S)e GcidóeSou/ta/ir? Labour tegen Schuman-plan De Benelux-Unie nog niet volledig Indonesië op de UNO- vergadering Koning Leopold bij de Paus Het raadsel der vliegende schotels Een land waar zeer veel gedaan zou moeten worden Met bijlslagen gedood Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 13 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12001 Labour doet niet mee met Schuman Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nationale belangen vóór Europese eenheid IJET BESTUUR van de Labourpar tij heeft een brochure uitgegeven waarin 't duidelijke taal spreekt ten aanzien van de Europese eenheid als van het plan-Schuman. Zo zegt de partij letterlijk dat de Britse soda- listische partij zich krachtig zal ver zetten tegen worstellen, strekkende tot de instelling van een Europees parlement met wetgevende bevoegd heden en tegen het overdragen van grondwettige bevoegdheden aan een in te stellen internationale gezag sautoriteit. Zij meent, dat de Europese eenheid tot stand moet komen door samen werking tussen verantwoordelijke regeringen, die hiertoe vrijwillig overgaan. „Wij kunnen niet inzien, dat Euro pese eenheid op zichzelf iets is, waar voor de nationale belangen moeten wijken.... In elk opzicht staan de Britten dichter bij hun landgenoten in Australië en Nieuw-Zeeland dan bij de inwoners van het Europese vasteland. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, staat voor de keus: haar onvruchtbare worsteling met het comité van ministers over voorstellen van grondwettige aard voortzetten of zich „op stoutmoedige wijze" werpen op de oplossing van een vraagstuk dat voor het voortbe staan van Europa van vitaal belang is In het eerste geval zal zij niet al leen zichzelf maar de gehele bewe ging voor Europese eenheid een slechte dienst bewijzen. Wat het plan Schuman betreft waarschuwt het geschrift, dat „alle industrieën, betrokken bij het orga niseren van de productie op Europese schaal, in haar eigen land onderwor pen moeten zijn aan de leiding der regering* Het acht het gevaar aan wezig, dat de particuliere industrië len, evenals in het verleden, beper kende kartels oprichten in de Euro pese zware industrie en dat zij het plan-Schuman ten bate van eigen belangen zullen misbruiken. SCHUMAN „VERBAASD" De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, heeft verklaard „verbaasd "te zijn naar aanleiding van de verklaring van de Britse Labour-partij over het plan tot samenvoeging van de Duitse en Franse zware industrie Hij zeide te menen, dat noch de Labour-afgevaar- digden in het Lagerhuis, noch de gering „een zo negatief standpunt" zullen innemen als het bestuur van de Labour-partij. Hij zeide „moeite te hebben te geloven, dat een zo ab solute houding definitief is aange nomen. SERRARENS SPRAK ANDERE TAAL „De belangrijkheid van het plan- Schuman evenaart ja zelfs overtreft die van het plan-Marshall", zei gis teren de Nederlandse afgevaardigde bij de 33ste Internationale Arbeids- conferentie in Genève, P. J. S. Ser- ïarens. „Wanneer deze organisatie tot stand komt, dan is het duidelijk, dat de arbeiders hierin medezeggen schap moeten hebben, omdat de in het plan voorgestelde raad van be heer zijn invloed doet gelden op de hele economie van alle landen, die eraan deelnemen. De aarzeling van Engeland om zich bij het plan-Schu man aan te sluiten, werpt een scha duw over de mogelijkheid van een succes", zei Serrarens De landen, die aan het plan deel nemen, moeten zo vervolgde Ser rarens bereid zijn een deel van hun nationale souvereiniteit op te of feren in het belang van de interna tionale gemeenschap. „Wanneer wij niet bereid zijn iets wat ons lief is prijs te geven, dan zijn wij als de oude dame, die tijden? een bombardement de schuilkelder verliet om haar