7e Lustumviering van de L. T. B. De Missie van N. Korea Zoeft geyiaag.de apuecting. aan „Jazef in Qotfian" Geef Vader Reynolds enkliniek Vulp Jiaxto Cpolf VRIJDAG 16 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA i Gistermorgen was de St. Jozef kerk in de Jansstraat te Haarlem grotendeels gevuld met leden van de L.T.B., die in een Solemnele Hoog mis God kwamen bedanken voor de zegeningen in en door hun organi satie ontvangen tijdens de 35 jaren van haar bestaan. De H. Mis werd opgedragen door ere-kanunnik deken J. P. J. Kok, oud bonds-adv. geassisteerd door pastoor A. H. P. Cleophas, eveneens oud bonds-adv., als diaken en rector J. v. d. Hoogte als subdiaken. De buitenkerkelijke viering van dit lustrum had in besloten kring plaats. In rest. Brinkman verzamel den zich na de H. Mis het hoofdbe stuur, leden van de vakgroepbestu ren en de voorzitters en secretaris sen van de 20 i T.B.-kringen. Bo vendien waren enkele oudstrijders en medestrijders uitgenodigd onder wie de 82-jarige A. J. Verkleij uit Sassenheim, dr. ir. Roborgh en b de Goey resp. secr. en vice-voorz. van de K.N.B.T.B. en rector H. Brans, aalmoezenier van de L.T.J. In zyn openingsrede liet de alg. voorzitter, de heer G. W. Kamp- schoer, de historie van de l.T.B. de revue passeren. Hij verdeelde deze historie in verschillende perioden: <- de te vlotte start, de totale in- zinhing (1921), de herbloei (1930 1940), de bezettingstijd en de laatste vijf jaren. By iedere periode bracht spr. enkele prominente figuren naar voren en een der voornaamste was ere kanunnik, deken Kok, die de geestelijke en materiële redder van de L.T.B. is. De heer Kampschoer besloot zijn toespraak met dank te brengen aan God voor Zijn zo zicht bare zegeningen. Vele sprekers voerden vervolgens het woord. De alg. secr. van de L.T. B., de heer mr. G. J. Vermeulen, die tevens mededeling deed van de bin nengekomen gelukwensen w.o. een Vluchtelingen die uit Noord-Ko- rea in Japan aankomen, hebben de berichten bevestigd, dat de com munistische Noord-Koreaanse rege ring 67 Duitse Benedictijner missio narissen gevangen heeft gezet. Zij verklaren tevens, dat de communis ten alle Katholieke missie-arbeid verboden hebben en twee kloosters in beslag hebben genomen. De meeste gevangen missionaris sen zouden in een concentratiekamp zijn opgesloten en daar in mijnen of in de landbouw te werk zijn ge steld. De Koreaanse priesters en kloos terzusters zouden hun ordeskleding hebben moeten afleggen en naar huis zijn gestuurd. Multi-millioenenionds VOOR H. BOM Bij het Congres van de V.S. zal een voorstel aanhangig worden ge maakt om „een multi-millioenen- fonds" in te stellen, dat moet dienen om de verdere proeven mogelijk te maken voor het vervaardigen van een waterstofbom of hellebom, zo is, naar Reuter verneemt, gisteravond officieel meegedeeld. Het budgetbureau der V.S. beves tigde de berichten, dat de commis sie voor de atoomenergie een des betreffend verzoek voorbereidt, dat over enkele weken zal worden inge diend. Weer een Kanaal-tuonelplan Een Franse ingenieur is van me ning, dat 't mogelijk is in vijf jaar een tunnel onder 't Kanaal door te graven. Het is de heer Basdevant, technisch secretaris van het Franse Kanaal-tunnel comité. Tot nog toe heeft men steeds aangenomen, dat voor het graven van een dergelijke tunnel tien jaar nodig zullen zijn. Basdevant zei: Over de proeftunnel zal men twee jaar doen. Het is moei lijker een schatting te maken voor de eigenlijke tunnel, maar waar schijnlijk zal deze drie jaar na de proeftunnel voltooid kunnen zijn. Om het werk in vijf jaar klaar