Vliegramp in Australië Tragisch einde van een fantastische tocht Telegraferen wordt 50% duurder DINSDAG 27 JUNI 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 De terugkeer van koning Leopold Per vliegtuig „Er is nog niets geregeld met be trekking tot de terugkeer van de koning, maar ik geloof, dat hij per vliegtuig zal reizen," zo sprak gis termiddag de Belgische premier Duvieusart, na zijn besprekingen met koning Leopold te Genéve. Maar in ieder geval zou de koning, indien bet parlement zich te zijnen gunste uitspreekt, zo spoedig moge lijk naar België terugkeren. Duvieusart voegde er aan toe, dat de regering met de grootste omzich tigheid te werk zal gaan en dat re kening met ide algemene toestand dient te worden gehouden. Het leek hem twijfelachtig, dat de Ka mers vóór bet einde van de ko- mencte week konden bijeenkomen. Hij verwacht echter, dat het ver zet tegen 'skonings terugkeer op de troon^in elk geval binnen wette lijke perken zal blijven en dat zich geen ernstige ongeregeldheden zul len voordoen, aldus Reuter. DUVIEUSART TE BRUSSEL TERUGGEKEERD. „Duidelijke" verklaring! Eerste minister Duvieusart is he denmorgen per trein uit Zwitserland, waar hij een onderhoud met koning Leopold heeft gehad, te Brussel te ruggekeerd. Tegenover de talrijke journalisten herhaalde de Belgische eerste minis ter de verklaringen, die hij reeds te Genève tegenover de pers had afge- legd. „Men heeft mij te Geneve de vraag gesteld, of de koning per vliegtuig zou terugkeren. Ik heb geantwoord, dat mij dit waarschijnlijk lijkt, doch dat ik het niet kan bevestigen", zo zeide hij. Op een vraag of hij kon zeggen wanneer de vorst precies te rug zou komen, antwoordde Duvieu sart: „Dit hangt af van de duur der debatten in Kamer en Senaat". Duvieusart verklaarde verder, dat ook tijdens zijn besprekingen met de vorst nog geen datum is vastgesteld voor diens terugkeer. Op een vraag van een der journa listen of de vorst 's nachts of over dag zou aankomen, verklaarde de eerste minister: „Daarop kan ik u niet antwoorden". De vorst zal in ieder geval terugkeren, zodra de wetgevende kamers hiertoe besloten hebben". Op een vraag of de troonrede van de koning een basis zou kunnen vor men voor nieuwe onderhandelingen tussen de drie partijen, antwoordde Duvieusart: „Alles is mogelijk". In antwoord op een andere vraag verklaarde Duvieusart, dat de rege ringsverklaring zeer lang zal zijn. Woensdag Belgische regeringsverklaring FELLE DEBATTEN VERWACHT Woensdag zal de homogeen-katho lieke regering voor het parlement verschijnen en zal èerste minister Duvieusart voorlezing doen van de regeringsverklaring. De verklaring zal een regerings programma omvatten voor de grond wettelijke periode van vier jaar. Hoewel de nieuwe regering als eerste punt op haar programma de terugkeer van koning Leopold naar België heeft staan, zouden in deze regeringsverklaring de financiële en sociale vraagstukken omstandig worden behandeld en zou ook een deel ervan gewijd zijn aan de Euro pese Betalingsunie en de Benelux. Verwacht wordt, dat de discussie over deze regeringsverklaring waar mede waarschijnlijk onmiddellijk in de Kamer een aanvang zal worden gemaakt, minstens een tweetal da-1 gen zal duren. Vooral van socialis tische zijde is ongetwijfeld een hefti ge oppositie te verwachten. In ieder geval mag worden aangenomen, dat de debatten over de regeringsver klaring begin volgende week ge ëindigd zullen zijn, waarna gestemd kan worden over het vertrouwens votum. De volgende stap van de regering zal dan zijn, Kamer en Senaat in verenigde zitting bijeen te roepen om de wet op het regentschap op te heffen en de koning in zijn preroga tieven te herstellen. Aangezien zo wel Kamer- als Senaatsleden het woord zullen willen voeren over het koningsvraagstuk, waarbij de linkse partijen alle elementen zullen gebruiken, die het parlementaire systeem biedt, beloven de debatten in de verenigde zitting zeer fel te zullen zijn. Door de meerderheid van 11 zetels is de C.V.P.