Werkloosheid in Leiden en omgeving is stijgend DINSDAG 20 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Hoe staat het in de verschillende branches Dezer dagen verscheen het jaar verslag 1949 van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden. Daarin wordt gewezen op de stijgende werk loosheid sedert 1948. Het aantal geregistreerde werkelo zen in het Gewest Leiden (inclusief bij D.U.W.-werken geplaatsten) be droeg in het zomerseizoen '49'50: 940 (w.0. 120 vrouwen). In het win terseizoen: 3840 (w. o. 180 vrouwen) Het vorig seizoen luidden deze cij fers resp. 630 (80) en 2570 (170). De stijging der werkloosheid in het zomerseizoen is in hoofdzaak te wij ten aan de vermeerdering van het aantal werke,lozen in de groep onge schoolden. De toenemende concurren tie noopt de bedrijven de kostprijs te verlagen, wat het afstoten van onvoldoend geschoolden tot gevolg had. Opmerkelijk is ook, dat steeds meer „vaste" werknemers door „losse" ar beidskrachten worden vervangen, hetgeen tot gevolg had, dat de win terwerkloosheid steeg. Dit verschijn sel zal waarschijnlijk nog geaccen tueerd worden. Hoewel de werkloosheid dus stij gend is, meent men in genoemd jaar verslag, dat het aantal relatief nog van weinig betekenis is. Het percen tage van de mannelijke bevolking, dat in de zomer van 1949 werkloos was, bedroeg 0.7 pet. en in de daar op volgende winter 3 pet. In de jaren '36 en '7 bedroegen deze percenta ges voor zomer en winter 12 en 18 procent. Ook uit het aantal openstaande personeelsaanvragen blijkt de afne mende vraag naar personeel. In het afgelopen jaar liepen er des zomers 1520 aanvragen (wo. 620 voor vrou wen) en 's winters 790 (w.o. 420 voor vrouwen) In het voorgaande jaar be droegen deze cijfers 2240 640) en 1190 (390). Moeilijkheden voor ongeschoolden. Over het algemeen kan niet ge sproken worden van aanzienlijke personeels-tekorten. Weliswaar wil len verschillende bedrijven enige geschoolde krachten in dienst nemen, doch meestal om minder goede krach ten te kunnen ontslaan. Ook voor 1950 moet gerekend wor den op een stijgende werkloosheid, wegens verscherpte^ concurrentie en toenemende demobilisering van mi litairen- Het grootste probleem blijft echter, aldus het verslag, de steeds toenemende bevolking. Emigratie kan slechts enige verlichting brengen. Oplossing is alleen mogelijk door in dustrialisatie. Gelukkig zijn in dit ge west enige nieuwe bedrijven gesticht in 1949 en konden andere uitgebreid worden. Daar staat echter tegenover, dat andere meest kleine be drijfjes de strijd moesten opgeven, meestal wegens finantiële moeilijk heden. Nijpender wordt steeds het pro bleem van de ongeschoolde krach ten boven de 40 jaar. Het wordt voor hen practisch onmogelijk ander dan zeer tijdelijk werk te vinden. Het huisvestingsprobleem maakt de zaak nog ingewikkelder. Steen-industrie enz. De baksteen industrie had in het afgelopen jaar steeds voldoende ar beidskrachten, zij het dan, dat vol doende geschoold personeel niet al tijd aangetrokken kon worden. De kalkzandsteenbedrijven gingen over tot het twee ploegen-stelsel, waar door het personeel uitgebreid moest worden, wat zonder moeite ge schiedde. Opmerkelijk is het ver schijnsel, dat veel arbeiders uit de land- en tuinbouw in de zomermaan den niet naar hun oude beroep te rugkeerden. In de aardewerk-industrie bleef het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten bestaan. Goede vaklieden, als aardewerk-schilders en afwer- kers, konden steeds snel geplaatst worden; ongeschoold personeel wérd vrijwel nergens aangenomen. De omvang der huisarbeid neemt sterk af. Bouwnijverheid. De