Een belangrijke verlaging van schoolgelden op komst De verhoging der huishuren Heffing opcenten op personele belasting ingetrokken Jenever zal duurder worden Bier niet WOENSDAG 28 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT Tweede Kamer Een amendement van de K.V.P. onaanvaardbaar geacht De Tweede Kamer is gisterenmid dag begonnen met de algemene be raadslaging over het wetsontwerp houdende regelen nopens de huur prijzen van onroerend goed en de bescherming van de huurders (de Huurwet). Verhuurder komt er het slechtst af De heer VAN VLIET (K.V.P.) vond, dat de verhuurder er het echtst af komt, hetgeen z.i. niet juist is. 's Ministers antwoord op de waag waarom de regering niet eer der is gekomen met voorstellen tot huurcorrectie achtte hij pover. Waar om, zo vroeg hij o.a., konden de loonsverhogingen niet worden afge stemd op de huurverhoging? Spre kers fractie kan zich verenigen met de strekking van het ontwerp. Een huurverhoging van 20 zou z.i. meer afgestemd zijn op de billijkheid. De compensatieregeling voor huur ders met grote gezinnen vond spr. volkomen onbevredigend. Z.i. zou een oplossing tc vinden zijn door de minst draagkrachtigen een huurtoe lage te geven gelijk aan de huurver hoging. Tenslotte bepleitte hij de wenselijkheid de werking der wet tijdelijk te doen zijn; de Kamer kan zich dan later nogmaals uitspreken. Huren en lonen De heer STAPELKAMP (A.R.) was van oordeel, dat de Minister een hopeloze poging doet om een slechte zaak goed te praten. Die slechte zaak is het huurbeleid, waarop hij zijn critiek handhaafde. Naar zijn me ning hadden bij de herziening der lonen ook de huren in aanmerking genomen moeten zijn. De huren had den opgenomen moeten worden in de loon- en prijspolitiek. Z.i. noopte niets de minister de huren a belastingen te koppelen. Naar spre kers opvatting kan men bij de hui dige bouwkosten niet komen tot de juiste huren, tenzij men een nieuwe loonronde zou aandurven, maar daar toe ad-viseerde hij niet. In België heeft men z.i. een betere weg ge volgd door de huren aan te passen aan de kosten van het gestegen le vensonderhoud. Door de voorgestel de belastingverlaging zullen lang niet allen zijn geholpen. Met de instelling van huuradviescommissies stemde spr in; hij wilde daarin vertegenwoordi gers van het georganiseerde be drijfsleven zien opgenomen. O.a vroeg de heer Stapelkamp nog of de v/et wel voldoende voorziet in maat regelen tegen het nemen van onbe hoorlijke huren voor zogenaamd ge- meubilerde kamers. De heer TEN HAGEN (Arb.) vond de actie, welke het doet voorkomen alsof een verhoging van 15 te ge ring zou zijn, onjuist. Men doet het voorkomen alsof het bezit van hui zen geen kapitaalbelegging is, maar een onderneming. Dit is een voor stelling van zaken, die van de hand moet worden gewezen. De heer GORTZAK (C.P,N.) zeide, dat de memorie van antwoord de bezwaren tegen het wetsontwerp niet heeft opgeheven. Grote groepen zul len op geen enkele wijze van de be lastingverlaging profiteren, in som mige gevallen zal men er zelfs op achteruitgaan. De kleine zelfstandi gen zullen schade van de huurverho ging ondervinden. O.m. merkte hij op, dat op het huizenbezit grote win sten worden gemaakt en hij vond het onverantwoord van woningen ouder dan 60 jaar een cent huurver hoging te eisen. Deze huren moeten z.i. worden verlaagd. De heer Gort zak gaf te kennen, dat hij het ont werp onaanvaardbaar acht. Verhuurders van „gestof feerde" kamers De heer VAN DER FELTZ (C.H.) stelde vast, dat niet veel wordt in gelopen op het tekort van 300.000 woningen. Het kan nog groter wor den door de komst van tienduizenden uit Indonesië. De huren zijn z.i. te laag en dat komt op den duur ten nadele van het volk. Naar zijn oor deel is weinig in vervulling gegaan van de verwachtingen der huiseige naren. Spr. zeide, dat er gevallen kunnen zijn, dat de verhoogde huur niet kan worden opgebracht. Geval voor geval zal moeten worden nage gaan en de overheid moet eventueel bijspringen. De voorgestelde verho ging is z.i. te laag. Ook is bescher ming nodig tegen bepaalde pension houders en verhuurders van gestof feerde kamers, die de huren vaak tot in het krankzinnige opdrijven. 