12 Woningen voor Rijpwetering Bioscopen Enthousiasme voor vestiging lagere Landbouwschool NIEUWS UIT DE OMGEVING ZATERDAG 17 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE Vooraf sprak voorz. J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht woorden van gelukwens tot dr. A. v. d. Bijl, bij gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest, daaraan toevoegende dat deze als het ware een jubileum complex doormaakt, aangezien hij binnen enkele dagen zijn zilveren ambtsjubileum zal vieren. Dr. v. d. Bfjl bracht dank voor gelukwens en waarderende woorden. Wederom had Ged. St. geen aanleiding kunnen vin den om de wedde van de wethouders op een hoger bedrag vast te stellen. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek om gedeeltelijke restitutie ver makelijkheidsbelasting van de opvoe ring „De Hemelse Twistappel", die een tekort had opgeleverd Aan de V.V.V. te Oude Wetering werd een subsidie toegekend groot 100. Het eerste lustrum van de R.K. Zang vereniging „Vox Laeta" werd inge volge verzoek feestcomité gesubsi dieerd met 100.Aan het gemeen- tepersoneel zal over 1950 de 2 pet. gratificatie tot een maximum van 50.worden toegekend. Het voor stel tot vaststelling ener nieuwe sa larisverordening voor ambtenaren en beambten in dienst dezer gemeente, wijziging van het ambtenarenregle ment, en vaststelling van een uitke ringsregeling over het 2e kwartaal 1950 waren vlotte hamerpunten. Een vaste aanstelling in gemeentedienst verkreeg de heer J. v. Hameren. Het voorstel tot regeling van inning der keurlonen werd overeenkomstig prae advies B. en W. aanvaard. Besloten werd tot aankoop over te gaan van het gedempte perceel water (vanaf de Noordbrug tot aan de veiling), en wel van de Veender- en Lijkerpol- der buiten de bedijking. Alvorens het voorstel tot aankoop van een perceel grond ten behoeve van woningbouw te Rijpwetering in behandeling kwam, gaf de voorz. een korte toe lichting. Na moeizame besprekingen waren de aanvankelijk vijf toegewe zen woningen verhoogd tot 12. Na enig overleg is besloten om deze wo ningen te Rijpwetering te doen bou wen. Een perceel grond, gelegen aan de Oudase laan achter de bestaan de woningen kan nu aangekocht worden van de eigenaar van een Stichting te Amsterdam. De wijzi ging begroting dienstjaar 1949 en 1950 werd na een bemerking van de heer C. de Jong niet tijdig ter in zage terug genomen. In een vori ge vergadering was door de heer v. d. Bijl de wenselijkheid bepleit voor aanstelling van een technisch opzich ter bij de dienst van publieke wer ken, dit ter verlichting van de werk zaamheden van de gemeente-archi tect. B. en W. kwamen nu met een voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet om tot aanstelling te kun nen overgaan, waarin tevens de te stellen eisen en salarisregeling was vervat. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. Het voorstel tot het verlenen van een eenmalige subsidie ad 550. voor de inrichting van een zwemge- legenheid te Kaag werd aanleiding tot een uitgebreide discussie. De heer v. d. Bijl opende de rij en zeide een voorstander te zijn van het zwemmen en van een goede zwemgelegenheid. Uit de aanvrage om subsidie door de V.V.V. en de contactcommissie te Kaag blijkt, dat de wijze waarop de ze zwemgelegenheid aangebracht zal worden niet zijn goedkeuring kan wegdragen. Geen gelegenheid voor verkleden, geen afscheiding en geen toezicht. Na lange discussies doet de voorz. hierop de suggestie zes kleedhokjes te doen aanbrengen los van de 550 subsidie ,met als voorwaarde vol doende toezicht, hetgeen hierna door de raad in zijn geheel wordt aan vaard. In de rondvraag bepleitte de heer* v. d. Veld het aanbrengen van de naam Oude Wetering op de richtings