Gemeenteraad van Leiden besloot tot demping van. de Mare Een onverwachte mededeling van de voorzitter, welke veel beroering bracht DE MARE WAARBORG Za Ihet Leids Merenplan doorgang vinden? Een 3-tal kernpunten ter overweging I DINSDAG 27 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in vergadering bijeen- In de commissie van advies in culturele zaken werden benoemd prof. dr. L. J. van Hoik. mr. P. Cleveringa, mr. P- C. Witte, de heren H. Zunderman, A. J. v. d. Pompe, M- H. Zaalberg en P. Brouwer. Voorz. van de com missie is de weth. van Onderwijs. Tot lid in het bestuur van de Ver. Bouw van Werkmanswoningen werd benoemd prof. dr. Kreukniet Bij de behandeling van het adres van de bewoners van de Haverzak laan in verband met ontruiming van de. woningen, uitte mevr. Braggaar De Does (Afb.) enigszins haar te leurstelling over het prae-advies. De heer Vos (V.V.D.) betoogde, dat de bewoners recht hebben op de ver huiskosten; het is geen gunst. Wet houder Jongeleen ried aan, zich aan het prae-advies te houden, waartoe de Raad na nog enige discussie be sloot. Uitbreiding gebouwen Reinigings-dienst. Bij het voorstel tot uitbreiding van de gebouwen van de Gem. Reinigings dienst herinnerde de heer Lombert (K.V.P-) aan de wenselijkheid, de Reinigingsdienst buiten de bebouwde kom te brengen. Nieuwe kapitaals investeringen zouden een verplaat sing weer moeilijker maken. De heer Van Stralen (Arb.) vond het practischer, dat de dienst gelegen blijft zoals zij is. De heer Knetsch (Prot.) merkte op, dat de dienst nie mand tot last is. De heer A. van Dijk (K.V.P.) overwoog, dat ook verplaat sing van de lichtfabrieken eigenlijk wenselijk is. De wethouder verdedig de het uitbreidings-voorstel. Het voorstel werd aangenomen; tegen de heren Lombert en A- van Dijk. Daarna kwam aan' de orde het voorstel de bruggen langs en over de Lange Mare te vernieuwen. Daarbij kwam aan de orde een voorstel van de voorzitters van de K. V. P- en Prot. raadsfractie tot demping van de Lange Mare, verscheidene .adres sen en een telegram van Rijks-Mo numentenzorg. Geen stadsschoon bedreigd. De heer Woudstra (Prot.) zeide, dat het enig argument tegen demping is, het verloren-gaan van een stukje karakteristiek stadsschoon. Spr. geeft toe, dat een gedempte Mare voor het doorgaand verkeer niet van groot belang zal zijn, doch wel vpor locaal verkeer, geliik de Verkeers-commis- sie heeft aangetoond. Spr betwijfelt of de historie van Leiden verweven is met de Lange Mare; dit acht spr. overdreven. Spr. begrijpt niet, waar om de Mare uit stedebouwkundig oogpunt oper. moet blijven. Spr. kan er niet veel moois aan ontdekken. Dit is niet een typisch oud-Hollands grachtje. Vreemdelingen, die wan delen van Stadhuis naar Lakenhal over de Mare, maken een levensge vaarlijke tocht. In plaats van het gore grachtje kan een frisse straat met bomen komen. Het is nu een voor voetgangers en wielrijders ge vaarlijke toestand. Bovendien kan een parkeer-gelegenheid worden ge schapen. Tijd van romantiek is voorbij. De heer A. van Dijk (K.V.P.) lichtte toe, dat de voorstellers ook bedoelen verlaging van de Hartebrug en de mogelijkheid van verbreding van de Korte-Mare-weg, zodat de brug over de Oude Vest midden voor het ge dempte gedeelte komt te liggen. Spr wees op de noodzakelijkheid ter be veiliging van het .voetgangers-ver keer de Mare te dempen. Spr. ont kent niet, dat de Mare een zekere aesthetische betekenis