Britse regering haalt de meerderheid In de kwestie Schuman Queuille faalt Duitsland en de Koreaanse spiegel Een zorgelijk gezicht GrieksKath. bisdom geliquideerd „Mijlpaal 1950'' geen succes Zilveren Anjers uitgereikt NIEUWS UIT DE RUNSTREEK UIT DE OMGEVING WOENSDAG 28 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De Britse Labourregering heeft gisteren met een meerderheid van 20 stemmen het vertrouwen van het La gerhuis gekregen in haar beleid ten opzichte van het plan-Schuman. De stemming waarin de regering 309 stemmen ontving en de opposi tie 289, beëindigde het tweedaagse debat, waarin de conservatieven en de liberalen zich verenigd hadden tegen de houding van de Britse re gering, die geweigerd heeft de Fran se voorwaarden voor deelneming aan de conferentie over het plan-Schu man te aanvaarden. De oppositie had een motie inge diend, waarin de regering werd ver zocht alsnog aan de conferentie deel te nemen. Winston Churchill had tevoren in het debat verklaard, dat hij niet sym pathiseerde met de Franse houding om „deze belangrijke kwestie" zo onverwacht op Engeland los te la ten. Hij betwijfelde het echter, of de Franse regering ooit zo gehandeld zou hebben tegenover een andere Britse regering. „De Franse ministers zijn onge twijfeld van mening geweest, dat nadat wy hun economie en monetair systeem door onze plotselingen en onaangekondigde devaluatie in de SOCIALISTISCHE ACTIE TEGEN KONING LEOPOLD. Tijdens een vergadering te Brussel van het „socialistische comité voor gemeenschappelijke actie" verklaar de de voorzitter, Brouhon, dat de so cialistische beweging besloten heeft, niet alleen koning Leopold het leven zuur te zullen maken, doch ook al die „zich van de vorst willen bedie nen in hun strijd tegen de arbeiders en de sociale vooruitgang". De secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond verklaarde dat „de vakbeweging zich in staat van oorlog met de koning". Hij ver volgde: „Welke middelen wij zullen gebruiken en v/anneer wij ze zullen gebruiken is onze zaak. Hoe het ook zij, 'men dient te beseffen, dat wij hard zullen toeslaan. De strijd zal door alle arbeidersorganisaties wor den gevoerd en zo doeltreffend zijn, dat de reactie verrast zal zijn". Paul Henri Spaak deelde mede, dat op Zaterdag 8 Juli alle socialis ten zullen deelnemen aan de hulde, die de prins-regent ge.bracht zal wor den. NIEUW WERELDRECORD VASTEN: De 40-jarige fakir Burmah heeft een nieuw wereldrecord vasten ge vestigd van 53 dagen en één uur. Burmah heeft sinds 4 Mei in een glazen kist met twee pythons en tientallen adders gevast. Hij stapte gisteren uit zijn kist maar at nog niet direct iets. Burmah is er trots op, het onlangs door zijn Duitse ri vaal gevestigde record met een uur gebroken te hebben. Meer dan 2.000 toeschouwers hie ven een gejuich aan, toen Burmah de verloving met zijn 30-jarige Franse secretaresse, Susanne Pottier, bekend maakte. Zij zijn van plan over enkele maanden te trouwen. Alle adders hebben in de loop van de 53 dagen, dat Eurmah gevast heeft, het loodje gelegd. Een python is er slecht aan toe. Burmah ver klaarde echter, dat hij hem wel weer zou bijwerken. De tweede py thon sliep vredig. De glazen kist werd in de drukte, veroorzaakt door de toeloop van vele belangstellenden, open gelaten. De pythons maakten echter van de gelegenheid geen ge bruik. war hadden gestuurd zij niet