borden, welk voorstel op practische gronden werd verworpen. Namens de R.K. fractie bracht de heer L. J. Kerkvliet de benoeming ALPHEN AAN DEN RIJN Nieuwe brug over de Rijn - Reeds enige tijd doen in onze gemeente hardnekkige geruchten de ronde als zou Ged. St. het plan der ge meente voor de bouw van een nieu we hoge brug ter hoogte van het overzetveer v. Heijningen niet heb ben goedgekeurd in verband met de te hoge kosten. Naar aanleiding dézer geruchten hebben wij inlichtingen trachten in te winnen bij verschillende officiële personen, geen dezer heeft echter kunnen bevestigen, dat G.S. inder daad het plan afgewezen had. Hoe wel ook ae goedkeurig er nog niet is, heeft men in gemeentekringen het volste vetrouwen in de uit spraak van Ged. St. Geboren: Dick, z. van Johannes van Eek en Magdalena J. de Vrij; Elisabeth, d. van Cornelis Oppelaar en Maria C. Janszen; Elsiena Geer- dina Annelieze, d. v. Hendrik Hol vast en Geertruida H. v. Beek; Bas- tiaantje Leent je, z. van Bastiaan de Geus en Johanna van Geest; Arie Johannes, z. van Maarten B. Figee en Maria Sint Nicolaas; Bemadette Maria Cornelia, d. van Hendrikus J. v. Egmond en Jacob a M. A. Hoog- duijn; Maria Martina Jacoba, d. van Aloijsius W. Groenendijk en Gerar- da J. v. Klaren; Jan, z. v. Dirk J. v. Reeuwijk en Maria H. van Gils; Jan z. v. Arie Haasnoot en Jacoba Vis. Ondertrouwd: Willem Uithol, 20 j. en Hendrika Ederveen 19 j.; Jaco bus M. de Wit 26 j. en Cornelia M. van Egmond 24 j. Getrouwd: Hendrikus J. van Es 30 j. en Geertruida C. de Heij 26 j.; Petrus Hoogeveen 22 j. en Cornelia G. Zirkzee 22 j.; Gerrit de Leeuw 37 j. en Lijdia A. van Laarhoven 30 j. Klaas Jansen 25 j. en Maartje Snel 25 j.; Teunis Vis 29 jaar en Jo- panna S. de Jong 29 j. Overleden; Pieter Breeveld 81 j. van een technisch ambtenaar publie ke werken ter sprake. Gezien dit met algemene stemmen is aangeno men, aldus spr., wijst hij er op dat de raad van de noodzaak is over tuigd. In de fractievergadering is tot uiting gekomen om de te benoemen persoon, naast de huidige gemeente- arcitect, een zekere zelfstandigheid met eigen verantwoordelijkheid te verlenen. De heer Versteege onder streepte dit, en in tegenstelling met de voorz. achtte hij splitsing der werkzaamheden mogelijk in specifiek gemeente-arcitect en technisch-amb- tenaar publiek werken. Op de vraag van de heer Kerkvliet of bij 'even tuele benoeming de commissie van openbare werken gekend zal worden, antwoordde de voorz. bevestigend. De heer v. d. Bijl vroeg de aandacht voor noodzakelijke verbetering we gen Oude-WeteringLangeweg en Roelofarendsveen. De heer v. d. Geest voor de Sintelweg te Zeven huizen en de heer v. d. Velden in formeerde naar de mogelijkheid om alsnog verhoging van de jaarwedde voor de wethouders te verkrijgen. Hierna ging de raad achter gesloten deuren ter bespreking terugneming weg LeidenNieuwe-Wetering. Na heropening maakte de voorz. het be sluit van de raad bekend, waarin deze: le. bedoeld besluit van 16 Juni 1938 intrekt; 2e. dat besluit ter kennis zal brengen van Ged. St. van de Pro vincie Zuid-Holland. HAZERSWOUDE ZILVEREN KLOOSTERFEEST Op 25 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze dorpsgenote, de Eerw. Zr. Jezualda (C. Menken) in het klooster trad der Zrs. van het Allerh. Hart v. Jezus. Deze Congregatie, door het oorlogsgeweld zeer geteisterd, heeft tijdelijk haar Moederhuis te Vught. Lange tijd heeft Zr. Jezualda zich mogen wijden aan het mooie werk van ziekenverplegen. In Sluiskil be zocht ze haar zieken in de verst af gelegen wijken per motor. Daarna werd ze benoemd als Eerw. Moeder te Lemelerveld, waar ze ook trouw baar zieken verpleegde. Van Leme lerveld werd ze overgeplaatst naar Dalfsen. In 1945 werd ze tot