„Een proef die nog nooit genomen is" Churchill komt met 'n motie Engeland laat kaas toe Het land van overvloed Nieuw Guinea blijft onder Nederlands gezag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 21 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12008 Onze taak in N. Guinea nog niet ten einde Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZOMER-KERMIS Il/anneer op zomerse dagen de ra men opengaan, beleven we 'n vóór tijdig en daarom niet gewaardeerd 3-Octoberfeest. Het gejengel en door- elkaar-schetteren van draaiorgels en fanfares moge op openbare hoogtij dagen tot de algemene vreugde en gezelligheid bijdragen een dergelijk rumoer iedere dag te maeten aanho ren, is een lot, dat circus-artisten op de schouders is gelegd en ieder an der bespaard blijve. Weken lang 3 October te moeten vieren, zou het grootste fuifnummer op de duur gaan tegenstaan en toch, wanneer op zomerse dagen de ramen opengaan.. Bijna alle Nederlandse gezinnen, zijn in het bezit van een radio-toestel of aangesloten op het distributie-net'. De radio is er. Het is prettig een ra dio te hebben, maar of het bezit er van bijdraagt tot het werkelijk le vens-geluk? Waren we minder geluk kig, toen de radio nog een zeldzaam experiment was en doorleefden we onze jeugd minder blij bij gebreke aan een „kinderuurtje"? Deze vraag is zeker ontkennend te beantwoor den. Maar nu de radio eenmaal een in ieder huis voorkomend meubeltje is geworden, kunnen we er, zoals van alle aardse goederen, een goed of verkeerd gebruik van maken. Wan neer op zomerse dagen de ramen opengaan, is het gebruik, dat we van de radio maken zelfs een toets instrument voor onze gemeenschaps zin aan onze naastenliefde. Wie, met beroep: in eigen huis te mogen doen, wat hij zelf wil, de radio zo laat gal men, dat de omringende bewoners ge dwongen zijn óf hun toestel af te zetten óf op zomeravonden de ra men te sluiten, handelt in strijd-met de naastenliefde. Hij toonf geen ge meenschapszin en, op dat punt al thans, geen beschaving te bezitten. Het laat hem onverschillig, of hij zijn medemensen hindert, terwijl het al een minimum van naastenliefde is er naar te streven elkander zo min mo gelijk te hinderen. In deze tijd van dubbele bev/oningen rust niet alleen 's zomers, maar 't gehele jaar door, op radio-bezitters de christelijke plicht een goed en matig gebruik van de radio te maken. Zeer groot is het aantal klachten van be- of inwoners, wier leven verzuurd wordt door het radio-geschetter van de een of de ander. Dikwijls geschiedt dat zonder kwade bedoeling (ofschoon het niet beseffen, dat men anderen hindert, reeds getuigt van een gebrek aan ge meenschapszin). Doet men het met opzet, dan maakt men de radio voor anderen, maar op de eerste plaats voor zichzelf, tot een vloekwaardig instrument vloekwaardig met de volle zwaarte van een molensteen. VADER FLANAGAN GEëERD. Ter ere van Monseigneur Edward J. Flanagan, de stichter van „jongens stad" in Nebraska (V.S.), die tijdens een tocht door Oostenrijk en Duits land in een Berlijns ziekenhuis stierf, is in dit ziekenhuis een pla quette onthuld. De bisschop van Berlijn, kardinaal von Preysing (in het midden) tijdens de zegening van de plaquette. HET AANTAL ONGELUKKEN IN WEST-BENGALEN. Door stormen en overstromingen zijn in de Noordelijke districten van West-Bengalen in de afgelopen twee weken minstens 130 personen omge komen en veel meer gewond, aldus schatten functionarissen, die belast zijn met de hulpverlening in deze gebieden. Door „ongeëvenaarde" aardver schuivingen waren te Darjeeling 105 personen omgekomen, aldus ver klaarden zij. EEN RECENTE FOTO VAN KO NING LEOPOLD VAN BELGIë EN ZIJN ECHTGENOTE, PRINSES DE RETHY, genomen in hun tijdelijk verblijf te Prégny, waar zij het tijd stip afwachten, waarop zij naar Bel gië kunnen terugkeren. TE VEEL AUDIëNTIES VOOR DE PAUS. Op advies van zijn arts moet Z.H. de Paus het aantal audiënties, dat hij per dag houdt, verminderen. De opening der Parijse conferentie J^E FRANSE minister van buitenlandse zaken Schuman heeft