Emblemen en viae van 7 December-divisie overgedragen NIEUWS UIT DE OMGEVING DINSDAG 27 JUNI 1950 DE LEF'iSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Plechtigheid in het Legermuseum te Leiden Uit erkentelijkheid vc het vele goede werk, t herstel van orde en ru in Buitenzorg vérrich bood de bevolking enig jaren geleden de 7 De cember-divisie een hou ten embleem aan. Later werd dit embleem, beves tigd aan de obelisk bi.' het begin van de oprij laan naar het paleis te Buitenzorg, vervangen door een metalen E.M. embleem. De houten werd daarop voor het gebouw van de divisie-staf te Bandoeng geplaatst. Nu de 7 December-di visie ontbonden is en bei de emblemen met de di- visievlag door de laatste manschappen naar Neder land werden gebracht, is er geen betere plaats denkbaar, om de herinne ring aan deze divisie le vend te houden, dan het Legermuseum te Leiden. Daarom vond Zaterdag middag in het museum aan de Pesthuislaan een korte plechtigheid plaats, tijdens welke de oud commandant van de divi- »ie gen. maj. H. J. J. W. Durst Britt, emblemen en vlag aan de directeur, kol. van Houten overdroeg. Grote belangstelling. Onder de vele militaire autoritei- Het metale embleem Foto: „De Leidse Courant'' H.. Calmeyer. Bovendien de oud commandanten van de le Inf. Brig 7 Dec. divisie luit.-kol. D. Blanken, luit.-kol. A. A. J. J. Thomson en gen. maj. E. Engles, opvolger van gen.- maj. Durst Britt. Ook luit-kol. J. Hoytema van Konijnenburg, oud ten, die deze plechtigheid bijwoon-1 comm. le Reg. Huzaren van Boreel, den, bevonden zich generaal maj. H. I was aanwezig, evenals ir, J. J. Pen- J. Kruis, chef van ae Gen. Staf, en nock, oud loco-burgemetster van zyn plaatsvervanger, luit gen. M. R. Buitenzorg. Gen. maj. Durst Britt sprak niet alleen als oud-commandant, doch ook als voorzitter van de Band Oud- Strijders 7 December-divisie, en her innerde aan de taak: vrijheid en recht te brengen in Indonesië, waar voor de 7 December-divisie een erenaam! zich gesteld zag. Hoe de bevolking het optreden van deze Ned. militairen heeft gewaardeerd, is wel duidelijk gebleken, aldus spr., uit de aanbieding van de emblemen, die het onderschrift dragen: „le Di visie 7 December, le Infanterie Bri- gadegroep". Spr. ging de geschiedenis van vlag en emblemen na en achtte het nodig, nu de divisie uiteen gegaan is, hier voor een waardige plaats te vinden Hij was daarom verheugd, namens de 7 December-divisie, de drie kost bare herinneringen aan het Leger museum te mogen overdragen, we tend, dat zij in goede handen zijn en tot in lengte van jaren zullen her inneren aan de 7 December-divisie en aan de daden van haar manschap pen. In Indische zaal. Kol. van Houten aanvaardde als directeur gaarne deze herinneringen, waarvan de vlag en het houten em bleem een plaats gevonden hebben in de Indische zaal van het museum Het ijzeren embleem is opgesteld on der de galerij op de binnenplaats, waar het na afloop van de overdracht door d' aanwezigen in ogenschouw genomen werd. Betreurenswaardig Het gebeurde in de gemeenteraad van Leiden, aan het einde van de be handeling der voorstellen tot al of niet dempen van de Mare,was sensa tioneel en betreurenswaardig. Het zal zelden voorkomen, dat tij dens een overigens kalm verlopende raadsvergadering een groot aantal raadsleden niet verder wenst te be raadslagen en aanstalten maakt de zaal te verlaten. De raadsleden toonden zich zeer gepikeerd over de mededeling van de voorzitter, dat hij het besluit tot demping zou doen voordragen., ter