te krijgen, zal men over drieduizend arbeiders moeten beschikken, aldus de heer Basdevant. EEN BALLET VAN HELICOPTERES! Bij het Zondag j.l. op het vliegveld Orly bij Parijs gehouden luchtvaart feest kregen de toeschouwers onder anderen een ballet, gedanst door vier Helicopteres, te zien. Dit was inder daad een choreographische manifes tatie, die niet door een vliegofficier, maar door de bekend danser Serge Lifar, was geregisseerd. FAKIR BURMAH BLIJFT VASTEN. Fakir Burmah, die sedert 4 Mei j.l. in gezelschap van adders en twee py thons in een glazen kist verblijft, heeft het voornemen te kennen ge geven het wereldrecord voedselsta- king te verbeteren, dat sedert Don derdag op naam staat van de Duitse ..beroepsvaster" Willy Schmitz. Zodra Burmah, die zijn 42ste dag van voedselonthouding is ingetreden, kennis had gekregen van de beslis sing van Schmitz. ten minste 53 da gen in zijn glazen kooi te blijven, heeft hij hulde gebracht aan de moed van zijn tegenstander. Sedert enige dagen brengt Burmah zijn tijd al sluimerend door en klaagt hij over pijnlijke schrammen, veroor zaakt door de aanraking met de glas scherven, waarop hij ligt en ook over hoofdpijn, gepaard gaande met halli- •unaties, die het gevolg zijn van de hersenanemie. verwekt door het angdurig vasten. van Mgr. J. P. Huibers en de minis ter van Landbouw, S. Mansholt. Ere kanunnik deken Kok hield een geestige speech, waarin hij een beeld gaf van de organisatie in de jaren van zijn adviseurschap* De heer A. de Jong van Lutje broek bracht namens de kringen, afd. besturen en leden hulde aan het hoofdbestuur en de vakgroepbe sturen. Als feestgeschenk bood deze spr. een belangrijke som geld aan. Nadat het officiële gedeelte ten einde was, verzamelden de deelne mers zich aan een gastmaal, waar bij nog verschillende sprekers hun gelukwensen aanboden. Met een filmvoorstelling werd de ze zevende lustrumviering besloten. Nederlandse padvindsters naar Amerika Vier Nederlandse padvindsters van 18, 19 en 20 jaar vertrokken gister avond uit Den Haag met de nacht trein naar Parijs. Vandaag gaan zij verder naar Le Havre, waar zij zich ;an boord van het s.s. „America" zul len begeven om naar New York te gaan. De vier meisjes.. Nel* Voltelen uit Haarlem, Cor Oude Groeneger uit Amsterdam, Ton de Haan uit Was senaar en Doortje Eerkens uit Eefde. zijn allen zowel pionierster als as sistent-leidster van het Nederlandse padvindstergilde. Zij zijn samen met vier Franse en vier Engelse padvind sters door de ,.Girl Scouts of Ameri ca" uitgenodigd voor een verblijf van drie maanden in de Verenigde Sta ten. Hun reis en verblijf wordt be kostigd door het „Juliette Low World-Frienship Fund", dat is ge sticht ter nagedachtenis aan Juliette Low, de oprichtster van de Girl Scouts. De meisjes zullen eerst vijf dagen doorbrengen in het padvind sters „International House" te New York. waarna zij ieder afzonderlijk in verschillende districten der Ver enigde Staten zullen worden onder gebracht. Het doel van de „Girl Scouts of America" is nadere kennismaking met padvindsters in andere landen ter bevordering der wereldvriend schap. Voor ditzelfde doel zijn ver leden jaar zes Amerikaanse pad vindsters in Nederland geweest, waar zij hielpen in gewone en blauwe vo gelkampen en in het padvinsterscen- trum „Buitenzorg". Deze meisjes fi nancierden evenwel alles zelf. De vier Nederlandse padvindsters zullen ongeveer 17 September terug zijn in ons land. NIEUWS OVER DE TROEPEN SCHEPEN. Een dezer dagen zijn de troepen schepen „Kota Inten" en „General Harry Taylor", met resp. 900 en 1450 repatriërende