WEEK-PUZZLE Wijding van de nieuwe Abt van Egmond Opmerkingen over de Huurwet Koningin bij „Philomela'' Kleintje koffie duurder v. Maarseveens verklaring ZATERDAG 24 JUNI 1950 DE LE1DSE" COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J Vanmorgen werd in de kathe drale basiliek te Haarlem Dom Paulus Andriessen tot abt ge wijd van de abdij te Egmond. Daarmede is het convent van de Benedictijnen in Kennemerland weer in vroeger glorie hersteld, waar sedert de verwoesting van cte oude abdij geen abt gezeteld heeft. Dirk II, Graaf van Hol land, stichtte de abdij in het jaar 950 niet ver van het graf van Sint Adelbert en zijn ver ering voor deze heilige was wel licht de reden, dat de Egmondcr Abdij door hem aan Sint Adel bert werd toegewijd. Gelukkig werd het klooster in de laatste twintig jaar weer her bouwd en het duizendjarig jubi leum was voor de Paus aanlei- om de jonge priory et verhef fen tot abdij met alle rechten van dien. Vele autoritêiten. Met veel luister en in tegenwoor digheid van Johannes Kardinaal de Jong is dan ook de nieuwe abt van Egmond, Dom Paulus Andriessen, tot abt gewijd. Die luister werd on getwijfeld vergroot door de aanwe zigheid van talrijke geestelijke en burgerlijke autoriteiten. De aanwe zigheid van de abten van Parijs, Fontanell, Kerkonan, Liguge, Haute- Combe en Wisques gaven aan de plechtigheid van vanmorgen een meer dan nationale betekenis. Daar waren verder nog de abt van de Trappisterabdij in Zunder, de ma gister-generaal van de Kruisheren en vertegenwoordigers van vele andere ordes en congregaties. Voorts de praeses van het Theodogicum in Warmond, mrg. H. J. van Deursen, de regent van het klein-seminarie „Hageveld" te Heemstede en enkele dekens uit het bisdom Haarlem. Van de burgerlijke autoriteiten ncemen wij dr. J. E. Baron d« Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hol land, mr. P. O. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem, burgemees ter Nielen van Egmond, de heer en mevrouw Dreesmann, prof. mr. C. P. M. Romme, prof dr. L. Beel, de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. dr. L. G. Kortenhorst en vele leden der Eerste en Tweede Kamer. Moeders gloriedag. Behalve voor de wijdeling zelf moet de glorieuse plechtigheid van deze dag ongetwijfeld het meeste indruk hebben gemaakt op de moe der van Dom Andriessen, die het geluk mocht beleven de abtswijding van haar' zoon persoonlijk mee te maken. Doch ook de honderden, die de prachtige basiliek vulden, zijn ontroerd geworden door de liturgi sche schoonheid, die zich voor hun ogen ontrolde. In een lange stoet, waarin ook mee liepen de wijdende bisschop, mrg. J. P. Huibers, en de hem assisterende abten, Dom Augustinus Savaton van de St. Paulus-Abdij te -Wisque (Fr.) en Dom Maximilianus Machler van de St. Paulus-Abdij in Oosterhout, werd de wijdeling naar het bisschop pelijk altaar geleid. Deze zwijgende stoet werd onder meer gevormd door alle monniken van de conven- Aan het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over de Huurwet is het volgende ontleend: In de memorie van antwoord wordt medegedeeld, dat de verwachting, dat de onderhoudskosten >n de toe komst zullen dalen, mede is geba seerd op de ervaringen welke sedert enige tijd worden opgedaan ten aan zien van het verloop der bouwkosten. De commissie zou gaarne nadere in lichtingen. zo mogelijk vergezeld van concrete gegevens, omtrent deze er varingen tegemoet zien. Voorts wordt als oplossing voor de financiering van achterstaiiig onder houd van particuliere woningen, dat in de oorlogsjaren achterwege is ge bleven. een verlenging van de af schrijvingstermijn aan de hand ge daan. Het is de commissie niet dui delijk, hoe de eigenaren dezer wonin