heeft, heel veel stadsschoon kan spr. er toch niet in vinden. Dit is meer een kwestie van aanvoelen, maar daar moet men om verkeers-technische motieven piet voor uit de weg gaan. De tijd van de romatiek is voorbij. Spr. voorziet in de toekomst zelfs demping van het Rapenburg. Overdreven benaming. De heer Van Iterson (Prot.) acht de benaming van aestheti9ch grachtje overdreven. Voor het toerisme is de Mare niet van belang; 20 toeristen bezoeken jaarlijks de Marekerk. Het verkeersprobleem op de Mare is nij pend. Demping is ook financieel voordelig op de duur, vooral als men rekening houdt met de noodzakelijke vernieuwing der walmuren- De heer Kortmann (K.V.P her-, innerde aan de demping van het Ro- kin te Amsterdam. De voorstanders van deze demping hebben in het Verloop van de tijd gelijk gekregen. We staan hier enigszins voor een zelfde keuze. De Mare is echter aesthetisch niet van zo groot belang. Er is reeds op gewezen, dat het aantal klassieke gevels langs de Mare gering is. De bruggen hebben geen eeuwen-oud cachet en. dit zou bij vernieuwing toch verloren gaan. In het belang van de verkeers-verbete ring heeft spr daarom geen bezwaar tegen demping. Capriolen. De heer Ten Broek (K.V.P.) haalde ook een Amsterdams voorbeeld aan n.l. de Vijzelstraat. Op de Mare moeten rijwielen en voetgangers capriolen maken, om er door het verkeer te komen. Als we aan tradi tie vast willen houden, zouden de raadsleden dat ook moeten doen en de dames zich in hoepelrokken in de Raadzaal moeten bevinden Geen grijze haren. De heer D. van Dijk (Arb.) zeide, dat het hier geen tegenstelling is tussen oudheid-aanbidders en ver- keers-maniakken. Het adres van „Oud-Leiden" heeft spr. geenszins kunnen overtuigen. Spr. hoopt, dat er nog eens een voorstel komt tot demping van het Rapensug. Spr. vraagt zich echter af, wat men be reikt met demping van de Mare. De genen, die hun auto parkeren willen, zetten de wagen toch neer op een punt zo dicht, mogelijk bij hun zake lijk doel; op de Breestraat bijv. De gedempte Mare heeft een te nau we verkeers-uitmonding. Een behoor lijke toegang tot de Mare verkrijgt men alleen door de Hartebrug tegen de grond te werpen en ergens an ders op te bouwen. Spr. zal er geen grijze haren van krijgen als de meer derheid tot demping besluit. De heer Knol (Prot.) ging in op de financiële kant van de zaak, waarom trent ook de heer Van Stralen (Arb.) inlichtingen vroeg. Bestraffende vinger. De heer Schüller (Arb.) zegt, dat B- en W. het vraagstuk bruggenbouw of demping van beide zijden hadden moeten belichten. Als dus stagnatie ontstaat bij demping, ligt de oorzaak daarvan niet bij de Raad, maar bij B. en W. Naar spr.'s inzien kan de Korte Mare veel smaller worden. Demping brengt zeker enige ver- keersverbetering. Spr. vraagt zich af, wanneer de grote verkeersdoor- braok Noord-Zuid tot stand kan ko men bij de tegenwoordige woning nood. Als parkeer-gelegenheid is de Mare vooral van belang voor vracht verkeer. De heer Van Weizen (Comm.) zei de, dat zjjn fractie haar houding nog niet bepaald had en eerst het voor- en tegen van demping wil beluiste ren. De heer Goslings (Arb.) heeft heel weinig argumenten gehoord, welke demping pertinent noodzakelijk ma ken .Zijn er de laatste jaren op de Mare veel ongelukken gebeurd? Ver gelijking met andere dempingen gaat niet op, omdat geen doorgaande ver keersverbinding wordt geopend. De heer De Kier (Prot be schouwt