De Leidse Studenten-lustümfeesten zijn vannacht besloten De pseudo-vogelpest rond Barneveld Djakarta weigert 3iet Ü.S.d. dan temeden riy,n „H'état de Sièye" van Camus WOENSDAG H )UNI 1950 UE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Een nalatige boer Op drie plaatsen is er thans in de gemeente Barneveld pseudo vogel pest: te Barneveld dorp, te Voorthui zen en te Kootwijkerbroek. Bij el kaar zijn er ongeveer 25 bedrijven thans aangetast. Men moet te Bar neveld zijn cm te weten, hoe er ge werkt wordt om deze ziekte een halt toe te roepen Onverbiddellijk wor den de bedrijven hun pluimveesta pel ontnomen. Het laatst gemelde ge val komt uit Kootwijkerbroek, dat tot nog toe vrij bleef. Uit het onder- ïoek bleek, dat de man reeds vorige week Vrijdag de pest op zijn bedrijf iad, maar „omdat hij het zo druk ■net dé hooibouw had" nog niet had jpgegeven. Hij kreeg prompt proces verbaal voor het verzwijgen van pseudo vogelpest op zijn bedrijf. De aangrenzende bedrijven werden ook besmet verklaard en als hun pluim vee in aanraking heeft kunnen ko nen met de zieke kippen, dan wordt iet onherroeplijk afgemaakt. Vanuit 3troe, dat veertien dagen geleden 2en besmet bedrijf had, werden sindsdien geen nieuwe gevallen ge meld. WIJZIGING ZIEKTEWET GEWENST. Door het lid van de Tweede Ka mer de heer Andricssen (K.V.P.) zijn aan de minister van Sociale Za ken de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat wijziging van de Ziektewet en de Kinderbijslagwet ten zeerste ge wenst is, teneinde te bereiken, dat voor de uitvoering van genoemde wetten slechts één uitvoeringsor gaan (de bedrijfsvereniging) per be drijfstak tot stand komt, dit laatste ook met het oog op de uitvoering van de werkloosheids- en wacht geldverzekering, waarvoor ook slechts als regel één bedrijfsvereni ging per bedrijfstak kan worden er kend? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen of op korte termijn de indiening bij de Staten Generaal van wetsontwerpen, als in de eerste vraag bedoeld, kan worden tege- moetgezien? PSEUDO-VOGELPEST OOK OP JAVA. Ter bestrijding van de peusdo-vo- gelpest te Salatiga, die vooral onder de kippen zeer veel slachtoffers telt, is de veeartsenijkundige dienst al daar overgegaan tot het toedienen van injecties aan de kippen in de districten Salatiga, Ambarawa en Ungaran. VERGADERING NEDERLANDSE R.K. KRUIDENIERSBOND. De Nederlandse R.K. Kruideniers- bond hield Dinsdag te "s-Hertogen- bosch zijn bondsvergadering. De voorzitter van het bondsbestuur, J. Hovenier uit Schijndel (N.-Br.) zeide o.m., dat de zelfstandige krui denier moeilijke tijden beleeft en dat het bedrijf onder zeer zware fiscale lasten gebukt gaat. De voorzitter legde grote nadr.uk op de samen werking ter wille van de zelfstandig heid, die de basis vormt van het be staan der aangeslotenen. Drs. W. van de Woestijne hield een inleiding onder de titel: „Doe het beter" gewijd aan het bedrijfsbe heer. Hij waarschuwde tegen een prijsverlaging ten koste van een ren dabele omzet en achtte ruimte en tijd belangrijke factoren voor de winstcalculatie. BRAND- EN UITKIJKTOREN TE DIEVER. Te Diever werd gistermiddag de brand- en uitkijktoren in de bossen van Berkenheuvel in gebruik geno men. De burgemeester van Diever, de heer J. C. Meyboom, heette de ge nodigden onder wie mr. M. C. Bloe- mers, hoofd van het bureau natuur bescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, welkom. Deze laatste wees er op. cWt er bij het gemeentebestuur te Diever grote liefde aanwezig is voor de schoon heid van het landschap. Daardoor was hier een krachtige