S)e CéidóeSoutamt Is Labourpolitiek geen regeringspolitiek Attlee verduidelijkt Brits standpunt £ng,eCatid zat Sdïumati-plati niet teyenuwihen West-Duitsland en de Raad van Europa Grote Drie binnénkort weer bijeen Plan-Stikker gepubliceerd „Holland Fair' mislukking geen Frans toestel vermist Moordenaar van Maria Goretti Arabische Liga is boos WOENSDAG 14 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12002 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Labourpartij en Labour-regering Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PR ZIJN GOEDE REDENEN om te trachten een zo groot mogelijke 9} steun te verwerven voor deze nieuwe ontwikkeling in de Frans- Duitse betrekkingen", aldus Attlee in zijn met spanning verwachte re de in het Lagerhuis over het plan- Schuman. Engeland wil in deze zaak helpen en niettegenwerken. De manier, waarop dat het best kan ge schieden zal pas blijken, nadat de onderhandelingen begonnen zijn. Wij moeten denken aan de funda mentele economische behoeften en de veiligheid van ons land, aldus Attlee, alsmede aan de noodzakelijk heid, dat Engeland in staat moet zijn te voldoen aan verplichtingen in elk deel van de wereld. Attlee wees er op, dat de bespre kingen over het Franse voorstel de gestadige vorderingen, die op poli tiek, strategisch en economisch ter rein gemaakt zijn, min of meer aan het oog onttrokken hadden. De Britse regering heeft echter steeds duidelijk gemaakt, dat zij ten volle bereid is samen te werken met andere regeringen van verschillend inzicht bij de nauwere aaneenslui ting van de Europese economie. Wederom wees Attlee er op, dat En geland de principes, die aan het Franse voorstel ten grondslag liggen, niet van te voren kan aanvaarden. Een gedetailleerde bespreking moet aan het sluiten van een verdrag vooraf gaan. Er bestaat een-aanzien lijk verschil in inzicht tussen Frank rijk en Engeland over de band, waar op de onderhandelingen moeten worden geopend. Engeland zal echter regelmatig op de hoogte worden ge houden van het verloop der bespre kingen, die op 20 Juni te Parijs be ginnen. Herziening bezettingsstatuut De speciale plaatsvervangers van de „Grote Drie", de Franse en Ame rikaanse ambassadeurs te Londen en Sir Donald Gainer, die hoofd van de afdeling Duitse zaken van het Brit se ministeri van buitenlandse zaken zal worden, zullen waarschijnlijk 26 Juni beginnen met de voorberei dingen van de herziening van het bezettingsstatuut voor Duitsland, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. De herziening zal, zoals verwacht wordt, in het najaar tot stand komen. NIEUW „OOG" VOOR DE AMERI KAANSE LUCHTMACHT. Dit is de stad Washington, gezien door het nieuwe „oog" van de Amerikaanse luchtmacht, een camera, die op een hoogte van 3000 meter een opper vlakte kan fotograferen met een leng van 40' km. De camera is ge monteerd in een B-17 bommenwer- r, en wordt speciaal gebruikt bij enningsvluchten om uitgestrek- ieden te fotograferen. PARTIJ LOS VAN REGERING? Toen Churchill de vraag stelde welk verband gelegd moest worden tussen de verklaring van het bestuur der Labourpartij en zijn thans uitge sproken woorden, zeide Attlee: De verklaring van de partij geeft de par tijpolitiek weer en niet die van de regering. Men moet beide los van elkander zien. De regering ging niet in op het verzoek der oppositie om reeds de volgende week een debat over het plan-Schuman te houden. Churchill had hierop aangedrongen in verband met het thans naar voren komende onderscheid tussen de politiek der regering en die van de Labourpartij. Churchill hield echter vast en zeide, dat de conservatieven met alle klem zouden blijven aandringen op een spoedig debat. In het feit, dat Churchill zo scherp naar voren haalde, dat op één dag twee lezingen van de buitenlandse politiek van Labour zijn gegeven, één door het partijbestuur en één bij monde van Attlee, leidt men af, dat de oppositie in het Lagerhuis zich keren zal tegen elke neiging van de