be stuurslid gekozen. Deze functie ver vult ze nu nog en is tevens Overste van het St. Elisabeth-giekenhuis te Sluiskil. Op 25 Juni zal zij naar Hazers- woude komen om temidden van hare familie, haar zilveren kloosterfeest te vieren. LEIMUIDEN Raadsagenda. De Raad komt Donderdagavond te 8 uur bijeen. Op de agenda komt o.m. voor: Voorstel inzake aankoop gronden. Onteigening gronden. Door het mimsterie van Wederopbouw thans de onteigening uitgesoroken van de percelen die niet vrijwillig voor het bouwplan 1950 aan de ge meente werden afgestaan. Binnen kort zal men met de wertczcambe- aen verband houdende met de bouw van 24 goedkope woningen kunnen aanvangen. RIJNSATERWOUDE Excursie. De plaatselijke afd, van de Bond van Plattelandsvrou wen maakte een uitstapje naar Am sterdam. Daar werd een rondvaart gemaakt door de grachten en havens. Toen gin;; het naar Hilversum langs het Raadhuis en de studio's en ver volgens i aar Lage Vuursche, waar de inwendige mens verstekt werd. In de middag werd een bezoek ge bracht aan een handweverij te Baarn, waar iv, aie gobelins en Smyrnata- pijten vervaardigd worden. In Utrecht had men een gezellig di- nertje. ROELOFARENDSVEEN Op de film. De R.K. muziekver eniging „Liefde voor Harmonie" heeft grootse plannen en wel, dat zij een film laat maken over R'veen. Een film, waarvan het aardige is, dat elke inwoner mee kan werken, om dat het in de bedoeling ligt, niet al leen de karakteristieke plekjes te veniimen, maar ook de inwoners en om een overzicht te geven van heel het verenigingsleven. De zaken en bednjven zullen niet worden verge ten en natuurlijk zal de jeugd in de gemeertefilm niet mogen ontbreken Men heeft de plannen al uitgewerkt en binnen niet al te lange tijd zal er een moderne klank-film-opnamewa- gen in R'veen veischijnen, om de op namen te maken. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Bij de ingek. stukken deelde de voorz. mede, dat voor de zes wonin gen aan de H. Rijndijk door Weder opbouw toch nog het ontworpen vo lume was toegestaan en dat deze huizen gegund zijn aan de aannemer J. van Noort te Benthuizen voor 59.840,—. De 16 standdaardwoningen zijn eveneens goedgekeurd en gegund aan de aannemer Fa. E. Hulsbos Zn. voor 113.116. Een toren met een fundering van 25.000. Bij de restauratie van de Ned. Hervormde kerk zal ook de toren, die eigendom van de gemeente is, hersteld worden. Alleen de fundatie van deze toren is door de Fa. Groen en Bregman te Benthuizen begroot op 24.990.—. Omtrent de in de vorige zitting gemaakte opmerking omtrent het parkeren van vrachtwagens op de Miening, deelt de voorzitter mede, dat B. en W. een schrijven aan de heer Onderwater gericht hebben met mededeling, dat bij voortduring van de verkeersbelemmering een parkeerverbod zal komen. Nadien is door de verkeerspolitie een controle van zes dagen gehouden, waarbij geen enkele verkeerstoornis is ge constateerd, De ontwerp-jaarwedde regeling van de gemeente-ontvanger wordt goedgekeurd op 26403240. Vestiging lagere landbouw school. De Ond ar wijsvereniging van de L.T.B. heeft een verzoek gedaan om medewerking te verlenen tot de ves tiging van een lagere landbouw school in deze gemeente. B. en W. stonden aanstonds zeer. enthousiast en achten het een groot belang dat dit plan tot daad komt. De gemeente zal tegen redelijke vergoeding een school enonderwijzers woning be schikbaar moeten stellen, doch B. en W. stellen voor van de bouw van een woning voorlopig af te zien. Aanvankelijk meende men de school te plaatsen in het huis Brug- gestraat 1, dat de zusters van de Goede Herder binnenkort als „door gangshuis" gaan verlaten, doch van deze aankoop is afgezien, omdat het gebouw oud en slecht is. Deze keu ze ligt nu in