een gedempte Mare wel de gelijk van belang ter ontlasting van het verkeer op de Haarlemmerstraat. Weinig aandacht. De heer Van Oijen (K.V.P.) merkt dat schoonheids-motieven weinig aandacht hebben gehad. We gaan een mooi stukje Leiden verlaten, als we de Mare gaan dempen. Men zegt dat het er mooier zal worden, maar dat ontkent spr. Demping zou alleen verantwoord zijn als een verkeers- verbeterin;-' werd verkregen. Maar de sleuf bij de Haarlemmerstraat blijft bestaan. De Haarlemmerstraat is t6ch veel te smal. Op zijn aesthe tische bezwaren terugkomend, wijst spr. op het Levendaal. Is het er mooier op geworden? Zo zal ook de Mare er niet mooier op worden en demping zal geen oplossing brengen- Spr- beveelt een oplossing aan via de Voldersgraoht. De heer Knetsch (Prot.) zag in demping wel enig belang. VAN BUITEN ÈN VAN BINNEN Alle Waarborg-kleding heeft apart gemaakt binnenwerk, Waarborg-binnenwerk! Dat geeft blijvende pasvorm aan de goede coupe en bewerking. WAARBORG-COSTUUMS in diverse prijzen van f 84.tot f 144. Zomercost. f 61.- tot f84.- Sportcolberts f35.- tot f 65.- Pantalons f 17.50tot f 45.- Eg. kat.reg.j. f35.- tot f95.- Kat. jongenspakjes v.a. f 9.50 25 zaken in Nederland. Aardig grachtje. De heer Aalders (K.V.P.) sloot zich aan bij het betoog van de heer van Oijen.'Als men er gewoond heeft en na 25 jaar de Mare nog steeds mooi vindt, is dat een bewijs dat zij moo' is. In ieder geval is het een heel aar dig karakteristiek grachtje. Men moet echter niet het gevoel doch ook het verstand laten werken. Het toe genomen verkeer vraagt de demping Mej. Van Nienes (Arb.) vindt, dat de Mare deel uitmaakt van bet aes thetisch aanzien van de kern der stad. Daarom is spr. tegen demping. De heer Van den Burg (Arb.) meent, dat, eenmaal de Mare ge dempt, niet meer naar de gracht zal worden terugverlangd. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering verde digde weth. van der Kwaak het standpunt van de minderheid in B. en W. Spr. kan de stedebouwkundige waarde van de Mare niet inzien. De Hartebrug eist dringend verlaging en verbetering. De gedempte Mare zal in een urgente behoefte aan een parkeer-ruimte op Vrijdag voorzien. Waar de nieuwe veemarkt komt aan de Haarlemmertrekvaart, zal door demping bovendien een uitstekende toegangsweg tot de binnenstad wor den verkregen. Demping betekent na verloop van tijd, dat 150.000 minder behoeft geïnvesteerd te wor den. Deze mogelijkheid mag men niet verwaarlozen. Demping ontraden. Weth. Jongeleen zou er liever zit ten als verdediger van de demping, omdat deze aantrekkelijk is! Spr. zal trachten het voorstel van de meer derheid te verdedigen. Spr. heeft geen argumenten gehoord, die het dringend nodig maken, de Mare te dempen. Als het nieuwe spoorweg plan klaar is, krijgen we verbinding RijnsburgerwegSchuttersveldMa- redijk, terwijl de Haarlemmerweg verlaagd zal worden tot een 4< rangsweg. Al het vervoer van War mond, Voorhout en Noordwijker- hout zal in de toekomst geschieden over de AbtspoelwegMaredijk. Wat de parkeer-ruimte op Vrijdag betreft, de enige oplossing is een nieuwe veemarkt. Spr.'s grote be- zwaar tegen demping Mare blijft, dat zij geen oplossing geeft. Het ver keer wordt aangetrokken naar een straat, waar we het niet moeten heb ben n.l. de Haarlemmerstraat. Het scheppen van een parkeer-ruimte houdt het gevaar in, dat zij een overstag-gelegenheid wordt voor het zware verkeer. Verbreding van de