Katholieken en Hervormden deelden de kerk „Vijverduin" werd opleidingscentrum De emigratie naar Australië ZATERDAG 17 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 UooJiPioutle Ififiok&eêinyen. De middeleeuwse kerk van Voorhout was, evenals de tegenwoordige parochiekerk toegewijd aan de apostel Bartholomeus. Bij gelegenheid van de reformatie ging de toenmalige pastoor tot de nieuwe leer over. Het kerkgebouw, dat van zee? oude datum was, en waarvan de Weste lijke gevel nog in Romaanse stijl uit tufsteen was opgetrokken, werd in 1768 gerestaureerd. In 1809 werd het oude kerkje in tweeën gedeeld; het schip diende voortaan als kerk voor de Katholieken, terwijl de Her vormden het koor gebruikten. Aan het einde van de vorige eeuw werden schip en toren afgebroken en werd op die plaats een nieuv/e Katholieke kerk gebouwd; het oude koor bleef staan als protestant kerkje. Het werd in 1913 en 1914 gerestaureerd en wat vergroot en kreeg een klein houten daktorentje. Ook de oude pastorie werd in de loop der jaren gerepareerd en verbouwd. Men beweert, d'at deze pastorie het geboortehuis is van de bekende Herman Boerhaave, wiens vader predikant was te Voorhout. Herman Boerhaave werd in elk geval te Voorhout geboren op 31 Decem ber 1668 en daags daarna in de kerk van Voorhout gedoopt. Na de reformatie vormde Voor hout kerkelijk een geheel met Sas- senheim, Lisse en Warmond en de geschiedenis van deze plaats loopt dus dan paralel met die van Sassen- heim, welke, in dit blad reeds werd beschreven. Toen de tijd van de Franse revolutie kwam en in ons land een nieuwe staatsregeling, die van de Bataafse republiek voor de Katholieken gelijkheid en vrijheid van godsdienst bracht, hebben de te Voorhout wonende Katholieken natuuruijk ook hun best gedaan het oude kerkje terug te krijgen. Ook dat werd besi-.oken bij de geschie denis van Sassenheim. Het uiteinde lijke resultaat van alle onderhande lingen was, dat het oude kerkje voortaan zowel Katholiek als Protes tant tot bedehuis zou dienen Daar om werd het in twee delen geplitst door een muur in te bouwen tussen het koor en het schip van de kerk; dé Katholieken kregen het schip en de Hervormden het koor. Ook het kerkhof werd in tweeën gesplitst door een heg en een gemeenschap pelijk opgestelde verordening gaf bepalingen over het beluiden en het begraven van de doden. De pastorie met tuin bleef eigendom van de her vormde gemeente, en het kosters huis, waarin tevens een lokaal voor school diende werd eigendom van de Katholieken. Deze overkomst kwam op 9 October 1809 tot stand en daarmede hadden de katholieken van Voorhout dus weer een eigen kerkje, al bleven zij kerkelijk beho ren tot de statie Sassenheim, en op Zon- en feestdagen kwam een kape laan van Sassenheim naar Voorhout om daar de H. Mis te lezen. Deze' toestand is tot 1843 blijven bestaan. In de veertiger jaren van de vorige eeuw openbaarde zich bij de Voor- houtse Katholieken al langer hoe sterker het verlangen een eigen zelf standige statie te worden, van die Sassem afgescheiden. De toenmalige pastoor van Sassenheim, die dus ook de wettige pastoor van Voorhout was, was pastoor de Mol. Bepaald tegenstander van de afscheidings plannen was hij nu niet, maar wel meende hij zich te moeten verzetten tegen de manier, waarop men te werk ging, niet in het minst, omdat de niet-katholieke burgemeester van Voorhout er zich zo voor inspande. En vrienden waren zij niet, de bur gemeester en de pastoor, hetgeen te begrijpen valt, want de burgemees ter was gemengd getrouwd en had IN DE WERKPLAATS VAN KEES