verhouding tussen vraag en aanbod was gunstiger dan in het voorgaande jaar. Ernstige stagnatie, wegens tekort aan arbeidskrachten, kwam niet voor. Opmerkelijk is de grote winter-werkloosheid der schil ders. Dit in tegennstelling met de zomer, toen de vraag veel groter was dan het aanbod. Sterke werk- spreiding is de enige oplossing. Er is een constant tekort,, aan straatmakers en stucadoors. Vooral voor het eerste vak heeft de jeugd minimale belangstelling. De totale vooruitzichten in de bouwnijverheid zijn goed; vele projecten zullen in uitvoering komen. Houtbewerking. De meubel-industrie ondervond in 1949 een ernstige terugslag, waar door vooral de kleine bedrijven in moeilijkheden kwamen. Ontslag was hiervan het gevolg, vooral van min der geschoolde krachten, die in tij den van hoogconjuctuur werden aangenomen. Sedert September is weer een kleine opleving merkbaar. De speelgoed- en timmerfabrieken wisten zich over het algemeen te handhaven. Metaal-industrie. Er is nog een tekort aan goede vaklieden, vooral aan machinebank werkers, draaiers en carrosserie plaatwerkers. Toch verminderde de vraag aanmerkelijk. Het aanbod be stond voornamelijk uit minder ge schoolde krachten. Door uitbreiding en nieuwbouw werd bij verschillen de bedrijven het gebrek aan be drijfsruimte opgelost, wat aanne ming van personeel tot gevolg had. Textiel-Industrie. Behalve naar wevers was de vraag naar textiel-arbeiders gering. Het te kort aan vrouwelijk personeel is echter nog steeds groot, alhoewel voor verschillende werkzaamheden, die vroeger door vrouwen werden verricht, thans mannen zijn inge schakeld. Voedings-lndustrie. In de conserven-industrie kon ook tijdens de campagne steeds aan de vraag worden voldaan. Ernstige terugslag ondervonden echter de suiker- en sigaren-industrie. Bij het vrijkomen van het vlees steeg de vraag naar slagers. Practisch het ge hele aanbod kon geplaatst worden. In de bakkerijen liep de omzet te rug, zodat het aanbod steeg. Om scholing zal de enige oplossing zijn. Land- en Tuinbouw. Over het algemeen was 1949 gun stig voor de akkerbouw. Vrijwel zijn zeer slecht. steeds kon met vrije arbeiders aan de vraag worden voldaan. Slechts in een enkel geval werden oogst-colon- nes ingeschakeld, voor de aardappe len en bieten op iets groter scnaal Grote witlofbedrijven in Gouda en Zevenhuizen gaven veel winterwerk. Verwacht wordt, dat dit jaar het aantal vrije arbeiders groot genoeg zal zijn, althans tot begin Septem ber. In de veehouderij werd het tekort aan knechts niet opgelost. Onder de jongeren bestaat weinig animo tot melken. Pogingen om jonge melk knechts uit andere gebieden te be trekken, hadden weinig resultaat. In de bloembollenbedrijven waren vraag en aanbod vrijwel in even wicht tijdens het hoogtepunt van het seizoen. Opmerkelijk is, dat steeds meer „vaste" voor „losse" ar beiders werden verwisseld, waar door de seizoenswerkloosheid sterk steeg. Alleen al aan het bureau te Lisse stonden in de afgelopen win ter 383 bloembollenarbeidei-s inge schreven, driemaal zoveel als twee jaar geleden. In de boomkwekerij was er even wicht tussen vraag en aanbod. Kantoorbedienden. Het aanbod van kantoorbedienden nam in 1949 nog meer toe, vooral door het opheffen der distributie- bureaux. De vooruitzichten, vooral voor ouderen met weinig diploma's, Postzegel-tentoonstelling te Leiden Ter gelegenheid van haar tweede lustrum had de Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars in „De Lakenhal" een tentoonstelling van postzegels en poststukken ingericht, welke Zaterdagmiddag door de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot werd geopend. De