-regering ech ter zeker van haar overwinning en zal de opheffing van de wet op het regentschap uiteindelijk worden goedgekeurd. De koning wordt hier door automatisch in zijn rechten hersteld en zal naar België kunnen terugkeren. Over wat er precies zal gebeuren na de opheffing van de wet op het regentschap, is men het nog niet he lemaal eens. Volgens sommigen zou de koning de dag na de opheffing van de betreffende wet naar België terugkeren. De laatste berichten wijzen er op, dat hij vergezeld zal zijn van zijn zoon. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de terugkeer van de koning met veel openbaar vertoon gepaard zal gaan. In sommige kranten is de laatste tijd ook de vraag opgeworpen, of de koning zijn troonrede voor het par lement zal houden dan wel voor de radio. Van socialistische zijde heeft men namelijk bekend gemaakt, dat men de vorst, indien hij zijn troon rede voor het parlement wil houden, het spreken onmogelijk zal maken. Een Skymaster van de Australi sche National Airways is een half uur na het vertrek van het vliegveld Guildford in brand gevlogen en in bebost gebied neergestort. Zes-en- twintig van de zevenentwintig inzit tenden zijn om het leven gekomen. De Nederlandse telegraaftarieven zullen met ingang van 1 Juli worden aangepast aan de internationale tele graaftarieven, hetgeen er op neer komt, dat in een aantal gevallen de tarieven aanzienlijk hoger zullen worden. Een binnenlands telegram van tien woorden bijvoorbeeld, dat veertig cent kost, zal na 1 Juli zestig cent kosten. En dan legt de P.T.T. er nog zestig cent bij, want de kosten voor haar van zulk een telegram bedra gen /1.20. Het recht van telegramadressen zal van 12.per jaar tot 18. gulden worden verhoogd. De kosten voor dadelijke bezorging van een af schrift van per telefoon of per telex aangeboden telegrammen, zijn met een dubbeltje verhoogd en dus op twintig cent gebracht. Voor per post bezorgde afschriften van per tele foon of telex aangeboden telegram men zal een dubbeltje berekend wor den. Ook voor de telex zullen verhogin gen moeten worden ingevoerd. Een soortgelijke verhoging betreft de toe stellen op telegraafhuur- en uurlij - nen. Ook internationaal. Ook in het internationale verkeer zijn de wijzigingen in de tarieven soms vrij belangrijk Met België en Luxemburg worden de kosten per woord achttien cent, in plaats van twaalf cent; voor Italië bedraagt de stijging tien cent (van 31 op 41); voor Canada daarentegen wordt het tarief 81 cent per woord inplaats van 88, maar voor New York stijgt het van 84 op 88. Dit alles houdt verband met de internationale PTT-munt, de goud- frank. Telegrammen die van of naar Ne derland worden verzonden worden berekend naar deze internationale P. T.T.