weerstand te gen het aanleggen van een militair oefenterrein. Bij de keuze van dit ter rein ging het tussen Appelscha. Die per en Havelte. De keuze is'thans definitief op Havelte gevallen. Mr. Bloemers opende de uitkijktoren met de hem ter hand gestelde sleutel. Rode Kruis wil Ambou helpen Het internationale rode kruis heeft de Indonesische regering ge polst over de mogelijkheid van het zenden van hulp naar de republiek Zuid-Molukken, die twee maandep geleden werd uitgeroepen en dooi de Indonesische regering is afgesne den van voedselimporten uit Java. De Indonesiscihe regering heeft gisteren bekend gemaakt, zo meldt Ass. Press, 'dat zij hét schrijven van het Rode Kruis niet in overweging kan nemen, daar hierin naar de Zuid-Molukken wordt verwezen als naar een „belligerente partij." Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken te Djakarta deelde mede, dat dc Indo nesische i-egerir.g de Zuidmolukse beweging als een binnenlandse op stand beschouwt. Hij herinnerde er aan, dat de Indonesische „repu bliek," hoewel erkend als een bel ligerente partij, eerst aan het einde van het conflict met Nederland hulp van het Rode Kruis had ont vangen. Op de vraag of een missie van het Rode Kruis toegestaan zou worden Ambon te bezoeken, ant woordde de woordvoerder, dat het ministerie van Defensie hierover zou beslissen. Het Hoge Commissariaat van Indonesië In een deel van de Indonesische pers heeft een correspondent van Antara critiek geoefend op de perso neelsbezetting van het Hoge Com missariaat van Indonesië in Den Haag. Dit bestaat nog steeds uit 800 man. De correspondent noemt de po sitie van Roem zeer moeilijk het ver- zekere ambtenaren moeilijk het ver trouwen van de Hoge Commissaris kunnen genieten in verband met hun zeer conservatieve visie ten aanzien van Indonesië. Economische belan gen tussen Nederland en Indonesië spelen voorts ook een rol. De heer Roem heeft in zijn com mentaar op deze publicatie gezegd: „Ik moet de strekking en inhoud van het artikel, waarin het Hoge Com missariaat wordt voorgesteld als een koloniaal bolwerk en critiek wordt geleverd op het gezamenlijke Indo nesische optreden bij handelsbespre kingen in West-Europa, in het alge meen tegenspreken. Wij sluiten de ogen niet voor personeelsmoeilijk- heden". De heer Roem zeide voorts, cat de ontwikkeling veel zal corrige- Geen preventieve oorlog Rede van Acheson Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren te Dallas in Texas ver klaard, dat de Sovjet-Unie gebruik maakt van haar gewapende macht en haar vijfde colonne in andere lan den" om de zwakken te intimideren". Er bestonden middelen voor de Ver enigde Staten om deze Russische druk tegen *te gaan, zo zei de minis ter. „Hiertoe behoren echter niet iso lationisme, toegeeflijkheid, of plan nen voor een „preventieve oorlog" met atoombommen. Amerika zal voortgaan met zijn realistisch beleid van vreedzame onderhandelingen en Versterking van de vrije wereld in de hoop, dat Rusland eens onze goe de nabuur zal worden", zo voegde, Acheson er aan toe. De Amerikaanse minister was ver der van mening, dat het plan-Schu- rr.an en de Europese betalingsunie indien zij langs constructieve banen vorden verwerkelijkt, de belofte in houden van een groot nieuw tijdperk in Europa". Na te hebben afgerekend met toegeeflijkheid tegenover de Sov jet-Unie („waardoor Russische agres sie zou worden uitgelokt") en isola tionisme („dat nutteloos en niet goed koop is") motiveerde Acheson uit voerig zijn afwijzend standpunt te genover een zoogenaamde „preven tieve oorlog". „Alle mensen met