De bespreking van het Schuman-plan Wat is „integratie" Opheffing R.I.S. begin Augustus Hulp aan Ambon Katwijks vissersbootje op de kust geworpen FIAT „De Gerechtigheid" mag niet geschonden worden DONDERDAG 22 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Uiteenzetting van de „geestelijke vader' ^GISTERMIDDAG kwamen de gedelegeerden van de zes mogendheden (de landen der Benelux, Frankrijk, Italië en West-Duitsland) we derom op het Franse ministerie van buitenlandse zaken bijeen, om te spreken over het plan tot samenvoeging van de Europese kolen- en staal industrie. De vader van bet plan, de Fransman Monnet, trad als voorzit ter op. Hij gaf een uiteenzetting van het Franse plan en men neemt aan, dat hij aan de gedelegeerden een ontwerp zal overhandigen van een conventie voor dc instelling van een boven-nationaal orgaan voor het be heer van de voorgestelde pool. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat het ontwerp onder meer zou handelen over: 1. De organisatie en werkwijze van genoemd orgaan. 2. Zijn taak. 3. Ziin volmachten. 4. Zijn functies en de middelen om beroep tegen besluiten van het orgaan aan te tekenen. Voor elk der bovengenoemde pun ten zou een subcommissie benoemd worden. Het Franse voorstel, zo zeide de woordvoerder, goot de Franse plannen in een concrete vorm. Het was echter geenszins de bedoeling dit ontwerp aan de andere delegaties bn te dringen. In zijn uiteenzetting stel de Monnet voor. dat het orgaan ver antwoording schuldig zou zijn aan een Europees .parlement", waarin alle deelnemende landen vertegen woordigd zouden zijn. Dit ..parle ment" zou kunnen bestaan uit afee- vaardigden naar de parlementen der individuele landen. Op een eenmaal per jaar te houden vergadering zou men een rapport van het gezagsorgaan kunnen bestuderen. Op deze wiize. aldus Monnet, zou het orgaan in hoofdzaak aan een demo cratische controle onderworpen ziin. Beroep diende mogelijk te ziin bij een arbitrage-lichaam. Over de sa menstelling van dit laatste liet hij zich echter niet uit. De gehele be doeling was één enkele markt te scheppen met de laagst mogelijke prijzen en tezelfder tijd de levens standaard te verhogen. Vandaag zul len de gedelegeerden hun indrukken over het Franse voorstel weergeven en de moeilijkheden formuleren, wel ke naar hun mening overwonnen dienen te worden. Pas daarna zal de Franse delegatie de werk-documen- ten" indienen, welke dan als basis voor de verdere besprekingen zou den dienen. LABOURREGERING STELT TEGEN-MOTIE VOOR. Intussen bereidt de Britse Labour - partij zich voor op het Lagerhuisde bat van Maandag door een tegen- motie te stellen tegenover die van Winston Churchill en de rest van de oppositie. Terwijl conservatieven en liberalen ip hun motie aandringen op het deelnemen aan de zes-landen- conferentie, zal, volgens Reuter, een Labour-amendement luiden: dat het Lagerhuis, volledig steun verlenend aan de weigering van de Britse regering om zich bij voorbaat te binden aan onderhan deling over en bespreking van voor stellen, die nog niet gedefinieerd zijn, de recente verklaring van de minis ter-president toejuicht, waarin deze zegt. dat het 't voornemen der rege ring is. een leidende rol te spelen in de pogingen om de Europese steen kool- en staalindustrie samen te smelten, in het belang van de vrede en van volledige werkgelegenheid". Attlee is voornemens, de hem door Churchill toegeworpen handschoen op te nemen. De Labour-fractie deel de hij mee, dat hij Churchill