voorz.. de heer A. v. Vianen. sprak een inleidend woord, waarin hij wees op de vele mogelijkheden van een verzameling aan te leggen. Zeer in het bijzonder dankte spr. de directeur van „De Lakenhal", de heer E. Pelinck, voor zijn medewerking bij het inrichten van deze expositie. Burgemeester van Kinschot, die al lereerst de gelukwensen van het ge meentebestuur bij dit 2de lustrum aanbood, weidde vervolgens uit over de wijze van postbestelling in vroe ger eeuwen, waarna hij de tentoon stelling voor geopend verklaarde. Namens de Ned. Bond van Post zegelverzamelaarsverenigingen sprak de secretaris de heer J. C. Noren burg zijn erkentelijkheid uit voor het initiatief, dat de Leidse afdeling meV het organiseren van deze expo sitie had genomen. Hierna maakten de aanwezigen een rondwandeling oveï de tentoonstel ling. Behalve een zeer gevarieerde collectie zegels van Nederland en zijn overzeese betrekkingen, waren er inzendingen van zegels uit Zwit serland, de Ver. Staten en Zweden, terwijl ook de postzegels uit Vati caanstad, w o. de zegels, welke ter gelegenheid van het Heilig Jaar zijn uitgegeven, sterk de belangstelling trokken. Diverse hoogst interessante poststukken, zoals van de pioniers- vluchten naar Ned. Indië en o.a. de vliegrampen van de Uiver, de Mara boe en de Ooievaar, waren mede tentoongesteld. Naast een vrijwel volledige ver zameling van Ned. briefkaarten en postbladen, troffen wij er ook een prachtige collectie „First Day Co vers" aan. Op deze enveloppen zijn de postzegels op de eerste dag van uitgifte afgestempeld, terwijl de en veloppe in vele gevallen op passende wijze was versierd. En om tenslotte nog een greep te doen uit deze unie ke collectie, noemen wij de inzen ding van oorlogspoststukken en die, waarop de geschiedenis van Neder land, zowel op historisch, cultureel als genealogisch gebied, is afgebeeld Kortom een tentoonstelling, welke voor de philatelist van zeer bijzon dere waarde moet zijn geweest. De expositie was slechts twee dagen te bezichtigen en werd Zondag geslo ten. Tractatr de kinderen LEMCO SUIKERWERK- FABRIEK 'ROTTERDAM BURGEMEESTER BEZOEKT LEIDSE SPEELTUINEN. Had burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zich Vrijdagavond tijdens het défilé van de speeltuin- jeugd reeds een indruk kuntnen vormen van deze tak van jeugdre- creatie, Zaterdagmiddag heeft hij zich in de diverse tuinen nog nader laten inlichten over dit werk^Mede in gezelschap van wethouder van Schaik en het bestuur van de Leid se Bond van Speeltuinverenigin gen, heeft h;j de jeugd met sport en spel bezig gezien en zich een oordeel kunnen vormen op welk een verantwoorde wijze door diver se verenigingen wordt gewerkt aan de opvoeding van de jeugd. Aan het einde van deze tocht, welke enkele uren in beslag nam, drukte de burgemeester ziin grote voldoe ning uit over hetgeen in Leiden in dit opzicht reeds is bereikt. NIEUW BESTUUR VAN DE R.K. S. V. „ST. AUGUSTINUS". Op de Vrijdagavond gehouden le denvergadering van de R.K. Stu dentenvereniging te Leiden „Sanc- tus Augustinus" werd het nieuwe be stuur als volgt samengesteld: Praeses: P. V. Nolet, vice-preases: G. G. J. M. van Hoof, ab-actis I; mej. J. M. van Meel, quaestor: Liem Kit Siang, ab actis II: A. T. F. van der Kar, assessor: W. H. v. Peutz. van tenminste 7 M2. voor de overige. De overige kamers van de woningen krijgen een vloeroppervlak van méér dan 7 m2. Door een kleine wijziging in de bouwverordening is de bouw van deze woningen, waarvoor de •ereiste goedkeuringen wel zullen worden verkregen, verzekerd. Wegverbeteringen. Naar wy vernemen ligt het in het voornemen cm de gevaarlijke