militairen aan boord van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Beide schepen worden begin Juli resp. te Rotterdam en te Amsterdam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der koninklijke landmacht: de 41e genie veld compagnie, de 41e genie park compagnie, de 41e divisie mare chaussee compagnie en het tweede gedeelte van het 41e zelfstandige verkennings eskadron. Het eerste gedeelte van dit eskadron bevindt zich aan boord van de „General Mac Bae", dat op 31 Mei jl uit Priok naar Nederland vertrok. Tot de opvarenden van de „Gene^ ral Harry Taylor" behoren: het 413e bataljon infanterie en het 402e batal jon infanterie. Het troepenschip „General A. W. Greely" wordt in de nacht van Za terdag 17 Juni op Zondag 18 Juni a s. voor Hoek van Holland ver wacht. De ontschepping van de „Gen. Greely" zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zondag 18 Juni a.s. des morgens te 9 uur in de haven van Rotterdam beginnen. Tenslotte kan worden medege deeld, dat in tegenstelling tot de aanvankelijke verwachting, het troe penschip „Helenic Prince" eerst omstreeks Woensdag 21 Juni a.s. in de haven van Amsterdam wordt verwacht. WANNEER GOEDKOPERE AARDAPPELEN? Indien de regenperiode, die 14 Juni begon, iets meer neerslag gaat brengen, is er kans op lagere aard appelprijzen. De aardappeltelers ge ven echter nog niet veel hoop. Het gewas is schraal, de grond veel te droog en de velden vertonen vrij wat lege plekken. Bovendien schijnt er reeds behoorlijke vraag te zijn uit het buitenland voor eerstelin gen pootgoed. Mocht er niet gauw enige regen van betekenis vallen, dan zal het, zo meent men in kringen van telers te Broek op Langendijk en omge ving, zeker Augustus worden voor de aardappelen goedkoop kunnen worden. VERFMOEILIJKHEDEN MET DUITSLAND OPGELOST. Naar wij vernemen zijn de moei lijkheden, die tussen de Duitse en Nederlandse verfindustrie waren ge rezen over de import van Nederland se lakken, verven en vernissen, opge lost. In de „Bundesanzeiger" is thans door de „Einfuhrausschuss" gepubli ceerd, dat de import van Nederland se verf en de export van Duitse verf gedurende de maanden Mei tot en met Augustus van dit jaar voor elk der beide landen zestig ton per maand kan bedragen of een waarde van vijftig duizend dollar per maand kan hebben. Op 31 Augustus a.s. loopt het bestaande handelsverdrag tussen Nederland en Wegt-Duitsland af. In het kader van dit verdrag ge schiedt de in- en uitvoer van verf. TIENDUIZENDSTE BEZOEKSTER VAN „MARIA GORETTI" NAAR ROME. Gisteravond werd in het Passage theater te 's Gravenhage de tiendui zendste bezoeker verwacht, die de film „Maria Goretti" kwam bewon deren. Na de vertoning van het journaal, betrad de directeur van het theater, de heer S. Kinsbergen, het toneel en zeide, dat zich in de stalles de tien duizendste bezoeker van de film „Maria Goretti" bevond. Hij vroeg daarop aan de houder van het plaats bewijs nummer 96939 naar voren te willen komen. Dit bleek te zijn een jongdame, Mieni van Haastrecht uit Heerlen, aldaar wonende aan de Benserade- weg 20 en op het ogenblik in den Haag gelogeerd. De directeur hield daarop een hartelijk toespraakje tot mej. van Haastrecht, overhandigde haar een grote bos bloemen en deel de haar mede, dat zij als de tiendui zendste bezoekster aan de in zijn theater lopenden film een 10 daagse reis naar Rome kreeg, uitgeloofd door de Riofilm te Amsterdam, de Nederlandse Katholieke Reisvereni- ging en de directie van het Passage- theater. DE BENELUX VLIEGTOCHT. Een kleine 70 sportvliegtuigen in grote verscheidenheid van model en