15 aan de lage kant In de avondvergadering betoogde de heer RITMEESTER (V.V.D.) dat er eerder compenserende maatrege len hadden moeten worden geno men. Hij ontwikkelde bezwaren te gen het huurbeleid der regering en wilde weten hoe de regering komt tot de bewering dat zij een verlaging der onderhoudskosten verwacht Haar sprekers oordeel is een huur verhoging van 15 aan de lage kant. 's Ministers opmerking, dat mo gelijkheden voor een verdere ont wikkeling van het huurpeil in het kunnen onderschrijven, dat bijzon dere bepalingen ten aanzien van be drijfsruimten niet nodig zouden zijn. Een uniform percentage van huur verhoging achtte hij hier niet rede lijk. De heer ROOLVINK (K.V.P.) meende, dat het ontwerp juridisch bezien valt toe te juichen. Het is z.i. niet nodig de positie van de onder huurder afzonderlijk in de wet te re gelen. De heer VAN DIS (S.G.) vond het onbillijk, dat de huurprijzen op het oude peil zijn gehandhaafd; er was geld voor alles, voor sport, jeugdor ganisatie, toneel, verenigde naties, maar voor de huiseigenaren was er geen cent. Het is begrijpelijk, dat in cle kringen der huiseigenaren een verlangen naar een verhoging van 25 leeft. Voor bepaalde groepen huurders zal de verhoging van 15 tezwaarlijk zijn; in het verlenen van compensaties mag geen verschil ge maakt worden. De heer KIKKERT (C.H.) gaf zijn instemming met het ontwerp te ken nen. De minister heeft z.i. het juiste midden gekozen. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) zeide, dat de Kamer over de belas- tingontwerpen had moeten worden ingelicht. Deze moeten z.i. eerst wor den vastgesteld. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer IN 'T VELD, zeide in zijn antwoord ook gaarne spoediger indiening van het ontwerp te hebben gezien, maar men moet begrip hebben voor de moeilijk heden, waarmede de regering na de bevrijding te kampen had. In verband met de opmerking, dat de grote fout is geweest, dat bij de loon- en prijspolitiek geen rekening is gehouden met de huren, zeide spr., streefde naar een begroting zonder al te groot gat kon men bezwaarlijk tot verlaging der loon- en inkom stenbelasting overgaan, meende hij. Met 15 huurverhoging is men z.i. niet ver van een redelijk percentage bouwverenigingen kunnen met een verhoging van 15 uitko men, zij het ook niet meer dan dat. De verwachting, dat de onderhouds kosten zullen dalen is z.i. voldoende gegrond met het oog op de daling der bouwkosten. Het stellen van een grens van b.v. 300 waar beneden geen verhoging zou worden toegela ten, gelijk bepleit door de heer Hoog- carspel, achtte de minister bezwaar lijk. Opschorting der behandeling tot na de aanneming der belasting- ontwerpen zou z.i. geen oplossing brengen. In het najaar, wanneer men een beter beeld heeft, kan nagegaan worden of behalve voor de catego rieën, die profiteren van de verla ging der loon- en inkomstenbelasting, iets kan worden gedaane voor ande ren. 0 De huurverhoging zal niet in gaan voor 1 Januari 1951, omdat gewacht moet worden op de in voering der belastingwetten. Bij de huuradviescommissies zal ge bruik gemaakt worden van de ervaring der prijzenbureaux, maar de minister kon niet toe zeggen, dat al het personeel zal worden overgenomen. Het denkbeeld van de heer Van Vliet die terzake een amendement heeft ingediend om het