Korte Mare-weg zal f 150.000 vra gen. Verkeersverbetering wordt vol doende verkregen door de verbrede bruggen. Wat het karakter van de Mare betreft, is spr. het in veel eens met de heer van Oyen. Spr. vreest, dat als de Raad het plan tot demping aanneemt, de gemeente geen toestemming tot demping krijgt of in ieder geval de goedkeuring van het raadsbesluit zal worden ver traagd. Verbetering van de Ma- rebrug is echter dringend; zij verkeert in slechte toestand en spr. neemt het niet op zijn ver antwoording, de Marebrug nog langer zo te laten liggen. Tweede burgemeester Van der Werff. De voorzitter zeide, dat twee be langen hier tegen elkaar worden af gewogen; het aesthetisch en histo risch belang en het verkeersbelang. Over het eerste loopt naar spr.'s me ning de Raad te licht heen. Hebben de raadsleden wel voldoende kijk op de historische belangrijkheid van Leiden? Tot zijn schrik heeft spr. zelfs over demping van het Rapen- brug horen reppen. Dan zal men echter een andere voorzitter moeten zoeken, want roept spr. uit; „Niet anders dan over mijn lijk!" Zo dra matisch zal spr. zich de demping van de Mare echter niet aantrekken. Het beeld van een oud-Hollandse stad moet toch wel tot ons spreken, al moet men daarbij niet overdrij ven. De grachten van onze Holland se steden mag men slechts in uiter ste geval dempen. Demping van de Mare betekent: men verliest wat moois en krijgt er iets lelijks voor de plaats. Het verkeersbelang is niet zodanig, dat het historisch belang er aan moet worden opgofferd. Het is de vraag, of van de parkeer-ruimte veel gebruik zal worden gemaakt. Voor het verkeer krijgt men slechts een halve oplossing. Daarom ont raadt spr. ten sterkste aanneming van het voorstel-Van Dijk-Woudstra. Replieken. Bij de replieken voerden het woord de heren Woudstra, Frohwein (die het idee Voldersgracht ontwik kelde). Schüller, Van Iterson, Vos (die verklaarde, dat de fractie tegen demping zal stemmen), Questroo (die wees op het voordeel, dat de Hartebrugkerk een zij-uitgang zou kunnen krijgen en aantoonde, dat de grote bouwheer Jacob van Campen 311 jaar geleden adviseerde de Ma re te overkluizen!), De Kier, A. van Dijk, Kortmann, Van den Broek, Goslings, Stolp, Knetsch, Van Wei zen (die conservatief wilde zijn en tegen demping zal stemmen) en Van Oyen, die nogmaals het plan door trekking Voldersgracht ten onder zoek aanbeval en een voorstel in diende de beslissing over de Mare aan te houden. De vergadering werd hiërop geschorst. Weth. Van der Kwaak belichtte nogmaals de financiële consequen ties; demping levert een groot voor deel op, overwegend, dat vernieu wing van de walkanten van de Mare f 250.000 zou vergen. Weth. Jongeleen herhaalde, dat hij niet „tot-en-met" een tegenstander van demping is. Spr. is echter niet overtuigd door de argumenten van de voorstanders ervan. Mocht de Raad tot demping besluiten, dan zul len B. en W. het besluit loyaal uit voeren. Ook betoogde spr., dat Jacob van Campen niet de gehele Mare, ('och slechts een klein gedeelte bij de kerk wilde overkluizen. T.a.v. het voorstel-Van Oyen inzake de Vol dersgracht zei spr., dat, nu het aan te kopen pand voor doortrekking van de Voldersgradht in openbare verga dering ter sprake is gebracht, iedere kans om tot een vergelijk te komen ,s verkeken. De v.oorz. merkte op, dat de Raad eeuwen geleden blijkbaar zelfs niets gevoeld heeft voor een kleine over kluizing. Spr. ried aan, dit