Herziening organisatie sociale verzekering 500 Katwijkers naar dr. Drees Weer valse honderdjes ontdekt Internationale smokkelbende opgerold Naweeën van Pinkster-congres ZATERDAG 17 JUNI 1950 DE LEIDSE COUKANI TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Uitvoering in handen van bedrijfsleven HET WETSONTWERP tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het zwaartepunt van de uitvoering der sociale verzekering zal in handen van organen van het georganiseerde bedrijfsleven worden gelegd. Daar het gewenst is de uitvoeringsorganisatie per bedrijfstak op te bouwen moeten de thans bestaande algemene bedrijfsverenigingen verdwijnen. Slechts voor een algemene bedrijfs vereniging zal, zolang niet alle werk gevers en verzekerden in de opge richte vakbedrijfsverenigingen kun nen worden ondergebracht, een pla ats moeten worden ingeruimd. Ook de uitvoering van de ouderdomsver zekering wordt in handen van de bedrijfsverenigingen gelegd, ter wille van de unificatie der uitvoering. De bedrijfsverenigingen zullen, naast de overkoepelende sociale ver zekeringsraad, de uitsluitende dra gers der verzekering worden. Dit be tekent, dat zij het vrijwillige en particuliere karakter, dat zij bij de huidige ziekteverzekering bezitten, niet langer zullen behouden, doch meer het karakter krijgen van pu bliekrechtelijke organen, welke krachtens de wet gezag hebben ten aanzien van de personen. Het toezicht op de bedrijfsvereni gingen komt in handen van een centraal orgaan, de sociale verzeke ringsraad, waarin een gelijk aan tal vertegenwoordigers van de over heid, van de werkgevers en van de werluiemers zullen zitten. Voor de federatie van bedrijfsver enigingen is in deze uitvoeringsop- zet geen plaats. Het denkbeeld van een centrale administratie, dat door de in 1947 ingestelde gemengde commissie wordt voorgestaan is in het ontwerp overgenomen. Er komt een centraal kantoor met een aantal districtskan toren. Brachten haven-request zeli Er zijn verschillende manieren om wensen kenbaar te maken. Men kan dat mondeling doen en evenzeer schriftelijk. Doet men het schrifte lijk, dan kan men de brief aan de post toevertrouwen of hem zelf brengen. Deze laatste methode heb ben de Katwijkers gekozen. Zij had den, zoals gemeld, een verzoek schrift aan de regering, waarin er voor wordt gepleit de aanleg van een zeehaven te Katwijk te bevorderen. Gedachtig de spreekwijs „t^e bes te bode is de man zelf" heeft men gisteren deze petitie door vijfhon derd Katwijkers naar Den Haag, naar de minister-president, laten brengen. In een lange stoet, met muziek voorop, vertrokken zij van de Boorlaan naar het Plein 1813, waar het kabinet van de minister president, dr. W. Drees, is gevestigd. Spandoeken en schilden met leu zen werden in deze stoet meegedra gen en op een wagen was uitgebeeld wat het comité „Zeéhaven Katwijk" zoekt te verwezenlijken. Voor in de stoet ging een groot aantal Katwijk- se vrouwen in de plaatselijke kledij; het jonge volk was mede ruim ver tegenwoordigd. Nadat de deelnemers op het Plein het Wilhelmus hadden gezongen, is een deputatie in het ka binet ontvangen ter overhandiging van de petitie. De minister-president heeft deze afvaardiging te woord gestaan en daarbij te kennen gegeven, dat de wijze, waarop het verzoekschrift werd ingediend, er zeker toe zal bij dragen, dat het ernstig door de re gering in overweging zal worden ge nomen. Op een onlangs te Dieppe ge houden bijeenkomst van burgemees ters uit verschillende «vissfersplaat- sen, heeft een der Franse gasthe ren zijn verbazing uitgesproken over de zonderlinge vertxouding in Nederland. Vlaardingen bijvoor beeld heeft een haven, maar geen vloot en Katwijk bezit zowel een vissersvloot als een bemanning, maar beschikt niet