verantwoorde lijkheidsgevoel moeten het er over eens zijn, dat een dergelijk middel voor ons ondenkbaar is", zo zeide de minister met grote nadruk. „Het zou ieder moreel beginsel van ons volk schenden. Een dergelijke oorlog zou uiteraard ongelooflijk vernietigend zijn en zou de problemen verveel voudigen, in plaats van op te lossen". NIEUWE NACHTJAGER VOOR DE BRITSE LUCHTMACHT. Volgens „The Times" is thans de eerste straal-pachtjager voor de Royal air force" in productie: de ..Meteor" N(ight) F(ighter) XI. Dit toestel is ontworpen en wordt ge bouwd door de „sir W. G. Armstrong Whitworth aircraft limited" te Ba- ginton, bij Coventry. Zoals bekend is, is de „Meteor" zoals die in Engeland en ook in Nederland als straaljager in gebruik is ontworpen en gebouwd door de Gloster vliegtuigenfabriek. De Gloster-fabriek bouwde de zeven verschillende uitvoeringen van de „Meteor". De „Meteor" N F 11 blijkt te zijn samengesteld uit het tweepersoons oefenvliegtuig, de „Meteor" 7 en de nieuwste straaldagjachtvliegtuig, de „Meteor" 8. Het nieuwe toestel is uit gerust met twee Rolls Royce „Der- went"-straalmotoren van niet nader genoemd type en sterkte. De „Meteor" N P 11 heeft, blijkens een vrijgegeven foto, wel iets weg van een „Meteor" 7, het toestel staat echter veel lager op het driewielige onderstel en de neus is veel langer. In de neus is de radar en radio-appa- ratuur ondergebracht om een ander vliegtuig in het donker te kunnen opsporen. De enige Britse nachtjager met straalaandrijving waarvan het be staan bekend is, is de „de Havilland" D H 112 „Venom". Op dit type zijn tot dusverre door de R.A.F. geen or ders geplaatst. JORDAANS VLIEGTUIG TOT DALEN GEDWONGEN De Britse piloot en de vijf Arabi sche passagiers en een Amerikaanse i-an een vliegtuig met de Jordaanse kentekens, dat Dinsdagochtend in het Zuiden van Israël gedwongen werd te dalen, worden thans door de Is raëlische autoriteiten vastgehouden, zo is officieel gemeld. Een Israëli sche woordvoerder richtte een waar schuwing tegen vliegtuigen, welke zich niet op de vastgestelde routes bevinden. ENGELS-NEDERLANDSE BABY'S. Onder jde 900 repatriërende Ne- derklidsé passagiers, die met het Britse schip „Atlantis" een dezer da gen uit Indonesië naar het Westen vertrekken, bevindt zich een vrij groot aantal aanstaande moeders. Nu doet zich, natuurlijk de mogelijkheid voor dat tijdens de reis baby's wor den geboren, die krachtens de Britse wet de Britse nationaliteit zullen verkrijgen, daar zij aan boord van een Engels schip het levenslicht gaan zien. De aanstaande Nederlandse moe ders behoeven zich echter niet onge rust te maken, wanneer zij aan boord een „Engelse" baby krijgen. Zij kunnen de door de gezagvoerder van de „Atlantis" te verstrekken En gelse geboorteacte in Nederland overleggen om daar een geboorteacte te krijgen, waaruit het Nederlander schap van hun kindje blijkt. De aan boord geboren kinderen behouden overigens hun gehele leven naast de Nederlandse de Britse nationaliteit. DE BLIKSEM IN TWEE BOERDERIJEN Tijdens een kort maar hevig on weer, dat zich gistermorgen boven Ede ontlastte, werd een grote opslag plaats bij de woning van de landbou wer Schut door de bliksem getroffen. Plm. 10.000 kg. hooi en stro gingen verloren. Niets was verzekerd. Terwijl de brandweer nog met de blussing bezig was loeiden de sirenes opnieuw en thans bleek de grote boerderij van de fam. Folmer door het hemelvuur getroffen. Aan blus sen viel niet te denken. Het huis brandde tot de grond toe af. Het vee en een klein gedeelte van het huis raad kon in veiligheid worden