Open brief aan Leidse Raad inzake het merenplan De Wimbledon-kampioen- schappen résorke DINSDAG 27 JUNI 1950 UK LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 een goed vaarwater naar de nieuwe gebieden van zandwinning en ande re omstandigheden, hoeft o.L dit nog niet de uiterste prijs te zijn. 2o. Het zand uit de Veluwe zou ƒ7.10 per m3. moeten zijn. Onze in formaties over de bevrachtingskosten van Wageningen naar Leiden luiden: schuit 100150 ton, vrachtkosten per ton f 2.36; schuit 200 ton, vrachtkosten per ton 1.87; schuit 300 ton, vrachtkosten per ton 1.70; schuit 400 ton, vrachtkosten per ton 1.54; schuit 500 ton, vrachtkosten per ton ƒ1.48. Bovendien werd nog meegedeeld, dat bij regelmatig volle bevrachting en continu werk, dit vervoer nog goedkoper kon uitvallen. De bijko mende kosten van laden, lossen, enz. brengen dit zand misschien tot de helft van de prijs van 17.10 per m3. 3o. De berekende prijs van het zand uit de zee bij Hoek van Holland zou te Leiden geleverd f 3.38 per m3 moeten bedragen volgens de offi ciële rapporten. Dit zand kost gestort in depót te Rotterdam./1.per m3. Zou rechtstreeks vanaf de winplaats doorgevaren worden naar Leiden, dan kan er aan vracht voorbij Rotterdam f 1.bijkomen en is het voor 2. per m3. te Leiden voor de wal. Door deze grove afwijkingen in de feitelijke kosten vervalt het gemid delde voordeel van ƒ1.50 per m3. voor Leiden geheel of bijna geheel. Hierdoor wordt het hoofddoel en de ware kern van het Leidse Merenplan volledig aangetast. Niemand zal toch meer durven te verdedigen, dat het van zeer groot economisch belang is, om onvervangbare en karige cul tuurgrond op te offeren, terwille van het voordeel van zandwinning, dat Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.1® Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weenber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Altviool en piano. 11.25 Lichte muziek. 12.00 Gram. 12.30 Medede lingen. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 13.45 Gram. 14.00 Re portage. 15.00 IC oor, orkest en so list 15.40 Gram. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Kamerorkest en soliste. 17.46 Regeringsuitzending. 18.00 Fanfarecorps. 13.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Voordracht. 19.30 Gram. 19.40 Ra diokrant.. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Residentie-orkest, koor en so listen. 20.50 „Vacantielectuur." causerie. 21.10-21.20 Gram 22.20 Theaterkoor. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw.. 9.00 Gram. 10.00> „Kin deren en mensen,,: causerie! 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en dubbelkwartet. 13.50 Gram. 14.00 „Gesproken portret." 14.15 Gram. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Ac tualiteiten of gram. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlementair weekoverzicht. 19.15 Zang. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 PoJitielk commentaar. 20.15 Metro- pole orkest. 21.00 „De buitengewone béby," hoorspel 21.50 Kwartet. 22.10 Populair wetensochappelijke causerie. 22.25 Symphonieconcert. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. LIMBURG AAN DE KOP. Zaterdag 1 Juli zendt de K.R.O. van 21.0021.45 uur een program ma uit getiteld: Limburg aan de kop. Een programma gewijd aan twee kampioenen van Nederland: Lim- burgia voetbal- en Venlo hockey- kampioen. Beide clubs, als gasten aanwezig in de K.R.O.