kanariepietje te red den en gedood werd". Deze maand besprekingen COLORADOKEVERS WORDEN MET GROF GESCHUT BESTRE DEN. Het offensief tegen de colo radokevers, de grootste vijanden der landbouwers, is in Engeland met grof geschut geopend. Het Ministe rie van Landbouw en Visserij heeft 33 machines in de strijd geworpen, waarmee in korte tijd talrijke ak kers met gewassen worden bespo ten. Eén der 33 sproeimachines be spuit de aardappelplanten in Rich mond Park, Surrey, tijdens een de monstratie voor een aantal land bouwdeskundigen. Koning Leopold van België is gis teren door de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Bij aankomst van de Koning en zijn echtgenote bij het Vaticaan werd het Belgische volkslied niet gespeeld. Er was ook geen militaire erewacht opgesteld. De audiëntie wordt beschouwd als een particulier bezoek en werd daar om gehouden in de particuliere bi bliotheek van de Paus en niet in de officiële ontvangkamer waar de Paus regerende vorsten die een of ficieel bezoek brengen, ontvangt. De Koning werd echter met alle eerbewijzen ontvangen, die een vorst bij een particulier bezoek wor den bewezen. De audiëntie duurde een half uur. De koning is als pelgrim te Rome. De Paus ontving eerst de koning en daarna de koning en zijn echtge note samen. Toen zij vertrokken gaf de Paus hun zijn zegen. Militaire commissie wordt burgerlijk TEGEMOETKOMING AAN OOSTENRIJK Engeland zal zijn militaire hoge commissie in Oostenrijk met ingang van 1 Augustus vervangen door een burgerlijke autoriteit, zo is officieel bekend gemaakt. Verwacht wordt, dat Frankrijk en de Verenigde Staten een dergelijke stap zullen doen. De maatregel maakt deel uit van het streven der drie Westelijke geallieerden om de bezettingskosten van Oostendijk te drukken met het oog op de impasse bij de besprekingen over het vredes verdrag met Oostenrijk. Hoewel de sterkte van de Britse bezettingsmacht in Oostenrijk gelijk zal blijven, zal de administratie in verband met de Hoge Commissie zeer vereenvoudigd .worden, waar door zij kan worden gecombineerd met de Britse legatie te Wenen. De tegenwoordige Britse Hoge Commissaris, generaal-majoor Win- terton, wordt vervangen door de huidige Britse gezant te Wenen, sir Harold Caccia. Technische hulp van Nederland Indonesië heeft vandaag voor de eerste maal als volledig gelijkge rechtigde natie aan een vergadering van de Verenigde Naties deelgeno men, toen de conferentie voor tech nische hulpverlening bijeenkwam. De Indonesische missie bij ae V. N. (die bij de openingszitting bijna volledig aanwezig was) stelt groot belang in deze conferentie, die voor landen als Indonesië, die technische hulpverlening voor de exploitatie van natuurlijke rijkdommen uitste kend kunnen gebruiken, zeer vruchtdragend kan zijn. De confe rentie beoogt voor de aanvangspe- riode tot het einde 1951 'n fonds van ongeveer 20 millioen dollar te vor men, waarin de Verenigde Staten voor meer dan de helft zullen deel nemen. Nederland is bereid de tegen waarde van 400.00 dollar in guldens beschikbaar te stellen en bovendien door middel van verschillende dienstverrichtingen het werk van het op te richten bureau voor tech nische hulpverlening te steunen. Aneta verneemt, dat Indonesische kringen in het aanbod van Neder land een practisohe mogelijkheid zien tot samenwerking tussen derland en Indonesië, daar veel van wat Nederland op dit gebied aan te bieden heeft door Indonesië beno digd wordt. De Indonesische gedelegeerrle stemde voor de eerste keer in de Niets anders dan luchtwerveling Alle vliegende schotels waar ook ter wereld zijn zonder het lossen van één schot door de R.A.F. neergescho ten, aldus de „Daily Herald". Aan deze schotels is de „doodsteek" toe gebracht door het bericht van vlie geniers, die