ge bracht. KINDEREN TOT ROOF AANGEZET De laatste tijd werden te Hilver sum op allerlei plaatsen portemon- naies ontvreemd; voornamelijk op de markt en in drukke winkels werden deze uit de tas of mand van de da mes geroofd. Het onderzoek der politie heeft thans tot een verrassende ontdekking geleid. De daders bleken vier kinde ren van zes tot dertien jaar te zijn uit één familie, die door moeder er op uit werden gestuurd om te stelen. Voor elke portemonnaie kregen zij een dubbeltje of een kwartje belo ning om snoep te kopen. Zij hebben op deze wijze voor honderden gul dens gestolen. De vrouw, de 38-jari- ge M. H., de tweede moeder van de kinderen, ontkende de kinderen er op uit te hebben gestuurd, maar de verklaringen van de jeugdige daders zijn pertinent. De vrouw en ook de vader, de 37- jarige P. de J. - die zegt van niets te weten - zijn in arrest gesteld. Men zal trachten de kinderen in een be tere omgeving te plaatsen. JEUGDIGE DIEVEN TE APELDOORN. Een inbraak in de nacht van Zon dag op Maandag j.l. gepleegd in het manufacturenmagazijn „De Duif" in de Hoofdstraat te Apeldoorn heeft de recherche op het spoor gebracht van een bende jeugdige dieven en helers, die zeker een tiental inbra ken, in de laatste maand in Apel doorn gepleegd, op haar kerfstok heeft. Het waren voor winkels en woningen, die het doelwit vormden en waaruit de meest uiteenlopende voorwerpen, van lippenstiften tot kostbare electrische instrumenten, werden gestolen. Een grote hoeveelheid kon nog ten huize van een der daders, de 17-ja- rige A. S., worden achterhaald. Be halve hem arresteerde de Apel- doornse recherche de vermoedelijke hoofddader, de 17-jarige K. O., diens broer, de 18-jarige A. O., de even oude J. L., de van heling verdachte 22-jarige G. W. S, en de 17-jarige Th. E. van S. Nog enkele arrestaties worden verwacht. DODELIJK ONGEVAL TE HEERHUGOWAARD. Vanmorgen kort na zeven uur i: de 26-jarige aannemer A. de" Koning uit Wognum, met zijn motor met zij span in de bocht bij de R.K. kerk Heerhugowaard Zuid tegen een auto gebotst. De Koning overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De duopassagier werd zwaar en de zij- spanpassagier licht gewond. De po litie wijt het ongeluk aan onbe kwaamheid van de motorrijder, die geen rijbewijs bezat. LIET LUSTRUM IS TEN EINDE. De feesten zijn achter de rug. Het feestgedruis is verstomd. Weg is de feestelijke stemming in Leiden. Weg het rumoer van zingende studenten in de straten. Over het Pie terskerkhof waait eenzaam een papieren feestmuts langs de lege stoe len. In het Gravensteen vormen lege flessen, gebroken glazen en volle asbakken een triestig stilleven. De mensen zijn weer aan het werk ge gaan als op iedere andere gewone dag. De studenten slapen een gat in de dag en sommigen steken tegen het middgauur een lodderig hoofd uil het raam. Op hun kamers liggen jacquets, rokken en hoge hoeden in vanorde door elkaar gegooid. Zelfs de zon laat zich in de morgenuren niet zien, om dit sombere beeld nog somberder te maken.... Weliswaar vermeldt het feestprogramma van vandaag nog een belangrijk nummer: de Brasemdag, met Interacademiale Zeilwedstrijden en een Brasemer nachtfeest. Maar aangezien reeds het programmaboekje aangeeft „Deze dag zal uitmunten door een volledig gebrek aan enige organisatie"; mag daar niet veel meer van verwacht worden. Het zal een middag worden van lui in het gras liggen, om het moede studentenhoofd enige rust te geven, waaraan in de afgelopen week zoveel ontbroken heeft feest ontvangen had, als blijk van grote waardering en bestemd om in het