zal uit dagen, uit zijn tent te komen en uit een te zetten, wat de conservatieven zelf voorstellen op het gebied der Europese eenheid. Attlee's toespraak heeft, naar Reuter meldt, de zeker heid verschaft, dat geen Labourlid tegen de regering zal stemmen. Tegelijkertijd zou Attlee het echter duidelijk hebben gemaakt, dat de Britse fegering, al staat zij achter de partijverklaring .in haar betrekkin gen met niet-socialistische regeringen Er zijn mode-woorden, die plotse ling ergens uit het niets opduiken, in de kolommen der kranten ver schijnen en binnen korte tijd door iedereen worden gebruikt, zonder dat men eigenlijk precies weet, wat er onder te verstaan. Zo'n mode-woord is „integratie". Men leest en hoort en spreekt van de „integratie van West-Europa" en wie de term niet kent, kan er een gooi naar doen, in de hoop dat hij de plank niet al te ver misslaat. Integratie is eigenlijk een term uit de economie en men verstaat er onder een aaneensluiting van ver schillende, in de productie-orde el kaar opvolgende bedrijven of on dernemingen, met het doel een in economisch opzicht meer volledig ge heel te doen ontstaan. Wanneer dus een schoenfabriek en een leerlooierij plus een combinatie van schoenwinkels zich verenigen in één onderneming, dan is dat een ge ïntegreerd bedrijf. Spreken wij dus van de integratie van West-Europa, dan bedoelen wij een aaneensluiting van verscheide ne landen in economisch opzicht, zo danig, dat de economie van de één die van de ander aanvult, zodat een economisch meer verantwoord ge heel ontstaat. Hoe dat allemaal zal moeten gaan, staat nog wel niet vast, zodat de juiste inhoud van het begrip „West- Europa integratie" ook nog niet vaststaat; maar men weet nu onge veer wat met deze mode-term wordt aangeduid. de doctrine wel eens moet vergeten. Het Labour-manifest zou dus de han den van de regering niet mogen bin den. Symptomatisch voor de indruk, die de publicatie op dit tijdstip van het Labour-manifest en de afzijdigheid van de Britse regering in Amerika gemaakt hebben, is ongetwijfeld het voorstel van enkele vooraanstaande republikeinse senatoren, de Marshall hulp aan Engeland bij wijze van „boete" te beknotten met 340 mil- hoen, tenzij Groot-Brittannië zich aansluit bij het plan-Schuman. Het voorstel heeft, naar A.P. meldt, de vorm van een amendement op de ECA-wet (waarbij de Marshall-hulp voor het komende belastingjaar mo gelijk wordt gemaakt). Het ontwerp- amendement doet thans de ronde bij de senatoren voordat het wordt voor gelegd aan de Senaatscommissie voor de toewijzingen. „Wij willen Engeland duidelijk on der druk zetten", zei een der senato ren.' „Als wij het in de toewijzings commissie verliezen, zullen wij de zaak opnieuw aanhangig maken in de Senaatszitting". De Indonesische autoriteiten stre ven er naar begin Augustus de R.I.S. op te heffen en een unitaire staat te vestigen. Dit deelde de Indonesische minister van voorlichting A .Monónu- tu te Djakarta op de wekelijkse pers conferentie mede. Eind Juni zal de commissie voor de nieuwe grondwet haar werk voltooien. Bij de beoordeling van de grond wet zullen de regeringen van Oost- Indonesië en Oost-Sumatra worden vertegenwoordigd door de centrale regeling van Djakarta, die een man daat heeft gekregen om namens hen te handelen. De minister van voorlichting deel de verder mede, dat in de drie maan den sinds de geldzuivering anderhalf milliard gulden aan de circulatie is onttrokken. Als oorzaak van de voortdurend stijgende