regering om zich afzijdig 'te houden van Europese samenwerking louter op het motief, dat deze samenwer king niet zou stroken niet de socialis tische principes, TELEURSTELLING IN DE V. S. Autoriteiten van het Amerikaanse State Department gaven gisteren uiting aan hun teleurstelling over het feit, dat de Britse Labour Partij zich gekant heeft tegen deelneming van Engeland aan het plan-Schuman. De verklaring van Attlee dat Enge land het plan wil helpen en niet te genwerken, wiste echter, volgens Reuter, deze ongunstige indruk weer enigszins uit. Minister Acheson ver klaarde in een rede te Dallas, dat ,het plan-Schuman de belofte in houdt van een grote nieuwe eeuw voor Europa". „Zes landen zullen binnenkort hun krachten gaan inspannen om de de tails uit .te werken van dit plan, dat een dappere stap voorwaarts is, om oude vijandschap te overwinnen", aldus Acheson. „Boeken zij succes dan zal dit de mogelijkheid scheppen om oude en gevaarlijke problemen op te lossen". De republikeinse senator Ken neth Wherry verklaarde te Washing ton, sprekend over de „afwijzing" door Labour van het plan, dat dit „in volledige tegenstelling is met al het geen wij trachten te verwezenlijken in het kader van de E.C.A." Bondsdag besluit tot toetreding ^EST-DUITSLAND heeft gisteren het in de Raad van Europa zal Kamer van het parlement, stemde bij het lidmaatschap. Morgen zal de be den, die, naar men verwacht, een regering-Audenauer zal opleveren, reeds aangenomen. Het zal wet wor dent Heuss. De enige tegenstanders waren de sociaal-democraten, wier standpunt vertolkt werd door Schumacher, de centrum-partij, de communisten en twee leden van uiterst rechts. Deze vier partijen beschikken over 155 van de 402 stemmen in de Bondsdag. Bondskanselier Adenauer betoog de, dat tegenstemmers zich wel niet voor het Oosten, maar wel tegen het Westen zouden verklaren en 't plan- Schuman in gevaar zouden brengen. Schumacher verweerde zich door te zeggen, dat het uiteindelijk vre desverdrag een mozaiek zou zijn van voldongen feiten, opgelegd door de belanghebbende landen. Naar zijn mening moest de Raad van Europa een verbond van volken zijn, in plaats van een verbond van regerin gen, die eigen belangen nastreven. Nu is de Ra.ad een voorportaal voor het Atlantisch Pact en het lidmaat schap zal tot herbewapening leiden. Hij tartte Adenauer één concessie aan te wijzen, die de geallieerden op politiek gebied, zouden hebben gedaan. Het Saargebied zou zeide hij, zal verloreA'zijn, indien het op ge lijke voet met West-Duitsland toe treedt en West-Duitsland zal lid worden met de status van vijandelijk land. REIMANN VOOR DERTIG DAGEN GESCHORST Max Reimann, de Westduitse com munistische leider, is gisteren na een rumoerige zitting van de Bondsdag voor dertig dagen geschorst, daar hij geen gevolg gaf aan een order van de voorzitter, Erich Koehler, om het spreekgestoelte te verlaten. Aan het begin van de vergadering las Paul Loeb, voormalig voorzitter van de Rijksdag in de republiek van Weimar, een protest voor namens alle partijen, behalve de communis tische, tegen het verdrag van War schau, waarin de Oder-Neissegrens de eerste beslissing genomen, die brengen. De Bondsdag, de Tweede handopsteken in eerste lezing vóór slissende stemming gehouden wor- overweldigende meerderheid voor de De Bondsraad heeft het ontwerp den na ftndertekening door presi- wordt erkend als definitieve grens tussen Polen en Duitsland. Loeb verklaarde, dat het verdrag cngeldig was en sprak over „de schandelijke onderdanigheid" van die Duitsers, die de Oostduitse regering steunen. Alle leden, behalve de communis ten, stonden op en applaudisseerden gedurende enige minuten. Daarop stond Reimann op en liep naar het spreekgestoelte, voordat hij hiertoe was uitgenodigd door de voorzitter, die intussen de christen-democraat Heinrich van Brentano verzocht te spreken. Reimann gaf geen gehoor aan een order van de voorzitter om het spreekgestoelte ,te verlaten en bleef aan