grootte vloog gistermiddag het Hil- versumse sportvliegveld binnen, waar de deelnemers aan de grote vierdaagse Benelux-vliegtocht sa menstroomden en waar hedenoch tend de tocht begon. Het was spoedig een internationaal gezelschap: de deelnemers kwamen van heinde en ver. Omstreeks het middaguur arriveerden de eerste toestellen en gedurende enkele uren bleven de vliegtuigen binnenkomen uit Engeland, Denemarken, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Zwitserland en België. Het was een aantrekkelijk gezicht de verscheidenheid van „sportkist- jes" te zien aankomen, enkele al leen, ander in groepen van vier en meer, die de tocht naar Hilversum, Nederland, gezamenlijk hadden afge legd. Er waren allerlei soorten vlieg tuigen, eenvoudige kleine toestelle tjes en ultra moderne kostbare, som mige met meer motoren. Elke deelnemer, er bevindt zich een vijftal vliegende dames onder hebben een of meer passagiers aan boord, al naar ge'ang de grootte van het toestel. Op deze wijze nemen 160 personen aan de tocht deel. Engeland is na Nederland het best vertegen woordigd en wel met 15 toestellen. Nederland 23, Denemarken 6, Frank rijk en Italië 3, België 10 en Luxem burg 8. Onder de Nederlandse deelnemers bevindt zich ook een groep van de Rijksluchtvaartschool en een groep van de luchtstrijdkrachten. DE COLLECTANT IN HET GROOT. Dinsdagmiddag j.l. werd mej. M„ die voor de reclassering op de sta tionsweg te Ede collecteerde, aan gesproken door een onbekende man, die voorgaf controleur te zijn en spe ciaal opdracht had de collectebussen op vals geld te onderzoeken. Hij nam collectebus en intekenlijst in beslag en nodigde de collectante uit in zijn auto mede te gaan naar het gemeen tehuis. hetgeen door mej. M. werd geweigerd. De onbekende schreef daarop een ontvangstbewijs en ver trok met zijn auto, die aan de kant van de weg geparkeerd stond. De collectante had de tegenwoordigheid van geest op het ontvangen regu het nummer van de wagen te noteren, hetgeen later een verstandige daad bleek geweest te zijn. Mej. M. be gaf zich naar de secretaresse van het comité, die de reclasseringscollecte organiseerde en daar verscheen even later ook de onbekende „controleur". Hij deelde mede, dat alles in orde was bevonden en stelde de collec tante de thans verzegelde bus en de bijbehorende bescheiden ter hand. Geïmponeerd door dit vertrouwen wekkend optreden deponeerde de col lectante het ontvangstbewijs met het daarop aangetekende autonummer in de prullenmand. De zaak scheen daarmede uit, doch toen de secreta resse van het comité, die bij de voor gaande afwikkeling niet aanwezig was geweest, de volgende morgen het zegel verbrak en de inhoud van de bus met de lijsten vergeleek, bleek een bedrag van ruim 60.te ont breken. Onmiddellijk werd de poli tie gewaarschuwd Het briefje met het autonummer werd opgevist en aan de hand daarvan kon nagegaan worden aan wie het desbetreffende autonummer was afgegeven. De on bekende controleur en zijn handlan ger, die de auto bestuurde, werden te 's Gravenhage gearresteerd. Zij hebben reeds een bekentenis afge legd. DE KAPPER KON NIET STUREN Toen een dezer dagen irr de prille ochtend een kapper in de Valther- mond (Dr.) naar buiten trad om de stand van het weer eens op te ne men. ontmoette hij voor zijn wo ning twee mannen, die vergeefse po gingen in het werk stelden om een auto weer in beweging te krijgen. Zij verzochten de kapper, de wagen even op te duwen. Deze voelde daar weinig voor, temeer niet omdat hjj meende te bespeuren, dat de beide automobi listen sterke drank hadden genoten, Tenslotte kwam