-munt. Ieder land dat bij het ver zenden. doorzenden of afleveren be trokken is krijgt een deel van het tarief, een deel van de koek dus De tarieven moeten nu. uitgedrukt in goudfranken, in elk land gelijk zijn. Tengevolge van de devaluaties is die goudfrank voor Nederland erg duur Engeland bemiddelaar voor Mao? De Russische ambassadeur in Lon den, Zarubin, heeft de Britse rege ring medegedeeld dat de Sovjet-Unie weer wenst deel te nemen aan het werk der Verenigde Naties. Nadat Zondag de stoelen van de Russische afgevaardigden in de Veiligheids raad onbezet waren gebleven bij het debat over Korea was er een zeker gevoel van teleurstelling in Engelse diplomatieke kringen. Zarubin heeft verzekerd, dat Engelands moeilijk heden met Peking snel zouden ver dwijnen als minister Bevin een offi cieel voorstel zou doen om de Chine se communisten in plaats van de na tionalisten toegang tot de V.N. te ge ven. Als Rood China lid van de Vei ligheidsraad wordt zou de Sovjet- Unie haar boycot der Verenigde Na ties opheffen. Zarubin zou zelfs heb ben aangeduid dat van deze kwestie afhangt of Rusland lid zal blijven. Leden van de Russischz delegatie bij de V.N. hebben contact gezocht met hun Engelse collega's over de kwestie. Een gevolg hiervan is dat de Engelsen enkele dagen geleden verklaarden dat zij hoopten dat Rood China lid zou worden van het inter nationale noodfonds voor kinderen. Als de economische en sociale raden 3 Juli te Genève vergaderen, zal En geland proberen een goed woordje voor Rood China te doen. Zeven van de achttien landen die aan deze con ferentie deelnemen hebben China reeds erkend. Als de Engelsen nog drie andere leden kunnen overhalen wordt Rood China lid van dit lichaam. De Sovjet-Unie hoopt dat de weg voor China tot de algemene vergade ring en de Veiligheidsraad gebaand kan worden door de achterdeurtjes van onder-afdelingen der V.N. geworden. Zij kostte de P.T.T. na de devaluatie van 1936 zestig cent, in 1945 was dit bedrag opgelopen tot achtentachtig cent en thans kost de goudfrank 1.25. In vele gevallen nam Nederland het verlies voor eigen rekening, maar het internationale te- legraafreglement staat dat niet lan ger toe. Bovendien kan de politiek van het opvangen der telegraafver- liezen met baten van andere dienst vakken niet gehandhaafd blijven, zo deelde de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, mede. De in October 1949 door de direc teur-generaal aangekondigde verho ging der telegraaftariev »n met 50 procent ten gevolge van de devalua tie is thans herzien en in definitieve vorm gegoten. Posttarieven niet omhoog In deze tijd van alle mogelijke prijsverhogingen was het pleizierig gistermiddag van de heer Neher te vernemen, dat aan een verhoging van de posttarieven niet wordt ge dacht. Hoewel, vooral voor de post pakketten een verhoging meer dan wenselijk zou zijn. Voorlopig kan daar toch geen sprake van zijn, daar deze tarieven in de wet zijn vastge legd. POST VOOR „PAETS VAN TROOSTWIJCK". Op 4 Juli a.s. zal Voor de laatste maal tijdens deze reis post worden uitgereikt aan de opvarenden van Hr. Ms. „Paets van Troostwijck". De brieven dienen in Nederland uiterlijk 1 Juli ter post bezorgd te 7\jn, ge frankeerd volgens het in internatio naal verkeer geldende' tarief. De adressering moet luiden: Rang/kwaliteit, naam en stam boeknummer. A/b Hr. Ms. „Paets van Troostwijck' p.a. Amsterdam Schiphol. Andere aanduidingen mogen niet in het adres worden opgenomen. Vrije Volk", terwijl ook „Rotterdam Ahoy" in de kosten zou bijdragen. De Nederlandse journalist, de heer Bakker, vertelde aan het D.N.B., dat de „Ormen Friske" tussen Zuid-Zwe den en Oeland met harde wind te kampen had gehad. De enige tegenslag, die we sche nen te ondervinden, aldus de heer Bakker, was de moeilijkheid in Zuid- Zweden met de visa voor Duitsland, die nog