ge bonden waren rekening te houden met hetgeen ons past, waar het an dere belangrijke zaken betreft", al dus Churchill. „De Franse regering was van ge voelen, dat de Britse socialistische minister van buitenlandse zaken de beweging voor de Europese eenheid vijandig gezind was en de conferen tie over het plan-Schuman slechts zouden bijwonen om het te verijde len". Fel keerde Churchill zich tegen het manifest van de Labourpartij over de kwestie der Europese een- helid, dat hij mede gezien het tijdstip van publicatie „een lage streek" noemde. Het debat besluitend, beschuldig de premier Attlee Churchill er van, dat hij trachtte kwaad bloed te zet ten tussen Frankrijk en Engeland. Het enige bezwaar tegen deelne ming aan de conferentie over het planrSchuman lag in de voorgeno men instelling van een boven-natio- naal orgaan „volkomen ondemo cratisch en aan niemand verant woording schuldig". De kwestie, waarover het parlement had te oor delen was, volgens Attlee, of de re gering juist of onjuist gehandeld had door niet blindelings het beginsel van een bovennationaal gezagsor- orgaan te aanvaarden, zoals de Fran sen hadden geëist. Daarna volgde de stemming met bovengenoemd resultaat. De Franse crisis Henri Queuille, de vroegere minis ter-president van Frankrijk, heeft gisteravond zijn pogingen, om een nieuw Frans kabinet te vormen, op gegeven. Zijn pogingen-faalden, om dat de socialisten weigerden deel uit te maken van een anti-comnvu- nistische coalitie. SOLDATEN BOUWEN KERK VAN MANOKWARI. Sedert half December 1949 heeft ook Manokwari op Nieuw-Guinea zijn Nederlands militair detache ment. Doch Manokwari is door het bombardement zo goed als wegge vaagd. Ook de kerk. De pastoor draagt de Heilige Mis op in een ka mer van zijn bouwvallige woning. „Daar moet een einde aan komen", dachten de Nederlandse mannen. Met man en macht zijn ze aan de ar beid gegaan: Katholiek, Protestant en ongelovige. Ieder doet mee, onge acht geloof, rang of stand. Timmer lieden, metselaars, kappers. Een Protestantse timmerman maakte de tekening en deze jongen kreeg de leiding. In hun vrije tijd trekken ze de boes-boes in om hout te kappen. Er wordt gerekend, getekend en ge past. Palen gekapt, bamboe gevloch ten, oude spijkers recht geslagen... en de kerk verrijst langzaam boven de verwoeste omgeving en zal spoe dig zijn koelte en wijding bieden aan de twee en een half duizend inwo ners (burgers en militairen) plus de Papoea's. Kardinaal de Jong, die van dit be wonderenswaardig initiatief hoorde, droeg Katholiek Thuisfront op voor een klok te zorgen. Dakbedekking, betonnen vloer en het torentje zijn klaarde wacht is op het klokje. „En"» vragen de mannen via luite nant Schrover van de Prinses Irene Brigade, „doe er dan meteen een kruisweg en een Mariabeeld bij, dat kunnen we hier niet kappen Natuurlijk wordt aan dit verzoek voldaan. Wie er aan wil meehelpen, kan storten op giro 7033, Katholiek Thuisfront, Den Haag. EEN RUBENS TERUGGEVONDEN. In de plaats Liberec in Tsjecho- Slowaijke is een Rubens, de „Ver drijving uit het Paradijs", terugge vonden. Het stuk maakte deel uit van een aantal werken van Rubens, die voor de oorlog door de Nationale Galerij te Praag waren uitgeleend voor een tentoonstelling te Brussel. Deze stukken werden op de terugreis door de nazi's in beslag genomen. De zo plotseling uitgebroken oor log in Korea wordt in