bouwgrond op 2 plaat sen n.l. het pas aangekochte terrein voor woningbouw aan de laan van van Leeuwen en het terrein naast de woning van de gemeente opzichter. Het laatste achten B. en W. het meest geschikt maar heeft van het uitbreidingsplan een bouwverbod Aan de St. Aloysiusschool te Noordwij kerhout wordt een subsidie gegeven voor 2 leerlingen ad 1.37 per leerling per dag totaal 95.14 en aan de Chr. Land- en Tuinbouw school te Alphen aan den Rijn voor 4 leerlingen 40. De Ver. Maatsch. werk in Zieken- hu;zen vroeg 2Va ets per inwoner, doch kreeg op voorstel van B. en W. f 100.Door de heer Gijsb. v. d. Hoeven is ontheffing gevraagd voor de bouw van een garage aan de Schenkelweg. De heer van der Ploeg merkt op, dat de ontheffing gege ven wordt met open ruimte ten W. van 5.00 M. en ten O. van 3.00. De bedoeling is -twee boxen breed te bouwen. Dit is niet mogelijk, want de totale breedte is 11.70. Afgezien van deze fout wordt de ontheffing toch verleend onder uitdrukkelijk beding dat 2.00 M. achterwaarts ge bouwd moet worden. Met de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente wordt een overeen komst aangegaan inzake straataan- leg bij de noodkerk, zijnde de weg die. geprojecteerd is in het uitbrei dingsplan waarbij een perceel grond om niet aan de gemeente wordt overgedragen. Ten einde te waarborgen dat de gemeente en de woningbouwcorpo raties over middelen tot dekking van eventueele exploitatieverliezen beschikken wordt de gemeente ver plicht dat het lichaam dat de wonin gen exploiteert een reserve vormt; jaarlijks ten minste 7% en ten hoog ste 15%. Voor de woningen in 1947 gereedgekomen moet voor de jaren 47, 48„ 49 en 50 resp. gestort worden 54.88, 285.33, 285,38 en 285.38. B. en W. stellen voor het verzoek van de R.K, Woningbouwvereniging om de 16 standdaardwoningen aan de H. Rijndijk over te dragen aan deze vereniging op voorwaarde dat B. en W. 6 huizen kunnen toewij zen. De heer van Vliet vraagt of het de bedoeling is deze aan ambtenaren te geven, waarop de voorzitter zegt, dat B. en W. het gewenst achten dat met enkel leden van de woning bouwvereniging, dus katholieken voor deze huizen in aanmerking zou den kunnen komen. Voor de bouw van 16 goedkope woningen wordt een geldlening aangegaan groot 121.000.bij de Boerenleenbanken te Zoeterwoude en Stompwijk; ren te 3 1/4 looptjjd 50 jaar. Het salaris van de ambtenaar grondbedrijf wordt bepaald op 100. Voor deze functie wordt met alg. st. gekozen de heer J. Cornelisse. Tot leden van de commissie ter naziening van de gemeenterekening wordt gekozen de heren J. Dorre- doch door „Stad en Landschap" is paal, Q. Onderwater en J. A. voor dit plan een ontheffing toege staan. Hoewel er nog geen plannen gemaakt zijn wordt de school ge raamd op 50.000.Het bouwen van de woning zou de gemeente jaarlijks 500.als tekort van ex ploitatie kosten en wordt verscho ven naar de toekomst maar kan bij wijziging van het uitbreidingsplan, los van de school meer naar achter op het terrein tegenover de woning bewoont door van der Poel, gebouwd worden. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Aan het Bestuur van de H Hart- school van de Zuidbuurt worden gelden beschikbaar gesteld voor aanschaffing van een methode voor het vak Huishoudkunde. v. d. Ploeg. De aftredende bestuursleden B. A., de heren W. M. v. d. Salm, P. C, Paardekooper en J. Schenkel veld worden herkozen. De voorzitter deelt mede, dat de waterleiding van de Dorpstraat door het zware verkeer telkens breekt en nu in het trottoir zal gelegd worden. Bij de rondvraag zegt de heer van Vliet dat de bouwvallige muur van de heer Varkevisser op het Water tje gevaarlijk voor de voorbijgan gers wordt. De voorzitter zegt dat deze muur eenmaal