gister middag te 4 uur de conferentie over zijn plan in de historische klok- kenzaal van het departement van bui tenlandse zaken te Parijs geopend. Hij verdedigde de gehaastheid van zijn pogingen om het plan te verwe zenlijken met er op te wijzen, dat de beste initiatieven dikwijls door voor bereidende beraadslagingen in de kiem zijn gesmoord. Schuman toon de zich zeer begrijpend ten opzichte van de Britse houding en sprak het vertrouwen uit, dat de Britse twijfel en bezwaren ten slotte over wonnen zullen worden. „Hetgeen wij ons thans voorstellen tot stand te brengen, is nog nimmer beproefd. Nog nooit hebben de sta ten een fractie van hun souvereini- teit afgestaan aan een onafhankelijk, supra-natonaal gezagsorgaan. Wij moeten het nu trachten eens te wor den over een ontwerp-verdrag, dat in grote lijnen de bevoegdheden, de werkwijze en de juridische macht van dit gezagslichaam vastlegt. Elk van ons zal zijn mening naar voren kunnen brengen. Zonder de na tionale behoeften van onze eigen landen uit het oog te verliezen, be horen wij te beseffen dat in onze da gen juist het landsbelang van ons vergt, dat wij buiten de nationale be perkingen treden om de middelen te vinden, nodig voor het bereiken van een verhoogde en goedkopere pro ductie en een ruimere afzetmarkt. Het essentiële hierbij is dat wij in de plaats der oude practijk van dum ping en discriminatie een stelsel van „verlichte coöperatie" stellen. De Franse regering zou het Britse gouvernemeent zo volledig mogelijk op de hoogte houden van de voort gang der besprekingen ten einde het de Engelsen mogelijk te maken sug gesties te doen, hetgeen de weg ef fent tot een toekomstige samenwer king. Na verklaard te hebben dat tijdens deze bijeenkomst eerder in een geest van eensgezind teamwerk moet wor den gehandeld dan volgens conferen tiestijl met zijn knellende reglemen ten, beloofde Schuman dat de Fran se regering in de komende dagen een ontwerp voor een werkprogramma zal indienen. Het merendeel der be sprekingen zal o.m. ter verhoging van de voortvarendheid achter ge sloten deuren plaats vinden. De Verenigde Staten hebben een officiële groet uit Washington gezon den: „Wij hopen en geloven, dat een oplossing mogelijk is en wensen sue ces bij deze grootse poging". Radio Moskou had geen goed woord voor de conferentie en riep om, dat in alle West-Europese landen geprotesteerd is tegen deze nieuwe Amerikaanse dictatuur. Anti-communistenwet aangenomen IN ZUID-AFRIKA Het Zuid-Afrikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp tot verbod der communistische partij en alle communistische activi teit goedgekeurd. KortT voor het Huis van Afgevaar digden het wetsontwerp goedkeurde deelde de enige communist in het Huis, Sam Khan, mede, dat de par tij van gisteren af ontbonden is. Met 64 tegen 49 stemmen ver wierp het Huis een* amendement van oppositie-leider Strauss, waarin ge weigerd wordt het ontwerp in derde lezing te aanvaarden, „omdat het het communisme poogt te bestrijden met middelene, die door een politie staat worden gebruikt." NEDERLANDS STANDPUNT. De heer P. Blaisse, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, ver klaarde na afloop van de bijeen komst: „Mijns inziens moeten wij vóór alles de concrete bijzonderhe den van het samensmeltingsplan le ren kennen. Op grond daarvan kun nen wij een ontwerp-verdrag opstel len. Wij moeten niet beginnen met een ontwerp-verdrag. De Nederland se delegatie acht Schumans opmer king over het plan-Stikker gunstig. Wij beschouwen deze verklaring als een bewijs dat de Franse regering de voorstellen van Stikker zal steu nen." Geconfronteerd met deze uitlating verklaarde men van Franse zijde, dat dit concept-verdrag slechts een werkstuk is, waardoor de Fransen zelf zich op geen enkele wijze ge bonden achten. De laatste luchtbasis Tjililitan aan R.I.S. overgedragen Het grote militaire vliegveld van Djakarta, Tjililitan, de laatste Ne derlandse luchtbasis in Indonesië, is gisteren aan de RIS overgedragen. Met de basis en het bijbehorende materieel ontvangt de