Duitse politie ke kringen ter weerszijden, van de sectorengrens en ook ter weerszij den van het IJzeren Gordijn met meer dan gewone belangstelling ge volgd. In Berlyn werd Zondag in de kringen van het West-Berlijnse ge meentebestuur, waarbij zich met het oog op het komende Congres voor Culturele Vrijheid reeds tal van autoriteiten uit West-Duitsland heb ben gevoegd, over de nieuwe situa tie niet zonder ernstige zorg gespro ken. Deze zorg vindt haar oorzaak in de grote overeenkomst, die men hier meent te moeten zien in de po sitie van Korea met die van het he dendaagse Duitsland. Beide landen leven onder een tweeledig en tweeslachtig bezet tingsregiem en vormen als het ware de beide uiterste bolwerken, die het olsjewistische imperium ter weers- jden flankeren. Beide landen zijn 'c door het befaamde IJzeren Gor- ijn in tweeën gesplitst, waarbij vee helften van hetzelfde volk van "-'ar hermetisch worden afge- snoerd en tot proefterrein worden gemaakt van de koude oorlog tussen Oost en West. Het enige verschil is, dat Duitsland door het IJzeren Gor dijn in een Oostelijke en een Wes telijke helft wordt verdeeld en Ko rea in een Noordelijke en een Zuide lijke. Hetzelfde onoverwinnelijk ge waande Rode Leger echter is het, dat zowel achter de demarcatielinie van de 38ste noordelijke breedtegraad in Korea als achter de rivier de Elbe in Duitsland gereed staat en op het ogenblik wacht, dat de rode macht hebbers van Moskou het sein geven. Het Kremlin heeft thans een eerste stap gezet in Korea. De onder toe zicht van het Politburo opgeleide „politietroepen" van Noord-Korea moeten voor Moskou de spits afbij ten. Wanneer, zo vraagt men zich daar om af, zal het Kremlin het ogenblik dienstig achten, dat ook de mannen van de „Volkspolitie" in beweging komen en precies volgens het thans in Korea gevolgde recept ook West- Duitsland in een „interne burger oorlog" voor het Sovjet-Russische imperium zullen trachten te ver overen? Mr. A. T'h. LAMPING, die waar schijnlijk binnenkort naar Indonesië zal vertrekken, als opvolger van de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld. Het lot^van de bisschop onbekend Het «blad „Echo der Ooekraïne", dat in Toronto door Oekraïnse emi granten wordt uitgegeven bericht, dat het laatste nog bestaande bisdom van de Grieks-Katholieke Kerk der Oekraïne, het bisdom Pr.aschin in Tsjecho-Slowakije thans definitief is geliquideerd. Kortgeleden werd te Prjasev (Presov) een vergadering be legd „voor de hereniging der Grieks-Katholieke Kerk m^t de Or thodoxe Kerk", tijdens welke men constateerde, dat „de Grieks-Katho lieke Kerk in het gebied ver Psjasev had opgehouden te bestaan en dat alle gelovigen in de schoot der Rus- sisch-Orthodoxe Kerk waren terug gekeerd". De voorgeschiedenis van deze „her eniging" dateert reeds uit 1948, toen vele priesters en monniken van de Basilianerorde gearresteerd werden onder beschuldiging van collaboratie met de verzetsbeweging (U.P.A.) in de Oekraïne. De Kerk bleef echter bestaan onder leiding van mgr. P. Gojdio, zelf een Basilianer monrjik van de H. Josaphat. en bisschop van Prjasev, en zijn hulpbisschop mgr. B. Hopkow. titulair bisschop van Mi- dila In Februari 1950 stuurde de Ortho doxe patriarch van Moskou, Alexej, zijn exarch Nikalaj naar Tsjecho-Slo wakije om daar de tijdens het czaris- tische bewind gevluchte Dechterew tot bisschop van Prjasev