prijzen noem de hij gebrek aan invoer. De- Stichting door de Eeuwen Trouw heeft gisteren dr. Nikijuluw, de vertegenwoordiger in Nederland van de Republiek der Zuid-Moluk- k.en, officieel er van in kennis ge steld, dat zij de eerste f 25.000 bij eengebracht door het Nederlandse Volk ter leniging van de nood op Ambon, voor verzending van voedsel en medicamenten ter beschikking stelt. Dr. Nikijuluw verklaarde voorne mens te zijn de verzending van voed sel en medicamenten in handen te leggen van het Nederlandse Roode Kruis. Daar de Indonesische regering, de door het Internationale Roode Kruis gevraagde vrije doortocht heeft ge weigerd, is door de Stichting Door de Eeuwen Trouw aan dr. Nikijuluw medegedeeld dat, indien het Roode Kruis er niet in slaagt de gevraagde faciliteiten alsnog te verkrijgen, de verzending der goederen langs ande re reeds uitgestippelde wegen naar Ambon zal geschieden. Nieuwe strafwet in Tsjecho-Slowakije De nieuwe strafwetgeving van Tsje cho-Slowakije welke één Augustus van kracht zal worden, is gebaseerd op de Sowjet-wetgeving en de leer stellingen van Marx, Engels, Lenin en Stalin, zo verklaarde gisteren dr. Kokes in het Praagse parlement, toen hij een desbetreffend wetsontwerp indiende. De ontwerp-wet was het werk van 420 personen, onder wie 53 arbeiders en 65 vertegenwoordigers van vakverenigingen, jeugd-studen- ten en andere massaverenigingen. De wet was bedoeld voor „de perio de van de consolidatie van het socia lisme na het omverwerpen der uit buiters en de vestiging van de dic tatuur van het proletariaat". De tegenwoordige wet zal de te genwoordige strafwetgeving vervan gen, welke in hoofdzaak nog terug gaat tot 1852, ten tijde van het Oos tenrijks-Hongaarse keizerrijk. „De cude wetgeving dient slechts be perkte groepen, de nieuwe echter het werkende volk". Alle sprekers steunden het wets ontwerp als een wapen tot steun van het socialisme. Een spreker zeide, dat de nieuwe wetgeving niet gelijk voor allen was. Het was een typische klas se-wetgeving. Een vrouwelijke afge vaardigde verklaarde, dat volgens de nieuwe wetgeving „de zwaarste mis daden die zijn, welke tegen het so cialisme gericht zijn". Zij juichte in het bijzonder een artikel toe, volgens hetwelk een veroordeelde, die zijn vonnis uitgezeten heeft, naderhand naar een arbeidskamp gezonden kan worden indien hij geen bewijs geeft van loyaliteit t.o.v. de staat. EEN BEETJE TE LAAT. Te Padua werd Dinsdag de Italiaanse journalist Antonio Meluschi gearresteerd, zo meldt de „Daily Herald". Op het poli tiebureau bleek het tegen hem uitgevaardigde bevel tot inhech tenisneming 6 jaar oud te zijn. Het was uitgevaardigd door de Gestapo wegens „spionnage te gen Duitsland". Met duizend verontschuldigin gen heeft de politie Meluschi weer vrijgelaten. EEN „SLAGADER-BANK" TE NEW YORK Vijftien ziekenhuizen in New York hebben een centrale „slagaderbank" opgericht om mensen, die aan be paalde hartziekten lijden, van een wisse dood te redden. De „slagader-bank", die naar men aanneemt, de eerste van zijn soort ter wereld is, is een opslagplaats, waar slagaders van gestorvenen bewaard worden teneinde overgeplant te wor den op levende personen. Beschadig de of zieke delen van een bloedvat of slagader worden bij een patiënt chirurgisch verwijderd en vervangen door een deel van een geconserveer de slagader. De bewaarde bloedvaten worden geconserveerd in voedende vloeistoffen, die plasma, glucose, bac terie-werende stoffen en dergelijke bevatten. Er