S)e £aidóe(Soti/tei/nt AAN PLANNEN GEEN GEBREK Wie profiteren van het plan-Schuman? Ook niet-ondertekenaars Als men staakt in Amerika Samen uit samen thuis Engeland verdedigt zijn standpunt Het eerste atoomschip Schuman-landen gaan zich beraden Zondvloed in Australië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 24 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12011 Een week van nadenken over het plan Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 I"\E PARIJSE conferentie is begon- nen, zoals zovele conferenties begonnen zijn: vol goede moed en met een berg werk in het vooruit zicht. De heer Schuman, wiens naam het plan draagt, dat op het ogen- 0 blik te Parijs wordt bespro ken, is na de opening van de conferentie weer op de achtergrond getreden om plaats te maken voor Monnet, die met de deskundigen der andere delegaties de details van het plan zal uitwerken. De Fransen zijn wat jagerig en dringen op zo groot mo gelijk spoed aan: zij zijn geneigd om te redeneren: „Alle aanwezige dele gaties hebben zich in principe met de grondgedachten van het plan ver enigd. Waarom zouden wij die grond gedachten alvast niet aannemen en vastleggen. De uitwerking komt dan vanzelf". Maar de meer nuchtere Ne derlanders zijn niet zo gebrand op die grote haast; zij willen eerst de consequenties wel eens overzien. En telkens als er nieuwe aspecten opdui ken, willen zij de zaak eens rustig overleggen met hun principalen in Den Haag. Inderdaad Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd en bovendien kan een beetje getreu zel geen kwaad, zolang de houding van Engeland nog niet geheel vast staat. Volgende week begint het de bat over deze kwestie in het Britse Lagerhuis en Churchill zou Churchill niet zijn, als hij deze gelegenheid niet aangrijpt om het de Labourrege- ring zo ongemakkelijk mogelijk te maken. Van de andere kant doet men goed er niet teveel van te verwach ten, want in de grond van zijn hart is Churchill Engelsman genoeg om evenzeer als Attlee een gruwelijke hekel te hebben aan een supra-na- tionaal lichaam, dat de baas zou gaan spelen over Engelse kolenmijnen. Attlee zal zijn vertrouwensvotum heus wel krijgen. De Engelse regering heeft" inmid dels ook van haar kant een plan doen opstellen, dat weliswaar nog niet öfficieel is bekend gemaakt, doch waarvan wel voldoende is uit gelekt om te kunnen vaststellen, dat het Engelse voorstel geen amende ment is op het plan-Schuman maar een totaal ander plan. Wanneer wij dit weten, begrijpen wij de haast van de Fransen, maar begrijpen wij ook de remmende wer king van de Nederlanders, die wel eens willen afwachten, wat er uit de Engelse bus komt. Voor de Fransen is het Schuman-plan' nu eenmaal hun eigen plan, maar voor anderen is het daarom, nog niet per se het beste plan. PR ZIJN INDERDAAD nog andere plannen, zoals men weet, die ieder voor zich ook aanspraak ma ken op een bestudering. Wij denken daarbij op de eerste plaats aan het bekende plan-Stikker. Maar er is nu ook een ander Nederlands plan ge publiceerd, dat dr. Plesman als men tor heeft. Dr. Plesman wil een inter nationale organisatie creëren, be staande uit vertegenwoordigers van landen in de rang van een directeur- generaal die dezelfde positie als die van een minister bekleedt. Alle di recteuren-generaal moeten precies dezelfde instructies hebben. Zij zijn allen verantwoordelijk voor de inter nationale samenwerking. Tot dus verre is in geen enkel land in de wereld een minister van Buitenland se Zaken die alleen afhankelijk is van de instructies van zijn regering verantwoordelijk voor de interna tionale samenwerking, waarbij nog komt