S)e CoidóeSowfcarU: Hoofdstad Seoel in handen der Noordelijken L)M&»tand ui JCwea me dlecMet Bevel Veiligheidsraad genegeerd Schuman-plan in Lagerhuis Moeder Goretti bij de Paus Infiltraties op Nieuw Guinea DINSDAG 27 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12013 Directeur: C. M. y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. ma Telefoontjes f 1.50 Militaire sancties vanavond verwacht fWTOORD-KOREAANSE pantsertroe pen, die Maandagmorgen een door- braak hadden geforceerd uit hun bruggenhoofd aan de Imjinrivier, hebben Maandagavond de buitenwijken van Seoel bereikt. Volgens een bekendmaking van generaal MacArthur begonnen de Noord-Koreaan- se pantserwagens vandaag (Dinsdag) te 09.30 uur plaatselijke tijd Seoel binnen te trekken. Volgens A.F.P. zouden de pantsereenheden slechts geringe tegenstand hebben ontmoet. De Zuid-Koreaanse troepen hadden hoegenaamd geen artillerie of bombardementsvliegtuigen te hunner be schikking. De twaalf leden van de commissie der V.N. voor Korea lopen gevaar in hun hoofdkwartier te Seoel ingesloten te worden. Het Australi sche lid van de commissie, Jamieson, verklaarde nog, voor dat de telefoni sche verbinding met Tokio verbtro ken werd dat de Zuid-Koreaanse verdedigingslinies buiten de hoofdstad geen stand hielden. Hij noemde de toestand, integenstelling tot bekendmakingen van Zuid-Koreaanse zijde „.ernstig, verslechterd". rea niet in een oorlog mogen worden gestort. Zij zijn het er over eens, dat de V.S. militaire en andere hulp moe ten zenden, maar niet verplicht zijn in de oorlog te gaan. Overigens schij nen de republikeinen het onderling niet geheel eens te zijn. De republi keinse senator Styles Bridges drong er gisteren namelijk tijdens het Se naatsdebat op aan. dat de V.S. „de bluf van het Kremlin" moeten beant woorden over de gehele wereld een linie tegen het communisme moesten vormen, dit betekende volgens de se nator het nemen van een „welover wogen risico", maar hij achtte het de beste manier om een rechtstreek se oorlog met Rusland te voorko men. Voorstel van Amerika verwacht Nu president Truman gisteren of ficieel heeft verklaard, dat de Ver. Staten de politiek der V.N. krachtig zullen ondersteunen, verwacht men, dat Amerika vandaag in de Veilig heidsraad zal voorstellen om mili taire zowel als economische sancties tegen Noord-Korea toe te passen. Dit houdt in, zo werd van ambtelijke zij de te Lake Success verduidelijkt, dat ieder lid der V.N. elke vorm van hulp aan Zuid-Korea mag verlenen. Ame rika kondigde Zondag reeds aan, dat het van Japan uit alle beschikbare wapenhulp aan Zuid-Korëa zal ge ven. Algemeen is men te Lake Success van gevoelen, dat Korea een opper ste krachtproef is van de betrekkin gen tussen Oost en West, zo meldt Reuter. Een gevolg zou wel eens kunnen zijn, dat de Sovjet-Unie zich nu volkomen uit de V.N. zal terug treden, mede omdat het nu voor de Westelijke landen wel zeer moeilijk wordt om binnen afzienbare tijd tot erkenning van het communistische China van Mao over te gaan. AMERIKANEN ZIJN HET ONDERLING NOG NIET EENS. Intussen is gebleken, dat de beide Amerikaanse partijen, de democraten en de republikeinen, het over de te volgen gedragslijn nog niet eens zijn. Zo verklaarde de democratische se nator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen uit de Senaat, Maandag in de Senaat, dat „vrijheidlievende vol ken over de V.N. heen en buiten de Verenigde Naties om zouden kunnen handelen, wanneer het noodzakelijk zou zijn om de communistische agres sie