worden thans methoden onderzocht om menselijke slagaders snel te bevriezen, zodat zij voor on bepaalde tijd bewaard kunnen wor den. Het „snel-vries" procédé heeft bij slagaders, van dieren afkomstig, reeds goede resultaten opgeleverd: het bleek mogelijk deze slagaders verscheidene maanden lang gaaf te bewaren. Een „ontwapenings- orgaan" Voorstel der Ver. Staten De V.S. hebben bij de werkcom- missie van de Ontwapeningscommis sie der V.N. een voorstel ingediend, een permanent „ontwapeningsor gaan" in te stellen ter super-visie van de vermindering der bewape ning, uitgezonderd de atoombom, door de grote mogendheden. Vol gens het voorstel moet dit orgaan en elke schending van overeengeko men beperkende bepalingen aan de Veiligheidsraad te melden. Het nieuwe orgaan zou moeten worden samengesteld uit leden van de Veiligheidsraad en zich er aller eerst van moeten gewissen, of de landen de ontwapening inderdaad volgens een te sluiten overeenkomst uitvoeren. Defaitistische Nederlanders AMERIKAAN ZIET KANSEN IN INDONESIË „Of de Nederlands-Indonesische Unie ooit meer zal zijn dan een sa mengaan op papier, of zelfs in stand blijven zal, is afhankelijk van vele factoren, waarvan de psychologische zeker niet de minste belangrijke is", schrijft John I. B McCulloch in de „New York Herald Tribune" van Woensdag. Hij zet daarin uiteen, dat op het stuk van zaken doen in In donesië, de Nederlanders bepaalde voordelen hebben, die andere landen missen, zoals bestaande ondernemin gen met een lange ervaring, bekend heid met de plaatselijke toestanden en de talen in de archipel. In psychologisch opzicht echter is in Indonesië heden ten dage de at mosfeer zodanig, dat menig Neder lands zakenman als hij nog niet tot de slotsom is gekomen dat de Ne derlandse ondernemingen zullen v/orden weggewerkt wegens bevoor deling uit politieke motieven van in heemse ondernemingen er naar verlangt, zo spoedig mogelijk vrij willig het land te verlaten. De oor zaak hiervan is volgens McCulloch het wantrouwen, dat bij de Indone siërs jegens de Nederlanders bestaat, terwijl bij tal van Nederlanders de faitisme een rol speelt. De schrijver wijst er dan op, dat en waarom hetzelfde geldt voor de Nederlandse ambtenaren, ook al is de Indonesische leiding er zich van bewust, dat men de Nederlanders nog hard nodig heeft. Dit alles vervolgt hij leidt tot een snelle afneming van de Ne derlandse invloed in Indonesië. Wat de betrekkingen met het buitenland betreft merkt de schrijver op dat, waar ook ter wereld de richting van de Indonesische politiek zal worden bepaald, het hoogst onwaarschijnlijk is, dat zulks zal geschieden in Am sterdam of Den Haag. McCullogh gelooft daartegenover dat de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Indonesië nauw zullen zijn. De Verenigde Staten kunnen rekenen op een grote en overvloedige goede wil onder de In donesiërs en de Verenigde Staten zijn in de gelegenheid, om zowel mate rieel als in moreel opzicht bij te dra gen tot het vestigen van een stabiele en onafhankelijke Indonesische natie, waarbij zij het grootste belang heb ben. VIER IN ééN. De vijftienjarige Jan Nijland uit Deventer heeft in een korenveld te Holten een vondst gedaan, die in de plantenwereld een grote zeldzaam heid is. Hij heeft namelijk uit het koren een halm met vier aren ge plukt. Halmen met twee aren ko men nog wel eens voor, halmen met drie aren behoren tot de zeld zaamheden, maar halmen met vier aren behoren volgens de landbouw deskundigen