S)eCöldóe6oti/fcatit Gevechten op het Schiereiland Oorlog uitgebroken op het Schiereiland Korea „Koude" oorlog werd gloeiend heet VOLKSDEMOCRATIE VALT ZUIDERBUREN OPENLIJK AAN Aanvallers reeds op enkele kilometers van Seoel De Veiligheidsraad met spoed bijeen Franse kabinet ten val Amerika zendt wapens Sovjets polsen het Westen DE SPIEGEL VAN KOREA MAANDAG 26 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12012 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 105003. Abonnementsprijs t 0.35 p. w., I 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Veiligheidsraad en Amerika springen in de bres DE Z.G. VOLKSDEMOCRATIE Noord-Korea heeft gistermorgen vroeg het vrije Zuid-Korea for meel de oorlog verklaard. Noord-Koreaanse troepen zijn over een breed front met zware wapens tot de aanval overgegaan en rukken op in de richting van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel. De Verenigde Staten hebben generaal MacArthur opdracht gegeven alle beschikbare wapenhulp met spoed van Japan naar Zuid-Korea te zenden. In alle hoofdsteden van de vrije wereld wordt een ongewo ne activiteit ontwikkeld. President Truman onderbrak zijn weekeinde en keerde naar Washington terug en zijn voorbeeld werd door vele Westeuropese staatslieden gevolgd. De Veiligheidsraad nam een Amerikaanse resolutie aan, waarin de inval in Zuid-Korea een daad van agressie wordt genoemd, waarin onmiddellijk staken der vijandelijkheden wordt geëist en de Noord-Ko* reaanse troepen het bevel ontvangen zich zonder verwijl achter de 38ste breedtegraad, die de grens vormt, terug te trekken. Negen van de tien aanwezige leden stemden voor de resolutie. De zitting werd daarna tot Dinsdagmorgen verdaagd. De Sovjet-Unie, die verklaard heeft geen enkele beslissing van de Verenigde Naties te zullen erken nen, welke tot stand gekomen is met medewerking van nationalistisch China, was afwezig. President Truman verklaarde voor zijn vertrek naar Washington uit Kansas City (New York) met een ernstig gezicht: „Ik heb niets te zeggen, voordat ik op de hoogte ben van alle gegevens. De situatie zou wel eens gevaarlijk kunnen zijn, maar ik hoop van niet". Zondagmorgen om vier uur plaatselijke tijd zijn langs de 38ste breed tegraad, de lijn, die Noord-Korea van Zuid-Korea scheidt, gevechten uit gebroken. Het schiereiland Ongjin, het gebied van Kaesong, Tsjoentsjon en de Oostkust waren de voornaamste punten van aanval. Volgens de eerste van verschillen dp zijden ontvangen berichten over de gevechtshandelingen zijn Ongjin, 150 km ten Noordoosten van Seoel, door de Noord-Koreaanse troepen veroverd. 32 Kilometer ten Noorden van Potsjon hebben 20 schepen troepen aan land gezet. Elders trekken guerillaformaties zich samen. In een overzicht van de operaties van Zon dag verklaarde kolonel Mahoney, waarnemend chefstaf van de Ameri kaanse militaire adviesgroep in Zuid-Korea, dat al het gebied ten Westen van de rivier de Imjin, die de 38ste breedtegraad ten Noorden van Seoel snijdt, de Noord-Koreaanse strijdkrachten in handen is gevallen. De voornaamste zone van activi teit, aldus kolonel Mahoney, is het gebied van Mqon, San. Volgens een telefonisch doorgegeven bericht, dat het bureau van de Zuid-Koreaanse reg>ering te Tokio Zondagavond be reikte, hebben de Noord-Koreanen vaste voet gekregen aan de andere zijde van de Imjin, de laatste na tuurlijke verdedigingslinie voor Seoel. Hierbij zouden de Noord-Ko reanen 90 tanks ingezet hebben, waarvan 10 buiten gevecht werden gesteld. Alle treinen naar het Noor den zijn vol met Zuid-Koreaanse troepen. De Zuid-Koreaanse gezant te Tokio verklaarde