vernietiging door de Kroon. Niet, dat iemand de voorzitter het Techt zou willen ontzeggen art. 76 van de Ge meentewet toe te passen in het on derhavige geval, maar omdat de voor zitter in zijn betoog ten gunste van de open Mare geenszins de indruk had gewekt, zulk een verwoede te genstander van een eventuele dem ping te zijn. Niets in zijn be negen was het besluit uit te voeren. Ook de wethouders waren van deze opvatting van de voorzitter onkun dig gebleven, gelijk overduidelijk bleek uit de mededeling van wethou der Jongeleen, dat B. en W. een be sluit tot demping loyaal zouden uit voeren. Zeer begrijpelijk is het, dat de Raad, nadat vele uren in harmonie was vergaderd om tot een besluit te komen, deze coup d'état van de voor zitter niet kon waarderen. We me nen, dat de Raad unaniem was in zijn afkeuring, in 't bizonder over het feit, dat de wethouders niet waren ge kend. De voorzitter had de „verkla ring" geschreven voor zich liggen! Art. 76 van de Gemeentewet laat de burgemeester 24 uur.speling, om van zijn „gevoelens" aan de Raad kennis te geven. De voorzitter had dus de vergadering van de Raad kunnen schorsen, om de wethouders mede deling te doen van zijn „gevoelen" of 's anderendaags het college van B. en W. mondeling en de Raadsle den schriftelijk ervan in kennis kun nen stellen. De handelwijze van de burgemees ter was in dit geval weinig tactisch en de reactie daarop van de Raad wel zeer begrijpelijk. BETERE VERBINDING MET GEBIED LANGS OUDE RIJN. Nieuwe weg LeidenVoorschoten. Naar de A.N.W.B. verneemt zal in Augustus de nieuwe provinciale weg VoorschotenLammebrug (Leiden) voor het verkeer worden openge steld. Hoewel dit wegvak nog geen kilometer lang is, heeft het voor het verkeer grote betekenis. Immers, wie op het ogenblik, van Den Haag, Voor burg of Voorschoten uit, het indus triegebied langs de Oude Rijn wil be reiken. moet dwars door de bebouw de kom van Leiden. In Augustus zal het mogelijk zijn de veel kortere en vlottere verbinding via Lammebrug te kiezen, waardoor men via de Ka- naalweg ten Oosten van Leiden bij de Wilhelminabrug op de Hoge Rijn dijk kan komen Ongetwijfeld een grote verbetering. JAAGBRUG OVER DE LEIDSE TREKVLIET GAAT VERDWIJNEN. Ged. Staten van Zuid Holland stellen de Prov. Staten voor de Jsagbrug over de Leidse Vliet of Trekvliet in de gemeente Leiden aan het verkeer te onttrekken. Dit overwegende, dat deze brug oor spronkelijk een schakel vormde in het Jaagpad langs het Rijn en Sdhie- kanaal, tussen het Delftse Jaagpad en de Zoeterwoutseweg, maar deze betekenis heeft verloren, nu er practisch niet meer gejaagd wordt. Het andere verkeer uitsluitend voetgangers - t. z. t. gebruik ma ken van de nieuwe brug, die door de Provincie is gebouwd over de Leidse Vliet, bij de Lammebrug, voor de nieuwe weg naar Voorscho ten. De Jaagbrug zal niet eerder worden opgeruimd, dan nadat de nieuwe 4>rug voor het verkeer zal zijn opengesteld. Ter verduidelijking: Bedoeld wordt het houten ophaalbruggetje, even voorbij de Lammebrug. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN „St. Bonifacius". Na do weke lijkse repetitie werd Maandagavond door bestuur, leden en directie op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer H. C. Adelaar, die in verband met. zijn aanstaand vertrek naar Zeist Het voorzitterschap van de R.K. Gem. Zangvèr. „St. Bonifa cius" overdroeg. De heer Adelaar zwaaide jaren lang de scepter van deze grote zang vereniging wier naam en faam in wijde kring bekend is en zelfs buiten de parochie een goede klank heeft. Namens de parochie sprak de de ken vriendelijke woorden ten af scheid. Mevr. TomeijHeideman sprak namens de leden waarderende woorden en bood een Delfts-blauw schemerlamp ter herinnering aan. Mevr. Adelaar ontving een tuil wit te en rode anjers en mocht evenzeer delen in de waardering, die haar man te beurt viel. Ook de directeur van „St. Bonifacius", de heer Chr. A. v. d. Mark, schaarde zich bij de sprekers en zwaaide de scheidende spreker veel lof toe. Tot opvolger van de heer Adelaar werd de heer J. Schrama tot voorzit ter gekozen. Het „Anjerfonds". Donderdag 29 Juni a.s. wordt een collecte- gehou den ten bate van het Prins Bernhard- fonds. Huis aan huis zullen fotokaar ten van het Koninklijk gezin worden aangeboden. De minimumprijs be draagt 0.25. Als onderdeel van het Prins Bern- hardfonds is in Zuid-Holland werk zaam het z.g. „Anjerfonds", dat zich tot taak stelt 't verlenen van steun aan plaatselijke of regionale werk zaamheid ten behoeve van kunst, volksontwikkeling en culturele jeugd zaken. Ook verenigingen in onze ge meente met culturele doelstelling kunnen wanneer zij voor bepaal de. ahbeid steun behoeven zich dus wenden tot genoemd Anjer fonds. Het plaatselijk comité wekt de be volking op, om met gulle hand de anjercollecte te gedenken. Zie de advertentie in dit blad. Geboren: Barend, z. van B. Ver vers en H. Zondag; Teunis, z. van G. van Dijk en J. Alblas; David, z. van H. van Leeuwen en L. J. Geert- man; Teuntje, d. van C. J. Koele- wijn en J. Hunink; Anna, d. van M. Boekhout en M. van. Dommelen; Janna Maria, d. van D. Goudkuil en J. M. Domburg; Jacoba Petronella Clazina Maria, d. van B. A. Hijman en P. Th. Verhage; Marinus, z. van P. Voskuilen en M. C. Raaphorst; Maria Adriana, d. van W. Mesman en C. M. Klein: Maria Margaretha Theodora, d. v. A. A. v. Egmond en G. A. Bunnik; Bernardus Franciscus Maria, z. van Th. A. Beukeboom en J. A. v. Deursen; Wilhelmina Ma ria Cornelia, d. van P. Kempen en M. Keijzer; Marijke Geertruid, d. van M. Verburg en W. T. Meulen- berg; Maria Johanna, d. van C. Hoo- gerwerf en J. M. de Jong. Getrouwd: F. Snel en A. C v. d. Linden; C. P. Klerks en A. T. Th. v. Leeuwen. Overleden: Hendrik Schipper, 88 jaar. BODEGRAVEN DE POLITIE EN HET VERKEER. De ver. voor Veilig Verkeer is niet de minst actieve in onze gemeente. En hiertoe draagt zeker bij de zeer goede samenwerking met de politie. Opper Verhulst en twee corpsleden zetelen in het bestuur. De eerste geeft regelmatig les aan de leerlin gen, die voor hun verkeersexamen ctaan, en dit is in Bodegraven niet makkelijk. De ver. beschikt over een prima verkeerslokaal en leermate riaal, waarvoor men zelfs uit Den Haag is komen kijken. En hiervan is de grote man: de heer v. d. Hoven, agent eerste klasse. Van zijn hand prijken in het verkeerslokaal enkele maquettes- Vooral de maquette, die een druk kruispunt in de stad voor stelt, is een juweel. Met schier ein deloos geduid, vakmanschap en ac curatesse heeft de heer Hoven hier een prachtstuk werk geleverd. Na tuurgetrouw ziet men trams op rail, auto's, fietsers, voetgangers kerk en huizen, park en plantsoen, banken en gedenknaald, verkeerslich ten, die automatisch op de juiste kleuren kunnen worden gesteld Zelfs de kleinste details, zoals afrasterin gen en beplanting, ontbreken niet. En dit alles is met de hand vervaardigd! De heer v. d. Hoven heeft het Veilig Verkeerswezen wel aan zich ver plicht en Bodegraven ptijst zich ge lukkig. Personalia Voor het admissie- examen