noodzakelijk afgebroken, volgens het uitbreidingsplan, achter uit moet. B. en W. zullen deze zaak verder afwikkelen. Casino. Er zal vanuit Londen een trein vertrekken „De Trein naar Liverpool". En meer nog dan de gewone verbindingen, is deze trein een wereldje in het klein. Er zijn reizigers, die uitsluitend voor ontspanning de trip maken, er zijn er ook, die het verleden willen ont vluchten, anderen, die trachten zich zelf kwijt te raken, of een herinne ring. Allen reizen met dezelfde trein, onbekend voor elkaar, ieder met zijn eigen problemen. De film laat zien, hoe deze problemen geboren worden. De scènes zijn kort en fel, soms met een tragische bewogenheid, een an dere keer met een luchtige, doch nooit oppervlakkige, toets opgeno men. En telkens wanneer het te zwaar dreigt te worden, speelt een klein, onopzettelijk geestig incidentje het al te zwaarmoedige weg. Met deze film tonen de Engelsen niet alleen het beste van hun kun nen, maar demonstreren zij tegelij kertijd hoe een scenario een film verhaal benut moet worden om felle realiteiten op luchtige wijze voor te dragen. Boven 18 jaar. Trianon. De film „Cagliostro, de Magiër" speelt zich af in de roman tische jaren van voor de Franse re volutie. In een Frans plaatsje wordt 'n zigeunerin met haar zoon ter dood veroordeeld, wegens het beoefenen van de ,z.g. zwarte kunst. De zoon wordt gered en blijkt, zonder het zelf te weten, grote hypnotische kracht te bezitten. Een geleerde, die hem op een kermis als wonderdokter ziet op treden, ontdekt deze gave In plaats van deze kracht in dienst der mens heid te stellen, besluit de zigeuner, deze in die dagen zo geheimzinnige macht te benutten voor eigen roem en eer. Hij weet ten slotte door te dringen tot het Franse hof, waar hij een grote invloed verwerft. Machts- dronken tracht hij een revolutie te verwekken, om zich zelf tot koning te laten uitroepen. Het zo oproerige Franse volk van die dagen loopt reeds achter hem aan en ziet in hem haar redder. Doch dan verschijnt de ge leerde, die indertijd deze kracht ont ketend heeft, ten tonele en bezweert het gevaar. De romance, welke in een film uit die tijd onontbeerlijk is, vindt na de dood van de magiër, een „happy end". De film is nogal sensationeel, van daar de K.F.C.-keuring boven 18 jaar. Lido. De films van het Franse Vreemdelingenlegioen zijn steeds in trek geweest bij het bioscooppubliek en de hoofdfilm van deze week ,Beau Geste" zal daarop zeker geen uitzon dering maken. De avonturen van de legionnairs worden steeds met span ning gevolgd en de strijd met de wilde Touaregs vormt een dankbaar onderwerp voor de nodige spanning De film speelt zich hier gedeeltelijk af in' en om het fort Zinderneuf, dat danig van de aanvallen der woes- tijnbewoners heeft te lijden. Als de gevraagde hulp komt, is het echter reeds te laatde bezetting van het fort is tot de laatste man gesneu veld. Neen, niet tot de laatste man, want er waren nog twee overleven den, maar een daarvan, de sergeant commandant, een bruut van een ke rel, wordt door de laatste der solda ten neergelegd, wanneer hij bezig is een der lijken te plunderen. En dit vond zijn oorzaak in de anwezigheid van een kostbaar saf fier, die de jongeman, Gary Cooper, bij zich had. Om de herkomst daar van te verklaren, gaat de film in de geschiedenis terug naar Engeland en zo wordt een aardig geheel verkre gen, waarvan de toeschouwers, zo wel om de spanning als om het spel der artisten, van begin tot einde vol op kunnen genieten. Een Sahara-drama met een nieuw inslag, hetgeen de aantrekkelijkheid van de film verihoogt. Rex geeft in „Paljas" de geschie denis van een reizend theater, waar van de directeur de Paljas van het gezelschap is. Als iedere Paljas, die