S)e CöidóeSoti/fca/itf De Amerikanen grijpen in op Korea Qeti. Mc CüitfuvL Leidt de apemtieó Tot „steun en dekking" der vrijheidsstrijders Een halt aan de communis tische agressie DE HANDSCHOEN OPGENOMEN De Veiligheidsraad staat militaire sancties toe Onzekerheid in frontgebied Ontploffing bij Damascus Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 28 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12014 Amerikaanse vliegers boven Koreaans iront Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f t).35 p. w., f 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren een besluit genomen, waarop de wereld met spanning wachtte. Hij heeft de Amerikaanse strijdkrachten ter zee en in de lucht opdracht gegeven de Zuidkoreaanse regerings troepen „dekking en steun" te geven bij hun verweer tegen de communistische invallers uit Noord-Korea. De president gaf voorts de Zevende Vloot opdracht „iedere aanval op Formosa te verhinderen". Hij gelastte even eens de bespoediging van militaire hulp aan de Philippijnen en Indo-China. „De aanval op Korea", aldus Truman, „maakt het duidelijk, dat het communisme thans gebruik maakt van gewapende invasie en oorlog om onafhankelijke landen te veroveren". Generaal MacArthur, geallieerd opperbevelhebber in Japan, zal de verantwoordelijkheid dragen voor de gehele tactische operatie met inbegrip van de beweging der Zevende Vloot. De Verenigde Staten hebben gisteravond in een boodschap de Sovjet-Unie verzocht, haar invloed te gebruiken om de Noordkoreaanse troepen te bewegen naar hun eigen gebied terug te keren. Voordien had Truman het Kremlin al op de hoogte gebracht van de inhoud van zijn verklaring. Enkele uren nadat president Truman had gesproken, heeft het hoofdkwartier van MacArthur bekend ge maakt, dat de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in actie zijn ge treden. Een vooruitgeschoven post van de Amerikaanse staf werkt reeds op Zuidkoreaans grondgebied. De verklaring van pres. Truman In de bovengenoemde verklaring van Truman wordt o.a. gezegd, dat Zuid-Korea is aangevallen door de binnendringende troepen van Noord- Korea. De Veiligheidsraad heeft een beroep gedaan op de binnendringen de troepen om de vijandelijkheden te staken en zich terug te trekken. Dat hebben zij niet gedaan. De Veiligheidsraad heeft een beroep gedaan op alle leden van de Uno om hulp te bieden bij de uitvoering van zijn resolutie. Onder deze omstandigheden heb ik de Amerikaanse lucht- en zee- strijdkrachten opdracht gegeven de koreaanse regeringstroepen alle dekking en steun te verlenen. - De aanval op Korea maakt het vol- komen duidelijk, dat het communis me niet meer ondergrondse activiteit gebruikt om onafhankelijke landen te veroveren, maar van een gewa pende invasie en van oorlog gebruik maakt. Daarom zou de bezetting van For mosa door communistische troepen een directe bedreiging vormen van de veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan en van de strijdkrachten der Ver. Staten, die in dat gebied hun wettige en nodige taken ten uitvoer brengen. Dienovereenkomstig heb ik de ze vende vloot opdracht gegeven, een aanval op Formosa te beletten. Als gevolg van deze actie doe ik een be roep op de Chinese regering op For mosa om al haar operaties tegen het vasteland te staken. De zevende vloot zal er op toezien, dat dit geschiedt. De vaststelling van de toekomstige status van Formosa moet wachten op het herstel van de veiligheid in de Stille Oceaan, een vredesverdrag met Japan, of beraadslaging door de Uno. Verder heb ik opdracht gegeven, de Amerikaanse strijdkrachten op de Philippijnen te versterken en de mi litaire hulpverlening aan de Philip- pijnse regering te bespoedigen. Voorts heb ik bespoediging gelast van de versterking van militaire hulp aan de strijdkrachten van Frankrijk en ae daarmee verbonden staten in Indo- China. Zowel Louis Johnson, de Ameri kaanse minister van defensie, als