2)e CeicbeSoii^nt De onafhankelijkheid der Zuid Molukken De prijs voor een Amerikaanse zakenman Vandaag beginnen de besprekingen De„Lorelei" blijft Jachtgeweren voor W. Duitsers Hopeloos verdeeld Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 20 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12007 Vandaag 4 uur in de Klokkenzaal te Parijs Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct, p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET IJZER IS HEET 1JISTORISCHE DAGEN en histori- **sche uren zijn er in onze tijd bij de vleet te vinden. Onze aan veran deringen zo rijke tijd kan elk ogen blik een uur aanwijzen, waarop weer iets nieuws op stapel wordt gezet, dat van grote waarde belooft te worden voor de historie. Men moet er niet te veel van spreken. Maar als vanmiddag de klok in de klokkenzaal van het Quai d'Orsay te Parijs 4 uur slaat begint er een be spreking, waarbij er voor West-Euro pa toch wel heel wat op het spel staat, zodat we weer voorzichtig aan een werkelijk historisch uur gaan denken. Het plan-Schuman, dat onze lezers kennen, heeft vele aspecten; het heeft er vele van gemeen met an dere plannen, die alle de economi sche welvaart van West-Europa op het oog hebben. Maar in één opzicht onderscheidt het zich toch van de an dere en dat is de politieke strekking. Het is nl. opgezet om een einde te maken aan de traditionele vijand schap tussen Frankrijk en Duitsland, een kern-probleem van West-Europa. Het is dan ook geen wonder, dat de Fransen aan dit aspect van het Schu- man-plan buitengewoon veel waarde hechten, zozeer zelfs, dat zij over economische bezwaren gemakkelijk heen stappen en in 't bijzonder wei nig oog hebben voor economische bezwaren van ander landen, die mee willen doen. In dit opzicht bezien is het plan- Stikker een rivaal van het Schuman- plan, want het legt de nadruk op de economische samenwerking en bo vendien in groter verband dan Schu- man doet. Gaat men deze twee plan nen combineren, dan krijgt men een uitgestrekt geheel, dat langdurig pas sen en meten noodzakelijk maakt, met alle consequenties van dien. Zoals de nlogelijkheid van vertra ging, het gevaar van struikelen op een onderdeel, enz. Wij willen niet vooruit lopen op de resultaten van de thans begonnen Parijse conferentie, doch er slechts op wijzen, dat indien te Parijs niet 'anders bereikt zou worden dan alleen een samengaan van Frankrijk en Duitsland op het beperkt gebied van de Frans-Duitse steenkool- en staal industrie, er enorm veel gewonnen zou zijn. De oplossing van dit sleu tel-probleem zou nu West-Europa de weg openen vor wel verder gaan de stappen op de weg naar de West- Europese integratie. Wordt er meer bereikt, dan.... des te beter! Het ogenblik is thans bijzonder gunstig, ook voor verder strekkende plannen. Geschrokken door de reactie op het manifest van de Labourpartij heeft Engeland zich bezonnen op de rol, welke het te spelen heeft ten opzich te van Europa. De tijd van het „splendid isolation" is voorbij en er is de* laatste dagen meer kans dan ooit, dat de Engelse regering bijdraait. Ook hier zal veel afhangen van de loop, welke de Parijse besprekingen nemen. In België is eveneens de laatste dagen een gunstiger stemming ont staan, doordat de bezwaren der Bel gen tegen de Europese betalingsunie zijn weggenomen. De sfeer is dus niet ongunstig voor Parijs en men moet het ijzer smeden als het heet is. NED. BOTER NAAR BELGIë. Het Belgische ministerie van Land bouw heeft medegedeeld, dat de in voer van Nederlandse boter opnieuw wordt toegelaten tegen betaling, bij het afleveren der invoervergunning, van het speciaal recht van 18 franc per kilogram. KONINKLIJKE ROMANCE IN LONDEN. De Deense ambassade in Londen heeft de verloving bekend gemaakt van