Stadhuis bewaard te worden. Hierna verzamelde het gezelschap zich in de koffiekamr, waar dranken geserveerd werden en men gelegen heid kreeg tot een dansje op de glad de parketvloer. Ontvangst door B. en W. De dag van gisteren was nog vol van feestelijke nummers. Om kwart over drie (het werd natuurlijk half vier!) ontvingen het college van B. en W. (volledig, op weth. D. v. d. Kwaak na) het Collegium van het L.S.C., de Lustrumcommissie 1950, c:e Burgerij-commissie, het bestuur van de V.V.S.L. en de Senaten der erkende corpora van Utrecht, Am sterdam, Rotterdam, Delft, Gronin gen en Wageningen in de kamer van B. en W. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gaf uiting aan zijn blijdschap, nu hij gelegenheid kreeg officieel zijn gelukwensen met dit Lustrum te kunnen aanbieden en terugkijkend op de afgelopen dagen zijn speciale dank te betuigen voor de wijze, waarop de feesten zijn ge vierd met veel succes en voor het aandeel, dat de burgerij daarin mocht hebben Daarom ook hartelijke dank aan de Burgerij-commissie, die er in geslaagd is op bijzonder aantrekke lijke wijze de burgerij te laten zien en te doen meemaken, hoe in Leiden een Lustrumfeest wordt gevierd. De heer M. S. G. H. Heerma van Voss, praeses collegii van het L.S.C., noemde het een groot voorrecht door en W. ontvangen te mogen worden. Hem had de buitengewoon goede sa menwerking met B. en W. gefrap peerd De grote verwachtingen in dat opzicht waren nog ver overtroffen. Gok het persoonlijk contact en mede leven van de burgemeester is zeer gewaardeerd. Voor dit alles wilde spr. het lied „Er is maar éne goede Lei- denaar, dat is de Gijselaar", wat op de soos zo gaarne wordt gezongen, wijzigen, althans aanvullen, op een W^jze, die poëten zullen moeten aan geven, met de naam van Kinschot, om zijn voortreffelijk Leidenaar- schap! De heer Ch. A. v. d. Klaauw, prae ses van de Burgerij-commissie, dank te voor alle medewerking en steun, van vele zijden ondervonden. Spr. wilde daarom de burgemeester de plaquette aanbieden, die iedere win naar van wedstrijden bij dit Lustrum- RECHTZAKEN COMMUNISTISCHE RAADS LEDEN VEROORDEELD. De Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank heeft vanmorgen de twee communistische Amsterdamse raadsleden, die betrokken waren bij het tumult in de raadsvergadering van 30 Juli 1949, veroordeeld. De ex- wethouder L. Seegers werd conform de eis veroordeeld tot 100 boete subt. tien dagen. Het communistische raadslid J. Brandenburg, tegen wie eveneens 100.was geëist, werd één maand voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar en 100. boete subs, tien dagen. Naar men zich zal herinneren vormde de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" het onder werp van een motie, ingediend door de communistische fractie, die de burgemeester niet in bespreking wil de brengen. Toen het merendeel der overige raadsleden met dit voorstel van de burgemeester instemde en besloot over te gaan tot de orde van de dag, ontstond tumult onder de communistische raadsleden. EEN OUDE EFFECTENDIEFSTAL VOOR DE RECHTBANK. In Juni 1945 hebben de 25-jarige P. van L. en de 30-jarige H. W. van L., beiden afkomstig uit Leiderdorp, zich, aldus luidde de dagvaarding, uit gegeven voor politie-beambten en een huiszoeking op touw gezet bij de fam. Hoofland te Bergambacht. Ter wijl de één de vrouw des huizes aan de praat zou hebben gehouden, zou de ander zich meester hebben ge maakt van een geldkistje bevattende f 16.000.aan effecten. Zij zouden geweten hebben, dat dit kistje in het huis van die familie verborgen was. Door