met speciale toestellen cp grote hoogte vliegen, dat de ge heimzinnige voorwerpen die men in allerlei delen der wereld ziet, lucht wervelingen zijn, aldus het blad. Volgens deskundigen, die deze ver klaring in het rapport aan de En gelse luchtraad onderzocht hebben, zou lichtbreking een luchtwerveling het uiterlijk geven van een snel zich verplaatsende schijf. „Tengevolge van condensatie zou de schijf of „vliegende schotel" verschillende vormen kunnen aannemen en onder bepaalde omstandigheden zelfs door straalaandrijving voortbewogen schij nen. Dit verschijnsel kan ook op zeer geringe hoogte worden waargeno men en de verklaring is dezelfde: de toestand van de lucht is als die van een draaikolk in een stroom, die licht vangt en glinstert als een schijf" aldus deze deskundige. vergadering der Verenigde Naties mee, toen moest worden beslist over een voorstel van Joegoslavië om de Qhinese communistische regering tot de conferentie uit te nodigen. De heer Palar stemde vóór de uitnodi ging, dooh het voorstel werd met grote meerderheid verworpen. VRIJMETSELAARSLOGES IN HONGARIJE ONTBONDEN. De Hongaarse minister van bin nenlandse zaken heeft de Vrijmetse laarsloges ontbonden. In het desbe treffende communiqué wordt er aan toegevoegd dat de Vrijmetselaarslo ges, vooral in de laatste tijd, „verza melplaatsen van vijanden van de volksrepubliek, van kapitalistische elementen en van aanhangers van de Westerse imperialisten" zijn ge worden. Hamid onschuldig? Arrestatie louter politiek Naar United Press bericht zouden vrienden van sultan Hamid II in Singapore gearriveerd zijn, om met Westerling contact te maken. Gezegd wordt, dat de vrienden, .wier namen met genoemd worden, proberen van Westerling bevestiging te verkrijgen, dat de sultan onschuldig is aan Wes- terling's actie en ontsnapping. Zij verklaarden dat Westerling zich tot Ir amid had gewend, doch dat Hamid weigerde zich met het plan in te laten. De werkelijke reden voor Ha- mids arrestatie, aldus zijn vrienden, was zijn verzet tegen de opneming van kleine staten in een sterk cen traal Indonesisch bestuur De sultan gaf uitdrukking aan zijn verzet tegen de centralisatie-politiek in een brief aan koningin Juliana, zeggen de bronnen. Deze brief en een andere aan Hamids vrouw, die thans in Nederland woont, werden onder schept, hetgeen geleid zou hebben tot Hamids arrestatie. Pandit Nehroe, de premier van In dia, die thans in Indonesië vertoeft, heeft gisteren tijdens een rede te Djokja voor de werk-commissie van het Indonesische parlement openlijk gesproken over de communistische dreiging ten opzichte van Zuid- Oost-Azië. Nehroe zei, dat de volken van Zuid-Oost-Azië omringd zijn door gevaren; daar woelen de meeste spanningen en het is mogelijk het gevaarlijkste deel van de wereld, waar een conflict kan ontstaan. Hij waarschuwde de Indonesiërs hun vrijheid te consolideren, opdat niet machten van buitenaf deze wegvagen. Het Belgische blad „Laatste Nieuws" van gistermiddag schrijft als volgt: „Einde Juni zal een ministeriële conferentie worden gehouden van de drie Beneluxlanden. Deze besprekingen zullen plaats hebben in België, hetzij te Spa, het zij te Oostende, waarschijnlijk op 27, 28 en 29 Juni. Verwacht wordt, dat op deze con ferentie niet de uiteindelijke beslis sing zal worden getroffen om tot de volledige economische unie tussen de drie landen over te gaan. Zij zal echter wederom een belangrijke stap in de goede richting tot gevolg hebben. De redenen, waarom men nog niet zonder meer tot de volledige econo mische unie kan overgaan, zijn voor het grootste deel van practische aard, of wel onafhankelijk van de wil van een van de deelnemende landen. Sommige vraagstukken worden nog in de ambtenaren-commissie onderzocht en zullen daarna nog door