hoek van de Nieuwstraat ten zuiden van perceel No. 5 te verbeteren. Het ry verkeer moet deze haakse bocht noodgedwon gen steeds over 't trottoir maken, dat hierdoor voortdurend wordt stukge reden. Aan de betrokken eigenaren is verzocht enkele stukjes grond voor deze verbetering om niet af te staan, waarbij dan de gemeente zal zorg dragen dat de toestand aldaar min der gevaarlijk wordt, door ronding van deze bocht. Voorts zal een grote verbetering ontstaan bij de hoek Hefbrugde Ham. Aangezien de plannen voor de bouw van een nieuw postkantoor nu r gevorderd zijn, dat de situatie ter plaatse kan worden overzien, is net mogelijk ook aandacht te beste den aan de weg. Het blijkt mogelijk deze aldaar te verbreden tot 16,70 M. thans 8 M.). Er zal dan een nieuwe keermuur worden gemaakt, waarbij de onderweg gehandhaaft kan blij ven. Deze zal een breedte van 6 M. krijgen met aan beide zijden een trottoir van 1.20 en 2 Meter. De afrit de Ham zal een lengte van pl.m. 80 M. krijgen. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. Voor de verga dering van 22 Juni 's avonds half acht komen op de agenda o.m. voor: UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Galaconcert „Avifauna". Woens dag a.s. zal het Avifauna-paviljoen op feestelijke wijze in gebruik wor den genomen. Ter gelegenheid daar van is er een Gala-concert te geven door Dolf van der Linden en zijn ra dio-orkest, met Tony van Hulst als solist en Jan Boots als conferencier. Voorts zal ter afwisseling een groots ballet in het Avifauna-park worden verzorgd door „Het Ballet der Lange Landen", onder artistieke leiding v. Max Dooyes en Mascha ter Weeme. Gegeven zal worden „Invitation a la Valse" (C. M. v. Weber) en „Walpur- gisnacht" (Ch. Gounod), ballet uit „Faust". Een en ander zal plaats heb ben in de open lucht op en aan de vijver met feeërieke tuinverlichting. Er zijn voorzorgsmaatregelen getrof fen, dat het volledig programma eventueel in het „Avifauna-pavil joen" kan worden gegeven. Het ge hele programma, dat uit 15 nummers van het klassieke genre is samenge steld garandeert een hoogstaande, culturele verantwoorde avond. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de dagelijks in deze week ver schijnende annonces in dit blad. Moeder en kind aangereden. Gisterenmiddag stond een moeder met haar anderhalf-jarig dochtertje in de drukke Pr. Hendrikstraat op het trottoir te praten ter hoogte van de Hedastraat. Op een gegeven moment wist de kleine zich los te rukken en onver wachts de straat over te steken, juist toen er een vrachtauto passeerde. De moeder probeerde nog de kleine te grijpen, maar de vrachtauto, waar van de chauffeur krachtig remde, wierp beiden tegen de straat. De con sternatie was zeer groot, zowel moe der als dochtertje werden binnen gebracht, waar de eerste hulp werd verleend. Gelukkig viel het nog al mee en bleken beide er met schaafwonden te zijn afgekomen, wat vooral voor de kleine een wonder genoemd kan worden, daar die onder de zware auto lag. BOSKOOP Bouw van 63 woningen. Lag het eerst in de bedoeling om in samen werking met enkele andere gemeen ten een 45-tal woningen tegelijker tijd aan te besteden, door gerezen moeilijkheden is dit thans niet mo gelijk. Het gevolg was voor Boskoop niet ongunstig, aangezien nu 63 wo ningen kunnen worden gebouwd. Voor de eerste 45 is ruimte aan de Goudse Rijweg. De overige 18 zullen worden gebouwd in het Julianakwar- tier. Een blok van 8 zal verrijzen aan het Julianaplein, een blok van 6 aan de Juli an astraat evenals de laatste 4 woningen. De voor de eerste blok ken benodigde grond kan van de eigenares tegen een redelijke koop