ge neraal MacArthur hebben met nadruk gezegd, dat Trumans verklaring niet betekent, dat Amerikaanse landstrijd krachten op Korea aan de strijd zul len deelnemen. Johnson heeft verder gezegd, dat er voorlopig geen sprake is van mobilisatie in de Verenigde Staten. VERLENGING VAN DIENSPLICHT. De gezamenlijke commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een verlenging voor een jaar van de hui dige bevoegdheden van de president om jonge mannen tot de dienstplicht op te roepen goedgekeurd. Volgens het desbetreffende wets ontwerp heeft de president eveneens de bevoegdheid de nationale garde en alle reservestrijdkrachten tot on middellijke actieve dienst op te roe pen. Het wetsontwerp is door het Huis van Afgevaardigden aangenomen met 314 tegen vier stemmen. Onder de indruk van de gebeurte nissen in het Verre Oosten heeft het Huis het ontwerp twee dagen eerder dan normaal naar de Senaat door gezonden. DE HANDSCHOEN OPGENOMEN. Het merendeel van de Amerikaan- senatoren is, aldus Reuter, van ge voelen, dat Amerika thans de hand schoen heeft opgenomen en Moskou een oorlog met de V.S. niet zal ris keren. Republikeinen en democraten verklaarden, bereid te zijn het door Truman ingediende wetsontwerp voor de verstrekking van wapens aan het buitenland ten bedrage van 1.222.500.000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te keuren, ter versterking van de militaire weer stand niet, alleen in Azië maar ook van de landen van het Atlantisch Pact. De democratische senator Scott Lucas verklaarde na een bijeenkomst van de politieke commissie van zijn partij te hopen, dat de senaat morgen goedkeuring aan het wetsontwerp zou hechten. De algemene opinie on der de senatoren was, dat de presi dent geen andere weg had kunnen kiezen, daar het achterwege blijven van een resolute houding tegenover de communisten op dit ogenblik het uiteindelijk prijsgeven van geheel Azië zou hebben betekend. VASTBESLOTENHEID TEGEN AGRESSIE. De Britse ochtendbladen juichen de bekendmaking van Truman toe. De meeste bladen zien er een be moedigende aanwijzing in van de vastbeslotenheid der V.S. om agres sie waar ook ter wereld terug te slaan. Wel achten zij er een risico aan verbonden, maar een geringer risico dan wanneer het communisme de gelegenheid geboren zou worden Zuid-Korea te veroveren en geheel Zuid-Oost-Azië in gevaar te brengen. NEDERLAND WERKT MEE. In Nederlandse officiële kringen heerst een volledig begrip voor de beslissingen, die president Truman heeft genomen, om de onafhankelijk- TRUMAN lacht, maar nam een grim mig besluit. heid van Zuid-Korea te handhaven. In dezelfde kringen acht men het vanzelf sprekend ,dat Nederland in alle opzichten zal meewerken, om de uitvoering van de door de Veilig heidsraad aangenomen resolutie met betrekking tot de order: „staakt het vuren", kracht bij te zetten. Neder land zal hier alle nodige bijstand ver lenen. In Korea is geen Nederlandse kolonie, ook heeft Nederland er geen eigen vertegenwoordiging. A MERIKA heeft kordaat en dit- maal met grote slagvaardigheid en beslistheid de Koreaanse hand schoen opgenomen, welke het com munisme het had toegeworpen. Moskou weet nu, dat het de Ame rikanen ernst is en het weet uit de houding van de gedelegeerden in de Veiligheidsraad, dat de wereld in grote meerderheid zich achter Ame rika plaatst. Gesteund door Trumans verkla- .ring, dat hij de Amerikaanse strijd- krachten ter zee en in de lucht de opdracht had gegeven „steun en dekking" te verlenen aan de Zuid- Koreaanse strijders, is de Veilig heidsraad voor de eerste maal in de geschiedenis overgegaan tot het toe staan van militaire sanctiemaatre gelen. Er is onmiddellijk gebruik van gemaakt, want, naar bericht wordt, zijn hedenmorgen bommen- 0 werpers en gevechtsvliegtui gen van Mc Arthur's lucht- macht boven het strijdtoneel bij Seoel verschenen en hebben zij ac tief in het gevecht ingegrepen. Voorts zijn Amerikaanse