te wijden. Toen reeds sprak men het vermoeden uit, dat de Russisch-Orthodoxe Kerk aanstuurde op de vernietiging van de aan Rome getrouwe Griexs-Katho- lieke Kerk in de Oekraïne, daar er in het gehele gebied van Prjasev geen Orthodoxe gelovigen wonen Thans heeft de van Moskou af hankelijke bisschop van Prjasev met de hulp van de N.K.V.D. en de Tsje- cho-Slowaakse regering zijn doel be reikt. De ..hereniging" heeft ook betrek king op de kerkelijke gemeenten der Grieks-Katholieke Kerk van Brno, Bratislava en Praag, daar Dechterew als Orthodxe bisschop van Prjasev ook de bisschop van deze plaatsen is geworden. Omtrent het lot van mgr. Goj die en mgr. Hopkow is niets be kend. Het bisdom Prjasev werd in 1818 door de H. Stoel gesticht. In 1936 tel de het 4 aartsdiaconaten, 161 gemeen ten en meer dan 180.000 gelovigen. Het bisdom beschikte over een eigen seminarie, verscheidene kerkelijke scholen en een aantal kloosters der Basilianen. De nationale tentoonstelling „Mijl paal 1950" te Arnhem, die 5 Mei werd geopend en tot 18 Augustus is ge projecteerd, heeft thans moeizaam de helft van haar levensduur bereikt. Verwacht werden in deze 100 dagen één millioen bezoekers of wel 10.000 per dag. Het gemiddelde bezoek be droeg echter in de afgelopen 50 da gen slechts ca. 2000 per dag. In totaal zijn er nog geen 100.000 bezoekers geweest, zodat, daar de entrée-prijs een gulden bedraagt, het tekort thans reeds tot ca. vier ton is opgelopen. Mocht het bezoekcijfer in de komen de 50 dagen niet hoger worden dan het gemiddelde van de afgelopen we- ken en daarvoor wordt, ook door in siders, reeds ernstig gevreesd dan kan het tekort wel eens tot acht ton oplopen. Het in de tentoonstelling ^geïnves teerde kapitaal bedroeg één millioen gulden, waarvan drie-kwart door de gemeent Arnhem en de rest door het Rijk werden gestort. Hoewel de verantwoording voor Arnhem dus veel groter was, had de stad geen en kele zeggenschap over de inhoud van d.e tentoonstelling. Het staat wel vast, dat juist de wyze van uitbeelding der stof bij het publiek de minste weerklank heeft gevonden. TWEE KNAAPJES OVERREDEN In de Van Ostadestraat te 's-Gra- venhage zijn twee jongetjes van vier jaar door een vrachtauto met aan hangwagen overreden en gedood. Beide knaapjes, J. de Zoete en A. P. A. Nepveu, zijn, toen de vrachtauto met aanhangwagen wegreed, ver moedelijk op het verbindingsstuk gesprongen en er even later afge vallen. Prins Bernhard heeft gistermid dag in de grote vergaderzaal van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam een viertal zilveren an jers uitgereikt aan Nederlanders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor. het culturele leven. De zilveren anjer is ingesteld als blijk van waardering voor prestaties buiten iemands normale dagelijkse arbeid, geheel vrijwillig verricht ten bate van het culturele leven, in wer kelijke zin des woords dus voor de „vrije arbeid" van culturele aard. Naast de waardering voor de be trokken personen is de instelling van de zilveren anjer tevens bedoeld om de waardering voor de betreffende vrije culturele arbeid zelve tot uit drukking te brengen. De financiële grondslag van de zilveren anjer is het legaat, dat de Nederlandse militair Thijs Taconis aan het Prins Bernhard- fonds heeft vermaakt, voor hij met een speciale opdracht per parachute boven ons land „ge dropt" werd. Thijs