tot staan te brengen". De senator zei dit tijdens een debat over de in vasie in Zuid-Korea. Hij duidde niet verder aan, waaruit deze actie zou moeten bestaan. Enigszins in tegenspraak tot deze (democratische) verklaring staat de mededeling van de voorzitter der re publikeinse Senaatsfractie, Eugene Millikin, dat de republikeinse senato ren op een afzonderlijke vergadering tot de conclusie zijn gekomen, dat de V.S. door de gebeurtenissen in Ko- Overgave geëist De commandant van het oprukken de Noord-Koreaanse leger, generaal Tsjai Ung-jun, heeft per radio een oproep gericht tot de Zuid-Koreaan se troepen om zich over te geven. President Syngman Rhee en het ka binet van Zuid-Korea hebben hier over beraadslaagd, doch de oproep nog niet beantwoord. Er zijn echter voorstellen om de hoofdstad te ver plaatsen naar de havenstad Pusang, aan de Zuidkust. President Rhee heeft, middels een woordvoerder, verklaard, dat deze ernstige crisis te wijten is aan het feit, dat de Amerikaanse hulp te ge ring is en te laat komt. „Wij kunnen nu moeilijk meer iets redden, wij nebben niets waarmee wij deze tanks kunnen tegenhouden", zo zei de woordvoerder tot een verslaggever van A.P. Inmiddels heeft het Zuid-Koreaan se parlement de V.S. opnieuw drin gend verzocht militaire hulp te zen den. AMERIKAANSE JAGER SCHIET EEN RUSSISCHE JAGER OMLAAG. Generaal MacArthur heeft bekend gemaakt ,dat een Amerikaanse ja ger een Russische jager van het type Yak boven Korea heeft neergescho ten. De Amerikaanse jager had tot taak de evacuatie van Amerikanen van het vliegveld Kimpo te Seoel te be- schermen. Tijdens de evacuatie be vonden zich verschillende andere Yak-toestellen in de lucht in de om geving van het vliegveld. Zij deden echter geen serieuze pogingen om tussen beide te komen. IN HET BRITSE LAGERHUIS. In het Britse Lagerhuis gaf pre mier Attlee Maandagmiddag uit drukking aan „de diepe bezorgdheid van de Britse regering over het ver breken van de vrede in Korea, een land, dat onder de bijzondere ver antwoordelijkheid van de V.N. staat". „De Britse regering verwelkomt de resolutie, welke de Veiligheidsraad heeft aangenomen en hoopt van har te dat alle betrokkenen haar ge trouw zullen nakomen", aldus Attlee. Luide kreten van afkeuring klon ken op (van de Labour-banken) toen het conservatieve lid Peter Roberts (in de jongste oorlog generaal der Goldstream Guards), de premier vroeg of hij de Britse ambassadeur in de V.S. wilde vragen de Ameri kaanse regering te verzoeken een atoombom te gebruiken tegen de hoofdstad van Noord-Korea, wan neer dit land geen gevolg zou geven aan de resolutie van de Veiligheids raad. De speaker onderbrak Roberts met te zeggen, dat deze vraag buiten de orde was en dit slechts een hypo thetische kwestie was. BEMIDDELAAR GEVRAAGD. De commissie der V.N. voor Korea heeft Maandag een telegram aan de V.N. gezonden, waarin wordt gezegd, dat de order van de Veiligheidsraad tot het staken van het vuren „acade- misch" is. „De Noord-Koreaanse vorderingen hebben een gevaarlijke toestand ge schapen, waarbij een snelle verslech tering mogelijk is". De commissie stelt voor, dat de Vei ligheidsraad overweegt Noord- en Zuid-Korea te vragen accoord te gaan met de benoeming van een neutrale bemiddelaar. In een telegram aan de regeringen van Noord- en Zuid-Korea heeft het Internationale Rode Kruis aangebo den, bemiddelend op te treden in het conflict tussen beide partijen. WEERSLAG DE BEURS TE NEW YORK. De gebeurtenissen op Korea heb ben een ware débacle teweeggebracht op