BOEKE. In Bilthoven, waar de Werkplaats Kindergemeenschap van Kees Boeke is gevestigd, vordert de bouw van een nieuw schoolgebouw gestadig. De vertrekken, waarin op het ogenblik les wordt gegeven, bie den in feite slechts accomodatie voor 50 leerlingen, doch niet minder dan 170 jongens en meisjes zijn thans in deze beperkte ruimte ondergebracht. Op de foto: boven, het nieuwe ge bouw, dat in het najaar gereed zal zijn; onder, enige leerlingen schil deren vrije onderwerpen in het te kenlokaal van het oude gebouw. zijn kinderen laten inschrijven in de ledenregisters van de protestante kerk. Daarom meende pastoor de Mol van Sassenheim zich te moeten verzetten, maar aartspriester Ger- ving was van oordeel, dat de Katho lieken van Voorhout gelijk hadden en billijkte hun streven, zoals hij schreef aan de vice-superior van de Hollandse missie, de nuntius te Brussel. De zaak bleef voorlopig sle pende, vooral omdat aartspriester Gerving kwam te sterven. Zijn op volger aartspriester Kervel zocht een compromis, om zowel de Sas- semmers als de gelovigen van Voor hout tevreden te stellen. Voortaan zou er te Sassenheim een tweede ka pelaan zijn en die zou de titel dra gen van vicaris van Voorhout. Hij zou te Voorhout wonen en een be perkte f zelfstandigheid hebben, maar bleef uiteindelijk onderworpen aan de pastoor van Sassenheim Zijn ge bied werd omschreven en tot kape laan van Sassenheim en vicaris van Voorhout werd door de aartspries ter in November 1843 benoemd Ni- colaas Vredeveld. Hij werd in 1804 te Dordrecht geboren en in 1829 priester gewijd, waarna hij kapelaan was te 's Heerenhoek, Roelofarends- veen, Dordrecht en Assendelft. Ver volgens was hij van 1833 tot 1842 missionaris op Java. Aartspriester Kervel had gehoopt, dat met deze oplossing de kwestie in Voorhout van de baan zou zijn. Maar dat was helemaal niet het geval; men wilde nu eenmaal zelfstandig heid voor Voorhout. Daarom vertrok vicaris Vredeveld al na een half jaar. Hij werd later pastoor te Wijk aan Zee, waar hij op 7 Februari 186f overleden is. Te Voorhout was „om enige* mis- noegheid uit den weg te ruimen", inmiddels een deservitor aangesteld in de persoon van Henricus Wolkern meyer, die op 15 April 1844 ais zo> danig naar de Voorhoutse bijkerk van de statie Sassenheim kwam. Met de benoeming van een deservitor voor hun eigen kerk, waren de Voor houtse Katholieken weer een stap verder op de weg naar zelfstandig heid gekomen. Nog waren zij niet tevreden en zij schreven in October van dat zelfde jaar aan de kerkelij ke overheid, dat zij een eigen statie met een eigen pastoor wensten te hebben en zij kregen hun zin Op 17 Juni 1845 gaf de aartspriester ken nis aan de minister van eredienst, dat Sassenheim en Voorhout voor taan kerkelijk gescheiden waren en dat een nieuwe statie Voorhout door hem was opgericht met als eerste pastoor Henricus Wolkemeyer, die er reeds enkele maanden deservitor was geweest. De aartspriester schreef, dat hij dit gedaan had om nieuwe onaangenaamheden te voor komen. Een van de gewichtige rede nen voor de afscheiding was ge weest, dat de nieuwe eigenaar van een buitengoed niet langer overpad had toegestaan aan de Katholieken van Voorhout, die tot dusver steeds een korte weg naar de kerk van Sas senheim hadden gebruikt door over het terrein van dat buiten te gaan. Natuurlijk betekende de afscheiding een financieel nadeel voor de pas toor van Sassem, die dan ook klaag de, dat zijn inkomsten sterk waren gedaald, vooral omdat „de meest ge goede landslieden tot Voorhout gin gen behoren" en zijn inkomen