percenta ge der huurverhoging op 20 te bren gen is onaanvaardbaar. Mocht dit amendement worden aangenomen, dan zal spr. schorsing der beraad slagingen moeten vragen. Tegen half twaalf werd de verga- dat het met de laatste loonronde al cog moeten worden gehouden, vond I moeilijk genoeg was de eindjes aan I dering verdaagd tot Woensdagimd- spr. nogal vaag. Hij zeide niet te elkaar te knopen. In de tijd, dat men I dag een uur. De regering heeft belangrijke wijzigingen aangebracht in de bij de Tweede Kamer aanhangige belastingontwerpen. Zij houden in: 1. Het ontwerp tot heffing van opcenten op de personele belasting wordt ingetrokken. Er komt een nieuwe wet op de personele be lasting. 2. De schoolgelden voor alle geledingen van het onderwijs, worden aanzienlijk verlaagd en wel voor gezinnen met matige en middel grote inkomens tot ongeveer de helft van de tegenwoordige bedragen. 3. Het maximum-inkomen beneden hetwelk voor werknemers met de heffing van loonbelasting wordt volstaan, wordt verhoogd van 4000.— tot 5000.— 4. Het gebruik van auto's voor privé-doeleinden ten laste van de onkostenrekeningen van bedrijven wordt beperkt. 5. Dag- en nieuwsbladen worden vrijgesteld van omzetbelasting. Andere tegemoetkomingen ten aanzien van de omzetbelasting worden in uitzicht gesteld. 6. Een tweetal verhogingen van registratie- en zegelrecht wordt ingetrokken. AARDGAS BIJ GRAMSBERGEN. Dezer dagen heeft de Nederland se Aardolie Maatschappij na een in gespannen arbeid van ongeveer ze ven maanden bij haar diepboring in Gramsbergen het stadium van de productieproef bereikt. Op de diep te van ongeveer 2750 meter moet zich volgens de genomen gesteente- proeven gas bevinden met een druk van 300 atmosfeer. Zeer binnenkort verwacht men definitieve resultaten. Hoog steekt de horentoren te Grams- bergen uit boven de twee 30 kubie ke meter metende meettanks. De voorgestelde wijzigingen komen het Rijk, in vergelijking met de oor spronkelijke voorstellen, op een min dere opbrengst van 60 millioen gul den te staan. Aan de memorie van antwoord, waarin deze wijzigingen worden aangekondigd, ontlenen wij het vol gende: De regering komt tot de conclu sie, dat zij om budgetaire redenen niet tot een verdere verlaging van de inkomsten- en loonbelasting kan overgaan en evenmin om sociale en economische redenen een verdere verschuiving van directe naar ver bruiksbelastingen kan verantwoor den. Wel acht zij een belangrijke verlaging van de schoolgelden wen selijk. Voor de gezinnen met een middelgroot inkomen 10.000 a 20.000 is met name de verlaging van de schoolgelden voor het voor bereidend hoger en het middelbaar onderwijs, welke schoolgelden thans ken, om bij de unificatie van de omzetbelasting te volgen regelen nader vast te leggen. In Nederland zou dan tot invoering van die rege- een zware last betekenen, van groot belang. Slechts de meest draagkrach tigen belastingplichtigen, met een inkomen van 30.000 of meer zul len voor dit onderwijs het maximum schoolgeld verschuldigd zijn. Het ligt in het voornemen van de regering het verlaagde tarief van de inkomsten- en loonbelasting per Januari 1951 te doen ingaan. In verband met de klachten over de grote sprongen in het tarief der loonbelastingtabel tot bij een inko men van ƒ5.010 gehalveerd. Ook bij het oorspronkelijke ontwerp beho rende inkomstenbelastingtabel heeft een wijziging ondergaan, welke met de loonbelasting verband houdt. GEBRUIK VAN AUTO'S. In verband met de klacht, dat het hoge tarief herhaaldelijk leidt tot overbodige royaliteit bij het doen van uitgaven, die ten laste van de fiscale winst kunnen worden ge bracht, 'wordt in het ontwerp van wet een nieuw artike.l ingelast. In dit artikel wordt een wettelijk ver moeden gelegd met betrekking