het woord, terwijl von Brentano sprak. Toen deze laatste was uitgesproken, kreeg Reimann het woord, maar zijn woorden werden overstemd door het rumoer in de zaal. De voorzitter verdaagde daarop de vergadering. Reimann bleef op het spreekgestoelte ook toen de ver gadering opnieuw werd geopend. Hij werd daarop door de voorzitter voor dertig dagen geschorst. Na luid ru moer werd de Kamer ontruimd. Er worden tihans voorbereidingen getroffen voor een nieuwe bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van Engeland, Frank' rijk en de Verenigde Staten. De bij eenkomst zal waarschijnlijk in Aug. of September, doch in elk geval vóór de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties te New York gehou den worden. Een woordvoerder'van het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken zeide, dat de bijeenkomst een vervolg zal zijn van de confe rentie, die de drie ministers vorige maand te Londen hebben gehouden. Z.H. DE PAUS ONTVING KONING LEOPOLD. Koning Leopold en zijn echtgenote zijn door de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De koning en prinses de Rethy bij het verlaten van het Vaticaan. Eéu handelsmarkt in Europa In Parijs is de tekst gepubliceerd van het plan-Stikker, waarin wordt voorgesteld alle handelsbarrières op te heffen en van heel West-Europa één enkele handelsmarkt te maken. De regeringen, die aan dit plan wil len deelnemen, zullen in gezamenlijk overleg de coördinatie van de natio nale industrieën bepalen. De moei lijkheden, die hieruit voortvloeien zullen moeten worden opgevangen door een gemeenschappelijk fonds om nieuwe bedrijven te financieren, andere te moderniseren en overbodig geworden industrieën schadeloos te stellen. De arbeiders, die door op heffing van deze laatste bedrijven werkloos worden, zullen worden om geschoold en nieuwe werkgelegen heden worden geboden. Wanneer de Europese betalingsunie in werking treedt zullen de deelne mende landen 60 percent van hun inter-Europese handel moeten vrij geven. Dit percentage zal vóór het einde van het jaar tot 75 moeten worden opgevoerd. De economische integratie zal ech ter geen gelijke tred houden met het vrijgeven van de inter-Europese handel. De liberalisering zal zich van de ene bedrijfstak op de andere overplaatsen. In aanmerking hier voor komen allereerst de basis-indus trieën, de landbouw en gespeciali seerde bedrijven, die voor de levens- HAMSTERPLICHT IN ZWITSER LAND. De Zwitserse regering heeft giste ren gedetailleerde instructies voor de huisvrouwen uitgegeven betreffende het aanleggen van voedsel met het oog op een eventuele oorlog. De voorraden moeten onder meer bestaan uit drie kilo suiker, twee kilo braadvet en vijf kilo rijst, bloem of havermout. De huisvrouwen moeten de voorraden aanleggen vóór Octo ber. Het is de bedoeling, dat de voor raden gedurende naar schatting twee maanden, wanneer de voedselimpor- ten bij het uitbreken van een oorlog stopgezet zouden worden, in de be hoefte kunnen voorzien. Klachten niet gegrond Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Nederhorst (P. v. d. A.) in verband met klachten van Amerikaanse zakenlieden over de or ganisatie van de „Holland Fair" heeft de minister van Economische Zaken o.m. het volgende geantwoord. Bij herhaling is in het periodiek „Economische voorlichting" zowel als door middel van correspondentie en van mondelinge besprekingen onder de aandacht van de Nederlandse fa brikanten gebracht, dat Amerikaan se kopers bijzondere eisen plegen te stellen met betrekking tot de afle vering en in het bijzonder de ter mijn van aflevering van door hen te betrekken goederen. Juist het feit, dat exacte voorlichting over de eisen voor ieder product en de wensen van individuele afnemers niet mogelijk is, was een der redenen, die geleid hebben tot het besluit een manifesta tie als de „Holland Fair" te organise ren. Aldus werd immers aan de Ne derlandse fabrikant de gelegenheid geboren in contact te komen met de