over een haven! De Katwijker vissers moeten, zoals onze kaart aanwijst, elke keer als ze uitvaren, een kanaal van 60 KM. doorploeteren, hetgeen twee dagen tijd kost, want er moeten niet minder dan 29 bruggen wor den gepasseerd. Een nieuwe haven, waarvan de kosten op 6,5 millioen gulden wordt beraamd, zou een besparing van 400.00-0 gulden per jaar betekenen. Zevenduizend Kat wijkers hebben, zoals gemeld, een verzoekschrift aan de regering on dertekend. waarin er wordt aange drongen, het nieuwe havenproject, dat binnen drie jaar gereed kan komen, te laten uitvoeren. OUDERDOMSVERZEKERING. Ten aanzien van de ouderdoms- verzekering zal het voeren van een eigen administratie door de bedrijfs verenigingen niet dan bij hoge uit zondering en onder het stellen van zeer stringente voorwaarden kunnen worden vergund. Een ontwerp van wet, houdende regeling van een herziene ouder- domsverzekering, verkeert in een gevorderd stadium van voorberei ding. De uitvoering van de nieuwe ouderdomsverzekering, welke bin nen afzienbare tijd haar beslag zal krijgen, zal reeds aanstonds aan de nieuwe organen dienen te worden toevertrouwd. In afzonderlijke wetsontwerpen wordt voorgesteld de ziekte- en de kinderbijslagverzekering te leggen in handen van de nieuwe bedrijfs verenigingen. Daar de bepalingen van het ont werp van wet voor structuur der be drijfsverenigingen nagenoeg over eenstemmen met de overeenkom stige bepalingen van de werkloos heidswet, zullen de meeste bedrijfs verenigingen ingevolge deze wet reeds aanstonds voldoen aan de eisen, welke dit ontwerp stelt. Deze bedrijfsverenigingen zullen, wanneer dit ontwerp wet zal zijn geworden, reeds aanstonds erkend kunnen worden als organen voor de uitvoering van de ziekengeld- en de kinderbijslagverzekering. Nodig is het gehele bedrijfs- en beroepsleven te verdelen in onder delen, welke een of een aantal over eenkomstige takken van bedrijf en beroep omvatten. Elk onderdeel vormt dan het werkgebied van een bedrijfsvereniging. Al die werkgevers en zelfstandi gen, voor wie in een vakbedrijfsver eniging (nog) geen plaats is en alle verzekerden, die noch werknemer, noch zelfstandige zijn, kunnen wor den opgevangen in een algemene bedrijfsvereniging. De nieuwe regeling handhaaft voor de uitvoering van de zieken geldverzekering het instituut van de afdelingskas. In sommige bedrijfs takken wordt op prijs gesteld om de administratie in eigen beheer te voe ren. In verband hiermede wordt be paald, dat de bedrijfsverenigingen aan de sociale verzekeringsraad kun nen verzoeken de administratie in eigen beheer uit te voeren. Deze toestemming kan, behoudens met betrekking tot de ouderdomsverze kering, voor welke tak van verzeke ring zwaardere eisen zullen moeten gelden, alleen worden geweigerd, indien tegen het voeren van de ad ministratie in eigen beheer overwe gende technische of administratieve bezwaren bestaan. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingediend wetsontwerpen tot wijzi ging van de ziektewet en de kinder bijslagwet. Het doel is de uitvoe ringsorganisatie dezer wetten aan te passen aan bovenvermelde uit voeringsorganisatie. AFWIKKELING GELDZUTVERING BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Naar de directie van de Rijkspost spaarbank mededeelt, is voor het overgrote deel der inleggers het be drag, dat in hun spaarbankboekje geblokkeerd was, reeds overgeboekt naar een beleggingsrekennig. Deze inleggers behoeven voor de afwik keling der geldzuivering niets te doen: gelden op beleggingsrekeniag worden immers geleidelijk vrijge maakt. De andere inleggers, die daardoor in aanmerking komen, kunnen rus tig een aanschrijving van de directie der R.P.S. afwachten. Wanneer zij bericht ontvangen, is het in hun be lang daaraan