voor de kath. H.B.S. te Lei den slaagde Fr. van Galen en voor dat te Gouda J. Boumans- Geboren- Dirje, z. van T. Zaal Sprey: Gerda, d. van P. Boere v. Heeringen; Ondertrouwd*. P. Wagensveld 26 j. en G Knikker 20 jaar; W. Verweij 20 j. ëh M. Doornik 30 jaar. Getrouwd: J. van Klaveren 35 jaar en A- Heijkoop 34 jaar; N. Sprey en M. Balvert. Overleden: Bernardus Johannes Suringa 67 jaar; Arie Nap 84 jaar. BOSKOOP Geboren: Lucas, z. van D- van Euwen en A Waltman: Simon, z. van J. van der Have en N. M. Valk. Ondertrouwd: J. Pellekooren en. N. A. Udo. Overleden- Jacobus van der Wolf 73 jaar; Willem Lindeboom 77 jaar. DE KAAG Personalia. Voor het diploma Mulo B slaagde de heer H. Harding. HAZERSWOUDE (H. R.) Personalia. De heer L. L. Kerk hoven slaagde te Leiden voor het onderwijzersexamen. HOOGMADE Personalia. Aan de Bisschoppe lijke Kweekschool te Bergen behaal de mej. A. C. J. Prangers de acte L. O. KOUDEKERK Raadsvergadering. De gemeen teraad komt Woensdagavond te 8 u. in openbare zitting bijeen., Geboren: Iman Adriaan, zn van D, Koeman en C. J. van Vegteri; Margaretha Johanna, d. van J. Poort en R. Tuinstra. Gehuwd: D. Teunissen en J. de Jong. Overleden: Jacob van der Greft, 60 j. echtgen. van L. J. E. Voswijk. Ondertrouwd: Petrus Johannes Schakenbos 40 j. en Maria Elizabeth Gerarda van der Born 27 j. LEIDERDORP Geboren: E- J. M., d. van J. Gie- zen en P. J. Kool; W., d. van D M. Haak en W. M.rquenie; J.. z. van J. van Wagtendonk en T. A. Pijper: E. z. van C. de Vreede en C. Hoogstra ten; N-, z. van N. van Egmond en A. van Lienden; G. W., z van A. de Haas en J. Bogerd; J. G. M.. d. van J A v. d. Kroft en T- C. Borst J A. S., z. van J. D. Beij en A M. Hol- lebrandse; G., z. van G. Schouls en J. A. Klaasse- J., z. van J. de Lange en A. de Oude; M.. d. van D. van Laar en M. de Wit; P. A., z. van A S. Schalkers en A C. de Boer; C. I., d van P. Kossen en J. Spek; H. E., d van H. van Reijn en J. van Eg mond. Ondertrfouwd: J. J. de Haas 32 j. en J. Bafsboer 27 j.; J. van Hoorn 25 j. en M. J. Schouls 23 j.; W. C. Vegt 29 j. en J. v. Poelgeest 26 j. LEIMUIDEN R.K.S.V. O.D.I. Zondagmorgen dreigde de demonstratie van OLI door de vele regenbuien danig in de war te lopen, maar gelukkig kwam een uur voor de aapvang de opkla ring, en zo konden de 17 gropram- manummers onder prachtige weers omstandigheden vlot afgewerkt wor den. In de zaal van mej. Sneeboer had de vereniging zich. opgesteld, en precies 3 uut* arriveerde zii op het terrein gevolgd door een talrijk pu bliek. Na de vlaggegroet openden de dames het programma met een vrije oefening. Het werk van de kleuters hierna werd met belangstelling ge volgd. Na de vrjje oefening en even- wichtsbank van de kleinere jongens en meisjes deden de jongens van 12 tot 5 jaar hun uiterste best in het kampioenschap hoogspringen. Klas siek brugwerk der dames werd ge volgd door grondgymnastiek door de heren. Hierna werden enkele fraaie standen uitgevoerd. Verschillende heren hadden bij hoogbrug te hoog gegrepen. Een aardige vrije oefening in de kring werd hierna uitgevoerd door meisjes van 812 jaar, waarna de jongens van die leeftijd aan de beurt waren met een bankoefening. Meisjes van 1215 jaar presenteer den een rhythmische oefening. Een belangrijk deel van 't programma was het ringzwaaien der dames, en bij hoogrek van de heren merkten we op. dat sommige goede vorderingen ge maakt hebben. Met een kringoefe ning der dames werd het programma besloten. De voorzitter de heer C. A. Bnykx dankte hierna de