op een persconferentie, dat enige van de buiten gevecht ge stelde Noord-Koreaanse tanks door Russen bestuurd werden. Verder deelde de gezant mede, dat de plaats Haejoe, 80 km ten Westen van Kae song, in een tegenaanval was geno men. Zuid-Koreaanse troepen hadden vervoleens een krachtig tegen-offen sief tegen het schiereiland Ongjin ingezet. Volgens Louis Johnson, de Ameri kaanse minister van defensie, zullen de Zuid-Koreaanse strijdkrachten sterk genoeg zijn om de aanval uit het Noorden af te slaan, tenzij de aanvallers „hulp van buiten" krijgen. In het telegram "van de commissie der V.N. voor Korea wordt gesproken van „vier vliegtuigen van het Russi sche Yak-type, die vliegvelden van de militaire en burgerluchtvaart bui ten Seoel aanvielen, vliegtuigen ver nietigden, benzinetanks in brand staken en jeeps aanvielen". Het hoofd van het Zuid-Koreaanse KOREA DE NIEUWE STAAT IN AZIË reaanse zijde is het Noord-Koreaanse leger 80.000 man sterk; heeft de be schikking over twee divisies, die kortgeleden van dienst in China, bij de communistische strijdkrachten zijn teruggekeerd. Volgens onbevestigde berichten maakten de Noord-Koreanen ge bruik van Russische vaartuigen bij de landingen van Zondag op de Oost kust van Korea, 50 tot 80 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Volgens de laatste berichten héb ben de Noord-Koreaanse troepen, die Zondagavond de Imjin overtrok ken, Moesan bezet, dat ruim 35 kilo meter ten Noorden van Seoel lig* De Amerikaanse luchtmacht Maandag beginnen met zich te Sei bevindende Amerikaanse burg" weg te voeren. De Amerikanen zul len worden weggebracht in trans portvliegtuigen, die door jagers zul len worden gedekt. Men meent, dat zich in Zuid-Korea in totaal onge veer twee duizend Amerikanen be vinden. Een Noord-Koreaans „Jak"-ge- veohtsvliegtuig heeft een Amerikaans „C-54" transporttoestel, dat zich op de grond op de Koreaanse luchthaven van Kimpo bevond, aangevallen en met machinegeweren beschoten. In het Amerikaanse toestel bevonden zich elf journalisten. Geen der Am- rikaanse inzittenden van het vlieg tuig werd gewond. voorlichtingsbureau, Clarence Ryee, verklaarde dat de Noord-Koreanen bij hun aanvallen gebruik maken van door Russen opgeleide en uitgeruste divisies geregelde troepen. Deze troe pen zijn in de plaats gekomen van de speciale, met wachtdiensten belaste militairen, die in de afgelopen maan den de Noord-Koreaanse zijde van de 38ste breedtegraad hebben be waakt. Volgens schattingen van Zuid-Ko- BEVEL OM HET VUREN TE STAKEN De Veiligheidsraad van de Verenigde Volken, op verzoek van de Ame rikaanse regering Zondagavond in spoedzitting bijeengekomen, heeft in afwezigheid van de Sovjet-Unie met negen stemmen vóór, géén te gen en één onthouding (Zuid-Slavië) een Amerikaanse resolutie aange nomen, waarin de Noordkoreaanse autoriteiten wordt verzocht het vu ren te staken en hun strijdkrachten achter de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, terug te trekken. De resolutie ver zoekt de UNO-commissie op Korea, die momenteel in Seoel verblijft, toe te :$ien of de Noord-Koreaanse troepen zich terugtrekken en de Veiligheids raad op de hoogte te houden van de ontwikkeling op het schiereiland. Door het aannemen van deze resolutie heeft de Veiligheidsraad vastge steld zoals in de resolutie wordt gezegd dat het optreden van de Noord-Koreaanse strijdkrachten een verbreken van de vrede betekent. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag, de vijfde verjaardag van de onder tekening van het UNO-Handvest. De bijeenkomst van de Raad werd geopend door de voorzitter sir Be- negal Rau van India, en spoedig daarna nam de secretaris-generaal van de UNO, Lie, het woord. Hij ver klaarde, 'dat de huidige toestand op Korea een ernstig gevaar voor de in ternationale vrede betekende en dat de Raad de vrede in dat gebied dien de te herstellen. Uit rapporten van de UNO-commissie op Korea blijkt duidelijk, aldus Lie, dat Noord-Korea tot militaire actie is overgegaan en hierdoor het UNO-Handvest heeft geschonden. De Amerikaanse afge vaardigde Gross, die Austin verving, gaf een overzicht van de ontwikke ling op Korea in de afgelopen twee jaar en diende daarna zijn resolu tie in. De Britse afgevaardigde verklaar de, dat de invasie een bedreiging van de wereldvrede was en met goedvin den van de Amerikaanse afgevaar digde voegde hij aan de resolutie het verzoek toe, dat de UNO-commissie op Korea de Veiligheidsraad zo spoe dig mogelijk haar advies over de toe stand zou toesturen. Later werd de bijeenkomst voor een half uur verdaagd. Na de hervat ting nam de afgevaardigde van Zuid- Slavië het woord. Hij verklaarde, dat hij de Amerikaanse resolutie niet kon steunen en hij stelde voor een ver tegenwoordiger van Noord-Korea uit te nodigen om het standpunt van de Noord-Koreaanse autoriteiten uiteen te zetten. De Zuidslaviër stelde een Wat de diplomatieke wereld zegt AMERIKA's HOUDING VAN VITAAL BELANG Welingelichte kringen in Den Haag zijn van mening, dat de aanval op Zuid-Korea een krachtproef zou betekenen voor de Amerikaanse po litiek in Azië. Men kan na deze aan slag op de zelfstandigheid van een onafhankelijke staat, volgens de be richten met gebruikmaking van de meest moderne wapenen, constate ren, dat men uit het stadium van de koude oorlog beginte te geraken in een fase, waarin actief wordt ge vochten. Indien de Verenigde Staten Zuir-Korea aan zijn lot zouden over laten, zouden de gevolgen voor Zuid-Azië van verstrekkende bete kenis kunnen zijn. De ogen van de wereld zijn nog meer op Washing ton gericht dan op Seoel. Waarnemers te Londen zijn van mening, dat de houding der Ver enigde Staten de enige van vitaal belang zijnde factor in de Koreaan se oorlog is. Zij wijzen erop, dat de Noord-Koreaanse regering nauwe lijks in staat zou zijn geweest Zuid- Korea de oorlog te verklaren, zon der verzekerd te zijn van de morele steun van Rusland en China, of zelfs zonder hiertoe te zijn aangezet. Men wijs er te Londen op, dat Zuid-Korea weinig daadwerkelijke hulp van de Veiligheidsraad kan ver wachten, daar de Sowjetrussische regering het bestaan van Zuid-Ko rea niet erkent. Invloedrijke diplomaten en func tionarissen te Lake Success hebben als hun mening uitgesproken, dat de Koreaanse oorlog waarschijnlijk niet alleen van grote invloed op het vraagstuk van het communistische China zal zijn, maar ook ertoe zou kunnen leiden, dat de Sowjet-Rus- HEELIG VERKLARING VAN MA RIA GORETTI. Z. H. Paus Pius XII wordt over het geheel met men sen gevulde St. Pietersplein gedra gen om de heiligverklaring van Ma ria Goretti af te kondigen. sische regering uit de organisatie der V.N. zal worden verdreven. Aangezien de Sowj et-Unie sinds het begin van dit jaar heeft ver klaard, dat zij elk besluit van de Veiligheidsraad zonder deelneming van de Sowj et-Unie als waardeloos zou beschouwen, verwacht men in kringen van de V.N., dat de Sowjet- Russische regering de Zondag ge houden vergadering van de Raad volkomen zal negeren. Indien de Russische regering zich niet gebon den zou achten door het besluit van de Raad, zullen, zo vermoedt men, de Noord-Koreaanse autoriteiten het eveneens terzijde leggen. Algemeen is men van oordeel, dat de uiteindelijke beslissing in