prijs worden gekocht, terwijl de grond voor de 4 woningen gemeente eigendom is. In verband met de bouw van deze woningen is echter een wijziging van de bouwverorde ning noodzakelijk. Deze schrijft nl. voor, dat de hoogte der vertrekken op de begane grond 2.70 M. bedraagt, terwijl volgens de bestektekeningen de hoogte 2.60 M. bedraagt. Voorts is in het bouwplan in elke woning een kamertje geprojecteerd met een vloeroppervlak van 4.50 m2, terwijl de bouwverordening voor de bijver- trekken een oppervlakte eist van tenminste 6 M2. voor één kamer en Het verlenen van een subsidie van 50.ten behoeve van een cursus E.H.B.O.. Verbetering van de Toren straat. Het bouwen van 18 wonin gen, het aanvragen van steun uit 's Rijkskas daarvoor en de bouw van deze woningen ondershands op te dragen aan C. J. Timmermans, aan nemer alhier. Wijziging van de bouw verordening. Het aangaan van een overeenkomst met C. Mounts, over eenkomstig de voorlopige aangegane regeling inzake het voet- en rijwiel pad voor het Rietveld. NIEUWKOOP De heer J. Ravensbergen is be noemd tot leraar aan de M.U.L.O.- school te Musselkanaal. NOORDEN Jaarvergadering N.K.S. Na af werking van de gewone agendapun ten kwam een bespreking leidersdag aan de beurt. Besloten werd de lei dersdag te houden op 23 Juli a.s. in het St. Jozefpensionaat te Moor drecht. Er wordt 's morgens begon nen met een plechtige Hoogmis en als sprekers zijn uitgenodigd Frits v. Veen en dr. Tervoort. De contributie werd wederom vastgesteld op 35 cent per lid. In de rondvraag werd spe ciaal de aandacht gevestigd op het wilde voetballen, in het bijzonder door de N.J.K.B. en K.A.J. Door hen wordt gewoon een tweede competitie gespeeld en dat gaat ten koste van de voetbalverenigingen. Besloten werd, dat de N.K.S. de betrokken be sturen zal aanschrijven. ROELOFARENDSVEEN Voor het diploma Steno slaagde te Leiden mej. Riet v. d. Meer. NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM 8e 30 jaar „Concordia". Het Lustrum onzer R.K. Sportvereniging is met grote luister gevierd. Zater dagmiddag werden rond 350 kinderen van de leden der diverse onderafde lingen prettig bezig gehouden met goocheltoeren en komische filmpjes. Des avonds waren de jongelui van 13—17 aan de beurt. Voorz. van Dam prees het adspiranten B-elftal dat het kampioenschap in het afgelopen seizoen had behaald. Zondagmorgen werd in de St. Martinuskerk een H. Mis van dank baarheid opgedragen, welke door vele leden der jubilerende organisatie werd bijgewoond. Op de receptie wenste weth. Fijma geluk namens het gemeentebestuur, de heer J. M. v. d Weijden namens het comité „Kath. Hillegom", de heer F. B. A. Hoogewoonink namens N.K.S., afd. voetbal. Namens de N. H Crt. werd een zilveren beker aan geboden als prijs bij de wedstrijd Concordia IAzalea uit Gent (Bel gië). De gemeentesecretaris, mr J. II. Peek, meerdere raadsleden, be sturen van vele voetbalverenigingen, pastoor Kosters van „St. Martin us", do beide kapelaans van „St. Joseph", het bestuur der K.A.B. en van Cres cendo en vele particulieren maakten hun opwachting. Intussen trok de afd. Gymnastiek, begeleid door de tamboers van Crescendo, naar het feestterrein, waar een voetbalwed strijd werd gespeeld tussen de Con cordia B-adspiranten kampioenen en een B-elftal uit Sassenheim. Hierna verschenen de groteren van de gym- nastiekver. op 't veld en toonden prachtig werk op brug en bok. Grote belangstelling was er, toen te half 3 de voetbalwedstrijd werd gespeeld HollandBelgië n.l. Concordia 1 Azalea F.C. uit Gent. De burg. ver richtte de aftrap. De rust ging in met 12. De einduitslag was eveneens 12. Na afloop werden