duizenden laat lachen, heeft ook deze zijn tragedie. Zijn vrouw is hem nl, ontrouw. Komedie en werkelijkheid worden hier tot een spannend ver haal ineen geweven. Boven 18 jaar. Luxor. „Achter elke deur" is een gerechtelijke procedure tegen een jongeman, die in een achterbuurt tijdens ongeregeldheden een politie agent heeft neergeschoten. De film heeft echter niet zozeer de bedoeling, om het verloop van een rechtszaak te laten zien, maar wil meer een licht werpen op de vraag, hoe een jongeman tot een misdaad kan ko men. In dit geval is het de zoon van iemand, die onschuldig in de gevan genis kwam en in zijn cel aan een hartverlamming overleed. Het achter gebleven gezin vervalt hierdoor in armoede en de oudste zoon komt in aanraking met slechte vrienden. De verdediger vertelt in zijn pleidooi, hoe het leven var. de verdachten ver lopen is en de film brengt dit met korte passages in beeld. Er zijn meer rolprenten vervaar digd met een soortgelijke strekking en hoewel ook deze de moeite zeker waard is, komt zij niet boven de middelmaat uit. De conclusie van deze geschiedenis is, dat men meer aandacht dient te besteden aan geestelijke en mate riële noden en dat de gemeenschap veel ontsporingen kan voorkomen. Boven 18 jaar. GEMEENTERAAD ZWAMMERDAM Als eerste punt komt in behande ling de toelating en beëdiging van het nieuwe raadslid de heer L. Ko nijn. De voorz. heet hem hartelijk welkom. Uit de ingekomen stukken blijkt dat de heer W. Hoogendoorn zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur heeft aangenomen. De gemeente-werkman G. Hoosbeek kan als zodanig in een hogere loonklasse worden geplaatst. De commissie tot nazien gem. rekening 1948 brengt bij monde van de heer Staal verslag uit. Er zijn geen bemerkingen te maken en voorgesteld wordt de rekening voorlopig vast te stellen: Wordt z.h. st. besloten. De rekening sluit met de volgende cijferS: gewone dienst ink. ƒ181.581.28. uitg. 175.745.13. Kap dienst ink. ƒ87.590.69, uitgaven 72.403.10. Komt aan de orde benoeming wet houder in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. A. Linschoten. Bij de eerste stemming blijken te zijn uitge:bracht: op de heer C. F. Blok 4 stemmen en op de heer Joh. v. Leeuwen 3 stemmen, zo dat de eerste is benoemd. Op de begr. der gem. zal worden uitgetrokken een bedrag voor de wo ningbouw. De heer Staal informeert of de woningen nog voor de winter klaar zullen- zijn. Weth. v. d. Poll zegt, dat in het bestek een tijd van 120 arbeidsdagen is opgenomen, en dat het de bedoeling is de woningen tijdig klaar te hebben. Bij de rondvraag informeert de heer van Wijngaarden nog eens hoe het staat met het parkeerverbod voor de Brugstraat. De voorz. zegt dat deze zaak nog bezien wordt. Aanbesteding. Op de gisteren gehouden aanbesteding van 4 wo ningwetwoningen, te bouwen door de gemeente Zwammerdam was de laagste inschrijver J .v. Wieringen te Alphen a. d. Rijn met ƒ39.942. De hoogste inschrijvers waren gebrs. P. en A. Vonk, Alphen aan den Rijn met ƒ48.790. NIEUWKOOP Excursie proefvelden. Vrijdag namiddag werd door de afdeling Nieuwkoop v. d. Algemene Ver. v. d. Rietcultuur een excursie georgani seerd naar de sedert enige jaren aanwezige proefvelden in het riet land onder deze gemeente, eigendom van de heer G. Sanders, alhier. Aanwezig waren de Rijksland- bouwconsulent voor de griend- en rietcultuur, de heer ir. W. D. J Tuin- zing uit Utrecht, die de deskundige voorlichting gaf, de heer Zonder wijk van de Plantenziektekundige dienst te Wageningen, de secretaris van afd. Nieuwkoop, de heer C. J. Groenendijk en de voorzitter van de afdeling Kortenhoef, de heer P. J. Stroo. De excursie betrof nu in hoofd zaak de het bezichtigen van de re sultaten van de proeven, welke men nam voor het bestrijden van on kruid, meer bijzonder van de Hegge- winden, of zoals men deze hier noemt, de ranken. Het succes daar mede is werkelijk frappant. Het was daarom een buitenge woon leerzame middag; des te meer valt het echter te betreuren, dat voor deze proeven van de zijde van de direct belanghebbenden zo bitter weinig belangstelling bestaat. VOORHOUT WIT GELE KRUIS KAMPT MET FINANCIëLE MOEILIJKHEDEN. Het Wit-Gele Kruis verkeert in moeilijkheden. 