zo spoedig mogelijk ge volg te geven. Inleggers, wier tegenwoordige adres vermoedelijk bij de Rijkspost spaarbank niet bekend is (bijv. schippers), wordt aangeraden nun boekje met opgave van het adres in te zenden. REISDEVIEZEN VOOR MOTOR RIJWIELEN. De Nederlandse Bank heeft een circulaire gezonden aan de deviezen- banken waaruit blijkt, dat extra reis- deviezen voor benzine, olie enz. al leen verstrekt worden voor auto's. De motorrijders worden door deze bepaling ten onrechte zeer gedu peerd. De K.N.M.V. heeft dan ook onmiddellijk bij de Nederlandsche Bank geprotesteerd en terzake een voorstel gedaan voor toekenning van reisdeviezen aan motorrijders. Bo- rendien heeft zij de Nederlandsche Bank met klem verzocht, de betref fende circulaire zo spoedig mogelijk te herzien. EEN COMPLOT ONTMASKERD f"\OOR GOED WERK van de Belgische Rijkswacht, de Gerechtelijke Politie te Luik en de Rijkspolitie te Luik en de Rijkspolitie te Maas tricht is een nieuw falsificatie-complot ontdekt in bankbiljetten van honderd gulden. Hoewel de drukkerij nog niet kon worden opgespoord, menen de politie-autoriteiten thans de kopstukken van de bende in han den te hebben. Drie falsificateurs werden gearresteerd. Men vermoedt, dat zij in verbinding hebben gestaan met Pierre' Barbu „Peter-met-de baard", die verleden jaar tezamen met ongeveer vijftig handlangers werd gearresteerd. Een aantal zeer nauwkeurig vervalste bankbiljetten werd in beslag genomen. De ontmaskering begon op Zondag 28 Mei, meldt de correspondent van de „Volkskrant", toen twee Belgen, van wie er een gekleed was in een douane-uniform, in een heupwiegen de Chevrolet voor het café „Marie- tje" in Nijswiller stopten. Zij dron ken een glas bier, betaalden met een briefje van honderd en kregen 99 gulden terug. Het spelletje herhaalde zich nog enkele keren, totdat de Bel gen bij Hotel Knops in Wittem kwa men. Hier ging de vlieger niet op. De hotelier liet het hem aangeboden bankbiljet controleren door een P.T.T.-ambtenaar, die de valsheid er Van ontdekte. De Belgen, die met francs hadden betaald, maakten zich uit de voeten. Van Wittem uit alarmeerde men echter de grenskantoren met opgave van autonummer en signalement, zo dat de Belgische Rijkswacht te Luik de volgende dag de wagen kon aan houden en de eigenaar Jan Hendrik Brand in een trein met kinderen Alle kinderen ongedeerd Gisterochtend om tien over half tien is op de spoorlijn Hilversum Utrecht brand uitgebroken in een trein, waarmee kinderen op een schoolreisje onderweg waren naar Arnhem. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het vuur woedde in de twee achterste rijtuigen. De trein kon even vóór de splitsing van de spoorlijnen UtrechtHilversum, en UtrechtAmersfoort tot stilstand worden gebracht om de Maartens- dfjkse brandweer gelegenheid te ge ven de brand te blussen. Het electri- sche bovennet brandde door, waar door de hele lijn UtrechtHilver sum stroomloos kwam te staan. De kinderen konden de brandende rijtui gen gelukkig tijdig verlaten, zodat er geen persoonlijke ongelukken ge beurden. Zeventig kindenren, die wat overstuur waren, zijn naar Hilver sum teruggebracht; de overigen heb ben de reis in een andere trein voortgezet. De'oorzaak van de brand is nog niet bekend. Volgens mededeling van de brand weer te Maartensdijk zou de brand ontstaan zijn door het warm lopen van een der assen. Q., een koffiebrander uit Trembleur bij Brussel, kon arresteren. Ofschoon de koffiebrander aanvankelijk alles ontkende, viel hij bij confrontatie met de gedupeerden in Zuid-Limburg door de mand. Zijn metgezel, de douanier J. S. uit Harcourt, werd spoedig daarop gearresteerd. Intussen doken ook in Vaals en andere Zuidlimburgse gemeenten de valse honderdjes als paddestoelen op. Bij