de effectenbeurs te New York. Grote posten aandelen werden aan de markt gebracht en konden slechts met belangrijke koersverliezen, wel ke in doorsnee tot 7 liepen, aan de man worden gebracht. De „ticker" was soms vele minuten ten achter. Op sommige ogenblikken leek' het alsof de dagen van October 1929 wa ren teruggekeerd. De daling van de beurs was de grootste sinds Septem ber 1949. Het koersgemiddelde der industriële fondsen liep met niet min der dan 10 punten terug. De goederenmarkten in de V.S. wa ren over het algemeen vast. Tien Mustangs voor Zuid-Korea Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft meegedeeld, dat tien Amerikaanse Mustang-jagers aan de Zuid-Koreaanse luchtmacht zullen worden overgedragen. De toestellen zullen door Zuid-Koreaanse piloten in Japan worden afgehaald. De Chinese nationalistische rege ring van Tsjang kai sjek „overweegt" Zuid-Korea militaire hulp te bieden. Tseng's raadgevers hebben voorge steld twee divisies, twintig vliegtui gen en enkele oorlogsschepen over te dragen. Op Formosa gelooft men ech ter niet, dat Tsjang dit voorstel zal goedkeuren. Britse regering handhaaft haar standpunt ONDER DE DRUK van de gebeurtenissen in Korea heeft de Brits? re gering zich Maandagavond verdedigd tegen de gezamenlijke aanval van de conservatieve en liberale oppositie op haar beleid inzake het plan-Schuman. Sir Stafford Cripps, de minister van financiën, zei in antwoord op de rede van de plaatsvervangende conservatieve fractieleider, Eden, die het tweedaagse debat opende, dat de regering niet geneigd is van haar koers te wijken. Eden, die verreikende gevolgen voor de West-Europese verdediging tegen het communisme voorzag, had er bij de regering in een liberaal- conservatieve motie op aangedron gen haar houding te herzien, alsnog aan de conferentie over het plan- Schuman' deel te nemen, en zich slechts terug te trekken als het plan onuitvoerbaar zou blijken. ENGELSE CINEAST FILMT RE SULTATEN VAN „MARSHALL- GELDEN". De Engelse cineast Blanchard maakt in opdracht van de E.C.A.-missie een tocht door de „Marshall-landen", waar hij diverse objecten, met Marshall-gelden gefi nancierd, filmt. Op het ogenblik be vindt Blanchard zich in Nederland, waar hij de Zuiderzeewerken filmt. Onze foto toont u het voormalige eiland Urk, van de vuurtoren af ge nomen. Duidelijk is de dam, en daar achter het nieuwe land te zien. Ook hier filmde Blanchard. Cripps antwoordde, dat Engeland de resultaten van de conferentie moest afwachten alvorens enig ini tiatief te qemen. De regering diende een tegen-mo tie in, waarin het initiatief van de Franse regering wordt verwelkomd, dooh tevens wordt duidelijk gemaakt, dat Engeland niet kan deelnemen an de besprekingen, indien het zich bij voorbaat moet verplichten tot aanvaarding van een boven-natio- naal gezagsorgaan voor het beheer van de geïntegreerde Europese steen kool- en staalindustrie. Cripps zei- de, goed te kunnen begrijpen, dat de Franse regering niet geneigd was te onderhandelen over de beginselen, die reeds door haar en de Duitse re gering waren aanvaard. Als Enge land op de conferentie nog de aan vaardbaarheid van deze beginselen in het geding zou moeten brengen, zou dit mogelijk vernietigende gevol gen kunnen hebben voor de gewich tige Frans-Duitse overeenkomst. Door Eden herinnerd aan het voor behoud, dat de Nederlandse regering ten opzichte van deze beginselen had gemaakt, verklaarde Cripps, dat het absoluut niet zeker was, dat de Franse regering met een dergelijk voorbehoud van