gen op deze wijze extra-middelen voor onderhoud zouden verkrijgen, indien zij de annuïteit van hun hy potheek normaal moeten blijven vol doen. Met betrekking tot de compensatie voor de lasten, welke uit de huur verhoging zullen voortvloeien voor huurders, die in verband met hun gering inkomen dan wel hun groot gezin reeds thans buiten de loon- en inkomstenbelasting vallen, wordt in de memorie van antwoord slechts gesproken' van gesteunde armlasti gen. De commissie vestigt er even wel de aandacht op, dat het hier gaat om een veel groter groep huur ders, voor velen waarvan de huur verhoging een drukkende last zal zijn, terwijl zij geen compensatie zullen krügen in de vorm van verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. Gaar ne zou de commissie, gezien het grote belang van dit vraagstuk, alsnog een nadere uiteenzetting tegemoet zien omtrent de voorzieningen voor deze niet armlastige huurders, die niette min reeds thans geen loon- of in komstenbelasting behoeven te beta len. Hoe kan het huurpeil worden afge stemd op een juiste verhouding in de inkomstenverdeling? Thans ver wonen immers de meeste gezinnen een belangrijk geringer deel van hun inkomen dan vóór de oorlog nor maal kon worden genoemd. ten in Oosterhout, de Slangenberg en Egmond zelf. Tijdens een plechtigheid van en kele uren werd daarna met al het lilurgisch ceremonieel de wijdings plechtigheid verricht. In onze krant van Maandag zullen wij verder onze indrukken weergeven en daarbij aansluitend een verslag brengen van de plechtigheden en de feestviering, die morgen in Egmond zullen wor den gehouden. Aangiftebiljetten inkomstenbelasting Uitstel van inlevering De termijn van inlevering van de aangiftebiljetten voor de Inkomsten belasting over 1949 en de Vermogens belasting over 1959 (model B) voor zover deze biljetten deze maand zijn uitgereikt is verlengd tot 31 Juli. Deze verlenging houdt verband met het verschijnen van de belastinggids op 27 Juni. Aangezien vele belasting plichtigen van deze gids gebruik ma ken voor de aangifte van de waarde en de opbrengst van hun effecten, heeft de minister van financiën veer tien dagen uitstel gegeven van de in levering der aangiftebiljetten. De Noodwet- Ouderdomsvoorziening Lichte verbetering voorgesteld De regering streeft ernaar, nog dit jaar een wetsontwerp in te dienen tot regeling van de algemene ouder- domsverzekering, welke de gehele bevolking omvat. Deze zal dan in de plaats komen van de Noodwet-Drees. Aangezien er echter nog twee jaar na die indiening zullen verstrijken al eer de nieuwe wet in werking kan treden, moet de Noodwet, welke be rekend was op de vervaldatum 1 Oc tober 1950, worden verlengd. Daar toe is heden een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Deze gelegenheid is tevens benut om de inkomensgrenzen op kleine schaal te wijzigen. Daardoor zal nog een aantal van ongeveer vijfduizend ouden van dagen, die thans buiten de regeling vallen, hierbij worden inbe grepen. De kosten zullen dan per jaar met 250.000 gulden stijgen BISSCHOPSWIJDING De onlangs benoemde vicaris van Kroonstad mgr. Norbertus van Vel- sen O.Pzal op 25 Juli te Zwolle uit handen van mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, de bisschopswijding ontvangen. Als co-consecrator zal hierbij fungeren mgr. W Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. GEEN ZEEPOST MEER NAAR MILITAIREN VAN DE G-BRIGADE Zoals bekend is, komt na de F- brigade straks de G-brigade aan de beurt van repatriëring. Het staat nog r.iet vast, wanneer daarmee een be gin zal worden gemaakt. De direc teur van de veldpostdienst te Dja karta verzoekt echter dringend, het zenden van zeepost naar de militai ren van deze brigade te staken, daar