voorstel te volgen. De heer Van Oyen trok zijn voor stel in. Het voorstel tot demping van de Mare werd aangenomen met 22 te gen 14 stemmen. Tegen stemden de ieden Zunderman, Frohwein, Van Nienes, Goudswaard, v. Weerlee, Boesaard, Jongeleen, Van Schaik, Vos, Goslings, Van Stralen, Van Wel- zen, Vijlbrief en Pina. De voorzitter legde daarop de vol gende verklaring af: Naar aanleiding van het genomen besluit zie ik mij tot mijn spijt ge noodzaakt de raad mede te delen, dat ik op de gronden, die door mij ook heden in de raad zijn voorge bracht van oordeel ben, dat dit besluit in strijd is met het algemeen belang en dus door H. M. de Konin gin kan worden vernietigd. Op grond van het bepaalde in ar tikel 76 der Gemeentewet heb ik der halve besloten het besluit niet ten uitvoer te brengen en zal ik hiervan ten spoedigste kennis geven aan Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land met verzoek het besluit voor te dragen voor vernietiging door de Kroon. Ingevolge genoemd artikel geef ik van een en ander bij deze kennis aan uw vergadering. De voorzitter stelde daarna aan de orde de rondvraag en deelde mede, dat vervolgens een geheime zitting zou worden gehouden. Vele Raadsleden pleegden tijdens de rondvraag overleg, waarna de heer A, van Dijk verklaarde, dat hij na de verklaring van de voorzitter in ant- woord op een, op volkomen demo cratische wijze genomen raadsbesluit, er niets voor voelde nog enkele uren te vergaderen en hij de vergadering zou verlaten. De heer Woudstra sloot zich hier bij aan. Spr. herinnerde er aan, dat weth. Jongeleen een loyale uitvoering van het raadsbesluit had toegezegd. Spr. twijfelde niet aan het recht van de burgemeester het besluit ter ver nietiging voor te dragen, doch ge zien de uitlatingen van de voorzitter bij de discussie heeft spr. geen idee gehad, dat de voorz. van dit recht zou willen gebruik maken en de in druk gekregen, naar aanleiding van des voorzitters opmerking over het Rapenburg, dat dit niet een derge lijke kwestie voor hem was. Spr. meende zich daarom van verdere deelneming aan deze vergadering te moeten onthouden. I Weth. Jongeleen zeide, de gevoe- BRAND IN EEN COCA-COLA FA BRIEK. Een groot aantal brand weerlieden moest de strijd aanbin den tegen de enorme brand, die in de Coca-Cola fabriek te Rockville Centre (N.Y.) was uitgebroken, toen dichtbij gelegen gastanks door het vuur werden bedreigd. Na uren blussingswerkzaamheden werd de brand bedwongen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. lens der sprekers volkomen te kun nen begrijpen. De Raad had echter nog enige ernstige beslissingen moe ten nemen, waarom spr. verzocht Woensdagavond een uur vroeger bij een te komen. De voorzitter vroeg, terwijl de ver gadering ging verlopen, of iedereen zich daarmede kon verenigen. Geroep: Neen! neen! Daarop stelde de voorzitter het be gin der (aanvankelijke geheime zit ting) vast op Woensdagavond om 8 uur. Wethouders cn raadsleden ver enigden zich daarna in de grote commissie-kamer, om „het geval" te bespreken. De Raad van de Gemeente Leiden krijgt op Woensdag 28 Juni het Leid- se Merenplan te bespreken en te be oordelen. Door de wel zeer bizondere gang van zaken en de talrijke problemen, die hiermee verband houden voor on ze volkshuishouding, wil ik in 't kort nog enkele punten publiceren, 't Is verre van mij om deze belangrijke materie in de politieke sfeer te bren gen; enkel de nuchtere