1 Juni j.l. was er reeds een tekort van ongeveer ƒ1.400, en als er geen verandering komt zal er op 31 December van dit jaar een tekort zijn van ƒ2400. Het magazijn van verplegingsartikelen moet uitgebreid worden, waarvoor een bedrag van 3000 nodig is. In de ledenvergadering werd deze situatie uiteengezet. Zuster Kamp- schoer uit Wassenaar vertelde over de werking van het Wit-Gele Kruis. Spr. maakte propaganda voor een kleuterbureau. Met aandrang vroeg zij om deelname aan de moedercur sussen. Het Kraamcentrum, wat sinds 19 April 1.1. is opgericht, kwam ter sprake. 1 Juli vangt dit haar taak r. 1 Juli begint ook de cursus voor Kraamverzorgster, maar helaas zijn daarvoor nog geen Voorhoutse can- didaten. De kosten welke men aan een ver pleegster van het Kraamcentrum moet betalen zijn 2 voor inschrijf geld en 45 voor 10 dagen inclusief hulp in de huishouding. Wil men van het Kraamcentrum gebruik maken dan moet men lid wezen van het Wit-Gele Kruis. Het bestuur werd aangevuld met mevr. de Groot en de heren dr. Bots Jr., Groothuis, A. v. d. Lans, M. Jan seri, P. v. d. Geer en mr. Weve. Hierna kwam de contributieverho ging ter sprake. Als dit niet doorgaat, kan hier het Wit-Gele Kruis niet blijven bestaan. De contributie wordt in 3 groepen verdeeld: eerste groep 9 per jaar, tweédee tf.'oep ƒ12 per jaar, derde groep inwonende kinderen boven 18 jaar ƒ5 per jaar. Een begroting, waarin opgeno men de nieuwe contributiebetaling liet zien een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ƒ9150. Enige pos ten werden onder de loupe geno men. Geheel eens kon men het nog niet worden. Voor September komt er pog een ledenvergadering met nadere uiteenzetting.. Niemand der aanwezigen was tegen deze contri butieverhoging. VOORSCHOTEN Med. Zondagsdienst. Voor spoed gevallen wordt gedurende dit week einde waargenomen door Dr H. Olt- huis, Leidseweg 179, Tel. 527. ZOETER MEER Ziekenhuisverpleging. Het 'blijkt nog steeds een veelvoorko mend euvel te zijn, dat zowel door vrijwillig als verplicht verzeker den bij de zieken fondsen niet een aanvullende verzekering is geslo ten, voor de kosten van ziekenhuis verpleging. Het gevolg hiervan is, dat wanneer men in een ziekenhuis wordt opgenomen, en de verpleging van langdurige aard is, na 42 dagen de kosten ten laste van de ver pleegde komen. Het is dan de ge woonte, dat men de gemeente ver zoekt om de kosten van verpleging te willen dragen, aangezien men zelf niet bij machte is de kosten te betalen. Tot. dusverre is van ge meentewege steeds aan een derge lijk verzoek voldaan. Men wordt er op attent gemaakt, dat thans van gemeentewege geen financiële bij stand meer zal worden verleend voor verpleging in een ziekenhuis van hen, die niet een aanvullende verzekering hebben gesloten. De aanvullende verzekering geeft recht op een ligtijd van 180 dagen in een ziekenhuis; voor nadere in lichtingen wende men zioh tot de fondsbode. Tenslotte wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat van ge meentewege aan on- en minvermo genden een bijdrage in de kosten van ziekenfondsverzekering kan worden verstrekt. D. W. O. -Feestavond Mede in verband met twee behaalde kampi oenschappen zal D, W .O. morgen een feestavond organiseren. Zaterdagmiddag 24 Juni zal in het