de spelers aan de beschermheer van Concordia jhr. mr. dr. Van Nispen tot Panner- den voorgesteld. Het slotfeest had des avonds plaats in Flora. Ook de Eelgische gasten waren daarbij te genwoordig. De heer Elstgeest, voorz. van bet feestcomité opende met een woord van welkom, waarna het feestlied weerklonk. Daarna sprak de huidige voorz. De burg., beschermheer huldigde het mooie werk voor de ]c-ugd. De voorz. reikte aan de Bel gische aanvoerder een door een in gezetene beschikbaar gestelde beker uit en die van de N. H. Crt. aan de spelleider van Concordia. Een en semble uit Noordwijk vulde de rest van de avond. DE ZILK Zilkcr-Reisvercnlglng. Met 50 dames en heren van „Op Hoop van Zegen" vertrok de autobus van het clubhuis „Zomerzorg". Eerst ging men naar Aalsmeer, waar de bloe menveiling werd bezocht. Vandaar over Utrecht naar Zeist en na de koffie verder naar Apeldoorn, waar geluncht werd in „Prins Bernhards- Kar. In, Hoevelaken werd de thee gebruikt en in „de Gooise Boer" te Bussum gedineerd. Tegen schemer was men weer thuis. Ouden van Dagen. Met 18 auto's hebben de ouden van dagen hun 2e lustrumtocht gemaakt. Men ging door Kennemerland naar Cas- tricum, waar thee werd gedronken. Daarna werd naar Bergen gereden. Om 6 uur werd in hotel „Duinver- maak" gedineerd. Tijdens het diner sprak kapelaan Niisten. Hij bracht dank aan het comité en aan allen, die steun verleenden aan dit werk, dat reeds voor de tiende maal met een geslaagde uitgaansdag werd be kroond. Zeer voldaan keerde men rond 10 uur huiswaarts. NOORD WITKERHOUT Winkeliersvereniging. De win keliersver. vergaderde in hotel van der Geest. De voorz. deelde mede, dat 51 kinderen die deelgenomen hebben aan de verkeersprijsvraag, tijdens de winkelweek mee op ex cursie mogen. Er zal een excursie worden gehou den naar een fabriek en naar het Dierenpark in Wassenaar. Ter sprake komt het venten in de gemeente door vreemde personen met allerlei artikelen. Volgens de thans geldende alg. politieverordening schijnt hier bij bosjes gemaakt werden. Na 'n en thousiaste strijd behaalden de heren A. Tempelman en P. Hakker de eerste prijs, doch ook door de mede werking van diverse winkeliers was het mogelijk aan iedere deelnemer een prijs uit te reiken. Personalia. Mej. Nelly van der Kley behaalde het diploma typen. WARMOND Plannen feestviering bij 40-jarig bestaan „De Kaag". De afd. War mond V.V.V. wil de inwoners dezer gemeente inschakelen bij de herden king van het 40-jarig bestaan van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportver. de Kaag" in Juli a.s. Een commis sie is samengesteld die ten doel heeft plannen samen te stellen. Het ligt in de bedoeling van deze com missie, om te komen tot een etalage wedstrijd, waarvoor zeer mooie prij zen beschikbaar zullen worden ge steld. Aan de beide muziekverenigin gen zal worden verzocht muzikale medewerking te verlenen. Op ver schillende plaatsen zullen spandoe ken worden aangebracht. Er wordt een gondelvaart gehouden en er zal ook een schitterend vuurwerk wor den afgestoken. Sportterrein. Het sportterrein nadert thans zijn voltooiing. Het prachtige clubgebouw is zo goed als gereed, en de afzetting van het ter rein door middel van betonnen palen met ijzeren buizen is reeds klaar ge komen. De leden van de voetbalver. .Warmunda" hebben geheel belang loos avond aan avond gewerkt aara de verfraaiing van dit terrein, waa* van de accomodate zeer groot is. tegen weinig te doen te zijn zegt de voorz Het lid P. P. van Denzen zou gaarne zien dat het bestuur bij de bevoegde instanties er op aandrong, dat alleen gevent mag worden door personen met een erkenning, die