niet afgekomen waren. Daar door hadden wij wat oponthoud. Ook op de Oostzee ging het niet vlot: eerst weinig wind en toen tegen wind. Dat is de reden geweest, waar om ik in Kiel van boord stapte Wij hadden n.l. eerst gerekend 17 Juni in Rotterdam te zijn en de tweede berekening was 24 Juni maar het einde van de tocht was eigenlijk nog niet te voorzien en daarom zei ik: ,.Ik ga er af; wat achteraf beschouwd mijn geluk is geweest". De jeugdige Vikings waren rustige, kameraadschappelijke en hulpvaar dige jongens. Behalve de leider Sten Schroder en nog een, was niemand nog ooit in het buitenland geweest. Ze stelden zich dan ook heel veel van het verblijf in Nederland voor en waren kennelijk blij en enthou siast. Het leven aan boord was vrij hard, want allen sliepen op slaap zakken op de grond. Veel lekker eten was er niet en wat er was, was ve getarisch. Ondanks al die ontberin gen vonden zij het prachtig, van de jongste, die 17 telde, tot de oudste toe. De meesten waren tussen de 20 en 25 en slechts twee hunner waren gehuwd. „ORANJE" EN „DORSETSHIRE" WOENSDAG IN AMSTERDAM. De persdienst van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" deelt ons nader mede: Het m.s. „Oranje" wordt hedennacht te 3.30 uur voor IJmui- den verwacht. De debarkatie van de 800 passagiers uit Indonesië zal, on voorziene omstandigheden voorbe houden, Woensdagmorgen om 9 uur een aanvang nemen. De debarkatie der passagiers van het m.s. „Dorsetshirewelk schip eveneens Woensdag te Amsterdam wordt verwacht, zal omstreeks 12.30 uur beginnen. „GOYA' NOG DEZE WEEK THUIS. Het troepenschip „Goya" zal, on voorziene omstandigheden voorbe houden, tegen het eind van deze week te Amsterdam arriveren. Aan boord bevindt zich het 441e regi ment veldartillerie. GEZINSUITBREIDING AAN BOORD. De bevolking van het s.s. „Atlan tis", dat op 11 Juni uit Djakarta ver trok met repatriërende gezinnen van Nederlandse militairen, zal vermoe delijk met 60 a 70 zielen uitgebreid zijn wanneer het schip te'Amsterdam aankomt. Op de „Atlantic" bevonden zich bij het vertrek 222 vrouwen, 332 kinderen en 52 babies. Toen het schip de vorige week Aden aandeed, waren in totaal 31 babies 17 jon gens en 14 meisjes geboren. Ver wacht wordt dat er nog meer dan dertig nieuwe wereldburgers bijge komen zullen zijn, voordat de „At lantis" in de haven van Amster dam meert. Zwolse slagers verdedigen hun fonds De Zwolse slagers verzekeren hun slachtvee bij een eigen verzekerings fonds tegen een premie van 7.— per koe. Maar daramee zijn zij in overtreding, want eigenlijk zijn zij verplicht het te doen bij het in be zettingstijd door de overheid ge vormde Centraal Bureau Slachtver- zekering. dat de bevrijding heeft overleefd Maar dan kost het f 12.50 per koe. Maar daarmee zijn zij in ten uitspraak van de Hoge Raad uit lokken en liet het tot een proces ko men, waarin de Economische Politie rechter een boete oplegde van f 1. conform de eis. In de distributieperiode had ieder een volkomen vrede met het verzeke ringsfonds van de overheid. Maar toen in October 1949 de distributie werd opgeheven, wilden de Zwolse slagers hun eigen fonds, dat nog een reserve van f 15.000 op dé bank had staan, weer terug. Er werd echter een overheidsbepaling gecreëerd om het Centraal Bureau Slachtverzeke- ring in het leven te houden. In weer wil van de vele pogingen van de Zwolse slagersvereniging bij. de be drijfsgroep aangewend om erkenning van hun eigen, gezonde organisatie, liet men vrijwel niets van zich ho ren. „Een slager is niet vrij