een snel voortgezet onderzoek leidde het spoor naar L. K. in de Eelgische grensplaats Gemmenich. Al spoedig bleek, dat de politie met diens arrestatie een goede vangst had gedaan. L. K. was de leverancier van de biljetten, die hij tegen geringe prijzen van de hand deed. Opereerde met pantserauto's De douanerecherche te Aken is er in samenwerking met Nederlandse en Belgische douane-instanties in ge slaagd een internationale smokkel bende op te rollen. Deze bende be diende zich van een met 20 m.m. dikke platen gepantserde auto, waar mee zij verschillende keren duizen den kilo's koffie van België naar Duitsland heeft gesmokkeld. Enige tijd geleden bleef die auto ir de omgeving van Aken vlakbij de Duits-Belgische grens op Duits ge bied in een moeras steken. De smok kelaars zelf wisten toen weliswaar te ontkomen, maar aan de auto had de douane voldoende houvast voor verdere nasporingen. Deze nasporin gen hebben thans tot de aanhouding van een twintigtal personen, onder wie afnemers van de smokkelaars in Aken, Keulen en de omgeving van Jülich, benevens in Nederlandse en Belgische grensplaatsen, geleid. Gebruik Uw claxon niet als ellebogen Om U door het verkeer heen te wringen. Brandstof tegen zomerprijzen Onderzoek naar bevoorrading De minister van Economische Zaken heeft geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid A. Stapelkamp (A. R.) be treffende de aflevering van brand stoffen tegen zomerprijzen. Het op 1 Mei 1950 van kracht ge worden seizoenprijzenstelsel zegt de minister o. m. heeft geen andere strekking dan de bevordering van de regelmatige doorstroming van de geproduceerde en ingevoerde hoeveelheden. Bij het bepalen van de seizoen- prijzen werden uitgegaan van het beginsel, dat degenen, die him nor male jaarbdhoefte in de gebruike lijke soorteniverdeling in gelijke maandelijkse of tweemaandelijkse hoeveelheden afnemen, gemiddeld niet meer betalen dan de oorspron kelijke, op 1 Januari 1950 geldende prijzen. De adviescommissie voor de huisbrandvoorziening is in dezen gekend en heeft zich in haar ver gadering van 8 Maart 1950 met het principe van de seizoenprijzen ver enigd.. Het is edhiter materieel onmogelijk in het korte tijdsbestek van twee of vier maanden aan de totale jaar behoefte te voldoen. In het bijzon der wanneer zich de vraag richt op één huisbrandstofsoort, n. 1. anthraciet. Op de schaarse leverings mogelijkheid van deze brandstof is bij herhaling in de pers gewezen. Teneinde aa n de redelijke vraag te voldoen, zullen niettemin ook in het derde kwartaal de leveranties van huisbrand zo hoog mogelijk worden opgevoerd. De minister heeft opdracht ge geven tot een onderzoek naar de bevoorrading door producenten en importeurs over het gehele land. Hij geeft er de voorkeur aan het resultaat van dit onderzoek af te wachten, alvorens een beslissing te nemen omtrent eventueel te tref fen maatregelen. Ontwerp winkelsluitingswet Bezwaren van winkelbedienden Bij de organisaties der winkelbe dienden bestaan verschillende be zwaren tegen het ontwerp van de nieuwe winkelsluitingswet, dat thans bij de Staten Generaal aan hangig is gemaakt. De grootste be zwaren zijn, aldus de heer Maltha in een uiteenzetting namens „Sint Franciscus", dat de sluiting van de winkels om zes uur 's avonds teveel wordt overgelaten aan de gemeente besturen, waardoor veel uitzonde ringen mogelijk worden, en verder, dat de Dinsdagmiddagsluiting niet meer in de wet wordt voorgeschre ven. Een grote grief is tenslotte, dat niet in de wet is opgenomen een bepaling, dat afwijkingen van de voorschriften slechts mogelijk moe ten zijn nadat de vrije organisaties van de ondernemers en van de be dienden zijn gehoord. De organisaties zijn wel zeer ver heugd, dat in de nieuwe wet de ab