de verantwoordelijke ministers behandeld moeten worden. Ook moeten de regeringen en de parle- Een „bijgewerkte" Dyck 9ao^. v~ d. cHAei. Yl. Guinea Prof. v. d. Kolff, die als voorzitter van de gemengde Nieuw-Guinea- coanmissie Zondagavond op Schiphol is teruggekeerd, heeft alis zijn per soonlijke indruk weergegeven, dat Nieuw-Guinea nog meer en grondi ger zal moeten worden geëxploreerd voor men afdoende antwoord geven kan op de vraag, welke industriële grondstoffen er lonend kunnen wor den gewonnen en welke landbouw producten er kunnen worden geteeld. „Onze kans aldus prof. v. d. Kolff ligt in de mijnbouw. Wat de land bouwpolitiek betreft l'ijkt het definitieve antwoord niet zoveel kans op verrassingen aangename of onaangename in te houden. Het eiland maakt de indruk van weinig vruchtbaar te zijn, al zijn er wel vruchtbare gedeelten. De moei lijkheden, die altijd aan pioniersar beid zijn verbonden, lijken op Nieuw- Guinea op het eerste gezicht extra groot. Bij de ontginningsarbeid mag men rekening houden met „malaria explosies". Als het probleem al ooit een kans maakt in het groot te wor den aangevat moet in de eerste plaats het waterprobleem in de vele moe rassige streken tot oplossing worden gebracht. Dan schijnt als schier on oplosbaar ook het transportvraagstuk in verband met het bergachtige bin nenland. Wat de mensen betreft zo ver volgde prof. v. d. Kolff slechts de kustbevolking, die geschat wordt op een paar honderdduizend, heeft in de loop der tijden geregeld aanraking gehad met Nederlanders en Indone siërs en zijn onder geregeld bestuur gebracht. De bevolking van het bin nenland wordt op een 800.000 geschat Deze, doorgaans in stamverband le vende Papoea's, voeren een geïsoleerd groepsbestaan en kennen noch Ne derlanders noch Indonesiërs. In het algemeen was de indruk van de Papoea's, dat dit vrije, vriende lijke en eerlijke mensen zijn en ze ker niet gespeend van intellect. van De Londense kunstwereld is in rep en roer. Experts hebben ontdekt, dat slechts het hoofd van het door van )yck geschilderde beroemde portret an Cornelis van der Geest echt is. De rest van het schilderij is het werk van een vervalser. De vervalsing is aan het licht gekomen toen het schil- aerij onlangs werd schoongemaakt. Functionarissen van de National Gal lery, waar het schilderij hangt, zijn van oordeel, dat de vervalsing in de 18e eeuw is gebeurd met het doel het schilderij groter en duurder te maken. Het vervalste deel van het portret is nu door een zwarte lijst verborgen. Duizenden kunstkenners zijn in de afgelopen dagen naar het museum gekomen om het portret te zien. GIULIANO SCHREEF EEN BRIEF. Vijf maanden na de vrijlating van de moeder van Giuliano, heeft de Siciliaanse bandietenkoning weer eens iets van zich laten horen. Hij heeft een brief gestuurd aan het hof, waar hij tezamen met zevenender tig van zijn bendeleden bij ver stek berecht zal worden. In deze brief verzocht hij de rechter en de jury zich niet door politieke motie ven te laten beïnvloeden. Men vermoedt, dat Giuliano naar Noord-Afrika is ontsnapt. PIECK WAS HET NIET Als een lopend vuurtje ging gis teren het gerucht door Berlijn, dat Wilhelm Pieck, de president van de üostduitse republiek, de wijk zou hebben «genomen naar West-Berlijn. Kranten en persbureau's moesten op honderden telefoontjes van hun abonné's antwoorden, dat het niet Pieck, maar Peet, de Engelse journa list, was, die in omgekeerde richting, van West- naar Oost-Berlijn achter het ijzeren gordijn gestapt was. Waarom Peet dat gedaan heeft, is een raadsel. menten der drie landen nog beslis sen over belangrijke beginsel-vraag stukken, dat noodzakelijk met een volledige economische unie gepaard moet gaan. Tenslotte blijft nog de moeilijk heid van het landbouwstatuut