Indonesische luchtmacht Auris (Angkatan Un- dara RIS) 200 bommenwerpers, ge vechtsvliegtuigen .transportvliegtui gen en oefenvliegtuigen. Een groot aantal van deze toestellen is echter niet in zodanige toestand, dat er mee kan worden gevlogen. De Indonesiërs hebben slechts geoefende bemannin gen voor enkele van de toestellen. Na de overdracht van Tjililitan mo gen Nederlandse legervliegtuigen niet langer zonder toestemming van de Auris boven Indonesisch grondge bied vliegen. De geregelde vluchten op Nieuw-Guinea zijn stopgezet. Ne derlandse marinevliegtuigen mogen nog wel boven Indonesië vliegen. Op 27 Juli zal het hoofdkwartier van de Nederlandse luchtmacht in Djakarta aan de Auris worden over gedragen. Daarna zal het nog onge veer twee maanden duren, voordat alle personeel van de Nederlandse luchtmacht is gerepatrieerd. ZAAK WESTERLING WEDEROM UITGESTELD. Heden verscheen Westerling voor het hof te Singapore voor een twee de verhoor met betrekking tot het verzoek van de Indonesische regering tot uitlevering. Dit verhoor werd reeds na zes minuten uitgesteld om de indiening van verdere „verzoe ken" mogelijk te maken. De magistraat deelde de advocaat mede. „Wij kunnen 'deze zaak niet blijven uitstellen". De advocaat stemde in ,dat zij op 5 Juli wordt voorgebracht, wanneer de datum van het gehele verhoor zou worden vast gesteld Nauwelijks was de tekst van Chur chill's motie bekend, waarin „in het belang van de vrede en van volle werkgelegenheid voor allen" ver langd wordt, dat Engeland de uitno diging voor de zes-landenconferen- tie aanvaardt, of de agenda van de .Labourfractie-vergadering werd ge wijzigd. Men meent, volgens Reu ter, dat het doel van deze verande ring is, de bijeenkomst geheel te kunnen wijden aan het plan-Schu- man en de noodzaak, dat alle afge vaardigden zonder uitzondering ach ter het Maandag door Attlee te for muleren standpunt staan. Labour's geringe zetelmeerderheid wordt ditmaal immers wel bijzon der onzeker nu duidelijk is gebleken, dat van de uiterste linkervleugel critiek op het afwijzend standpunt der Britse regering wordt geoefend. Gisteren had Ernest Bevin, die nog steeds niet uit het ziekenhuis is ontslagen, een bespreking met Sir Edwin Plowden, die een rapport heeft samengesteld, waarin de ziens wijze van de Labour-regering ten opzichte van het plan-Schuman wordt geformuleerd. De Economi sche Raad van het Britse kabinet zal dit rapport morgen bespreken alvo rens het in de kabinetsraad komt. Reuter meent te weten, dat in het rapport-Plowden de nadruk wordt gelegd op de voordelen, die voor En geland verbonden zijn aan deelne ming Engeland en het Schunian-plan J_JET BRITSE KABINET, dat Donderdag in volledige zitting bijeen komt om het plan-Schuman te bespreken, zal zich Maandag gesteld zien voor de zwaarste aanval sedert zijn kortstondig bestaan. Winston Churchill, gesteund door de kleine op positiepartijen, heeft namelijk voor de Lagerhuis-zitting van die dag een motie aangekondigd, waarin er op wordt aangedrongen, dat Engeland z al deelnemen aan de zeslanden-con- ferentie te Parijs, en wel op dezelfde-voorwaarden als Nederland. De Ne derlandse regering heeft zich namelijk vrijheid van handelen voorbe houden wanneer de. bespreking zou aantonen, dat het plan niet uitvoer baar is. Hevige aardbeving op Oost-Java Maandagavond is Oost-Java geteis terd door een aardbeving welke waarschijnlijk de hevigste is geweest van de laatste vijtig jaar. De schok ken hielden ongeveer een minuut aan. In Soerabaja vielen twee doden en vijf en twintig gewonden, verschei dene huizen en een houtzagerij stort ten in, verscheidene wijken kwamen zonder electriciteit te zitten, telefoon aansluitingen raakten defect en de telefoonverbinding met de omliggen de plaatsen werd verbroken. De scha de bedraagt ruim honderdduizend gulden. Te Grissee werden vijf schokken 'gevoeld. Daar vielen veertien doden en vele mensen werden gewond. Te Sidajoe nabij Grissee werden vijftig huizen verwoest en tweehonderd an dere werden beschadigd. In een be dehuis te Pantjeng