Groot-Brittannië ge noegen had genomen. Cripps zeide tevens, te kunnen be grijpen, dat de Nederlandse regering enig risico had durven nemen, ge zien het kleine deel van de Neder landse economie, waarop het plan- Schuman betrekking heeft. De Brit se regering zou echter de grondslag van haar gehele economie op het spel zetten. Ten slotte besprak Cripps het ma nifest van de Labourpartij, dat zoveel slof had doen opwaaien. Hij zeide het weinig opzienbarend te achten, als de partij van mening was, dat in tegratie van de Europese staatshuis houding slechts op socialistische ba sis kon geschieden. Doch dit kan men niet koppelen aan de houding van de regering, die, als altijd, met de feitelijke toestand rekening heeft te houden. En het is een feit, dat de verschillende Europese regeringen niet hetzelfde economische standpunt delen, zo zeide Cripps. In staatsie en plechtigheid Gistermorgen heeft Z.H. de Paus Assunta Goretti, de moeder van de Zaterdag heiligverklaarde Maria Go retti, in particuliere audiëntie ont vangen. De ontvangst geschiedde in de troonzaal en deed in staatsie en plechtigheid niet onder voor de ont vangst van regerende vorsten. De Heilige Vader trad bij het be gin van de audiëntie de oude moeder halverwege tegemoet en begroette haar hartelijk. Assunta Goretti was vergezeld van haar beide zoons An- gelo en Mariano en van haar twee dochters, van wie er één zuster Franciscanes is. De andere dochter was vergezeld van haar echtgenoot. Bovendien waren de behandelende arts van moeder Assunta en de bur gemeester van Corinaldo bij de audiëntie aanwezig. Gedurende twintig minuten heeft de Paus zich met de moeder van de Heilige Maria Goretti en haar andere familieleden onderhouden. Aan het einde van de ontvangst bood de Paus de moeder een zeer kostbare, prachtig bewerk te afbeelding van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand aan. PER MOTOR-LIGSTOEL NAAR ROME Dezer dagen is met een wel zeer ongebruikelijk vervoermiddel de jon ge Parijzenaar, Louis Potigny, in Rome gearriveerd. Louis Potigny is 29 jaar oud en sedert 1945 tengevol ge van een ernstige aanval van kin derverlamming gedeeltelijk verlamd. Hij heeft zijn ligstoel van wielen en van een motor voorzien en is op deze wijze naar Rome gepelgrimeerd. Hij heeft zijn .bedevaart gemaakt ter intentie van de leden van de Franse bond van verlamden. Rome wacht met spanning op de twee Nederlandse soldaten, die per jeep van Indonesië naar Rome zijn vertrokken en die begin September in de Eeuwige Stad worden ver wacht. Massa-arrestatie in Hongarije Dezer dagen zou in Hongarije een groot aantal (naar men zegt 300) le den van de sociaal-democratische partij, die in 1948 niet instemden met de samensmelting met de com munisten, zijn gearresteerd. Onder hen zouden zicH bevinden: de voormalige minister van justitie, in de bij de bevrijding te Debrecen gevormde voorlopige regering, Va lentin, evenals mevr. Anna Ketly, gewezen lid van het bestuur der so ciaal-democratische partij en oud voorzitster van het parlement. De zaakgelastigde van de repu bliek der Zuid-Molukken in Neder land, dr. Nikijuliiw ,heeft het vol gende telegram gezonden aan de minister president van Australië: „De steun van uw regering is dringend nodig, daar de militaire positie van Nederlands Nieuw-Gui- nea en de Zuid Molukken ernstig bedreigd wordt door 'de landing van Indonesischè troepen (TNI) op 3 Juni j. 1. op Dobo-Aroe-eilander.. De nieuwste Indonesische documen ten, die zich in onze handen bevin den tonen duidelijk, dat de