solute Zondagssluiting is opgeno men en dat voor bepaalde winkels geen uitzondering meer wordt ge maakt, waardoor zij op Zondagen gedurende vier uur kunnen verko pen. Dat is zeker een verbetering. Een grote achteruitgang is. dat de gemeentebesturen kunnen bepalen, dat sommige winkels tot 8 uur 's avonds en op een avond in de week zelfs tot tien uur open mogen blijven. Hiermee komt de algemene sluiting om 6 uur 's avonds in ge vaar. De bediendenorganisaties vin den die bepaling overbodig. Het pu bliek is volledig ontwend na 6 uur te kopen. Dat de winkels van 29 November tot en met 4 December pas om 9 u. des avonds behoeven te sluiten is begrijpelijk. Dat hetzelfde geldt voor de periode van 23 tot 30 De cember, dus ook voor de vooravond van Kerstmis, is onjuist. Een be langrijk bezwaar blijft tenslotte, dat de invloed op het verkrijgen van uitzonderingsbepalingen ongeveer geheel bij de ondernemers ligt en daarbij dan nog zeer speciaal bij de Woltersomse organisatie en dat men op het departement blijkbaar nog altijd niet weet, dat ook de werkne mers hun belangen moeten kunnen verdedigen. Als de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie er is, zal het nodig zijn, dat de bedrijfsorganisa ties niet alleen een beslissing kun nen vragen, maar daartoe ook zelf kunnen besluiten. SPELEND KIND VEROORZAAKT AUTO-ONGELUK Op de rijksstraatweg van Brum- men naar Dieren (Gld.) gebeurde gisteravond ter hoogte van Spanke ren een auto-ongeluk, waarbij drie personen zwaar gewond werden. Uit de richting Brummen kwam een personenauto, bestuurd door Van E. uit Haarlem; naast hem zat K. uit Arnhem. Een 5-jarig kindje van de familie V. uit Spankeren liep op de rijweg een bal achterna. De bestuur der van de wagen wilde een aanrij ding voorkomen, raakte evenwel het kind en vloog daarna met volle vaart tegen een boom. Beide inzit tenden van de auto werden ernstig gewond ;het kindje heeft vermoede lijk een hersenschudding opgelopen. K. werd naar een ziekenhuis te Velp vervoerd, Van E. werd een nabijzijn- de woning binnengedragen. De auto werd totaal vernield. GEESTELIJKE BEDEVAART NAAR ROME TE SANTPOORT., Van 24 Juni2 Juli a.s. wordt in de parochiekerk te Santpoort weder om de jaarlijkse Maria Novene ge houden, waaraan tevens verbonden is een geestelijke Bedevaart naar Rome. De algemene intentie luidt: Dat al len zich in het Heilig Jaar oprecht keren naar God. Elke avond te 8 uur wordt in die week een oefening gehouden, welke geheel in het teken staat van de in- tenteis, welke de Paus met het Hei lig Jaar geeft. De geestelijke Bede vaart staat onder leiding van de wel- eerw. Pater Henricus van Dam O.F, M. Men kan intenties opsturen en programma's verkrijgen aan de R.K. Pastorie Frans Netscherlaan 12, Sant poort Bejaarden behuizing geopend DOOR MIN. IN 'T VELD Vrijdagmiddag werd te Raalte in aanwezigheid van vele autoriteitten het nieuwe gomplex bepaardebehui- zing door minister in 't Veld ge opend. Deze op moderne leest ge schoeide behuizing voor ouden van dagen bestaat uit vrijstaande wonin gen, geheel ingesteld op de zelfwerk zaamheid van v.'/ile oude echtparen en twee pensiontehuizen waarnaar de oudjes successievelijk overgaan bij intredende invaliditeit en ouder domsgebreken. De minister werd met zijn staf verwelkomd door pas toor Stokman, de landelijke en plaatselijke voorzitter van de Stich ting voor Behuizing van Bejaarden. Na de officiële plehctigheid maak ten de minister en de genodigden, onder wie de commissaris-der Ko ningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schue- ren, leden van Gedeputeerde Sta ten, hoofdambtenaren van het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting en het gemeentebe stuur van Raalte een rondgang door het oudeliedendorp, waar