tot de omvang van het privé-gebruik van personenauto's, die zowel voor zakelijke als voor persoonlijke doel einden y/orden gebruikt. Dit wette lijk vermoeden houdt in, dat, indien er privé-gebruik van een personen auto vaststaat hetgeen zo nodig door de inspecteur dient te worden aangetoond de privé-uitgaven ten minste een derde van de totale auto kosten belopen. OMZETBELASTING. Aan de aandrang van de Tweede Kamer om het stelsel van heffing van de omzetbelasting thans reeds te wijzigen door de kleinhandel vrij te stellen is om ingrijpende bezwa ren van technische aard niet tege moetgekomen. Opdat de invoering van een vrij stelling voor de kleinhandel echter niet naar een al te verre toekomst zal worden verschoven, heeft de mi nister van Financiën het voorne men op korte termijn te trachten met de regeringen van België en Luxem burg tot een overeenkomst te gera- len kunnen worden avergegaan ook al zouden in België bezwaren van budgetaire aard een directe inwer kingstelling aldaar verhinderen. Wel heeft de regering reeds thans toegezegd, dat levensmiddelenbe- drijven die door de invoering van een groot aantal vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoeften in ad ministratief moeilijker omstandig heden komen, zo eenvoudig mogelijk zullen worden behandeld. Aan de verzoeken om een aantal goederen uit het voorgestelde 1 sentarief te verwijderen is voldaan voor zover het betreft verduurzaamd vlees en vis Het ligt verder in het voornemen van de regering bij verhoging van de gedistilleerd accijns in Benelux- verband gedistilleerde dranken we der naar het gewone tarief over te brengen. De opneming van bier in het tussentarief zal pas in werking treden zodra de bieraccijns in ver band met het met België en Luxem burg gesloten verdrag is verlaagd. Het nieuwe ontwerp op de perso nele balasting bevat geen belangrij ke wijzigingen van de huidige toe stand. Voorzieningen worden getrof fen voor de heffing van personele belasting op nieuwe woningen. REGISTRATIEWET. De verhoging van het registratie recht wegens openbare verkoop van roerende goederen van één tot drie procent wordt ingetrokken. Bij de nota van wijzigingen is in bepaalde gevallen aanspraak ver leend op teruggave van het wegens een nietiger rechtshandeling gehe ven registratierecht en is de terug werkende kracht aan de betreffende bepaling ontnomen. Verder wordt voorgesteld, het rr gistratierecht wegens plaatsing en volstorting van aandelen in ven nootschappen, welker kapitaal ii aandelen is verdeeld, respectievelijk te verminderen van 1 procent tot op en van 2 *4 procent tot op pro cent, teneinde de verstrekking van net risicodragend kapitaal aan licha men te bevorderen. TELEVISIEZENDER TE JAARSVELD. De centrale televisiezender zal te Jaarsveld verrijzen. De tweehonderd meter hoge mast is besteld, maar nog niet geleverd. Speciale problemen brengt de fundering met zich mee, daar de bodem in Jaarsveld vrij week is. Maar ook de oplossing van dit vraagstuk nadert De plaats van de studio is nog steeds niet bepaald. Deze ruimte moet geheel trilling vrij zijn. Eerst werd gesproken over de garage in de Kerkstraat te Hilversum, doch deze bleek toch niet te voldoen. De televisieuitzendingen zulen zo wel per co-axiale kabel (een kabel met meer zendmogelijkheden tege lijk) als door middel van straalzen ders naar de hoodfzender te Jaars veld worden overgebracht. BU1TENGEW. VERGADERING VAKGROEP GEPENSIONNEERDEN „ST. RAPHAEL" In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht vergader den gisteren onder leiding van de heer H. Venings, voorzitter van de vakafdeling, de gepensionneerden die georganiseerd zijn in de Kath. Bond van vervoerspersoneel „St. Raphael". De vergadering was belegd ter be spreking van de