tot de zeer hoge uit zonderingen. Hedenochtend te 3.30 uur geraak te het kustvissersvaartuig „Katwijk- 66" tegenover de vuurtoren van Schevcningen. in moeilijkheden. Het scheepje werd door de zware wind de kust opgedreven. De „kust- visser" kwam, ter hoogte van de vuurtoren, op het strand en werd door de vloed steeds hoger op de kust geworpen. De uit drie koppen - twee vol wassenen en een scheepsjongen - bestaande bemanning is over boord gesprongen en heeft zich wadende door het water, in veiligheid weten te brengen. Dit geschiedde, toen de „Katwijk 66" nog in de branding voor de kust dobberde en het was mogelijk, omdat deze, met een klei ne motor uitgeruste vaartuigjes, slechts weinig diepgang hebben. De „Katwijk 66' is een houten motorbotter „Aaltje" geheten Schip per is de 62-jarige P. Kuyt, stuur man de vijftigjarige M. van der Plas en lichtmatroos de zestien jarige Huig van Beelen, allen af komstig uit Katwijk aan Zee. De „Katwijk 66' was Woensdag ochtend uit Soheveningen ter kust visserij vertrokken. Ter hoogte van Noordwijk werd Woensdagavond negen uur de thuisreis op Scheve- ningen aangevangen. Deze ging met zeer grote moeilijkheden gepaard. Het scheepje heeft anderhalf uur geworsteld, om de haven van Sche vcningen kunnen 'binnenlopen, ge durende deze tijd sloegen stortzeeën over het vaartuigje en was de toe stand voor de opvarenden uiterst kritiek. Nadat vergeefs het uiterste was gedaan, om te kunnen binnenlopen, moest de „Aaltje" worden verlaten. Tot de borst door het water wa dend, wisten de opvarenden zich in veiligheid te brengen. De motor van 't scheepje is intact gebleven. Over opgelopen averij kan nog niets wor den gezegd. De vangst ging verlo ren. SERVICE VERKOOP Leidse Autoboxengarage van Oldenbarneveldstraat 37 Telef. 21583, Leiden Inenting pluimvee In verband met het ernstige ver loop van de vogelpest in enkele ge bieden des lands is thans besloten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden over gegaan, zo deelt het ministerie van Landbouw mede. Daar aan deze inenting enkele na delen zijn verbonden (o. a. duurt het ongeveer 10 dagen na de inen ting alvorens de onvatbaarheid op treedt) wordt de beslissing over het feit of de pluimveestapel in een be paalde streek zal worden ingeënt, ter beoordeling van de inspecteurs die inmiddels door de directeur van de Veeartsenijkuhdige Dienst zijn geïnstrueerd, overgelaten. Verwacht mag worden, dat bin nen enkele dagen met de inenting zal worden begonnen. De inspec teurs van de Veeartsen ij kundige Dienst beschikken reeds over een voldoende voorraad entstof. NIEUW DROOGLABORATORIUM VOOR LANDBOUW. Voor het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek afd. „techniek van het drogen van zaden en voedergewassen" v/ordt een nieuw drooglaboratorium gebouwd te Wa- geningen. Men hoopt het voor het droogseizoen van het volgende jaar in gebruik te kunnen nemen. In dit laboratorium worden mo- deldrogers van verschillende typen opgesteld en beproefd. Nagegaan wordt, of de bestaande drogers (er is er een honderdtal in ons land, de grootste ter wereld is gevestigd in de noord-oostpolder) moeten worden ge wijzigd c.q. uitgebreid. Het kunstmatig drogen van gras en andere voedergewassen blijkt in de practijk steeds beter te voldoen, hierdoor blijft de voedingswaarde be langrijk hoger dan bij drogen in de zon. De drogers in ons land zijn ge durende de oorlog onder de druk der omstandigheden ontstaan zonder voorafgaand wetenschappelijk onder zoek