Taconis is bij het vervullen van zijn opdracht gesneuveld. Tot de familie van Taconis, die gistermiddag bij de uitreiking van de zilveren anjers aanwezig was, zei de Prins: „Ik hoop, dat u in déze be slissing van het bestuur enige troost mag vinden voor het smartelijk ver lies van uw zoon met 2ovele kame raden, voor ons aller vrijheid geval len. In elke oorkonde van de zilveren anjer is het offer, dat Thijs Taconis bracht, gememoreerd. Prins Bernhard ging vervolgens over tot het uitreiken der anjers. Zij zijn toegekend aan de heer J. van Heek (restaurateur van oude bouw werken), P. J. de Kanter (ere-voor- zitter Alg. Ned. Verbond), A Th. Thijssen (regisseur van de Passie spelen te Tegelen) en J. van der Wielen (initiatiefnemer buurthuis werk in Friesland). Mgr. SOEGUAPRANOTO NAAR NEDERLAND. De Apostolische Vicaris van Se- marang, Mgr. Soegijapranoto, zal op 11 Augustus a.s. met de Willem Ruys via Nederland naar Rome vertrek ken. Mgr. Soegijapranoto is door verschillende parochies in Nederland uitgenodigd om voor de parochianen te komen spreken. Door dit initiatief zullen de Nederlandse Katholieken in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met de eerste In donesische bisschop, die uiteraard zeer goed op de hoogte is met de huidige toestand en de toekomstmo gelijkheden van de missie in Indo nesië. De Apostolische Vicaris heeft in Nederland zijn priesterstudie af gemaakt. Van Nederland gaat hij naar Ro me, waar hij begin October hoopt aan te komen. Dit zal dan zijn eerste officiële bezoek aan de H. Vader zijn na zijn wijding tot bisschop in 1940. Hij is tevens de eerste Indonesische bisschop, die een bezoek aan Rome brengt. ENGELSE KOK STAL DE LAKENS De 31-jarige kok L. E. B. uit Dover- court (Eng.) is te Rotterdam aange houden. De man werkte op het En gelse s.s. „Arnhem" dat regelmatig tussen Engeland en Nederland heen en weer vaart. In het laatste half jaar heeft hij een kleine honderd la kens van het schip gestolen en aan havenarbeiders verkocht. Tegen zes helers is proces-verbaal opgemaakt. BEURS: RUSTIGE PRIJSHOUDENDE MARKT In tegenstelling tot de effecten beurs te New York, die eergisteren gevoelig lager was door de strijd in Korea, was de Amsterdamse effec tenbeurs gisteren wederom niet on gunstig gedisponeerd. Weliswaar bleef de omzet beperkt, maar ver kooporders ontbraken en voor zover er tijdens de beurs orders binnen kwamen. bleken dit vooral koopor ders te zijn. Na de prijshoudende opening trokken de koersen zelfs 'n kleinigheid aan. Tegen slot echter ontstond een lichte verkoopdrang, doch tot grote verliezen leidde dit niet. Al met al was de ondertoon vrij vast, hetgeen ter beurze een gunstige indruk maakte, temeer daar tijdens de ochtendbeurs aan zienlijk lagere advieskoersen wer den vernomen. SCHEEPSBERICHTEN ATLANTIS (burgers), 27 Juni in Rode Zee ter hoogte Elba kaap, Dja karta-A'dam; BORNEO, Djakarta- A'dam 27 Juni van Liverpool; CAS- TELBIANCO (burgers). Djakarta- A'dam 27 Juni bij Pantellaria; DOR SETSHIRE (burgers), 28 Juni v.m. verw. A'dam van Djakarta; EMPIRE BRENT (burgers). Djakarta-R'dam 27 Juni pass. kp. Carbon; GAROET, Djakarta-R'dam 27 Juni van Bela- wan nr. Aden; GENERAL HARRY TAYLOR (tr.), Djakarta-A'dam 27 Juni pass. Kp. Degata; GOYA (tr.), Djakarta-A'dam pass. 27 Juni Kp. Bougaroni; KOTA INTEN (tr.), 27 Juni 180 m. Z. Westpunt Kreta, Dja karta-R'dam; MODJOKERTO, R'dam- Djakarta