deze gevaarlijke situatie op hoog niveau in de hoofdsteden van de voornaam ste landen der V.N. zal worden ge nomen. Nieuwe verkiezingen noodzakelijk JJET NEGEN MAANDEN oude Franse kabinet-Bidault is Zaterdag ten val gebracht, doordat het vertrouwensvotum, dat de regering geëist had, in de Assemlbée het vereiste minimum niet haalde. De premier en de ministers hebben onmiddellijk hun ontslag ingediend, bij president Auriol. Deze is daarop onmiddellijk besprekingen met de leiders van al le partijen begonnen, die Zondag werden voortgezet. resolutie voor waarin bezorgdheid wordt geuit over het uitbreken van gevechten op Korea en een onmid dellijke wapenstilstand wordt ge vraagd. In de resolutie is het verzoek ingelast een afgevaardigde van Noord Korea uit te nodigen om de kwestie toe te lichten. Opdracht aan McArthur Amerika heeft generaal Douglas MacArthur opdracht gegeven alle beschikbare wapenhulp met spoed van Japan naar Zuid-Korea te zen den. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft bekend gemaakt, dat voorbereidingen worden getrof fen voor de verscheping van Ameri kaanse wapens, welke de Zuid-Ko reaanse republiek nodig heeft. Een woordvoerder verklaarde, dat 'n ma rine-escorte, onder bescherming van vliegtuigen, de veilige aflevering zou verzekeren. Het Amerikaanse leger in Japan zou ook zorgen voor een ma rine-escorte met vliegtuigdekking voor de evacuatie van alle Ameri kaanse vrouwen en kinderen uil Korea. Bidault's kabinet is gevallen over de kwestie van de ambtenarensala rissen. Donderdagavond had de re gering bij een stemming over dit raagstuk een nederlaag geleden, waarop de premier een motie van vertrouwen indiende. Toen ook de laatste pogingen om met de socia listen tot overeenstemming te komen, faalden, was het lot van het kabi net beslist: met 351 tegen 231 stem men en 30 onthoudingen werd Zater dag de motie van vertrouwen ver worpen. Zondagmiddag verluidde dat de president zich tegenover de partijlei ders zou hebben uitgesproken vóór spoedige nieuwe verkiezingen, om dat op het huidige parlement geen stabiele regering kan worden ge bouwd, die steunt op een behoorlijke meerderheid. In de loop van de dag werden de namen van de aftredende minister van Defensie, René Pléven, (Democratische Unie) oud-premier Henri Queuille en René Mayer (bei den radicaal) als kabinetsformateurs genoemd. Vandaag kan de benoeming van een kabinetsformateur worden verwacht. Indien de internationale toestand slechter wordt, zal de president de vorming van een kabinet van natio nale eenheid overwegen, zo wordt verklaard. Over Chinese kwestie De Sowjet-Unie heeft in het ge heim stappen bij „het Westen" ge daan om de mogelijkheden na te gaan tot het opheffen der impasse naar aanleiding van de kwestie der Chinese vertegenwoordiging in de V.N., zo verklaart de diplomatieke correspondent van het Engelse Blad „Sunday Chronicle". Naar gemeld, zo vervolgt de cor respondent, zou de Sowjet-Unie gaarne volledig aan de besprekingen der V.N. deelnemen als de algeme ne vergadering in September bijeen komt. Het diplomatieke doel van de Sowjet-Unie zou thans er op gericht zijn Engeland te bewegen de leiding te nemen bij het stemmen voor de toelating van het communistische China tot de V.N. „F EN INVASIE van Zuid-Korea door communistische troepen van het Noordelijk deel is aanstaan de.... Rapporten van de inlichtin gendienst wijzen uit, dat op het ogenblik aan de Noordelijke zóne- grens troepen geconcentreerd wor den." Aldus luidde begin Mei van dit jaar een mededeling van de Zuid- Koreaanse minister van defensie. Thans zijn wij nog geen twee maan den