de effectenregistratie is deze diefstal aan het licht gekomen. Giste ren hadden de beide verdachten zich te verantwoorden voor de Rotterdam se Rechtbank. De officier van justi tie eiste tegen beiden een gevange nisstraf van zes maanden, nadat zij een bekentenis hadden afgelegd. Ver dachten hadden geen raadsman Uitspraak over 14 dagen. HAAGSE NOTARIS VEROORDEELD. De Haagse notaris A. J. M. K. werd gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voor arrest, wegens ambtsmisdrijf, vals heid in geschrifte en verduistering van ongeveer 60.000 gulden. K. heeft gelden van zijn cliënten voor zichzelf gebruikt. Zijn voor naamste slachtoffers waren een oude dame, een krankzinnige, over wie hij curator was, de boedel ener nalaten schap en een charitatieve instelling De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf geëist. DIEVENPOEDER ONTMASKERDE POSTBEAMBTE. De Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag de postbeambte N. A. H. H. uit Sittard, conform dé eis veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf wegens diefstal van poststuk ken. Aan het Sittardse postkantoor zijn in de loop der jaren honderden post stukken dikwijls met geldswaardige inhoud gestolen. Men kon de dief niet achterhalen. Wel waren er ver denkingen tegen H. maar men kreeg geen bewijzen. Tot dat de politie gebruik maakte van z.g. dievenpoe- der, dat gestrooid werd op een vel postpapier en in een enveloppe werd gestoken. Zodra deze enveloppe werd open gemaakt, liet het poeder lichtende sporen na op de handen van hem, die de brief openmaakte. De brief met het poeder verdween en later werden de poedersporen bij H. teruggevonden. H. bleef ontken nen, maar de rechtbank achtte het bewijs, blijkens de veroordeling, ge leverd. Het is voorbij Het programma bestond verder uit een promenade-concert op het Pie terskerkhof en de opvoering van het Lustrumspel in de tent van circus Strassburger. Voor beide verwijzen we naar elders op deze pagina. En zo behoren de Lustrumfeesten 1959 dan weer tot het verleden Het is alles voorbij gevlogen als een wer velwind, die velen in zijn draaikolk meesleurde tot een hartstochtelijke meeviering. Hoe is er genoten van de attracties in en om het Graven steen! Hoe origineel de vondst, om het circus Strassburger te charteren! Hoe charmant het prachtige concours hippique! Hoe mooi het Lustrumspel! Hoe vol van charme het promenade- ccncert! En nu horen we al direct een koor an zwartkijkers zeggen: „Maar weet u dit? En weet u dat wel? Hoe veel zijn er te ver gegaan? En hoe- eel geld is er nutteloos uitgegeven?' We zullen er niet op ingaan. Slechts dit: Waar feest gevierd wordt. z:jn er altijd, die er misbruik van ma ken. Maar daarmede is het feest zélf met veroordeeld! En daarom mogen we zeggen, dat deze Lustrumfeesten een succes geworden zijn. Een succes voor het Leids Studentencorps, dat cp deze wijze z'n levensvatbaarheid heeft bewezen en aangetoond, dat hei met de veranderde tijdsomstan digheden kan meegaan. Dus een feest te vieren, dat gebaseerd was op de zelfwerkzaamheid der studenten, niet op grote kapitalen, die van el- üet £uiUumifi.eC ders moesten komen, zoals dat voor de oorlog gebruikelijk was! En dan moge het zijn, dat de wens van prof. dr. B. A. van Groningen, de rector magnificus, uitgesproken in de Pieterskerk, bij de officiële ope ning op Zaterdagmiddag: „Moge de vreugde geadeld worden door de stille ernst van ons inzicht in het we zen onzer Universiteit.niet ge heel vervuld is, omdat er meer vreugde dan stille ernst was, het neemt niet weg, dat het L.S.C. met