men tot een verge lijk: de kapper zou achter het stuur wiel plaatsnemen en de beide he ren zouden duwen. Aldus geschiedde en na enkele ogenblikken sloeg plotseling de mo tor aan. De kapper echter zat voor het eerst van zijn leven achter het stuurwiel en reed tengevolge daar van holderdebolder de wagen in het zijn inziens veilige graanland. Men zag niet dadelijk kans. de wagen weer op de weg te krijgen, bovendien ga ven de beide inzittenden er blijkbaar de voorkeur aan, om hun reis per bus te vervolgen. De auto bleef staan en de kapper wijdde zich aan zijn c taak. Later kwam de politie. De auto TONEEL IN VOORSCHOTEN In de prachtige tuin van „Beresteijn" gaven de priesterstudenten van de paters Capucijnen gisterenmiddag een op en lucht voorstel ling van „Jozef in Dothan" van Joost van den Vondel. Ondanks de sombere vooruitzichten in de ochtenduren werd het weer toch geen spelbreker, zodat er een groot aantal belangstellenden was onder wie wij opmerkten mgr. Th. M. P. Bekkers en burgemeester C. J. v. d. Hoeven met zijn echtgenote. „Jozef in Dothan" is de in toneel vorm gegoten oud-testamentische ge schiedenis van Jozef, die door zijn broeders wordt gehaat, omdat men hem als een onderkruiper beschouwt. Deze haat krijgt zijn kans als Jozef de broeders bezoekt bij de kudde. Aanvankelijk wil men hem doden, maar later komt men van dit plan terug en wordt Jozef voor een hand vol zilverlingen aan een Arabier ver kocht. Vondels bewerking van deze be kende geschiedenis ontleent haar waarde vanzelfsprekend aan de schoonheid van taal. De beste voor drachtskunstenaars in Nederland hebben er de grootste moeite mee, om de schoonheid van deze uitgebalan ceerde volzinnen tot uitdrukking te de allernieuwste BALL POINT Schitterende uitvoering Prijs F,3;9Ü^. nu F 2.75 REYNOLDS SENIOR Prijs E-5;Wnu F 3.75 REYNOLDS (2 kleuren) Prijs F-&Wnu F 4.25 INKTPATRGNEN Prijs rTbUnu F 1 BREESTRAAT 145 BUITENLAND. 1 In het centrale station van Hel sinki is brand uitgebroken in de lo- kettenafdeling. De schade bedraagt ongeveer 100.000.000 Finse marken. Ten gevolge van een overstro ming van de rivier McCleod in Cana da zijn vijf mijnwerkers omgekomen. Spoorwegen en wegen zijn vernield. Men vreest, dat nog 19 perso nen om het leven zijn gekomen ten gevolge van de aardverschuiving in het afgeiopen weekeinde in Dardjoe- ling. De aardverschuiving ging ge paard met zware regens, stormen en typhonen in Bengalen en Assam. Het aantal doden is thans gestegen tot 64. Bij een ontploffing in een speel goedfabriek te Gleik nabij Steyr, in Opper-Oostenrijk, zijn zes arbeiders gedood en tien zwaargewond. De ont ploffing zou het gevolg zijn geweest van het openen van een fles aceton bij een brandende kachel. De tien ge wonden sprongen met brandende kleren uit de ramen. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Life" verdienen de beroeps wedders en andere winstmakers in de V.S. per jaar 6 milliard dollar, dat is meer dan de 100 grootste maatschap pijen samen. 50 millioen volwassenen en talrijke minderjarigen verspelen jaarlijks bijna 30 milliard dollar, deelt het blad als uitslag van een on derzoek mee. brengen. En daarom hebben wij be wondering voor de opvoering, die de seminaristen van „Beresteijn" gege ven hebben. De tekstkennis was uit stekend en de zegging zeer goed, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat hier uitsluitend dilettan ten aan het woord waren. De toewijding, waarmede dit optre den was voorbereid, bleek overigens duidelijk uit de gehele opzt. De re gisseur had, zonder het taalelement te verwaarlozen, veel scènes tot