belangstel lenden en de leden van Olympia van Lisse, die bij deze geslaagde sport middag medewerking verleend had den. NIEUWKOOP Aanbesteding. De gemeente heeft aanbesteed het bouwen van een voetballerskleedgelegenheid en een controlehokje op het terrein van de voetbalver. „Nieuwkoop'' en het leg gen van een brug over de sloot tus sen de Achtet-weg en het sportterrein Ingeschreven werd als volgt: G. Le- liveld f 6581G. Bodegraven 5455.D. v. d. Helm 5398.en Stam en Visser 5208.50. De 'gun ning werd nog aangehouden. Poldervergadering. Gisteren werd in hotel „Het Vliegende Paard" onder leiding van de Dijkgraaf, bur gemeester van der Weijden de jaar vergadering gehouden van de poldet Nieuwkoop en Noorden, welke ver gadering door een groot aantal inge landen werd bijgewoond. De commissie voor het nazien van de rekening over 1949, bestaande uit de heren Jac. Wansinck, G. Sanders en C. Kwakkenbos. rapporteerde de rekening in orde bevonden te heb ben. Rekening 1949 wordt daai-na vastgesteld. Inkomsten: ontvangsten vroegere diensten 2144,31; heffin gen 1935.70; inkomsten uit bezit tingen en rechten f 621.82; verschil lende inkomsten 1856.78. en omsla gen 15.846.24. Totaal 22.405.35. Uitgaven: huish. bestuur 3946.08; openbare werken 12.469.85; lasten 50183 en andere uitgaven f 161.15 Totaal 17.078.92. Batig saldo 5328.43 Vervolgens wordt de begroting voor 1950 vastgesteld op een totaal van inkomsten en uitgaven van 25.359.43, waarbij de omslag ge handhaafd blyft op 8 per H.A. Tot leden van de commissie voor het nazien der volgende rekening worden benoemd de heïen L. van Dommelen Ant. Hoogerwerf en W J. Groenendijk. De Dijkgraaf stelt hierna aan de orde en verzoek van de Mije-boeren om de keur in die geest te wijzi gen, daf in de plaats van ophaal en draaibruggen over de Meije-wetering ook vaste bruggen gemaakt mogen worden. De beer G. van Middelkoop, schipper, vraagt alsdan de doorvaart- hoogte te bepalen op 2 meter. Dit wordt op verschillende plaatsen niet mogelijk geacht met het oog op de opritten ter wegzijde. Alle Meije-eigenaren zijn voor standers om het gemak, maar ook om het voordeel Geladen schuiten kun nen steeds passeren en ledig kunnen zij dat ook. indien men ze belast- De vrachtvaart wordt steeds meer ver vangen aldus wordt betoogd door het autotransport en zal spoe dig geheel verdwijnen. De Dijkgraaf zegt. dat de keur hiervoor niet in de weg staat en dat het bestuur tot medewerking bereid is. De doorvaartruimte zal nader be keken worden, terwijl ook moet wor den afgewacht of van overheidswege bezwaren in de weg gelegd zullen worden Personalia Mej. S. Woerde slaagde voor onderwijzeres NOORDEN Sportfeest. .In het afgelopen weekend hield R.K.V V N.S.V. haar traditioneel sportfeest. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn als volgt:: NSV 3Stormvogels 2 104: NSV 1Nieuwkoop 2 35: NSV 2 Kockengen 2 36: Geel Zwart 1 Alphense Boys 1 72: Hertha 1 ftic. Boys 1, na verlenging 23: NSV aVep a 1—5. Uit propagandistisch oogpunt was ook een korfbalwedstrijd ingelast. AlphenLeiden, welke door d° Lei- denaars werd gewonnen met 24 Zoals altijd heerste er op het sport feest weer een gezellige stemming. ROELOFARENDSVEEN Oranjefeesten. De Oranjefees ten zullen dit jaar plaats hebben op 12. 