-studio, wor den in de bloemetjes gezet door: Het K.R.O.-Amusementsorkest o. 1. v. Klaas van Beeck m.m.v. Sonja Oos terman, Henk Dorel en Guus Jansen. Leo Pagano staat op zijn post, ter wijl de spelregels werden samenge steld door Jan de Cler, Dico van der Meer en Piet Lustenhouwer. één kwartje, misschien 2 kwartjes per m3. voordeliger zal uitkomen. Daarvoor is dit weiland, dat per h.a. en per jaar op heden aan het bruto nationaal inkomen een bedrag van circa 3000.toevoegt, een te hoog en waardevol productiegoed. Ook van een andere kant, meer op directe wijze, is de finantiële zijde te benaderen. Wat zullen de kosten worden van het zand, dat in de pol der te Warmond door zuigen te win nen is? Door het kleine plan van de Noordelijkste zandput alleen, ter grootte van 45 h.a., worden de kosten per m3. zand hoger. Het zand dat rechtstreeks in 't werk gespoten kan worden, zal kort bij de f 1.50 per m3. komen. Wat te water vervoerd moet worden, komt beslist boven de 2. per m3. Het verst te vervoeren zand voor 't Rijk en de Provincie is te begroten op 2.25 a 2.50 per m3. De prijsverschillen zullen uitein delijk dus wel zeer sterk genivelleerd worden. Zeker is, dat het Merenplan slechts geringe finantiële voordelen oplevert. De besparing van millioenen voor de stad Leiden is fictief. Er is slechts één conclusie mogelijk, die in economisch en finantieel op zicht verantwoord is: Het Merenplan mag niet doorgaan! De cultuurgrond te Warmond moet behouden blijven. Op andere wijzen kan in de zandbe- hoefte ruimschoots en verantwoord voorzien worden, zelfs met grote voordelen voor de agrarische bevol king en de nationale gemeenschap. C. P. VERGOUWEN, Voorhout. GEMEENTERAAD VAN WARMOND In verband met een door B. en W. van Leiden aan deze gemeente toe gezonden afdruk van hun voorstel aan de Leidse raad met betrekking tot de zandwinning en het z.g. Leidse Merenplan, welk voorstel Woens dag a.s. in de raad van Leiden zal worden behandeld, kwam de raad dezer gemeente in spoedeisende vergaderihg bijeen. Nadat deze aangele genheid eerst in geheime zitting was besproken, kwam de zaak in open bare behandeling. Uiteenzetting van Wetb. Dekker Allereerst gaf de voorz. het woord aan wethouder J. Dekker. Uit het voorstel van B. en W. van Leiden aan de raad aldaar, aldus spr., blijkt, dat de noodzaak om het zand uit de Warmondse polders te verkrijgen, uitsluitend gebaseerd is op financiële overwegingen. Men zou mogen ver wachten, dat, om de verschillende belangen tegen elkaar af te wegen, cijfers tegenover cijfers gesteld zou den worden, doch elk serieus spoor daarvan ontbreekt, terwijl wel ver schillende algemeenheden naar vo ren worden gebracht. Zo wordt b.v. medegedeeld dat het op deze wijze te verkrijgen zand tenminste 1.50 per mr. beneden de gemiddelde prijs van het op andere wijze verkregen zand zal liggen. Hoe men aan deze berekening komt blijft duister en de juistheid moet worden betwijfeld, althans zolang verdere gegevens ontbreken. Niet uit het oog verloren mag worden, dat slechts een (zij het groot) deel der op te hogen terrei nen voor opspuiting in aanmerking komt. Voor het niet aldus te verwer ken zand zal dus een andere wijze van distributie plaats moeten vin den, hetgeen ongetwijfeld belangrij ke transporten met zich mede zal brengen. Verder wordt medege deeld, aldus spr., dat uit de bere kende verwachtingen kan worden afgeleid, dat het