oorlogsbodems reeds onderweg naar Korea. En niet aleen op Korea wordt ingegrepen, doch tevens wordt een krachtig halt toegeroepen aan de communistische aanvallers tegen Formosa en in In- do-China. De onbeschaamde openlijke aan val op Zuid-Korea is de laatste drup pel geweest, welke de emmer deed overlopen. Het was het psychologisch moment, waarop Amerika opsprong en zei: Maar nu is het uit! De democratische wereld is nu be sloten, dat het uit moet zijn met de Noord-Korea beschuldigd van vredesbreuk F^E VELIGHEIDSRAAD heeft vannacht een resolutie aangenomen, waarin Noord-Korea wordt beschuldigd van „vredesbreuk" en waar in besloten wordt, alle leden van de Ver Naties toe te staan, de repu bliek van Zuid-Korea te helpen om een gewapende aanval af te slaan. Deze resolutie werd aangenomen met zeven stemmen voor, één tegen en twee onthoudingen. Tegen stemde Joego-Slavië. India en Egypte onthielden zich van stem ming. De Sowjet-Unie was niet aanwezig bij de stemming. De gedele geerden van India en Egypte hadden verklaard, niet aan de stemming te zullen deelnemen wegens het ontbreken van instructies van hun rege ringen. De raad verwierp vervolgens een Joegaslavisch voorstel tot bemidde ling in de Koreaanse oorlog en tot het uitnodigen van de vertegen woordiger van de Noord-Koreaanse autoriteiten om voor de raad een uiteenzetting te geven. Alleen Joego-Slavië steunde het eigen voorstel, dat door zeven leden werd verworpen. India en Egypte onthielden zich om dezelfde reden als bij hun onthouding bij de stem ming over de van de V.S. uitgegane resolutie. De vergadering van de Veilig heidsraad werd gisteravond onder broken, omdat werd medegedeeld, dat een telefoongesprek wachtte op de afgevaardigden van India en Egypte. Zij werden in staat gesteld het-gesprek aan te nemen om te elf der ure nog de instructies van hun regeringen in ontvangst te kunnen nemen. De Indiase gedelegeerde sir Benegal Rau spoedde zich, vergezeld door een adviseur, naar de telefoon. Tien minuten nadat sir Benegal, deze maand voorzitter is van de raad, zijn zetel verlaten had, keerde zijn adviseur in de raadskamer te rug. Hij deelde namens de voorzitter van de raad mede, dat de vergade ring geschorst was omdat men geen verbinding kon krijgen. Hierdoor kwam er geen verande ring in de uitslag van de stemming over het Amerikaanse voorstel, waaraan India noch Egypte deelna men terwijl Joego-Slavië tegen stemde. De vergadering van de Veilig heidsraad werd te 0405 uur gesloten. De Noord-Koreaanse regering heeft Dinsdag een verklaring uitge geven, waarin zij de order staakt het vuren van de Veiligheidsraad on wettig noemt, aldus een in Londen opgevangen bericht van het Chinese communistische persbureau. In de verklaring wordt erop ge wezen, dat de regering van Noord- Korea niet aan de besprekingen van de raad heeft deelgenomen en dat ook de „gedelegeerden van grote mogendheden als de Sowjet-Unie en China" niet aanwezig waren. tactiek, welke Hitier reeds invoerde, om zwakke volken één voor één on der de voet te lopen, onder het mot to: „Wir wollen keinen Krieg, wir kriegen was wir wollen." Moskou heeft deze tactiek overge nomen, en haar met raffinement ge perfectioneerd. Het Kremlin blijft officieel steeds buiten schot, het laat anderen de kastanjes uit het vuur halen en sleept daarna de buit in de wacht. Aan deze tactiek zijn reeds verscheidene Oost-Europese staten ten offer gevallen en in Azië is ge heel China op die manier verloren gegaan. Maar deze keer heeft Mos kou mis gerekend; de Korea-proef is mislukt. Deze keer heeft Amerika niet geaarzeld; deze keer heeft de Veiligheidsraad zijn tijd niet ver praat en zich niet laten leiden door weifelmoedige gedachten omtrent de mogelijkheid van complicaties. Men heeft ingezien, dat het risico van eventuele complicaties moest geno men worden, om de anders onver mijdelijke „complicatie" van een steeds brutaler agressie tot