hoofdzakelijk uit giften en gaven be stond; hij vroeg dan ook een verho ging van salaris uit de schatkist. Ook over het gemenschappelijk bezit van wat vaste goederen werd een rege ling getroffen, terwijl, met goedvin-' den van de aartspriester in 1847, een paar partijen land, die gemeen schappelijk eigendom waren van Katholieken en Hervormden, onder ling vriendschappelijk werden ver deeld. „Vijverduin" is de vroegere woning van de heer Gerrit Heyn. Het ligt zeer riant temidden van hoog hout en groen en het biedt ruimten, waar omtrent men geneigd is zich af te vragen, of zelfs een gezin met vele kinderen er niet verdwaald zou ra ken. Geen wonder, dat dit gebouw in bezettingstijd werd gevorderd, dat het later als repatriantenhuis werd ingericht en nu werd begeerd door een stichting als „De Liebaard", die er zestig mensen onderdak wilde brengen. De Liebaard: vaders oudste! Voor het gebied van Leiden is de stichting „De Liebaard" geen onbe- Pleisterplaats voor de mannelijke Jeugd in ons Bisdom „Met de bisschoppelijke zegen al leen ben je er nog niet" (Van onze speciale verslaggever) *T*WEE HEUGELIJKE GEBEURT ENISSEN had Huize „Vijverduin" te Bloemendaal zo juist achter de rug: eerst heeft Mgr. J. P. Ilui- bers dit nieuwe opleidingscentrum voor de mannelijke jeugd in het bis dom Haarlem plechtig ingezegend en daarna heeft rector Van Spanje, doorzetter van het plan, er zijn zilveren priesterfeest gevierd. Toen wij er kwamen om de betekenis van dit nieuwe instrument in dienst van de katholieke zaak te horen belichten, waren de sporen van het feest nog niet uitgewist. De kapel, dezelfde ruimte waar vroeger de garage was, prijkte nog in een rozentooi, die door kunstenaarshand moest zijn aangebracht. En binnen het eigenlijke gebouw vonden wij een ontvangend team, vol enthousiasme over -wat men temidden van de kostelijke natuur van de Midden Du ia en Daalseweg had weten te be reiken. kende; vestigde zij ook niet reeds het watersportcentrum „Vossehol" aan ue Kaag? De Liebaard heeft tot taak, de stoffelijke belangen van de man nelijke jeugd in het Bisdom Haar lem te behartigen Zo gezegd is zij vaders oudste van Rector Van Span je; en zo kwam het, dat ook zij de onderhandelingen voor de aankoop van „Vijverduin" heeft gevoerd. Maar nu alles in kannen en kruiken is, trekt zij zibh terug."' Eer het zover was, hebben de on dernemende leiders heel wat werk moeten verzetten. Zij vonden „Vij verduin" danig gesloopt en zeer uit gewoond; dus moest er ook heel wat geld aan worden besteed. „Mijn ze gen schenk ik U graag", had de Bis schop gezegd; maar men vond, dat men er daarmee nog niet was. „En fin, we zijn er gekomen", zeggen de heren van het stichtingsbestuur ons, zonder enige ophef. Zij hadden een grote opdracht te vervullen. Immers: na de bevrijding was het in vijf jaargangen niet mo gelijk geweest, een leiderscorps te vormen. Daarvoor was het nu de hoogste tijd ook, om aan de leden betere kansen te bieden. Bovendien moest er gelegenheid zijn voor ge sprek, voor onderlinge zelfvorming van leken door leken. In „Vijverduin" kan men nu zijn hart ophalen. Het is groot en weids, maar toch weer niet zó imponerend, dat geen jonge man er zou durven binnengaan. Het is keurig en stijlvol ingericht; beneden met grote repre sentatieve ruimten en met localitei- ten voor het practische werk; bo ven, tot in de nok, heeft men frisse slaapgelegenheden gevonden en sa nitair ingericht. Om het gebouw heen ligt een lommerijke tuin, die ens proefondervindelijk heeft aange toond, dat het er goed confereren Nochtans waren