de kans groot is, dat zij deze niet meer zullen ontvangen. Tot de G-brigade behoren alle on derdelen, die met het cijfer 42 wor den aangeduid en de bataljons in fanterie 421 t/m 426. POST BESTEMD VOOR TROEPEN SCHEPEN. Post bestemd voor het troepenschip „Gen. Langfitt", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 26 Juni in Neder- lanr worden ter post bezorgd. Behal ve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Gen. Langfitt", op thuisreis naar Neder land. Post bestemd voor het s.s „Water man" op weg naar Indonesië, moet uiterlijk op 26 Juni in Nederland worden ter post bezorgd. De post be stemd voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 8 Juli. H. M. de Koningin heeft gisteren avond de première bijgewoond van Hendrik Andriessens opera „Philo mela", die de Nederlandse Opera onder leiding van Paul Pella in het kader van het Holland Festival in de Amsterdamse Stadsschouwburg gaf. Toen Koningin Juliana, die een lichtblauwe avondjapon droeg, haar loge betrad speelde het orkest het Wilhelmus, dat door de aanwezigen werd meegezongen. In haar loge na men ook plaats, behalve het kleine gevolg, de vertegenwoordigers van de Minister van O. K. en W. mr. H. J. Reinink en dr. N .R. A. Vroom. Voorts waren aanwezig de burge meester van de hoofdstad, de wet houders van kunstzaken van Am sterdam en den Haag, de dirigenten Fierre Monteux en Willem van Ot- terloo, Nederlandse componisten en andere vooraanstaande personen uit het Nederlandse muziekleven. KONINGIN NAAR DELFT. Koningin Juliana zal op Vrijdag avond 30 Juni een bezoek aan Delft brengen. Zij zal daar de voorstelling van Elckerlyc bijwonen, die wordt gegeven in de kloostertuin van het museum Het Prinsenhof door het to neelgezelschap Comedia ter gelegen heid van het Holland Festival. Hoewel het aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen de prijs van koffie in café's. restaurants en hotels te verhogen, zal zulks met ingang van 29 Juli toch geschieden. Dit houdt verband met verhoging van de prijs van koffie voor niet- huishoudelijke doeleinden met vier gulden per kilo. Koffie met melk of verdunde room in derde klas-bedrijven kost met in gang van 29 Juli vijf en twintig cent, in de tweede klas dertig cent en in de klasse 1 B en 1 A vijf en dertig cent. Cafetaria's en koffiehuizen zullen waarschijnlijk de prijs met vijf cent verhogen. NEDERLANDSE OFFICIEREN VOLGEN CURSUSSEN BIJ HET AMERIKAANSE LEGER. In het kader van het militair hulp verleningsplan hebben in de afgelo pen twaalf maanden 450 Nederlandse officieren en onderofficieren van zer ven verschillende wapens en dienst vakken 509 cursussen van verschil lende aard gevolgd bij het Ameri kaanse bezettingsleger 5n West- Duitsland. Voor het komende jaar heeft het Nederlandse leger ingeschreven voor 325 cursussen. Bovendien zijn 56 cur susplaatsen aangevraagd in de Ver enigde Staten zelf. De cursussen in de Amerikaanse zone van West-Duitsland zijn bedoeld om de Nederlandse officieren en on derofficieren te herscholen en ver trouwd te maken met de wapens, die vanwege het militaire hulpverle ningsplan door de Veren. Staten aan Nederland zullen worden geleverd. De cursussen- in Amerika behandelen de tactieji der verschillende wapens. Nederlandse officieren en onderoffi cieren, die bovenvermelde cursussen hebben gevolgd, zullen op hun beurt in Nederland als instructeur optre den. INBREKER EINDELIJK GEPAKT. De 28-jarige schoenmaker Th. G. v. H., te Rotterdam, die enige tijd geleden een grote inbraak heeft ge pleegd, is Donderdagavond eindelijk gearresteerd. Een dag tevoren had de man, voor wie de politic veel be langstelling had, na een wilde jacht weten te ontsnappen. Een Antwerp se taxi-chauffeur