om zijn slachtverzekering te plaatsen waar bij dat wil", merkte de officier van Justitie mr. Stigter op, daaraan wre velig toevoegend: „Ik moet mij nu eenmaal onderwerpen aan de wet. Formeel zijn 38 Zwolse slagers in overtreding". De advocaat, mr. G. Benthem, noemde het Centraal Bureau „een instelling, waar men ontslagen amb tenaren naar toe kan schuiven". Men dwingt eenvoudig iedereen zich bij het Centraal Bureau aan te sluiten en men kan dan verklaren, dat par ticuliere verenigingen geen nut meer hebben. Maar deze methode om f 12.50 in het laatje te krijgen, ter- vijl particulieren het met 7.— af kunnen, druist in tegen de grondwet, die het recht van vereniging waar borgt", betoogde pleiter. Gevaarlijke inbreker uitgebroken Gistermorgen om 9 uur is uit een cel van hef politiebureau te Haarlem uitgebroken de 28-jarige J. T. C. uit Beverwijk, die Vrijdagavond, toen hij wilde inbreken, betrapt werd,een politie-agent in Haarlem-Noord neer sloeg met een breekijzer en enkele uren later in Beverwijk werd aan gehouden. De man heeft zijn zware boeien verbroken en daarna de celdeur, die met twee grendels en een slot was gesloten, geforceerd. Over de daken is hij tenslotte in de buurt van het politiebureau in vrijheid gekomen, waar hij eerst nog met een paar jon getjes heeft staan praten. Van alle kanten wordt naar deze als zeer sterk en gevaarlijk gekwalificeerde figuur gezocht, waartoe zijn signalement is verspreid. KASSIER VOORKOMT ROOF OVERVAL. De kassier van de Boerenleenbank te Heemstede, de heer P. A. v. d. Weyden, heeft waarschijnlijk een roofovervaT op deze bank voorko men. Omstreeks tien uur kwamen drie jongelieden kennelijk met min der goede bedoelingen de bank bin nen stappen. De kassier zag het drie tal aankomen en sloot onmiddellijk het loket. De adspirantbankrovers waren daardoor kennelijk "zo be duusd, dat zij direct het hazenpad kozen en in een buiten wachtende auto wegreden. Deze auto hadden ze waarschijnlijk gestolen, want even voor de mislukte overval was op de Bronsteeweg, enige honderden me ters van de bank, een auto verdwe nen, waarin, volgens ooggetuigen, drie jongemannen gestapt waren. De ze auto werd omstreeks half twaalf op de Wagnerkade te Heemstede te ruggevonden. De daders zijn nog niet gevonden. Fraude bij een waterschap Waarschijnlijk om een goede beurt te maken bij een aan- en verkoop vereniging van landbouwers heeft een administrateur vah een water schap te Zevenbergen een bedrag van ongeveer dertig duizend gulden verduisterd. De man schijnt te heb ben gedacht, dat als hij maar erg goedkoop inkocht en duur verkocht, dat hij weldra het zeer-door hem be geerd directeurschap van de vereni ging zou krijgen. Daar het hem niet altijd gemakkelijk viel om voor lage prijzen aan te kopen en voor hoge te verkopen, heeft hij geld van het waterschap gebruikt om op mooie re sultaten te kunnen wijzen. De ver eniging voer er dus wel bij. De administrateur heeft zich zelf bij de Rotterdamse politie gemeld, cmdat hij wist, dat er een onderzoek raar de boeken van het waterschap werd ingesteld naar aanleiding van een ander geval van malversatie, dat onlangs te Dinteloord is ontdekt GOEDE VANGST VAN AMSTERDAMSE POLITIE Twee surveillerende agenten van het politiebureau Singel,, die enkele dagen 'geleden twee inbrekers ver rasten in het veilinggebouw Odeon te Amsterdam, toen zij bezig waren de brandkast, die 23.000 gld bevatte, te forceren, blijken een goede vangst te hebben gedaan De recherche van dit bureau heeft vier .dagen lang in de