maatschappelijk nut van de zandwinning ruimschoots tegen het verlies van cultuurgrond zal kunnen opwegen. Men vraagt zich af, op welke wijze deze ver wachtingen dan wel berekend zijn. Tegenover het voordeel van 1.50 per mr. staat toch zeker bedrag aan verloren cultuurgrond d.w.z. niet al leen de directe waarde van de grond, maar ook de jaarlijkse opbrengst, die voor altijd verdwenen zal zijn. Hoe verhouden die cijfers zich te genover elkaar en op, welke wijze is gewaardeerd -de schade en het leed aan onze boerenbevolking toe gebracht, wie het brood eenvoudig uit de mond genomen wordt. De be tuigingen van leedwezen om de ver loren cultuurgrond doen wel zonder ling aan, evenals de bezorgdheid om water-recreatie te scheppen, waar aan niet de minste behoefte is. Uit de gehele opzet blijkt dat het uitslui tend en alleen gaat om het econo misch belang van Leiden n.l. het voordeel van f 1.50 per mr. zand. Dat elders in ons land vele millioe nen aangewend.worden om van wa ter vruchtbaar land te maken dat eveneens vele millioenen besteed worden om door ontginning en ruil verkaveling nieuwe mogelijkheden te verkrijgen om de monden van 10 millioen Nederlanders te vullen dat er onder de rook van Leiden honderden bunders voormalig cul tuurgrond dringend afzanding be hoeven waardoor weer nieuwe cul- tuurgrond geschapen wordt dat onze boeren door landgebrek geprest worden te emigreren dit alles weegt blijkbaar niet op tegen het economisch belang van Leiden. Ik meen, dat wij met de meest moge lijke klem dienen te protesteren te gen deze plannen van Leiden en dat wij geen enkel middel onbeproefd moeten laten om deze plannen te verhinderen. De Raad betuigde zijn volkomen instemming met het gesprokenen door wethouder Dekker» De heer van Elburg zou het zeer op prijs stellen indien dit alles onverkort door de pers zou worden overgeno men opdat ook de ingezetenen van Leiden kennis kunnen nernen van deze voor Warmond zo belangrijke aangelegenheid. De heer Vergeer be treurt het dat geen overleg is ge pleegd met de agrariërs. Dit is te meer frapant, aldus spreker, omdat wel geregeld overleg gepleegd is met de watersportbelangen. Meer dan 90% van de Warmondse bevol king, aldus spreker, staat in deze strijd aan onze zijde. Bovendien zijn de cijfers, die Lei den geeft weer verouderd, hetgeen is gebleken door een onderzoek dat van agrarische zijde is ingesteld. De heer Van Schie zegt, dat niet alleen de boeren gedupeerd zullen wor den, van wien het land wordt afge nomen, maar ook zy, die daar ter plaatse land hebben liggen zullen van deze afgraving grote hinder on dervinden zulks tengevolge van de nieuwe bedijking die komen moet. OPEN BRIEF AAN LEIDSE RAAD. Met algemene stemmen werd be sloten de volgende open brief te richten tot de Raad der gemeente Leiden: De Raad der gemeente Warmond in spoedvergadering bijeen op Maan dag 26 Juni 1950 moge zich veroor loven het navolgende aan uw college te doen weten: 1,. Door de publicatie van een brochure genaamd „Het probleem van de ontspanning in de Vrije Na tuur in Zuid-Holland" uitgegeven door de Provinciale Stedebouwkun- dige dienst, kwam onze Raad in No vember 1949 in kennis met het be staan van een z.g. ,Leids Merenplan welk plan zou omvatten Me aanleg van meren in hoofdzaak binnen het gebied van de gemeente Warmond. Bij nadere informatie bleek, dat dit plan zonder enige voorkennis van ons gemeentebestuur, de polderbe sturen en de grondgebruikers reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerde en in prin cipe de goedkeuring van Gedepu teerde Staten wegdroeg. Deze ge dragslijn, welke de instemming had van Gedeputeerde Staten, is door het gemeentebestuur van Warmond als onelegant gekwalificeerd. Gedepu teerde Staten hebben daarover him leedwezen uitgesproken. 