werd daarvan de dupe en bleef met een onbetaalde rekening zitten. Ook deze keer liet de gezochte zich niet gemakkelijk vangen .Voordat hij met een kogel in de linker enkel in het Zuiderziekenhuis werd verbon den, was er een opwindende achter volging over de daken geweest. Hij zit nu achter slot en grendel in het bureau aan de Hoflaan. WERKPROGRAMMA VOOR DE TWEEDE KAMER Nu de Tweede Kamer zo langza merhand aan haar zomerraces gaat denken (waarschijnlijk zal dit in de voorlaatste week van Juli beginnen) rijst de vraag wat zij voordien nog zal afdoen. Nu het afdelingsonder- zoek van de begrotingen van Oorlog en Marine uitgesteld is door het uit zicht op de door de regering toege zegde nota met betrekking tot het de fensiebeleid ziet het er naar uit, dat deze begrotingen niet meer vóór de vacantie aan de orde kunnen ko men. Anders staat het met de begro ting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Deze zal vrij spoedig aan de orde kunnen komen, evenals de interimregeling voor Suriname. Voorts zal de kapitaaldeelneming in de K.L.M. afgewacht moeten wor den, evenals de verhoging van de pensioenen met een toeslag. Met het oog op de nood der gepensionneer- den zal men althans met dit laatste ontwerp wel haast maken. Een aantal kleinere ontwerpen wacht ook nog op spoedige afdoe ning. De Kamer zal na de opening der Staten-Generaal in September wel spoedig weer aan de arbeid moeten gaan want de belastingwetten zullen oan wel op afdoening liggen te wach ten. EERSTE GEWONE ZITTING PROVINCIALE STATEN. In de eerste gewone zitting 1950 der Staten van Zuid-Holland zal on der meer behandeld worden een voorstel van Ged. Staten tot toeken ning van een bijdrage aan de pïo- vinciale Zuid-Hollands vereniging tot bestrijding der tuberculose, in de kosten van aanschaffing van een tweede Röntgen-apparaat met toe behoren, ten behoeve van het bevol kingsonderzoek op t.b.c. Bovendien ligt ter tafel een voorstel tot wijziging van de algemene regeling van het toekennen van prov. subsidie ten behoeve van de bestrijding der t.b.c. volgens welke wijziging deze subsi die gebracht wordt van 50 op 75 pet Een ander voorstel betreft een wij ziging van de algemene regelingen voor het toekennen van provinciale bijdragen in de kosten van zuigelin genzorg en van consultatiebureaux voor kleuters. Ter voorziening in de in onze pro vincie bestaande en toekomstige be hoefte aan gelegenheid tot ontspan ning in de vrije natuur, hebben Ged. Staten een voorstel gedaan inzake de recreatieve en landschappelijke ont wikkeling van de oeverlanden langs de afgedamde Brielsche Maas. Ver wacht wordt, dat de afdamming van de Brielsche Maas in Augustus van dit jaar zal zijn voltooid. Door haar wisselend beloop en grote breedte is de rivier bij uitstek geschikt voor recreatieve doeleinden. Men denkt aan watersportkernen, uitspanningen, vacantiehuizen, kampeercentra enz. MUZIEKCONCOURS TE OOSTERBEEK TER HERDENKING VAN DE GEVALLENEN. Ter herdenking van allen, die hun leven offerden om ons de vrijheid te hergeven organiseert de Kon. Har monie Oosterbeek een internationaal muziekconcours als een grote mani festatie van dankbaarheid. Aan dit concours, dat van 30 Juni tot en met 10 Juli a.s. te Oosterbeek wordt gehouden, wordt behalve door Nederlanders deelgenomen door mu ziekgezelschappen uit Engeland, Ca nada, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg en België. Vrijdag 30 Juni wordt een ope ningsconcert gegeven door de Engel se „Frickely Colliery band". De vol gende dag beginnen de wedstrijden, nadat een stille tocht is gemaakt naar het Airborne kerkhof. De wedstrij den worden voorts gehouden op Zon dag 2 Juli, Zaterdag 8 Juli en Zon dag 9 Juli, telkens voorafgegaan door