hoofdstad gesneurd, huiszoekingen verricht en „stille getuigen" verza meld. Het stond voor de politie vast, dat de inbraken in de laatste maan den in de Amsterdamse binnenstad gepleegd, door vaklieden waren uit gevoerd, die het op brandkasten had den voorzien. Elf belangrijke inbra ken in Amsterdam en de overval op de kas van het veilinggebouw te Bunnik zijn tot klaarheid gebracht. Ook in Bunnik, waar de kas een be drag van 75.000 gld bevatte, waren de inbrekers in hun werk gestoord. Voorts is uit het onderzoek geble ken, dat een heler, die 'reeds in voor arrest te Utrecht zat, ook betrokken is geweest bij de overval te Bunnik. Eij de inbraken is totaal voor een bedrag van duizenden aan geld en goederen ontvreemd, waarvan nog een deel kon worden achterhaald. VEERTIEN JAAR GEëlST TEGEN DUITSER. Betrokken bij W-oestehoeve. Voor de Bijzondere Raad van Cas-, satie in Den Haag stond terecht de 44-jarige Duitser O. C. Gerbig uit Schüttern. Hem was o.a. ten laste gelegd, dat hij als Hauptsturmführer in Maart 1945 maatregelen had ge nomen voor het fusilleren van 117 Nederlanders bij Woestehoeve, de re presaille voor de aanslag op Rauter, en dat hij in April 1945 vlak voor de bevrijding aan een zijner on dergeschikten opdracht zou hebben gegeven voor het fusilleren van 12 Nederlandse gevangenen, die in het „Lager Mia" te Apeldoorn zonder vorm van proces ter dood werden gebracht. De verdediger, mr. B. Stoppelsteen, uit Amsterdam zei, dat de fusillade bij Woestehoeve was geschied op last van Berlijn, van de hoogste instantie. Het zich onttrekken hieraan behoor de tot de onmogelijkheden. Ook het laten executeren van de 12 Neder landers in het „Lager Mia" te Apel doorn was het doorgeven van een order geweest, die van hogerhand was gegeven. Gerbig had, volgens de verdediger, diverse personen vrijgelaten of ge holpen. De procureur-fiscaal achtte verho ging van de straf (tien jaar R.W.I.) noodzakelijk en concludeerde tot veertien jaar met aftrek. DIEFSTAL MET GEWELDPLE GING IN HAAGSE METROPOLE THEATER. In het Metropole-theater in Den Haag heeft een onbekende heden nacht een tweetal vitrines openge broken en de daarin geëtaleerde ju welen ter waarde van ongeveer 2.500.gestolen. De politie neemt aan, dat de man zie' gisteravond na de avondvoor stelling in het theater heeft laten insluiten. Toen iedereen naar huis was gegaan, is hij te voorschijn ge komen om de vitrines met juwelen van hun inhoud te beroven. Vermoe delijk heeft hij daarna getracht via een der nooddeuren te verdwijnen, hetgeen hem echter niet gelukte, omdat alle deuren reeds op slot wa ren. Hij probeerde daarop via de voordeur te ontkomen. Op weg daar heen ontmoette hij echter de nacht portier, die in de hal aan het stof zuigen was. Hij ging de portier te lijf en sloeg hem zo hard met de vuist op het hoofd, dat hij een bloe dende hoofdwonde opliep. De onbe kende wist daarna via de buiten deur te ontsnappen. Hij is over de muur van het Vredespaleis geklom men en in de tuin rond dat paleis verdwenen. De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft direct de tuin van het Vredespaleis afgezet en is met speurhonden naar de man gaan zoeken, tot dusvere echter zonder resultaat. ZUID-HOLLAND STRIJDT VOOR ZIJN MOLENS De molens van de Driemanspolder, tussen Voorburg en Zoetermeer vol doen niet meer aan de daaraan te stellen eisen. Het Dieselgemaal is bovendien niet voor zijn taak' bere kend. Er is daarom een plan uitge werkt deze polder een nieuw elec- trisch Dieselgemaal te verschaffen. In dat geval zouden de molens, die zo karakteristiek voor het landschap zijn en die vooral ook bij buitenlan ders de aandacht trekken, overbodig v/orden. Dit willen Ged. Staten van Zuid-Holland voorkomen, omdat de molens dan op den duur in vervallen WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Weinig verandering. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noord westen van het land plaatselijk wat motregen. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. slaat zouden komen te verkeren. Er is daarom bij Provinciale Staten een voorstel ingediend tot de bouw van een dergelijk Dieselgemaal steun te verlenen, doch bovendien de molens Le behouden. De molens zullen dan als hoofdgemaal blijven dienen, het Dieselgemaal zal als hulpgemaal dienst gaan doen. Verder hebben Ged. Staten een voorstel ingediend om de molen van de Woudse Droogmakerij (bij De Zwet) in bedrijfsvaardige toestand te houden, alsmede een voorstel tot verbetering van de Wippersmolen in de Sluispolder (Westland). NEKKRAMP IN OPLEIDINGS^ KAMP. In het marine opleidingskamp nabij Hilversum is een geval van nek kramp geconstateerd. Het kamp is voorlopig één week onder quaran taine gesteld. DE VERZENDING VAN RUIM- BAGAGE VAN GEREPATRIEERDE MILITAIREN Naar aanleiding van klachten over vertraging in de verzending van de ruimbagage van uit Indonesië gere patrieerde militairen, deelt het di rectoraat verkeerswezen van het Mi nisterie van Oorlog het volgende mede: De verzending van de ruimbagage uit Indonesië wordt aldaar geregeld door de directeur coördinatie mili tair vervoer. Deze ondervindt hierbij moeilijk heden, doordat enerzijds op sommige buitenlandse troepensohepen het ver voer van ruimbagage niet slechts in beperkte mate mogelijk is. zodat de ruimbagage niet op het schip, waar op de eigenaar repatrieert, kan wor den meegegeven, anderzijds door het feit, dat deze schepen, evenals som mige Nederlandse troepenschepen alleen Tandjong Priok aandoen. Als gevolg van deze laatste om standigheid moet dan de verzending van de ruimbagage van de havens Soerabaja, Semarang, Padang, Pa- lembang, Makassar e.a. naar Tand jong Priok meestal met andere sche pen geschieden, hetgeen uiteraard vertraging meebrengt. Hierbij kan worden opgemerkt, dat ondanks de vertraging, vermissingen tot op he den sporadisch zijn voorgekomen. Dientengevolge behoeven de mili tairen, die in Indonesië ruimbagage voor vervoer naar Nederland hebben aangeboden, zich niet ongerljgt te maken over het lange uitblijveïi van deze bagage. (Vragen over ruimbagage van ge repatrieerde militairen richte men uitsluitend tot het directoraat ver keerswezen, sectie Havens- en Zee transport, Koninginnegracht 51 te VGravenhage). STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN VAN IN DUITSLAND OMGEKO MEN LANDGENOTEN NAAR NEDERLAND. Hedenmorgen is van de Nieuwe Frederikskazerne in Den Haag een kolonne vertrokken van de Dienst van Identificatie en Berging, welke kolonnr onder leiding van het hoofd van deze dienst, de majoor van Oyen, de stoffelijke overschotten van in Duitsland omgekomen Ne derlanders gaat identificeren en naar ons land zal overbrengen. De kolonne, bestaande uit 60 of ficieren en manschappen, verdeeld over zes personenauto's en negen grote vrachtwagens, gaat haar werk beginnen in Bad Ems in de Franse zóne van Duitsland. Daarna komen de Amerikaanse en Britse zóne aan de beurt. In totaal zullen ongeveer 3.000 stoffelijke overschotten worden geruimd. Al leen de stoffelijke overschotten van diegenen zullen worden