realiteit en de grote belangen die op 't spel staan verplichten me tot schrijven. Eerste punt: De gemeente Leiden heeft het niet nodig geoordeeld, om bij al de voor bereidingen en het uitwerken van deze plannen, overleg te plegen met de buurgemeente Warmond, die de gevolgen zal moeten ondergaan, in verlies van karige cultuurgrond, enz. Ook de polderbesturen weten offi cieel niets van voorbereidingen, plannen en mogelijke tot stand ko ming van grote veranderingen in hun gebieden. Is dit alles te rijmen met autonomie van Gemeenten en Waterschappen? Past deze werkwijze in onze democratische tijd? Moet de tegenstelling stad en platteland maar steeds toegespitst worden? Tweede punt: Is opoffering van goede cultuurgrond per sé noodzake lijk? Wij stellen ons volledig op 't standpunt, dat voor de werken te Leiden en omgeving circa 12.000.000 m3. zand beschikbaar moet komen, tevens op een finantieel verantwoor de wijze. Slechts één opmerking plaatsen wij hierbij: Voor de stad Leiden is zelf nodig 6.000.000 m3. zand, om sommi ge straten en bouwterreinen 2.50 a 2.75 m. op te hogen Mede gelet op de stevige, zanderige ondergrond in de diepere lagen, lijkt ons dit op hogen wat ruim en feitelijk onno dig. Omdat juist de dure zandkosten het kardinale punt zijn geweest van heel het Leidse Merenplan, is er alle reden om dit punt nader te on derzoeken. De mogelijkhed is niet uitgesloten, dat hierdoor beduidend bespaard kan worden in kosten en zand voor de gemeente Leiden zelf. Er is voldoende zand te bereiken, om de zandhonger van 12.000.000 m3. te stillen. Een ingesteld onderzoek door de Provinciale Waterstaat, waaraan wij denkelijk niet onschuldig zijn, heeft uitgewezen, dat er voor al deze werken disponibel is een zandvoor- raad van 4.400.000 m3. Ter aanvulling van bovenstaand zandrapport" kunnen wij wijzen op de volgende mogelijkheden voor voorradig zand: Verdere afzanding van het Rei gersbos nabij Lisse nog 420.000 m3. Afzanding van Noordzij derpolder ter grootte van 650700 h.a., ter no dige verbetering van de cultuurwaar de, tot N.A.P. met een gemiddelde verlaging van 50 c.m., geeft pl.m. 3.250.000 m3. Afzanding Langeveld, ter grootte van 270 h.a. tot N.A.P., met gemid deld 2 M. zang 5.400.000 m3. Totaal verkrijgbaar zand 13.470.000 m3. Het is bekend, dat de eigenaresse in het Reigersbos graag bereid is tot afzanden. De winst van 20 h.a. cul tuurgrond is mede als voordeel te no teren. De ingelanden van de Noordzijder- polder zijn zieker bij meerderheid te vinden voor medewerking, als de enig juiste uitkomst uit hun grote moeilijkheden met de cultures. De moeilijkheden inzake 't Langeveld. Vooral willen wij niet de moeilijk heden verzwijgen inzake 't Lange veld. Hierop heeft de Amsterdamse Duinwatermaatschappij een servi tuut. De eigenaars der gronden zul len deze rechten wel betwisten, ge dwongen door de zeer sterke water- enttrekking. Verder zal het aan de bereidheid der eigenaars tot afzan den niet ontbreken. In totaal is zodoende in de Noord- zijderpolder een oppervlakte van pl.m. 1100 h.a. verbeterde en nieuwe cultuurgrond te verkrijgen, speciaal geschikt voor bollenland, zoals blijkt uit de uitkomsten der bodemkarte- ring. Deze grond heeft na afgraving door z'n prima eigenschappen direct een waarde van minimaal 10.000 per h.a. Dit gebied wordt door afzan den het beste centrum voor de bol- lencultures in de toekomst. Veel min derwaardig en ziek bollenland