pass. 27 Juli Lissabon; ORANJE, Djakarta-A'dam 27 Juni van Southampton; POLYPHEMUS, A'dam-Djakarta pass. 27 Juni Gi braltar; ROTTI, Djakarta-A'dam 27 Juni te Belawan; TOSARI, R'dam- Djakarta 27 Juni van Suez; WATER MAN, R'dam-Djakarta 27 Juni pass. Algiers; SIBAJAK (tr.) (convooi met Kota Inten) Djakarta-R'dam 27 Juni 175 m. Z. Westpunt Kreta; WILLEM RUYS, Djakarta-R'dam 1 Juli 7 u. verw. Rotterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN 100 Goedkope woningen. Naar wij vernemen is het woningbouw plan van de heer W. Brouwer voor 100 goedkope woningen door de hoogste instantie goedgekeurd onder voorwaarde, dat de aanneemsom be neden de limiet blijft. Eerstdaags zal de openbare aanbesteding plaats hebben. Aanbesteding. Hedenmorgen 11 uur werd ten raadhuize aanbesteed de grond-, riolering- en bestratings- werken, benevens wegenverbetering van het gedeelte van de Raadhuis straat ter hoogte van fa. P. v. Dijk. Van de 16 inschrijvers was de fa. J. v. Wieringen te Alphen de laagste met 23.560 en de fa. Hennepman te Leiderdorp de hoogste met 33.000. Dé gunning is aangehouden. Lyceum-eindexamens. Voor het eindexamen gymnasium slaagden: Gerra Boot, N. van Heijningen, G. Rijzinga, Fr. Haasbeek en Nan Oos terom. Gevecht van twee uur met mon ster-karper. Ongeveer twee uur lang streden Dinsdagmorgen drie mannen op de Rijn tegen een weer spannige monster-karper. Het waren de bekende Alphense vissers L. Hou- weling, die het vorig jaar het ge noegen smaakte een karper van on gewone lengte en abnormaal zwaar gewicht te overmeesteren, en Cees Raaphorst met zijn collega. Dit keer was de karper zo zwaar, dat het het drietal zelfs niet eens gelukte het dier in het vizier te krijgen. Het dier worstelde onder water krachtig voor zijn vrijheid en het gelukte hem na twee uren zich van zijn „be lagers" los te slaandoch niet na eerst de drie mannen in de roeiboot enkele benauwde ogenblikken te hebben bezorgd! Brandweer-wedstrijdOp 8 Juli wordt de landelijke brandweerwed strijd te Deventer gehouden. Alphen al om ongeveer 4 uur aan de beurt zijn. ALKEMADE Geboren: Reinier Jacobus, z. van R. W. Turk en H. C. Knijpers; Joan nes Henricus Maria, z. van H. C. van Gerven en W. H. C. Verzijlbergen, Theodorus Johannes z. van P. J. Op dam en B. J. G. Wolvers, Maria Apolonia d. van J. Hoogenboom en J. E. .Verhaar. Overleden: Reinier Jacobus Turk, 3 dagen; Maria Gerarda Konst, 75 j., echtg. van C. van Teijlingen. Ondertrouwd: J. E. Koek en A. M. Bakker. Gehuwd: W. T. Vleer en E. Jager man. BODEGRAVEN Personalia. Voor het diploma gymnasium slaagde C. H. Pfauth. HOOGMADE Personalia. Voor het diploma 5-jarige cursus M.S.G. (bouwkunde) is te Leiden geslaagd de heer H. Verb ij. N.K.J.B. Aan de leden wordt medegedeeld, dat niet Woensdag, maar Donderdagavond de bijeen komst wordt gehouden. NIEUWKOOP De bejaarden gingen uit. Be gunstigd door mooi weer, maakten onze bejaarde dorpsgenoten, waaron der de oudste inwoner, de heer Ma- rinus, die volgende week 99 jaar hoopt te worden, hun jaarlijkse auto tocht. Drie volle autobussen voerden de luidjes naar Valkeveen, alwaar men werd onthaald op een koele of een warme dronk. Vertier was er ge noeg, en toen dan ook de bussen om half een weer zouden vertrekken, waren velen nog „zoek". Op Schiphol werd aan de magen zorg besteed, maar voor de vliegtui gen bestond toch ook veel