werkelyk deugdelijke waar verko pen. Tenslotte werd het voor en te gen van een winkelweek besproken. Personalia. Tot onderwijzeres aan de school in de Havenstraat is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd inej. Godschalk te Amstelveen. Bridge. De bridgeclub „Het juiste bod" alhier, speelde te IJmui- den een vriendschappelijke wedstrijd tegen „De Jumps" om .een lauwer tak. Gewonnen werd door „Het juiste bod" met 8—6, VOORSCHOTEN Onlangs is in een raadszitting be sloten met het oog op de verlaging van de bouwkosten van een woning de minimum verdiepingshoogte te verlagen. Ged. St. hebben de ge meente bericht, dat zij met dit be sluit instemmen, doch gaven enkele suggesties ook de andere minimum' maten van een woning daarmede in overeenstemming te brengen. Een ontwerp van wijziging en aanvul ling van de bouwvordering werd gisteren een spoedeisende vergade ring aan de raad voorgelegd, welke zich er, na het stellen van enige vragen, mee kon verenigen. De heer Griffioen bracht daarna hulde aan de brandweer voor haar snelle optreden bij de brand van Zaterdag en informeerde gelyk of het niet nuttig zou zijn het corps met enkele mensen uit te breiden. De burg., die zich bij de hulde aan sloot, deelde mede dat deze kwestie reeds in behandeling was. De heer Korthals constateerde dat er met de warmte druk in de Vliet wordt ge zwommen. Hi.i achtte dit niet ideaal doch onvermijdelijk, en vroeg of er aan dc voorbereiding van een zwem bad al iets gedaan was. Do burg. antwoordde toen, dat er ergens naar prijsoogave voor het maken van een plan was geinformeerd. Daarna ging de raad tot geheime zitting over. Oorzaak brand Na onderzoek is thans officieël bekend gemaakt, dat de boerderij-brand aan de Leid- seweg is ontstaan door hooibroei. Autotocht Ouden van Dagen A.s. Donderdag gaan de ouden van dagen een dagje uit. Het comité heeft dit jaar van vele kanten grote medewerking ondervonden en dit was te meer nodig, omdat een jubi leum wordt gevierd. Het is n. 1. de 15e tocht en daarom werd inplaats van een rhiddagtochtr een dagtoer uitgestippeld. Ruim 60 autobezitters stonden hun auto's af, om een kleine 200 tal in" gezetenen 'n prettige dag te bezor gen. Waarhoen blijft geheim. Om half tien Donderdagmorgen moet de stoet gevormd zijn voor de afrit en naar het comité ons meedeelde zal er dit jaar niet meer gewacht wor den op laatkomers. Damkampioenschap De dam vereniging D.E.S. alhier besloot het seizoen met een gezellige avond voor de leden en de deelnemers aan het kampioenschap van Voorschoten Allereerst werden op deze avond de medailles uitgereikt aan degenen die in de competitie van de Leidse districts-dambond dc beste resulta ten behaalden. Dit waren in het eerste tiental S- v. d. Mey en G. H. Oostergo, ieder 80%. cn in het twee de tiental H. v. d. Velden met 75% van het te behalen aantal punten. Hierna volgde de uitreiking der prijzen, behaald in de strijd om het persoonlijk kampioenschap. Df voorzitter, de heer J. Rotman felici teerde de winnaars en overhandigde onder hartelijk applaus de prijzen aan-de volgende personen: Eerste klasse: le prijs: S. v. d. Mey, (kampioen van Voorschoten); 2e prijs: G. H. Oostergo; 3e prijs: J. Overduin Tweede klasse: le prijs: C. G- Si- rag: 2e prijs W. v. Egmond; 3e prijs F. C. Bakker. Vervolgens had een zeer geani meerde pnngwedstrijd plaats, waar hij vanzelfsprekend de „blunders" MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Juni. Groente. Per 100 kg.: rabarber f 410, uien 8 9, peen 821, aardappelen 14 22, andijvie 6—11. aardbeien f 50 1.12, snijbonen 100110. stambo- nen f 100145 doperwten 3448, peulen 2279. postelein f 613, spitskool 1?15, tuinbonen 15—21 spinazie 1833. tomaten 35100; per 100 stuks- komkommers 1124; bloemkool f 817, salade 23.40, perziken 4,50—17,per 100 bos: kroten 4 40—11.10, pietei'selie f 2.10 2 70. selderie 11-90, uien f 2.80; peen f 1021. 