voldoening op de afgelopen dagen kan terugzien. Hopelijk zal het tekort san „stille ernst" in de hierna ko mende tijd worden ingehaald. Dan zullen ook de Lustrumfeesten van 1950 een goed gevolg hebben! Promenade-concert De matinée, die „Sempre Crescen do" gistermiddag onder leiding van Jaap Stotijn gaf, was bijzonder ge slaagd. Het mooie Pieterskerkplein zag er feestelijk uit met de talloze concertbezoekers, de dames in fleu rige toiletten en hoog boven: de zon. De orkestleden evenals de dirigent in Biedermayer-costuums gestoken zaten op een tribune, die tegen de Pieterskerk was opgeslagen, en na dat de officiële personen waren ge arriveerd klonkt 't „Io vivat", en dan begon het concert, ten dele hetzelfde programma als op 't concert dat aan de burgerij is aangeboden. Jammer was 't dat er veel van 't geluid op de wind wegdreef, ipaar. daar is nu een maal niets aan te doen. Er werd met veel toewijding gespeeld. Stotijn bracht zijn enthousiasme als altijd op de spelers over. Zo hoorde men de „Marche Hongroise" van Berlioz en de „Ouverture Rospmunde" van Schubert, 't Geluidsvolume was om reden boven vermeld niet groot; langzaam aan was 't orkest ook beter ingespeeld en was 't geheel meer saamhorig. Na de eerste pauze volg de cje Balletmuaziek uit Faust, met haar bijzonder mooie fragmenten, waarna de hoffelijke „Kaiselwalzer" van Joh. Strauss. Met veel aandacht werd de hoornsolo in de „Nocturne" uit „MidsummemightsdreamT, van Mendelssohn Bartholdy beluisterd. De moeilijke maar mooie hoornsolo werd door de heer De Vries (wer kend lid var Sempre) geblazen. Te recht oogstte hij een groot succes en werd omhangen met een krans van bloemen. De „Fantasie" voor hobo en strijkorkest van Gibilaro werd eveneens dcor een medewerkend lid gespeeld n.l. dor de heer Wan- sink. Zijn voordracht slaagde be.- getuigde van muzikaal talent. Ook hij werd gelauwerd. Tenslotte de knappe en geestige Piet-Hein-Rhap- sodie van v. Anrooy. Een levendig en mooi slot tevens van 't buitencon cert, dat ten volle geapprecieerd werd. Tot twee keer toe zette men Stotïji^n de bloenrntjeij en deze hul de ging gepaard met eindeloos ap plaus. J. Kortmann. HPRADITIE GETROUW hebben de Leidse studenten ook bij dit Lustrum feest een Lustrumspel willen op voeren. Hun keuze viel op „L'état de Siège" van Albert Camus, in de vertaling van Alfred Pleiter, gespeeld door het Leids Studenten Toneel, met assistentie van de Toneelclub der V.V.S.L., onder regie van de heer Jo ban Fiolet. De begeleidende muziek werd geschreven door mr. H. Smeaes en onder zijn leiding uitgevoerd door „Sempre Crescendo", het Leids Studenten Muziekgezelschap. moedig voorbeeld. En wanneer hij, die het sein gaf tot verzet en op stand, zijn leven offert, opdat zijn geliefde en heel het volk zouden le ven, zichzelf tot de dood toe heeft gegeven, moet de pest wijken en wordt de stad bevrijd. Dit dramatische gegeven werd met veel flair, enthousiasme en overgave ten tonele gebracht. De rollen vroe gen een zeer persoonlijke en karakte ristieke weergave. Zij kregen rijke lijk hun deel door de soms ietwat ge zwollen en pathetische vertolking. In hecht samenspel, elkaar goed aanvul lend en zonder haperingen gaven spelers en speelsters het publiek een opvoering, die geslaagd mag heten. Ook al waren de koren soms iets te bedeesd in hun figurantische functie. En al vermochten de hoofdrolspelers zich niet op het grootse plan begeven van beroepsspelers. Het is en blijft amateur-toneel, zij het dan van een goed soort. De wijze echter waarop de heer J. H. G. Meesters de rol van Nada vertolkte, verdient