dat bij een kabinetswijziging de ministers meestal heengaan. Om nu een waarborg voor stabili teit in de persoon van de directeur- genehaal te hebben, dient deze voor WEER BRANDDE EEN TREINWA- GEN UIT. Voor de tweede keer binnen korte tijd brak er gisteren brand uit in een wagen van een extra-trein met schoolkinderen, af komstig uit Koog aan de Zaan. Dit gebeurde tussen Utrecht en Ede, bij bet station de Klomp. Het interieur van de uitgebrande trein. de tijd van zeven jaar te worden be noemd door de nationale staatshoof den. Deze-internationale organsatie zal de welvaart van de wereld moeten bevorderen door het doen uitvoeren van grote werken, in de trant van het Suez- en Panamakanaal. In 't al gemeen dus van werken, die eigen lijk de kracht van één enkel land te boven gaan en welker tot stand ko ming te veel vertraagd zou worden, als men eerst met andere landen tot overeenstemming zou willen komen. Dit plan-Plesman is weer van ge heel andere aard dan het Schumac- of Stikker-plan en behoeft dus geen concurrentie aan te doen noch aan 't éne noch aan het andere plan. Bij het plan-Plesman ligt de na druk wel sterk op de financiële zij de, want zonder geld geen uitvoe ring van grote werken. Nu zijn ei landen, die geld hebben, maar er zijn er meer, die het niet hebben. De geld-bezitters zullen naar gelang van hun bijdrage stemrecht krijgen en dus speciaal die werken willen laten uitvoeren, waarbij zij belang hebben. Waartegen de landen met smalle beurzen weer bezwaar zullen maken. Hoe het ook zij wij wachten op het ogenblik maar af, welk van al die plannen het eerst werkelijkheid zal kunnen worden. PROEFVAART VAN DE „EGBERT WAGENBORG". Donderdagmid dag had de proefvaart van het m.s. „Egbert Wagenborg" met goed ge- IJET AMERIKAANSE BLAD „Jour op de mogelijkheid, dat het plan- worden verhinderd door de algemene in 1947 in Genève is gesloten. Deze dat alle contracterende landen, wan voer uit een ander land verlagen, dit toepassen op de goederen, die door eenkomst worden geleverd. Wanneer nu bijvoorbeeld Frank rijk, West-Duitsland en de Benelux- landen hun staalindustrieën zouden samenvoegen en de invoerrechten op de producten dezer industrieën zou den afschaffen, zo vervolgt het blad, dan zou de opheffing der invoerrech ten krachtens de Geneefse overeen komst ook moeten gelden voor Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten en alle andere ondertekenaars van de overeenkomst. Dit zou volgens de „Journal of Commerce" zeer goed een gezonde en practische reden voor de Engelsen kunnen zijn om zich van deelneming aan het plan-Schuman en het plan- Stikker te onthouden. Wanneer na melijk de landen van het Europese vasteland de douane-rechten op staal of textiel of welke andere produc ten ook in het kader van het plan- Op een fabriek van de Enka te Morristown in de V.S. (een dochter onderneming van de A.K.U.) is gis teren een vuurgevecht geleverd tus sen een aantal stakende arbeiders en werkwilligen. De politie greep in en arresteerde 70 stakers. Drie werk willigen werden zwaar gewond. De stakers zijn georganiseerd in het C.I.O. Het conflict is op 28 Maart uitgebroken wegens looneisen, maar volgens een U.P.-telegram geleidelijk uitgegroeid tot een felle campagne van de arbeidersorganisatie tegen de A.K.U1 Het C.I.O. beschuldigt de A.K.U. er van te weigeren overleg te plegen, druk uit te oefenen op de georgani seerde arbeiders en gemene zaak te maken met de A.F.L. om daardoor een fabrieksverkiezing over de sta kingskwestie in eigen voordeel te doen uitvallen. Na het vuurgevecht werden hon derden C.I.O.