wetsontwerpen in zake de verhoging van de pensioenen met een bijzondere toeslag en de kinderbijslag voor gepensionneerden Het hoofdbestuurslid van „St. Raphael", J. C. van Vliet leidde de besprekingen in, die leidden tot het aannemen van een motie. Daarin spreken de gepension neerden hun teleurstelling uit over de materiële inhoud van het wetsontwerp. Zij protesteren te gen het niet verlengen van ver dere terugwerkende kracht voor de toeslag ad 40en tegen het stellen van een lemiet van 10 pet. in het wetsontwerp. Voorts tegen de bepaling dat het pen sioen, de toekenning ingevolge de wet van 5 November 1948 en de bijzondere toeslag als een een heid wordt beschouwd. Aan het hoofdbestuur van Raphael" wordt verzocht al het mo gelijke te doen voor verbetering van de positie der gepensionneerden en bij de regering aan te dringen op zo spoedig mogelijke behandeling het wetsontwerp. De motie wordt ter kennis gebracht van de Unie Ver voer, de Personeelraad van de Ned. Spoorwegen en van de K.A B. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Gene ral C. H. Muir" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 Juni in Neder land worden ter post bezorgd. Be halve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de vermelding te be vatten; „Aan boord van het troe penschip „General C. H. Muir" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goedkeu ring en uitvoering van 'het op 18 Fe bruari 1950 ondertekende Benelux- verdrag inzake unificatie van ac cijnzen en van het waarborgrecht. Dit wetsontwerp omvat, behalve de goedkeuring van het verdrag, de wijzigingen welke ingevolge deze conventie in de Nederlandse ac cijnswetgeving moeten worden aan gebracht. De belangrijkste daarvan zijn: 1. Afschaffing van de zoutaccijns ad 9 per 100 kg. 2. Verhoging van de gedistilleerd- accijns van ƒ320 tot ƒ596,50 per hl. van 50 3. Verlaging van de bieraccijns van 3.70 tot gemiddeld 2.26 per hectolitergraad. 4. Verlaging van de suikeraccijns van ƒ29.25 tot ƒ14 per 100 kg. 5. Omzetting van de waarborgbe- lasting in een waarborgrecht, dat voortaan ook van platinawerken zal worden geheven. Het waarborgrecht voor gouden en zilveren werken zal resp .ƒ15 en 0.70 per .100 gram gaan bedragen, hetgeen ongeveer de helft is van de huidige waarborgbe- lasting. Voor platinawierken zal het 22 per 100 granf bedragen. ER KOMEN TE VEEL "CIVIEL-INGENIEURS. Het bestuur van de Vereniging van Delftse ingenieurs waarschuwt, dat er te veel civiel-ingenieurs ko men. Ten einde het evenwicht spoe dig te herstellen, zou het gewenst zijn, dat in de eerstvolgende jaren het aantal voor het eerst ingeschre venen voor civiel-ingenieur belangrijk onder het normale bleef en dat alleen diegenen zich lieten inschrijven, die voor deze studie een bijzondere be gaafdheid en belangstelling bezitten. De invloed van de industrialisatie op de behoefte aan civiel-ingenieurs zal van beperkte aard zijn en er is geen reden om aan te nemen, dat de behoefte aan civiel-ingenieurs in de naaste toekomst belangrijk zal toe nemen. Op grond van het feit, dat de grote vraag naar civiel-ingenieurs, welke direct na de bevrijding in 1945 op trad, thans reeds belangrijk is ver minderd, mag worden aangenomen, dat een aantal overeenkomend met het aantal civiel-ingenieurs, hetwelk in de eerste 5 jaren na de bevrijding afstudeerde, geheel voldoende zal ztjn voor de behoefte in de eerstvol gende 5 jaar. In de komende vijf jaar zullen er ongeveer 800 civiel-inge nieurs afstuderen. Naar berekend is, 465 meer dan de vermoedelijke behoefte in die periode. De in het verdrag neergelegde Be- nelux-tarieven van de tabaksaccijns en de benzinebelasting zijn inmid dels reeds in Nederland ingevoerd. Omtrent de tijdstippen waarop bovenbedoelde wijzigingen