2e. Het gemeentebestuur van Warmond heeft terstond aangedron gen om verder uitwerking der plan nen te doen geschieden in gezamen lijk overleg (LeidenProvincie Warmond). Ofschoon Gedeputeerde Staten en het gemeentebestuur van Leiden zulks wel toezegden, is dit nimmer geschied. Éénmaal is het ge meentebestuur van Warmond op eigen verzoek uitgenodigd om zijn bezwaren tegen het plan in het alge meen aan een commissie uit Gede puteerde Staten kenbaar te maken. Vervolgens is het gemeentebestuur van Warmond nog eenmaal uitge nodigd om zijn mening over het plan in het bijzonder kenbaar te maken aan dezelfde commissie. Hierbij werd aan het gemeentebestuur van War mond met nadruk gezegd, dat het slechts ging over het maken van één meer nl. dat in de Zwanenburger- polder. 3e. Tenslotte kreeg het gemeen tebestuur van Warmond van uw ge meentebestuur toegezonden een af druk van het raadsvoorstel No. 125 dd. 17 Juni 1950 onderwerp „zand winning". Ons gemeentebestuur mocht inmiddels vernemen, dat bij de stukken, behorende bij bovenbe doeld voorstel geen enkel bezwaar schrift of ander stuk van het ge meentebestuur van Warmonde pol derbesturen of grondgebruikers aan wezig was. Daaruit zou door u ten onrechte kunnen worden geconclu deerd dat er dezerzijds geen bezwa ren meer tegen het plan bestaan of dat onze bezwaren wellicht zouden zijn opgeheven. Wij kunnen u dien aangaande mededelen, dat uw ge meentebestuur nimmer aan ons ge meentebestuur of aan andere be langhebbenden de gelegenheid heeft geboden om hun bezwaren en tegen voorstellen kenbaar te maken. 4e. Onze Raad verzoekt u daar om met klem om, alvorens het voor gestelde besluit aan te nemen, ons gemeentebestuur alsnog in de gele genheid te stellen alle dezerzijdse bezwaren tegen het Leidse Meren plan, geprojecteerd binnen de ge meente Warmond, alsmede onze te genvoorstellen, welke een meer ver antwoordde wijze van zandwinning beoegn, aan u of aan een commissie uit uw raad kenbaar te maken. SPORT CRICKET. TECHNISCHE DAG OP ZONDAG 2 JULI A S. De Keuze-commissie van de Ne derlandse Cricket-Bond organiseert op Zondag 2 Juli verschillende wed strijden, waarvan er ook één te Lei den op het L.C.C.-terrein (U.V.S.- sportpark) zal plaats vinden tussen een elftal, bestaande uit spelers uit de 2de en 3de klase en een jeugd- elftal (onder 23 jaar). De samenstelling van het elftal van 2de en 3de klassers luidt als volgt: H. Goedhart (Hercules) aanv. J. Holtappel (Quick-H) wicket-kee per, B. v. d. Heijden (Meikevers), P. Hierneiss (Kwikstaarten), P. Kante been (L.C.C.), H. Koch (Kwikstaar ten). G. Kors (Voorburg), P. Mar seille (Quick-H), L. Singh (Quick- H), A. Strous (V.U.C.), H. Vreeken (Ajax-L.). Jeugdelftal: C. H. Winter (R en W.)', aanv.; W. Honnebier (Haar lem), wicket-keeper, S. J. H. Heimei (H.C.C.), P. Maas (Haarlem), H. v. Meurs (H.D.V.S..), S. van Minning (Kampong), W. v. d. Sloot (H.D.V. S.), M. v. Vliet (H.B.S.), E.C.W. Vriens (H.C.C.), J. B. v. Weelde (A C.C.), H. W. Winter (R. en W.) Het jeugdelftal bestaat stuk voor stuk uit spelers die in het eerste elf tal van hun vereniging uitkomen en bijgevolg dus eerste Idas spelers. In dit elftal komen de gebr. Winter uit, bekende voetballers bij H.F.C. (Haarlem). Liefhebbers van cricket kunnen dus a.s. Zondag hun hart ophalen, vooral daar Leiden reeds vele jaren verstoken is van eerste klas cricket. Een gang naar het U.V.S.