later en de invasie is een feit, een nieuw bewijs toevoegend 0 aan de lange lijst van de ma nier, waarop Moskou afspra ken nakomt en verdragen honoreert. Want dat Moskou achter deze „bur ger-oorlog" zit, is aan geen twijfel onderhevig. Het was op de in alle opzichten zo rampzalige conferentie van Yalta, dat Stalin het recht kreeg om een gedeelte van Korea te bezetten als basis voor zijn beloofde toekomstige operaties tegen Japan. De grens zou de 38e breedte graad vormen en de Russen zouden zich terugtrekken, zodra Japan verslagen zou zijn. Door de atoombom capituleerde Ja pan echter eerder dan men verwacht had, maar desalniettemin bezette Moskou Noord-Korea, al had Japan zich toen reeds overgegeven. Toen zagen de Amerikanen het gevaar in en bezetten zij op hun beurt Korea ten Zuiden van de 38e breedtegraad. Jarenlang is toen de grens tussen Noord- en Zuid-Korea het toneel ge weest van een koude oorlog in de trant van hetgeen zich tussen West en Oost-Duitsland afspeelt. I^OREA moge thans de spiegel zijn, waarin het Westen de toekomst van Duitsland en van de rest van West-Europa kan zien weerkaatst, indien het dezelfde zorgeloosheid betracht als ten aanzien van dit on gelukkige Oost-Aziatische land. In December 1948 speelden de Russen n.l. de grootmoedigen en trokken zij hun bezettingstroepen, terug, maar niet dan nadat zij eerst in het land een volmaakt communis tisch regiem hadden georganiseerd. Bovendien hadden zij niet ver terug te trekken, want Noord-Korea frenst aan Siberië. Daarop ontruim en de Amerikanen in Juni van het vorig jaar Zuid-Korea. Wat daarna als logisch gevolg on vermijdelijk gebeuren moest, heeft zich nu een jaar later voltrok ken. Het door de Russen uitgeruste en ondersteunde Noord-Koreaanse leger is de 38e breedtegraad overge trokken om de Zuid-Koreaanse broeders te gaan „bevrijden", die natuurlijk „zuchten" onder het juk van een zelfgekozen regering, welke te Seoel haar zetel had. De Zuid- Koreanen verweren zich echter wanhopig en hebben de hulp in ge roepen van Amerika. Aller ogen zijn thans gericht op Washington, meer nog dan op Seoel, zegt men in Den Haag. En dat is volkomen juist, want van Amerika's vastberadenheid en doorzettingsvermogen zal het af hangen, welke -de consequenties zijn van dit conflict. Van het optreden van de Veiligheidsraad verwacht niemand iets; Rusland was niet ter zitting aanwezig en zal de aangeno men resolutie dus naast zich neer leggen; van de vazalstaat Noord- Korea verwacht men dezelfde hou ding. Alleen de kracht van de te I zenden Amerikaanse wapenhulp kan géwicht in de schaal leggen. Korea is een experiment; daar is de „koude" oorlog omgezet in een „hete" als proef, om te zien of Was hington inderdaad bereid is te doen wat het zegt te zullen doen. Faalt Washington, dan zijn de ge volgen voor Azië niet te overzien. Het is een krachtproef tussen het .JCremlin en het Witte Huis. En wat is de inzet van deze krachtmeting? Het prestige van Amerika alleen? Neen, de wereldvrede. HERDENKING DUJZEND-JARIG BESTAAN ABDIJ VAN EGMOND. Na zijn wijding tot Abt van de Sint Adelbertus Abdij te Egmond- Binnen in de Kathedraal te Haar lem op Zaterdag, heeft de nieuwe Abt Dom Paulus Andriessen Zondag op de Sint Adelbertusakker in te genwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Huybers, vele Hoogwaardige Abten en wereldlijke autoriteiten een Pon tificale Mis opgedragen. De nieuwe Abt van Egmond reikt na het opdra gen van de Pontificale Mis de H. I Communie uit. KaJiAe£lj,e.... Drift en blindheid zijn onafschei delijk met elkaar verbonden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1