anderen ons voor gegaan om de sfeer van het huis en zijn doelmatigheid te ondervinden. De heer Simon Klein uit Leiden, die als secretaris van de K.A. mannel üke jeugd contactman is in „Vijverduin" wist daarheen reeds verschillende groepen te dirigeren, en met succes. Verkenners en gidsen, Kajotter? en groepen van Don Bosco kwamen er zich verdiepen; er werden bezinnings dagen gehouden in vlotte stijl, en uit een lijvig verslag van de Zaanse week is ons gebleken, dat in Vijver duin het nuttige met het aangename wordt verbonden. De jongens uit de RECTOR HUYBOOM, assistent pen ook de groenen van de studer.- diocesaan aalmoezenier van de Ka- jotters, tijdens een gesprek in „Hui ze Vijverduin". Zaanstreek hebben in die week ook gesproken over hun moeilijkheden; en straks hopen hun ouders te ko men met wie de leiding eveneens eer. gesprek zal voeren. Deze zomer zal „Vijverduin" bo vendien vacantiehuis zijn en dan ho- tenvereniging „Sint Augustinus" te Leiden van de partij te zijn. Geen betere vestigingsplaats voor dit opleidingscentrum had men kun nen kiezen dan Bloemendaal, vrij wel in het midden van ons bisdom geit gen en op een plek gronds, die, misschien omdat ze zo begenadigd is, zo moeilijk vindbaar bleek, toen we er voor deze reportage zijn heenge trokken. S)e Qaudkuót ap Gezaefi Gif Mg.%. QioGGe Met kroon en scepter Een wel zeer opmerkelijk gezel schap bevond zich dezer dagen in de rustige Carnegielaan te Den Haag. Getooid met een kroon en met een ivoren scepter in de hand begaf de Nana Stephen Tamakloe Owusu de Vierde, stamhoofd van het geheel Katholike dorp Bueni in Brits Togo- land (W.Afrika), zich naar de Pause lijke Internuntius, mgr. Paolo Giob- be. Stamhoofd Owusu IV was verge zeld van vijf negerpriesters en drie andere vooraanstaande Katholieke leken uit het zwarte werelddeel, die als Romeinse patriciërs in zwierige veelkleurig toga's waren gehuld. De negerpriesters, van wie er vier hun opleiding tot het priesterschap te danken hebben aan het Sint Petrus Liefdewerk in Nederland, waren de gasten van mgr. H. J. J. van Hussen directeur van de Pauselijke Missiege nootschappen en van de Paters van Cadier en Keer. Mgr. van Hussen stelde de negerchristenen van de Goudkust voor aan mgr. Giobbe, die eertijds zelf de eerste nationale di recteur in Italië is geweest van een der Pauselijke Missiewerken. De Internuntius toonde bijzonder grote belangstelling voor het gods dienstige leven in dit deel van Afri ka, waar zo pas (op 18 April 1950) de kerkelijke hiërarchie is ingevoerd. De Internuntius gaf uiting aan zijn bij zondere waardering voor het werk van de Pauselijke Missiegenootschap pen in Nederland, bijzonder voor het Liefdewerk van de H. Apostel Petrus, hetwelk de opleiding van de?<» pries ters heeft mogelijk gemaakt en dat thans zo drinsend de steun der Ka tholieken verdient. Na hun bezoek aan de Internuntia- tuur hebben de negerpriesters en de Katholieke leken in het bureau van de Pauselijke Missiegenootschappen aön de laan Copes van Cattenburg verteld over het Katholicisme in Brtis West-Afrika. Father Francis Menyah, professor aan het seminarie te Amisano, wees daarbij op het gro te belang van de Katholieke scholen om welker behoud en uitbreiding de Katholieken een zware en moeilijke strijd moeten voeren. Een andere zeer belangrijke fac- HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Z. H. DE PAUS ONTVANGT WIEL RENNERS. Paus Pius XII heeft de Zwitserse wielrenner Koblet (rechts) die winnaar werd van de Ronde van Italië, en de Italiaanse renner Bartali in audiëntie