een kijkspel gemaakt. Bijzonder knap waren de regievondsten in het ge deelte, waarin Ruben zijn broeders van hun dwaze plan tracht af te brengen. Het samenkomen van de personen, wanneer men overeenstem ming dacht te bereiken en het uit eengaan, zodra anders bleek, werkte zeer suggestief. De plaats, die Judas steeds op het toneel innam, was juist gekozen en onderstreepte duidelijk de verhouding onder de broeders. De reien, getoonzet door J. A. S. van Schaik, pr., werden goed gezon gen. Het rhythmische opkomen en afgaan, de opstelling en de figuren, die bij het voortbewegen werden ge maakt, vormden een kleurrijk en boeiend schouwspel. Wij zullen geen namen noemen van medewerkenden, die bijzonder op de voorgrond traden. Deze prachtige op voering moet het resultaat zijn van toewijding en samenwerking en in dat opzicht hebben allen hun beste krachten gegeven. Het publiek werd zichtbaar ge boeid door de opvoering en betuigde aan het slot zijn erkentelijkheid met een hartelijk applaus. De weg overnaar het zieken huis. De wielrijder W. W. uit Lei den, die van de Valkenburgseweg naar de Rijndijk wilde, en zonder naar rechts te kijken de drukke Haagweg overstak, reed tegen de laadbak van een vrachtauto, bestuurd door D. R. uit Woerdense Verlaat. Hij kwam natuurlijk te vallen en brak daarbij zijn rechterheup. Dr. C. Kuypers verleende de eerste hulp en met een auto van de G.G.P. uit Lei den is hij toen naar het Academisch Ziekenhuis overgebrfacht. K.J.M.V.'ers handballen. Giste renavond speelde het elftal van de oud-K.J.M.V.'ers een handbalwed strijd tegen leden van de huidige K.J.M.V. In het begin waren de oud-K.J.M. .'ers nog niet erg op dreef. De score van de tegenpartij liep op tot 40. Zo ging ook de rust in. Na de rust ging het de oud-K.J.M.V.'ers wat voorspoediger, maar toch ook weer niet zo, dat de gehele achterstand in gehaald kon worden. Met 75 voor de huidige K.J.M.V. kwam het einde. HILLEGOM DE NIEUWE BEURS KOMT Men schrijft ons van gezaghebben de zijde: Nu de demonstratietuin uit gebloeid is en de plannen voor de nieuwe beplanting reeds in wording zijn, komt de nieuwe, zo hoognodige Beurs weer op de voorgrond. On danks dat sommigen aan de tot standkoming v ïhoopten, staat de bouw op korte termijn onomstote lijk vast. Na veel moeilijkheden zijn de gel den thans bijeen: de tekeningen zijn gereed; alle aangrenzende terreinen zijn aangekocht, overgedragen en betaald, zodat de aanbesteding aan staande is. Ook de exploitatiekosten zijn bekend en het steeds toenemend bezoek op de Donderdagen doet de zekerheid voor rendabiliteit nog vergroten. De Beurs komt op de plaats, waar bleek namelijk het eigendom te zijn van de heer Heine te Emmercompas- cuum .Twee inwoners van Klaziena- veen hadden de wagen uit de garage gehaald om er een tochtje naar Haar lem mee te maken. Ze kwamen ech ter niet verder dan de Valthermond en thans verblijven ze in een cel in Assen HET AVONTUUR VAN EEN HAAGSE SCHOOLJONGEN. Een 15-jarige Haagse schooljongen w onder een groot aantal Nederland se jongens en meisjes uitverkoren om met nog twintig scholieren uit andere Europese landen een zesweek- se vacantie door te brengen in de Verenigde Staten. Rob Leopold heet de gelukkige. Hij zit in de derde klas van het Neder lands lyceum in Den Haag. Enkele weken geleden stuurde de rector van het lyceum hem naar het ministerie van O., K. en W. als candidaat voor deze Amerikaanse vacantiereis, die was uitgegaan van de „Youth Incor porated" in de stad Nashville (Ten nessee). Na een schifting onder de vele gegadigden stuurde het ministe rie vier meisjes en