overge bracht, die door maatregelen van de Duitsers in Duitsland om het leven zijn gekomen en voorzover door fa milieleden in Nederland om over brenging is verzocht. De duur van bovenvermelde werkzaamheden is op 1H jaar geraamd. BEURS: LAGERE KOERSEN, DOCH RUSTIGE STEMMING. De burgeroorlog in Korea vormde gisteren het onderwerp van gesprek ter beurze. Van nervositeit was ech ter geen sprake. Het publiek toonde zich gereserveerd, doch van grote verkoopdrang viel niets te bespeu ren. Dat de openingsprijzen over het algemeen twee tot vier punten lager waren, achtte men niet verwonder lijk. Tegen slot werd de stemming iets beter, hoewel dit niet tot groot herstel leidde. Er was geen enkele hoek die gisteren een bijzondere ont wikkeling vertoonde. Olies sloten op 267]/2 na 266, Vrijdag 26914- De ove rige internationale industriepapieren waren eveneens twee a drie punten lager. Scheepvaartpapieren hadden een zeer stille hoek met overwegend kleine nadelige verschillen De cultuuraandelen, inclusief Deli Maatschappij, die Vrijdag tegen slot een vaste tendens vertoonden, wa ren rond drie punten lager. Ook hier had de handel uiterst weinig te be tekenen. De meeste beleggingspapie ren waren gisteren zeer traag. Voor uitlopende op Wallstreet, waar giste ren iets lagere koersen verwacht werden, was de Amerikaanse sector minder gedisponeerd en waren klei ne verliezen veruit in de meerder heid. Zweeds „Viking-schip" vergaan VEERTIEN ZWEEDSE arbeidersjongens, die tijdens hun vacantie een reis ondernamen met het Zweedse Vikingschip „Ormen Friske" zijn, naar thans moet worden aangenomen, in de golven omgekomen nadat hun schip voor de Duitse kust, tussen de Oostfriese eilanden en Ham burg, op een zandbank is gelopen en vergaan. De „Ormen Friske", die waarschijnlijk Zondagmiddag is vergaan, is Maandag door een Duitse vissersboot gevonden en naar het eiland Pellworm gesleept. Tot nu toe zijn twee lijken aangespoeld. De Zweedse jongens die met hun schip op weg waren naar Frankrijk, zouden cok een bezoek brengen aan Amster dam en Rotterdam. Aanvankelijk bevond zich ook een verslaggever van „Het Vrije Volk", de heer Giel Bakker, aan boord. De heer Bakker had het schip echter in Kiel verlaten, omdat de tocht langer duurde dan verwacht was. Het laatst ontvangen bericht van het schip was, dat het 21 Juni uit Kiel was vertrok ken. De ontwerper van de boot, Sam Svensson, curator van het Zweedse historische zeemuseum, was een dag na vertrek van boord gegaan Het oponthoud in Nederland zou veertien dagen duren, gedurende welke het vikingschip aan de ten toonstelling „Rotterdam Ahoy" luis ter zou bijzetten. De „Ormen Friske" vertrok 4 Juni uit de Zweedse stad Birka aan het meer van Lalear. Het schip was het vorige jaar ge bouwd naar het voorbeeld van een oud vikingschip, dat zich in het Brit se museum bevindt. Het was ruim 100 voet lang en had een groot vier kant zeil. Drakenkoppen sierden de scherpe boeg. De bemanning hoopte tegen 14 Juli in Parijs aan te komen. De „Ormen Friske" zou langs de Noord zeekust naar Amsterdam en Rotter dam varen, waar de bemanning ech te viking-uitrustingen, compleet met helmen en schilden, zou ontvangen. Het proviand aan boord bestond hoofdzakelijk uit zure melk, tarwe zemelen en rauwe uien. Voordat de expeditie werd begon nen, heeft men getracht het schip en de bemanning verzekerd te krijgen. De verzekeringsmaatschappijen wil den hier echter niet aan. De reis werd gefinancierd door „Het

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2