ontvan gen. De Paus sprak waarderend over de successen, die beide renners tel kenmale boeken. tor, die volle aandacht vraagt, is die van de pers en de publiciteit. De pers heeft op de negerbevolking, die graag leest en nog liever plaatjes kijkt, een grote invloed. Tegenover de niet-Katholieke dagbladen kun nen de Katholieken in het aartsbis dom van prof. Menyah slechts een maandblad en twee veertiendaagse bladen stellen, die echter in de taal der negers zijn gesteld. Een vertaling in de negertaal van het Nieuwe Testament en van de Na volging* van Christus is geheel ge reed ,doch kan nog niet gedurkt wor den wegens het ontbreken van de technische hulomiddelen en wegens de uitzonderlijk hoge kosten verbon den aan het maken van cliché's voor de illustraties. De negerpriesters en stamhoofden vrager verder toch vooral te willen mededelen, hoe dankbaar zij zijn te genover Nederland, aan welke mis sionarissen zij hun bekering tot het Christendom te denken hebben. Overeenkomst in voorbereiding Men overweegt te komen tot een overeenkomst tussen ons land en Australië in zake de emigratie van Nederlanders naar dat land. Een ont- werp-overeenkomst is in voorberei ding. Beide regeringen zouden een bijdrage verlenen in de kosten, wel ke door de emigranten moeten wor den gemaakt, alvorens zich in Australië te kunnen vestigen. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan de transportkosten. De voorzitter van de „Immigration Planning Council" van Australië, sir John Storey, vertoefde een drietal dagen in ons land. Hij had met rege ringsvertegenwoordigers en emigra tie-deskundigen besprekingen. De mogelijkheden voor emigratie naar Australië werden daarbij uitvoerig bezien. Australië hoopt het aantal Neder landse emigranten jaarlijks te ver groten. Voor het volgends jaar is ge dacht aan een aantal van 20.000 en zo mogelijk nog meer, indien de transportmogelijkheden zulks zou den toelaten. Voor 1952 is het aan tal Nederlandse emigranten op 30.000 vastgesteld. Tijdens de besprekingen is op nieuw gebleken, dat Australië gaar ne Nederlanders opneemt. KLOOSTER MARIëNDAAL 75 JAAR Het klooster „MariëndaaF' te Groesbeek bij Nijmegen viert op 24 Juni a.s. zijn 75-jarig bestaan. In 1875 begonnen enkele zusters der Orde van de H. Car. Borromeus van Trier in een oud hotelgebouw een school voor hoger onderwijs aan Duitse meisjes De deviezenregeling in 1935 maakte de opheffing van de ze school noodzakelijk. Daarna werd er een ulo-school gesticht waar leer lingen uit het gehele land onderwijs krijgen. Op de herdenkingsdata. .4 en 25 Juni a.s., zal o.m. een filmvoorstel ling de geschiedenis van deze drie kwart eeuw uitbeelden. ONTSCHEPING „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" met repatriërende militairen uit In donesië wordt Maandagmorgen 19 Juni omstreeks 5.00 uur voor de slui zen te IJmuiden verwacht. De ont scheping te Amsterdam begint, be houdens onvoorziene omstandighe den, des morgens te 10.00 uur. Met zeótig.-javig, Getiaan dei „ManinMijfië ONDERSCHEIDINGEN EN GESCHENKEN Prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, opende gistermiddag in de Haagse Dierentuin de jubileumtentoonstel ling van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, die gisteren het zestigjarig jubileum vierde. „De Nederlandse regering grijpt deze ge legenheid gaarne aan om van haar bewondering voor het vele. dat tot stand is gebracht, te getuigen", al dus de minister. Gezien groei en kracht van de Koninklijke zou hij deze maatschappij het devies „Pal in de branding" willen meegeven. Spr. noemde