-terrein is dit alleszins waard. TWEEDE TESTMATCH ENGELAND—WEST-INDIë. Aan het einde van de eerste dag In de tweede cricketwedstrijld tussen West - Indië en Engeland gingen de gasten goed van start. Voor de lunch scoorden zij 102 runs voor het verlies van 1 wicket, had het elftal van West -Indië 310 runs gescoord voor het verlies van 7 wickets. Gisteren bij de lunch hadden de Engelsen 62 runs gescoord voor het verlies van 1 wicket in hun eerste innings. Aan het einde van de tweede dag staat West -Indië er goed voor. Nadat West - Indië de drie reste rende wickets had verloren en dus all out was voor 326 runs, kwam Engeland aan bat voor de tweede innings. Het openingspaar bracht de score op 62, maar daarna brachten de Engelse batslieden er nog maar heel weinig van terecht. Engeland ging all out voor 151. Nederlandse spelers winnen eerste ronde Gisteren zijn de Wimbiedonkam- pioenschappen begonnen in aanwe zigheid van een vrij talrijk publiek. Het is traditie, dat de winnaar van het tieren enkelspel van vorig jaar de eerste partij speelt. Maar aange zien Tcd Schroeder, de kampioen van 1949, dit jaar verstek liet gaan, viel de eer thans te beurt aan Drobny, runner up van 1949. Hij kwam uit te gen de Fransman Grandet, van wie hij met 64, 6 —3, 6-*-l won. Op het rooster van de c-erste dag komen 64 enkelsptien voor. Van Meeregen had het tegen de hardslaande Ford verre van gemak kelijk. Meer dan twee uur duurde dit tennisgevecht, dat uiteindelijk door de Nederlander werd gewon nen en c'ank zij zijn uitstekend ver dedigen in de momenten, waarin hij onder zware druk kwam. De Engels man speelde veelal onbesuisd en hij verloor talrijke punten door te lan ge drives, die buiten de lijnen te recht kwamen. Van Meegeren maak te het tot zijn tactiek om zonder veel aanval rustig te wachten tot zijn tegenstander een fout maakte. De vierde set was beslissend. Wel dra stond onze landgenoot met 41 voor; Fcrd herstelde zich en bracht de stand cp 43, maar toen was het met hem gedaan en van Meegeren won met 63. In de vijfde set kreeg van Meegeren vier matchpoints op 53, maar de Engelsman slaagde er in met riskante drives langs de lij nen nog een set te winnen. Toen had van Meegeren de service, waarmee hij het spel, de set en de wedstrijd won. Rinkel kon tegen de kleine maar razendsnelle Philippijn Ampon niet op slag komen. Slechts twee sets merkwaardig genoeg op Ampon s service bracht hij op zijn naam. Van Swoi vond in Italië's nummer twee. Canapele, een lastig te over winnen tegenstander. Onze landge noot kreeg in de derde set op 54 een matebpunt, maar de Italiaan slaagde er in de stand op 4040 te brengen reet een prachtige passeer- slag langs de lijn;, van Swol ver slapte even en het slot was, dat Ca napele de set met 75 won. In de vierde set was de Italiaan duidelijk de sterkste van de twee. Van Swol trachtte de partij met snelle diepe drives te forceren, maar de vlugge Canapele bleek moeilijk te passeren en hij won de set vrij ge makkelijk met 62. In de vijfde en laatste set herstelde van Swol zich goed Het physiek van onze