-leden in overvalwa gens naar de gevangenis gevoerd en daar verhoord. Zeventig werden ten slotte vastgehouden. De stakers heb ben onlangs koningin Juliana ver zocht om haar bemiddeling. nal of Commerce" vestigt de aandacht Schuman en het plan-Stikker zullen tariefs- en handelsovereenkomst, die overeenkomst houdt de bepaling in, neer zij hun douanerechten op de in- verlaagde invoerrecht ook moeten mede-ondertekenaars van de over- Schuman of het plan-SÜkker af schaffen, dan behoeven de Engelsen slechts af te wachten en de voordelen te plukken, zonder dat zij als tegen prestatie zelf tot verlaging van in voerrechten zouden moeten over gaan, aldus nog steeds het Ameri kaanse blad. Het voegt hier aan toe, da* de func tionarissen van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken en van verschillende buitenlandse am bassades in Washington nog geen op lossing voor dit probleem hebben kunnen vinden. Een ambtenaar van het departement van buitenlandse zaken heeft verklaard dat naar zijn mening het enige alternatie! een wij ziging van de algemene tariefs- en handelsovereenkomst zou zijn. Hier voor zou echter een meerderheid van twee derden der stemmen van de 21 ondertekenaars vereist zijn Hij be twijfelde het ernstig, of vele landen bereid zouden zijn hun stem uit te brengen tegen iets, dat in hun eigen voordeel is. GEEN VROUWEN-KIESRECHT IN ZWITSERLAND De Zwitserse volksvertegenwoor diging heeft met 88 tegen 41 stem men een amendement op de grond wet van een conservatieve afgevaar digde verworpen, volgens hetwelk aan vrouwen kiesrecht verleend zou worden. De publieke tribune was geheeel gevuld met vrouwelijke be langstellenden. Twee jaar geleden toonde een referendum, dat een aan zienlijke meerderheid tegen het vrouwen-kiesrecht gekant was. Churchill en Attlee gingen slapen De kleine meerderheid van de La- bourpartij in het Lagerhuis dwingt de leden in zo groot mogelijke getale aanwezig te zijn, teneinde te voorko men, dat de Labourregerin? op een onverwacht ogenblik bij een stem ming de nederlaag lijdt. Van de an dere kant zorgt de oppositie er even eens voor, dat zij zo voltallig moge lijk aanwezig is, om zich zulk een buitenkansje niet te laten ontgaan, zodra zich de gelegenheid voordoet. Bij langdurige zittingen is zo'n situa tie niet altijd even gemakkelijk. Gis termorgen bijv. zat het Lagerhuis om kwart voor zes nog altijd bijeen na ruim 15 uur aan één stuk vergaderd te hebben. Niemand durfde naar huis en naar bed te gaan, totdat de minis ter van financiën, sir Stafford Cripps, het verlossende idee kreeg. Hij stapte naar oppositieleider Winston Chur chill toe, legde hem de hand op de schouder en stelde voor. dat hij, Churchill, tezamen met Clement Att lee, de minister-president, naar huis zou gaan, zodat hun beider stemmen tegen elkander zouden wegvallen. Churchill nam met een dankbare glimlach het voorstel aan en verliet tegelijk met zijn politieke tegenstan der de zaal. Het voorbeeld der leiders werd door een honderdtal Lagerhuis leden van beide zijden gevolgd. Binnen 10 jaar Het is het brandpunt van het Gemenebest PLECHTIGHEID AAN BOORD VAN DE „AMSTERDAM". Aan boord van het Engelse s.s. „Amsterdam", dat 11 Juni op de route Harwich Hoek van Holland in gebruik werd genomen, hadden Donderdag enige plechtigheden plaats, waaronder de onthulling van een plaquette en een mozaik. Onze foto toont U mevrouw A. den Hollander-Schotel tijdens de onthul ling van een mozaik dat een zeil schip, een oude windmolen, een rus tiek stadsgedeelte en een oude loco motief voorstelt. Dit mozaik is een geschenk van de Nederlandse Spoor wegen aan de „British Railways" als blijk van erkentelijkheid Gedelegeerden een weekje