drie jongens door naar de Amerikaanse ambassade, waar hun een k'ein examen in het Engels werd afgenomen. De ambas sade koos twee jongens en twee meis jes uit en stuurde gegevens over hen met een grote foto naar Nash ville. „En toen maar wachten, hè", vertelde Rob. Het duurde een hele tijd maar op een Dinsdagmorgen in het begin van deze maand lag er een dikke brief in de brievenbus. Nash ville had Rob gekozen. Waarom de Amerikanen hem heb ben uitgekozen, weet Rob niet. Misschien omdat hij een 9 voor En gels heeft. Op 2 of 3 Juli vertrekt hij met een stratocruiser van de A.O.A. I uit Londen. EEN STILLE BEURS. Gisteren was het wederom een lus teloze beurs. Het woord vacantie- stemming begint te verschijnen in de beursoverzichten, hoewel vóór de oorlog de zomermaanden vaak gro te activiteit aan de dag legden. Er waren drie factoren, die ter beurze speciaal de aandacht trokken: daar was in de eerste plaats de uitge sproken vaste stemming voor Phi lipsaandelen. Kennelijk houdt dit verband met goede verwachtingen inzake het jaarverslag Na opening op 234 trok de koers aan tot 236 en sloot op het hoogste punt. Vervol gens werd opgemerkt, dat aandelen Escompto Bank in open hoek verhan deld werden. Dit hield verband met het gepubliceerde verslag over 1949. Kennelijk stelden de resultaten van de bank over dat boekjaar de beurs ietwat teleur. De derde factor van enige betekenis was de koersstij ging voor aandelen Besoeki. Van deze maatschappij is juist gisteren gemeld, dat zij 3968 pakken tabak heeft verscheept en wel tabak van prima kwaliteit. De koers der aan delen liep daardoor 4 y, procent op. Een andere toonaangevende tabaks onderneming op Java de Soekowo- no, werd hierdoor gestimuleerd en trok eveneeens 3 procent aan. Hiermede was het voornaamste van deze beursdag gezegd. Er was geen nieuws, dat de markt kon sti muleren, maar het viel op, dat on danks het gebrek aan kooplust, de koersen zich vrij goed wisten te hand haven. Zulks duidt op de blijvende behoorlijke ondertoon van de markt. Kon. Olie lag practisch ver laten. De vraag ontbrak volkomen. Daarentegen was Aku weer iets vas ter. Unilever goed prijshoudend Cultures bleven op prijs zonder op merkelijke fluctuaties in de hoofd fondsen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt tc 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bè\volking met en kele verspreid optredende buien en voornamelijk in de nacht en ochtend opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid—West. Weinig verandering in temperatuur. thans het gebouw Treslong staat en het slopen van dit gebouw is reeds opgedragen. De laatste moeilijkheid is nog deze: de R.K. Tuinbouwschool met woning van het hoofd, thans nog op Tres long gevestigd, moet naar huize Casa Nova, door de gemeente aangekocht. De heer A. J. Winters, de voorma lige eigenaar van de villa gaat naar Stationsweg. Komend voorjaar zal een prachtig gebouw, de Nieuwe Hil- legomse Beurs uitzien op de dan weer in stralende lentepracht ge tooid zijnde Demonstratietuin. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubileum. Vandaag viert de heer Abr. de Best, Kerkstraat alhier, de J, dat hij voor 25 jaar bij de P.T.T. in dienst kwam. De jubilaris begon zijn werkzaamheden als besteller te Katwijk aan Zee, was later kantoor houder te Melissant en thans ambte- r bij het Hoofdbestuur van de P.T.T. KATWIJK Geboren; Gerard z. van K. Kuyt J. Vis, Krijn z. van K. Vooysi en C. Hoek, Pietje d. van C. Haas noot en P. Kuyt, Johanna d. van H. Vooys en I. van Tilburg, Pie- ter z. van D. Schaap en J. Olie mans, Engel z. van