landge noot bleek beter dan dat van zijn te genstander die kennelijk vermoeid begon te worden. Van Swol oefende een zware druk uit en ten slotte won hij met 64. Linck boekte een onbedreigde zege op de Er. gelsman Mockridge in een partij, waarin de Nederlander menig punt scoo'-Je met zijn harde drives. Wilton had tegen de onbekende Engelsman Fawcus vijf sets nodig. Na drie sets had Fawcus een set voorsprong, maar hij bleek al zijn energie ïetds te hebben verspeeld en zonder veel moeite woh Wilton de vierde en vijfde set. De belangrijkste uitslagen zijn: VOETBAL COMPETITIE-INDELING le KLAS. Seizoen 19501951. Naai* „de Sportkroniek" meldt, zijn de eerste-klassers voor het komend seizoen als volgt ingedeeld: le klas A: HSC, Velocitas, Be Quick (Gr.), GVAV, Frisia, Leeu warden, Zwartemeer, Heerenveen, Sneek, Achilles, Zwolse Boys, Go Ahead. le klas B: Enschede, Ensch- Boys; Heracles, Hengelo, NEC, Vitesse, Wageningen, AGOVV, DOS, 't Gooi, Ajax, DWS. le klas C: KFC, Blauw Wit, De Volewijckers, DWV, EDO, RCH, Haarlem, VSV, HBS, ADO, Hremes DVS SW. le klas D: Feijenoord, Sparta, Em ma, Xerxes. RBC, NAC, De Baronie, TSC, NOAD, Willem II, Longa, BW. le klas E: Brabantia, Eindhoven, PSV, VW, Helmondia, Sitt. Boys, Sp. Emma, Maurits, MVV, Limburgia, Bleijerheide, Chèvremont. VETERANEN-COMPETITIE. Hedenavond om half acht wordt gespeeld: DOSR-vet.LDWS-vet. Heren enkelspel, eerste ronde:, Edgman (Austr.) sl. Walton (Gr. Brit.) 64 75 64. G. Brown (Austr.) sl. Shafei (Eg.) 61 62 63. Bromwich (Austr.) sl. Mur phy (Ierl.) 60 62 62. Van Mee geren (Ned.) sl. Ford (Gr. Br.) 26 6—4 5—7 6—3 6—4. Ampon (Phi- lipp.) sl. Rinkel (Ned.) 6—1 6—1 60. Worthington (Austr.) sl. Oak ley (Gr. Br.) 7—5 6—2 6—2. Mulloy (Ver. Staten) sl. Pallada (Zuid-Sl.) 3—6 6—1 6—1 6—1. Bergelin sl. Kemp (Ierland) 62 63 6—4. Paish (Gr. Br.) sL Hackett (Ierl.) 2—6 62 63 60. Sturgess (Z.-A.) sl. Horn (Gr. Br.) 6—0 6—2 60, Larsen (V. St.) sl. Cernik (Eg.) 8—6 7—5 6—2. Talbert (V. S.) sl. Kitovitz (Gr. Br.) 62 62 64. Sidwell (Austr.) sl. Lister (Gr. Br.) 6—2 61 63. Van Swol (Ned.) sl. Canapele (It.) 62 97 57 2—6 64 Linck (Ned.) sl. Mockridge (Gr. Br.) 6—3 2—6 6—8 6—1 6—3. Quist (Austr) sl. Mitic (Zuid-Sl.) 60 62 6—3. WIELRENNEN. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Van de derde etappè van de ronde van Zwitserland, Liesthal - Geneve (299 Km.) luidt de uitslag: 1. Speekaert (Belg.) 7 uur 51 min. 02 sec. 2. Meier (Zwits.) 7.54.36. 3. Kamber (Zw.) z. t.. 8. Faanhof (Ned.) 8.01.04 In het algemeen klassement leidt de Luxemb. Goldsohmidt 22.17.25 gevolgd door G. Weilenmann (Zw.) 22.20.39, Faanhof staat 51e met 22.34.32 BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND—B.B.B. Op Zaterdag 1 Juli neemt het jaar lijks treffen tussen de Leidse Biljart bond en de Bollenstreek een aan vang, met de eerste ontmoeting tus sen de kampioenen van de Leidse B. Bond en de B.B.B. Deze wedstrijden bestaan in een uit- en thuiswedstrijd, waarvoor extra prijzen zijn beschik baar gesteld. De eerste partijen worden te Lis- se gespeeld, in het clublokaal van de B.V. LU.T.O., welke gevestigd is in de R-K. Volksbond. De wedstrijden vangen te 6 uur aan. De volgende spelers van Leiden en Lisse zullen trachten het kam pioenschap te winnen: L.B.B.: le klas B. de Roo Sr., G. v. Eijgen, J, Feijen. Th. Overdijk, C. v. Duijn. B B.B.: C. Faas, G. v. Eijk, J. Baak, L Borst, A. Dofferhof. In alle klassen wordt libre ge speeld. De returnmatch vindt plaats in het clublokaal van de S.D.O. in café Kanteben, Hooglandse Kerkgracht, op Zaterdag 15 Juli. Op Dinsdag 11 en Dinsdag 18 Juli zal er evenals verleden jaar een mas sakamp worden gespeeld om de L.B.B.