Amerikaanse consument en met Amerikaanse zakenlieden. Van een gebrek aan voorlichting kan derhal ve niet worden gesproken. Het doel van de „Holland Fair" was mede na te gaan, voor welke pro ducten afzetmogelijkheden in de Ver enigde Staten bestaan en een indruk te krijgen van de omvang dezer mo gelijkheden. Dat de deelnemende be drijven bij het bepalen van hun re- servevoorraad aan de voorzichtige kant bleven, lag voor de hand, aan gezien de kosten en het risico. Een en ander gepaard aan de ook voor de directie van het warenhuis, waar de „fair" werd gehouden onver wacht grote stroom van bezoekers, heeft inderdaad ten gevolge gehad, dat voor een bepaald aantal pro ducten de reservevoorraden te ge ring waren. Twee in de Nederlandse pers naar voren gebrachte klachten omtrent te lange leveringstermijnen zijn bij on derzoek ongegrond gebleven. Rede lijkerwijs, d.w.z. in aanmerking ge nomen de gebruikelijke Amerikaan se leveringstermijnen en de afstand, waarover de goederen zouden moe ten worden verscheept, was van de betrokken fabrikanten geen snellere levering te verwachten. De minister is derhalve van me ning, dat, in aanmerking genomen de termijn van voorbereiding en het feit, dat nog nimmer tevoren een dergelijke omvangrijke manifiestatie tot verhoging van de Nederlandse af zet op de moeilijke en voor vele Ne derlandse exporteurs nog onbekende Amerikaanse markt was georgani seerd, niet gesteld kan worden, dat de organisatie van de „Holland Fair" zeer veel te wensen heeft overgela ten. Vanzelfsprekend zal uit de op gedane ervaringen de nodige lering worden getrokken. vatbaarheid van Europa van bijzon der belang zijn. Er zullen op vastgestelde tijden vergacflringen worden gehouden over het opstellen van de begrotingen ter coördinatie van de economische gedragslijnen van de Europese lan den. Op deze vergaderingen zullen beslissingen, die met een meerder heid van drie vierden worden geno men bindend zijn. Het ongeluk metde Franse Skyrnaster VIJF-EN-VEERTIG DODEN Men vreest, dat er vijf en veertig doden zullen zijn bij de ramp van de Franse „Skyrnaster", welke bij Bah rein in de Parzische Golf is veron gelukt. Autoriteiten van de Air France hebben meegedeeld, dat het zoeken naar de vermisten voorlopig niet zal worden opgegeven, hoewel er prac- tisch geen kans op succes meer is. Een aantal vliegtuigen en schepen zoeken de Perzische Golf af. Drie van de zes overlevenden had den acht uur zonder zwemvesten rondgedreven voordat zij door een hefschroefvliegtuig werden gered. Drie anderen werden door schepen opgepikt. Onder de overlevenden be vinden zich de gezagvoerder van het toestel, Jean Sladek, een der gerou- tineerdste piloten van de Air Fran ce, en zijn radiotelegrafist. Sladek, die 53 jaar is, heeft het recordgetal van 20.000 vlieguren op zijn naam. Tijdens de oorlog vloog hij bij de Vrije Franse Strijdkrachten. De 18- jarige stewardess Nicole Combaret uit Parijs behoort tot de slachtoffers evenals Jean Frangois Armorin, een Frans journalist, die voor het Parijse blad „Franc Tireur" een x-eportage- reis door Indo-China had gemaakt. Verongelukt op Madagaskar? Boven het eiland Madagascar wordt een Frans militair vliegtuig met 16 man aan boord vermist. Het toestel is Maandag uit de hoofdstad Tananarive naar het 300 kilometer ten Oosten gelegen Tamatave ver trokken. De laatste seinen zijn ge hoord toen het toestel 30 kilometer van laatstgenoemde stad was. De autoriteiten hebben een grootscheep se opsporingsactie ingezet. Het zoeken wordt bemoeilijk door regenachtig weer en lage bewolking. Hefschroefvliegtuig verongelukt Drie doden in „luchtbus"' Het grootste en zwaarste hef schroefvliegtuig ter wereld is gis termorgen óp een oefenvludht bij Southampton neergestort. Het toe stel vloog in brand en de drie in zittenden kwamen om het leven. De stukken van de „luohtbuis," zo als het vliegtuig wordt genoemd, lagen verspreid over een vierkan te kiometer. Volgens ooggetuigen braken de schroeven in de