van de accijnsbedragen in werking zullen treden, staat nog niets vast. Het wetsontwerp bepaalt, dat deze tijd stippen nader door de Kroon zullen worden vastgesteld. Hieromtrent zal uiteraard overleg tussen de drie regeringen nodig zijn. ZELDZAAM JUBILEUM Op 1 Juli a.s. zal de heer Jan van Hout 65 jaar in dienst zijn geweest van de c.v. J. Eecen Gzn., houthan del te Oudkarspel. De heer Van Hout trad op 1 Juli 1865 op 11-jarige leef tijd als „Manusje van alles" in het bedrijf. Nu is hij al jaren kassier. Toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, verzocht hij rustig te mogen doorgaan. Sindsdien is hij vrijwillig medewerker. Op 30 Juni zal hij voor het laatst zijn kasboek dichtslaan, want dan gaat hij van zijn welverdiende rust genieten. Een nieuw huisje staat voor hem en zijn vrouw klaar. AFGERICHTE PAARDJES. Eerst thans is een merkwaardige oplichterstruc bekend geworden, waarvan de caféhoudster T. A te Ruophen (N.-Br.) Vrijdag j.l. het slachtoffer is geworden. Op die dag bezochten twee „da mes" het landelijke café en gaven zich uit voor medewerksters van een circus, dat een aantal best gedres seerde kleine paardjes bezat, die te kenen van herkenning gaven wan neer men hun muntstukken voorhield, waarop het laatste cijfer van het jaar tal een 1 was. Reden waarom de da mes gaarne dit soort muntstukken van de caféhoudster wilden rui len tegen andere munten- Toen mej T. daarop met een geldbeursje te voorschijn kwam, vroegen de bezoek sters ook naar zilverbons en bank biljetten van 10.waarvan het se rienummer met' het cijfer 1 eindigde. In goed vertrouwen spreidde de caféhoudster daarop de gehele in houd van het doosje, ongeveer 1700 gulden, over de biljarttafel uit en gezamenlijk begon men de verlang de biljetten te zoeken. Alles verliep in de beste harmonie en de „circus dames'' verlieten nadat zij haar con sumptie hadden betaald vrolijk het café. Zij hadden wel reden tot vro lijkheid, want enige dagen later bleek de caféhoudster dat zij voor 790. was bestolen. De rijkspolitie, die over een vaag signalement beschikt, is van het ge val op de hoogte gesteld. TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tandheelkundige verzorging van ziekenfondsverzekerden In verband met de financiële toe stand van de ziekenfondsverzekering en'om voor de verzekerden een gro tere prikkel te scheppen hun natuur lijk gebit door een geregelde controle in goed staat te houden, heeft de Zie kenfondsraad enige besluiten geno men betreffende de bijbetalingen van vrijwillig en verplicht verzekerden voor bepaalde soorten tandheelkundi ge hulp. Reeds thans worden verzekerden, die hun gebit halfjaarlijks laten con troleren en zich houden aan de aan wijzingen van de fondstandarts, die hun gebit heeft gesaneerd, ten be wijze Van hun sanering in het bezit gesteld van een zogenaamde tand- artskaart en gesaneerden genoemd. De kosten van wortelkanaalbehan deling (zogenaamde zenuwbehande ling) met bijbehorende tmlling bij niet-gesaneerde verzekerden werden tot dusverre in uitzonderingsgevallen mede door de algemene ziekenfond sen gedragen, maar zullen voortaan in alle gevallen geheel ten laste van de niet-gesaneerden komen. (Gesa neerden krijgen een noodzakelijke wortelkanaalbehandeling gratis). De Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde heeft op de tandart sen een beroep gedaan om in de ge vallen, waarin vroeger de wortelka naalbehandeling mede voor rekening van het ziekenfonds kon worden ver richt, in het vervolg aan verzekerden niet meer in rekening te brengen dan het totale bedrag, dat de tandartsen vroeger van fonds en verzekerde ge zamenlijk ontvingen, dit is in de meeste gevallen 6.50 (met inbegrip van de vulling). Voorts zullen niet-gesaneerde ver zekerden