-B.B B. Wisselbeker, welke vo rig jaar werd gewonnen door de B.B.B. Voor de Leidenaars misschien een aanmoediging te trachten dit maal de beker naar Leiden te bren gen. POSTDUIVEN De Blauwband (comb. Sassenheim- Lisse). Wedvlucht met oude dui ven vanaf St. Denis (Fr.) 400 km. In concours 78 duiven, gelost te 9.30, aankomst eerste 2.53.48, snelheid 1225. laatste 3.39.6, snelheid 1078 m Uitslag: A. P. Eist 1, 9, H. J. Krom 2, 13, 19, G. B. Roodenburg 3, 18, J. A. Meeuwissen 4, 6, 10, 17, Th. v. d. Krogt 5, 8, 15, H. van Niekerk 7, 11, 14, 16, C. v. d. Veck 12, C. v. d. Zwart 20. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Wedvlucht van Würtzberg (Did.) op Zondag 25 Juni. Afstand 446 km. Ge lost 7.15 uur. In concours 16 duiven, le duif 5.07.15 uur n.m. Uitslag: H. v. d. Neut 1; A. Kuyf 2; J. W. Woerde 3; J. Tijsterman 4. VEILIG VERKEER SW OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 42.) ,,'k Kan niet zeggen, dat 't je bui tengewoon goed gedaan heeft." Z'n gelaat stond zo strak en ernstig, dat ze haar spottende toon liet varen. ..Han, weet je wat ik altijd 't meest in je gewaardeerd héb?" Verwonderd vragend zag hij haar aan. „Je eerlijkheid. Toen je jaren go- leden vroeg, of ik de moeder van je kind wilde worden, was in m n nart di?r verontwaardig!; !k dacht: hoe durf' h:j! Maar/toen ik kalmer geworden was, bewonderde ik je "prechiheid. ..Waarom haal je 'lie '«erinnerln- gen op?" viel hij drif'jg in de rede. nu alles te laat is!" Fjsiig. zonder enige emotie, zag c em aan: „Ik heb nooit spijt ge voeld var; mi? weigering, lk wist •volkomen zeker, dat bet ra.'s zou lopen." Hy luisterde met zk-htbare tegen zin doch ze sloeg er geen acht op. „Toen ik van je huwelijksplannen hoorde, was ik hoogst nieuwsgie rig, de vicbw te leren kennen, die da: had aangedurfd. Je zult je r.og wel herinneren, hoe ze aan 't diner voor 't kind op zy schoof met de woorden, „daar is immers haar plaats,"^ en "k dacht, 't kind is d'r alles; hém neemt ze op de koop toe." Warsage sprong op. „Madeleine, ik verbied je voort te gaan, wat geeft je *t recht dit alles te zeggen?" „Dat ik de zuster van Gaby ben en als zodanig ook de jouwe. Ga asjeblieft weer zitten, je móet me tot 't einde aanhoren." Half onwillig gaf hij toe. ,A1 gauw deed ik een andere ontdekking, begreep 'k, dat ze van je hield. O, wat zijn jullie mannen toch stekeblind! Nietwaar, jy hebt nooit begrepen, wat ze uitstond, toen ze geen bericht meer ontving en je dood waande en misschien ook niet d'r blijdschap, toen die angst werd weggeomen." Even hield ze op. „En 't enthousi asme, waarmee ze Titie bloemen leerde kweken!" Warsage zat met geboggen hoofd pijnlijk duidelijk zag hij elk to neel voor zich, dat ze hem voor de geest riep. Telkens stond hij op 't punt tus senbeide te komen en telkens zweeg hy. v „Zeg me nu eens eerlijk," ging de onverbiddelijke stem voort. „Waarom ben je ongelukkig? Is dat alleen om 't verlies van je kind? Of is 't omdat je je uit dwaze trots ver zet tegen iets, wat sterker is dan je zelf?" Hij gaf geen antwoord, klemde de lippen stijf opeen. w „Is 't niet schandelijk onrecht vaardig, haar een ongeluk te ver wijten, waaraan ze totaal onschul dig is; niemand beter dan ik, die er bij geweest ben. kan dat getui gen. En om zo'n idée-fixe durf je een leven te verwoesten?" Haar ogen schitterden van verontwaardi ging. „Neen, zei hij met doffe stem, .