de 30-jarige prins Georg van Denemarken, Deens mi litair attaché in Londen, en gravin Anne Anson, oud 32 jaar en nicht van koningin Elizabeth. Gravin Anson en prins Georg op een bank in Cadogan Square Gar dens te Londen. DAMSTAD IN VOGELVLUCHT. Verschrikt keken de poorters en poorteressen van Damstad omhoog toen een enorme vogel met veel ge daas kwam overvliegen. Zij konden niet weten, dat het een vliegtuig was, dé uitvinding uit later eeuwen, die luchtopnamen kwam maken van dit oude stadje op de Dam, verrezen ter gelegenheid van het 500-jarige bestaan van de Kalverstraat als win kelstraat. Luchtopname A.N.P. Foto/Gff-ms Commissie erkent liet recht FEN COMMISSIE uit de Ned. Vereniging van Internationaal Recht, bestaande uit de leden prof. dr. J. K. W. Verzijl, voorzitter, mr. K. van Rijckevorsel, mr. W. F. A van Haersolte en mr J. J. de Lint komt in een praeadvies tot de conclusie, dat de Republiek Zuid-Molukken te recht de onafhankelijkheid heeft uitgeroepen en gerechtigd is die onaf hankelijkheid tegenover iedereen te handhaven. De commissie is van oordeel, dat de Republiek der V.S.I. en het Ko ninkrijk der Nederlanden verplicht zijn tot erkening van de bevoegdheid van de Republiek Zuid-Molukken o m in volle vrijheid te onderhandelen omtrent haar speciale verhouding tot die beide staten. De commissie-Verzijl grondt haar, conclusie o.m. op de overweging, dat de Ambonese bevolking, die de Zuid-Molukken bewoont, de bevol king is van een gebied als wordt be doeld in art. 2 van de Ronde-Tafel overeenkomst. Zij had het recht om zich tot een afzonderlijke deelstaat te vormen en daarna de definitieve constitutie der V.S.I. wel of niet te aanvaarden. Het krachtens de Ron de-Tafelovereenkomst aan de Am bonese bevolking toekomende zelf beschikkingsrecht kon, aldus de commissie, niet meer op de in art. 2 omschreven wijze worden uitge oefend, daar het beroep, dat de re gering van de deelstaat Oost-Indone- sië herhaaldelijk op de V.S.I., op Ne derland en op de Unci heeft gedaan om art. 2 toe te passen, werd afge wezen of ter zijde gelegd. De onmo gelijkheid het zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen werd bovendien be vestigd door het besluit van de rege ring der V.S.I. tot opheffing van de federale structuur dezer republiek, hoewel deze internationaal rechte lijk (bij de Ronde-Tafelovereen komsten) was vastgelegd. Daarom heeft de Zuid-Molukkenraad, als vertegenwoordigend lichaam van de Ambonese bevolking, terecht eigen machtig het zelfbeschikkingsrecht verwezenlijkt. In de nationale rechtsorde is eigenrichting welis waar ongeoorloofd, althans in het privaatrecht, maar zodanig verbod geldt allerminst in de nog onvolko men, niet door rechterlijke dwang middelen beschermde internationale rechtsorde, aldus de commissie. De kwestie van de rechtstoestand der Zuid-Molukken was aan de Ned. Ver. voor Internationaal Recht voorgelegd door dr. Nikujuluw, ver tegenwoordiger der Zuid-Molukken in Nederland. De vereniging zal op haar op 24 Juni a.s. te Rotterdam te houden vergadering het praeadvies behandelen. De Nikujuluw heeft Zaterdag te legrafisch bij de Ver. Naties te Lake Succes geprotesteerd tegen de schen ding van de doeleinden der Ver. Na ties door Djokja, doordat niet wordt toegestaan, dat er goederen naar Ambon worden gezonden. „Lloyds" verneemt, dat het Britse schip „Lake Chilliwack" heeft ge meld, dat het ruim zevenduizend ton metende Engelse vaartuig „Indian Enterprise" in de Rode Zee, ter hoog te van de kust van Saoedi-Arabië, is gezonken, nadat zich een ontploffing aan boord had voorgedaan. Een on bekend gebleven schip heeft het ge deelte der Rode Zee, waar de scheepsramp plaats vond, afgezocht; een overlevende is opgepikt. Het schip zette een motorboot uit en