naar de voor ieder gewas doel treffende droogmethoden. Aan prof.1 ir. J. J. I. Sprenger te Wageningen is opgedragen, dit onderzoek thans ter hand te nemen. De bouw van een speciaal drooglaboratorium bewijst, dat de regering aan dit onderzoek grote waarde toekent. Indien op groter schaal gras. lupi ne, lucerne (Franse klaver), klaver enz. kunstmatig kunnen worden ge droogd, komt meer veevoeder met een hogere voedingswaarde ter be schikking, zodat steeds meer op de 200 millioen aan veevoeder, die ons land jaarlijks moet importeren, kan worden bespaard. TECHNISCH CENTRUM DER NED. RADIO UNIE WORDT GEOPEND. Hedenmiddag om vier uur zal op feestelijke wijze het grote technische centrum van de Neder landse Radio Unie aan de Larense- v/eg te Hilversum worden geopend. Men heeft eindelijk kans gezien de in vele gebouwen ondergebrachte takken van dienst te concentreren in één gebouw, een toevallig vrijgeko men voormalige sigarenfabriek. In de afgelopen maanden is deZe fa briek omgebouwd tot een goed ge outilleerd centrum, waarin alle tech nische diensten nu vereend zijn. De officiële opening zal in aanwe zigheid van vele autoriteiten uit de radiowereld geschieden. BAKKERS ACHTEN PRIJS VAN VOLKSBROOD TE LAAG. Morgen is het landelijk congres van de Nederlandse Bakkersbond in het Hof van Holland geopend. De bondsvoorzitter, de heer C. Koppert, liet een noodkreet horen. Hij voorspelde, dat de te verwach ten verhoging van de omzetbelas ting op ihet gebak, slachtoffers zou eisen, vooral onder de broodbak kers, die afhankelijk zijn van de verkoop van bijproducten. Hij noemde de bakkerspositie °n te genwoordig minderwaardig, omdat zij voor een scherp gés telde en vaak te lage prijs het yolksbrood het hoofdvoedsel van ons volk moet bereiden. Ten slotte bepleitte hij de vor ming van weerstandskassen. De Haarlemse broodoorlog "heeft on langs nog bewezen hoe broodnodig deze zijn. DOOR BLIKSEM GETROFFEN Gistermiddag is te Olst nabij De venter de bliksem geslagen in de boerderij van de heer W. J. Zwart- jensaan te Olst. In korte tijd stond de boerderij in lichter laaie. De brandweer van Olst. die assistentie had verkregen van die uit Deventer kon weinig uitrichten, omdat water toevoer ontbrak. De gehele boerde rij is verbrand, een deel van de in boedel is gered. Alles was verzekerd Het naast gelegen woonhuis van de heer J. W. van Dijk werd eveneens een prooi der vlammen. Tijdens een onweersbui is gister middag de kapitale landbouwschuur van de heer F. J. Ampt aan de Zui derdijkweg te Wieringerwerf door de bliksem getroffen. De schuur stond onmiddellijk in lichterlaaie en brandde geheel uit. Enige land bouwwerktuigen konden worden gered. De schade bedraagt ca. 50.000 gld. De landbouwschuur was niet verzekerd. BETRAPT BIJ FORCEREN VAN BRANDKAST 1JIET 23.000 Aan het doortastend optreden van twee Amsterdamse politie-agenten is het te danken, dat wederom een inbrekerskoppel kon worden ingere kend. Ditmaal werden de inbrekers, de 25-jarige timmerman A. T. Z. en de 27-jarige ccnstructie-bankwerker A. H. van O., op heterdaad betrapt bij het forcoien van een brandkast in bet ve'im «gebouw „Odeon" aan het cingel te Amsterdam. De inbre kers waren Dinsdag tegen zeven uui in het gebouw binnengedrongen er hadden de in een der lokalen staande brandkast reeds aan enige bewerkingen onderworpen. Zij had den de ka?