„niet 't ongeluk is 't, dat 'k haar 't meest verwijt, maar wel dat ze my de liefde van m'n kind misgun de. Herhaaldelijk trok Trésorke openlijk partij voor d'r." Ongelovig zag ze hem aan. „Je denkt dat 'k overdrijf? Hier zijn de bewijzen." Hy tastte in z'n zak, haalde uit z'n portefeuille de beide helften van 't portret. „Daags voor mijn vertrek durfde ze deze foto, die ik 't kind gegeven had, te verscheuren." Madeleine keek even naar 't ver scheurde beeld, toen hief ze het hoofd op, en zag hem aan. „Wie zegt je, dat zy het ver scheurde?" Hij lachte schamper, ,,'s Morgens liet ik haar de stukken zien, ze durfde niet ontkennen." Een ogenblik zat Madeleine als verslagen. „Zeg nu eens, had ik ongelijk?' drong hij. Z'n stem bracht haar tot bezinning: „Neen, Han," zei ze langzaam, met nadruk op ieder woord,,,'t was niet Loek die de foto verscheurde, maar Titie." „Ben je krankzinnig!Hij vloog overreind, „hoe durf je dat bewe ren dacht je dat ik zoiets zou geloven?" „Luister eerst en oordeel dan zelf: De middag, dat 't ongeluk ge beurde, ging Loek juist de deur uit, toen ik met de kinderen bin nen kwam. Boven vond ik Titie. Ik vroeg d'r waar Loek heen was. Ze keek me een beetje weifelend aan en zei dan: „Mammie haalt de foto." Natuurlijk vroeg ik, welke foto en en dit waren haar eigen woorden „Tante Madeleine, ik ben heel on deugend geweest, ik héb Vaders fo to verscheurd, maar Mammie heeft beloofd niets te zeggen, omdat 'k er zo spijt van had. Ze haalt nu een nieuwe." Madeleine zweeg. Ze zag Han niet aan, hoorde alleen, hoe hij diep" adem haalde. Plotseling voelde ze een hand op haar schouder. „Kan je er een eed op doen, dat je de waarheid spreekt?" Ze hief 't hoofd op en zag hem recht in de ogen. „Ja Han." Er viel een lange pauze. Warsage was weer gaan zitten; de ellebogen op de knieën, 't hoofd in de handen. Eindelijk zei hij in laatst verweer; „Waarom heeft ze daar nooit iets van gezegd?"' „Omdat ze je zc lief had, ze kon je dat niet zeggen voor je weg moest ze wist dat 't je zou hin deren. En te denken dat jij.—" haar stem brak in een snik. Han Warsage sloeg er geen acht op Madeleine was de eerste die zich weer herstelde; ze zag de man daar voor zich, verslagen, gebroken door smart. „Han, 't is nog niet te laat. Dank God, dat zij je vrouw werd en niet ik. Want als je tot mij gekomen was, na 't geen gebeurd is, zou ik je van mij afgestoten hebben." Het klcnk als een bittere zelfbeschuldi ging. ,:Wie verzekert me, dat zy dat niet doen zal?" „Ik," zei Madeleine met vaste overtuiging, „al die jaren heeft ze op jouw gewacht; niemand weet, wat er tussen jullie is voorgevallen, ik heb 't slechts geraden, zelfs te gen my zegt ze nooit iets." Warsage stak haar de hand toe. Ik dank je Madeleine, mag ik je nu nog één ding verzoeken? Van avond vertrek in naar New-York, ik heb my verbonden voor een vlucht naar Australië." Ze zag hem verschrikt aan. „Wil je Loek een brief van mij geven in geval jk niet terug keer?" „Maar je móet terugkomen," riep ze driftig. „God geve 't,zei hy ernstig. Ze zag z'n lippen beven en begreep, hce hij voor de eerste maal z'n be roep haatte. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6