kan dan een andere agrarische bestem ming verkrijgen. Door een nieuw te graven kanaal in dit gebied, aansluitend op de be staande waterwegen, wat nodig zal zijn voor het vervoer der produc ten en benodigdheden der nieuwe bollenstreek, kunnen ook de mas sale zandhoeveelheden goedkoop en doelmatig naar Leiden e.o. ver voerd worden. Al deze ideeën en voornemens le- van in de grote meerderheid der eigenaars en kunnen nu prachtig geleid worden in de richting tot op lossing van de zandhonger. Een mooier en doelmatiger synthese is niet denkbaar! Zo worden streekbe- langen en nationale belangen het test gediend! De Provincie schijnt als doel te hebben in 't Langeveld een recreatie oord, met natuurbad, enz. te schep pen. Onze eerste vraag hierbij is: Wordt op deze manier de erfdienst baarheid niet aangetast? Tweedensstaan velen met ons sceptisch tegenover dit natuurbad, zo kort bij een prachtig strand. Slechts enkele weken per jaar zal dit bad bezocht worden. Vrij stellig zal ook de onoverkomelijke rietgroei sterk .belemmerend werken op de bestem ming en de practische bruikbaarheid van het bad. In ontsluiting van een strandgedeel- te in Noordwijkerhout en 't vrijge ven van een aansluitend binnenduin- gedeelte voor het publiek, zien wij een meer voor-de-hand-liggende en veel goedkoper oplossing voor ont spanning en recreatie. Mocht evenwel het natuurbad doorgang vinden, dan komt er naar ruwe raming 4 a 5 millioen m3. zand vrij, mede ten gerieve van de stede lijke zandhonger. Terloops is nog op te merken, dat de verbeteringen in de Noordzijder- polder als werkobject bij werkloos- beid voor meerdere jaren geschikt is, waarvan mogelijk ook de stad Lei den kan profiteren. Ofschoon aan de zandbehoeften met bovenstaande projecten ruim schoots kan voldaan worden, willen wij zekerheidshalve nog enkele an dere mogelijkheden aangeven. Uit de zee te Hoek van Heiland, uit de Veluwe, uit het Kagermeer, uit het uiterste binnenduingedeelte te Wassenaar, kunnen zo nodig aanvul lende hoeveelheden zand geput wor den. Blijkt de noodzaak te bestaan-, dan is elk van deze leverplaatsen voor millioenen m3.* goed. Over de kosten zal in het derde punt gespro ken worden. Als nuttige gevolgen van boven staande zandwinningen zijn nog te boeken: a. veroverde nieuwe cultuurgrond: in 't Langeveld 270 h.a. Reigersbos Lisse 20 overige delen 20 totaal 310 b. aan verbeterde cultuurgrond: Noordzijderpo^der 650 a 700 h.a. Voorhout-Rijnsburg 50 totaal 700 a 750 h.a. Dit alles vormt dus wel een schril le tegenstelling met het verlies aan cultuurgronden bij het Leidse Meren plan! Het derde kernpunt: de finantiële zijde van het zandprobleem. In de officiële stukken komen ver schillende berekeningen voor van de kosten van het aan te voeren zand voor Leiden. Tegen de gemaakte cal culaties hebben wij al meermalen ernstig bezwaar gemaakt, omdat ze verouderd zijn en niet meer stroken met de werkelijkheid. Als basis om aan te tonen, dat Leiden het beno digde zand door zuigen te Warmond kan veroveren voor tenminste f 1.50 per m3. beneden de gemiddelde pr^js van het op andere wijzen te verkrij gen zand. zyrv, de cijfers volkomen onbetrouwbaar. Ten bewijze hiervan het volgende: lo. Het zand uit Noordwijkerhout zou 3.53y2 per m3. kosten. Meerde re aanbiedingen staan ons ten dienste uit dit gebied tegen prijzen van 2.25 2.50 per m3. Door het graven van

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5