belang stelling. Burgemeester van der Weyden had er voor gezorgd de bejaarden van Nieuwkoop in het paviljoen op Schiphol te ontmoeten. Door hen werd deze geste zeer op prijs ge steld. In Nieuwkoop werd 's avonds voor het laatst aangelegd bij de Koker, al waar de heer Rijnbeek een op rijm gesteld verslag zong; in dit verslag hoopte de zanger dat het volgende jaar de tocht gehouden zou worden op de 100ste verjaardag van de heer Marinus. Zeer-voldaan keerden de bejaar den huiswaarts nadat de muziekver. „Eensgezindheid" namens heel Nieuw koop de reizigers had verwelkomd. Personalia. Voor het diploma gymnasium slaagde B. Koole. Geboren: Simonia Catharina Ma ria, d. van C. J. Bijmeer en A. Groen in 't Woud. KOUDEKERK Tocht ouden van dagen Door de Bond van Plattelandsvrouwen was ook dit jaar weer een reisje ge organiseerd voor de Ouden van Da gen. 124 personen hadden zich voor deze tocht opgegeven en met een viertal bussen vertrok men tegen half elf uit Koudekerk. Via Schip hol en Muiden ging men naar de uitspanning Oud-Valkeveen. Langs Paleis Soestdijk werd gereden en toen naar Hilversum, waar een tocht werd gemaakt langs de stu dio's en het Stadhuis. In Loosdrecht werden de bussen verlaten en stap te men over in een boot om een tocht over de plassen te maken. Langs de Vecht en via Utrecht ging het weer huiswaarts, maar voor de Hazerswoudse grens werd over schreden, werd nog een bezoek ge bracht in Avifauna te Alphen aan den Rijn. Daar stonden in bet res taurant de tafels gedekt. Tijdens deze maaltijd sprak Bur gemeester den Hollander, die met Burgemeester Verheul de reis mee maakte woorden van hartelijke dank en waardering. De heer N. P. Sleg- tenhorst sprak een dankwoord na mens de deelnemers. LEIMIHDEN GEMEENTERAAD. Aankoop rietlanden gaat niet door. Bij de ingek. stukken was een schrijven van Ged. Staten d.d. 6 Juni 1950. waarbij de financiële regeling inzake de bouw van 8 woningen goedgekeurd wordt. Schrijven van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting d.d. 14 Juni 1950, waarbij de stukken worden toege zonden, waarin de onteigening wordt uitgesproken van de gronden nodig voor het bouwplan 1950. Door Ged. St. zijn goedgekeurd de besluiten van de raad betreffende aankoop van gronden voor het bouwplan 1950; de onderhandse aanbesteding van het bouwrijp maken dier grond voor 68 woningen, en de onderhandse aanbe steding van de bouw van 24 goedko pe woningen. Het bouwrijp maken van de grond voor 68 woningen werd opgedragen aan de fa. Versluis en Zn. te Bodegraven voor 63.600. de bouw van 24 goedkope woningen aan de Fa. Charlet en Aartman voor 179.388.—. De voorz, deelde hierna mede, dat de gemeente Haarlem bereid is, het opgehoogde rietland, groot ruim 7 H.A., en het rietland groot ruim 5 H.A., gelegen aan de Ringvaart, te verkopen aan de gemeente Leimui- den. voor de prijs van f20.000. Zoals bekend, aldus de voorz., komt dit terrein in aanmerking voor indus trieterrein. Na lang overleg, heeft de commissie van Advies voor de uit breidingsplannen in Z.