RIS plannen heeft voor politieke en mi litaire penetratie in Nieuw-Guinea. Wij zullen het ten zeerste op prijs stellen als er onderhandelingen kunnen worden geopend met uw ambassadeurs in Den Haag of Lon don." Dr. Nikijuluw voegt hieraan toe: „Op 3 Juni j. 1. zijn namelijk 200 man van de T. N. I. op het eiland Dobo geland." VEILIGHEIDSRAAD IN SPOED ZITTING BIJEEN. Naar aanlei ding van het uitbreken van een bur ger-oorlog op Korea, is de Veilig heidsraad Zondagavond in spoedzit ting bijeengekomen. Trygve Lie begroet de ambassa deur van Zuid-Korea, John Chang, bij diens aankomst in het gebouw van de Verenigde Naties te Lake Success. WAT DOET DE VEILIGHEIDSRAAD? QE SOVJETS-IMPERIALISTEN, die voortdurend over vrede spre ken en over „strijd om de vrede," hebben het thans noodzakelijk ge acht eens wat luider te spreken; zij hebben de kanonnen ingeschakeld om hun „vredesboodschap" over de wereld te donderen. De klucht wordt nu wat al te grotesk en bo vendien tamelijk luguber. Dat de z. g. burgeroorlog op Korea veroorzaakt zou zijn door provoca ties van de Zuid-Koreanen, en dus niets anders zou zijn dan een 0 spontane afstraffing, zoals de Noord-Koreanen beweren, wordt niet alleen door de in Korea aanwezige commissie van de V. N. tegengesproken, maar wondt ook dan de snelle verovering van de hoofdstad Seoel volkomen gelogen straft. Uit alles blijkt, dat het hier een uitstekende en langdurig voor bereide en goed georganiseerde wel overwogen aanval op de Zuid-Ko reaanse republiek betreft. In vrij- wcil alle commentaren wordt dan ook de conclusie getrokken, dat net hier een test-care is, een allesbehal ve onschuldig proefballonnetje, om te zien hoe de reactie van de we reld zal zijn, en op de eerste plaats van Amerika. Vanavoifrl komt de Veiligheidsraad wederom bijeen. Hij kan dan constateren, dat zijn bevel tot staking der vijandelijkheden volkomen is genegeerd, en waar schijnlijk zal Amerika dan wel voor stellen economische en misschien zelfs militaire sancties te treffen. De vraag is echter, of dat nog veel zal helpen. Want het ziet ernaar uit, dat inmiddels Zuid-Korea onder de voet zal zijn gelopen en men moeizaam zal moeten gaan begin nen om de vijand er weer uit te krijgen. Zal men daartoe bereid zijn? Zal dan niet de bange vraag worden geslteld: Is het niet beter te sussen en het fait accompli te aanvaarden, dan de wereld aan nieuwe complicaties bloot te stel len? Het gewone verloop van zaken in zovele voorafgaande kwesties. Met het gevolg, dat de kwaal, waar aan de wereld lijdt, steeds verder zal voort woekeren. Vandaag Korea, morgen....? Het zijn ernstige beslissingen, waaraan de Veiligheidsraad en de sterke arm van deze raad, Amerika, zich vanavond geplaats zien. ARRESTATIES IN JOEGO- SLAVIë. In officiële kringen te Belgrado is verklaard, dat de Joegoslavische veiligheidspolitie de 73-jarige aarts bisschop Josef, voormalig metropo liet van Skoplje (Macedonië) en ge durende de oorlog hoofd van de Ser vische Orthodoxe Kerk, heeft gear resteerd. Volgens een verklaring is de pre laat gearresteerd voor een verhoor over de onlangs bekend gemaakte arrestatie van 10 voormalige Tsjet- niks en royalisten, die ex-koning Pe ter weer op de troon zouden willen helpen. Naar verluidt, zou de aarts bisschop na het verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld op voor waarde, dat hij zich in een klooster zal terugtrekken. Ko-Meltje.... Een zwakke te overmeesteren heeft al de schande van een neder-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1