zocht de zee met zoeklichten af. Geen spoor van de „Indian Enter prise" werd echter meer aangetrof fen. Volgens het Argentijnse blad „De- mocracia" is enkele dagen geleden op Luis Batlle Berres, de president van Urugay, een aanslag gepleegd. Het blad beroept zich op „zeer be trouwbare bron", volgens welke een persoon van dichtbij vijf maal op de president vuurde ,toen deze in ge zelschap was van zijn echtgenote en de vrouw van „een Latijns-Ameri kaanse ambassadeur". De motieven voor de aanslag waren persoonlijk, niet politiek, aldus het blad. „Met het oog op de intieme achtergrond van deze aanslag zal de ware toe dracht waarschijnlijk nooit in het openbaar opgehelderd worden". De president werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, doch was niet ernstig gewond en zal bin nenkort zijn werkzaamheden kunnen hervatten, aldus „Democracia". Waarvoor Hongarije Vogeler losliet I TIT BETROUWBARE BRON is vernomen ,dat de Amerikaanse regering zich bereid heeft verklaard drie zware eisen van de Hongaarse rege ring waarbij de uitlevering van de kroon van de Heilige Stefanus aan de Hnogaarse communisten in te willigen om de invrijheidstel ling van de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler te verkrijgen. Vo geler is op 24 Februari jongstleden door het volksgerechtshof van Boe dapest wegens „spionnage en economische sabotage" tot 15 jaar veroor deeld. Vogeler wordt binnen enkele dagen in Weenen, waar zijn echt genote en zijn twee zoontjes wonen, verwacht. Volgens zegslieden in Londen zul len de Verenigde Staten in ruil voor Vogeler: 1. Aan Hongarije permissie geven de consulaten in de Verenigde Staten, die na het proces op Amerikaans be vel gesloten werden, weer te openen. 2. De herstelbetalingen vrij geven, die Hongarije van Duitsland heeft geëist en de zich nog steeds in Duits land bevindende kroonjuwelen, waar onder de historische kroon van de Heilige Stefanus, uitleveren. 3. Het verbod van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken voor reizen naar Hongarije intrek ken. De Britse autoriteiten in Boedapest onderhandelen momenteel over de losprijs voor de Britse zakenman Ed gar Sanders, die wegens „spionnage" tegelijk met Vogeler tot 13 jaar is veroordeeld. Waarschijnlijk zal San ders kort na Vogeler worden vrijge laten. In officiële Amerikaanse en Brit se kringen is men niet verheugd over het uitlekken van de berichten over de onderhandelingen. In Wenen heb ben Britse en Amerikaanse functio- narissen gezegd, dat dit zeer schade lijk zou kunnen zijn. Mevrouw Vogeler is op de hoogte gesteld van het nieuws, dat haar echtgenoot waarschijnlijk spoedig vrij zal komen. Zij was overstelpt van vreugde en zei: „Hierop heb ik de afgelopen zeven maanden steeds ge hoopt. Ik heb er dagelijks voor ge beden". De kroon van Sint Stefanus, een nationale reliek en het symbool van Hongarije's souvereiniteit, is van By- aontijnse oorsprong. Vroeger wer den de koningen van Hongarije ermee gekroond. Op de kroon staat een kruis, dat door een ongeluk een sche- Conferentie over het Schuman-plan ^'ANMIDDAG is in de klokkenzaal van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs de conferentie begon nen over het plan-Schuman, dat, zoals men weet, de kolen- en staalin dustrie van de toetredende West-Europese landen onder het gemeen schappelijk beheer van een supra-nationaal gezagslichaam wil stellen. Afgevaardigden van Frankrijk, Ita lië, Nederland, België, Luxemburg en West-Duitsland nemen aan de besprekingen deel. Engeland is niet ver tegenwoordigd, maar wordt voortdurend op de hoogte gehouden. De algemene indruk te Parijs is, dat de conferentie vrij lang zal du ren. Indien dit waar mocht blijken, zullen de leiders der buitenlandse delegaties zich naar alle