-Holland ver klaard geen bezwaar te hebben tegen beperkte industrievestiging in de ge meente Leimuiden. De voorz. was een groot voorstander dat de gemeente de daarvoor in aanmerking komende gronden zelf in handen krijgt. De voorz. deelde verder mede, dat de gemeente Haarlem de gelegenheid tot aankoop tot deze grond bood, aan gezien ook een industrieel ernstig onderhandelaar bleek te zijn. In de vorige raadsvergadering is over deze aankoop uitvoerig gedebatteerd, met resultaat dat de leden een nader onderzoek wenste over kostprijs, en de lasten die deze gronden zouden kunnen bezwaren, aangezien Rijnland de verplichting kan opleggen, van een kostbare beschoeiing. De voorz. gaf hierna een finantieel overzicht i.v.m. wegenaanleg, het aanbrengen van beschoeiing enz., en kwam tot de conclusie dat het indus trie terrein uiteindelijk verkocht kar, worden voor ƒ1.24 per M2. Het ge heel staat bovendien nog zo, aldu- de voorz., dat, wanneer er helemaa' geen industrieterrein komt, de ge meente geen risico heeft, omdat de rente van het kapitaal opgebracht wordt door verhuring der gronden Verschillende vragen over deze kwestie worden hierna door de voorz. weth. Tasseron en het hoofd van de Techn. Dienst beantwoord. Bij de stemming werd echter het voorstel van B. en W. tot aankoop verworpen met 3 stemmen voor en 4 tegen. Te gen stemden de Kath. raadsleden Obdeijn, de Rijk, Koot en Buykx. Hierna werd de vergadering ge sloten. Ouden van dagen. Zaterdag a.s. wordt ten bate van de reis voor ouden van dagen een voetbalwed strijd gespeeld tussen Maarse en Kroon en O.D.I. Deize ontmoeting vindt plaats om 7 uur op het terrein van S.V.O.W. aan de Ringvaart. TER AAR Geboren: J. M., z. van J. C. Was- senburg en W. M. A. Koeleman. Ma ria C. A., d. van J. C. Versluis en M. C. Hoogendijk. Getrouwd: Fr. Rijneker, 22 j. en M. P. A. Brouwer, 22 j. ZWAMMERDAM Geboren: Johanna Anna Petronel- la, d. van A. J. Vernooij en A. C. van Diemen; Cornelis Adrianus, zn. van G. A. Vermeulen en J. M. van der Vlugt. Gehuwd: Jacob de Kruyf en Aal tje J. Kranenburg. WASSENAAR Geslaagde zanguitvoering in de open lucht. Gisteravond hebben de vier Wassenaarse zangverenigingen, die korte tijd geleden besloten meer met elkaar te gaan samenwerken als eerste resultaat van die samen werking een openlucht-concert ge geven in „de Paauw". Tegenover het Raadhuis was onder de bomen een podium gebouwd, waarop achtereen volgens de vier koren elk een kort programma uitvoerden. Het Christe lijk Dameskoor „Euphonia" o.l.v. de heer H. D. Baart, opende de rij met een drietal geestelijke liederen en een drietal wereldse. De R.K. Orato riumvereniging „Stella Maris", o.l.v. de heer Q. H. J. Calis, vervolgde met Cantate Domme, Laudate Dominum, Ave Maria van Bruckner en Magnifi cat van H. Andriessen en zong een drietal oud-Nederlandse liederen. Wassenaars Mannenkoor opende met A. Diepenbrock's Veni Creator Spi ritus en bracht o.a. het Jagerskoor uit „Der Freischütz". En Bel Canto evenals Wassenaars Mannenkoor o.i. v. de heer G. v. d. Water besloot het concert met een viertal koren uit Haydn's magistrale werk „Die Jahreszeiten". De belangstelling voor dit eerste gezamenlijke optreden in deze vorm was verheugend groot. De rustige om geving van het Raadhuis leent zich zeer goed voor iets dergelijks. Zeer velen, die wellicht nog nooit kennis hebben de gelegenheid om dat ver der Wassenaarse zangverenigingen hebben de geliegenhed om dat ver zuim goed te maken gisteravond aan gegrepen. En ook heeft dit optreden er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de leden der verschillende verenigin gen eikaars streven meer nog dan voorheen zijn gaan respecteren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2