„ reed? van haar voet stuk gelicht, gekanteld en waren er in geslaagd een gat in de brandkast te maken. Beide heren waren zo zeer in hun werk verdiept, dat zij het binnentreden der politiemannen niet eens hadder bemerkt. Zij werden prompt ingerekend. Zaterdag willen zij voor de offi cier van Justitie woraen geleid. In de brandkast was onder meer een be drag aan geld van ƒ23.000 opgebor gen. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Er is een voorstel om een betere aanpassing te verkrijgen op de schoolgeldregelingen, zoals deze in gebruik zijn bij de bijzondere kleu terscholen in de gemeente. Op de openbare kleuterscholen bedraagt het schoolgeld van 5 tot 10 ct. per kind per week. op de bijzondere scholen van 25 tot 35 ct. met een kleine reductie als er meer kinde ren uit één gezin op de school gaan. De nettokosten voor het openbaar kleuteronderwijs zijn voor 1950 be groot op 23415.en met de ver hoogde tarieven wordt slechts pl.m. ƒ4000.verkregen. Op grond van deze cijfers stellen B. en W. voor tot verhoging van de tarieven te be sluiten waarmede de raad accoord gaat. Een verzoek van de heer N. Fennes om vergunning voor ver koop van sterke drank wordt na uitvoerige discussies aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de heer Joh. C. van der Bos zal een perceel grond worden ver huurd aan de Vinkeweg voor plaat sing van een houten gebouwtje. De N.V. Ouwehand's stoomschel- penmaalderij verzoekt een perceel grond groot 353 M2 te mogen huren voor het opslaan van schelpen. De huurprijs te stellen op 170.per jaar. Ook hiertegen geen bezwaar. Aankoop van gTonden Aangenomen wordt het voorstel tot aankoop van gronden gelegen in het z.g. „Molenblok". De heer van Riesscn wil zijn perceel tuingrond, thans in huur bij Jac. v. Tol, groot 4752 M2. verkopen voor 3000. vrii geld. De huur zal beëindigen 15 Febr. 1951. Van de heer Baron van Wassenaer is te koop een weg groot 525 M2, twee percelen bouwland resp. groot 6125 en 1690 M2, de weg tegen ƒ,0.20 het land tegen 0.70 oer M2. vrij geld, totaal f 5575.50. Het land is in huur bij Gebr. Kralt en Joh. Kralt en komt 1 Jan. 1951 vrij. Voorts werd besloten tot grond aankoop van diverse personen. Deze gronden zijn gelegen in de omge ving van de Duinstraat n.l. van®. Parlevliet Zuidstr. 43 totaal groot 368 M2. voor een prijs variërend van ƒ3.tot ƒ6.per M. Van J. M. Alting te Voorschoten, totaal 219 M2 voor ƒ3— en ƒ4— p. M2. Van Wed. M. Krook te Sassenbeim 187 M2 a 6.per M2. Van Wed. A. Haasnoot-Verdoes, Meidoornstr. 22 alhier, 38 M2 a 6— per M2. Van J. van Egmond. Zuidstr. 27a, alhier, 217 M2 voor ƒ4— en 6— per M2. Van Jac. Parlevliet. Zuidstr. 43, al hier 89 M2 voor ƒ5— en 6— per M2. Van de Erven C. Meiivogel, Secr. Varkevisserstr. 313, 279 M2 voor ƒ1— tot ƒ6— per M2. Van J. Jonker, Voorstr. alhier, 248 M2 voor ƒ1.tot /6— per M2 alles vrij geld De opstallen van deze percelen zijn tijdens de bezetting afgebroken en de eigenaren hebben daarvoor een Inschrijving Grootboek ontvangen. Een voorschot op de gemeent. ex ploitatie rekening wordt toegestaan en wel voor de openluchtschool van het Zeehospitium 4410.voor de Leidse Buitenschool 1748.25 en voor de Ds. J. de Liefdeschool ƒ8007—. Goedgekeurd. Salarissen bil kleuteronder wijs en subsidies. De salarissen voor het kleuteron derwijs worden als volgt vastgesteld Het salaris van hoofd te Katwijk- Zee bedraagt ƒ2700— gedurende 6 dienstjaren nog met 100.p. jaar te verhogen. Voor het hoofd te Kat wijk aan den Rijn ƒ2500.te ver hogen met 100.per jaar gedu rende 6 dienstjaren. Voor onderwij zeres 2200— 'plus 100— per jaar voor ieder dienstjaar tot 6 