13, 14 September. Voorspoedige redding. Gisteren middag geraakte het 3 jarig zoontje van de heer C. S. de Jong in de Ring vaart aan het Westeinde. M^j. Do IToogenboom bedacht zich geen ogen blik en begaf zich te water. Zij smaakte het eenoegen de kleine op het droge te brengen Personalia. De heer J. v. d. Meer Thz. slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma Mulo B. TER AAR Voetbal voor ouden van dagen. Onder gunstige weersomstandighe den stellen twee elftallen zich op t.w. Altior I en het Districtselftal v. d. Rijkspolitie, district Leiden, om oen wedstrijd te spelen, waarvan de boten ten goede komen aan de reis voor ouden van dagen Aanvankelijk is de toeloop van het publiek nog niet groot. Maar als Arti met een paar vlotte marsen wat stemming brengt komt er regelmatig toeloop en wordt het bezoek toch groter dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Voor de rust brengt Altior de stand m haar voordeel op 30. Als het spel hervat wordt zien we weer een Al tior overwicht. De politie is niet ge lukkig als een van haar beste spelers geblesseerd raakt en niet verder kan spelen. Toch weet de politie door een doelpunt de eer te redden maar het einde komt met een 6—1 overwin ning voor Altior. HILLEGOM Gemeenteraad. Deze vergadert Donderdag 29 Juni n.m. 2.30. De agende bevat o.a.: Nadere vaststelling vergoeding aan de schoolbesturen over 1950; Voorschot op de vergoe ding ingevolge art. 103 der L.O.-wet 1920 over 1950; Vergoeding aan de schoolbesturen ingevolge art. 101 der L.O.-Wet 1920 over 1948; Voorschot op de vergoeding vakonderwijs aan de St. Martinus- en St. Josephschool over 1950; Vergoeding kosten vakon derwijs 1948; Regeling financiering woningbouw; verhoging crediet uit breiding badhuis; Crediet verbou wing en eerste inrichting avond school voor nijverheidsonderwijs; Medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-Wet 1920 voor aanschaffing schoolmeubelen St. Martinusscholen. DE ZILK Verbaal vissen. Door middel van een strik wist een bewoner van de Zilkerpolder enige snoeken te van gen. De politie betrapte de man, nam strik en snoeken in beslag en maakte proces-verbaal op. LISSE Toestemming voor bouw van 27. Door de gemeente is van de be trokken instantie bericht ontvangen, dat goedkeuring wordt verleend aan dp bouw van een 27-tal woningen voor ouden van dagen, bij wijze van extra bouw-volume. Door het architectenbureau Leen Tol werd enige tijd geleden reeds een plan ontworpen voor het bouwen van een complex woningen op het terrein gelegen langs de Prinsessen- straat, welke daarvoor doorgetrok ken zal worden. Aan de bebouwing zal, door bijzondere groepering der huizen, het karakter van een hofje worden gegeven, welk doel mede zal worden verwezenlijk' door de aanleg van een gemeenschappelijke tuin op de binnenplaats. Het complex zal een 4-tal betrekkelijk grote met een in houd van 260 m3. woningen bevatten en voorts een 23-tal kleinere wo ningen met een inhoud van pl.m. 200 m3. Voor laatstbedoelde woningen :ullen hoofdzakelijk gezinnen van ouden van dagen bestemd zijn die thans in een voor hen te grote wo ning gehuisvest zijn, waardoor weer woningruimte vrij komt voor grotere of groeiende gezinnen. Deze huizen zullen gebouwd worden in samenwer king met de woningbouwvereniging „Volksbelang". Personelia. Te Utrecht slaagde voor de hulpacte Fröbelonderwys mej. F. Faas. Personalia. Voor het diploma Mulo B slaagde de heer S. van der Zon. Ronde van „de Engel". Giste ren is de grote ronde van „de En gel" gelopen. Voor de nummers 100 200 m. hardlopen, waren maar weinig liefhebbers. De 3000 m. hardlopen vormde 't hoogtepunt. De uitslagen zijn als volgt: 100 m.: le C. Zuiderduin, 2e P. Meeuwissen. 200 m.: le C. Zuiderduin. 