hulde, zon der tekort te doen aan de heer A. v. d. Klaauw, die zich zeer veel moeite gaf de zware rol van Diego tot leven de werkelijkheid te maken, waarbij hij soms iets overdreef. Dat de keuze van het stuk zelf zeer gelukkig was, zullen alle aanwezigen niet beaamd hebben. Toegegeven ech ter zij, dat het zeer moeilijk is voor een dergelijke exclusieve gelegenheid een waarlijk goed spel te vinden, dat terecht als „pièce de milieu" van het Lustrumfeest kan dienen. De muzi kale begeleiding werd keurig ver zorgd. Dit alles bij elkaar rechtvaardigde hartelijke dank. Zij werd overvloedig uitgestort door een rij van sprekers en een schat van kostbare bloemen. De heer H. S. G. H. Heerma van Voss, praeses van het L.S.C., prof. dr. B. A. van Groningen, rector magnifi cus, en verschillende andere sprekers roemden om strijd de opvoering en huldigden tegelijkertijd de Lustrum commissie 1950 met haar praeses. de heer P. G. Hugenholtz, voor de voor treffelijke wijze, waarop de Lustrum feesten waren gorganiseerd en ver lopen De studenten begaven zich na af loop naar „Den Burcht", waar een groots souper was aangericht. In aan sluiting hierop volgde het nachtelijk slotbal, weer in de grote tent van het circus. Het betékende de sluiting van het Lustrumfeest 1950. Daar de Stadsgehoorzaal wegens restauratie niet beschikbaar was en trouwens toch te klein zou zijn voor de vele bezoekers, besloot men een gevaarlijke stap te zetten en het spel op te voeren in de grote tent van circus Strassburger. We mogen direct zeggen, dat dit experiment ge slaagd is en dat de speciale moeilijk heid, waarvoor de spelers zich in deze omstandigheden geplaatst zagen, goed werden ondervangen. Dit neemt niet weg, dat er niets te wensen over bleef. We denken slfchts aan het geluid, dat ondanks de microfoons niet steeds overal even duidelijk hoorbaar was. Het spel speelt zich af in de Spaan se stad Cadix, die bedreigd wordt door de pestziekte. Tot grote ontstel tenis van de burgers komt deze ramp over hen in een zeer bijzondere vorm, die de ziekte zelf op de ach tergrond dringt. Want de pest in eigen persoon verschijnt ten tonele en eist van de gouverneur het be stuur der stad voor zich op, met be dreiging van algehele vernietiging. Om het volk hiervoor te sparen, geeft de gouverneur zijn taak over. En dan begint voor de bevolking een rampzalige periode van tyrannie, onderdrukking, verlammende angst, machtige bureaucratie, die alles on mogelijk maakt, en geraffineerde kwellingen. „L'état de Siège" „De Staat van Beleg" wordt afgekondigd. Het grijpt de toeschouwers diep in hun hart; zij herkennen zichzelf en anderen in de spelers en moeten on willekeurig terugdenken aan de tijd, die pas vijf jaar achter ons ligt, en aan de tragische gebeifrtenissen, die zich thans achter het ijzeren gordijn afspelen. Zij beleven opnieuw, hoe een machteloos volk wordt opge jaagd en tot wanhoop gebracht, hoe de satan gevaren is in hem, die dit alles over hen laat komen, en hoe bruut geweld alles wat rechtvaardig en goed is omverwerpt. Maar ook dan begint er in enkelen van het volk iets te leven, wordt in hen het ver zet wakker en is er een, die de kracht kan opbrengen om de vijand te weer staan. Dit moet het begin zijn van het einde. Want de bewustwording van eigen kracht en macht, desnoods ten koste van het eigen leven, kan door geen vijand weerstaan worden. Het volk. aarzelend en bang aan vankelijk, dat enigen van hen ziet heulen met de vijand, komt eindelijk tot bezinning, bij het zien van dit

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2