jaar. Voor helpsters van 20 jaar f 1272. Door de voorgestelde herziening zal aan subsidies meer uitgegeven moeten worden: Voor de Christ. Wijkverpleging 990.Voor het Groene Kruis 927.50 en 500. Voor de Wijkverpleging ƒ250.70. Wit-Gele Kruis nihil, tot. 2668.20. Aan deze regeling zijn enkele voor waarden verbonden als b.v. dat B. en W. zich de bevoegdheid voorbe houden gedelegeerden bij de bestu ren der Wijk- en Kruisverenigingen te benoemen. Het verzoek van het bestuur van het Rotterd. Zeehospitium om me dewerking krachtens art. 72 der LO. wet 1920, betreffende verbetering van de electrische verwarming in het schoolgebouw, wordt op advies van B. en W. geweigerd. Inzake bijdrage tot restauratie van korenmolen „De gerechtigheid" is tenslotte toch een plan opgesteld dat kans van slagen heeft. De res tauratiekosten zullen pl.m. 14.000 bedragen. Het voorstel is: 15% voor rekening der gemeente* tot een max. van ƒ2100.15% de Provincie, 33% het Rijk, 37% de heer Oostdam De Molen moet in ieder geval in de tegenwoordige staat en in werking blijven tot 1961. De heer Haasnoot merkt op dat Katwijk (de Boulevard dan uitge- zondert) toch al niet zo mooi is in verhouding van b.v. veel plaatsen in Overijsel waar spreker enige tijd woonde, dat hij dit moois in ieder geval behouden wil zien. De heer Dijksman vraagt hoever het staat met de toren van de oude kerk aan de Zuid-Boulevard. De voorz. zegt dat dit in handen van monumenten zorg is. Het voorstel wordt met al gemene stemmen aangenomen. Dan nog een voorstel tot het be schikbaar stellen van f 850.voor rijwielstallingen hetwelk uitgaat van de Strandcommissie. Dan zal er, evenals vorig jaar, nog een stalling ingericht worden op het afbraakgebied aan de Rijn mond. De 'heer Mr. v. d. Plas merkt op dat deze stalling reeds klaar is. B. en W. wisten dat er bezwaren bij meerdere raadsleden bestonden en toch is men hiermede doorgegaan. Na een flinke discussie wordt het voorstel toch aangenomen. Het baden in zee Een voorstel van de heer C. v. Beelen om het baden aan het strand na 4 uur vrij te geven thans is het vrij na 5.30 nam.) lokt ook lange discussies uit. Het is een deel der strandverórdening wat steeds een twistpunt is geweest. Dit brengt de heer v. d. Plas er toe als tegenvoor stel in te dienen een voorstel om de strandvakken tussen de vakken v. Beelende Best vrij te geven om uit tenten te laten baden. Dit voor stel wordtuiteindelijk verworpen met 135 st. Het voorstel van Bee len wordt aangenomen met 117 st. De heer v. Beelen had gevraagd hoe na het staat met d.e tegels bij de montagewoningen. De voorzitter zegt dat er contact is met de leve rancier. Hopelijk zal deze aangele genheid naar genoegen geregeld worden. De heer van Duyvenbode wijst op de onhoudbare toestand aan het postkantoor te Katwijk aan den Rijn en vraagt hierin te voor zien. Spr noemt gelegenheid hier voor. Volgende vergadering ant woord. De heer Dijksman vraagt de bus HaarlemDen Haag een ande re weg te doen nemen, b.v. langs Rijnmond: de Sluisweg is tenene- male ongeschikt. De voorz. zegt dat B. en W. hierover reeds in onder handeling zijn. Een vraag van de heer Pronk om auto's langs de Voorstraat tijdens kerkdiensten een andere weg te doen nemen moet af wijzend beantwoord worden. De hr. v. Beelen wijst op de vernieling van de Kerklaan door zware vrachtwa gens. Hij vraagt hierin te voorzien. Dan sluiting met gebed. II moet de weg met c t' mag niet mei hun

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2