3000 m.: le C. Zuiderduin, 2e L. v. Dijk, 3e P. v. Dijk, 3e W. v. Dijk, 5e P. Zuiderduin. Na afloop werden door Aalmoeze nier Dekker de prijzen uitgereikt. C. Zuiderduin werd weer bezitter van de wisselbeker. NOORD WIIKERHOUT Opvoedingsdag in de St .Victorpa- rochie. Zondag jl. was het in de St. Victorparochie „De dag van de Opvoeding" Zuster Lamberta nam het initiatief voor een ouderavond, oastoor Brink maakte er een opvoe dingsdag van en deze dag mag in al le opzichten geslaagd heten. 's Morgens werd onder alle H.H. Missen gepreekt over de geestelijke opvoeding van het kind. Na het Lof van 3 uur werd de school opengesteld voor de ouders. Zij werden in de gelegenheid gesteld om met de onderwijzeressen te spre ken over hun kinderen en tevens om de vorderingen te zien. Uit het ten toongestelde werk bleek alweer, dat het onderwijs heel wat aantrekkelij ker is geworden dan voor 25 jaar. Kleurige handwerkjes en verzorgde schriften met keurige tekeningen lieten zien. dat ook hier gewerkt is aan de vernieuwing van het onder wijs. 's Avonds werd in het patronaat opgevoerd „De Roep van het Vati- caan". De dames M. v. Dijk en A. v. d. Berg speelden met de kinderen eni ge speelliedjes. Daarna gaven zij noe enige nummers op de blokfluit. Na de pauze sprak Zuster Lam- beita over „Het contact tussen huis en school". In het bijzonder werd besproken de katechismysles, het bidden, de eerbied voor Gods naam, de eerbied voor 't gezag en de ver nielzucht der jeugd. Zuster eindig de met de woorden, dat ouders en op- voeedrs met ontzag vervuld moeten /i/'n voor de heilige onschuld van het kind en in zijn tegenwoordig heid voorzichtig moeten zijn. Alleen goede voorbeelden en woorden en d iden moet het kind voor ogen heb ben. Pastoor Brink dankte hierna zus ter Lamberta voor wat zij en de zusters in het algemeen voor het godsdienstonderwijs der jeugd doen en begon toen met zijn rede over „Het moeilijKe kind". Personalia. Voor het diploma Mulo B slaagde mej. R. v. Denzen. SASSENHEIM Personalia. Voor het diploma MuloB. slaagden de heren H. van Rijn. J. van Rijn, T. van der Plas, J. Wesseling. VOORHOUT Personalia. Voor het diploma Mulo B. slaagde de heer L. v. d. VOORSCHOTEN Veiligheidsrit. De veiligheids- rit, uitgescchreven door „Veilig Verkeer," wordt gehouden op Za terdagmiddag 1 Juli a. s. Het bestuur heeffc besloten aan alle deelnemers een herinnerings- ipenning uit te reiken. De N.V. Zilverfabriek „Voorscho ten" heeft drie prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit een plaquette op coromandelhout en wel voor iede re klasse (auto's, motoren en rijwie len met hulpmotor. De eerste rijder vertrekt Zaterdagmiddag om 14 uur vanaf de startplaats Koningin Julia- nalaan. Aanbesteding. Gisteren is in het gemeentehuis aanbesteed het verleg gen van de verkeerstraverse bij de tramhalte Wijngaardenlaan. De in schrijvingen liepen nogal uiteen. De laagste inschrijver was de heer J. A. Stomphorst te Utrecht voor de som ma van 17050.Hoogste inschrij ver was de heer W. Hennipman te Leiderdorp voor 35010.De gun ning is nog aangehouden. SCHEEPSBERICHTEN AMARAPOORA. 26 Juni te A'dam van Djakarta. GENERAL W. C. LANGFITT (Tr.) DjakartaA'dam 26 Juni 500 m. Z.O. Socotra. GOYA (Tr.) DjakartaAdam 26 Juni 100 m.o. Kp Bougaroni. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Juni, Groente. Per 100 kg.: rabarber 39, uien f 610 peen f 816, aardappelen 1018, andijvie 715, aardbeien 45 100, snijbonen 77120, stambonen 95115, doperwten 2'3—46, peulen 1924, postelein f 1821, tuinbo nen 79, spinazie 27, tomaten A 45—100, per 100 stuks: komkom mers 820, bloemkool 826, sa lade 2.203.80, perziken 2.5026, per 100 bos: kroten 4.709.70, pie terselie 1.503.selderie 12, uien 5.30, peen 818. 