staan te brengen. Velen vragen zich nu af, hoe Rus land zal reageren. Rusland is een sphinx, het zal on doorgrondelijk glimlachen en net doen, alsof de hele zaak het niet aan gaat. Het gaat toch immers slechts om Noord-Korea (en om Ho Tsji Minh en Mao Tse Toeng wat betreft Indo-China en Formosa), Moskou staat daar buiten. Het enige, wat naar ons gevoelen thans onherroepe lijk is geworden, is de breuk van Moskou met de U.N.O. en de Vei ligheidsraad. Want de erkenning van het communistische regiem in China, dat de voorwaarde is voor de terug keer der Russen, is er na dit Kore aanse avontuur niet waarschijnlijker op geworden. AMERIKA'S MACHT IN DE STILLE OCEAAN. Men gelooft, dat de Amerikaanse marine minstens vier grote vlieg dekschepen gereed heeft om in het gebied van de Stille Oceaan in actie te komen en 45 tot 50 torpedoboot- jagers alsmede kruisers, onder-zee boten en andere schepen, die on langs zijn toegevoegd in verband met de toestand in China. Zij staan onder het opperbevel van admiraal Arthur W. Radford, opperbevelhebber van de Ameri kaanse vloot in het gebied van de Stille Oceaan. De grootste trefkracht kan worden ontwikkeld door de eerste vloot, welke onder bevel staat van admi raal Durgin, vliegdek-commandant uit de tweede wereldoorlog. Het bevel over de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten wordt gevoerd door luitenant-gene raal George Stratemeyer, die in de oorlog commandant van de Ameri kaanse luchtmacht in China was. Op 30 April werd medegedeeld, dat er 123.000 Amerikaanse militai ren in het Verre Oosten waren, van wie de meesten in Japan. De Amerikaanse zevende vloot, die opdracht heeft gekregen Formo sa te verdedigen, heeft haar basis op de Philippijnen en staat onder bevel van vice-admiraal Arthur Struble. Zij bestaat uit het vliegkampschip „Valley Forge" van 27.000 ton, de zware kruiser „Rochester zes tor pedojagers, twee kleine torpedoja gers, drie onderzeeëers en een aan tal hulpschepen. In Japan liggen bo vendien een lichte kruiser en vier torpedojagers. Deze schepen zullen onmiddellijk naar de kust van Ko rea worden gestuurd en zij zullen worden geholpen door alle schepen van de zevende vloot die op Formo sa gemist kunnen worden. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten bestaat uit een op Goeam gestationneerde groep van 30 Superforten (B 29), twee escadril les lichte bommenwerpers, elk be staande uit 16 B-26 toestellen. Voorts zijn er vijf groepen jagers van elk 75 toestellen, waaronder een aantal straalvliegtuigen van 't type „Shoo ting Star". Er is verder een groep jagers, die in alle weersomstandig heden kunnen opereren, bestaande uit 36 twee-motorige Mustangs. Bo vendien is er een aantal transport vliegtuigen. Alleen de basis dér su perforten is bekend. Amerika's zwaard in de weegschaal ^E WERKELIJKE MILITAIRE SITUATIE IN HET FRONTGEBIED van Zuid-Korea is nog onzeker. Werd aanvankelijk gemeld, dat de hoofdstad Seoel in handen van de de Noordelijken was gevallen, later werd bekend gemaakt, dat de tank colonnes, die inderdaad Seoel waren binnengedrongen, weer verdreven waren door een verwoede tegenaan val der Zuidelijken. Gisteravond laat kwamen echter weer berichten binnen over nieuwe gevechten in de buitenwijken van de hoofdstad en radio-Seoel is vanmorgen om 6 uur plaatselijke tijd plotseling zonder waarschuwing uit de aether verdwenen. Volgens Noord-Koreaanse berichten zou Seoel vanmorgen om 4 uur bezet zijn. gezeten in een appartement aan het I HEILIGVERKLARING MARIA GO- St. Pietersplein te Rome, de plech-1 Maria Goretti, het meisje, dat de RETTI. Links op deze foto ziet U I tigheden t.g.v. de heiligverklaring I verdediging van haar kuisheid met mevrouw Assunta Goretti, de 85- van haar dochtertje, bijwoont. de dood moest bekopen, in een kist jarige moeder van Maria Goretti, die 1 Rechts het stoffelijk overschot van van glas en goud gemaakt. CAPITULATIE AANGEBODEN? Het