20 Juni. Varkens. Aanvoer 147 stuks. Prijzen: zware f 157159, lichte 150156, zeugen f 149162, per stuk. Handel vlug. ROTTERDAM. 20 Juni. Vee. Totale aanvoer 3533 stuks. 700 vette koeien en ossen, 579 gebruiksvee, 251 graskalveren, 93 nuchtere kalveren, 164 varkens, 477 biggen, 173 paarden, 23 veulens, 66 schapen. 154 weide en zuiglammeren, 53 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien 2.85—2.75, 2.45—2.65. 2.15—2.45 per kg., graskalveren f 320220150; nuch tere kalveren f 50-—4642, biggen 40—3530, slacntpaarden 1.80, 1.70 en 1.50 per kg-, schapen f 85 7050, weide (zuiglammeren) 45 3530, kalfkoeien f 950—850—750, melkkoeien idem; varekoeien f 685 600525vaarzen 700'600450, pinken 550450375 per stuk; vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als gisteren; graskalveren aantoer als vorige week hande' lui, prijzen niet geheel prijs houdend; nuchtere kalveren aanvoer korter, handel stroef, prijzen lager; biggen aanvoer kleiner, handel ta melijk, prijzen iets hoger; slacbtpaar- den aanvoer als vorige woek, han del stug, prijzen Iets stijver, schapen aanvoer korter, handel vlot, prijs houdend; weide (zuiglammeren) aan voer iets minder, handel iets ruimer, prijzen redelijk iets hoger; kalfk-oeien en melkkoeien aanvoer' als vorige week, handel zeer stil, prijzen onver anderd; varekoeicn aanvoer gewoon handel tamelijk, prijzen stabiel: vaar zen, bokken en geiten aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijshoudend. BODEGRAVEN, 20 Juni. Kaas. Aanvoer 228 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.982.06, 2de soort 1.88— 1.97. zware soort tot 2.24 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN. lfl Juni. Groente. Aardbeien 1729 cent. Framboos aardbeien 3439 cent per half pond: kropsla 22.60. bospcen 817 bloemkool 823. per -00. peulen I 2.304.80. doppeulen f 1-60 2.15. doperwten 2.202.95, capu- cijners f 2.603.25, tuinbonen 1.70 —1.95, kassnijbonen 10>12.50 idem stek 4.507.00, dubb. stambonen 1314.50 per 10 kg., Augurken Grof 17.per 25 kg. Bloemen. Colvilleis 1126 cent. Esther Read 821 cent, Alstroe- 4650 cent, Lathyrus 4—17 cent Ixia's 1012 cent. Hortensia 7075 cent. Scabiosa 2429 cent, Duizendschoon 1112 cent, Campa nula 610 cent. TER AAR. 19 Juni. Groente. Kassnijbonen 9.2012, idem B. 7'8.30, idem stek 5.108.90, stam princessen 11.9012.90, peulen 1 604.80. doppers f 1.802.90, kap doppers f 2.303-70, Blauwschokker 4.50. witte capucijners f 3.404.30, tuinbonen 1.351.80, alles per 10 kg.; andijvii 5 cent, tomaten A 70 95 cent, C "/080 cent. CC 40—55 cent, kriel 25—45 cent, ongeaort. 30 35 cent. gescheurd 25 cent, poste lein 10—11 cent, idem B 6 cent, nieuwe aardappelen 22-23 cent, kriel 1617 cent, waspeen I 1620 cent. idem B 1112 cent, prei 12 ct„ rabarber 810 cent. spitskool 89 cent alles per kg.; sla 23 per 100 stuks, bloemkool IA 1419 cent, id. I 1018 een», idem II 89 cent. idem III 24 cent. komkommers I 1516 cent, ideh II 1113 cent. idem III 4 —10 cent. alles per stuk, bospeen 18 23 cent, idem B 1617 cent. stek II cent, boskroten 11 cent, bosuien 3 cent, selderie 12 cent alles per bos, augurken D 1 28 cent per kg.; aard beien 3138 cent. gevlakt 1327 cent per doosje, aardbeien f 1.401 53, idem afw- 6090 cent per slof, fram boos aardbeien 36 cent per doosje. Bloemen. Duizendschonen 14 cent,

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3