waar schijnlijkheid van tijd tot tijd naar hun hoofsteden begeven om instruc ties te vragen. De bedoeling is dan dat ide technische deskundigen te Parijs blijven om de besprekingen voort te zetten. Naar de mening van Parijse ex perts dient men bij de besprekin gen twee acties te onderscheiden, die Logischerwijze op elkaar aan sluiten. De eerste zou gericht zijn op de vorming van ihet supra-natio- naal bestuurslichaam, dat in de toekomst moet waken over het wel en wee der Europese kolen- en staalpool. Dit bestuurslichaam zal slechts ef fectief zijn, indien het goedgekeurd wordt door de betrokken parlemen ten. Dus wordt van de gedelegeer den der zes naties een ontwerp-ver- drag verwacht, dat nauwkeurige bijzonderheden, behelst over by- Nationalisatie is te duur R.I.S. kan 't betalen niet De Indonesische premier Hatta antwoordde gisteren in het parlement van de RIS op vragen over de natio nalisatie: „nationalisatie van onder nemingen kunnen wij niet betalen en wij zijn niet van plan om zonder meer te onteigenen. Bovendien is nationali satie van landbouwondernemingen niet verantwoord, aangezien op de wereldmarkt de cultuurproducten al te conjunctuurgevoelig zijn. De regering zou daardoor een onverant woord groot risico voor haar rekening nemen. Ook kunnen wij-de buiten landse leidng in de ondernemingen niet missen. Wij hebben er geen krachten voor, zodat wij de buiten landers moeten handhaven. Intussen kunnen wij Indonesische krachten opleiden". 300 MILLIOEN DOLLAR VOOR WATERSTOFBOM. President Truman zal dezer da gen het Congres vragen een crediet van 300 millioen dollar beschikbaar te stellen voor het maken van de waterstofbom. Dit werd gisteren be kend gemaakt door een lid van de commissie voor atoomenergie van het Huis van Afgevaardigden. Dit is de eerste keer, dat een be drag rechtstreeks wordt besteed aan het vervaardigen van de waterstof bom. Een lantasie-bericht „Louter fantasie" noemde een woordvoerder van de geallieerde Ho ge Commissie in West-Duitsland gis teren een sensationeel bericht in het (communistische) Oostduitse blad „Neues Deutschland", als zouden de geallieerden voorbereidingen treffen om de beroemde „Lorelei" te St. Goarshausen, nabij Bingen aan de Rijn, op te blazen. Het bericht werd de hele Zondag door de Oostduitse radio uitgezonden en in een protest demonstratie, die gisteren in Oost- Berlijn werd gehouden, zei een com munistisch woordvoerder: „Wij doen een beroep op de West-Duitse bevol king, alles in het werk te stellen om ye stand heeft gekregen. De kroon Pla5 Jre bevindt zich thans in handen der Amerikaanse autoriteiten in Duits land. Tijdens het „proces" tegen kar dinaal Mindszenty hebben de Hon gaarse communisten de kerkvorst verweten, dat hij de Amerikanen aan gespoord zou hebben de kroon onder geen enkele voorwaarde aan de hui dige machthebbers in Hongarije uit te leveren. Naar Aneta verneemt, zal binnen kort een aantal officieren van de weermacht der R.I.S. naar Nederland gaan, teneinde in Breda en Willems oord een militaire opleiding te ont vangen. Het ligt in de bedoeling, ook in an dere landen, bijv. Engeland en Ame rika, Indonesische militairen te doen opleiden. De bedoeling hiervan zou zijn, al dus het blad, de Rijn die hier op zijn smalst is, af te dammen en aldus de midden-Rijn-vallei te herscheppen in een kunstmatig meer, teneinde een mogelijke Russische opmars te kun nen stuiten. Het is mogelijk, zo zei de geallieerde woordvoerder, dat het Oostduitse bericht is geïnspireerd op een artikel in een populair Westduits blad over de grote, kunstmatige me ren, die de Russen in het Oostelijk deel van de Oeral zouden aanleggen. Om de aanvang van deze Russische werken voor zijn lezers te verduide lijken, vergeleek de schrijver de aan leg