Russische persbureau Tass deelde gisteravond mee, dat de Zuidkoreaanse troepen een volledige nederlaag hebben geleden en dat de regering der zuidelijke republiek onvoorwaardelijke overgave zou hebben aangeboden. Dit bericht zal men wel met een korreltje zout moeten nemen. AMERIKAANSE STRIJDKRACH TEN REEDS IN ACTIE? De Zuid-Koreaanse radio heeft Dinsdagavond gemeld, dat reed6 Amerikaanse strijdkrachten in actie waren gekomen tegen de Noord-Ko- reanen. Volgens het Amerikaanse Nieuws bureau Transradio werd in het Zuid- Koreaanse bericht gezegd, dat Ame rikaanse oorlogsvliegtuigen een aan val' hadden gedaan op een Noord- Koreaanse pansercolonne. Men ver wachtte te Tokio, dat Amerikaanse bommenwerpers Woensdagmorgen vroeg in Korea in actie zouden ko men, om het voordeel van Noord- Korea wat tanks en middelzware ar tillerie betreft ongedaan te maken. Radio-Seoel heeft de gehele nacht door de Zuid-Koreanen opgeroepen vol te houden, totdat de Amerikaan se hulp aankomt. Een officiële woordvoerder t( Washington verklaarde, dat generaal MacArthur door middel van een „luchtbrug" wapens naar Zuid-Ko rea brengt en dat er verder reeds minstens één schip uit Japan naar Zuid-Korea is vertrokken. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft bekend gemaakt, dat zware bommenwerpers voor het uitvoeren van bombardementen ver trokken zijn. Zij vervoeren bommen van 500 pond. Drie torpedojagers van de zevende Amerikaanse vloot hebben heden Hongkong met onbekende bestem ming verlaten. Bij het aanbreken van de dag heeft de opperbevelhebber generaal Douglas MacArthur middelzware Ma- rauder-bommenwerpers en straalge- vechtsvliegtuigen „Shooting Star" in de strijd om het belegerde Seoel ge worpen. Volgens een te Tokio ont vangen bericht der bemanning heeft een bommenwerper zes Noord-Ko reaanse tanks van Russisch type (33 ton) buiten gevecht gesteld. Inmiddels zijn, naar verluidt, Ame rikaanse oorlogsschepen onder weg naar We plaats, die Truman vastge steld heeft. De basis der Amerikaan se gevechtsvliegtuigen en bommen werpers in Korea is niet bekend ge maakt. De Amerikaanse Mustangs van de luchtmacht, die twee dagen de evacauatie van burgers uit Zuid- Korea in transportvliegtuigen hebben gedekt, zijn thans van defensief pa trouilleren tot actieve aanval over gegaan. In een aantal te Tokio uitgegeven communiqué's over het verloop van de strijd in Korea verklaart MacAr thur, dat „de voordelen van over rompeling en plotselinge aanval thans voorbij zijn en nu de blijvende kracht der Zuid- en Noord-Koreaanse strijd krachten beproefd wordt". Op enkele kilometers afstand van Seoel was een concentratie van mogelijk 40 Noord- Koreaanse pantserwagens waargeno men. De toestand is labiel. In de na bijheid van het vliegveld Kimpo schijnen de Zuidelijken hun krachti ge tegenstand voort te zetten, aldus MacArthur. Op ongeveer 16 k'lometer afstand van Intsjon, de haven van Seoel, wa ren enkele honderden jonken en an dere lichte schepen waargenomen. RUSSISCH COMMENTAAR. Volgens het Sowjet-Russische blad „Prawda" houdt Trumans besluit in, ,,dat de Amerikaanse regering een directe daad van agressie tegen de Koreaanse democratische volksrepu bliek en tegen de volksrepubliek van China heeft ondernomen. De Ameri kaanse regering heeft met haar on vormelijke behandeling van het in ternationale recht het Handvest der V.N. grof geschonden en gehandeld alsof er geen organisatie der V.N. be staat", aldus het blad. 230 DODEN Tweehonderd dertig personen zijn te Damascus gedood en duizend ande ren gewond bij 'n ontploffing in een opslagplaats van de Iraakse petro- leummaatschappij, waarin licht ont vlambare en ontplofbare stoffen la gen. De ontploffing ontstond toen brandweerlieden een brand in de loods trachtten te bedwingen. Zij werden allen gedood. Ook zes poli tieagenten kwamen om. Aangren zende gebouwen zijn verwoest.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1