in België en Luxemburg, waarover de ministers waarschijnlijk niet zullen beslissen zonder de volksvertegen woordiging te raadplegen. Men twijfelt er in de bevoegde kringen te Brussel echter niet aan, dat men op 1 Juli opnieuw belang rijke vorderingen zal maken mits de Europese besprekingen te Parijs, die volgende week aanvangen, aan de verwachtingen beantwoorden wat betreft de trekkingsrechten in dollars, die België ter beschikking van Nederland zal kunnen stellen voor het in evenwicht brengen van de Nederlandse handelsbalans met België. H. GRAF TE JERUZALEM MET ONDERGANG BEDREIGD. Radio Vaticana bericht uit Jeruza lem, dat het H. Graf aldaar zich in een erbarmelijke toestand bevindt. De basiliek boven het H. Graf wordt met de ondergang bedreigd wanneer niet onmiddellijk de nodige maatre gelen worden getroffen. Gelovigen van verschillende godsdiensten heb ben reeds op een grondige restaura tie aangedrongen. ZWEEDSE MARINE BEZOCHT VOLENDAM. Wanneer buiten landers een bezoek aan Nederland brengen, staat de trip „Volendam en Marken" steevast op het program ma. Gisteren waren het 160 leden van de Zweedse marine, afkomstig van een viertal oorlogsschepen, wel ke op het ogenblik in Rotterdam lig gen, die Volendam bezochten. Natuurlijk moesten er ansicht kaarten, klompjes en poppen voor „thuis" worden gekocht bij één der talrijke souvenir winkeltjes. Familiedrama te Zutlen Te Zutfen heeft zich een afschuwe lijk misdrijf afgespeeld, dat aan het echtpaar Ten B. het leven heeft ge kost De heer en mevrouw Ten B. had den sedert enige tijd hun zoon, die jarenlang verpleegd is in een psy chiatrische inrichting te Zutfen, weer thuis. Zondag heeft deze zoon zijn vader en moeder met bijlslagen van het. leven beroofd. Niemand heeft hiervan echter iets gemerkt. Zondagavond vervoegde' de dader zich aan het politiebureau om me dedeling van te doen van zijn af schuwelijke daad. Een onderzoek wees uit, dat zijn verhaal geen fan tasie was. In een kamer vond men de zwaar verminkte lijken van de heer en mevrouw Ten B., die enige jaren geleden van Den Haag naar Zutfen verhuisden, om hun zoon geregeld te kunnen bezoeken. Onderzocht wordt thans wanneer de misdaad is gepleegd. Geconclu deerd wordt, dat de zoon eerst zijn vader en daarna zijn moeder van het leven heeft beroofd. Sla en spinazie doorgedraaid Millioenen kroppen sla en hon derdduizenden kilo's spinazie zijn in de afgelopen weken op de coöpera tieve Veiling te Venlo doorgedraaid, omdat ze de minimum-prijs neit op brachten. In partijen van 30 tot 40.000 kisten per dag zijn deze. kostelijke groenten naar de mestvaalt vervoerd om op de grote groenten-kerkhoven" op de grens der gemeenten Venlo- Tegelen aan ontbinding te worden prijsgegeven. De grote spinazie-aanvoeren zijn achter de rug, zodat nu alleen nog do afwijkende kwaliteit doordraait Met de kropsla is het echter anders gesteld. Dagelijks nog gaan duizen den kisten naar de mestvaalt, omdat er geen koper te vinden is, die de mi nimum-prijs van 2 centen per krop wil betalen. De Duitse markten wor den overstroomd mte kropsla van eigen bodem en het Nederlandse pro duct, belast met invoerrechten en de tot het einde van deze maand nog gehandhaafde „Ausgleichsbetrage is, wanneer het op de Duitse markten komt, te duur om met het product van Duitse bodem te kunnen concur reren. Voor het eerst na de oorlog zal de Standsorganisatie voor de Werkne- mende Middenstand een Landdag houden en wel op Zondag 18 Juni in Den Bosch, Des middags zal dr A. Cornelissen in het Casino een rede houden, getiteld: „Massa en Stands organisatie". Ook de geestelijke ad viseur, pater J. Colsen C.M., zal een toespraak houden. Ko-'i'i.ettj.e... Onwetendheid is de dood in het leven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1