kader van deze feestviering aan de jeugd een poppenkastvoorstel ling worden aangeboden,verzorgd door een bekend ensemble uit een naburige stad. Poppenkal1. voorstelling en revue avond hebben plaats in het R. K. Parochie-Huis. R. K. Schaakver. „Zoetermeer" Te Rijswijk werd een vriendschap pelijke wedstrijd tegen „Pomar" gespeekL Jammer, dat slechts 13 clubleden kondien meegaan, daar in Rijswijk 20 leden, waaronder een dame, klaar stonden om ons te ont vangen. Om ongeveer 8 uur begon de kamp aan de borden. Om precies 11 uur werd met spelen geëindigd. Enige partijen werden gewaardeerd. De heer J. Opdam kreeg de Dame tegenover zich. Hij weerde zich dapper en wist de Dame van de Dame zo in het nauw te brengen, dat deze geheel gevangen zat, het welk tot de overwinning van de heer Opdam moest leiden. Het eind1- resultaat was een gelijk spel 6y2- 6y. Na de deze week gespeelde partijlen is de competitie stand in eigen club als volgt: Promotie/De gradatie: M. van Staveren 87, A. W. v. d. Broek 55, A. C. van Dijk 74, Fr. Breugem 53, A. van Well 63. J. Rijneveen 31, G. P. v. d. Broek 51, A. de Vree 51, J. v. d. Arend 60, Prijswedstrijd groep 2.: A. Stig 54, J. Opdam 43, Th. Borst 1O, Th. van Galen 4—0. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 Juni. Groente. Ra barber ƒ611.Uien ƒ4.309.20, Peen ƒ1021.Aardappelen ƒ19 28.Andijvie 513.Aardbeien 52102.Snijbonen 105135. Stambonen ƒ110150.Doperw ten 2148.Peulen f 1865. Postelein f 49.Tuinbonen 17 24.Spinazie 624.Tomaten A 6595.per 100 kg. Komkom mers 822.Bloemkool 826. Salade 22.60, Perziken 816. per 100 stuks. Kroten 4.709.70, Pieterselie 1.503.40. Selderie 1 3.20, Peen 1128.per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 Ju ni. Groenten. Bloemkool A ƒ24 28.idem B 1926.idem C 814.idem D 9.Bospeen f20—28.—Sla ƒ2—4.—, Rabarber 5.508.50, Boskroten f 69.Tuin bonen 1819.Spitskool 10.80— 11.Snijbonen 1.40 p. k.g., Here bonen 1.501.65 kg., Peterselie ƒ1.304.40, Aardbeien ƒ0.460.81. p. kg. Komkommers ƒ832.Rijs- doperwten ƒ45—48.Bruine bonen 41.Spikkelbcnen 21Kervel ƒ5.105.20, Selderie ƒ2.804.20, Sja lotten 1115.Aardappelen, gro ten 2530.idem bonken f 25 27.idem Drielingen f 2024. idem Kriel f 1922. VEUR, 16 Juni. Groente. Sla 2— 2.80, andijvie 711.40, bospeen 22 28, tuinbonen 1619, bloemkool I 121'6, idem II 913, idem Hl 89, komkommers I 1416. idem H 910, idem Hl 89. idem krom 1115 en rabarber 312. ROELOFARENDSVEEN, 17 Juni Groente. Aardbeien 1328 cent per half pond, kropsla 23, bloem kool 8'23, bospeen 916, peulen I 2.505.doppeulen 22.05, capucijners f 1.862-55, rijsdoperw- ten 1.852.35, tuinbonen 1.60 I 90, blauwschokkers 55 30, kas- snijbonen f 11.5013.50. idem stek 57, dulbb. stambonen 1515.50 per 10 kg. TER AAR, 16 Juni. Groenten. Kassnijbonen ƒ9.1012.80, idem B 8.80, Stek 5.907.30, Stamprinses- se 14.30—14.90, Peulen ƒ2—5.80, Doppers 22.50, Kapdoppers ƒ2.70 3.30, Blauwschotters 2.Tuin bonen 1.501.95, alles 10 kg.; Poste lein 410, waspeen 1724, idem B 1015, Stek 25, nieuwe aardapp. 2328, idem kriel 1821, Rabarber 4—7, Tomaten A 75—95, B 85, C 75, CC 4560, Kriel 2040, gescheurd 20, ongesorteerd 40, uien 24, an dijvie 56, Spitskool 1011, Prei 9 10, alles per kg. Sla 22.60 per 100 st., Bloemkool I A 1620, I 1015, II 8—9, III 3—4, Komkommers I 15— 16, II 913, III 4 alles per st., Bos peen 1822, idem B 1014, Bosuien 14, Selderie 12, Peterselie 2, al les per bos, Augurken 25 ct. per st., aardbeien 31—46. gevl. 1430 per doosje, Aardbeien per slof 1.40 2.—. Eerste augurken. Door de tuin der Vrolijk werden heden aan de Centr. Veiling de eerste augurken aangevoerd. Koper was de heer S. v. Ruiten uit R'veen. De augurken brachten 25 cent per stuk op.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8