een stille tocht naar het Airbor- ne-kerkhof. De „Vancouver Boys band" uit Ca nada geeft op 1 Juli een galaconcert. De Kon. Harmonie „Excelsior" te Wormerveer zal de reeks concerten besluiten met een uitvoering van Ib sen's „Peer Gynt". VASTLOPEN VAN REMMEN OORZAAK VAN TREINBRANDEN. Omtrent het ongeval met de extra- kindertrein gistermorgen bij Veenen- daal, de Klomp, waarbij geen der cir ca 70 kinderen van het voor een der de detl uitgebrandde rijtuig enig letsel of ook maar een schrommetje heeft opgelopen, kan worden vast gesteld. dat het vastlopen van rem- R. I. S. regering ontevreden In kringen van de regering van de V.S.I. betreurt men ten. zeerste de uitspraak van minister Van Maarse- veen over de positie die Nederland in Nieuw-Guinea wil behouden. Men is van mening, dat voor deze uit spraak geen aanleiding bestond. Vele ministers in het kabinet van de V.S. I., evenals in het kabinet van de Republiek Indonesia (van Djokja) zijn overigens echter niet bijzonder enthousiast over de wijze, waarop president Soekarno tijdens zijn rond reis met de minister-president van India, Pandit Nehroe de kwestie Nieuw-Guinea behandelde in prac- tisch alle toespraken, die hij hield. Men is namelijk van opvatting, dat de president zich beter buiten deze politieke kwestie zou kunnen hou den e'n dat hij het voor de regering niet gemakkelijk heeft gemaakt de kwestie binnen het kader van het Nederlands-Indonesische overleg op te lossen. Thans zijn drie ministers in het kabinet aangewezen om de po litiek ten aanzien van Nieuw-Guinea uit te stippelen en te behandelen, namelijk Soeparmo (zonder porte feuille), Anak Agoeng (binnenlandse zaken) en Leimena (gezondheid). Op merkelijk is in dit verband, dat de suggestie van president Soekarno om een speciale missie naar Austra lië te zenden ter voorlichting van het Indonesische standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea Soekarno deed deze suggestie in een interview met een buitenlands persbureau door de regering-Hatta niet werd overge nomen en dat gebleken is, dat Hatta daarvoor ook weinig voeit, althans voorlopig niet. Kath. Thuisfront lost ereschuld in Op 20 Erevelden, verspreid over geheel Indonesië, rusten de lichamen der slachtoffers der voorbije, zware jaren. Soldaten rusten naast officie ren, matrozen naast leden van de landmacht. De pastoors van de plaatsen, waar de Erevelden zijn gelegen, zullen van nu af iedere week op verzoek Horizontaal: 1. ontvangkamer, 5. god der liefde, 9. levenslucht, 11. teken, dat in de psalmen voorkomt, 12. mu zieknoot, 14. iemand de achting ge ven, die hem toekomt, 16. kern, 17. lidwoord, 19. koel, 21. water in Fries land, 22. verdriet, 24. ruwe soda, 26. steeds. 28. takel (scheepsterm), 30. te ken, 32. boterton, 33. telwoord, 35. slim, 37. muzieknoot, 38. landtong, 40. maal, 42. welaan, 44. onb. voorn.- woord, 46. jas (vlaams). 48. gem. in N. Holl. bij Volendam, 49. jongen. Verticaal: 1. snoer van een hen gel, 2. muzieknoot. 3. lied, 4. zicht bare ader" van een blad, 5. spil van een wiel, 6. onverwachte klap, 7. vet te vloeistof, 8. snel en zonder tussen pozen babbelen, 10. kenteken, 13. het zelfde, 15. klinknageltje. 18. rivier in W. Duitsland, 20. buikpotig weekdier, 22. overoud- wisselgebed (R.K.), 23. part, 25. kleine of grote oppervlakte vloeistof, 27. landbouwwerktuig, 29. zwaardlelie, 31. familielid, 34. als 22 hor., 36. afgebakende ruimte, 39. ge bod, 41. gemalin v. d. zeegod Aegir (Germ. Myth.), 43. vierhandig dier, 45. met voorbehoud van beter (afk. lat.), 47. dam langs een water. Oplossingen worden tot en met Donderdag 29 Juni a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel- ren „Puzzle". Voor de goede inzen ders worden beschikbaar gesteld: een sigarenaansteker, een portemonnaie en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. stoet, 5. kriek, 9. peuteren, 11. en 13. mi, 14. sol. 15 na, 16. rat, 18. nu, 20. ban, 21. eden, 22. ka, 24. taks, 25. el, 26. massa, 28. geste, 29. no, 30. oker, 32. Ee, 33. roos, 35. per, 37. ra, 39. esp, 40. en 41. mee, 43. 