanwezig. Twee belangrijke Russische ver tegenwoordigers bij de UNO ver trekken binnenkort naar Moskou. Het zijn Jakob Malik, de leider van de Russische delegatie en Zintsjen- ko, een van de assistenten van se cretaris-generaal Trygve Lie. Er zijn de laatste tijd opvallend veel Russen naar hun land ontbo den, onder wie leden van de Russi sche ambassade te Washington, van het consulaat-generaal te New York van de Russische delegatie bij de Uno en van de Russische handels missie te New York. werkelijke waarde van het leven, tot een groot vertrouwen in de toekomst werd aangedreven. Het is daarom niet minder dan een weldaad, dat tv/ee toespraken van de moderne apostel en profeet in een brochure werden uitgegeven en het zou op de weg liggen van de ..Katholieke Actie" te zorgen, dat deze brochure, die de sleutel bevat om ieder mensenhart te openen en rust en vrede te schenken aan de wereld, in de huizen werd verspreid. Zijn woord naar zijn eigen mening eenvoudig en simpel, is gespierd met de overtuigingskracht der grote pro feten van Israël: „Broeders, wij moe ten Jezus weer vinden! En ik zou zo graag deze boodschap willen uit schreeuwen over heel de aarde!...." „Snel voort, mijn arme stem. en roep iangs alle wegen van de wereld, dat wij allen onze ongerechtigheid moe ten inzien: dan zullen wij elkaar weer beter begrijpen; dan zullen we elkaar weer meer liefhebben." Het Heilig Jaar van Vergeving en van de Grote Terugkeer is ten halve voortgeschreden. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten hele ge dwaald ook in een Heilig Jaar! De brochure ..De Boodschap van Pa ter Lombardi" kan bij dat keren een machtig hulpmiddel zijn. President Truman heeft gisteren de wet op de toewijzing van 653.761. 808 dollar ondertekend, van dit be drag is 50.000.000 dollar voor econo mische hulp aan Korea bestemd. De wet voorziet ook in de fondsen voor de bespoediging der programs voor de ontwikkeling van snellere vliegtuigen en nieuwe anti-onder zee bootwapens. HERDENKING EERSTE ANJER DAG. Het was gisteren tien jaar geleden, dat op de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard bloemen werden gelegd voor het paleis Noord einde. Evenals toen hebben gistermorgen de oud-burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy en de oud commandant van het veldleger, J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst bij het paleis bloemen gelegd. Rechts: baron van Voorst tot Voorst, naast hem mr. de Monchy. Ko-Vie.it /e... Wie wijsheid spreekt en haar niet toepast is als een man, die het veld beploegt, maar het niet bezaait.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1