de zestigjarige „Ko ninklijke" een monument van parti culier initiatief, waarvan de werking, nationaal en internationaal vrucht baar is geweest. De vruchtbare en loyale samenwerking tussen maat schappij en regering acht de minis ter een bewijs voor zijn stelling dat de welvaart van ons volk het beste wordt gediend door een.harmonieuse vereniging van particulier initiatief en leiding van de overheid. Vervolgens maakte minister van den Brink bekend, dat het de Konin gin heeft behaagd, de president-di recteur van de Koninklijke, mr. B. Th. W. van Hasselt, ter gelegenheid van het zestigjarige jubileum, te be noemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Na het overhandigen van de on derscheiding aan mr. van Hasselt deed minister van den Brink voorts mededeling van de benoeming van de heer ir. H. J. Rijks, hoofd perso neelsafdeling te Amsterdam, tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd toegekend aan de heren R. van Egmond en A. Brouwer, die beiden reeds 31 jaar als boden in dienst zijn op het hoofdkantoor te Den Haag. Eén millioen voor bestrijding van kanker en tuberculose. De president-directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij kondigde gisteren aan, dat de jubilerende maatschappij een bedrag van ƒ500.000.— schenkt aan het koningin Wilhelmina-fonds ter bestrijding van de kanker en een bedrag van 500.000.— aan het Ne derlandse Roode Kruis, met de be doeling, dat dit bedrag ten gunste van een of meer objecten in de strijd tegen tuberculose zal worden besteed. De directie van de Koninklijke vat dit geschenk op enerzijds als een geschenk aan het Nederlandse volk door het personeel van de Konink lijke, anderzijds als een geschenk aan het personeel van de Konink lijke. Mr. van Hasselt maakte deze schenkingen bekend tijdens de aan bieding van een aantal gebrandschil derde ramen, door het personeel van de Koninklijke aan de directie ge schonken ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan. Gala-diner van de „Koninklijke'' Prins en minister president aanwezig In kasteel „Oud Wassenaar" boden directie en commissarissen van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij Vrijdagavond ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan een diner aan, waarbij o. a. aanzaten Z. K. H. prins Bernhard, minister-president dr. W. Drees en mevr. Drees, de mi nisters Lieftinck, Schokking, van den Brink, Spitzen, Gótzen en van Maarseveen, de staatsecretarissen Muntendam en van der Grinten, mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, en mr W. E. Schokking, burgemeester van 's Gravenhage,. Z. K, H. prins Bernhard herinner de in een rede aan zijn recente reis naar Zuid-Amerika, waar hij lhad kennisgemaakt met cïe bedrijven van de Koninklijke Shell groep te Curacao en voor het eerst de grote ondernemingen van de groep in Venezuela nauwkeurig had kunnen bezichtigen. In het bijzonder had het de prins getroffen op welk een voortreffelijke wijze de sociale ver zorging van de werkers was gere geld. Z. K. H. herinnerde er aan hoe initiatief en visie, zich alleen in vrijheid kunnen ontplooien, een vrijheid in gebondenheid aan de ge meenschap. Minister-president Drees. daarna het wooad voerend, sprak zijn vreugde over de genereuze gift van de Koninklijke ten bate van de volksgezondheid. De minister-pre sident wees op de grote waarde van grote internationale ondernemin gen als de Koninklijke voor Neder land en namens de regering bood hij de Koninklijke zijn hartelijke ge- lukwense aan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5