lucht af. Bij de eerste proefvlucht had het toestel bijna acht ton gewicht vervoerd, hetgeen een wereldre cord betekende. Het vliegtuig was gebouwd voor 24 passagiers en een bemanning van twee koppen. Niet bij heiligverklaring aanwezig De heiligverklaring van Maria Goretti op 25 Juni a. s. heeft tot allerlei geruchten in de pers aan leiding gegeven. Zo is o. m. be weerd, dat Alexander Serenelli, de moordenaar van de nieuwe heilige, aanwezig is geweest bij de zaligver klaring van Maria Goretti en dat hij thans bij de heiligverklaring een ereplaats zal krijgen. De gar diaan van het Capucijnerklooster te Ascoli, waar Alexander Serenelli thans als Fra Stefano vertoeft, Iheeft voor vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat al deze geruch ten uit de lucht zijn gegrepen, Alex ander Serenelli verricht, aldus de gardiaan, in het klooster huishou delijke werkzaan^her.en. Hij waa niet in Rome aanwezig bij de zalig verklaring en hij zal ook niet de heiligverklaring bijwonen. Serenelli, die na zijn daad op 2 Juni 1902 tot levenslange gevange nisstraf werd verooi-deeld, en na 27 jaren begenadigd werd, wenst, slechts, dat men hem de laatste ja ren van zijn leven in vrede laat boelen en werken. Hij heeft even eens geweigerd de film over Maria Goretti te gaan zien. Alexander Se renelli is thans 68 jaar oud. De gardiaan voegde er nog aan toe: „Onder een ruwe bolster schuilt een beschi'oomde ziel, die deze daad uit de jeugdtijd niet kan vergeten en deze steeds wil blijven uitboeten." HET CHINA-PROBLEEM IN DE V. N. Het sdbijnt, dat de kwestie van de toelating van communistisch China tot de Veiligheidsraad van de V. N. deze maand nog niet zal worden op gelost. Trygve Lie, secretaris-gene raal der V. N. heeft een onderhoud gehad met de Franse vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, Jean Chauvel, na diens terugkeer uit Pa rijs, waar deze overleg heeft ge pleegd met zijn regering. Men ver neemt, dat Lie na dit onderhoud tot de conclusie is gekomen, dat er geen uitzicht is op een onmiddellij ke wijziging in de houding van de Franse regering met betrekking tot de toelating van communistisch Ghina tot de V. N. „Geef mij driejaar" NODIG VOOR „VERBETERING" IN CHINA In een toespraak tot het bestuur van de communistische partij heeft Mao Tse Toeng, de leider van het communistische China, op 6 Juni verklaard, dat het bewerkstelligen van een fundamentele verandering ten goede in China's financiële en economische toestand drie jaar of nog iets langer zal vergen. De huidige in ternationale toestand is gunstig voor ons, aldus Mao. Het wereldfront van vrede en democratie, met de Sovjet- Unie aan het hoofd, is krachtiger dan het vorige jaar. De communistische leider gaf toe, dat de nationalisten nog actief zijn op het vasteland als guerillastrijdei's en geheime agenten. De „bevrijding" van Tibet en Formosa was nog een „zware taak". Op Jordanië De politieke commissie van de Ai-abische Liga heeft een nieuwe po litieke gedragslijn vastgesteld, die naar men hoopt een oplossing zal brengen voor het geschil met Jorda nië over de inlijving van Arabisch Palestina, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Alexandrië ver nomen. De commissie zou een plan van Irak om het Jordaanse vraagstuk op de lange baan te schuiven verwor pen hebben. Zij zou thans Jordanië willen verzoeken een compromis voorstel over de annexatie van Oost- Palestina in te dienen, dat voor de andere zes leden van de Liga aan vaardbaar is. Deze houding van de commissie, die in de loop van deze week in de raad van de Liga be sproken zou worden, wordt be schouwd als een bewijs, dat de mees te Arabische staten Egypte steunen. Egypte heeft verzocht om 't uitslui ten van Jordanië uit de Liga, indien Jordanië niet de politiek van de an dere Arabische staten ten aanzien van Palestina volgt. Gezondheid is de kroon op het hoofd van een gezonde, zichtbaar enkel voor zieke.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1