van deze meren met een geheel gefantaseerd plan van wat er zou ge beuren, als de Rijn bij Bingen zou worden geblokkeerd. Intussen hebben de Oostduitse communisten zelf wél een historisch monument opgeblazen, namelijk de oude toren van de Georgenkirche te Berlijn. voeg dih eden, werkwijze en samen stelling van het bestuursorgaan, als mede over de sociale richtlijnen. Bovendien zal het een regeling moeten behelzen voor de wijze waarop de regering eventueel in beroep kan gaan tegen de besluiten van dit orgaan, benevens over de sancties, die getroffen kunnen wor den tegen staten die de gemeen schappelijke voorschriften niet op volgen. Kortom: het huishoudelijk reglement moet ontworpen worden. Is dit onderdeel geschied, dan zul len tussen het internationaal ge zagsorgaan en de afzonderlijke sta ten de practisdhe overeenkomsten moeten worden getroffen, nodig om het gemeensch appel ijk beheer der kolen- en staalindustrie tot een feit te maken. Dat hierbij rekening dient te worden gehouden met allerlei landelijke geschillen, spreekt van zelf. Pas na een behoorlijke over gangstijd noodzakelijk voor het „proefdraaien en inrijden van de motor," zo verduidelijkte men op de Quai d' Orsay kan men geraken tot de toestand, waarin het be stuursorgaan inderdaad supranatio naal, d. w. z. ook bindend voor de deelnemende regeringen, kan zijn. Ziehier in grote lijnen de Fran se opvattingen. Het is geenszins ge zegd, dat deze in alle opzichten ge deeld zullen worden door de ande re landen. Zo vraagt men zich te Parijs met' belangstelling af hoe de Nederlandse delegatie zal reageren. Men houdt hier n. 1. voor ogen, dat onze minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, slechts en kele dagen geleden een plan voor Europese integratie heeft bepleit, waarin niet slechts de zware indu- s*rfe'.. doch °°k verwerkende indu strieën, landbouw, goederenruil en geldverkeer worden omvat. De mo gelijkheid bestaat dus dat de heer Stikker zich zal opwerpen als de advocaat voor een Europese actie, die verder reikt dan de door Schu- man beoogde maatregelen op „een beperkt maar beslissend terrein." De West-Duitsers mogen weer be paalde sport- en jachtwapens bezit ten en vervaardigen met een vergun ning van de regering te Bonn, heeft de geallieerde Hoge Commissie beslo ten. Het fabriceren en bezitten van revolvers en pistolen blijft verboden. De vergunningen behoeven goedkeu ring van de geallieerde veiligheids raad. Voor de boeren, die veel last on dervinden van wilde zwijnen is het een uitkomst, dat bepaalde geweren zijn toegestaan, die bruikbaar zijn voor de wilde-zwijnenjacht. Autori teiten verklaren, dat de kudden wil de zwynen, die de landerijen afstro pen, niet afdoende bestreden konden worden met vergiftigd lokaas. Tot nu toe was alle wapenbezit aan de West-Duitsers verboden in het kader van de geallieerde wet ter voorkoming van de herbewapening. Over de toekomst van Eritrea De uit vijf leden bestaande com missie der V.N. voor de toekomst van Eritrea heeft naar verluidt een rapport opgesteld, dat „hopeloos ver deelde meningen" weerspiegelt. Volgens welingelichte kringen te Lake Success zou het rapport, dat over enkele dagen gepubliceerd zou worden, eigenlijk uit „drie minder heidsrapporten" bestaan, waarin de tussen haakjes toegevoegde landen de volgende meningen uitspreken: 1. Eritrea moet onder direct trust schap van de V.N. worden geplaatst voor een bepaalde periode, totdat het land rijp is voor onafhankelijkheid (Guatemala en Pakistan). 2. Eritrea moet direct bij Ethiopië gevoegd worden (Noorwegen). 3. Eritrea moet met Ethiopië een federatie vormen (Zuid—Afrika en Birma). Edelmoedigheid is een dienst be wijzen voor hij gevraagd wordt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1