27 Juni. Varkens. Aanvoer 192 partijen. Prijzen: zware 101165, lichte 1 ïl—159, zeugen 147—158. Handel vlot- BODEGRAVEN. 27 Juni. Kaas. Aanvoer 208 partijen. 1ste soort 1.98 tot 2.07, tweede soort 1 881.97, zware tot 2 22. Handel matig. Veiling ,J)e Eendracht". Aard beien per slof 1.802.30, Fram bozen aardbeien per slof 2.80, aard appelen I 15 cent per kg; idem II 12 cent per kg., doperwten per 10 kg. 3.304.40, krombekken per 10 kg. 44.50, tuinbonen per 10 kg. 1.30, aanvoel 700 sloffen aardbeien. ROTTERDAM, 27 Juni. Vee. Aanvoer 3834 stuks, w.o. 675 vette koeien en ossen. 676 gebruiksvee, 288 graskalveren, 798 nuchtere kalveren, 191 varkens, 565 biggen, 232 paarden, 4'lveulens, 133 schapen of lammeren, 186 weide ?uiglammeren, 46 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.702.80, 2.502.70, 2.302.50, graskalveren f 320—220150, nuchtere kalveren j 534945, biggen 45-^0—35, 'achtpaarden 1 801.701.50, scha pen 907050, weide zuiglamme- ïen 504035, kalf koeien f 975 875—775, melkkoeien f 975—875— ^75, varekoeien 700600525, vaarzen 700600450, pinken f 550—450—375. Handel: vette koeien iets kleiner, kalm, iets hoger; graskalveren iets uimer, zeer kalm, stabiel; nuchtere kalveren korter, willig, iets hoger; biggen groter, tamelijk, iets hoger; s'.achtpaarden i ets ruimer, kalm, prijshoudend; schapen iets groter, matig, iets stijver in prijs; weide- zuiglammeren iets ruimer, matig, iets hoger in prijs; kalfkoeien gewoon, stil, iets hoger; melkkoeien gewoon, stil, iets hoger; varekoeien iets gro ter, tamelijk, ruim prijshoudend; vaarzen en pinken als vorige week, stil, constant. ROELOFARENDSVEEN. 26 Juni. Bloemen. Convillie 0.08—0.34, Le lies 0.200.30, Alstroemeria 0.18 0.22,Esther Read 0.060.12, Scabiost 0.24—0.33, Ixia's 0.08—0.09, Lathyrus 0.07—0.12. Groenten. Aarbcien 0.16 0.33, Frambozenaardbeicn 0.210.42, Kropsla 2.603.60, Bloemkool 8 17.Bospeen 814.Aardappelen 1419.Bosuien 1214.Peulen I 2.206.20, Doppeulen 1.602.10, Doperwten 1.103.55, Capucijners 1 2.90, Schokkers 3.204.40, Tuinbonen 0.630.75, Kassnijboncn 1011.50, idem stek 4.507.Dubb. Stambo nen 1112.50 per 10 kg., Augurken grof 13.25, iedem bommen 10.idem stippel 7.75 per 25 kg. TER AAR, 26 Juni Groente. Kassnijbonen f 9.6010.80; stek 6.805.70; natuursnijbonen 9.20 kasprincessen 9.2010.20; Stam- snijbonen 4.90; Peulen 2.005.00; doppers 1.502.30; Capdoppels 2.103.30; Blauwschokkers f 1.50 3.50; Tuinbonen 6578 ct. alles per 10 kg. Meirapen 4 ct. waspeen 1315 ct. stek 38 ct. nieuwe aard appelen 1719 ct. kriel 1011 ct. Tometen A f 0.801.05, B 5580 ct. C. 55—70 ,ct. CC 3045 ct. kriel 20— 25 ct. gescheurd 7035 ct. ongesor teerd 55 ct. Andijvie 59 ct. Spits kool 56 ct. Rabarber 47 ct. Groe ne kool 7 ct. Sjalotten 12 ct. prei 12 ct. alles per kg. Sla 22.70 per 100 stuks. Bloemkool IA 1920 ct. I 13 19 ct. 11912 ct. III 8 ct. Kom kommers I 1317 ct. II 10—12 ct. III 45 ct. alles per stuk. Boskroten 710 ct. Bospeen 815 ct. Selderie 12 ct. Bosuien 57 ct. alles per bos. Augurken D 33—36 ct per kg. Aardbeien 3547 idem gevlakt 12 25 per doosje. Aardbeien 1.05 3.45. stek 45 ct. per slof. Gisteren werden de eerste volle- grond snijbonen aangevoerd door tuinder S. T. Hogervorst, die 0.92 per kg. opbrachten. Koper was S. v. Ruiten uit R'a.veen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3