1.1., 45. te, 46. vergeven, 48. akant, 49. aster. Verticaal: 1. stère, 2. op, 3. Eem, 4. tuin, 5. krom, 6. rel, 7. in, 8. krans, 10. es, 12. nadenken, 15. nakroost, 17. tel, 19. ukase, 20. ba, 28. aster, 24. Ta„ 26. me, 27. Se., 28. gr., 29. Noë, 30. opera, 31.' er, 34. speer 36. hert, 38. Alva, 41. men, 42. eg, 44. les, 46. v.a., 47. N.T. De gelukkigen van de afgelopen week zijn: J. P. v. d. Berg, St. Joris- steeg 40, Leiden: een sigarettenkoker, 11. Witte-Stijnman, Lorentzkade 1, Leiden: een vulpotlood, en S. Catijn, Lage Morschweg 19, Leiden: een boek. De prijzen worden toegezon den. van Katholiek Thuisfront een H. Mis opdragen voor de zielerust van de gesneuvelde militairen, die daar lig gen begraven. Voorlopig zullen tot 1 Juli 1961 geregeld H.H. Missen in Indonesië worden gelezen voor de zielerust van de slachtoffers. Door dit prach tige Katholieke initiatief, bestemd voor onze gestorven broeders, lost Katholiek Thuisfront een grote ere schuld van het Nederlandse volk in. Een ieder, die daartoe wil bijdra gen, kan zijn giften storten op giro 7033 t.n.v. Katholiek Thuisfront te Den Haag, onder vermelding „voor H.H. Missen". Ondernemings- wachten opgeheven Radio-Indonesia meldt, dat het in stituut van de ondernemingswach- ten in Indonesië is opgeheven. De wachten zullen zo spoedig mogelijk in de Staatspolitie worden opgeno men. Voortaan mogen de eigenaren of administrateurs van de onderne mingen geen speciale gewapende wachten meer in dienst houden ter beveiliging van hun eigendommen. men het ongeval heeft veroorzaakt. Door de ontwikkelde warmte is de vloer gaan branden. Vrijwel zeker is de brand in de trein, kort geleden bij Maartensdijk ,aan dezelfde oorzaak te wijten. Dergelijke gevallen van brand waren voor de oorlog bij de spoorwegen vrijwel onbekend. Het merkwaardige is dat in beide geval len vóór-oorlogs-materieel in gebruik was. Uiteraard is een uitgebreid on derzoek gaande. Vooralsnog is er geen reden om aan iets anders dan aan louter toevallige omstandigheden te denken, aldus luidde desgevraagd de mening van de heer Giesberger, directeur der N.S. Slapende gespaard In 1927 overleed te Santpoort de bij de visserij te IJmuiden werkzame halknecht M. Starreveld. Voor de man waren 134 rentezegels geplakt van 60 cent, maar tot een uitkering krachtens de Invaliditeitswet was het nooit gekomen, omdat de «entekaart al voor de dood van de man bij de z.g. groep „slapende verzekeringen" was gedeponeerd. Onlangs stelde de Raad van Arbeid te Haarlem echter vast, dat er recht op uitkering was met terugwerkende kracht aldus meldt het Alg. Dgbl. De weduwe was met haar dochter uitgenodigd om gisteren naar Haar lem te komen. Zij had er geen idee van waarom zij in de kamer van de voorzitter enigszins plechtig ontvan gen werd. Haar werden een bedrag van 2400 gulden overhandigd en de dochter kreeg 800 gulden wezengeld. Bovendien zal de weduwe voor de rest van haar leven een bescheiden pensioentje kunnen incasseren. Is het wonder, dat de twee gelukxige men sen moeite hadden deze gold rush te geloven? BEURS: LUSTELOOS Het vele bedrijfsnieuws, dat giste ren en Donderdag gepubliceerd is, vormde geen stimulans voor de beurs. De bijna verdubbelde winst cijfers van het Unilever-concern deed déze papieren openen op 204^2» drie punten hoger dan Donderdag. Hier van moest echter ruim een punt worden prijsgegeven. Het