werden drie en veertig van de vijftig mensen ge wond. De aardbeving viel juist na de aanvang van de poeasa, de islamieti- sche vastenmaand en heeft een diepe indruk gemaakt. Men ziet er de aan kondiging in van een naderende ca tastrophe. TWEE BUITENLANDSE SCHEPEN OP DE YANGTSE GEZONKEN? Volgens te Hongkong ontvangen berichten zijn twee buitenlandse schepen op de Yangtse bij Sjanghai op een mijn gelopen en gezonken. Eet Panamese motorschip „Valve" liep bij Woosoeng op een mijn, toen het op het punt stond de Wangpoo op te varen. Het staat nog niet vast, of een lid van de bemanning gedood werd of dat 15 leden vermist werden, zoals een ander bericht meldde. Volgens het andere te Hongkong ontvangen bericht liep ongeveer te zelfder plaats het Griekse schip „Santos" op een mijn, doch dit be richt is niet bevestigd. Het Panamese schip is van een Chinese maatschappij en heeft een bemanning van ongeveer 40 Chine zen. Invoer vrijgegeven De Engelse regering heeft beslo ten de invoer van alle soorten kaas, uitgezonderd de zogenaamde Ched- darkaas, met ingang van 3 Juli Vrij te geven, aldus deelt het ministerie van landbouw, „visserij en voedsel voorziening mede. Deze beslissing van de Engelse re gering spruit voort uit de overwe ging, dat binnenkort de rantsoenering van kaas in Engeland zal eindigen en tevens een einde zal komen aan de aankopen door de regering. Ook de Engelse koloniën kunnen voortaan rechtstreeks kaas in Nederland ko pen. Amerika weet voedsel niet te bergen Amerika weet nauwelijks waar het met zijn overtollige voedselvoorra den moet blijven. Het departement van landbouw heeft aan de Cana dese regering moeteja vragen een deel van de voorraden in Canada te mogen opslaan. Canada heeft 6 mil- lioen schepel tarwe en gerst kunnen bergen, maar het heeft zelf eveneens een tekort aan pakhuisruimte. Zo is de Amerikaanse regering er toe moeten overgaan opgelegde sche pen in de rivier de Hudson als op slagruimte te gebruiken. Daar is nu nog een partij van 6 millioen schepel ondergebracht .Voor de opslagruimte in Canada moet de Amerikaanse re gering 70 millioen dollar per jaar be talen. Met het overschot aan boter weet men ook al geen raad. De re gering heeft zelfs aangeboden, dat iedereen de boter onder behoeftige mensen mag distribueren, als hij de middelen heeft om de voorraden uit de pakhuizen te halen, maar zelfs na dit aanbod is het overschot niet min der geworden. DE ONTPLOFFING IN DE RODE ZEE. Naar te Londen vernomen wordt, had het Britse schip „Indian Enter prise", dat in de Rode Zee ter hoog te van de kust van Saoedi-Arabië in de lucht is gevlogen, o.m. 580 ton springstoffen voor de regering van India aan boord, die uit Engeland afkomstig waren. Het schip was 7.319 ton groot en had 50 man aan boord. Met uitzon dering van de officiëren waren dit allen Laskaren. Het schip was op weg naar Calcutta. Een matroos is door een Noorse tankboot opgepikt. Deze boot heeft nog twee uur naar andere overlevenden gezocht, maar zonder resultaat. Een zusterschip van de „Indian Enterprise", de „Indian Exporter", heeft de plaats van het ongeluk afgezocht. Het heeft gemeld geen overlevenden te hebben waar genomen. Volgens latere berichten zou echter nog een aantal opvaren den gered zijn. Verklaring van minister van Maarseveen IN de vergadering der Eerste Kamer heeft minister van Maarseveen gis- termiddag verklaard, dat de rege ring onveranderlijk op het standpunt staat, dat Nieuw-Guinea ook na afloop van dit jaar onder Nederlandse souvereiniteit behoort te blijven. De zedelijke grondslag waarop deze overtuiging van de Nederlandse regering, waarvoor zij ook gedurende de Ronde Tafel-conferentie pal heeft gestaan, berust, is gelegen in het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea en in de wens van die be volking voor zover zij reeds voldoen de rijp is om haar belang te kunnen beoordelen. Nederland heeft tot taak Nieuw- Guinea tot ontwikkeling te brengen, hetgeen allereerst wil zeggen, dat de bevolking van N.