de daar reeds woonachtige oudjes blijk gaven van hun grote tevredenheid over hun nieuwe omgeving. In de parochiekerk van de H. Kruisverheffing te Raalte celebreer de Z.Em. Kardinaal de Jong een danklof. HOLLAND-FESTIVAL. Uitvoering oud-Nederlandse muziek. Het doel van dit bericht is de aan dacht te vestigen op twee belang rijke uitvoeringen van oud-Neder landse muziek op 22 Juni a.s. in Diligentia in Den Haag en op 13 Juli in het Haags gemeente museum. De uitvoeringen worden door de bes te van onze kunstenaars gegeven m.n. Jaap Stotijn, hobo, Willem Nos- ke en Theo Oloff, vioöl; van Calste- ren, alt-viool, van Leeuwen Boom kamp en Piet Lenz beiden cello. Het vocale deel wordt verzorgd door me vrouw Schouwman-Quispel, alt, en Laurens Bogtman, baryton. Janny van Wering speelt Clavecimhpl- Zij allen werken absoluut belangeloos omdat de uitvoering van deze geheel onbekende of nagenoeg onbekende vaderlandse muziek zo bijzonder^ be langrijk is. Een uitgebreide studie is hieraan voorafgegaan. Een speuren en zoeken in oude handschriften is nodig geweest. Manuscripten van hier en uit 't buitenland. Willem Noske heeft hieraan de grote stoot gegeven en nu de uitvoering in 't zicht is„ is vermeldenswaard, dat er muziek gemaakt zal worden van Hurlebusch, de Fesch-Hellendaal, Noseman, Luchtig, Blankenberg, Groneman, Bronnemuller en enkele anonimi. Moge deze bescheiden in lichting 't bezoek van deze concerten stimuleren. Kaarten en inlichtingen zijn te vragen bij de heer J. Harloff,- Schou tenburgstraat No. 11, Oegstgeest, tele foon No. 20950. J. Kortmanr.. Een rechtszitting met knal-effect President had aan één knal genoeg Op 18 Juni van het vorig jaar vloog op het station te Amersfoort een post zak met een davende knal de lucht in, terwijl er een blauw-rode vuur straal uitspoot. Gelukkig werd nie mand gewond. Maar de 46-jarige D. C. H. L., een handelsagent uit Am sterdam stond dezer dagen voor dit geval terecht voor de Amsterdamse rechtbank. Hij had nl. 3000 knaltouw tjes, bestemd voor kermisvermaak, onvoldoende verpakt verzonden en zich bovendien niet gehouden aan het voorschrift, dat voor transport van ontplofbare stoffen een vergun ning nodig is. Het was een vermake lijke rechtszitting met knal-effect. Een getuige-deskundige_ opende op de groene tafel een doosje, waaruit hij een soortgelijk knaltouwtje te- voorsohijn haalde. „Gaat u maar een pas naar achteren", zei de president, mr. J. Meihuizen, maar meteen slaakte hij een kreet van schrik, want de getuige bracht op het zelfde mo ment met een deskundige ruk het touwtje tot ontploffing. Mr. Kist, officier van justitie eiste tegen de verdachte 200.of 20 dagen pNts 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Meer nog dan zich om de geëiste straf te bekommeren, maakte de verdachte in zijn laatste woord ge bruik van de gelegenheid de presi dent met zijn nieuwste plofsnufjeop de hoogte te stellen. Zijn gezicht lichtte op, toen hij vol enthousiasme tot de president zeide: „Ik heb nu De boete volgde De rode Pinkster- opmars der Duit se jeugd is, zoals men weet, geheel anders geëindigd dan de communis tische machthebbers in Oost-Duits- land het hadden verwacht. Inplaats van een indrukwekkende opmars door de Westelijke sectoren van Ber lijn in uitdagende uniformen en met vaandels en muziek kwam een clan destiene invasie van nieuwsgierige jongensen meisjes in hét voor de Oost-Duitse kinderen bijna legenda rische Westen, waar zij vervolgens door een begrijpende bevolking zo gul mogelijk werden onthaald. Het propagandistische effect, dat de or ganisatoren van dit rode Pinkster congres zich hadden voorgesteld van het bezoek van hun jeugdige volge lingen in het kapitalistische Westen, bleek dus tenslotte lijnrecht tegen