onveran derde dividend op de gewone en pre ferente aandelen Philips richtte in bet geheel niets uit. Die openings- prijs was dezelfde als de slotkoers van Donderdag, maar gedurende het verdere verloop moest zelfs een punt worden prijsgegeven. De kunstzijdepapieren, zoals AKU en NYMA bleven onbewogen voor ae op te richten nieuwe fabriek van Enkalon voor eerstgenoemde en de opening van de nieuwe rayonfabriek te Nijmegen voor de Nyma. Olie's fluctueerden gedurende het eerste halfuur nauwelijks, doch ga ven tegen slot evenals het meren deel der industrieaandelen een fjactioneel verlies te zien. De cul tuurwaarden bleven vrij goed ge handhaafd. H.V.A. wist zelfs een kleine winst te behalen. De scheep vaartmarkt, waar Donderdag inci denteel vrij behoorlijke verliezen vielen, lag gisteren niet onvriende lijk. Voor zover er belangstelling be stond op de beleggingsmarkt, richtte deze zich op de investeringscertifica ten, die een kleinigheid introkken. Prolongatie 2% pet. SMOKKELAARS KREGEN LICHTSIGNALEN. De rivierpolitie te Rotterdam heeft in de Waalhaven een partij van 120.000 sigaretten in beslag genomen. Drie personen werden gearresteerd, n.l. J. S., L. van de C. en D. S., allen uit Rotterdam. Reeds geruime tijd zijn de smok kelaars in de Rotterdamse haven weer actief. Vooral 'de handel in kof fie wordt druk bedreven. De smok kelaars maken bij hun werk gebruik van snelle zwart geschilderde motor bootjes, die pijlsnel door het water schieten. Zo was het ook Dinsdag nacht. Een van de politie boten pa trouilleerde in de omgeving van de Waalhaven toen plotseling lichtsig nalen, gezien werden, welkp gegeven werden op een Panamees schip. De politie koerste er heen en zag, dat een motorbootje lanszij het schip voer en grote dozen inlaadde Na een kwartier werd in de richting van de wal gevaren, maar nog voor de wal was bereikt, waren de politieambte naren aan boord en namen de lading in beslag. ,,N. v. d. D." RECEPTEN VOOR WARME DAGEN Hier volgen enige recepten, die 't eten op warme dagen aantrekkelij ker zullen maken. Allereerst berei den we Hangop 2 liter zure melk of karnemelk, enige beschuiten, wat suiker. Doe de melk in een kussensloop of leg een doek in een vergiet. Stort hier de melk in en laat er het wa ter uitlekken, zodat er een dikke brij overblijft. Presenteer deze brij met beschuiten en suiker. Een ander heerlijk zomers nage recht is: Vruchtengruwe! Hier heeft u voor nodig: water, gort, suiker, vruchten of bessensap. Als vruchten kunnen rabarber of aardbeien, kersen, bessen, meloen, enz. dienen. Dat hangt er alleen van af welke vruchten op het mo ment, dat u de gruwel maakt, goed koop zijn. De gort wordt gekweekt en ruim water, bijvoorbeeld 250 gram' gort op 3 liter water. Na 24 uur weken de gort in het weekwater met wat zout en een stukje pijpkaneel gaar koken, er dan suiker en wat ci troensap aan toevoegen. Om de vruchten mooi van kleur te houden, worden deze er pas doorgeroerd wanneer de gort van het vuur is ge haald. Dit geldt ook voor bessensap. Karnemelkpudding De ingrediënten hiervoor zijn: 1 liter karnemelk, 100 gram suiker, tien blaadjes gelantine (5 rode en 5 witte) wat citroensap, eventueel wat vruchten. De gelantine in ruim koud water weken. De suiker in zeer weinig kokend water oplossen. De gekweekte gelantine uitknijpen en bij de suiker doen; er het ci troensap aan toe voegen en er on der voortdurend roeren de karne melk bijvoegen. De pudding onder af en toe roeren half stijf laten worden en hierna in een vorm, die tevoren met koud water is omge spoeld, stijf laten worden. Indien er vruchten worden door geroerd dan kan dit na het bijvoe gen van de karnemelk gebeuren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6