naar huis DE DELEGATIES van vijf der aan de zeslanden-conferentie te Parijs deelnemende naties zullen vand sag of morgen naar huis terugkeren, om overleg te plegen met hun regelingen. Het is n.l. wel duidelijk ge worden, dat de verschillende delega ties niet geheel waren voorbereid op de volle omvang der consequenties, waarvoor Frankrijks met voortva rendheid naar voren gebrachte verstrekkende denkbeelden hen plaats ten. Er zal dus in de onderscheiden hoofdsteden rustig overleg met de e;gen regeringen gepleegd moeten worden een overleg, dat, naar wordt aangenomen, een week of korter in beslag zal nemen. De heer D. Spierenburg, hoofd der Nederlandse delegatie, verklaarde te genover Reuter: ,Het zou een ern stige en schadelijke vergising zijn, te zeggen, dat de mening der vijf gast- delegaties tegenover de Franse op vatting staat. Natuurlijk hebben wij allen verschillende inzichten over de wijze, waarop het gemeenschappelij ke doel moet worden bereikt. Op het ogenblik verkeren wij in de zeer nuttige fase, dat wij onze standpun ten aan elkander duidelijk maken, zodat wij des te beter tot overeen stemming kunnen komen". Deze gedachtenwisseling heeft de Fransen in staat gesteld vandaag aan de delegaties een schriftelijke uiteen zetting ter hand te stellen, die zij kunnen gebruiken als handleiding voor het overleg met hun regerin gen. Uit conferentiekringen verneemt Reuter, dat deze hierop neerkomt: De zes-landenconferentie krijgt tot taak, overeenstemming te bereiken over taak, bevoegdheden en werk wijze, van de in te stellen hoge auto riteit. Wordt men het daarover eens, dan moet de overeenkomst worden vast gelegd in verdragen, die door de na tionale parlementen geratificeerd dienen te worden. Eerst nadien zou de taak ter hand genomen moeten worden van het uit werken der financiële- en douane problemen, welke moeten leiden tot één enkele markt, waarbinnen kolen en staal vrijelijk kunnen worden uit gewisseld. De stad Brisbane is dezer dagen, na een hevige cycloon, door een re genval geteisterd, die de straten van de stad ruim 15 centimeter onder wa ter heeft gezet. Ruim 100 mensen wist de politie, die er in motorsloepen op uit trok, van de verdrinkinsgdood te redden. Daken werden van de huizen geslin gerd en vele mensen, die in portie ken of onder luifels voor het nood weer schuilden, stonden spoedig tot hun middel in het water. Twee politie-agenten moesten 100 meter zwemmen om twee oudere da mes, die tot aan haar schouders in het water stonden, uit haar benarde positie te bevrijden. Tot nu toe zijn er geen doden gemeld. De zondvloed is het gevolg van het voor deze tijd van het jaar in Zuid-Australië ongebruikelijk slech te weer. In Sydney is in Juni reeds 60 cm. regen gevallen, d.w.z. de helft van de normale regenval van deze stad in een jaar. In de stad Mel bourne is dezer dagen de koudste dag sinds 100 jaar geregistreerd. DAT GING VLUG! In de recordtijd van 25 minuten heeft een nieuw type Britse straalja ger, de „Hawker P 1081" gisteren de afstand LondenBrussel (ongeveer 360 km) met een gemiddelde uur snelheid van ruim 800 km afgelegd Binnen tien jaar zal het eerste door atoom-energie gedreven Britse passagiersschip (een zeekasteel zon der schoorsteen) zijn eerste reis ma ken. Dit nieuws werd vandaag be kend gemaakt door de Britse atoom geleerden, die op het atoom-centrum te Harwei ook reeds plannen heb ben klaar liggen voor het gebruik van atoomkracht in de industrie. De Britse regering bestudeert reeds een plan voor de bouw van een experi menteel atomisch krachtstation. Vóór 1960 hoopt men dan ook de atoomenergie in fabrieken practisch te kunnen