overgesteld aan het werkelijke resul taat. Zoals in de communistisch gere geerde landen te doen gebruikelijk is, worden nu de werkelijke of ver meende schuldigen opgespoord en de woestijn in gestuurd. Naar aanleiding van de genoemde gebeurtenissen tij dens het Pinkstercongres zijn tot nu toe reeds 69 functionarissen van de F.D.J. door de „Centrale Raad" der F.D.J. disciplinair gestraft, omdat zij voor de onvoldoende controle bij de sectorengrens verantwoordelijk wor den gesteld. Ook het Politburo heeft tegen een aantal ambtenaren der S. E.D. soortgelijke maatregelen geno men. Bovendien zijn alle leden der .Freie Deutsche Jugend" alsmede alle „Junge Pioniere", waarvan kon worden vastgesteld, dat zij ter gele genheid van het Pinkstercongres de Westelijke sectoren van Berlijn heb ben betreden, voorlopig geschorst. Voor zover het de „Jonge Pioniers" betreft, zullen eerst de gezinsverhou dingen worden onderzocht. Aangaan de de leden der F.D.J. is bepaald, dat hun schorsing kan worden opge heven, indien zij zich bereid verkla ren, zich aan een „Bewahrungsfrist" van zes maanden in Aue te onderwer pen. Zij zullen te dien einde een „vrijwillig" dienstverband van een half jaar voor het werk in de ura- mummijnen moeten aangaan. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.K.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak" kundig een auto'tje. edelachtbare, dat met een knal uit elkaar springt, als het tegen de muur oprijdt. Het is het nieuwste snufje van de Leipziger Messe". „En daarna moeten de mensen ze ker weer een nieuwe kopen?" infor meerde de president. Nee, edelachtbare", verzekerde de verdachte, „de drie uit elkaar ge sprongen stukken kunnen zonder enige moeite meteen weer in elkaar gezet worden en dan kan hij weer rijden." Toen tastte hij in zijn zak, richtte het oog opnieuw op de president en zei aarzelend: „Edelachtbare, ik heb een bij me. Mag ik het u even la ten zien „Neen, dank u wel," antwoordde mr. Meihuizen, „ik heb genoeg van die eerste ontploffing". Fraude bij vleeskeuringsdienst Administrateur in arrest De van fraude verdachte voormali ge administrateur van de vleeskeu ringsdienst te Schagen, G. T.. is na terugkeer van een butienlandse va- cantiereis door de rijkspolitie te Schagen gearresteerd. Hoewel nog niet bij benadering is te zeggen, welk bedrag is verduisterd, staat het wel vast, dat het gaat om duizenden guldens. Na een voorlopig onderzoek werd door de rijkspolitie een bedrag van 18.000 genoemd. De fraude strekt zich uit over de gehele periode, waarin de administrateur bij de dienst was, van kort na de bevrijding tot het eerste kwartaal'1950. Aanvan kelijk ging het om kleine bedragen, doch geleidelijk is het tekort groter géwordén. Door het ene gat met het andere te stoppen kon de fraude ver borgen worden gehouden tot de be noeming van een nieuwe administra teur, nadat T. ontslag had genomen om een schoenenzaak te beginnen. De verduistering werd ontdekt, toen een kolenhandelaar te Schagen vergeefs trachtte een vordering van ongeveer 1.000 te innen. Tenslotte wendde hij zich tot de justitie en bij onderzoek bleek, dat zich in de boekhouding een leveringsbon be vond, waarop T. een nagebootste handtekening had aangebracht. T. heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. JAN FABRICIUS WORDT ENGELSMAN. De 79-jarige schrijver Jan Fabri- cius (niet te verwarren met Johan Fabricius), die omstreeks 1930 naar Engeland vertrok, heeft de Britse na tionaliteit verkregen, zo meldt het Britse staatsblad. Na een verblijf van twee jaar in Engeland schreef hij een toneelstuk in het Engels. Van zijn hand zijn on der meer verscheneh „Met de hand schoen getrouwd", „Eenzaam" en „Ónder een dak".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6