van dertig jaar en ouder voor een vulling een bijbetaling van 2.verschuldigd zijn in plaats van het tot dusverre geldende bedrag van 0.50. De verzekerde moet de tand arts een bewijs kunnen tonen, waar uit zijn leeftijd blijkt. Niet-gesaneer den beneden 30 jaar blijven 0.50 per vulling betalen. Gesaneerden krij gen vullingen gratis. Verder is de bijbetaling van een verzekerde, die gedurende ten min ste een half jaar verzekerd is, voor een volledig kunstgebit van 45 tot 55 en voor een onder-of bovengebit, van 11 tot en met 14 elementen, van 25 tot 30 gulden verhoogd. Verzekerden, die gedurende kortere tijd dan een half jaar zijn verzekerd, moesten ook reeds thans hogere bijbetalingen doen dan verzekerden, die ten minste een half jaar zijn verzekerd. De bijbeta lingen van eerstgenoemden zijn nu uiteraard eveneens verhoogd. Gedeeltelijke kunstgebitten (van minder dan 11 elementen) mogen slechts worden verstrekt aan verze kerden., die in het bezit van een tandartsenkaart zijn of bij wie de nog aanwezige gebitselementen tevoren zijn gesaneerd. In deze gevallen blijft de bijdrage van de verzekerde althans voorlopig ongewijzigd. De verzekerden hebben voortaan geen recht meer op een bijdrage van het ziekenfonds in de kosten van reparaties van kunstgebitten behal ve voor wat betreft het aanbrengen van een nieuwe kunstharsbasis aan een boven- of ondergebit en de uit breiding van een kunstgebit met een nieuw element of met een klammer, waarvoor fonds en verzekerde de ge bruikelijke bijdragen blijven beta len. Omtrent enige overgangsbepalin gen, welke zijn gemaakt, kunnen de verzekerden door hun ziekenfonds worden ingelicht. De nieuwe regelingen treden op 1 Juli in werking. De kosten van de tandheelkundige verzorging van verplicht- en vrijwil lig-verzekerden hebben in het jaar 1948 voor de algemene ziekenfondsen bedragen 11,2 millioen gulden, dit is 24 percent meer dan in het jaar 1947. De besparing voor de fondsen als ge volg van de hierboven vermelde maatregelen wordt op ruim 2\4 mil lioen gulden geraamd, voor beide groepen verzekerden te zamen. DE ZIEKENFONDSORGANISATIES EN DE PREMIEVERHOGING. Zoals bekend, heef de Ziekenfonds raad in zijn vergadering van 22 dé zer besloten gevolg te geven aan de goedkeuring die de minister van so ciale zaken heeft gehecht aan een premieverhoging voor de vrijwillige verzekering van f 0.63 op 0.00 per week. Het centraal overleg van zieken fondsorganisaties, dat alle zieken fondsorganisaties in den lande om vat, deelt daarover nog het volgende mede: Het recente besluit van de minis ter heeft de ziekenfondsorganisaties en de daarbij aangesloten fondsen ook zeer teleurgesteld. De ziekenfondsorganihaties stellen er prijs op de nederlandse ziekenfonds verzekerden er van in kennis te stel len. dat zij zich tot het laatste ogen blik met de meeste klem tegen deze drastische premieverhoging op dit moment en onder deze omstandighe den hebben verzet. De thans getroffen regeling legt, naar het oordeel van de ziekenfonds organisaties, een premieverhoging op aan een grote groep verzekerden, die onder de verplichte verzekering thuis horen en als zodanig deze verhoogde premie niet behoeven op te bren gen. terwijl deze regeling bovendien slechts een oplossing biedt voor de financiële moeilijkheden der zieken fondsen over het tweede halfjaar 1950. Verwacht moet worden, dat de zie- kenfondsorganisaties op hun wij'za en te bevoegder plaatse zullen ken baar maken, dat zij niet zullen kun nen berusten in de v/ijze waarop thans naar een oplossing is gestreefd. Zij zullen dit protest vergezeld doen gaan van voorstellen tot een rege ling, die naar de mening van de zie kenfondsorganisaties meer aanvaard baar is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5