aanwenden. NAZI'S IN OOSTENRIJK. Volgens uit Graz te Wenen bin nengekomen berichten heeft de Oos tenrijkse politie de hand gelegd op een aantal Pruisische vaandels, die ter gelegenheid van de „Zonnewen deplechtigheid" van de „Bond der onaf hankelij ken", een nazistische jeugdorganisatie, waren opgehangen. In de Weense pers wordt hevig geprotesteerd tegen deze demonstra tie, tijdens welke de jongelieden een zwarte rijbroek droegen met een wit hemd en een zwarte das, zoals de uniform der nazi's was vóór de Anschluss, toen het dragen van het bruine hemd in Oostenrijk verboden was. Alle demonstranten droegen een korenbloem, het symbool van het pan-Germanisme in Oostenrijk. Zij zongen eveneens nazi-liederen. KcPitettfe... Geduld is een bittere drank, dien lechts de sterken kunnen drinken. DAUL HOFFMAN, de administrateur van het plan-Marshall, heeft in een besloten vergadering van de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat een brief van de Britse ambassa deur voorgelezen, waarin Engeland zijn standpunt ten aanzien van het plan-Schuman verdedigt. De brief vormt een antwoord op een verzoek van de Senaat om een uiteenzetting over het wegblijven van Engeland van de besprekingen te Parijs en zegt onder meer, dat Engeland naar samenwerking met andere West-Eu ropese landen streeft en met deze landen samenwerkt voor de eenheid van Europa. Een dergelijke politiek was van vitaal belang voor Engeland, uit geografisch en historisch oog punt. volg plaats. Dit schip werd bij de Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij in opdracht van E. Wagen - borg's Scheepvaart- en Expeditiebe drijf N.V. te Delfzijl gebouwd. De „Egbert Wagenborg" is een 499 B.r.t. coaster, met een lengte van 60,72 meter en een breedte van 9.54 meter. Onze foto toont U: Egbert Wagen borg, die omringd door de directie van beide maatschappijen en een aantal gasten, tijdens de overdracht de vlag hijst. Engeland stond echter in het brandpunt van het Gemenebest. Het handhaven van het Gemenebest was riet slechts „van levensbelang voor de leden doch ook voor de gehele vrije wereld". Slechts als middel punt van het Gemenebest, zo ver volgt de brief, kan Engelands kracht ten volle bijdragen tot het herstel tn de eenheid van Europa. De Britse buitenlandse politiek rust op en put kracht uit de betrekkingen met de andere Europese landen, het Geme nebest en de Atlantische gemeen schap. De bedoeling van Groot-Brittannië was deze belangen met elkaar in overeenstemming te brengen, zodat zij elkaar zouden versterken en kracht zouden geven aan „de vrije wereld". Overigens had de Britse regering na de rede van generaal Marshall het initiatief genomen tot het slui ten van de overeenkomst, die leidde tot de stichting van de O.E.E.S. en Engeland had volledig medegewerkt aan de inter-Europese betalingsrege lingen van de laatste twee jaar. In verband hiermede had Engeland steun gegeven aan andere deelne mende landen in de vorm van cre el j eten. In de laatste weken had Engeland het initiatief, blijkend uit het plan- Schuman, een gunstig onthaal gege ven. Ook had Engeland de stoot gege ven tot het ontstaan van de West- Europese Unie. Sinds het einde van de oorlog had Engeland voor meer dan een milliard dollar wapens cn uitrustingen in de vorm van lenin gen, verkoop tegen gereduceerde pi ijzen of giften aan bevriende lan den, hoofdzakelijk West-Ëuropese en Griekenland en Turkije, gegeven. Engeland had ook een positief stand punt ingenomen tegenover de Raad van Europa en was er steeds op be dacht, geweest, dat deze werkelijk effectief zou kunnen werken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1