-Guinea opge beurd moet worden uit 't premitie- ve stadium van beschaving, waarin ze op dit ogenblik verkeert. Voor al les zullen wij dus onze aandacht moeten concentreren op de bevol king zelve en mede naar gelang de ze bevolking zelf tot meerdere ont wikkeling komt, zullen wij ook de economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea met een betere kans op welslagen ter hand kunnen ne men. Deze economische ontwikke ling eist, wil zij doeltreffend behar tigd worden, nog diepgaande onder zoekingen, weloverwogen voorberei ding, en geleidelijke uitbreiding en verbetering van het overheidsappa raat in Nieuw-Guinea. Overhaasting zou ook op dit terrein slechts kun nen schaden aan de te betrachten doelmatigheid bij de uitvoering van de grote culturele, sociale en econo mische taak van het Nederlands be stuur over Nieuw-Guinea. Indien men in dit verband nagaat wat het belang van de bevolking van Nieuw- Guinea eist, dan is het niet twijfel achtig, dat dit belang volstrekt vor dert, dat Nederland zijn taak ten aanzien van Nieuw-Guinea voortzet. Indonesië is namelijk vooralsnog volstrekt niet bij machte deze taak van Nederland over te nemen. Zo heerst er in Indonesië, gelijk de Ne derlandse regering nog onlangs in haar nota aan de Tweede Kamer der Staten Generaal mocht uiteenzetten, een ontstellend tekort aan onder wijskrachten, een tekort dat nog in de naaste toekomst dreigt vergroot te worden, doordat vele Nederland se onderwijskrachten uit hoofde van de slechte materiële positie, waaron der zij hun werk in Indonesië thans moeten verrichten, er naar hunkeren om naar Nederland terug te keren. Op medisch terrein bestaat in vele delen van Indonesië een noodtoe stand, door volslagen gebrek aan een ook maar enigszins voldoende aantal medici. Ook op technisch ge bied kan Indonesië met de krachten, waarover het zelf beschikt, op dit ogenblik bij lange na niet volstaan. Onder die omstandigheden zou het niet in het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea zijn, wanneer de last om Nieuw-Guinea tot ontwikke ling te brengen op Indonesië werd afgewenteld. Naar menselijke bere kening zou daarvan slechts het ge volg kunnen zijn dat de verdere ontwikkeling van Nieuw-Guinea voorlopig wordt afgesloten. Waarop zal het ontwikkelings werk van Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea uitlopen? Op dezelfde doelstelling welk de Nederlandse po litiek ook ten aanzien van Indonesië in deze eeuw gekenmerkt heeft, na melijk op het tot zodanige graad van culturele, sociale en staatkundige rijpheid brengen van het Nieuw- Guinese volk, dat het in staat is zijn eigen lot in handen te nemen en zich zelf te besturen. Wanneer Ne derland het volk van Nieuw-Guinea zo v^r zal hebben gebracht, dan zal dit volk in volkomen vrijheid zelf zijn staatkundige status kunnen be palen. DE AANLEIDING. Aanleiding tot de bovengemelde ministeriële rede was het ontwerp- bekrachtiging van 'n ordonnantie tot wijziging van het uitvoerrecht van 20 op 8 pet., ingevolge art. 183 der (oude) Indische staatsregeling, wel ke in Januari '49 was uitgevaardigd, maar door de souvereiniteitsover- dracht nu slechts (late) wettelijke goedkeuring behofde voor het over gebleven gebiedsdeel Nieuw-Guinea, De meerderheid der Kamer wilde dit teruggrijpen op de oude staats regeling niet en alleen met de K.V.P. tegen werd een voorstel van orde van mr. Jonkman (P.v.d.A.) aange nomen, om het ontwerp aan te hou den tot de regering met een aparte, nieuwe regeling zou komen. DE ITALIAAN LUIGI FILONARDI, die verbonden is aan het ministerie van Landbouw, heeft kortgeleden met een klein apparaat waterbron nen ontdekt in de onvruchtbare bo dem van Zuid-Italië. Thans zal hij trachten met hetzelfde apparaat gra ven op te sporen uit het pre-Romein- se tijdperk, welke zich moeten be vinden tussen de oude Etruskische steden Viterbo en Tarquinia. Naar men aanneemt bevatten deze graven grote rijkdommen, waaronder kost bare gouden en zilveren voorwerpen. KoA'ie.ttj.e.. )e vloek van een edelmoedige daad is het noemen ervan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1