A. Korpels- hoek en J. de Jong. Ondertrouwd: H. v. d. Does en' T. Guyt, J. Arnoldus en A. C. van Duyn, J. van der Plas en A. van Leeuwen, C. van der Plas en E. Dijkdrenth. Overleden: C. den Heijer 63 jr., wed. van Jac. Vonk, P. Plokker 93 jr., wedr. van J. Meijvogel, Y. van Rijn 77 jr. geh. met J. van Rijn, W. de Vreugd 86 jr, wed. van W. van Beelen, J. H. Verveer 23 jr. LEIDSCHENDAM Onbevredigende verkeerssituatie. De A.N.W.B. heeft het gemeente bestuur van Leidschendam geadvi seerd om in de route Voorburgse- weg-Juliana weg ter weerszijden van de Damlaan een verkeersheuvel aan te brengen, die het verkeer dwingt op de goede weghelft te blijven. Ook in de Damlaan moet naar de mening van de A. N. W. B. een verkeers heuvel komen om te voorkomen, dat daar voortdurend de linkerbochten worden afgesneden door de wegge bruikers. Verder zou door het aan brengen van geblokte kantstroken, het trekken van verkeersstrepen en de aanleg van z.g. zebra-ovevsteek- plaatsen voor voetgangers de ver keersveiligheid op dit gevaarlijke punt ten zeerste zijn gediend. Electrisch gemaal. Door de ver gadering van het bestuur van de Driemanspolder zijn de rekeningen over 1949 goedgekeurd. De ontvang sten 27.474, uitgaven 16.006, saldo op 1 Jan. jl. 11.468.Volgens de begroting voor 1950 is het polder- geld vastgesteld op 20 per H.A. Besloten werd in de polder een nieuw gemaal te stichten. Voor dat doel zal een geldlening groot 210.000.worden aangegaan. Ge rekend wordt dan tevens dat het Rijk een subsidie zal verlenen van 209.000.waardoor behalve de stichting van een electrisch gemaal ook enige noodzakelijke verbeterin gen aan de waterwegen kunnen aangebracht worden. De heer P. Huysman werd als voorzitter herko zen. In de commissie tot nazien van de rekeningen werden benoemd de heren P. Bos, J. C. van Dorp en J. v. d. Linde. SASSENHEIM Ouden van dagen uit. De ouden van dagen hebben gisteren hun jaar lijks uitstapje gemaakt. Met enige autobussen en ongeveer zes en zes tig auto's vertrokken zij om tien over een van uit de Wilhelminalaan, uitgeleide gedaan door een talrijk publiek. In goede stemming ging het via Aalsmeer, de Loosdrechtse plas sen en Hilversum naar Valkeveen, waar de stoet omstreeks kwart over drie arriveerde. In de grote cafézaal van de bekende speeltuin stond de thee al klaar en het duurde niet lang of de ouden van dagen en hun chauf feurs hadden zich aan de lange ta fels geschaard. Om even over half vijf moest men wejr vertrekken, want in de schuur van Zonneveld en Philippo stond een diner gereed. Bij thuiskomst stond in het dorn de Hoofdstraat vol met belangstellen den, die de auto's toezwaaiden. De heer Ph. Boot, die voor de organisa tie van de tocht heeft zorg gedragen, hield een toespraak. De burgemees ter, die tesamen met zijn echtgenote de tocht had meegemaakt, sprak ook enige woorden. Hij uitte o.a. zijn ver bazing en vreugde over de jeugdige energie van de ouden van dagen Namens dezen dankte de heer Hein ten Bos voor het uitstapje. Nieuws van de tennisbaan. Nu het tennisseizoen eenmaal begonnen :s, blijkt de belangstelling groter dan aanvankelijk verwacht. Eerst was men tevreden met één speelavond per week, doch nu wil men uitein delijk toch overgaan tot het invoe ren van seizoenkaarten. Weliswaar wordt de contributie dan veel hoger, maar de speelgelegenheid wordt dan ook véél groter. Tevens komt er meer gelegenheid tot c ompetities, enz. Zondag 18 Juni om half twaalf zullen de leden en belangstellenden op het terras van het clubhuis m<»«- elkaar kunnen beraadslagen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2